PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Noordkoreaanse aanval ingezet op de Koemlinie BILT Partisanen achter Amerikaanse linies Deze week IN WENEN VERWACHT MEN GEEN MILITAIRE ACTIE VAN KREMLIN OPHEFFING VAN K.N.I.L. EN LEGERLEIDING OP 26 JULI Vandaag HERVERKAVELING WALCHEREN KOSTTE 8 MILLIOEN IN 1948 DE VOORSPELT: WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 193e Jaargang - No.16ó Dagblad, uitgave vbd de firma Provinciale Zeeuwse Couranl Directie. 8 vaD de velde en tt. ien Boer AdJ de Pagter Hoofdred.. O. BalttpUia,. Hl-ver;.» W. Leertouwer en H. A Bnssnardt ABONNEMENTSPRIJS 32 cl per week; f 3.90 p «w.: fr P P- 1 4-« Der kw Losse nummers 10 cent 8ur Vllsslnger Walsti «u tel 2355 1 Ulnep (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924; Goer L Vorstslr 63, tel 2475 (b-g-g 2228); Oostburg Pt Maurttsstr 12. tel 102: reraeuzen_J3rouwcrystr^JHerto Zaterdag 15 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS. 18 ct. per mm. Minimum p. advertenUe f 2.50. ingez. mededeUngen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1-5 regels f L-Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Verdere maatregelen in de Ver. Staten verwacht. Do Noordkoreaanse troepen zijn met de steun van guerillastrijders, een grootscheepse aanval op de Amerikaanse verdedigingslinie aan de rivier de Koem, begonnen ten Noorden van Taedjon, de voorlopige Zuïdkoreaan- se hoofdstad, aldus luiden de laatste radioberichten, die te San Francisco zijn ontvangen. Beschermd door de duisternis begonnen de Noordkoreanen hun aanval op de Koemlinie te Ivongdjoe, ongeveer dertig km. teil Noordwesten van Taedjon. Dit gebied vormt de linkerflank van de Amerikaanse strijdkrach ten binnen de bocht van de Koem. De aanval werd voorafgegaan door een hevig artillerieduel op het front in de rivierbocht. In de berichten wordt gesuggereerd, dat dit bedoeld was als een schijnaanval om de flank-, aanval van Kongdjoe uit te maskeren. In de berichten wordt voorts ge zegd, dat Koreaanse guerillastrijders in Amerikaanse militaire werkkle ding in grote getale achter de Ame rikaanse linies infiltreerden. Twaalf tanks, gesteund door onge veer een compagnie infanterie, storm den daarop op de Westelgke flank over de ondiepe Koem. Gemeld werd, dat verscheidene tanks vernietigd werden, maar vol gens de laatste berichten zijn de Het is weer een bewogen week ge weest. De Amerikanen dreigen een ietwat bedenkelijk figuur te slaan op Korea en de Russen, die zich op Korea nog bewonderenswaardig onzijdig hou den. spelen zenuwoorlogje in Europa met Joego-Slavië als mikpunt. En in Nederland begint vele mensen de schrik bij dit alles meer om het hart te slaan dan. hoe ernstig de situatie ook is. goedbeschouwd noodzakelijk mag heten. De Amerikanen beginnen nu boos te worden. Truman heeft al verklaard dat Amerika in Korea niet verslagen zal wordenEn inder- daad: Amerika mag niet verslagen worden, daar hangt immers goeddeels het lot Van Europa van af. Wel is de vraag gemotiveerd, in hoe verre West-Europa in staat moet wor den geacht om een aanval uit hét Oos ten het hoofd te bieden. Er wordt daarover in bevoegde kringen niet al te veel gezegd, maar (wellicht zelfs wijselijk) gezwegen. Van preventieve maatregelen hoort men nog niets, in Nederland niet en elders ook niet. Nu zijn we in 1940. toen we ..tot de tan den bewaoend" waren, onder de voet gelopen. Het is daarom zaak er voor te zorgen, dat een eventuele agressor ons niet onvoorbereid vindt. De hamsterwoede, die in België hoogtij viert en in Nederland gelukkig tot dusver binnen de perken blijft, kan niet scherp genoeg veroordeeld wor den. Heeft men nu nog niet ontdekt, dat hamsteren nutteloos is, omdat men met zijn voorraad toch niet uitkomt? En bovendien: do onweersdreiging heeft Nederland gelukkig nog niet be reikt. Er schijnt voor een hamsterpo ging tot dusver weinig aanleiding te zijn. Frankrijk is bij nader inzien toch maar niet naar rechts geschoven. De heer Pleven heeft een kabinet ge vormd. dat heel wat minder rechts is. dan de regering Queuille en dit mini sterie heeft intussen een vertrouwens votum verkregen. Hoelang dit ver trouwen zal blijven bestaan, moet wor den afgewacht. In België is dwars tegen iedere ver wachting in de koningskwestie nog steeds niet uit de wereld. De arresta tie van de broer van Prinses de Rethv toont aan. dat de twee Dartijen wel zeer scherp tegenover elkaar staan. En Leopold heeft nog geen kans ge zien om terug te keren. In Nederland was het een kalme week. De republiek Ambon zal niet worden erkend. De Ambonezen krijgen geen hulp. De Koreanen wel. Zo is het juridisch en staatkundig in orde. Na tuurlijk. Maar menige Nederlander vraagt zich verbijsterd af. of het nu waarlijk nodig was. dat het arme, on beduidende Nederland de eerste was die de Zuid-Koreanen te hulp snelde na alles wat er de laatste jaren ge beurd is De Atlantis kwam binnen. Met 63 babies. Het krantenlezend publiek gesmuld van de aardige journa listieke verhalen Maar heeft men ook voldoende aandacht besteed aan de bittere tragiek van de geboorte van 63 kinderen van mensen, die zich elders een bestaan hadden opgebouwd en die nu door een aantal Indonesische beet hoofden uitgerangeerd woi'den? Voor de ouders der 63 jonge wereldburgers was deze massageboorte alles minder dan een smakelijke krantenstorie Vermoedelijk zullen de vele Neder landers. die margarine op hun boter ham smeren, vers gekamd en met alle mogelijke en onmogelijke vitamines, zich deze week toch wel geërgerd heb ben bij de officiële, onomstotelijke vaststelling, dat zij in 1949 3 kg. room boter per hoofd verbruikt hebben te gen 9.3 kg. in 1948 en dat de Belgen per hoofd in 1949 10 7 kg. roomboter verorberden. Is Nederland nu een zui- veiland of niet? Natuurlijk. Maar wij exporteren de roomboter goedkoop, en net buitenland smult ervan. Bij ons is diezelfde boter duur en van 'wat we niet exporteren en door de duurte "J .?p dc binnenlandse markt kunnen Riaken wezeep. Terwijl we (dure) margarine eten. ties°leiden tot wonderlijke situa- Noordkoreaanse troepen er in ge slaagd een klein bruggehoofd aan de andere zijde van de rivier te vesti gen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger verklaarde, dat de Noordkoreanen twee of mogelijk drie divisies in beide sectoren van de Koemlinie hebben bijeengebracht en sterk in de meerderheid waren ten opzichte van de Amerikanen. Aan het centrale front, ten Zuiden van Tsjoengdjoe, oefenen de Noord- Koreanen nog steeds zware druk uit op de Zuidkoreanen en zij trachten hierdoor om het Amerikaanse front te Taedjon heen te trekken. De vliegtuigen van de verbonden mogendheden blijven de Noordkore aanse troepenbewegingen én bevoor- radingslijnen in alle gebieden besto ken. De vluchten werden voorname lijk geconcentreerd op de weg en spoorweg van Seoel naar Taedjon, de voornaamste bevoorradingslijn voor de Noordkoreaanse troepen aan de Koem. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat minimum voorwaarde voor een oplossing van de Koreaanse crisis is, «lat de Noord- Ivoreanen de strijd staken en zich op hun eigen grondgebied terugtrekken. De woordvoerder verklaarde voorts dat het „geschikte forum" voor de pogingen om de crisis op te lossen de V.N. zijn en dat deze kwestie geen aangelegenheid voor directe onder handelingen met Moskou is. DRASTISCHE MAATREGELEN President Truman zal waarschyn- lijk volgende week verdere drastische maatregelen aankondigen om men sen voor het leger op te roepen en militaire en industriële hulpbronnen te mobiliseren. In ernstige overweging is: 1) Het oproepen van verscheidene di visies van de Nationale Garde; 2) Het oproepen van nieuwe dienst plichtigen om de legerdivisies op sterkte te brengen en de divisies van de Nationale Garde te versterken. 3) Het gebruik van de bestaande pre sidentiële bevoegdheden om de pro ductie van reeds besteld oorlogsma teriaal te versnellen. In het licht van de algemene staat van onvoorbereidheid, die tot uiting- komt bij de strijd in Korea, ziet Tru man zich thans geplaatst voor wat sommigen beschouwen als de gewich tigste beslissing van zijn loopbaan. Het gaat om de kwestie of de bur gerlijke en militaire economie op oorlogsbasis moét worden gebracht om zo snel mogelijk de kloof tussen verplichtingen en beschikbare strijd krachten te overbruggen. In de „New York Times" citeerde Arthur Krock enkele adviseurs van Truman, die aandrongen op „onmid dellijke maatregelen om 't land snel op oorlogsbasis te brengen, waarbjj 20 procent van het nationale inko men, of meer dan vijftig milliard dol lar, moet worden besteed voor mili taire doeleinden in het land zelf en voor alle fasen van de economische en militaire politiek in het buiten land". Zes Bulgaarse divisies bij Joego-Slavische grens. In berichten, die. afkomstig zijn van de correspondent van de „Daily Telegraph" te Wenen, wordt o.m, gezegd, dat er ongeveer zes Bulgaarse divisies nabij de Joegoslavische grens zijn samengetrokken. Waarnemers te Wenen zijn echter van mening, dat het Kremlin niet voornemens is in de naaste toekomst een militaire actie op grote schaal tegen Joegoslavië in te zetten. Het Kremlin zou zich ernstig ongerust maken over de gevol gen van het krachtig ingrijpen door de Verenigde Naties in Korea, daar hierdoor de anti-Sowjetrussisehe krachten, die in geheel Zuid-Oost-Europa aanwezig zijn, nieuwe moed zouden kunnen scheppen. Er zijn er, die menen, dat het krachtiger voeren van de „zenuwoorlog" door de Kominform in wezen een afweermaatregel is. De correspondent meldt verder dat men te Wenen van mening is dat le ger en luchtmacht van Bulgarije in de afgelopen weken zijn uitgebreid boven de in het vredesverdrag aange geven grenzen, namelijk 60.000 man voor het leger en negentig vliegtui gen. Naar schatting bevinden zich ongeveernegen Sowjet-russische di visies in Oostenrijk, Roemenië en Hongarije, doch er zouden zich geen Russische soldaten in Bulgarije be vinden. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Düsseldorf meldt dat de Sowjetrussische maatregelen, die er op gericht zijn van de Oostzee een Russisch meer te maken, ongerust heid verwekken in Noord-West-Duits- land. EXPERTS IN BALKANOORLOGEN AAN GEKOMEN Intussen weet het Westberlijnse dagblad „Sozialdemokrat" te melden, dat ongeveer 250 hoge officieren van de Oostduitse „Volkspolitie", die er varing hebben van Balkanoorlogen in do afgelopen dagen naar Bulgarije, Hongarije en Tsjécho-Slowakije zou den zjjn gezonden, waar zij ais mili taire raadgevers zullen fungeren. AMERIKAANS INSTITUUT OPGEHEVEN De Tsjeclioslowaakse veiligheids autoriteiten hebben de onmiddellijke sluiting en ontbinding van het „Ame rikaanse Instituut" gelast. Dit insti tuut is een culturele organisatie met 200 leden in Praag en vele vertakkin gen in de voornaamste Tsjechoslo- waakse steden. De Tsjeclioslowaakse autoriteiten hebben verklaard, dat 't instituut een bedreiging voor rust en orde vormde. JOEGOSLAVISCHE NOTA AAN BULGARIJE Joegoslavië heeft in een nota aan Bulgarije" geeist, dat er „een onmid dellijk einde moet komen aan de Bul gaarse grensprovocaties". De nota werd gezonden na een in cident, dat Donderdag voorviel en waarby een Bulgaarse soldaat ge dood werd op Joegoslaviseh grondge bied, aldus meldt radio-Belgrado. Duizenden Duitsers nog In Sowjet-Unle. NOTA'S VAN ENGELAND EN V.S. Engeland en do Verenigde Staten •hebben de Sow jet-Unie beschuldigd van het loochenen van feiten met be trekking tot het aantal Duitse ge vangenen, die nog in de Sow jet-Unie worden vastgehouden. Zowel in de Amerikaanse als in de Britse nota wordt de aandacht van de Sowjetrussische regering geves tigd op een onlangs gehouden volks telling in Duitsland, waaruit geble ken is, dat ettelijke tienduizenden Duitsers niet uit de Sowjet-Unie zijn teruggekeerd en hun verwanten be richt ontvangen hadden, dat zij nog steeds vastgehouden worden. Voorge steld wordt de instelling van een on partijdig internationaal orgaan om 'n onderzoek in te stellen in de Sowjet- Unie, overeenkomstig de conventie van Genève van 27 Juli 1928, die ook door de Sowjet-Unie is ondertekend. Deense gezant overhandigt geloofsbrieven. De nieuwe Deense gezant, de heer Fin Lund, heeft gisteren zijn geloofs brieven aan H.M. de Koningin over handigd. Opgericht wordt een afwikkelingscommando. In een gezamenlijk communiqué van de regering der VSI en de Neder landse Hoge Commissaris, dr. Ilirsfeld, is bekend gemaakt, dat het K.N. IX. en de organen van de Nederlandse legerleiding in Indonesië op 26 Juli worden opgeheven. Opgericht wordt een afwikkelingscommando, dat onder toezicht van de Hoge Commissaris tot taak zal hebben de administratie van de afwikke ling, daaronder begrepen het vervoer naar de uiteindelijke bestemmings plaatsen van militairen van het voormalige K.N.I.L. en repatriëring van nog in Indonesië verblijvende troepen van de K.L. Dit afwikkelingscommando heeft generlei operationele taak. Alle on der het afwikkelingscommando res sorterende oud-leden van het KNIL krijgen met ingang van 26 Juli de status van militairen van de KL. Ten aanzien van de Indonesiërs onder hen geschiedt dit met toestemming van de regering der VSI, teneinde de Ne derlandse regering in staat te stel len haar verplichtingen tegenover hen te vervullen. Het verlenen van deze status van lid der KL heeft tot doel Uené Plêven is erin geslaagd het nieuwe Franse kabinet samen te stellen. Het lelt 33 leden, die aan de president van Frankryk, Vincent Auriol, wer den voorgesteld. President Auriol (voorste rij derde van rechts) omringd door de leden van hel 'nieuwe kabinet. Naast hem Bené Pléven. een ordelijke afwikkeling mogelijk te maken. De Nederlandse regering is ten aanzien van hen verantwoorde lijk tot het moment van afvloeiing. Er zal een gemeenschappelijke com missie worden ingesteld om de finan ciële consequenties vanrieze over eenkomst uit te werken. ~e troepep, ressorterend onder het afwikkelings commando, zullen in een beperkt aan tal plaatsen geconcentreerd worden en krijgen verbindings-officieren van de VSL Alle materiaal van het KNIL wordt voor 26 Juli overgedragen. De VSI zal materiaal voor afwikkelings werkzaamheden in bruikleen af staan. De speciale correspondent van het ANP verneemt nader, dat luitenant- generaal Buurman van Vreede en ge- neraal-majoor van Langen op 25 Juli naar Nederland vertrekken met het vaandel van het KNIL.. Trygve Lie vraag! om troepen De secretaris-generaal van de V.N. Trygve Lie, heeft een beroep gedaan op alle leden van de V.N. die de reso lutie van de Veiligheidsraad over Ko rea hebben gesteund, om Zuid-Korea met troepen, voornamelijk grond strijdkrachten, te helpen. Het ver zoek is gedaan aan 53 van de 59 le- denstaten. De Sowjet-Unie en haar Oosteuropese bondgenoten hebben geen afschrift van het verzoek ont vangen. Hamsteraar gearresteerd. De Zandvoortse politie heeft een 62- jarige ingezetene aangehouden wegens overtreding van de hamsterwet. Bij huiszoeking bleek dat de man. goed verborgen in een garage, honderden kilo's levensmiddelen had ingeslagen. Men trof o.m. aan grote hoeveelheden rijst, suiker, thee. gort. slaolie, vetten, toiletzeep en andere wasmiddelen. De ■man is naar Haarlem overgebracht. Westerling's medeplichtigen gevonnist Journalisten werden niet toegelaten. De krijgsraad te velde op het eiland Onrust heeft na vier dagen beliande. ling vonnis gewezen tegen de onder Nederlands bevel staande militairen, die ervan vctdacht werden betrokken te zyn geweest by de ongeregeldheden, welke zich onder leiding van kapitein Westerling in Bandoeng op 23 Januari jl. hebben voorgedaan. Alle betrokkenen werden schuldig bevonden en veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van 10 maanden tot 1 jaar. aldus een mededeling van de dienst Legercontacten. In het com muniqué wordt niet medegedeeld, hoe veel militairen zijn veroordeeld. De in houd der overwegingen wordt even eens niet medegedeeld. De zittingen waren openbaar, doch de journalisten kregen geen verlof zich naar het eiland Onrust te begeven. KORTE PREDICATIE VREDE „Want Hij is onze vrede". Efeze 2:14. De vrede is weer gestoord onder de volkeren. Velen zijn bezig met ham steren. Want je kan nooit weten! De angst maakt de mensen zenuwachtig. Zelf hebben zij ook geen vrede meer. Hieruit blijkt, dat vrede meer ts dan de ontkenning: geen oorlog. Zij heeft dieper grond. Ook al worden de wape nen neergelegd, kan er nog onvrede zijn, politiek, sociaal en individueel. Vrede betekent niet maar het even wicht tussen de volkeren. Zij behoort tot het rijk der zielen. Zij is geen uiterlijke schikking, maar een inner lijke gesteldheid. Zij is de harmonie van de mens met God. Eerst wie zich met God verzoend weet, heeft vrede. Maar hoe krijgen wij deze vrede, die innerlijke rust en dat stil vertrou wen, dat wij verzoend zijn met God, ons lot en de toekomst? De apostel wijst ons de weg. Christus is onze vrede, omdat Hij de muur van afschei ding tussen God en mens. en de volke ren onderling verbroken heeft. Hij heeft niet slechts vrede verkondigd (vs. 17), maar ook vrede gemaakt (vs. 15), ja meer, Hij is onze vrede. Zijn woord, werk en persoon zijn een door zichtige eenheid. Hij schenkt echter meer dan een per soonlijke vrede. Hij is niet alleen mijn vrede, maar onze vrede. Hij verbindt God en mens, maar ook de mensen onderling door Zijn liefdegebod. In Hem is noch Jood, noch Griek. Ras en stand maken voor Hem geen ver schil. Daarom klonk het bij Zijn ge boorte in de Engelenzang: Vrede op aarde. Het is genade van God, dat Hij ons de hand der verzoening heeft toege stoken en het is Zijn wijsheid, dat de vrede tot ons gekomen is in een per soon: Jezus Christus. Buiten Hem zul len wij de vrede vergeefs zoeken. Went het staat er zo volstrekt met de nadruk op Christus: Hij is onze vrede. Wanneer wü ons naar Hem richten, is de vrede geen droom of ideaal, maar werkelijkheid. Hij heiligt onze persoon en de verhouding van mens tot mens. Hij herstelt de gebroken levensorde. Wie met deze vrede speelt, speelt met vuur. Goes A. W. M. Odé. is het 125 jaar geleden, dat II. P. Abrahams te Middelburg werd geboren. Hjj was eertijds directeur-eigenaar-vvan de Mid delburgse Courant en is de voor naamste geschiedschrijver van de Zeeuwse pers. Chinese communisten in Tibet? Volgens een bericht uit Taipek. de hoofdstad van Formosa, zouden 20.000 manschappen van communistisch Chi na uit de provincie Sinkiang, Tibet rijn binnengetrokken. Het is niet bekend of het binnentrek ken met goedvinden van de Tibetaan se regering is gebeurd. Aanbestedingen volgden elkaar in snel tempo op. Grote activiteit van de Herverkavelingscommissie. Van de bij de begroting-toegestane gelden voor de herverkaveling van Walcheren in 1948 werd in totaal 'n bedrag van acht millioen gulden uit gegeven, aldus wordt medegedeeld in het eerst thans verschenen ver slag van de Hcrverkavelingscommïs- sie Walcheren over dat jaar. Uitgegeven werd aan werken, ver richt door aannemers, .3.045.000, door de Ned. Heide Mij. 3.575.000, door de grondgebruikers 413.000, aan schadeloosstellingen grondge bruikers 163.000, aan materialen, beschikbaar gesteld en begrepen in bovengenoemde bedragen 740.000 en aan algemene uitgaven, technisch materieel, salarissen, lonen enz. 804.000. Dc eerste vergadering van de Her verkavelingscommissie werd gehou den op 30 Januari 1948. Ter voorbe reiding van de herverkaveling wer den echter reeds in 1946 en 1947 di verse werkzaamheden verricht, waarbij het rapport van de Snel- commissie Walcheren als leidraad werd gebruikt. De Herverkavelings commissie vergaderde dertien maal en maakte enige excursies. Zij stelde i drie commissies in met de volgende opdrachten: commissie I: nagaan welke gronden in de gebieden, die voorheen zo goed als uitsluitend als grasland werden gebruikt, door be tere ontwatering als bouwland ge ëxploiteerd zouden kunnen worden; commissie II: verzamelen van gege vens over de kleine bedrijven, die voor sanering in aanmerking kwa men; commissie III: een inventaris maken van de bestaande tuinbouw bedrijven, met het doel deze te ge bruiken, wanneer ter sprake zou komen het aanwijzen van bepaalde gebieden, waar dergelijke bedrijven gevestigd zouden worden. VELE NIEUWE WEGEN. In 1948 werden wat de wegen be treft 12 bestekken aanbesteed en ge gund, d.w.z. de aanleg van ca. 112 km. wegen, tot een gezamenlijke aanneemsom van 1.414.164. Aan 't einde van het jaar waren 9 km. klin kerweg en 103 km. aardenbaan met puinfundering gereed. Voor de land- bouwwegen wei d algemeen aangeno men een kruinsbreeate van 8 m. met een verharding van 3 m., voor de tertiaire wegen een kruinsbreedte van 11 m. met verharding van 5 m., welke verharding later voor diverse wegen werd teruggebracht tot 3 m. Wat de waterlopen en kavelsloten betreft werden zes bestekken aan besteed en gegund, d.w.z. een grond verzet van 695.000 m3, tot een tota le aanneemsom van j 396.890. Eind 1948 warei gegraven 584 km sloot er.' 94 km. waterloop. Door het Bu reau van Uitvoering werd een ont werp gemaakt voor de 27 bruggen, die in het herverkavelingsblok zou den moeten worden gebouwd. De keuze viel op een eenvoudige be tonnen plaatbrug met ijzeren leunin gen. Acht van deze bruggen werden aanbesteed 90.608). De grote hoeveelheden delfspecie werden, waar mogelijk, spoedig ver werkt. Aanvankelijk werd nierbij van bulldozers gebruik gemaakt De practijk leerde echter, aat het wer ken met deze zware machine's op grond, welke geïnundeerd is geweest, bezwaren met zich mee brengt. In de loop van het jaar werd begon nen met liet uitvoeren vari cultuur technische werken, verbonden aan de verwerking van deflfspecie, in com plexen van ca. 300 ha. Waar nodig werden drainages aangebracht. De grondgebruikers werden bij het her- verkavelingswerk ingeschakeld. Om hen schadeloos te stellen voor het tijdelijk of blijvend verlies van grond, werd een regeling voorgesteld, waar bij aan gedupeerden over 1948 een bedrag zou worden uitgekeerd van 2y> maal de pachtwaarde van de verloren percelen. De uitbetaling (totaal 154.305) geschiedde aan 't eind van het jaar. NAAR DE NOORD-OOST POLDER. In de loop van 1948 kon aan de directie van de Wieringermeer een lijst worden gezonden met 71 gega digden voor een bedrijf in de Noordoostpolder, die naar het oor deel van de Herverkavelingscommis sie voor het pachten daarvan in aanmerking kwamen. Voor zover zij zich later niet teruggetrokken heb ben. wonen deze mensen, zoals be kend, thans in de N.O. Polder. Voor de beplanting van de gron den tussen de kreek en de duinen bij Westkapelle werden de nodige grondbewerkingen uitgevoerd; zo ook voor het boscomplex, dat op ver zoek van de minister van O., K. en W. in de omgeving van Rammekens zou worden aangelegd. In 1948 werd o.m. het volgende materiaal verwerkt: klinkers 733.400 stuks, puin 46.172 ton, slakken 200 ton, silex 9889 ton, betonbuizen 9329 stuks, draineerbuizen 120.558 stuks en rasterpalen 1291 stuks. Ten behoeve van de wegenaanleg werd een zanddépöt aangelegd aan de dijk tussen Veere en Vrouwenpolder. Het zuigen (uit de Zandkreek en het Veergat) van 200.000 m3 zand en het opspuiten daarvan werd gegund voor een bedrag van 243.400. De Herverkavelingscommissie besloot tot aankoop van zeven draglines, welke ter beschikking werden gesteld van aannemers, die zelf niet over deze graafwerk tuigen beschikten. Eind 1948 waren voor de herver kaveling werkzaam 29 mensen van het Bureau Ruilverkaveling, 32 van de Polder Walcheren, 30 van Land- bouwherstel en 14 van secretariaat en administratie. VRIJ KOEL Geldig tot hedenavond. Aanvankelijk matige, later vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Overwegend droog weer. Wisselend bewolkt. Vrij koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1