Gouddorst KAPPIE en de Stad oan looor LEZERS SCHRIJVEN Republiek Ambon niet erkend Het Nederlandse beleid jegens Indonesië Nieuws KLANKEN uit DE AETHER •HebtUaltMek Ée*t OeMaSSuig 1 VRIJDAG 14 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Het lijdt voor de regering geen twijfel, dat de In Indonesië toegepaste liquidatie van deelstaten in strijd is met artikel 2 van de overgangsrege ling. Zij heeft daarom al zeer spoedig nadat de eerste verschijnselen van deze ontwikkeling duidelijk werden, van haar opvattingen tegenover de R.I.S. doen blijken cn niet zoals men van mening is, eerst na 8 Mei j.l. Het ligt voor dq hand, dat na de Souvereiniteitsoverdracht van de aanvang af een frequent en nauw diplomatiek contact met de regering van de RJ.S. is onderhouden. Het Is niet gebruikelijk om aan dergelijke besprekingen in ruime kring bekendheid te geven en de regering is ook niet voornemens in dit geval van deze gedragslijn af te wijken. De regering had, toen zij het besluit nam tot de Souvereiniteitsover dracht, te rekenen met een aantal onzekere factoren in de ontwikkeling van de interne situatie in Indonesië. Zy heeft echter dit alles aanvaard om de zekerheid van een catastrophale ontwikkeling voor beide landen te voorkomen. Dit wordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de begroting Unie-aangelegenheden, Uniezaken en Overzeese rijksdelen. Wat betreft de kwestie Ambon kan de regering op desbetreffende vragen mededelen, dat haar tot haar leedwe zen, behoudens onbevestigde be richten, waarover nadere inlichtingen zijn gevraagd, in deze zaak nog niet van nieuwe ontwikkelingen is geble ken. De regering blijft zich intussen In spannen om enerzijds te voorkomen dat dit probleem met geweld van wapenen verder wordt vertroebeld en anderzijds, dat Ambon verkrijgt, dat gene, waarop iedere bevolkingsgroep met eigen karakter in het kader van een Indonesische rechtsstaat aan spraak kan maken. Het is de regering bekend zo ver volgt de Memorie van Antwoord dat aan Indonesische zijde nog steeds het wantrouwen bestaat, dat de Ne derlandse regering streeft naar een machtspositie in Indonesië, welke niet in overeenstemming is met de Souvereiniteitsoverdracht. Zij wijst dit verwijt met even grote stelligheid af als het verwijt van be paalde groepen in Nederland, dat zij met meer dwang tegenover Indonesië had moeten optreden. De gedachtenwisseling met de In donesische regering over het zelfbe schikkingsrecht - waarin ook de U.N. C.I. is betrokken is nog steeds gaande. De regering acht het niet verantwoord, daaraan op dit ogen blik een ruime bekendheid te geven. R.T.C. OVEREENKOMST GESCHONDEN Wel kan hierbij worden aangete kend dat de regering van de R.I.S. niet in onzekerheid verkeert over de vraag, hoe de Nederlandse regering denkt over het feit, dat haar inziens een belangrijke bepaling in de R.T.C.- overeenkomst niet is nagekomen. De regering mag intussen ook niet nalaten te verklaren, dat zij ondanks de bezwaren, welke zy zelf heeft te gen het procédé, dat is toegepast bij de oprolÜng van de deelstaten, geen instemming kan betuigen met revo- lutionnair optreden van bepaalde groepen in Indonesië, welke langs deze weg pogen hun inzichten te re aliseren. Hiermede is de grote zaak van het zelfbeschikkingsrecht niet gediend. De legale democratische opbouw van een Indonesische rechts staat kan bezwaarlijk geschieden door illegaal optreden te beantwoor den met revolutie. Wanneer de regering de motie-Oud, aldus de M. v. A., gevoelt als een verwijt tegen haar algemeen beleid, dan berust dit niet op een onjuist be grip omtrent de door de voorstellen der motie-Oud zelf als te ruim ge- qualificeerde term „regering" in zijn motie en nog minder op een „onge proportioneerde lichtgeraaktheid van een kabinet", maar uitsluitend op het feit, dat het kabinet als ge heel zich dit verwijt moet aantrek ken en ook bereid was en is daarvan de volle consequenties te aanvaarden. NIEUW GUINEA Omtrent de economische perspec tieven van Nieuw-Guinea wordt in de M. v. A. opgemerkt, dat de re gering zich tot doel stelt een gelei delijke uitbreiding van het bestuur over het territoir en een geleidelijke intensivering en uitbreiding van de overheidszorg voor de bewoners, waarbij de medische zorg en onder wijs een belangrijke plaats innemen. De regering sluit zich gaarne aan by het oordeel van zeer vele leden, die een zo spoedig mogeiyke instel ling van de Nieuw-Guinearaad be pleiten. Zy is gaarne bereid toe te zeggen, dat de instelling van deze Raad niet langer zal worden uitgesteld dan strikt geboden wordt door de omstan digheden. De regering zal haar volle aan dacht schenken aan het tot stand brengen van een regelmatige lucht- verbinding tussen Nederland en Nieuw-Guinea. REPATRIËRING De gegevens betreffende het aan tal te verwachten repatriërenden wij zen uit, dat dit jaar nog ongeveer 40.000 personen worden terugver wacht. De huidige sterkte van de Land macht op Nieuw-Guinea bedraagt rond 1500 man. Een erkenning van de regering van een Republiek der Zuid-Moluklcen kan volgens de M. v. A. niet" in overweging worden genomen, aan gezien Nederland gebonden is aan 't geen ter Ronde Tafelconferentie werd overeengekomen. MODERNE VAKBEWEGING BENELUX. De Nederlandse regering is uitgeno digd een vertegenwoordiger te zenden naar het congres van de moderne vakbeweging in de Benelux-landen, dat binnenkort te Ostende zal worden gehouden. Naar wij vernemen is als zodanig aangewezen mr. J. H. Klatte, waarne mend secretaris-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken. in een Noiedop Het Koninklijk bezoek aan Friesland is thans vastgesteld op Maandag 25 en Dinsdag 26 September a.s. In de loop van de maand Augustus zullen de Belgische posterijen de post in het binnenlands verkeer per helicoptére gaan vervoeren. Een Deens archeoloog heeft in de buurt van Allborg de overblijfselen ont dekt van een 4000 Jaar oude woning. Men gelooft dat deze woning de oudste in Noord-Europa was. Met ingang van Zaterdag wordt het trammen in Rotterdam duurder. Post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", moet als volgt worden geadresseerd: rang of kwaliteit, naam, stamboeknum mer, a. b. Hr. Ms. „Evertsen" p. m. Am sterdamSchiphol—Marine. Gebleken is, dat het schilderij „De lachende roker" in het Groninger mu seum, dat aan Frans Hals werd toege schreven, niet door deze schilder is ge maakt. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3'/a) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investeringscert. 3 Nederland 196264 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S. 2% Spaarc. a f 100 2 Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmlj. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubb. HA. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Spw. Penssylvania 12 Juli 13 Juli 100"4 98% 98% 98 lii 98% 96% 95 99% 99% 99*i 80 80 100% 95 94% 89! i 85% 114% 141% 170% 168% 315 308 120 175 172 195% 192% 220 212% 136 133 217 215 256% 251% 112% 118% 144. 141 108 105 127 121% 119 117 144 141 114% 110% 95 öO^i 110% 104% 30% 30% 37% 36% 84% 81 56% 56% 43% 42% 15 V, 15% De Amsterdamse effectenbeurs was even als Wallstreet eergisteren, bij de opening gevoelig lager, waarbij verliezen van twee tot vijf punten vielen te constateren. Heerste er in New York een verkoopgolf. op het Damrak vielen de verkooporders, die ook gisteren niet talrijk waren, in een lege markt, steun ontbrak. Gedurende het verdere verloop konden de koersen zich vrij goed op het lage ope ningsniveau handhaven en trad hier en daar zelfs een licht herstel in. Feuilleton door David Dodge ZATERDAG. „Schone eenvoud", aldus karakteri seerde Christoph Willibaid von Gluck zijn streven om de opera te hervor men. Hij is dus de tegenhanger van zijn Italiaanse tijdgenoten, die het al lerminst van „schone eenvoud" moes ten hebben. Vanavond kunt U horen, hoe „schoon" en hoe „eenvoudig" Gluck zijn muziek componeerde. Om 23.20 wordt een aantal fragmenten uit zijn opera's uitgevoerd. (H II, 23.20). Hilversum I: 7, 8, 13, 18, 20 en 23 Nws. 7.18 Gram. muziek. 8.18 Gram. muziek. 9 Tsjaikofski-cyclus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.45 Mezzo-sopraan en piano. 12 Gevarieerd programma. 12.33 Orgelspel. 13.15 Bel Canto. 14 Voor de jeugd. 14.20 Trio. 15 Streekuitzending. 15.25 „The Messiah", oratorium. 16 „Van do wieg tot het graf". 16.15 Dansmuziek, 16.45 Sportpraatje, 17 U.S.A.-cabaret. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Mannenkoor. 18.35 Piano-duo. 19 Artistieke staalkaart. 19.30 „Lezen in de bijbel". 19.45 „Passepar tout". 20.15 Zwitserse muziek. 20.45 Luchtkastelen. 21.45 Söclalistisch com mentaar. 22 Sextet. 22.25 „De commissa ris vertelthoorspel. 22 45 Sportre- portage. 23.1524 Dansmuziek. Hilversum II: 7, 8, 13. 19, 20 en 23 Nws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 De zin gende kerk. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9 Moeders wil is wet. 9.30 Ka merorkest. 10 Voor de kinderen. 10.15 Mu ziek houdt fit! 11 De zonnebloem. 11.45 Kamermuziek. 12.03 Amusementsorkest. 13.20 Metropole orkest. 14 Musicerende di lettanten. 14.25 Organola. 14.40 Musiceren de dilettanten. 15.05 Kroniek van lette ren en kunsten, 15.40 Promenade orkest. 16,20 Luchtvaartcauserie. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17 De Wigwam. 18 PianospeL 18.30 Voor strijdkrachten. 19.25 Werken van Ludwig van Beethoven. 20.05 De gewone man 20.15 „Lichtbaken". 20.43 „Steek eens op. heren". 21 Gemengd koor. 21.55 Weekend serenade. 22.45 Avondgebed. 2320—24 Bel Canto. Thans «is dit voortreffe lijke middel tegen griep, verkoudheid, rheumatiek en hoofdpijn weer over- a I verkr ijgbaar in de reeds 50 jaar bekende verpak king. Let op oranjeband en Bayerkruis. Haal van daag nog een buisje met 20 tabletten, want Aspirin 53 HOOFDSTUK XIII. Onze nachttrein kwam te laat in Cuzco aan. Om negen uur reed de trein nog door een mooie goed be vloeide vallei, die in tuinen en wei den verdeeld was en waar vee en schapen graasden naast lama's en al paca's. De Inca's hadden een goede plek uitgezocht," om hun hoofdstad te vestigen. Daar op die Oostelijke hellingen van de Andes had de kale puna plaats gemaakt voor 'n vrucht baar land van heuvels en rivieren, hoog genoeg, om boven de jungle te blijven en toch beneden de vrieslijn van de met sneeuw bedekte toppen, die er omheen lagen. De rotsterrassen; waarmee de Inca's de heuvels hadden voorzien, waren in cultuur gebracht. Ik had tijd genoeg, om naar het landschap te kijken. Jeff en ik hadden geen tien woorden tegen elkaar gezegd, sedert wij Juliaca verlaten hadden. Ik wist, hoe de rekenkunst hem door het hoofd zou spoken. Hij was een op lichter en omdat hij een oplichter was, kon hij niet anders dan my ook als zo danig beschouwen. Van zijn standpunt gezien, was het enige logische, wat hij doen kon trachten mij mijn deel te ontfutselen voor ik het hem deed. Het enige, wat ik wilde doen. was de boel in handen krijgen, hem zijn deel geven en hem dan wegzenden, maar er was geen manier, om hem te overtuigen, dat ik het eerlijk meende. Ik was in de postitie van een man. die weet. dat hij op een gegeven ogenblik een mep zal krijgen en toch niet de eerste klap kan uitdelen. Het was wel om het op je ze nuwen te krijgen. Toen de trein het stationnetje van Cuzco binnenstoomde, begon hij voor het eerst op die morgen te praten. „We kunnen beter uit elkaar gaan. Naharro weet nu. dat jij niet de trein naar Mollendo genomen hebt en hij heeft hier misschien spionnen. We moeten niet samen gezien worden". .,We moeten niet te ver uit elkaar raken ook", i Hij hield zich net of hij mijn be doeling niet begreep en zei: „Ik moet pzels pn fereedschan ootrommelen. Ik ezels en gereedschap optrommelen. Ik zal je terugzien bij de schuur van Ta- cho Peralta, aan de andere kant van de stad op de helling onder het fort. Vraag de weg maar. Als ik een paar uur wegblijf, maak je dan niet onge rust". Hij nöm zijn tas op en liet zich uit de trein zakken aan de andere kant van het station. Ik behoefde niet naar mijn tas te grijpen. Een cholo klom door het raam voor de trein nog stilstond en sloeg die manier een andere cholo, die door de deur kwam met een neuslengte. De eerste cholo had een gammele Ford buiten het station geparkeerd. Hij reed mij naar de stad en door nauwe hob belige straatjes, die mijn lever bijna lösrammelde, met zijn ene hand wij zend op de overblijfselen van Inca-pa leizen en tempels, terwijl hij met de andere hand zijn claxon bewerkte. Zijn gedachten waren gericht op de grote fooi, die hij waarschijnlijk van de gringo krijgen zou. Dit was de straat van de Zeven Slangen en dat was het paleis van Inca Yupanqui en daar was de muur van de Tempel van de Zon en daarbij reed hij zo snel door de bochtige nauwe straten, dat het enige, wat ik zag. de uithangbor den van de drankwinkels boven eeu wenoude stenen deuropeningen waren. Volgens de cholo leefden er in Cuz co in de tijd van de Inca's tweehon derdduizend mensen. Er waren er on geveer twintigduizend over. te oorde len naar de stank, plus een hoop la ma's. Het had gedurende de nacht ge regend en nu de zon op de modderige keien scheen, was de geur. die uit die nauwe straatjes opsteeg verschrikke lijk. De Indianen op de straat zagen er smerig, klein en armelijk uit. Magere honden en ziekelijke kinderen waren overal te zien. Het was moeilijk om zich Cuzco voor te stellen als een stad van koningen, glinsterend van goud en juwelen. (Wordt vervolgd) 15 Juli. Zon: op 4.37 Maan: op 4.09 ZON EN MAAN. onder 20.54 onder 21.43 15 Juli. Vlissingen Terneuzen Hansweert I Zierikzee I Wemeldinge HOOG WATER u+NAP a-t-NAP 2.04 1.86 2.04 2.14 1.39 1.65 LAAG WATER 2.27 3.06 3.33 3.44 14.20 14.47 15.25 15.52 16.07 1.86 2.04 2.12 1.83 1.60 u.—NAP 8.09 1.90 8.42 9.24 9.01 9.21 2.10 2.26 1.50 1.72 -NAP 20.41 2.08 21.14 21.55 21.29 21.50 2.28 2.44 1.68 1.92 JOHN MOIRS SMAKEN. AMANDELTJES BITTERKOEKJES FRUITPUDDING CRÈME DE CACAO BUTTERSCOTCH VANHLEKOEKJES pe, p,kj« DE DURE ZUIDVRUCHTEN. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van de heer C. L. Koster onder het hoofd „Waarom de sinaasappelen en bananen zo duur zijn", zond de afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning een repliek, waarin zij stelling neemt tegen de beschrijving van de heer Koster. Het stuk van de heer Koster, aldus schrijft de voorlichtingsdienst, geeft een subjectieve kijk op de factoren, die bij de inv oer van citrusfruit in Neder land gelden. In de repliek van het ministerie dan wordt er op gewezen, dat de Rotter damse importeurs reeds voor de oorlog de zuidvruchtenhandel in Rotterdam geconcentreerd hadden, maar pogingen van Amsterdam om een deel van deze handel weer naar de hoofdstad over te brengen, zijn door de regering op ge nerlei wijze gedwarsboomd. De verkla ring van de heer Koster voor de hoge prijzen van het citrusfruit is geheel onjuist. Deze prijzen rijn voornamelijk het gevolg van het feit dat de expor terende landen een hogere prijs vragen dan voor de oorlog. De prijsverhoging van het Surinaamse citrusfruit houdt verband met de devaluatie van de Ned. gulden, de onvoldoende emballage en de houdbaarheid. Ook kan uit Surina me niet zoveel tegelijk worden uitge voerd. dat een fruitboot kan worden bevracht. Nochtans heeft de Neder landse regering de Surinaamse afla ders een minimum-prijs gegarandeerd, met als gevolg dat de regering een verlies van enkele tonnen kreeg te dra gen en zodoende eigenlijk de Suri naamse citruscultuur ging subsidiëren. Daarmee kon niet worden doorgegaan. Toch werd door verschillende regelin gen beiderzijds de handel in citrusfruit zoveel mogelijk bevorderd. Daar sedert December 1949 alle regeringsbemoeiin gen ten aanzien van de import van citrusfruit ophield, kan de hoeveel heid, die in handelsverdragen met de desbetreffende landen is vastgelegd, vrij worden ingevoerd. In totaal werd in 1949 aan zuid vruchten ingevoerd: 70.000 ton. Door de vrije concurrentie toe te laten, wordt gelegenheid gegeven, de Neder landse consument tegen concurrerende prijzen te bedienen. VERVOER OVER HET VEER TE ZIJPE. (Van redactiewege bekort). Zoals U bekend, is door mij een schrijven gericht aan de directie van de R.T.M., waarin misnoegen werd ge uit over de wijze, waarop het vervoer tijdens de Landdag van de Ned. Chris tenvrouwenbond te Zierikzee over het veer Zijpe-Anna Jacobapolder door de R.TM. is geschied. Het heeft mij nu verwonderd, dat ik geen regelrecht antwoord van de directie heb ontvan gen, doch dat dit antwoord als inge zonden stuk in uw krant is geplaatst. Ik wil mij nu bepalen tot het recht zetten van enkele onnauwkeurighe den. De directie deelde mee. dat alle gege vens precies door het personeel op Schouwen-Duiveland aan haar waren overgebracht Zij kan zich dus niet verschuilen achter haar personeel, dat immers geen enkele blaam treft. Op 20 Mei werd het eerste contact door de R.TM. opgenomen voor de verkeersregeling op de Landdag. Van de zijde der NCVB is toen geantwoord. 38. De neger loerde naar de maat, als een poes naar een muis. Voorzichtig sloop hij dichterby, en toen kreeg de maat hem in de gaten. De maat schrok tè erg, om 'n gil te kunnen geven. Hij stond sprakeloos en op trillende benen naar de naderby slui pende neger te ky- ken. Hij kon geen voet verzetten en hy had een gevoel alsof hij aan de grond was genageld. De ne ger greep hem met een wrede lach beet, en duwde hem dieper de grot in. „Dit is mijn einde!" dacht de maat. „Een echte wildedie mij gaat opeten... nu is het te laat... wat moet ik doen?" „Oenkiboenk-komkompan!" zei de neger. „Kom kom pan! zegt hy!" dacht de maat. „Ik versta het wel! Hij wil me in een pan koken en opeten! Help!" Een benauwde gil ontsnapte aan de maat z#n lippen, en Kappie, die boven aan de rand van de afgrond zat te wachten, hoorde die gil van heel verre. „Waar blijft die klont?" zei hy tegen de meester. „Hoorde ik hem daarnet niet roe pen? Wat doet hü zolang in die grot?" „Ik hoorde niks!" zei de meester. „Hij zal dadelijk wel komen! De maat teut altijd zo met alles, wat hy doen moet!" Maar Kappie was niet rustig meer, want hij wist byna zeker, dat hij de stem van de maat gehoord had, en dat die stem angstig klonk dat zodra er zekerheid was over het al of niet doorgaan van de Landdag, dit aan de R.TM. zou worden medege deeld. Dit is 8 Juni gebeurd. De eerste bespreking met de adjunct-inspecteur, de heer Kancrien, %verd 9 Juni ten mijnenhuize gehouden. Ik heb toen een volledige lijst van de 27 bussen, die zouden komen, aan de heer Kancrien overhandigd. Dit was dus dertien da gen voor de landdag. De adjunct-in specteur heeft toen gevraagd of het niet mogelijk was, dat de deelneem sters van Beveland over Katseveer kwamen. De heer Kancrien vond het echter vanzelfsprekend, dat de deel neemsters vrij zouden zijn in het kie zen van de reisroute. Er is toen aan de heer Kancrien ge vraagd of het mogelijk was. dat alle bussen kwart voor tien in Zierikzee zouden zijn en of daartoe een tweede boot ingeschakeld kon worden. De heer Kancrien kon echter geen tweede boot toezeggen. Door de vertegenwoor digers van de NCVB is toen gevraagd waarom de RTM geen subsidie uit het wegenverkeersfonds aanvroeg om b.v. van half Juni tot medio September een tweede boot in de vaart te brengen. De adjunct-inspecteur stelde toen voor een extra-tram in te leggen en dan de bussen geleidelijk over te zet ten. De NCVB was van mening, dat dit vervoer per tram kosteloos' zou moeten geschieden. De directie was echter van oordeel, dat de trams niet voor de 500 waarvoor de bussen over werden gezet, beschikbaar gesteld kon den worden. Wel zou een reductie mo gelijk zijn. Door de NCVB is er toen op gewezen, dat dit onbillijk was. Er is door ons de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van critiek in de pers. De directie vond dit echter „ontoe laatbare druk". Zij beschouwde 'dit als een vreemde handelswijze en gaf de kwestie door aan de Rijksverkeersin spectie te Middelburg. Ik heb hierove! een brief aan de directie gericht, maar kreeg niets meer te horen, totdat een ambtenaar van de Rijksverkeersinspec tie bij mij om inlichtingen kwam. De dag daarna kwam de langverwachte brief van de directie der RTM Naar mijn mening had het toen geen enkel belang meer deze brief te beantwoor den Vóór 21 Juni is door ons gevraagd of de directie op Schouwen en Duive- land wilde komen kijken. De directie is op 19 Juni op het eiland geweest, doch heeft de moeite niet genomen contact met het organiserende comité van de Landdag op te nemen. De avond voor de Landdag is door my nog gevraagd hoe de afvoer was gere geld. Het bleek, dat door de directie nog geen enkele maatregel was geno men. Ik heb toen getracht om te half zes de bussen uit Zierikzee te laten vertrekken. Dit is echter niet gelukt. Men was bang. weer zo lang te moe ten wachten en is daarom vroegtijdig naar het veer gegaan. Wij hadden met talrijke instanties contact opgenomen om de Landdag een volledig succes te doen worden en iedereen is erin ge slaagd de nodige maatregelen te ne men, behalve de RTM. Het vervoer tijdens de Eeuwfeesten was volgens de directie uitstekend. Men had toen ook een tweede boot in gelegd op de z.g. piekuren, maar wij vragen ons in gemoede af. waarom dat nu niet mogelijk was; datum en uren, waarop het nodig was, waren dagen van te voren vastgesteld. Of heeft de RTM niet genoeg boten? Mevr. D. H. BAAS—KEMP. presidente NCVB, afdeling Zierikzee. REPATRIËRING. In een dagblad trof ik twee ingezon den stukken uit Indonesië aan over de repatriëring der militairen. Daaruit bleek, dat in een week vier troepenschepen uit Priok vertrokken, waarop nog plaats was voor 2000 man. Een weck daarna vertrokken twee schepen, waarop nog plaats was voor 1200 man. Voorts wordt medegedeeld, dat de Pasteur en andere schepen niet meer zijn gecharterd, omdat er zoge naamd geen troepen waren, die mee genomen konden worden naar Neder land. De drie boten hadden wel vijf tot zes duizend man kunnen meenemen. Blijkbaar gaat het hierbij om het feit. dat de militaire administratie „niet in de war mag lopen". Tot zover de inhoud van de beide ingezonden stukken. Indien ze juist zijn waaraan ik niet twijfel dan roep ik alle familieleden op van de jongens, die nog niet gerepatrieerd zijn en dat zijn er om en bij de 18.000, om gezamelijk te protesteren tegen de ze dure en nutteloze verspilling van scheepsruimte. Vooral nu gezien de gespannen toestand in het Verre Oos ten. wij onze jongens toch maar Kever thuis hebben. Middelburg. A. A. DE LANGE. Schuitvlotstraat 23,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 9