I Tegen pijnen! TWEEDE KAMER WAS REEDS IN VACANTIESTEMMING 50 jaar getrouwd met n lastige man. WALCHERSE BURGEMEESTERS IN VLIEGVELD-COMMISSIE WITTE hRUS Zweedse athleten komen toch naar Vlissingen ZEELAND KRIJGT EEN EIGEN TIJDSCHRIFT OVEZANDE'S BURGEMEESTER NAM AFSCHEID VAN VLISSINGEN NIEUWE MIJLPAAL VOOR VEILING „KRABBENDIJKE" De veesmokkelarij begint weer 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COUKAN'I VRIJDAG 14 JULI 1950 K. v. K. slaapkam er of bijenkorf (Van onze parlementaire redacteur) Het Ik maar, zoals men de zaak bekakt! „De Kamers van Koophandel en Fabrieken z(jn slaapkamers", zei rar. J. J. R. Schmal (C.H.) by de be handeling: van de nieuwe wet op dé Kamers van Koophandel in de Tweede Kamer. „Het zyn byenkorven, die gonzen van activiteit", stelde drs. H. A. Kort hals (V.V.D.) daar Donderdagmiddag tegenover. de P.v.d.A. was geplaatst. Een at tentie van zyn politieke vrienden, want de heer Scheps, een erkend ora torisch talent in ons parlement, vier de zyn vyftigste verjaardag. „De heren kunnen het Kamerwerk nu wel ophouden, zij komen er niet af." scheen de voorzitter te denken. Hij deelde namelijk mee, dat zy na het zomerreces, doch nog vóór de derde Dinsdag in September de dag van de opening der nieuwe zit ting al weer in ae Ridderzaal ver wacht worden. Hij kondigde een ver gadering aan op Dinsdag 12 Septem ber. Daarin zullen behandeld worden de begrotingen Voor 1950 van Oor log en Marine en van het Landbouw Egalisatiefonds. En alsof dit nog niet genoeg was, las hy een blief voor van de minis ter van Uniezaken en Overzeese Ryksdelen, mr. J. H. van Maarse- veen, gericht aan de Tweede Kamer, waarin vermeld stond, dat het rap port van de gemengde commissie Nieuw Guinea vóór 1 Augustus ver- schynen zal en dat het dan onver wijld ter kennis van de Kamerleden gebracht zal worden met de bedoe ling van een gedachtenwisseling tus sen Kamer en regering. In dit verschil in kwalificatie weerspiegelt zich het verschil in waardering van deze instellingen. De heer Schmal kon zich er niet over opwinden. De heer Korthals somde enthousiast de voor- en nadelen van het wetsontwerp op en gaf zich veel moeite zijn wensen tot de Staatsse cretaris van Economische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, die rustig achter de regeringstafel zat, te laten doordringen. De Staatssecretaris liet in zijn be antwoording van de verschillende sprekers de kwesties, die zij aange roerd hadden, nog eens de revue pas seren. Hy somde op, welke wegen de regering had kunnen bewandelen, zo als het herstel van de wet op de Ka mers van Koophandel en Fabrieken van 26 Maart 1920, of wel afstem ming op de publiekrechteiyke be drijfsorganisatie. Hy achtte het wel gewenst op de duur verband tussen de Kamers en de P.B.O. te leggen, maar hy maande tot voorzichtigheid met een nauwe samenkoppeling. De regering heeft gekozen voor het herstel van de oude status met op heffing van de aan de wet van 1920 verbonden bezwaren. Op de voorgrond stelde mr. v. d. Grinten, dat. de Kamers het regio naal contact zijn van handel en ny- verheid. Daarom juichte hij de ge dachte toe van het aanbrengen van wijzigingen, die duidelijk maken, dat de Kamers een andere betekenis heb ben dan de lichamen volgens de wet op de P.B.O. 'Geruime tijd verliep hierna nog met de bespreking van merendeels formele wijzigingen. MATIGE BELANGSTELLING. Hoewel de Tweede Kamer nog een beVg van werk voor de boeg heeft na het vele, dat reeds gedurende dit •zittingsjaar is behandeld vatte zy de zaken Donderdagmiddag kalmpjes op. Men begint er blykbaar midden in de stralende zomer een beetje ge noeg van te krijgen. Bovendien lokte het technische wetsontwerp op de Kamers van Koophandel en Fabrie ken de afgevaardigden slechts matig naar dc grote holle Ridderzaal. Om één uur, het aanvangstydstip van de vergadering, was het „quo rum" niet aanwezig. Dat wil zeggen, dat minder dan 50 leden de presen tielijst getekend hadden. De voorzitter schorste vervolgens deze bijeenkomst tot twee uur. Op dat ogenblik bleken er eindelyk ge noeg leden aanwezig te zyn. Dat was een somber begin van de middag. Het werd slechts opgevro lijkt door het tuiltje bloemen, dat op de tafel van de heer J. H. Scheps van (Advertentie) De redacteur van een der Zeeuwse couranten nam het Gouden echtpaar een interview af. De 73-jaiige bruid deed 't woord. „Oh mynheer, ik heb gelukkige jaren gehad, maar mannen zyn toch 'lastig. Als ik hem eens wou verras sen, was het altyd „Overhemden, dassen en sigaren koop ik het liefst zelf". Nxi daar zat ik weer. Voor een modern meisje of vrouw is dat gemakkelijker nu er zo'n spe ciaal" GESCHENKENHUIS in Mid delburg en Goes is, waar je van die aardige cadeautjes kunt kopen, zelfs voor die lastige mannen. Als ik te genwoordig een cadeautje geef, ook aan m'n kinderen en kleinkinderen, dan slaag ik altyd in deze speciale Geschenkenhuizen te Middelburg en Goes". Coaster In Terneuzen te water gelaten. uur Gistermiddag omstreeks 3 werd op de werf van de N.V. Terneu- zense Scheepsbouwmaatschappy te Terneuzen het motorschip Campen, gebouwd in opdracht van de heer Breyder te Kampen, met goed gevolg te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van de reder. Het schip werd ontworpen door de heer J. van de Schriek, ing. en gebouwd onder toezicht van het bureau Veri tas en de Scheepvaartinspectie, De lengte bedraagt 46.80 meter, de breedte 7.60 meter en de diepgang 2.71 meter. Het wordt voortbewogen door een industrie-motor van 240 pk. De „Campen" is een kustvaartuig van 450 ton en behoort tot het z.g. gladdek-type. Jongen op vissersboot door lier gegrepen. Gistermorgen gebeurde op het vis sersvaartuig Tholen 20, dat buiten Veere lag voor de visvangst, een on geluk, dat zich aanvankelyk ernstig, liet aanzien. Een jongen van 15 jaar werd plot seling door de vislier gegrepen en ge raakte tussen het raderwerk. De lier moest worden gesloopt om de knaap, die ernstige vleeswonden had opgelopen, te kunnen bevryden. Aan vankelijk verkeerden de opvarenden in de veronderstelling, dat zyn been was afgekneld. Met volle kracht werd naar Zierikzee gevaren, waai de jongen in het ziekenhuis werd op- MULO-EXAMENS. Te Breda behaalden het Mulo-di ploma A, de volgende leerlingen van de openbare U.L.O.-school te Kmi- mnge'n: de dames A. Kole en Ma. Polderman, beiden te Kruiningen; Wa. Verschuure te Yerseke en Jo Rijn te Schore en de heren J. Vis- scner te Kruiningen en Jac. van Ivoeveringe te Hansweert. Van de 9 leerlingen der U.L.O.- school te Kruiningen behoefde slechts 1 leerling te worden afgewezen. Uit St. Maartensdyk slaagde: mej. T. den Engelsman. Uit Yerseke slaagden: de dames CorryBomWd.; Corry van Es; Cor- ry Bom Jd.; Jo de Koeijer; L. Mar- teyn; J. Verwys; Nelly Bom; Nien Verschuure; en de heren J. van der .Tagt; L. Bom; J. Sinke Fz.;C. J. Zoeteweij; C. Nieuwenhuize en J. Pe- kaar. Bevorderingen Middelbare Handelsdagschool Middelburg. Aan de Middelbare Handelsdag school te Middelburg hadden de jaar- lykse bevorderingen plaats. Bevorderd: van I naar II Tony Bal- jeu Lia Castenmiller, Simon Christi- aanse, Kees Dekker, Dirk van dei- Linden (Vlissingen)Bob de Noover, Jan de Regt; (Koudekerke)Theo Vogelaar (Krabbendijke)voorwaar- delyk bevorderd: Bertha Lems (Vlis singen) Marga Steketee (Vlissingen). Afgewezen drie leerlingen. Bevorderd: van II naar Hl Ria An- not Oostkapelle), Dave Geers, Fred die Geervliet, Niels Koers. Edo Peek, Piet Steutel en Nico Dekker; met herexamen: Evert Janse (Koudeker ke) niet bevorderd Vier leerlingen. Bevorderd van m naar IV: Jos de Buck, Lauw de Hamer (Arnemui- den), Marianna de Leeuw, Betty Moens (Nieuw- en St. Joosland), Meo Vroon (Breskens), Wim Verduyn (Breskens), Marinus Weststrate (Krabbendyke); niet bevorderd drie leerlingen. Minister In 't Veld onderzoe kt kwestie der naschade aan reeds herstelde panden. Burgemeesters en secretarissen op de Zeeuwse wateren. Naar wij vernemen zijn gisteren in de maandelijkse vergadering dei- Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op het voormalige plat teland van Walcheren drie burge meesters aangewezen om zitting te nemen in de zg. vliegveld-commissie. Deze commissie zal in de eerste plaats in studie nemen de verdeling der financiële lasten van een vlieg veld op Walcheren en zal zich zo mo gelijk ook beraden over de plaats, waar dit luchtvaartterrein dient te worden, aangelegd. Deze commissieleden zyn de heren mr. B. Kolff, burgemeester van Vlis singen, mr. M. Tydeman, burgemees ter van Westkapelle en J. L. Dreg- mans, burgemeester van Koudekerke en Biggekerke. In deze vergadering werd tevens een brief van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld. over de zg. naschade be handeld. Onlangs had de vereniging zich tot de minister gericht met het verzoek een speciale regeling voor de naschade-gevallen (schade als ge volg van de inundatie nadat het her stel van woningen en bedrijfspanden is voltooid) in overweging te nemen. genomen. Daar bleek echter dat geen ledenmaten waren gebroken. Hij zal echter nog enige tijd huis moeten verblijv< Hoofdinspecteur der domeinen te Goes naar Rotterdam. Bij K. B. van 30 Juni is tot hoofd inspecteur-titulair van 's Ryks be lastingen ter Inspectie der Registra tie en Successie te Rotterdam, be noemd de heer H. R. Heerema, hoofd van de Inspectie der Domeinen te Goes. Botersmokkelen in een kinderwagen. Het trok de aandacht van douane ambtenaren, dat te Clinge een moe der met een kinderwagen de grens wilde passeren en dat het kindje in de wagen wel wat hoog op het kus sen zat. Het bleek, dat onder het kindje pakken roomboter waren ver borgen. Totaal 21 kg. roomboter werd in beslag genomen. De oesterbroedval is gunstig Het 7e bulletin van dr. Korringa, de bioloog van het Instituut voor Visserij onderzoek, over de oesterbroedval is zeer optimistisch gesteld. De water temperatuur in de Zeeuwse Stromen is 20 graden, het aantal larven per 100 liter water 500 a 600. De ontwikkeling van de larven is zeer voorspoedig. Het aantal rijpe larven is meer dan verdub beld ten opzichte van enkele dagen ge leden, terwijl veel grote larven worden gezien, kortom alle factoren zijn gun stig om deze week een zeer goede aan slag van oesterbroed te. verwachten. Inbarak te Serooskerke (W.) By de. heer J. K.. té Serooskerke werd er ingebroken en een portefeuil le ontvreemd. De Rykspolitie stelde een onderzoek in met een speurhond. Het is niet uitgesloten, dat de dadèr zich in het wederopbouwkamp be vindt. TWEE ZEEUWEN ZWEMMEN MORGEN OVER DE SCHELDE. Niet alleen de heer S. Ventevogel van „De Zeehond" uit Vlissingen, doch ook de heer Th; Cambier van „De Scheldestroom" uit Breskens zal de Zeeuwse kleuren verdedigen in de „Scheldebekertoeht", die mor gen gezwommen wordt. Ook zal er nog een Engelsman aan de tocht deelnemen. Het is F. J. Gill uit Londen, die reeds eerder heeft meegezwommen. De minister antwoordde thans, dat de kwestie der naschade in studie is genomen en dat er in dit ver band proeven worden gedaan. Hy zal op deze materie nader terug komen. De leden van de vereniging zuilen in twee groepen verdeeld op Donderdag 20 Juli en op Maandag 24 Juli eon tochtje maken met de boot van de Rijksrivierpolitie. "'óór September zal men niet meer in vergadering byeenkomen. Middelburgse ringrijderij op 24 Augustus. BEKER VOOR HET MOOIST VERSIERDE PAARD Naar wy vernemen zal de jaarlyk- sc ringrydery te Middelburg dit jaar gehouden worden op Donderdag 24 Augustus, zoals gebruikelyk weer op het Molenwater. Mevrouw M. J. Sandberg tot Es- senburg-Hiebendaal te Middelburg heeft een bijzonder smaakvolle, klei ne beker uitgeloofd voor het mooiste versierde paafd. Deze is geen wissel beker, zoaat de winnaar hem in ei gendom ontvangt. Installatie erecomité Beneluxronde. or 24 JULI TE MIDDELBURG Op Maandag 24 Juli te 4.30 uur zal in 't Ned. Koffiehuis te Middelburg het erecohiité van de Beneluxronde door de voorzitter van de motorclub „Scheldegouwen", de heer P. J. C. Castemiller, worden geïnstalleerd. Na deze installatie Zh 1 hij de leiding van de bijeenkomst overdragen aan de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Tijdens de ronde zal de Wegen wacht van de A.N.W.B. dag en nacht op de route patrouilleren en ook de Touring Sécour, de Belgische Wegen wacht, zal zowel in België als in Luxemburg paraat zijn. Getracht zal worden het wekeiykse openluchtconcert te Middelburg ter ere van de deelnemers aan de ronde op Zaterdagavond 2 September op de Dam te doen houden. POEDERS CACHETS -TABLETTEN Prestaties, die in Nederland onbekend zijn. Er heerst in sportkringen de mening, dat, nu de sportweek in Vlissingen niet doorgaat, ook' de Zweedse athleten niet komen. Het be zoek van de Zweden zou samenvallen met de sportweek en de athletiek- wedstrijden in het kader van deze week zouden dan door hun prestaties worden opgeluisterd. Er is echter geen enkele reden om het bezoek van de Zweden niet door te laten gaan. Zy komen, de 40 leden van „Tjal- ve" uit Norrköping. en zij zullen vol gende w-eek Zaterdag Zeeland ver steld doen staan van de pi'cstaties, die zij op athletiekgebied kunnen be halen. Bij deze 40 senioren en junio ren zyn er, die tyden maken en af standen halen, die hen in Nederland bij de topklasse zouden doen behoren en zelfs daarboven. De lat by het hoogspringen staat bij hen op 1.85 meter, de 1500 meter lopen zij in 4 minuten en 9 seconden en de 800 me ter in 1 min. 54.9 sec. de laatste tyd is in Nederland nog niet gemaakt en de discus wordt door hen grif 43 meter weggeworpen. PROGRAMMA Vrijdag 21 Juli worden de Zweden, die deze trip door Nederland en Bel gië vanwege een jubileum van hun club maken, door het gemeentebe stuur van Vlissingen ten gemeente huize ontvangen. Zaterdagochtend wordt dan een bezoek gebracht aan de bedrijven van „De Schelde"; 's* middags worden op de terreinen aan de Bosweg de wedstryden ge- i houden en 's avonds zal een trip door Walcheren gemaakt worden. De volgende dag zullen de Zweden verder reizen naar Antwerpen. Het programma vermeldt bij de loopnummers, de 100 meter, 400 m., 800 m., 1500 m„ 3000 m., en 5000 m., Zweedse estafette. De technische nummers zijn speerwerpen, hoog springen, discuswerpen en kogelsto ten. De junioren lopen 100 meter, 300 meter en 800 meter, springen hoog en stoten de kogel. Voorts is er nog een dames-athletiekprogramma, waar aan echter geen Zeeuwen deelnemen. Voor de winnende ploeg is een beker beschikbaar gesteld door „De Zeeu wen", dat, zoals bekend de wedstry den organiseert, en voor de beste per soonlijke prestatie een trophee. Tweemaandelijks blad wordt gevuld met populalr- wetenschappelijke bijdragen. Zeeland krijgt een eigen tydschrift. In October a.s„ wanneer de Zeeu wen de banden met de Vlaamse broeders nauwer kunnen aanhalen dank zy de Zeeuwse culturele "tentoonstelling in Gent, zal het eerste nummer verschijnen van een tweemaandelijks blad, dat kennis over onze provincie wil verspreiden, het sluimerend Zeeuws bewustzyn wil versterken en het besef van eenheid onder de Zeeuwen wil doen groeien. Dit zal niet geschie den door jubelende artikelen over het regionalisme of door propaganda van de Provincie en haar diensten, maar door populair-wetenschappeiyke bijdragen over allerlei onderwerpen, Zeeland betreffende. Men wil er het Zeeuws bewustzijn mee versterken. Het initiatief hiertoe werd geno men door de heren L. W. de Bree, le raar aan de R.H.B.S. te Vlissingen, H. Pieters, bibliothecaris van de Prov. Bibliotheek te Middelburg en drs. M. C. Verburg, directeur van 't Economisch Technologisch Instituut, te Middelburg. Hoewel men dus het tijdschrift in geen geval het karakter wil geven van een voorlichtingsorgaan der Pro vincie, legt het Provinciaal Bestuur veel belangstelling voor het plan aan de dag. Dat is ook begrijpelijk, want in dit college wordt steeds duidelijker gevoeld, dat een grotere eenheid van het Zeeuwse volk en een gezond pro vinciaal besef (dus géén chauvinis me) noodzakelijke voorwaarden zijn voor de verdere ontwikkeling van 't gewest. De eeuwenlange isolering van de onderscheidende delen der provincie en de verschillende geaard heid der bevolking hebben de groei van deze eenheid sterk belemmerd. STICHTING GEVORMD. Het algemeen Zeeuws tijdschrift ziet men ais een der middelen om hierin verandering te brengen. Vooropge steld dient daarbij te worden, dat men zich onthoudt van partijkiezen op politiek en godsdienstig terrein. Ook is het de bedoeling in de orga nen, welke op het tijdschrift toezicht zullen houden, personen van allerlei richting op te nemen. In de dezer dagen onder voorzitter schap van de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot gehouden oprichtingsvergade- ï-ing, werd besloten een stichting in het leven te roepen, die de uitgave exploiteren zal en werd een commis sie benoemd om het plan op korte termijn uit te werken. In deze com missie namen zitting de heren A. Schout, lid van Ged. Staten, ir. J. Dorst, secretaris van de Stichting voor de Landbouw te Goes, A. H. M. v. d. Hoek, notaris te Groede, drs. L. Lockefeer, leraar te Hulst en dè drie initiatiefnemers. Deze drie heren vor men met drs. Lockefeer en ir. P. 't Hooft, architect te Goes, de redactie. Zy beoogt wetenschappelijk ver antwoorde bydragen over Zeeland in een populaire vónm te brengen. Ie der nummer zal 24 pagina's en arti kelen bevatten over verschillende on derwerpen en delen van de provincie. Huldiging door Katti olieke organisaties. In een sfeer van grote opgewektheid en hartelijkheid heeft Donderdag avond de heer T. J. Andriessen afscheid genomen van de vele Vlissingse Katholieke organisaties, die hem node uit haar besturen zien vertrekken in verband met zyn benoeming tot burgemeester van Ovezayde. De zaal van Concordia was vrijwel tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van het huldigingscomité de heer F. Schets de familie Andries sen binnenleidde. Achter de bestuurstafel hadden tal van verenigingsbestuurders met pa stoor C. A. Ouwendyk plaatsgeno men. De heer Schets sprak een openingswoord, waarna een rij van sprekers hulde bracht aan de nieuwe burgemeester van Ovezande. Pastoor Ouwendyk wees er op, dat een goed Christen steeds een goed bux-ger is en hij legde er de nadruk op, aat dit ook geldt voor de vervulling van het burgemeestersambt. Spreker zwaaide aan de heer Andriessen lof toe als Christen en als mens. De heer J. Schroote bracht de dank over van het Katholieke kerkbestuur, Eerste steen gelegd voor koelhuis. Gisteren heeft tijdens een korte eenvoudige plechtigheid mej. W. van der Werff uit Rilland Bath, dochter van de voorzitter der veilingsvereni ging „Krabbendyke" de eerste steen gelegd voor een nieuw koelhuis. De grote pale- en sorteerhal is b\|- na voltooid. Als straks ook het koel huis klaar is zal de Veiling Krabben dyke zich over een buitengewone groei kunnen verheugen. Nadat genodigden en werklieden zich by het in aanbouw zynde koel huis hadden verzameld, ze£te de voor zitter, de heer W. C. van der Werff uiteen, waarom thans een officiële eerste steenlegging plaats vond. By de andere nieuwbouw is dit niet ge schied. De bouw van de vellingsnal e.d. achtte het bestuur een logisch en vanzelfsprekende uitbreiding, doch met de totstand koming van het koel huis zal een lange reeks van schyn- baar onoverwinbare moeilykheden tot het verleden behoren. Jarenlang is geyverd om een koelhuis te krygen. Dank zy het werk van de koelhuis commissie en de voortvarendheid van de directeur, de heer Noteboom is 't thans mogelyk gebleken. Spreker bracht dank aan allen die hun medewerking by de voorberei dingen aan de bouw hebben gegeven. Hij bracht hulde aan de aannemers. De firma van der Straaten uit Hans- weert zorgde er voor dat het hei werk in recordtyd plaats vond, ter- wyl de Edese aannemerscombinatie in enkele weken tyds reeds grote vor deringen met de bouw maakte. Ge hoopt wordt dat de wens: het koel huis klaar op 16 September a.s., in vervulling zal gaan. Nadat mej.. Van der Werff de steen had ingemetseld, sprak de heer Van Gestel namens de aannemers. Vervolgens sprak de burgemeester van Krabbendyke, de heer J. Vader namens het gemeentebestuur zyn vreugde uit over de geweldige, vlucht welke de veiling neemt. Met het koel huis is dit bedrijf „rond" geworden, want een veiling zonder een derge lijk gebouw is toch eigenlyk een schoen zonder veter. Tot slot deed de rykstuinboüwcon- sulent, ir. W. van Soest, mede na mens ir. van Hiele en de heer Paar- dekooper, de koelspecialisten, het bestuur zyn gelukwensen doen toe komen. de heer M. van Hyfte deed het voor de sportvereniging Walcheren, waar na de heer A. Schout lid van Gedepu teerde Staten, de verzekei'ing gaf aan Ovezande, dat het een burgemeester kx-ygt met kennis, gevoel voor humor en vol eenvoudige menselijkheid. Na hem spraken de heer J. C. Li- monard voor de K.V.P. en het Wit- Gele Kxnis, de heer J. C. M. Henning voor de Kath. Middenstandsvereni ging en de heer A. W. van Nieuwland voor het R. K. Arm- en weesbestuur. NA DE PAUZE Nadat er even gepauzeerd was, tra den nog op het spreekgestoelte de heer Smit van Kath. Souburg, de heer Th. de Waard voor de Kath. Bond van Overheidspersoneel, mevrouw Vei-venne voor de Kath. Vrouwenver eniging en de Meisjesbescherming, mevrouw ten Hacke-De Vries voor ae Kath. Arbeidersvrouwenorganisatie, de heer Scheers voor de Reclasse- ringsvereniging, de heer W. Edelman als oud-wethouder van Vlissingen, de heer Corveleyn voor de Plaatselijke Kath. Gemeenschap, en de heer Wanst voor het Studiecentrum K.V. P. De heer Schets bracht de geluk wensen over van de K.A.B. en de se cretaris van het huldigingscomité sprak nog een koi't woord. WETHOUDER OOSTDIJK Tenslotte deelde wethouder J. Oostdyk van Ovezande mede, dat de benoeming van de heer Andriessen in Ovezande algemeen was toegejuicht. Spreker begreep, dat het voor het Vlissingse vei'enigingsleven het ver trek van de heer Andriessen een groot verlies was. Een woord van dank werd gesproken door de heer E. Andriessen, vader van de nieuwe burgemeester voor de mooie avond, die aan zyn zoon was aangeboden en uiteindelijk sprak ook de nieuwe bur gemeester zelf, die alle lof afwees, omdat hy alleen gepoogd heeft met Gods hulp op verschillend terrein werkzaam te zijn. Spi'eker eindigde met een woord van hulde aan zyn vroxiw en dank aan zyn ouders. Vermelden wij nog, dat aan de heer en mevrouw Andriessen verscheidene souvenirs werden aangeboden, waar- Van het fraaiste was een mooie elec- trische klok met datumaanwijzer, welk geschenk afkomstig was van 't huldigingscomité. Een zangkoortje zorgde voor de nodige afwisseling. De medewerking van een groot aantal deskxxndigen, xxit Zeeland zo wel als van buiten de provincie, zal worden ingeroepen voor het levereix van bydragen over de geschiedenis van ons gewest, over onderwerpen op het gebied van de natuuriyke eri de economische geografie, de landbouw en industrie, de sociografie, het wa terstaats- en verkeerswezen, de Zeeuwse letterkunde, de taalver- schynselen, het rechtswezen, beelden de kunsten, onderwys, volksgezond heid, natuuriyke historie en over de Zeeuwse folklore en oudheidkixnde. Aan onderwegen voor artikelen heeft men dxxs voorlopig geen gebrek. In het eerste nixmmer, waarvan de verschynïngstyd samenvalt met de tentoonstelliixg in Gent, wordt een bijdrage gewijd aan de betrekkingen tussen Vlaanderen en Zeeland. Telkenmale zal een bibliografie wor den opgenomen van geschriften, dié over Zeeland en de Zeeuwen verschy- nen. Het blad wordt geïllustreerd met foto's en tekeningen, terwijl el ke nieuwe aflevering een andere fo to op het omslag zal dragen. BLAD NOG NAAMLOOS. Het is uiteraard nog een open vraag hoe dit nieuw periodiek door de Zeeuwen ontvangen zal worden. Dé initiatiefnemers zyn op dit punt ech ter niet pessimistisch gestemd. Al is het voorlopig nog naamloze tydschrift geboren uit een ideaal, de practische werkelijkheid is niet uit het oog verloren, zo verzekerden zij ons. Men hoopt te kunnen beginnen met ongeveer 700 abonné's. Om deze te winnen zal een grote actie worden ontketend, waarbij men ook rekent op het afsluiten van schoolabonne- menten, dit met de (reeds toegezeg de) medewerking van de inspectie voor het lager onderwys. Een winst object wil men van het tydschrift niet maken. Drie runderen bij Clinge in beslag genomen. Nu de beperkende bepalingen op 't vervoer van runderen in de grens streek zyn opgeheven, proberen de smokkelaars weer hun slag te slaan. Enkele dagen geleden kregen amb tenaren van de invoerrechten en ac- cynzen aanwijzingen, dat getracht zou worden twee runderen, die zich in een weide naby Clinge bevonden, naar België te smokkelen. zy stelden zich des nachts ver dekt op en hoorden plotseling schie ten. Het bleek, dat een andere dou anier op een groepje smokkelaars was gestuit en een koe in beslag had genomen. De smokkelaars waren in het duister ontkomen. Kort daarop ontdekte men 8 man nen, die twee koeien over de grens probeerden te dryven. De runderen werden in beslag genomen, maar ook ditmaal konden de smokkelaars in 't duister ontkomen. De drie runderen vertegenwoordi gen een waarde van 2000. Advertentie f jjj Aan te bieden partyen jjj Interlock- ondergoederen in elke hoeveelheid. Geschikt voor de uitverkoop. Betaling contant. BOELENS Co., Uilenburg 14, 's-Hertogenbosch Telefoon 8671. Te Amsterdam Leliegracht 54 Telefoon 47183. Een zinkstuk van nieuw model. Door de firma van Seventer uit Sliedrecht is Woensdag het eerste zink stuk gezonken, ter verdediging van de oever van 't calamiteuze waterschap Bruinisse. nabij het Kustlicht op de Zijpse bout. Dit zinkstuk was groot 87.4 x 20.20 meter, het karwei tx-ok veel bekijks, terwijl veel mensen uit Bruinisse hun medewerking verleenden, om het toch altijd weer riskante werk te doen sla gen. Het stuk was enigszins anders van constructie dan de tot dusver gebruik te stukken. Zo was er minder rijshout in verwerkt dan gewoonlijk, het ge heel was vervaax-digd volgens ontwerp van de heren Pikkaart en Leendertse resp. waterbouwkundig en oud-water bouwkundig ambtenaar van het cala miteuze waterschap Bruinisse. Op deze werkwijze is door genoemde heren oc trooi verkregen, daar besparing van rijshout tevens betekent besparing van kosten. De voorzijde van het stuk ligt 29 meter diep. terwyl de andere zijde langs de oever 15 meter diep ligt. Donderdag 20 Juli 's namiddags zal opnieuw een stuk worden gezonken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2