Gouddorst Zal Australië er meer nieuwe staten bij krijgen? JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Omgekeerde wereld in het land der tegenvoeters Zeeuwse Almanak Mei de „V andersteng" de Zeeuwse wateren op WIELERKERMIS DOOR FRANKRIJK START MORGEN IN PARIJS WOENSDAG 12 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze corespondent) SYDNEY, Juni Byna over de gehele wereld tonen staten de neiging om te verdwijnen en gaan landsgrenzen meer en meer vervagen. Nieuwe sta ten maken Is zo'n beetje uit de tijd. Wanneer In Friesland een stelletje heethoofden stemming maakt voor een afzonderlijke staat, halen de mees te Nederlanders medelijdend hun schouders op. En zelfs het idee van een in afzonderlijké staten verdeeld Duitsland, dat velen het einde van de oorlog als de beste methode beschouwden om Duitsland voor eens en altijd mili tair te kortwieken, is als onpractisch terzijde geschoven. Maar terwijl in Indonesië de staten als kogels omver rollen en de aan hangers van de eenheidsstaat het bin nen een half jaar van de federalisten wonnen en terwijl men in Europa congressen houdt voor een Verenigd Europa, is men in het vijfde wereld deel druk doende aanhangers te win nen voor nieuwe staten. De huidige 6 staten: Nieuw Zuid Wales, Victoria, Zuid Australië. Queensland, West Australië en Tasma- nië zijn ruim een eeuw geleden op ge heel logische en natuurlijke wijze ont staan. Wanneer genoeg mensen een nieuw stuk van dit geheel onaange roerde brok aarde hadden opengelegd, dan riepen zij een staat uit. Dit ging wel eens met moeilijkheden gepaard omdat bijvoorbeeld de eerste kolonis ten uit Sydney meenden de oudste rechten te hebben en zodoende ook mensen honderden kilometers Zuidelij ker in Melbourne te kunnen regeren maar bloed is er nooit om vergoten. Die oude statenvormers in het Au stralië van een honderd jaar geleden dachten er niet aan. dat er ooit nog eens zo iets als een federatie zou ko men, en zo gebruikten zij rustig een geheel andere spoorbreedte bij de aan leg van hun spoorlijnen dan hun naas te buurman iets waarvan men in het Australië van vandaag nog steeds de wrange vruchten plukt, zoals over stappen op een onstichtelijk uur. wan neer men aan de grens van een staat komt. FEDERATIE. Naarmate die ver uiteenliggende groepen kolonisten hun land verder en verder openlegden en op een gege ven ogenblik op hun buurman stuitten, groeide ook de behoefte aan een fede ratie. Niet alle staten voelden daar in de beginnen veel voor en vooral West- Australië, gescheiden van de andere staten door de Grote Australische Woestijn, verzette zich heftig uit vrees door de oudere broers gedomi neerd te worden. Een halve eeuw geleden kwam het er echter van en men besloot op neu traal terrein de federale hoofdstad Canberra te stichten, waar de eerste federale regering zou zetelen. De on derlinge afgunst en het staten-chau- vinisme waren toen nog te groot om een reeds bestaande stad in een der staten tot federale hoofdstad te ma ken. Een tijdlang was men met deze con structie best tevreden. De ontwikke ling van nieuwe gebieden ging lang zaam en de bevolking nam. slechts langzaam toe. De federale regering zorgde voor de oplossing van de pro blemen, die voor alle staten golden, zoals defensie, nationale financiën en dergelijke, terwijl de staten zich met eigen aangelegenheden bezig hielden en hun eigen wetten maakten op het gebied .dat de federale regering niet bestreek. SPANNING. Spanning tussen de federale rege ring en de regeringen der staten bleef er natuurlijk altijd wel wat be staan, want iedere federale regering is uit de aard der zaak geneigd haar invloedsfeer yoortdurend uit te brei den, terwijl iedere staat zich schrap zet, zodra hij een aanval op zijn rech ten verneemt te bespeuren. Dergelijke kleine uitbarstingen hebben nog gere geld plaats, zoals zojuist naar aanlei ding van de prijsbeheersings-politiek der staten, waarin de federale rege ring zich trachtte te mengen. De verdere openlegging van Austra- lië's natuurlijke hulpbronnen en de be volkingstoename door middel van grootscheepse immigratie verlopen sinds- de oorlog echter in een veel sneller tempo dan ooit tevoren en zo spreekt het wel vanzelf, dat bepaalde delen van grote staten als Queensland en Nieuw Zuid Wales ?aan voelen, dat hun belangen niet langer voldoende gediend worden door de regeringen in KONINKLIJK BEZOEK. De data voor liet Koninklijk be zoek aan Zeeland staan vast. En het is merkwaardig, hoeveel opwinding dit bekend worden eensklaps heeft veroorzaakt. In alle dorpen en stadjes is men eensklaps brandend nieuwsgierig naar het programma. Welke dorpen en steden zullen be zocht worden? En wat zal er in al die dorpen en steden gebeurenIedere stad en ieder dorp immers wil zo goed mogelijk voor de dag komen en de tijd van voorbereiding is kort! Zeeland is vanouds een provincie, die klein van omvang is, maar waar de Oranjeliefde groot is. Zij breekt zich opnieuw baan nu de Oranjes ko men. Het kon ook niet anders. On telbaar zijn de telefoontjes, die nu reeds onze redactie bereiken met ver zoeken om details, over de route, die de vorstelijke personen door Zeeland zullen volgen. Helaas, wij moeten het antwoord schuldig blijven. Een kran tenredactie is ook niet helderziend! Loara ons echter definitieve gege vens bekend worden, zullen wij ons haasten deze te publiceren. De gespannen verwachting uit zich atlerwege. En wij zelf zitten niet vunder m spannina. dHn de andere Zeeuwen! de respectievelijke hoofdsteden en dat zij nu langzamerhand belangrijk ge noeg worden om een eigen staat bin nen de federatie te vormen. Deze strijd voor de vorming van nieuwe staten is het sterkst in het Noorden van Queensland en in het stuk Nieuw Zuid Wales, dat men Nieuw Engeland noemt. De huidige re geringen van deze staten verzetten zich natuurlijk hiertegen, doch het zal er uiteindelijk toch om gaan, wat de wil van de bevolking van die streken is en een referendum is niet te vermij den. Deze ontwikkeling is gezond en kan de snelle openlegging van Australië's nautuurlijke hulpbronnen alleen maar ten goede komen, terwijl hierdoor het accent verlegd wordt van de al te gro te hoofdsteden, welke een abnormaal hoog percentage van de bevolking herbergen en daardoor als gezwellen op het land parasiteren. Sydney en Melbourne alleen reeds herbergen liefst bijna 3 millioen van de totale 8 millioen bewoners van het vijfde we relddeel. DECENTRALISATIE. Wel streven de huidige regeringen der grote staten naar een vèrdoorge- voerde decentralisatie van de indus trieën, teneinde een beter evenwicht tussen stad en land te krijgen. Maar dit heeft natuurlijk tengevolge, dat be paalde streken zo belangrijk worden, dat zij menen hun belangen beter in de vorm van een nieuwe, eigen staat te kunnen dienen. Nieuw Engeland bijvoorbeeld heeft nu een 600.000 inwoners over een ge bied van 160.000 vierkante kilometer een gebied dat reeds een belangrij ke bijdrage levert aan het nationale inkomen van de federatie en dat nog grote toekomstmogelijkheden biedt. In een land als Holland mogen stre ken als Groningen en Friesland kla gen. dat zij door Den Haag bij andere streken tenachter gesteld worden, in de enorme uitgestrektheden van Au stralië is dat natuurlijk nog veel ster ker het geval. Australië is wat opper vlakte betreft groter dan de Verenigde Staten van Amerika met haar tiental len verschillende staten. Voor 8 milli oen Australiërs zijn 6 staten misschien net genoeg, maar voor 25 millioen, die men hoopt binnen de tyd van een men senleeftijd te hebben, mogen er zeker wel wat meer komen. Zo redeneert men in Australië dos precies tegenovergesteld als in Indo nesië, waar men zegt, dat de nationale ontwikkeling der economie beter ge diend is met een eenheidsstaat dan met een federatie. Maar in het vijfde we relddeel ligt de ontwikkeling ook ge heel anders, wellicht anders dan waar ook ter wereld. (Nadruk verboden). Vervoersstaking in Londen geëindigd. De staking in de voedsel- en ver- voersbranche te Londen is ten einde. Op een massavergadering van chauf feurs en arbeiders van de vleesmarkt is met bijna algemene stemmen beslo ten gehoor te geven aan het advies van de leiders om het werk te hervat ten. Maandagnacht zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan. Britse oorlogsschepen naar Scapa Flow. Het persbureau A.F.P. te Londen verneemt dat het vliegdekschip „Ven geance", een kruiser, vijf torpedoja gers en een fregat de basis Scapa Flow, in het Noorden van Schotland, zijn binnengelopen. In verband hiermede wordt opge merkt, dat dit de belangrijkste con centratie van oorlogsschepen is se dert de oorlog op deze basis. Het contactvaartuig „Vandersteng"dat voor de P.Z-C. van 1 t/m 10 Augustus een aantal tochten zal maken, is geen ge woon schip. Het is een instructievaartuig. Men leert er de'ge noegens van het varen, aan het dek, heerlijk in het zonnetje, of veilig in de salon of in de grote zaal. Wie zin heeft vraagt de commandant of men aan het 'roer mag staan, men ziet allerlei bijzonderheden van de navigatie, er is een goede kof fietafel en als het weer het toelaat kan. er. geroeid of gezeild wotden met een van de sloepen. Een tocht met de Vafider- steng" heeft een grote bekoring. Voor scholieren, leraren, jeugdleiders, clubs, zakenmensen, kortom, voor ieder, die van het ivater houdt, is de „Vandersteng" dé plaats. door David Dodge 51 Wanneer hij er maar in slaagde wakker te blijven, copieerde Jeff zijn vertaling van de uitknipsels op de ori ginele afdruk, waarna hij de uitknip- seis in smalle strookjes scheurde en die uit het raam wierp. Hij was klaar ge komen met de strookjes en zat met een nijdig gezicht te kijken naar datgene, wat hij op de afdruk had staan, toen ik hem voor de vierde of vijfde keer vroeg, of hij al enige voortgang ge maakt had. „We komen er wel", zei hij. „Waar?" „Dat kan ik nog niet zeggen. De boel werd in verschillende delen ver borgen. Dit deel van het manuscript betreft een inventaris van één deel, aanwijzingen voor het vinden van een tweede en dan nog wat". „Zijn de aanwijzingen voor het twee de deel compleet?" „Ziet er wel naar uit. Houd nu je mond en laat mij met rust". Ik liet hem met rust. Ik maakte hem zelfs niet wakker, toen hij weer in Slaap viel, omdat de soroche, de berg- ziekte, mij te pakken kreeg. Mijn oren suisden als bellen, toen we de pas van Crucero Alto, op vijftienduizend voet hoogte passeerden. Het was een kale, winderige, kille klomp hutten in een smalle vallei, waar zelfs de lama's die langs de spoorbaan graasden, bij elk aar bleven voor warmte en gezelschap. Ik had te lang in de lage streken ge leefd, om mij gemakkelijk aan die ver andering te wennen. Mijn hoofd deed lijn; mijn armen en benen waren als .ood; en ik kon nauwelijks iets zien door de vlekken, die voor mijn ogen dansten. Als Jeff wakker geweest was zou hij mij gemakkelijk de revolver hebben kunnen afnemen, uit de trein trekken en mij met een mep op mijn hoofd achter de dichtstbijzijnde sneeuwrug kunnen gooien. Maar hij sliep door en nadat wij de berg gepas seerd waren, kwam ik weer bij. Hij beëindigde het werk in een sme rig pension in Juliaca, waar wij had den gedineerd. Wij waren nog op de altiplano. meer dan twee mijl hoog en de lucht was er zo koud, dat ik hand moffen en een sjaal van een Indiaanse vrouw aan het station had gekocht, welke ik droeg tijdens het eten. Jeff raakte zijn voedsel nauwelijks aan. Gedurende het gehele diner zat hij te vloeken en te tieren over die laatste paar knopen, die de puzzle bij elkaar hielden. Hij was door vermoeie nis helemaal over zijn toeren heen en zijn goudkoorts stak ook mij aan. Voor hij klaar was. hing ik over zijn schouder, kijkend, hoe de boodschap woord voor woord groeide. Het was niet alleen de hoogte, die mijn adem kort en hijgend maakte toen ik zag. wat er op die drie bladen vierhonderd jaar oud perkament geschreven was. Dit was de boodschap: servies uit de Hall van de Regen boog tot een aantal van vijftig arrobas; zes zware vazen van goud, bewerkt met slangen; zilver in baren, onbe werkt; beelden van de lama in goud en zilver; gouden schoeisel en mantels van gouden kralen uit het Huis van de Maagden van de Zon; andere gouden en zilveren voorwerpen. Dit alles uit het rapport van Huetin, die later door de Spanjaarden gemarteld werd en stierf zonder te spreken. Onder een rotsblok in de bedding van de rivier Amaru, vier en tachtig mooi bewerkte stukken uit de tuin van de Tempel van de Zon. waaronder afbeeldingen van de lama, de vicuna en de alpaca, in goud; afbeeldingen van de maisplant in goud en zilver; afbeéi- dingen van de quinua-plant in goud; afbeeldingen van de zon, in goud en van de maan in zilver; bloemstukken an goud met smaragden en turquoi- sen; afbeeldingen van slangen, hage dissen en vogels in goud en zilver. De rots, die de vorm heeft van een ei, staat rechtop op zijn dikste einde en ligt op een afstand van duizend varas naar het Zuiden van de Zuidelijkste punt van de buitenste wal van het fort Sacsahuaman cn moet omgekanteld worden uit het stroombed, nadat eerst de heuvelhelling weggegraven is en een deksteen aan de voet van de rots is weggenomen. Dit alles uit het rapport van Zaran, die later door de Spanjaar den gemarteld werd en stierf zonder te spreken. ,,Dat is even wat", zei ilc. „Vier en tachtig stukken. En wat zegt de rest?" Jeff ging door met lezen: In een kamer onder de tweede muur van het fort Sacsahuaman, vele grote voorwerpen, die te zwaar waren, om ze voor de komst van de Spanjaarden te vervoeren, waaronder grote schalen voor de eredienst uit de Tempel van de Zon in goud; standbeelden van de In ca's in goud (Wordt vervolgd) Nieuw schooltype. In het congres, dat dezer dagen te Utrecht door de nrjverheidsgroep van de Ned. Onderwijzersvereniging werd gehouden, sprak de heer P. Evers, voorzitter van het paedagogisch cen trum der N.O.V., over de coördina tiepogingen van het lager- en het nijverheidsonderwijs. Hij verklaarde, dat een nieuw schooltype moet worden gevormd, dat in verbinding moet staan met het n.o. voor meisjes, het n.o. voor jon gens en de school voor de agrarische sector. In de omgebouwde V.GX.O.- school moeten alle kinderen na het zesde l.o.-jaar komen tot 't 16e jaar, uitgezonderd die, welke naar Ulo of voorbereidend hoger onderwijs over gaan. De voorbereidende klassen voor de ontwikkeling van het lager technisch onderwijs ziet de heer Evers als een onderdeel van het experiment. Er is een grote commissie ingesteld om te komen tot de beste algemene vor ming van de kinderen van 12 tot 16 jaar. Hieruit zijn subcommissies sa mengesteld, die leerstofkernen heb ben gevormd uit onderwerpen, die de inleiding kunnen zijn tot de cultive ring van ons volk: geestelijke en li chamelijke volksgezondheid, elemen taire handvaardigheid, aesthetische vorming, muzikale opvoeding en op voeding in democratie. Rusland wijsi nota over Triëst van de hand. Rusland heeft een nota van de V. S., Engeland en Frankrijk van 15 Juni over Triëst van de hand gewezen. De Sowjet-Unie beschuldigt er de Westelijke mogendheden op nieuw van, dat zij de bepalingen van het vredesverdrag met Italië betref fende Triëst niet willen uitvoeren en herhaalt haar eisen, w.o. terugtrek king van de Britse en Amerikaanse troepen uit Triëst. Knechtendiensten en de Invloed der bergen zijn sterk beperkt. Morgen vroeg zal op één van die mooie, brede ParUse boulevards „The Third Man" het startschot lossen voor de wonderlijkste aller wielerwed strijden: de Tour de France. Honderd zestien van 's werelds beste weg renners zullen dan de eerste van de ontelbare pedaalstoten geven, die nodig zijn om over hoge Cols en door diepe dalen te komen, kortom die nodig zijn om 4812 km., verdeeld in 22 étappes, vergezeld van tientallen volgauto's, jeeps en motorrijders als een kermis langs en over Frankrjjks grenzen te trekken. Duizenden zullen van morgen af tot 7 Augustus langs de wegen staan om de kleurige carnavalsoptocht te zien. De Tour-koorts heerst nu weer voor vier weken in Frankrijk en geheel wielrenminnend Europa. Er is veel veranderd in de Tour sinds vorig jaar een zo schel licht werd geworpen op de „knechten". Coppi, de winnaar van vorig jaar, hoefde slechts in de bergetappen harder te rijden en hij had de over winning binnen. Dat de aanvallen in de vlakte door zijn naaste con currenten ongevaarlijk bleven, daar zorgden zijn knechten voor. Zij omgaven de „Meester" met al hun zorgen: sleepten water voor hem aan, gaven hun bandjes, ja zelfs hun fietsen aan hem en als er teveel wind was, fungeerden zij als wind scherm. Als dan de étappe ten einde liep. lieten zij zich afzakken om als laatste binnen te komen. Zij kwa men echter allen op tijd binnen en Alfredo Binda kon dan ook meteen trots gebaar zeggen, dat al zijn Ita lianen, want bij hen was dit euvel het ergste, de Tour hadden- uitgere den. Dit moest veranderen. Als de eer ste bergétappes achter de rug wa ren, wist iedereen al wie de winnaar werd. De spanning was er uit en de oplaag van l'Equipe het blad, dat de Tour organiseert die tijdens de Tour in de millioenen beloopt, zak te dan. En dat is nu net niet de be doeling van Jacques Goddet en zijn staf. GELE TRUI: 1000 PER DAG. Men heeft daarom vijf nieuwig heden aangebracht. De A-ploegen zijn teruggebracht van 12 tot 10 man; het aantal knechten is dus verminderd. De grenzen voor tijds overschrijding zijn verminderd; de knechten kunnen dus niet meer met een achterstand van 10 (15 by de bergetappes) op de tijd van de étappe-winnaar binnen komen suk kelen, want zij worden nu als ze een achterstand van 8 (12 bij de bergétappes) op de tijd van de étap pe-winnaar hebben, uit de koers ge nomen. Voorts zijn de tijd-bonificaties op de Cols vermihderd. zodat een Eerg- étappe-vvinnaar daar niet zoveel meer van profiteert als vorig jaar. Dan zijn de bergritten niet meer zo zwaai*. De drager van de gele trui ont vangt tenslotte in de eerste 16 étap pes 100.000 francs per dag en daar na 50.000 francs. Voordeel van oit de Luxemburger Jean Goldtschmidt, een renner van groot formaat, die •met zijn vijf maats het Groothertog dom zeer zeker een goede plaats in het ploegenklassement zal bezorgen. En al die anderen zijn étappe winnaars, zij zullen een keer het eerst op een Col zijn, maar of zij zegevie rend op 7 Augustus met de gele trui om hun vermoeide schouders het Pare des Princes binnen zullen rijden, valt zeer te betwijfelen. Als we dan nog in deze naamlijst van de vorm der wielerwereld gaan schrappen zullen er vier renners overblijven: Bartali, Magni, Kübler en Robic en van deze vier hebben Magni en Robic nog de meeste kans. DE NEDERLANDERS. En de Nederlanders? Het enige wat ze te doen hebben, en dit is ook het enige wat ze kunnen, is, Ne derlands wielernaam in de Tour van zijn schandvlekken te reinigen. Aan de banden kunnen ze het niet meer wijten, want ze hebben nu speciaal voor hen gemaakte Nederlandse tu bes. Met ploegleiders als van Ierland en Jan Pijnenburg zijn de Hoog, Janssen, de Ruyter, Vos, Voor ting en Wagtmans zeker tot een goed re sultaat in staat. Maar wie de winnaar wordt zal pas bekend zyn op 7 Augustus, en heel misschien daarvoor, als voor de renners na hün martelgang van bijna 5000 kilometers na 26 dagen de Eif- feltoren weer in zicht komt. Het Wereldgebeuren Jungle-race Als men de spanningen, waarin de internationale politiek de laatste ja ren heeft verkeerd, weergaf in een statische voorstelling, dan zou de als dan verkregen curve een merkwaar dige overeenkomst vertonen met de stijgende lyn van incidenten op Ma lakka. De sprekende successen van de rode legers in China werkten reeds zeer inspirerend op de Malei- se guerilla's en thans, nu radio en pers doorlopend berichten brengen over de communistische aanval in iaatstels" dat mén"nü'ërg erop zê"- i Korea, leggen de opstandige groepen hranfl -roi -Kr, I groter activiteit aan den dag dan brand zal zijn de gele-trui te dragen in tegenstelling tot vorige jaren, want dan reed de hele Tour tegen de gele trui en zijn knechten. Nadeel van dit laatste kan zijn, dat een ploeg de eerste étappes al het mogelijke doet de gele trui te bemachtigen, daar dan veel geld mee opstrijkt als een renner uit die ploeg de drager is geworden (want die wordt natuurlijk gezamenlijk verdedigd) om tenslotte in de laat ste étappes niets meer uit te voe ren. Veel veranderingen dus, die allen verbeteringen kunnen zijn, en regel recht gericht zijn tegen klimmers als Coppi en Bartali. WIE IS FAVORIET? Wie Is dit jaar nu favoriet? Nu Coppi door een val in de Giro d'Ita- lia is uitgeschakeld, wordt het heel erg. moeilijk hierover iets te zeggen. Gino Bartali, die in 1948 op zo weer- faloze wijze winnaar en vorig jaar eel mooi tweede werd. zou weer favoriet kunnen zijn. Er is echter veel veranderd sinds Gino in 1938 voor de eerste maal de Tour won. Hij is ouder geworden, tijdens de ooit, sedert het afkondigen van de „noodtoestand" in 1948. Evenals in Indonesië stimuleerde de Japanse bezetting op Malakka in hoge mate het zelfstandigheidsstreven van de inheemse bevolking. Toen in Januari 1946 de Britse regering aankondig de. dat zij zou overgaan tot vereni ging van alle Maleise staten tot één enkele Unie onder Brits opperbe stuur, stuitte dit op hevig verzet van de bevolking, ook al had de regering erbij gezegd, dat dit alles geschied de om de betrokken gebieden „rijp te maken voor zelfbestuur." Derhal ve werd dit plan, waarbij de macht der sultans werd beknot, verlaten. Het merkwaardige vervolg van de geschiedenis was evenwel de vor ming in Januari 1948 van de Gefe dereerde Maleise Staten, waarbij de sultans, tegen de belofte hunnerzijds dat ze een constitutie zouden opstel len en verkiezingen doen houden, hersteld werden in al hun vroegere rechten. Nationalisme en communisme zijn in het Verre Oosten verwisselbare begrippen. Minister Bevin en zijn I PiML, „jleerling en medewerker Creech Jo- Tour wordt hij 35, en heeft in de I nes hebben dat niet tijdig ingezien. Ronde _van Italië bepaald slecht ge- Zij gingen nog door met het ver reden. Toch blijft hij, mede door de perfecte Italiaanse ploëgorganisatie van Binda. één van de grootste kans hebbers. En wie die andere kansheb bers zijn? Dat zijn de Zwitsers Fer- di Kübler, de rijdende gek, en Fritz Schar (Hugo Koblet, winnaar van de Ronde van Italië en de Ronde van Zwitserland doet niet mee. hy wil zich sparen voor het wereldkampi oenschap achtervolging)Dan die andere, voortreffelijk rijdende Itali aan Fiorenzo Magni, de Fransen Jean Robic (winnaar in 1947), Jacq. Marinelli, de kleinste van allen, vo rig jaar de openbaring, Lamedi, winnaar van de Dauphiné Libéré, en Bobet, Frans wegkampioen 1950, en dan de Belgen Lambreeht en Ockers. Enigszins op het tweede plan komt 29. Jimmy Brown keek nog even om naar zjjn nieuwe slachtoffers, die als domme poppen van htm fietsen waren getuimeld en nu Jimmy na staarden alsof zij op klaarlichte dag een spook hadden ontwaard. Hij grijnslachte breed en wees op zijn voorhoofd, waaruit wel blijkt, dat Jimmy een goed geheugen heeft maar een minder mooi karakter. Hg had niet vergeten, dat de wielrij ders hem voor idioot hadden uitgemaakt en hij peperde hen dat op deze hardhandige manier in. Als alle apen wenste hij niet voor idioot door te gaan. strekken van allerlei bruuske advie zen aan de Nederlandse regering met betrekking tot de te volgen po litiek in Indonesië, toen er zich op Malakka een situatie ontwikkelde, die de positie van Engeland in het Verre Oosten ernstig bedreigde. „Het is een passend stukje ironie", schreef de Financial Times toen, „dat de fouten van onze socialistische rege ring bij haar adviezen aan Neder land op ons eigen hoofd neerkomen." De Maleise Communistische Partij bestaat al meer dan 25 jaar, maar nimmer bedreigde zij zó serieus het Britse regime "als na de instelling van het z.g. Volksbevrijdingsleger. In Juni 1948 begon de strijd openlijk te worden. De communisten op Ma lakka vertonen een opvallende voor keur om allerlei gegevens omtrent zichzelf in druk te doen verschijnen en op die manier is de Britse Inlich tingendienst al heel wat aan de weet gekomen. Betrekkelijk langzaam zijn de Brit ten tot tegenactie overgegaan. De „Economist" betoogde nog zeer on langs, dat de Britten niet mogen blijven steken in de militaire kant van de zaak. Ook in psychologisch en economisch opzicht is er een slag te winnen. Luitenant-generaal Sir Harold Briggs werd na vele misluk te en onsamenhangende pogingen tot het scheppen van orde, met ver strekkende bevoegdheden naar Ma lakka gezonden. Tot dusver leek de Britse actie veel op een patrijzen jacht, waarbij het wild van het ene veld in het andere vluchtte. Maar Briggs is nu bezig met een systema tisch plan om district voor district te zuiveren van de communistische guerilla's. Zodra een gebied gezui verd is, wordt het geconsolideerd" door de vestiging van politieposten, bestuurskantoren en scholen. Voor bijna een millioen inwoners van Ma lakka zal dit de eerste kennismaking met het Britse bestuursapparaat zijnVan buitenlandse materiële hulp aan het Volksleger is tot dus ver weinig gebleken, maar ook hier dringt de tijd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3