VERSPUY INTERIM-REGELING VOOR DE NEP. ANTILLEN AANVAARD r POORTVLIET WAS BRUIDSGIFT VOOR EEN GRAVIN prima werkkleding Interlockhuis REDDERS VAN WALCHEREN KWAMEN BIJEEN Kom alleen maar kijken 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 JULI 1950 TWEEDE KAMER Grote zelfstandigheid voor de eilanden. (Van onze parlementaire redacteur) 0 Nadat Indonesië zijn souvereiniteit heeft verkregen en voor Suriname een interimregeling Is vastgesteld, die dit Rijksdeel een grotere staat kundige vryheid verleent dan het vroeger bezeten heeft,, zullen thans ook de Nederlandse Antillen hun interimregeling verwerven, waarbij aan de ze eilandengroep in do West volledige autonomie wordt toegekend. kertjjd te voorkomen, dat één eiland de anderen overstemmen kan. Een gewichtige mededeling van de bewindsman was nog, dat hij reeds verder vooruit gezien heeft en een schets heeft gemaakt van een voor ontwerp voor de definitieve rechts vorm van het Koninkrijk en de plaats, die de overzeese Rijksdelen daarin zullen innemen en dat hij de ze schets naar de Rijksdelen heeft ge stuurd om hun mening daarover te vernemen. In de avondvergadering kwam het wetsontwerp aan de orde tot wijzi ging van de kinderbijslagwet. De wij zigingen zijn van technische aard en dienen om enkele practische onvolko menheden weg te werken. Tijdens de artikelsgewijze behande ling werden enkele amendementen ingediend. Vandaag zal hierover de discussie worden voortgezet. De Tweede Kamer behandelde Dinsdagmiddag het desbetreffende wetsontwerp en al dadelijk bleek, dat er nagenoeg volledige overeenstem ming over bestond. In zijn antwoord aan de afgevaardigden, die er het woord over gevoerd hadden, consta teerde de minister zonder portefeuille tevens vice-minister-president, mr. J. R. H. van Schaik, dit met voldoening. Genoegen zal het ook geschonken hebben aan de delegatie-leden en de vertegenwoordigers uit de West, on der wie de heren dr. Pos, mr. Da Costa Comez en Gorsira, die op de gereserveerde tribune het debat volgden. Er is met de Staten in West-Indië een vruchtdragend over leg gevoerd, zo zeide mr. van Schaik. Steeds weer ontmoette hjj daarbij 'n geest om tot overeenstemming te komen en om in het Nederlandse ver band te blijven. De regeling heeft haar welslagen mede te danken aan het voortdurende overleg, dat tussen de minister en een commissie uit de Kamer gevoerd is. Het ligt op grond hiervan in de bedoeling van de bewindsman om bij de voorbereiding van de algemene maatregel van bestuur betreffende de zogenaamde Eilandenregeling op nieuw een beroep op deze commis sie te doen. Mr. Van Schaik, die een zeer be langrijk aandeel heeft in het contact met de West en in wiens handen de gehele voorbereiding ligt van de re geling der verhouding tussen Neder land en Suriname en de Antillen, heeft altijd op het standpunt gestaan, dat deze gebieden het allereerst ge baat zijn met de toekenning van au tonomie. Zij krijgen deze nu, zodat voortaan niet meer de Nederlandse wetgever, maar de Antillaanse alle regelingen voor de Antillen zal tref fen. Het totstandkomen van de defini tieve orde zal ongetwijfeld nog heel wat moeilijkheden opleveren, doch voorlopig zijn de Antillen reeds met de verlening van de autonomie en met de werking van de interim-re- geling ingenomen. Twee kwesties traden in de ge- dachtenwisseling in de Kamer op de voorgrond: de zetelverdeling in de Staten van de Antillen en de Eilan denregeling. De sprekers hebben er elk het hunne van gezegd, waarbij bleek, dat de een de regeling van de zetelverdeling meer toejuichte dan de ander en enig verschil van mening bestond over de mate Van zelfstan digheid, die aan de eilanden tegen over het hentraal gezag aldaar wordt toegekend. Minister van Schaik bevredigde de verdeling der zetels ook niet ten vol le doch na veel wikken en wegen was hij toch tot de conclusie geko men, dat wat voorgesteld is, het best bereikbare genoemd moet worden. De moeilijkheid is steeds geweest elk eiland het zijne te geven en tegelij- Schoolmeisje corres pondente van ons blad. Zoals alle schoolkinderen in deze dagen maakten de leerlin gen van de openbare lagere school in Domburg zeer onlangs een schoolreisje. Daar moet een stukje van in de krant komen, vond het hoofd der school, de heer D. C. Steur en hij gaf de meisjes en jongens de opdracht er een verslag van te maken als waren zij correspondent van ons blad. Gestreefd moest worden naar beknoptheid, waarbij de volledigheid zo weinig mogelijk in het gedrang moest komen. De leerlingen gingen aan de slag en kozen, na schifting van de resultaten, zelf hét onder staand verslagje uit als zijnde datgene, wat de opdracht het beste benaderde. Alle hulde voor Elsemarie Stork, wier penne- vrucht wij hier laten volgen: Vrijdag 7 Juli maakten de leerlingen van de hoogste klas sen der openbare lagere school een reisje naar Rotterdam. Daar>- aangekomen werd achtereenvol gens een bezoek gebracht aan de Maastunnels, de tentoonstel ling Ahoy en de diergaarde en speeltuin van Blijdorp. Ook de rondvaart met een Spido-bootje stond op het programma. Op de terugreis werd te Ber gen op Zoom stil gehouden om in de speeltuin een half uurtje door te brengen. Opgewekt kwamen de leerlingen 's avonds om 10.15 uur thuis aan. Nu een welvarende gemeente, waar Advertentie Brandend maagzuur is maar een kwestie van één of twee minuten als ge een paar Rennies bij de hand hebt. Die blussen dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle ptjn behoort prompt tot het verleden. Een langdurige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuurbranden op de maag hebt, kunt ge ook van daag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand- om-draaien doen. Inderdaad een ideale remedie, prettig, practisch en smakelijk. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Belgische grensarbeiders In Nederland. GECOMBINEERDE BESPREKINGEN VAN HET VRAAGSTUK. Onder voorzitterschap van de Belgi sche minister van arbeid en sociale voorzorg, is op het ministerie van bui tenlandse zaken te Brussel door leiders van de Belgische vakbewegingen een vergadering belegd om het vraagstuk der Belgische grensarbeiders in Neder land te bespreken. Op deze vergadering werd het over leg dat over enkele dagen met de Ne derlandse stichting van de arbeid zal worden gepleegd, voorbereid. Het accoord. dat in December van het afgelopen jaar met genoemde stichting werd getroffen, voorziet in de uitbetaling van een bonificatie van 10 boven het verdiende loon en een bestedingsplicht gelijk aan bovenge noemde bonificatie. De besprekingen met de Nederland se autoriteiten zullen waarschijnlijk 31 Juli een aanvang nemen. Truman tekent wet. LUCHTLEGER VAN 24.000 TOESTELLEN. President Truman heeft de wet on dertekend voor oprichting van een luchtleger bestaande uit 70 gevechts groepen, waarvoor nog geen credie- ten zijn vastgesteld. Uit hoeveel vliegtuigen deze groepen zullen be staan is niet precies bekend, maar over het algemeen weet men echter dat degenen, die de wet hebben ge maakt, een luchtmacht op het oog hebben van 24.000 gevechts- en re servetoestellen. De laatste tijd komen herhaaldelijk berichten binnen over goudvondsten in het Patjitanse op Java. Dit goud bestaat voornamelijk uit sieraden uit de oud heid en wordt gevonden in door regens weggespoelde grond men let op de toekomst In de meer dan 100 dorpen en steden van Zeeland staan vele gemeente huizen, waarin de werkruimte uiterst nuttig is besteed, maar de gemeente Poortvliet spant met die nuttige besteding waarschijnlijk wel de kroon. Het 19-de eeuwse patriciërshuls, waar het gemeentebestuur zetelt, werd kort geleden verbouwd en burgemeester B. J. van Oeveren toonde ons het resultaat van die verbouwing. Er is een ruime werkkamer voor het secretariepersoneel en achter die ka mer is een flink kluis-vertrek. Dan is er een verenigingslokaal en een kan toor voor de districtsopzicKtb'r'bouw en woningtoezicht. Op de eerste verdieping is de raad zaal. die nog wat gezelliger ^ingericht zal worden met wat nieuw meubilair en er is een zaaltje, waar het consulta tiebureau van het Groene Kruis is on dergebracht. Tenslotte is er nog een aardige woopruimte gevonden voor de wijkverpleegster. Uit deze opsomming blijkt wel, dat het gemeentehuis inderdaad het cen trale punt van Poortvliet is. OUDE HISTORIE. De gemeente Poortvliet heeft een welvarende bevolking en heel oude historie, maar van die historie bemerkt men niet veel als men door het don) wandelt. Er zijn behalve de kerk, die wel oud is, maar bij latere reparaties niet in stijl werd gehouden, geen ge bouwen. die aan het grootse verle.den van Poortvliet herinneren, dat al in een charter uit het jaar 1200 wordt ge noemd. Toch heeft Graaf Willem I, die als kruisridder terugkeerde van Damiate, zijn bezitting Poortvliet waardig ge keurd om te dienen als huwelijksge schenk voor zijn bruid Maria van Bra bant. We weten ook, dat er in 1325 reeds een parochiekerk stond en dat het huidige kerkgebouw dateert uit het begin van de 17e eeuw. AMBACHTSHEER. Blijkbaar had men in die oude tijden weinig lust om de Poortvlietse histo rie vast te leggen, want toen in het begin van de 18e eeuw de Prov. Sta ten van Zeeland de bezitsrechten op Poortvliet in veiling brachten, wist men niet of het een ambachtsheer lijkheid was of iets anders. De Sta ten hakten de knoop door. Ze brach ten omdat niemand bezwaar daar tegen maakte de ambachtsheerlijk heid Poortvliet in veiling en zo kon de relatie ontstaan met Jacob de Jonge van Ellemeet, die in 1706 de eerste ambachtsheer van Poortvliet Werd. De bewoners van Poortvliet gingen in de 16e eeuw mee met de Reformatie en in 1580 werd als eerste predikant te Poortvliet beroepen ds. A. Hamko. Men kan het lezen in een oud register, dat zich in de kluis van de gemeente Poortvliet bevindt. Totzover de historie, waarvan men in Poortvliet zo weinig bemerkt. Het Poortvliet van heden is een wel. varende landbouwgemeente. Van de grote landarbeidersbevolking, die uit zwermt over geheel Tholen. waren de ze winter minder dan 20 tewerk ge steld bij de D.U.W. en er liepen maar ongeveer 70 in de overbruggingssteun. Dit in tegenstelling tot enkele andere gemeenten op het eiland, waar van oudsher de zeer bekwame landarbei ders uittrokken naar het overige Ne derland om bij het oogsten te helpen en een goed loon te verdienen. Door de toenemende mechanisatie zijn deze groepen landarbeiders zwaar getroffen. WONINGNOOD. Het enige knellende probleem van Poortvliet is de woningnood. Samen woning in te kleine huizen komt nogal veel voor en er zouden ogenblikkelijk ongeveer 25 woningen nodig zijn om in de eerste behoefte te voorzien. Jam mer genoeg is er dit jaar aanvankelijk slechts bouwvolume voor één woning toegewezen en na heel veel pleiten kon dat minimale aantal tenslotte tot twee worden opgevoerd. Het gemeentebestuur streeft er naar 'de grintwegen in en nabij de kom van de gemeente te bestraten. Zo pas is de nieuwe Zuidstraat gereed gekomen, waar nu nog eenrichtingsverkeer be staat. dat opgeheven zal worden als in de toekomst de provinciale weg buiten de kom van de gemeente gelegd is. FRUITTEELT. Het Staatsbosbeheer heeft dit voor jaar enige wegbeplanting uitgevoerd, maar de grote interesse van de bewo ners gaat- uit. naar een andere soort beplanting* In deze gemeente is name lijk de fruitteelt in opkomst. Ongeveer 40 H.A. zijn beplant met jonge bomen. Met trots wijst men op de aardige stoffering, die dit opkomende hout aan het landschap geeft. Ook is er wat meer groenteteelt en zaadteelt, die arbeid verschaffen. Dat is verblijdend, want het is wel duide lijk, dat Poortvliet ook in de toekomst geen industrie zal bezitten om een mo gelijk arbeidsoverschot op te vangen. Zo streeft deze meest-uitgestrekte gemeente van het eiland Tholen zij beslaat het hart van het eiland op haar eigen wijze naar welvaart en wanneer men*in deze zomermaanden langs de vruchtbare landerijen rijdt of wandelt, dan is het steeds weer een genoegen om op te merken hoe goed de akkers er in het algemeen bijliggen en hoe alles zich hoopgevend laat aan zien. Advertentie Morgen op de Markt te Middelburg tegen spotprijzen. De echte blauwe Jaens werkbroeken. Gegarandeerd krimpvrij, slechts 8.95. Fantasiebroeken f 10.95. De beste manchesterbroeken, fijne rib, 12.95. Sanfor-overalls 13.90. Alle gemeenten toegetreden, OVERSLAG WAS DE LAATSTE. Op de algemene ledenvergadering van de Vereniging van Ned. Gemeen ten, gisteren gehouden te Arnhem, heeft "de voorziter van deze vereniging, mr. P. J. Oud, mededeling gedaan, dat alle Nederlandse gemeenten vrijwillig tot de Vereniging zijn toegetreden. De laatst toegetreden gemeente is Over slag in Zeeuwsch.Vlaanderen. „Koningin Emma" had pech. Na gereviseerd te zyn werd de „Koningin Emma" van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland weer ingelegd op 't veer TerneuzenHoè- deTcenskerke. Gisteren bleef zij echter met machineschade op een terugreis voor de haven van Terneuzen steken. Met assistentie van de „Prins Wil lem" werd de „Koningin Emma" de haven binnengesleept. Met een half uur vertraging kon de dienst weer worden hervat. Zeeuwse successen op muziekconcours Oosterbeek Onder auspiciën van de Ned. Fede ratie van Harmonie- en Fanfarege zelschappen werd te Oosterbeek een muziekconcours gehouden. Uit Zee land werd deelgenomen door „Con cordia" van Krabbendyke (dir. J. Rijnberg) en „O.K.K." van Wemel- dinge (dir. Adr. Kousemaker). Ge zien de strenge eisen, die bij derge lijke concoursen worden gesteld, wis ten beide verenigingen een opmerke lijk succes te behalen. Zo verkreeg „Concordia" van Krabbendijke in de tweede-afdeling Fanfare met de con cert-ouverture „Hephaistos" van Boe- dy'n met 44 punten een tweede prijs, tei-wyl O.K.K. van Wemeldinge in de afdeling Uitmuntendheid Fanfare met de compositie „Rossiniana" van Boedijn 48 punten en met „Humores- que" van Marcel Poot 50 punten wist te verwerven, waardoor eveneens een tweede pry's werd behaald. Bovendien werd aan de Wemeldingse fanfare 'n extra prijs toegekend voor het beha len van net hoogst aantal punten in de afd. Uitmuntendheid Fanfare. Ver meldenswaard is, dat alleen O.K.K. 't had aangedurfd om het zwaarste keuzenummer uit te voeren. Bjj ver gelijking met de door de overige ver enigingen behaalde puntenaantallen bleek, dat slechts een tweetal vereni gingen een hoger puntenaantal be haalde dan O.K.K., zodat Zeeland derde wei'd op de ranglijst. Amsterdamse bleekneusjes naar Zeeland. Dank zij de zorgen van het „Comi té Bleekneusjes naar Buiten" van „Humanitas", zal een aantal Amster damse kinderen een vacantie van 14 dagen of langer doorbrengen bij fa milies in Zeeland. Zaterdag a.s. arri veert het eerste transport van plm. 33 kinderen, veertien dagen later volgt het tweede en over een maand het derde en laatste transport. Zaterdagmiddag plm. 2 uur zullen de kinderen in ae wachtkamer 3e klasse van het station te Goes worden ontvangen. De heer A. Buys, wethou der van Soc. Zaken, zal de kinderen toespreken. Nadat „Humanitas" een kleine tractatie zal aangeboden hebben, ;aan de kinderen die in Goes zijn on- lergebracht, met hun tijdelijke pleeg ouders mee. De anderen gaan onder -;eleide qaar Terneuzen, Zierikzee, tiddelburg of Vlissingen. Burgemeester van Folkestone niet naar Vlissingen. De burgemeester van Vlissingen heeft bericht ontvangen, dat het be zoek van de Mayor van Folkestone, dat op Zaterdag a.s. was bepaald, niet kan doorgaan wegens een sterf geval in de familie van de Engelse burgemeester. De strijd tegen de Coloradokever. SPUITEN OF PROCES-VERBAAL Momenteel worden in Zeeland veel larven van de coloradokever gevon den, mede omdat de weersomstandig heden zeer gunstig zijn geweest voor de ontwikkeling van deze larven. De bestrijding laat echter hier en daar nogal wat te wensen over, met als gevolg dat re^ds diverse proces sen-verbaal tegen aardappelverbou wers zijn opgemaakt. De ambtenaren van de Planten- ziektenlcundige dienst oefenen gei-e- geld contróle uit. Bij ontdekking van larven wordt geadviseex-d met 'n DDT-emulsie te spuiten, doch wanneer blykt dat men met een vex-ouderd geval te doen heeft, wordt zonder pai'don overge gaan tot het opmaken Van een pro ces-verbaal tegen de betrokkene. Men zij dus gewaarschuwd! Nicotine of olie Aan de Singelstraat te Goes ston den gistermorgen op de bodeplaats dx*ie blikken met nicotine, gereed voor verzending. Een Belg uit Ant werpen, die een uitstapje per auto bus door Zeeland maakte, zag de blikken en vermoedde, dat ze gevuld waren met olie. Reeds dromend van een zoet winstje en een voordelig va- cantieuitstapje nam hij de bussen mee en ging met het gezelschap ver der. Hij had echter buiten de waard, in casu de Goese politie gei'ekend. Juist voox-dat de autobus te Vlissingen met het veer naar Breskens zou overste ken, werden dader en blikken achter haald. De thuisreis ging voor de Antwerpenaar niet door. Hij zit thans op het politiebureau te Goes en zal aan de Justitie worden overgeleverd. Kon. Mij. „De Schelde" keert 6 uit. De vergadering van aandeelhou ders der N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, besloot Zaterdag het Jaarverslag, de Winstrekening en de Balans over 1949 goed te keuren. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude werd als commissaris herko- zeu, het dividend werd vastgesteld op 6 Aanwezig waren 11 aandeelhou der-s, vertegenwoordigende 2297 aan delen, uitbrengende 2297 stemmen. De vergadering van aandeelhou- dex-s van ae N.V. Nationaal Bezit van Aandelen, Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen, keurde Jaarvex'slag, Winstrekening en Balans over 1949 goed. Ir. H. C. Wesseling werd her-kozen als lid van de Raad van Behe'er. Het dividend werd vastgesteld voor ge wone aandelen op 6% voor prefe rente op 4 Aanwezig waren 10 aandeelhouders, vertegenwoordigen de 65 aandelen, uitbrengende 65 stemmen. Eindexamen H.B.S. A te Oostburg. Aan het Koningin Wilhelminaly- ceum te Oostburg slaagden voor het eind-examen HBS-A de heren: Th. A. Brouwers, Oostbui'g, J. A. Galle, St. Kruis, J. P. M. v. Horck, Sluis en de dames Mimi Hoste en Gerda v. d. Planke, beiden Oostburg. Er werden geen candidaten afgewezen Geslaagde reünie van Waterstaatspersoneel. Is U tevreden nu U na enkele jaren de dijken van Walcheren weer hebt aanschouwd? Zo luidde de vraag, waarmede wU prof. F. P. Jansen uit Delft, de man, die de leiding had van de Dienst Droogmaking Walcheren, Dinsdagavond verrasten. De spreekwoordeiyk bescheiden professor liet zich zowaar uit zyn tent lokken. U weet, dat we voor een taak stonden, die volkomen nieuw was, ant woordde hij. Nooit eerder hadden we dergelijk werk uitgevoerd. Welnu, de dyken, die we in 1945 en 1946 gedicht hebben, liggen er prachtig by. Zo juist is de Brielse Maas afgedamd en men heeft daarbij onze manier van werken toegepast. Ik geloof dus, dat we inderdaad aardig werk heb ben verricht! Er klonk voldoening in de profes sorale stem. Deze heerste trouwens bij alle Waterstaatsmensen, die Maandag en Dinsdag deelnamen aan de x-eunie van droogmakers van Wal cheren, die in Middelburg gehouden werd. Maandagavond kwam het gezel schap van 76 personen in de Zeeuwse hoofdstad bijeen en ir. A. G. Wiers- ma van de Polder Walcheren heeft toen 'n uiteenzetting gegeven over de herverkaveling van Walcheren. Dins dagmorgen werd een excursie naar de dijkgaten gemaakt, waax'bij in Ho tel de Valk te Westkapelle de lunch gebruikt werd. Des middags werd thee gedronken in de Campveerse Toren te Veere en na een bezoek aan Belgisch onderwijzer viel uit rijdende autobus Schoolreis met droef einde. Gisteren maakte een aantal scho- lieren van de St. Bax-bax-astichting uit Gent per autobus een uitstapje naar Zeeland. Op de x'ijksweg te Kruiningen, ter hoogte van de woning van de burgemeestex-, viel omstreeks kwart voor twaalf, plotseling de 60- jarige onderwijzer Roosen xxit Gent door het portier uit de rijdende auto bus. De man moet vermoedelijk door 'n beroerte zijn getroffen, waarna hij tegen de portier viel, met het nood lottige gevolg. Dokter Risseeuw uit Kapelle, die juist passeerde en dokter Nieuwenhyyse uit Kruiningen ver leenden de eerste hulp, terwijl pastoor Figelet uit Hansweert het H. Oliesel toediende. Met zware verwondingen is het slachtoffer naar het St. Joanna ziekenhuis overgebracht. Kort na aankomst aldaar is hij aan de gevol gen overleden. Scheepvaartbeweging Kanaal door Zuid-Beveland in Juli. In de maand Juni passeerden er door het kanaal van Z.-Beveland in totaal 6664 schepen met 'n inhoud van 2.311.370 ton. Hiervan waren 3430 schepen geladen die een inhoud hadden van 1.623.705 ton en 2234 schepen ledig met een inhoud van 687.674 ton. In de maand Mei passeerden er in to taal 5565 schepen met een tonnage van 2146.609 ton. Toen waren er 3272 schepen geladen met een tonnage van 1.543.743 ton en 2292 schepen, ledig met een tonnage van 602.866 ton. Het aandeel in de Rijnvaart bedroeg in de richting Wemeldinge-Hansweert 549 geladen schepen met een tonnage van 457.070 ton en 25 ledige schepen 24.283 ton. Richting Hansweert-Wemeldinge wa ren dit 320 geladen schepen met een ton nage var. 280.594 ton en 154 ledige sche pen met een tonnage van 128.358 ton. In Mei waren dit in de richting Wemel dinge-Hansweert 563 geladen schepen 435.401 ton en 36 ledige schepen 33.972 ton. Richting Hansweert-Wemeldinge wa ren het toen 287 geladen schepen 256.624 ton en 156 ledige schepen 110.179 ton. Bij het aantal gepasseerde schepen wa ren in totaal 82 coasters waarvan er 17 geladen en 36 ledig waren in de richting Wemeldinge-Hansweert. Omgekeerd wa ren het er 22 geladen en 7 ledige. In Mei waren deze getallen resp. totaal 50 coasters en waren het toen in de rich ting Wemeldinge-Hansweert 9 geladen en 17 ledige. Omgekeerd waren het toen 16 geladen en 8 ledige. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld als volgt: 3768 Nederlandse, 1269 Belgische. 197 Franse, 253 Zwitserse, 21 Engelse, 155 Duitse en 1 Portugees. Dat waren In Mei: 3700 Nederlandse, 1306 Bel gische. 196 Franse, 231 Zwitserse. 13 En gelse, 109 Duitse. 1 Luxemburgs, 1 Fins, 3 Amerikaanse, 2 Portugese en 2 Tsjecho- Slowaakse. naar onze smaakvol verzorgde étalages. Kopen doet U vanzelf! HERENM00EHUIS Lange Delfi 11 - Middelburg J. BLANKEN In de leeftyd van 62 jaar is Dins dag te Vlissingen overleden, de heer J. Blanken bedrijfsleider bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. In de oorlogsjaren werd de heer Blan ken door de Duitsers wegens ver meende sabotage geai'resteerd en bracht hij geruime tyd in gevangen schap door. In tal van verenigingen bekleedde de heer Blanken een vooraanstaande functie. Jai-enlang was hij o.a. ouder ling der Gereformeerde kerk en voor zitter van de Commissie van Beheex-, ook was hij bestuurslid van de A.R. Kiesvereniging en bestuurslid van 't Chr. ziekenhuis „Bethesda" het Zeeuws Oorlogsmuseum verenig den allen zich in het Nederlands Kof fiehuis te Middelbui'g aan een dinei-. Als gasten zaten hierby aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissa ris der Koningin in Zeeland en zyn echtgenote. De heer Westhoeve, voorzitter van het Reunie-comité, riep allen een har telijk welkom toe en daarna volgde de ene toespraak na de andei-e. Prof. Jansen sprak zijn voldoening erover uit zoveel droogmakers van Walche ren weer terug te hebben gezien. De heer Westhoeve spx*ak de wens uit, dat de x-eunie nog vele malen gehou den zal \>»den en zeide, dat allen, die op Walcheren mochten wei-ken, nog altijd dankbaar op die tyd terug zien. HERINNERINGEN. De Commissaris der Koningin zei de zich absoluut niet „in functie te voelen". Ik voel me onder vele goede bekenden, aan wie Walcheren veel te danken heeft. Spr. herinnei'de aan de moeilijkheden, die toen overwonnen moesten worden en haalde ook en kele koinische feiten op. Hoe hache-, lijk stond het er soms voor met de droogmaking! U allen twijfelde soms, de bewoners van Walcheren twijfel den nooit. En Walcheren werd droog. Dezelfde prachtige geest, die toen de droogmakers van Walcheren bezielde heerst ook nu, de sfeer, die de jaren der droogmaking maakte tot de bes te jaren van uw leven, al waren die voor uw vrouwen veelal de slechtste. Moge die geest U nog jaren blyven bezielen. Aldus jhr. de Casembroot. Prof. J. Th. Thysse uit Delft noem de de droogmaking van Walcheren een stuk „natte waterbouwkunde" om van te watex-tanden en begroette vele vrienden op deze reünie. Tevens noemde hij echter enkele namen van figuren, die een grote rol speelden en niet aanwezig warer.: ir. Verhey, ir. Volkers, de heer Metselaar en de schrijver den Doolaard, wiens „Ver. jaagde Water" de droogmaking van Walchex-en internationaal bekend Nog spraken de heren A. Smit, dir. der N.V. Kon. Mij. De Schelde, ir.S. van Staveren, namens dé jongfif reünisten, ir. L. J. A. Bergansius c. de heren J. v. d. Laan en van Toren. Prof. Jansen sprak het slotwoord. Rijkswaterstaat maakte tijdens de droogmaking nimmer ophef van wat er gepresteerd werd. In dezelfdi geest werd deze reunie gehouden. De buitenstaander heeft er vermoedelijk niets van bespeurd. In het hart van iedere bewoner van Walcheren evenwel, dit moge dan hier gezegd worden, heerst nog altjjd grote dankbaai'heid voor hetgeen in 1945 en 1946 door de reünisten van Maandag en Dinsdag werd gepres. teerd. Tegenslag bij bouw van Zeevaartschool Bij het heien gestuit op gedeelte stadsversterking. Onlangs werd, zoals bekend, de bouw aanbesteed van het betonnen gei'aamte der nieuwe Zeevaartschool, welke aan de Boulevard .Bankert te Vlissingen zal verrijzen. Enige tyd later werd begonnen met het inheien van proefpalen in dit terrein nabij 't z.g. haventje van Meyer. Verscheidene weken ligt dit werk echter nu reeds stil. Naar wfl verne men is men by het inheien van de proefpalen op ernstige moeliykheden gestuit. Er werd nameiyk ontdekt, dat zich in de grond een gedeelte van de oude stadsversterkingen bevindt, waardoor het helen practisch onmo- geiyk wordt. Er zyn twee mogelykheden om dit probleem op te lossen. De eerste is 't opruimen van het fragment der stadsversterkingen, doch dit zou niet minder dan 30.000 kosten. Een an dere mogelykheid zou zijn de heipa len op andere plaatsen in de grond te dryven, met andere woorden de plaats van het gebouw iets te wijzi gen. Een en ander wordt thans be- studeei'd. Middelburgs stadhuis weer In volle glorie zichtbaar. Gistei'en zijn de werkzaamheden aan de afbraak van de schutting vóór het gothisch stadhuis te Middel burg voltooid. Voor het eerst na ve le jaren heeft men nu weer vanaf de Markt een onbelemmerd uitzicht op de prachtige f£.Qade en de monumen tale entree, eindelijk kunnen de vreemdelingen de gevel, waaraan echter nog zeer veel restauratiewerk moet worden verricht, weer van na bij bewonderen. Het lijkt, of de Markt plotseling ruimer en indruk wekkender is geworden. Helaas is de ontsierende schutting rondom de Nieuwe- en Koorkerk nog met verdwenen. Wel ligt het in de rf^doeling deze binnen afzienbare tijc te slopen, maar eerst moet voor het achter de schutting gelegen bouw materiaal een andere opslagplW» worden gevond-i 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2