PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT V.S. willen zo spoedig mogelijk 20.000 recruten E.T.I. voor Zeeland heeft zich ingeburgerd BILT Amerikaanse critiek op strategie in Korea Aardbeving in Columbia DRIJVENDE KRAAMINRICHTING LIEP AMSTERDAM BINNEN Vandaag KONINKLIJK BEZOEK ARNHEMS TWEEDE MIJLPAAL Voedselaanvoer van Londen in gevaar. Lie geeft vredespogingen niet op Economische welvaart der provincie wordt krachtdadig bevorderd DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No.161 Dagblad, uitgave van de- firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. vaD de velde en ff. H. jen Boer Adj W de Pagter. üoofdred.. G. BalUntl]n, BLverv.i VV. Leertouwer en H. A Bosshardl ABUNNEMBWISPKIJS 32 Ct. per week; f 3.90 p. kw,; £r. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct per mm. Minimum p. advertentie 12.50. [ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1-5 regels f 1--. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllssinger Walsti 58--60 tel 2355, 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr Maurltsstr 12, tel 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogardstr C 160MeLjia Noord-Koreaanse aanval nog niet tot staan gebracht. Het Amerikaanse Ministerie van Defensie heeft gisteravond medege deeld, dat er op de vroegst mogelijke datum 20.000 recruten nodig zonden zyn voor het leger. Er stond geen andere weg open, aldus het ministerie. Generaal-Majoor Hershey verklaarde kort voor deze mededeling, dat de recruteringsbureaux 60 dagen na aanvang van de conscriptie manschap pen zouden kunnen afleveren. Indien nodig zou binnen 90 dagen 300.000 man afgeleverd kunnen worden. Men zal beginnen met de mannen van 25 jaar op te roepen. Een groot aantal vrijwilligers voor de militaire dienst uit vele steden van de Verenigde Staten heeft zich al aangemeld. Autori teiten van leger en luchtmacht te New-York verklaren, dat de aanmeldin gen sinds de tweede wereldoorlog alle voorafgaande cijfers overtreffen. De correspondent van Reuter te Washington verwacht, dat binnen kort officieel een „Amerikaanse te rugtocht linie" bekend gemaakt zal worden. De openbare mening, teleur gesteld door de aanhoudende berich ten over Amerikaanse terugtrekken de bewegingen en nederlagen, wacht met grote belangstelling op een der gelijke bekendmaking. De verklaringen, dat grondgebied wordt opgegeven ter wille van tijd winst en dat zware verliezen aan de oprukkende vijand worden toege bracht,- gelijken volgens de openbare mening te veel op de berichten uit Noorwegen en West-Europa uit de tweede wereldoorlog. TOESTAND NIET ROOSKLEURIG Berichten uit Tokio spraken gis teravond van een verder oprukken der Noordkoreaanse pantsertroepen. Zy zouden een I3-tal kilometers ten Noorden van Taedjon, dat blijkbaar als Amerikaanse vesting in de Wes telijke sector van het Noord-Kore- aanse front beschouwd dient te wor den, gevorderd zyn. Volgens het legerbericht van Mac- Arthurs hoofdkwartier zenden de Noord-Koreanen versterkingen naai de bres die hun drie pantserdivisies in het front hebben geslagen. Zo de toestand in de Westelijke sector van het front, waar de Ame rikaanse strijdkrachten blijkbaar ge concentreerd zijn, al verergerd is, schijnt hij ook niet rooskleurig te zijn in de middensector, waar vol- fens MacArthurs legerbericht alleen uid-Koreaanse troepen de Noorde lijke aanvallen het hoofd moeten bie den. GEALLIEERDE BOMMENREGEN Geallieerde luchteskaders hebben gisteren een regen van bommen la ten vallen op Noord-Koreaanse colon nes, die bumper-aan bumper voort rukken tussen Tsjonan en Taedjon. De hevige aanval vertraagde wel de opmars van naar schatting vier di visies der Noord-Koreanen in de richting van de tijdelijke Zuid-Kore- aanse hoofdstad, doch bracht hem niet tot staan. 123 personen om het leven gekomen. Zaterdagavond heeft een aardbe ving een dorp in het Noorden van de provincie Santander in Columbia ge deeltelijk verwoest. By deze aardbe ving zouden 123 personen om het le ven zyn gekomen. Artsen en ver pleegsters zijn per vliegtuig naar de plaats van de ramp vertrokken. A Eerder ontvangen berichten maak ten melding van de afsnijding van een Amerikaans bataljon ten Zuiden van Tsjonan. Het bataljon was met tanks uitgerust. Het is de tweede maal in 3 dagen, dat een Amerikaans bataljon in deze sector van de ach terhoede is afgesneden. Het bataljon heeft zich pas na harde strijd by zijn regiment kunnen voegen. GENERAALS NAAR TOKIO De stafchefs van het Amerikaanse leger en de luchtmacht, de generaals Lawton Collins en Hoyt Vandenberg, zijn gisteravond uit Washington naar Tokio vertrokken, waar zij bespre kingen zullen voeren met generaal MacArthur en „uit de eerste hand" zullen vernemen hoe MacArthur het best door het ministerie van defensie kan worden gesteund bij de operaties in Korea. De generaals zullen slechts korte tijd in Tokio blijven. AMERIKAANS SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT? Volgens Tass heeft de Noord-Kore aanse radio in een omgeroepen com muniqué verklaard, dat een Ameri kaanse oorlogsbodem tot zinken is gebracht en wel gisteren aan de ostkust van Korea. Krachtig ingrijpen van Amerikaanse bommenwerpers. Luitenant-generaal George Stnate- meyer, bevelhebber van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft opdracht gegeven tot het bombarderen van alle militaire doelen in Korea gedurende 24 uur per dag, onverschillig de weersge steldheid. Er was volgens Stratemeyer geen aanduiding, dat Russische pilo ten voor Noord-Korea vliegen. De generaal sprak de berichten tegen, als zouden Amerikaanse straaljagers te snel zijn voor doeltreffend gebruik in Korea. Integendeel, de straaljagers waren uitstekend bruikbaar geble ken. „Wij zullen elke brug die wij kunnen vinden, vernielen",, aldus Stratemeyer. AAN BOORD VAN DE „ATLANTIS" WERDEN 63 BABIES GEBOREN. Om 3 uur vanochtend werd de 60ste baby geboren, om 7 uur precies de 61ste, om 7.12 de 62ste en om 10 uur verwachtte men elk ogenblik de 63ste wereldburger. Zo was de situatie aan boord van...het Engelse m.s. „Atlantis" voor één maand lang ,,'s werelds grootste drijvende kraam inrichting" toen de 23.000 tonner gistermorgen vroeg aan de Javakade te Amsterdam meerde. Een maand geleden verliet dit door de Nederlandse regering gecharterde schip Priok. Aan boord bevonden zich toen 897 per sonen, voor het grootste deel leden van het K.N.LL. met hun gezinnen. Nauwelijks was de boot „los" of het aantal passagiers was verhoogd tot 899 en terwijl het zich nog tussen de pieren bevond kon men al de 900ste passagier inschrijven. Soms gingen er twee, drie dagen voorby, zonder dat een baby geboren werd. Dan weer zagen op één dag vyf, zes en zelfs in één etmaal zeven babies voor 't eerst het levenslicht. is het de dag van de Gul- densporenslag (1302). Ouborg en het wanbegrip. Gisteren heeft de heer Dettmeyer (VVD) in de Haagse gemeenteraad zijn aangekondigde interpellatie ge houden over de toekenning van de Jacob Maris-prijs aan de kunstschil der P. Ouborg voor diens werk .Va der en zoon". De wethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer Van Zwijndregt antwoorddde, dat het bestuur van de Jacob Maris-stichting de prijs zou toekennen aan dat werk, dat volgens de jury daarvoor het meest in aan merking kwam. Wanneer dit bestuur er in is geslaagd een jury van zo competente personen te vormen, acht te de wethouder het niet juist in zo veel publicaties de jury te vinden af geschilderd als een groepje zwakzin nigen. die zich door Ouborg om de tuin hebben laten leiden. Voorts merkte hij op. dat nieuwe uitingen in de kunst al eerder met hetzelfde wanbegrip zijn ontvangen. Bijna tweehonderd muziekkorpsen speelden in de Sonsbeek-weide. Poppenkastvoorstelling over de Marshallhulp. In de goede traditie van de konink lijke bezoeken aan de provincie'» is gisteren de rondreis van Koningin Juliana en Prins Bernhard door Gel derland begonnen. Het werd 'n wa re triomftocht en duizenden en nog eens duizenden juichten het konink lijk paar toe. In Arnhem kreeg het echter even gelegenheid de drukte langs de wegen te vergeten; dat was op de tentoonstelling „Mijlpaal 1950", waar in een kleine tent Koningin, Prins en gevolg een politieke poppen kastvoorstelling werd aangeboden. Heel eenvoudig op de kale banken. De verbouwing van een gedeelte van de Willem III-kazerne te Vlissingen is thans zover gereed, dat zjj binnenkort als jeugdherberg in gebruik kan worden genomen. Hoe bestaat 't! Het gebeurde in Straatsburg ?h je zou zeggen: „Hoe bestaat t Een twee-jarig meisje viel m die stad bij het slaapwande len uit haar slaapkamerraam van de tweede verdieping. Het kind werd door de val wakker en had geen schrammetje op gelopen. Toen ze naar haar slaapkamer terugliep, gleed ze op de trap uit en bezeerde zich aan het hoofd. Nogmaals de coloradokevers. v, QOff0 f „,Ts3eclJoslowaakse regering „f6" lWee j°4s °P de Amerikaan se ambassade te Praag doen over handigen, zo meldt radio-Praag. De eerste betreft de coloradokever se inrif °rVf 0p de Amerikaan- nntSïS rio? t waarin Amerika ontkent dat het de kevers naar Tsie- choslowakrje heeft gebracht In de Tsjechische nota wordt thans ver- Waard, dat het beweren is, dat aSI rikaanse vliegtuigen de kevers boren taSJt uitgeworpen hebben. De kS? ïfvCar.cn 00k gevonden op da- ken van huizen en in de straten terwijl gebroken flessen waren aan- fooïd waarin ziJ waren neerge- t,?ep tweede Tsjechische nota pro- Amïïïiïs gen ,3.1Ie§"ale vluchten van SSy6 vliegtuigen boven het isjechische grensgebied. va£nw1vchtmacht in Europa, waar- Sde5 h5,ri°fikwartier wSes- Daar de geboorten gebeurden aan boord van een Engels schip bezitten alle babies, die aan boord van de „Atlantis" ter wereld zijn gekomen, volgens de Britse wet de Britse na tionaliteit. Daarnaast hebben zij, voor zover zij geboren zijn uit Ne derlandse ouders, de Nederlandse na tionaliteit. De reis heeft uiteraard in de eerste plaats hoge eisen gesteld aan het me disch personeel van de „Atlantis". Onder het personeel bevonden zich vijf artsen. Een aanzienlijke verlich ting bij het uitvoeren van hun moei lijke taak hebben zij ondervonden doordat de „Atlantis" buitengewoon vast lag. VADERS DEDEN DE LUIERWAS. De stemming aan boord is gedu rende de overtocht niet uitbundig ge weest. Vrijwel elke familie aan boord verkeerde in zorgen over de te ver wachten bevalling. Aangezien er slechts 19 kinderverzorgsters op de „Atlantis" waren, werden de vaders aan de luïerwas gezet, van welke taak zy zich uitstekend gekweten hebben. Dr. Offerhaus verklapte aan het eind van de reis, dat hij in de oplos sing van de voortdurend toenemende Londen ziet zich bedreigd door een totale stillegging van het vervoer van voedsel en goederen in de stad. Ruim 1500 vrachtautochauffeurs te Londen hebben Maandag het werk neergelegd. Daarmede hebben zij gevolg gegeven aan een oproep tot een niet-officiële staking uit sympathie met de 16 dagen oude staking van de chauffeurs van de centrale vleesmarkt. De stakers maken 20 procent van alle vrachtautochauf feurs van Londen uit. Vergadering van Noord- Atlantische Staten te Londen. Volgens welingelichte kringen te Londen zijn de voorbereidingen voor de eerste vergadering te Londen van de permanente bestuurscommissie van de organisatie van het Noord-Atlan tisch Verdrag bijna voltooid. Naar vernomen wordt, heeft Ameri ka 18 Juli voorgesteld als de datum van de openingsvergadering. Echgenote van koning Leopold in blijde verwachting. Naar „La Libre Belgique" bericht, verwacht de echtgenote van koning Leopold het volgend jaar een baby. problemen wel eens een zwaar hoofd heeft gehad. De verlossingen vorm den niet de grootste moeilijkheid, maar om 63 babies gezond en wel al lemaal op de kade in Amsterdam aan de moeders over te kunnen ge ven. Maar de „Atlantis" heeft onder een goed gesternte gevaren. Slechts in één geval, waarin gevaar voor moeder en kind bestond, moest ope ratief ingegrepen worden. Het kind kon helaas niet meer gered worden, maar de moeder kon voor haar grote gezin gespaard blijven. Dat dit alles zo goed is verlopen, is niet aan de laatste plaats te danken aan het keurcorps verpleegsters. dat zich aan boord bevond en dat zich onder leiding van dokter Dily voortreffelijk van zijn taak heeft gekweten. Trygvle Lie is niet voornemens z^n vredespogingen op te geven. Dit werd bekend gemaakt door een woordvoerder van het secretariaat van de V.N. Deze zei voorts nog; „In tegendeel, na het herstel van de vre de in Korea door de V.N. zal de taak van de V.N. als wereldorgani satie voor verzoening en bemiddeling zwaarder zyn dan ooit te voren. De Koreaanse crisis heeft geen wijzigin gen gebracht in Lie's houding met betrekking tot de Chinese vertegen woordiging in 'de V.N. Lie zal de op neming van de regering van Peking als de vertegenwoordiging van het Chinese volk slechts gunstig gezind zyn, Indien zij de in het Handvest neergelegde verplichtingen nakomt". Jacht was aan de golven overgeleverd. Zestien uur lang stond de 30-jarige K. H. Bovill uit Utrecht aan het roer van het zeiljacht Oyabe en toen liep het bootje op een bank voor de kust van Noordwijk. Het was de bedoeling een proefvaart te maken van IJmui- den naar Scheveningen, om later naar Engeland over te steken. De be manning werd echter door onweer en hevige storm overvallen, 't Grote zeil moest worden ingehaald en het anker uitgeworpen. Het ankertouw brak te gen de ochtend en toen was de storm nog zo hevig, dat de zeilen niet kon den worden uitgezet. Ook de motor weigerde dienst, zodat het jacht aan de golven was overgeleverd. De „Neeltje Jacoba" voer uit en een agent van politie zwom naar het jacht. Met behulp van enkele leden der reddingsmaatschappij en een bad gast werd een lijnverbinding met het strand tot stand gebracht, zodat de vijf opvarenden konden worden ge red. Het Economisch-Teclmologlscli Instituut voor Zeeland te Middelburg, dat ten doel heeft de bevordering van de economische welvaart In de pro vincie en dat tevens in steeds sterkere mate een inlichtingencentrum voor overheid en bedrijfsleven is gworden, heeft zich na een noodza kelijke aanloopperiode een vaste positie in het maatschappelijk -leven in de provincie Zeeland verworven. Dit wordt geconstateerd in het thans verschenen verslag van het E. T. I. over de periode 1 Maart 1948 tot 31 December 1949. Omstreeks half April 1948 werd begonnén met het wetenschappelijk werk. Veel zorg werd besteed aan de inrichting van een documentatie- archief. Zo werden gegevens verza meld en verwerkt over aanwezige en ontworpen industrieterreinen, leegstaande bedrijfsgebouwen, werk loosheid, volkstellingen. Voorts werd medewerking verleend aan het door de Prov. Planologische Dienst opge zette migratie-onderzoek in Zeeland, terwijl met deze dienst een knipsel archief werd aangelegd. Nadat een overzicht is gegeven van de werkzaamheden van de di recteur, wordt in het verslag een opsomming gegeven van de econo- misch-geografische onderzoekingen welke voor Rijk, provincie, gemeen ten en bedrijfsleven werden verricht. Ten behoeve van de gemeente Krui- ningen werd een rapport uitgebraent ter bepaling van een geschikte plaats voor een industrieterrein aldaar en op verzoek van het Vlissingse, ge meentebestuur gerapporteerd over de bestemming van het Vlismar-ter- rein. Ten behoeve van een grote handelszaak werd een studie ge maakt over de meest gewenste ves tigingsplaats in West Zeeuwsch- Vlaanderen en voor een door derden uit te geven boek over de bedrijvig heid in Zeeland de bevolkingsbewe ging bestudeerd. In verband met de te Middelburg gehouden jaarverga dering van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel werd een industrie almanak Oost Z.-Vlaanderen samen gesteld. Voorts werden rapporten uit gebracht over de structuur van Goes, over de mogelijkheden van 'n com postbedrijf in Zeeland (aan Ged. Staten), over de belangrijkheid der havens in Oost Z.-Vlaanderen (het onderzoek in opdracht van G.S. is nog gaande), het reizigersvervoer per i trein in dat gebied (ook hiervoor is het onderzoek nog aanhangig), over de veren op de Westerschelde (even eens aan Ged. Staten). WERKLOOSHEID OP THOLEN Ten bate van het onderzoek van het eiland Tholen met het oog op het werkloosheidsvraagstuk werden reeds talloze gegevens verzameld. Dit jaar verschijnt een structuur- rapport. Door bizondere omstandig heden kon een uitvoerige documen tatie van industrievestigingsfactoren in Middelburg niet worden afge werkt. Op verzoek van de Ver. van bur gemeesters en secretarissen op Schou- wen-Duiveland, werd een onderzoek ingesteld inzake het vervoer op het eiland (tram of bus). Tenslotte wer den nota's uitgebracht over onteige ning van gronden te Kruiningen en Tholen, over het sluizenherstel te Vlissingen en de verlichting van de los- en laadwal te Kruiningen, ter wijl aan het Prov. Bestuur advies werd gegeven inzake de mogelijkheid tot industrievestiging in Kapelle-Bie- zelinge. De economisch-technologïsche on derzoekingen betroffen het verlenen van bemiddeling en geven van ad viezen bij uitbreiding en reorganisa tie van bestaande industrieën en bij oprichting van nieuwe industrieën. Het instituut verleent steun bij het verkrijgen van gebouwen, materialen, machines, kapitaal, enz. en geeft ad vies aan overheid en industrie over bedrijfsvergunningen. Doordat de steunverlening aan nieuwe vestigin gen en aan gevestigde bedrijven in het E. T. I. is gecentraliseerd, kun nen hier uitgebreide diensten wor den verleend. Dat betekent niet al leen een aanmerkelijke tijdsbespa ring maar tevens een extra stimu lans. (Vervolg pagina 2). met Jan Klaassen en Katrijn, een Gelderse boer, een burgemeester en een huisbaas als hoofdpersonen in „Het dorp van Europa", dat met ernst en luim de Marshall-hulp be handelt. Onder een regenachtige hemel heette Wageningen de hoge bezoe kers 's morgens welkom. Daar wer den zij in het gemeentehuis o.m. door het provinciaal bestuur ontvangen. Ook werd de 91-jarige ereburger van Wageningen, dr. Ntemeyer, voorge steld. Voor de aula van de Land bouwhogeschool was het ingetogen zwart der toga's van de hoogleraren zichtbaar, naast de aula het vrolijke wit der corpspetten van de studen ten. H.M. ontving een map met te keningen van een Tsjechische stu dent. IN ARNHEM Vervolgens ging het door het prachtig landschap van de Veluwe- zoom langs de versierde dorpen en de jubelende inwoners. In Arnhem werd overgestapt van de auto in een calèche en toen begon een zegetocht door de feestende stad. Het hoogte punt van de rijtoer was het bezoek aan de Mijlpaal-tentoonstelling, waar de Commissaris der Koningin, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, een hoogggestemde redevoering afstak. Dat hoogtepunt bestond uit een kleurrijk, klankrijk concert op de Sonsbeekweide door bijna 200 Gel derse muziekcorpsen. In totaal speel den 6000 man een hoge en 1000 man een lage stemming. In de vrolijk versierde volkswijk Klarendal bood de 82-jarige moeder Van Ingen de Koningin een bloemstuk aan. Op ka steel Zijpendaal was een ontvangst gearrangeerd door de bevelhebber van het 2e militaire gewest. 's Avonds woonde het koninklijk Eaar een gala-avond in de Schouw- urg by. Deze werd geheel door Apel- doornse en Nijmeegse dilletanten on der een Arnhemse dirigent verzorgd. Vervolgens werd de waarlijk fantas tische feestverlichting van Arnhem in ogenschouw genomen. Tweede Kamerleden houden spreekuur. Om zich op de hoogte te stellen van hetgeen er onder de bevolking leeft, hebben de beide Friese Tweede Kamerleden van de Partij van de Arbeid, de heren D. de Loor en dr. ir. A. Vondeling, het initiatief ge nomen tot het houden van 'n spreek uur in diverse delen van de provin cie. Individuele personen en bestu ren van instellingen en verenigingen, die worstelen niet problemen, waar bij de hulp van een Kamerlid ge wenst is, kunnen dit spreekuur be zoeken. TT bezoeker gedood. Op de rijksweg AmsterdamBaam is Zondag de motorrijder K. uit Beem- ster, die Zaterdag de T.T.-races in As sen had bijgewoond, door een taxi aan gereden en gedood. Door gasverstikking overleden. In een woning in de Nobelstraat te Roterdam trof men het levenloze lichaam aan van de 66-jarige C. J. S. De hoofdkraan van de gastoevocr stond open, waardoor de vrouw is overleden. Textielopruiming in Aaltense sociëteit. De manufacturiers in Aalten zijn van plan, by wijze van proefneming, dit jaar niet afzonderlijk, doch geza menlijk een opruiming te houden. Zy zullen dit doen op 19, 20 en 21 Juli in het gebouw van de sociëteit, waar de manufacturiers hun goederen byeen zullen brengen. Dit is de eerste keer, dat in ons land op een dergelijke wij ze een opruiming wordt gehouden. Deens jachtje opgepikt. Een Deens jachtje, waarvan de mast als gevolg van stormweer gebroken was. is gistermorgen door een Urker botter opgepikt en in Terschelling bin nengebracht. Het scheepje. ..Stella" genaamd, had twee personen aan boord en was op weg van Kopenhagen naar Londen. Minister Mansholt naar Ierland. Het ligt in het voornemen van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, van 17 t.m. 23 Juli een be zoek te brengen aan Ierland, teneinde zich op de hoogte te stellen van de Ierse landbouw en de landontginning aldaai-. Hij zal o.m. worden verge zeld door ir. C. Staf, de directeur-ge neraal van de landbouw en ir. F. P. Mesu, directeur van de Cultuurtech nische Dienst. LATER OPKLARINGEN. In de ochtend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Later op de dag wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Matige af en toe vry krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1