PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sterke druk van Noord-Koreanen naar het Zuiden Zeeuwse Interlandvervoerders vechten voor hun bestaan 0E BILT MASSALE HULDEBETOGING VOOR PRINS KARELVAN BELGIE COMMUNISTEN IN INDONESISCH KABINET NIET GEWENST '193e Jaargang - No. 160 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; 6 vaD de Velde en F a den Boei Adj W de Pagter Hoofdred.. G Bailtntijn. Pi.verv.i W Leertouwei en a. A Bosshardt ABONNKMKN I'SPRIJS 32 Ct. pet week: f 3.9t p Kw.; fr p p. 4.15 oer kw fxjsse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllsslngen Walsti 58—60 tel 2355. 4 hjnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. VoratStr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr Mauritastr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N Bogardstr. C 160. tel. 28 Hoofdstoot richt zich op toeganspoort naar Zuid-Oost-Korea Nieuwe vemietigingstactiek van de Amerikanen. Amerikaanse en Britse oorlogsschepen alsmede een groot aantal vlieg tuigen zijn Zondag aan het front van Korea de gehele dag in actie geweest. Jachtvliegtuigen en bommenwerpers opereerden aan weerszijden van de 38ste breedtegraad, zonder veel vijandelijke tegenstand in de lucht te on dervinden. Niettemin blyven de Noord Koreanen hun druk naar het Zui den voortzetten. Zij voerden Zondag krachtige frontale aanvallen uit langs de hoofdweg naar Pjongtaek, die door verre in de minderheid zijnde Ame rikaanse troepen wordt verdedigd, en slaagden er in hun linie vijftien kilo meter naar het duiden te verplaatsen. Terwijl de hoofdstoot der Noord Koreaanse troepen zich richt op Taedjon, dat de toegangspoort vormt tot Zuid-Oost-Korea, werd gisteravond Iaat nog gemeld, dat de Noordelijken een tweede aanval hebben ondernomen, die, bij welslagen, alle Amerikaanse grondstrijdkrachten ten Noorden van Taedjon dreïgdt af te snijden. Te Tokio is men algemeen van me ning, dat de Amerikaanse troepen, die nog steeds een tekort hebben aan gevechts- en pantserwagens, noodza kelijk de opmars der talrijker Noord Koreaanse troepen, die voorafgegaan worden door 'n voorhoede van gepant serde voertuigen, trachten tot staan te., brengen, in het beste geval slechts een vertragend gevecht kunnen leve ren, totdat er voldoende manschappen en pantservoertuigen zijn aangevoerd om een Amerikaanse tegenaanval mogelijk te maken. Zondag werden voortdurend versterkingen naar de gevechtslinies gezonden, alhoewel dit niet zonder moeilijkheden gepaard 8'ing- Zuid Korea is bergachtig, waar, tengevolge van de slechte staat der vliegvelden, geen gebruik kan worden gemaakt van de grote vliegtuigen voor vrachtvervoer. Het is bijna on mogelijk de troepen vanuit de lucht te bevoorraden. Niettemin worden steeds weer Amerikaanse manschap pen en voorraden naar de geveehls- linies gebracht. Gevechtswagens, ar tillerie, ammunitie en vrachtauto's, met voorraden trekken in lange co lonnes langzaam in Noordelijke rich ting. Met militaire goederen beladen treinen lossen hun van vitaal belang zijnde ■vrachten in de buurt van het front. Mac Arthur opper bevelhebber der V. N. President Truman heeft generaal Douglas MacArthur benoemd tot op- perbevelhebber der V.N. in de strijd op Korea. Hij heeft MacArthur te vens opdracht gegeven de vlag der V.N. te voeren. In een verklaring van het Witte Huis zegt president.Truman, dat de beide opdrachten gegeven zijn in overeenstemming met de Vrijdag aan genomen resolutie van de Veiligheids raad, welke de V.S. machtigt een verenigd commando in Korea te ves tigen, een opperbevelhebber te benoe men en de vlag der V.N. te gebrui ken. Rene Pleven aanvaardt opdracht Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft Rene Pleven (radicaal gezind) de functie van aangewezen premier aan vaard. President Auriol had hem Vrjjdag verzocht overleg te plegen met het oog op de vorming van een regering. Pleven, die minister van defensie was in het Kabinet-Quenille, zal Dinsdag voor de Nationale Verga dering verschijnen voor de stemming over de investituur. In politieke kringen wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat Pleven de ze stemming zat winnen. In dat geval is hy voornemens een coalitiekabinet te vormen van socialisten, volksrepu- ca£eS;i"adlCalen' zijn ei&en 1'adi- t£ groep en gematigden. Efn pp! der v°lhsrepublikeinen legering wordt zo goed als tP« hp^lf De socialisten die beslo ten heoben voor Pleven te «t emmer TSJONAN PRIJSGEGEVEN By hevige gevechten die Zaterdag plaats vonden te Tsjonan vernietigden de Amerikanen vijf tanks met pant servuisten. De stad moest worden prijsgegeven. Tsjonan ligt ongeveer 50 km ten Noord-Westen van "Taed jon, de voorlopige hoofdstad van Zuid- Korea. AMERIKAANSE VERLIEZEN Het hoofdkwartier van generaal MacArthur meldde, <jat de jongste Amerikaanse verlieten in de strijd op Korea geschat worden op 249 man, waaronder 192 vermisten. In een gisteravond laat uitgegeven communiqué van het hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat door lucht aanvallen, talrijke bruggen, tanks, vrachtauto's, locomotieven en olie tanks vernietigd werden. Zware Ame rikaanse bommenwerpers bombai'- deerden een spoorbrug over de re vier de Saeson met zeer goede resul taten. Deze werden ook bereikt bij 'n aanval op het havengebied van Tsjin- nanpo. THANS OOK YAK'S 9 IN DE LUCHT De Amerikaanse luchtmacht heeft Zondag melding gemaakt van de eerste officiële bekendmaking, dat thans ook in Rusland vervaardigde toestellen van het type Yak-9 door de Noord Koreaanse strijdkrachten ge bruikt worden. De Yak-9 is een nieu were en snellere versie van de Yak-3. Dit laatste toestel werd voordien bij de meeste luchtaanvallen der Noord- Koreanen gebruikt. BOMMEN MET BENZINE De Amerikaanse luchtmacht schjjnt een nieuwe tactiek toe te passen voor de vernieling van vijandelijke pant serwagens. In plaats van de tanks eenvoudig met bommen te bestoken, waarbij de kans op voltreffers niet erg groot is, zouden de Amerikanen rond hun doelwitten bommen wer pen gevuld met benzine, verdicht tot een soort gelei, waardoor de tanks met een vuurgordcl omgeven worden. Deze nieuwe methode zou reeds goede resulaten hebben opgeleverd en se dert het begin van de operaties zou den op deze wijze reeds 60 tot 100 Noord-Koreaanse tanks buiten ge vecht zijn gesteld. Enorme stoet trok door de straten van Brussel. Duizenden Belgen hebben Zaterdag deelgenomen aan de huldiging ter ere van prins Karei. Met Spaak en alle kopstukken van de socialistische partij aan het hoofd trok een optocht van naar schatting 100.000 personen naar de Grote Markt te Brussel. Ook de communisten namen aan de op tocht deel doch zy hadden zich in een groep afgezonderd van liberalen en socialisten. In de stoet werden afbeeldingen meegedragen van de prins-re gent, koningin Astrld en koning Albert. aanwwJ Pleven te stemmen inp!S n Premier, hebben wat aan de regering betreft genomen. deelneminj nog geen Frans vliegtuig neergestort Twintig inzittenden gedood. Zondagmorgen vroeg is Frans vli tuig van de normale lijnvlueht Parijs- -Dakar bij Casablanca in een steen groeve gestort. Het vliegtuig vloog ln brand. Twiatig personen aaronder de uit vier koppen bestaande beman ning zjjn om het leven gekomen Negen anderen, waaronder 'kin deren werden gewond. De passagiers bezaten alle de Franse nationaliteit. Eis van Britse communistische partij. resobitii?i0mmunisten eisen In een Brtt.0 ïJïl terugtrekken van de "an het K,?.g epen e" vl»etulgen ne' Koreaanse strijdtoneel. Op weg naar de Grote Markt klonken kreten van „leve de prins regent". De mensenmenigte op de. trottoirs juichten de socialistische leiders luide toe. Op de Grote Markt voerden ver scheidene sprekers het woord. Paul Henri Spaak verklaarde in een toe spraak, dat de manifestatie als waarschuwing was bedoeld aan het adres van de C.V.P. „Wij zullen in dit land nimmer de oplossing accepteren, die de C.V.P. ons wil opdringen", zo zei hij. Tenslotte las Spaak een telegram voor aan de prins-regent, waarin wordt verklaard, dat tienduizenden Belgen hem hulde brengen voor het feit, dat hij tijdens de Duitse bezet ting ieder contact met de vijand heeft gemeden en de gevaren van de ondergrondse partij heeft verkozen boven een vrijwillige gevangenschap. Aan het einde van het telegram heet het: „dit is geen afscheid. Houd U bereid België nog meer diensten te bewijzen". DE BELGISCHE KONINGS KWESTIE. Gezien de obstructie, die van linkse zyde op de eerste bijeenkomst van de verenigde Kamer en Senaat Donder dag j.l. is gevoerd, is men in politieke Douanekantoren samengevoegd. Als uitvloeisel van de Benelux-dou- aneovereenkomst zijn Zaterdagmor gen aan de Nederlandse grens tussen St. PieterMaastricht en Petit La- naye de Nederlandse en Belgische douanediensten langs de verkeersweg en waterweg (Maas en Maastricht Luikkanaal) van Maastricht naar Luik, samengevoegd. Even voorbij het vroegere Belgische douanekan toor is een eenvoudig douanegebouw opgericht. 70-j'arige kanode het Kanaal over. Gisteren is de heer Georges Adam. een 70-jarige sportman uit Boulogne, per kano het Ka naal overgestoken in een tijd van 6 uur 24 min. Daarmee ver beterde hij zijn eigen record van 7_uur 45 min., dat hij 45 jaar geleden had gevestigd. Kort na zijn vertrek uit Bou logne, en ook halverwege de overtocht, kwam hij in ietwat woelig water. Maar voor net overige was de zee kalm Brandweercorps Deventer kampioen van Nederland. Zaterdag zijn te Deventer de eind- wedstrijden gehouden om het kam pioenschap van Nederland" voor brandweren met gemotoriseerde corpsen. De uitslag was in de wed strijd-B: 1. Deventer, 46% punt; 2. Ede, 43 punten; 3. Huizen, 42pt.; 4. Tilburg, 40 punten; 5. St. Annapa- rochie 39% punt. A-ringen te Brussel van mening, dat de débatten nog minstens negen zit tingen in beslag zullen nemen en ze ker tot einde Juli zullen duren. Ver wacht wordt dat het aantal inciden ten legio zal zjjn. Voor de debatten zijn 22 sprekers ingeschreven, waarvan slechts 2 van de C.V.P. De meerderheid der spre kers wordt gevormd door socialisten, die ieder voornemens Zijn geruime tijd te spreken. A.V.R.O. en televisie. Zaterdag werd in Hilversum de jaarvergadering van de A.V.R.O. ge houden. De begroting voor 1950 werd vastgesteld op een eindbedrag van 1.975.000. Onder de uitgaven is ondermeer een som van 1.475.000 geraamd voor radiouitzendingen en van 75.000 voor televisiedoeleinden. Brandweren konden boerderijbrand niet blussen. Gistermiddag ontdekte één van de tien kinderen van de landbouwer Van de H., die een boerderij te Hoogland (Utrecht) bewoont, dat in een van de drie hooibergen brand was ont staan. Vrijwel onmiddellijk sloeg het vuur over naar de tweede hooiberg en het duurde niet lang of ook de kapitale boerderij vatte vlam. Tenslotte tastte het vuur ook nog de derde hooibe/g en de bouwschuur aan. Buren en be langstellenden gelukte het een bijge bouwtje te behoeden. De brandweer van Hoogland moest machteloos toezien, omdat de motor spuit defect was. Ook de brandweer van Hooglanderveen kon geen assis tentie verlenen, omdat de totale leng te van de slangen niet voldoende was om het water, dat zich op een af stand van 500 meter bevond, te be reiken. De boerdery, eigendom van 'n gasthuis te Amersfoort, de bouw schuur en de drie hooibergen brand den geheel af. Van de inboedel kon maar weinig behouden bljjven. De schade wordt geraamd op circa 100.000. Na Schiermonnikoog zal ook Ame land waarschijnlijk waterleiding krijgen. Politici willen illegale communistische acties binnenslands openlijk bestrijden. De verhoudingen tussen de regeringen van de R.I.S. en van de Republiek Indonesië in verband met de vorming van de eenheidsstaat laat nog steeds te wensen over, aldus een A.N.P.-correspondent. De oorlog op Korea heeft overigens een merkbare invloed op de voorbereidingen voor liet vormen van het nieuwe kabinet. Hoorde men enkele weken geleden nog stemmen om een kabinet te vormen, dat ook de uiterst linkse groepen bevatte, thans wordt dc opvatting algemeen, dat het nieuwe kabinet duidelijk anti-oom- munitisch moet zijn in deze zin, dat alle illegale communistische acties bin nenslands openlijk dienen te worden bestreden. Krachtdadige steun van Sultan van Djocja. De vraag is slechts of de politici, die deze opvatting huldigen, er in zullen slagen hun onderlinge secun daire verschillen op zij te zetten ten einde deze binnenlandse politiek strak door te kunnen voeren. Zeshonderd ouden van dagen uii Wassenaar, die ln 127 auto's een toont hadden gemaakt naar de Soester duinen, reden langs paleis SoestdJjk, waar Koningin Juliana en Prinses Margriet hen buiten begroetten. Om zich tegen de stromende regen te beschutten had de vorstin zich in een plastic regenjas met plastic capuchon gestoken. Op de voorgrond Prinses Margriet regenjas met plastic capuchon gestoken. Op de voorgrond Prinses Margriet. Naast H.M. leden van het Comité „Ouden van Dagen" te Wassenaar. Sowjet-divisies aan Roemeens-Joegoslavische grens? Het met Franse vergunning ver schijnende blad „Der Kurier" meldt uit Wenen, dat zes Sowjet-divisies, onder welke zich sterke pantseraf delingen bevinden, sedert enige tijd bij de Roemeens-Joegoslavische grens zjjn samengetrokken. De naar Joegoslavië voerende we gen zouden klaargemaakt zjjn om doorgang te bieden aan pantserwa gens. Het grensverkeer zou volledig zijn stilgelegd. Dure sigaretten zouden 16 duurder worden. De minister van Financiën heeft onlangs medegedeeld, dat de belas tingdruk op duurdere sigaretten met 2,3% zal stijgen. De vakgroep Siga rettenindustrie heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat uit deze me dedeling de conclusie is getrokken als zou de prijs der sigaretten met ongeveer 2,3% omhoog gaan. Volgens de vakgroep zal door de gecombi neerde werking van omzetbelasting en accijns deze prijs met circa 16% stijgen, indien althans de be staande kortingspercentages gehand haafd blijven. Behaalden een voorlopig succes De actie van de Zeeuwse buitenlandse vervoerders tegen de nieuwe richt lijnen voor het internationale vervoer, waardoor Zeeland practisch zou worden uitgeschakeld, heeft voorlopig succes gehad. De minister van Verkeer heeft naar aanleiding van de actie die ..Inter- zeeland" in samenwerking met de confessionele organisaties voerde, de richtlijnen nog niet getekend, om eerst de vervoerders gelegenheid te geven hierover hun mening kenbaar te maken Deze mededeling kon de voorzit ter van Interzeeland, de heer C. Oreel, Zaterdagmiddag doen in een te Bergen op Zoom gehouden vergade ring van Zeeuwse en Brabantse. In terland-vervoerders, aangesloten bij de N.O.B. Het doel van deze bijeenkomst was om te trachten gezamenlijk een hou ding te bepalen voor de tegen 18 Juli op verzoek van Zeeland bijeen geroepen landelijke vergadering van de N.O.B. De Zeeuwen zijn nl. allerminst te spreken over de houding van het N. O.B.-bestuur bij de samenstelling van deze richtlijnen. Wanneer de tonnage voor internationaal vervoer met c.a. 20 pet. verminderd moet worden door het minder verstrekken van onthef fingen, dandienen de leden daarin gekend te worden. Dis is niet ge beurd. Het hoofdbestuur van de N.O. B. heeft volgens de heer Oreel ge tracht de leden voor een fait accom pli te stellen. DB RICHTLIJNEN. Practisch geen enkel lid was te vo ren op de hoogte van de inhoud der richtlijnen. Spr. vond het typisch dat eerst Zaterdag bij de convocatie voor de landelijke vergadering, welke door de Zeeuwen is geëist, nadat een zelf de verzoek van Brabant was afge wezen, thans de concept-richtlijnen wel worden bijgevoegd. Tevoren ge dane verzoeken om de richtlijnen te mogen ontvangen, werden geweigerd. Reeds zouden zij ook getekend zijn. wanneer Interzeeland en de confes sionele organisaties geen stappen in Den Haag hadden ondernomen. Interzeeland kan zich verenigen met de plannen om definitieve ont heffingen in te voeren en bepaalde eisen van vakbkwaamheid te stellen. Het gaat er nu echter om: wie krijgt de ontheffing? Voor geheel Europa moet men in 1948 tenminste 12 ritten naar .het buitenland, uitgezonderd België, hebben gemaakt op definitie ve ontheffingen. Voorts kunnen ook 6 ritten op België met algemene machtigingen meetellen. De groep die in 1948 een definitieve ontheffing be zat is slechts zeer klein, en in Zee land valt niemand daar onder. Wel maakte men ritten op tijdelijke ont heffingen. Ook zijn er practisch geen Algemene Belgische machtigingen. ZEELAND ER BUITEN. Wanneer de richtlijnen zo zouden worden uitgevoerd, valt Zeeland er geheel buiten. En in de overige pro vincies is het niet veel beter. Alleen een groep van groten vaart er wel bij. Voorts doet zich nog het geval voor, dat in 1947 bij de minister in beroep kon worden gegaan wanneer een aanvraag om een algemene ont heffing te krijgen door de N.I.W.O. werd afgewezen. Zonder meer werd dan de vergunning verstrekt. Hier van is echter nooit aan de leden me dedeling gedaan. „Alleen de mensen die aan de bestuurstafel van de N.O. B. zitten, zijn in beroep gegaan", zo werd door iemand uit de vergadering opgemerkt. ZEEUWSE PROTESTEN. Op de landelijke vergadering zal Zee land protesteren tegen het optreden van het N.O.B.-hoofdbestuur voor wat betreft het totstandkomen van de richtlijnen als mede tegen de inhoud hiervan. Zo nodig zal een motie van wantrouwen worden ingediend. Verder zal verduidelijking op enkele punten worden gevraagd. De Brabantse leden waren nl. van mening dat de gewone tijdelijke ont heffingen wel meetelllen, terwijl aan de Zeeuwen uitdrukkelijk werd me degedeeld dat dit niet het geval zal zijn. Tot slot kwam men overeen, dat elk afzonderlijk zijn voorstellen zal indienen, hoewel Brabant op verschil lende punten kon instemmen met de Zeeuwse bezwaren. Ook de basisbe paling van 1948 achtten de Braban ders niet juist. Men vond het beter de ritten van 2 of 3 jaar als punt van uitgang te nemen. Met spanning wachten de Zeeuwen thans de landelijke vergadering af. Mocht aan de gerechtvaardigde eisen niet tegemoet worden gekomen, dan i Bij de R.I.S.-regering valt een ze kere angst te constateren voor dc onzichtbare binnenlandse communis tische vijand. Men is ervan overtuigd dat deze overal actief is, doch mist 't apparaat om deze activiteit nauw keurig na te gaan. De deelnemers aan de opstand te Madioen, die des tijds ten getale van ongeveer 13.000 werden gevangen genomen, werden merendeels vrijgelaten en infiltreren thans in allerlei politieke en sociale organisaties van uiteenlopende op vatting en kleur. DE CHINEZEN. Hiernaast bestaat een in de ogen van de regering der R.I.S. nog ge vaarlijker element in de vorm van de Chinese communisten, die volledig oncontroleerbaar werken en die bo vendien vermoedelijk steun ontvan gen van de Chinezen uit de omliggen de landen. De binnenlandse communisten rich ten hun politieke aanvallen vooral op drie figuren, waarvan er twee aan de top staan, n.l. Soekarno en Moh. Hatta en één aan de basis, namelijk Soetan Sjahrir. De leden van het toe komstig kabinet moet men zoeken in de kringen van de Masjoemi, speciaal in die rondom Moh. Natsir en Sjahrir. De politici, die de bovengenoemde binnenlandse politiek willen doorvoe ren, zullen intussen hierbij grote steun ondervinden van de Sultan van Djocja, die, min of meer verborgen, doeh radicaal, werkt aan de interne zuivering van het militair apparaat van communistische elementen. Zyn doortastende pogingen tot verhoging der binnenlandse veiligheid, die de laatste tijd zichtbare resultaten zou den hebben opgeleverd, staan hier mede in direct verband. Van heden af nieuwe margarineprijzen De aangekondigde heffing van 5 cent per kg. margarine, die aanvan kelijk per 1 Juli zou ingaan, wordt vandaag van kracht. Tevens worden de verkoopprijzen aan het publiek vrijgelaten. Dit zijn de nieuwe prijzen: de be kende gevitamineerde merkartike len 37 cent per pakje (250 gram), 't gewone gevitamineerde product 35 cent per pakje en de ongevitamineer- de margarine 33 cent per pakje. Voor de oude voorraden bij de winkeliers gelden deze nieuwe prijzen nog niet. Politiereserve van 75.000 man voor Japan. Generaal Mac Arthur heeft Japan gemachtigd een nationale politiere serve van 75.000 man te vormen en het personeel van de maritieme vei ligheidsraad met 8000 man uit te breiden. Intereuropese handel binnenkort voor 60 vrij. De Raad voor Europese Economi sche samenwerking heeft een besluit goedgekeurd, waarin bepaald wordt, dat ten minste 60 procent van de in tereuropese particuliere handel bin nen 35 dagen na de ondertekening van de Europese betalingsovereen komst moet zijn vrijgemaakt. Tekening van de definitieve over eenkomst wordt binnen enkele we ken tegemoet gezien. zal niet geaarzeld worden de actie voort te zetten. Het gaat voor de Zeeuwse vervoerders om „to be or not to be"Zeeland heeft recht en ook werk! voor een aantal inter land-vervoerders. De vervoerspractijk in Zeeland brengt mee dat er Zeeuwse vervoer ders moeten zijn. Wanneer een half uur na de veiling bjjv. een partij fruit naar Parijs moet worden geëxporteerd, gaat het niet aan, om hiervoor eerst een wagen uit Holland of Limburg te laten komen. Met hier aan verbonden het risico van bederf of grote verliezen voor de exporteur, wanneer door het te laat arriveren in de Franse hoofdstad, de prijzen zijn gedaald. Dit zijn geen theoretische mogelijkheden, doch fei ten die reeds zijn voorgekomen! VOORSPELT: MEER BEWOLKING Geldig tot Maandagavond. Meer bewolking met enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Zwak ke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Minder warm dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1