PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika roept nieuwe lichtingen op voor strijd in Korea TRUMAN VRAAGT 360 MILLIOEN DOLLAR VOOR ATOOMBOMMEN BROEDER VAN DE PRINSES DE RETHY GEARRESTEERD DE BILT Binnenkort grote veldslag Deze week Vandaag Zwitser schoot op schoonvader en buurman. Overeenstemming over Europese betalingsunie. Guy Mollet geeft opdracht terug BIGGEKERKE, DORP VAN DE STUDENTENVERBROEDERING China beschuldigt V.S. van agressie Ministersconferentie inzake Irian. V.S. verbieden olie- uitvoer naar Verre Oosten. VOORSPELT: 193e Jaargang - No.159 Dagblad, uitgave vao de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie. 6 van de Velde en F. t» Sen Boer AdJ W. de Pagter Hoofdred.. G. BaillntUo. Pl.verv.: W. Leertouwer en EL A Bosshardt ABONNtüMiSNTSPRUS 32 Ct. per week; t 3.90 p kw.: fr. p p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 JuH 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimam p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tart el Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. tedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 38--60 tel 2355 4 Ulnen (bg* 2861 of 2160); M'burg Londense Kaal 20. tel. 2017 en 2324) Goes: L. Vorststr 60. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostbufg: Pr Maurltistr 12. tel 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; ZieltoeN_BO£ardstr_CJ^J^_^ Veiligheidsraad besluit tot verenigd commando over V.N.-strijdikrachten De Amerikaanse regering heeft het bevel gekregen tot het oproepen van nieuwe lichtingen. Leger-, vloot- en luchtmacht hebben de bevoegdheid gekregen het reeds vastgestelde maximum van de begroting voor het militair personeel te overschrijden. Dit bevel volgde op een bijeenkomst van Truman met leiders van het Congres en der Strijdkrachten. Deze actie vormt een eerste stap tot het opvoeren van de eenheden van leger-, vloot- en luchtmacht tot volledige operatie-sterkte voor de stryd in Korea, tot het handhaven en ondersteunen van deze operaties en tot het vervangen van de eenheden, die naar Korea gevoerd zullen worden. Men zal de recruten selecteren, doch ook vrijwillige aanmeldingen zul len worden aanvaard. Een bepaald getal is niet genoemd. De laatste op gave van de totale sterkte der gewapende strijdkrachten vermeldt onge veer 1.370.000 man, te weten leger 593.000, vloot 427.000 en luchtmacht 350.000. Na de tweede oorlog is de gevechtssterkte van het leger vermin derd tot 11 divisies. Vier bevinden zich in het Verre Oosten, waarvan een deel in Korea is Ingezet of zich onderweg bevindt. Een Frans-Engelse resolutie, waar in verzocht wordt tot de Instelling van een Verenigd Commando over de strijdkrachten der V.X. en de benoe ming van 'n opperbevelhebber door de Verenigde Staten, is met 7 stem men voor, bij 3 onthoudingen gister avond in de Veiligheidsraad aangeno- KoreaMen zop zich aan een onwaarheid schuldig maken, als men beweerde, dat de Amerikanen hun red- dersrol tot dusver met groot succes hebben gespeeld. Het tegendeel is waar: zij lijden verliezen afdelingen worden afgesneden en andere trekken in verwarring terug en dorpen, die de ene avond de Amerikanen nog met ge juich naar binnen halen, worden de andere avond, in Noord Koreaanse handen door Amerikaanse artillerie in puin geschotenDe Ame rikanen hadden op een gelukki ger tijdstip in kunnen grijpen in Oost- Azië. Bijvoorbeeld toen Tsjang Kai Tsjek nog niet op Formosa resideerde, maar diep in het Aziatische vasteland stond met zijn legers. En toen Indone sië nog geen onbruikbare basis was. Washington plukt thans de wrange vruchten van een mislukte Aziëpoli- tiek. Het plukt ze met een optimisti sche glimlach en met een onmiskenba re vastberadenheid. Het laatste brug- gehoofd zal niet dan in uiterste nood zaak worden prijs gegeven. De politie ke misslagen uit het nabije verleden kosten echter offers. En wie die brengt, heeft alles minder dan een optimisti sche glimlach. Gromyko. speelt het spel van de onschuldige zuigeling, die de prooi dreigt te worden van een onmen selijke volwassene. Hij speelt het zo echt. dat men er de tranen bij in de ogen krijgt. En al moet men hem toe geven. dat Truman wat internationale spanning best gebruiken kan met een onzekere verkiezingscampagne in zicht, het is toch te dwaas om de Ame rikanen als oorlogsophitsers te brand merken. als men zelf half Europa on der de knoet heeft gezet. Zelfs de aar dige coloradokevers zijn de Russen welkom propagandamateriaal. Truman laat inmiddels 350 millioen aanrukken voor atoombommen. Hij roept lichtin gen op. Machtsvertoon? Of voorspel van bittere ernst? De Italiaanse bandietenkoning is ge vallen. Ten langen laatste. Na een stoutmoedig, romantisch, maar misda dig leven. Een brok krantenromantiek minder. En eigenlijk goed, dat het verdwenen is. Wimbledon is belang wekkender en Fanny Blankers ook. Het Schelde-Rijnkanaal brengt toch de pennen weer in beweging. Eens was het de inzet van een groots politiek steekspel, een kwarteeuw geleden. Nu scheen het, dat in Benelux-verband het kanaal geen steen des aanstoots zou zijn. Wie Benelux zegt, zegt sa menwerking. broederschap, eensge zindheid. En strijd om een Schelde- Rijnkanaal is daarmede in tegen spraak! De loodsendiensten op De Schelde. Daar triomfeert de Beneluxgedachte wel. België zal de beloodsing op de Schelde voor ruim zeventig procent voor zijn rekening nemen, Nederland neemt met dik 25 procent genoegen. Degenen, die de Schelde terecht nog altijd als een Nederlandse rivier be schouwen. waarop Nederland eigenlijk de gehele beloodsing zou moeten ver richten. zullen het een tikje zuur vin den. Misschien zelfs zeer zuur. Maar wie B gezegd heeft, moet Bene zeggen, wil het ooit tot Benelux komen. De sigaren worden goedkoper. Sa luut! Maar de goede sigaretten worden duurder Lacie! Zal het nog eens zover komen, dat men buiten het sigaretje laat verdampen, maar thuis weer de voorkeur geeft aan een stuk tabak, dat kruidig is van geur en hagelwit van as enniet onbetaalbaar? En nu komen de mobilofoons nadat ze in de auto's verschenen zijn, ook al in de treinen. Zelfs daar geen rust geen veiligheid voor het kweldxng dat telefoon heet en dat dag en nacht ra telt zonder dat er iets tegen doen kunt Hoeveel Nederlanders eten koude aardappelen, koude groenten en koud vlees, alleen omdat er mensen zijn. die bij voorkeur tijdens het etensuur bel len, omdat ze weten dat het slachtof fer vermoedelijk thuis is? Moge de mobilofoon lang weg blij ven uit de treinen van en naar Zee land- men. India, Egypte en Joegoslavië onthielden zich van stemming. De resolutie machtigt het Verenigd Commanda naar goeddunken gebruik te maken van de vlag der V.N. by operaties tegen de Noord-Koreaanse strijdkrachten naast de vlaggen van de verschillende landen. Militaire waarnemers zijn van oor deel, dat de eerste grote veldslag tussen Amerikaanse troepen en de Noord-Koreaanse pantsercolonnes langs de rivier Koem zal plaats heb ben, op de linkeroever, waar de Amerikanen de laatste hand hebben gelegd aan hun verdedigingsstellin gen. Volgens te Tokio ontvangen be richten zouden de Amerikanen reeds de bruggen over deze rivier hebben opgeblazen om de Noord-Koreaanse tanks op te houden. Volgens Ameri kaanse schattingen zouden de Noord- Koreaanse strijdkrachten 75.000 90.000 man omvatten. Deze strijdkrachten zouden de 38ste breedtegraad al overschreden hebben. 160 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad werd gisteren guerilla- activiteit gemeld. Een Reuter-corres- ponderit berichtte gisteravond van 't Zuid-Koreaanse front, dat vernieti gende Amerikaanse luchtaanvallen de Noord-Koreaanse vliegtuigen tij delijk uit de lucht hebben gehouden. India heeft geen bemiddeling aangeboden. Pandit Nehru, de eerste minister van India, heeft medegedeeld, dat India geen bemiddeling inzake Korea heeft aangeboden en dat het ook niet van plan is zulks te doen. Hy verklaarde tegenover journalis ten, dat India slechts dan liaar goede diensten voor bemiddeling kan aan bieden, indien het daartoe door de betrokken partijen verzocht wordt. FRANKRIJK KAN GEEN MILITAIRE HULP ZENDEN Frankrijk heeft via zijn permaneiv- te vertegenwoordiger bij de V.N., Jean Chauvel, Trygve Lie doen we ten, dat Frankrijk met het oog op de eigen strijd tegen het communisme in Indo-China, onmogelijk militaire hulp naar Korea kan zenden. Des niettegenstaande overweegt de Fran se regering, welke maatregelen zy kan nemen om aan het verzoek der V.N. om hulp gevolg te kunnen ge ven. Buitenlandse waarnemers te Moskou verklaren, dat de uitwisseling van Sowjet-Russische en Amerikaanse nota's over le vlootblokkade van Ko rea een „nieuw ernstig element" in de situatie in Azië gebracht heeft. De Sowjet-Unie zou hier een directe bedreiging van haar eigen belangen in het Verre Oosten aanwezig ach ten. viert Rhodesia Cecil Rho des-day EN MORGEN is bet 140 jaar geleden, dat de Bataafse republiek bij Frank rijk werd ingelijfd. Autobestuurders verblind door bliksemstraal Op de Rijksweg bij Venlo kwamen eergisternacht twee passerende auto's met elkaar in botsing, door dat de bestuurder door een felle blik semstraal verblind werden. De wa gens werden geducht gehavend, maar geen der inzittenden liep letsel op. Geheime atoominstallaties over geheel Amerika De Verenigde Staten hebben in ge heel Amerika hun geheime atoomin- stallaties verspreid om deze in oorlogs tijd minder kwetsbaar te maken voor een aanval.. President Truman heeft het Congres verzocht om 360.000.000 dollar ter be spoediging van de ontwikkeling van atoombommen en het verhaasten van de proefnemingen met de waterstof bom. Truman verklaarde, dat het geld zou worden aangewend om de commissie voor atoomenergie in staat te stellen ..extra en doelmatiger installaties te bouwen" ter uitvoering van zijn in structie van 31 Januari, waarbij het werk aan de waterstofbom werd gelast. De president zeide, dat het funda mentele doel was de atoomenergie voor vredesdoeleinden te gebruiken. Hij voegde er evenwel aan toe. dat „aleer dit doel is bereikt, wij onze eigen verdediging moeten versterken door te zorgen voor de nodige atoom energie". Een nachtwaker uit Rotterdam en een bij hem inwonende schoonzoon, een Zwitser, kortden het niet al te best met elkaar vinden. Donderdagavond ging de nachtwaker met een buurman, die op de tweede étage woont, naar.de kamer waar de schoonzoon sliep. Weer Truman verklaarde verder, dat de te bouwen installaties nieuwe kennis zou den verschaffen, die l.et program voor atoomenergie zouden bespoedigen. De uitbreiding van de omvang van net Amerikaanse program voor atoom energie onderstreepte nog meer het feit. dat de atoomenergie grote moge lijkheden inhield, zowel voor vernie tiging als voor het welzijn der mens heid. De president wees er op, dat de V.S. van meet af aan het vaste verlan gen gekoesterd hadden en zulks nog deden naar doeltreffende intern, controle van de atoomenerige opdat haar aanwending voor uitsluitend vre delievende doeleinden verzekerd zou zijn. Overeenstemming aangaande dit doel zou de faciliteiten van de Ame rikaanse ondernemingen op het gebied van de atoomenerige ten volle be schikbaar maken voor vredelievende doeleinden. «v UVM—vu vuaigcsLCIU, uaL uc ontstond er een hevige ruzie, die ten-1 grens van de Oostzee en vandaar De ministers van financiën van de 18 ^ledenstaten der Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking heb ben op alle punten volledige overeen stemming bereikt over de Europese be talingsunie. OderNeisse-verdrag Volgens Radio-Warschau is in de grensoverèenkomst tussen Polen en Oost-Duitsland vastgesteld, dat de Zwaar vermoeide infanteristen der Amerikaanse strijdkrachten aan het front op Zuid-Korea nemen een hoog nodige rust. slotte zo hoog liep, dat de Zwitser een revolver onder het kussen vandaan pakte en op beiden schoot. De nacht waker kreeg een schot in het dijbeen, de buurman kreeg vier of vijf schoten in zijn buik. Beiden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De politie heeft de Zwitser gearresteerd. Zal Rene Pleven het nu proberen? Guy Mollet, algemeen secretaris der Franse socialistische partij, die Dins dag van president Auriol een informa tieve opdracht ontving voor de vor ming van een nieuwe coalitieregering, heeft Auriol Vrijdagavond meegedeeld, dat hij zijn opdracht teruggeeft, daar de radicale partij geweigerd heeft deel te nemen aan een gemeenschappelijke bijeenkomst met de andere partijen van de meerderheid. Auriol heeft René Pleven, minister van Defensie in de vorige regering, bij zich ontboden om hem de informa tieve opdracht te geven. Oude man onder tram en gedood Een 81-jarige Hagenaar is bij on voorzichtig de weg oversteken onder een passerende tramwagen geraakt en gedood. Hij was op weg naar de begrafenis van zijn moeder Walter Bads, de broeder van de prinses de Rethy, echtgenote van koning 1copold, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag te Bergen aan de Frans-Belgische grens gearresteerd. Walter Baels heeft geweigerd zich tydens de oorlog, toen hij rich in het buitenland bevond te voegen by het Belgische bevrijdingsleger en werd deswege als deserteur by verstek tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Walter Baels was de laatste jaren woonachtig in Parijs en Zuid-Frank rijk. Hij was op weg om de begrafe nis van zijn moeder bij te wonen, die Dondex-dagmictaag te Ostende gestox-- Verwacht wordt intussen, dat Baels niet in arrest zal blijven. Meer dan Knapen uit negen landen hebben de spade opgenomen Het was geen wonder, dat gistei-en een boek over mensenkennis van dr. Adler en drie of vier dictionnaires voor het grijpen lagen op een tafel in het gezellig-rommelige „staf-hoofdkwartier" van het Biggekerkse werkkamp voor buitenlandse studenten! Want zonder een behoorlijke dosis mensen- en talenkennis zouden de leiders van deze kleine, wonder lijke, internationale gemeenschap zeker met hun handen in het haar zit ten. Italianen, Finnen, Fransen. Amerikanen en Engelsen, Scandinaviërs en Duitsers zijn naar Biggekerke gekomen om er drie weken de handen heel ver uit de mouwen te steken, iedere groep met haar eigen taal, haar eigen geaardheid, maar allen één in het verlangen nuttig werk te ver richten, een zakgeldje te verdienen en bovenal elkaar beter te leren kennen. Enloon naar werken! Dit laatste gebeurt in groepen en groepsgewijs wordt ook uitbetaald, naar gelang van de prestaties. Hoofdleider Bosch verwacht, dat ieder toch wel ten minste f 30 zal ontvangen. Niet veel natuurlijk (zy zijn ook niet gekomen om eens flink te verdienen), maar toch een aardig zakcentje. BEGROETINGSAVOND. Aan ontspanning wordt vanzelf- spi-ekend de nodige aandacht besteed. Behalve excursies worden ook film avonden georganiseerd en één der vertrekken van het aardige kamp, waar de roos thans op haar mooist bloeit, is tot bibliotheek gebombar deerd. De UNESCO stelde een prach tige collectie boeken beschikbaar, die reeds op de „Volendam" (het schip dat eergisteren de Amerikaanse en Canadese studenten naar Rotterdam bracht) heeft dienstgedaan, de Rege ringsvoorlichtingsdienst een karre- vracht brochures. Maandagavond wordt in de cantine na een gezamen- lyk diner een begroetingsavond ge houden, waarvoor ook de meisjesstu denten uit Wilhelminadorp zyn uit genodigd en die zal worden bijge woond door de Commissaris der Ko ningin en de burgemeester. Een nieuwigheid is het, dat steeds in de cantine (waarin een fraaie, door Philips in bruikleen gegeven radio Kleine internationale gemeenschap De heer R. L. Bosch is de hoofdlei der van dit wereldje-apart, dat we derom in het leven werd geroepen door het Ned. Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen met alle mogelijke medewerking van de Cultuurtechnische Dienst, de DUW en de Dienst Herverkaveling. Hij wordt terzijde gestaan door zijn col lega's van de Techn- Hogeschool te Delft, A. Hadjidakis, J. Kop en E. Vies. De studenten A. A. Kampfraath en C. C. Honig hebben reeds bergen voorbereidend werk verzet. Er zijn dit jaar wij kondigden het reeds aan weer twee kampen: het eerste begon gisteren en eindigt 28 Juli, het tweede duurt van 31 Juli tot 19 Augustus. De werkopdracht, het aanleggen tussen Zoutelande en Biggekerke van een nieuwe „herver- kavelingsweg" en het graven van bermsloten, zal wel ettelijke zweet druppeltjes eisen van de studenten, die nu eenmaal gemakkelijker boek en corpslint hanteren dan de forse, stugge DUW-schoppen. De werktij den zijn echter niet overdreven: 40 uur per week, «Lw.z. 8 uur per dag (de Zaterdagen zijn bestemd voor excursies, o.a. naar Brugge), van 's morgens 7 tot 's middags half 3. pry kt) de maaltijden worden ge bruikt. Tijdens vorige kampen ge beurde dat in de barakken, maar dat heeft het nadeel, dat dan slechts kleine groepjes studenten tezamen kunnen zijn. Successievelijk zijn de werkers bin nengedruppeld: één Amerikaan, com pleet met kauwgummi, twee Engel sen, vijf Italianen, maar liefst negen tien Fransen, twee Noren, twee Duit sers (opnieuw in het internationaal studentenverband opgenomen), vier Finnen, vier Denen en ook drie Ne derlanders, die niet alleen wei-ken, maar tevens als tolken fungeren. De Deense jongens- hadden op weg naar Walcheren een grote tegenslag: zy maakten de lange reis per fiets, maar onderweg, in Duitsland, werd het kar retje van één hunner gestolen. VALLE BEZEMT. Het is een bizondere sensatie, wan neer de gasten zich voorstellen; de meesten dragen namen, waarop wij Nfe<$erlanders haast de tong breken. Wat bijvoorbeeld te denken van Man- moud Atsamena, Rodrigo Notarbar- tolo, Valle Juhani Oikarinen? Deze laatste troffen wij aan in één der barakken, waar hij, met een grillig- gekleurd, wollen slaapmutsje op het asblonde haai-, met een open gezicht en een brede glimlach, bezig was de vloer te bezemen. Hij vertoeft al een week in het kamp, waar hij zich ver dienstelijk heeft gemaakt met het in richten van de vertrekken en het op schudden van de bolle stromatras sen. Valle vertelde in zyn aarzelend Duits, dat hy in HelsinW voor tand arts studeert, dat hy fietsend van Kopenhagen is gekomen en dat hij Walcheren heel mooi vindt. Daarna schoof zyn bezem weer met enthou siaste uithalen over de planken vloer. In de vooravond slenterden de studen ten gisteren door het rustige dorp. Zij keken naar de mooie Walcherse lucht, zij wezen elkaar de goudsbloemen, die de boerentuintjes ln vlam zetten, zij lach ten met de lachende ukken op klompjes en beantwoordden de vriendelijke knikjes van de mensen In de hnizen. Op dat mo ment was Biggekerke al geen vreemd en onbegrepen territoir meer voor Valle en Alexandre, voor Hans en Sven: zij voelden zich er thuis. tweeduizend Belgen, die zich bij het uitbi-eken der vijandelijkheden in het buitenland bevonden, hebben zich na melijk niet voor militaire dienst aan gemeld. Tot nu toe was het zo, dat wanneer een dergelijke bij verstek veroordeelde deserteur naar België terugkeerde, hij weliswaar werd aan gehouden, doch vrijwel onmiddellijk weer in vrijheid werd gesteld, in af wachting van de herziening der ge rechtelijke uitspraak. De justitiële instanties te Brussel weigeren nadere inlichtingen te ver strekken in verband met de aanhou ding. Formosa onscheidbaar deel van China „Een daad van openlijke agressie noemde de minister van Buitenlandse Zaken van het communistisch China, Tsjoe En-Iai, de Amerikaanse voor- zo rgsmaatergelen rond Formosa. Tsjoe uitte deze beschuldiging in een tele gram aan Trygve Lie, de secretaris van de V.N., en beschouwde Formosa „een onscheidbaar deel van het gebied van China". „Ondanks militaire stappen der Amerikaanse regering is de Chinese bevolking vastbesloten Formosa zon der dralen te bevrijden", aldus het te legram. Diplomaten te Lake Success zijn van mening, dat met deze verklaring de tweede ronde van de strijd in Korea is geopend. Dc meesten geloven, dat de verklaring van Tsjoe En-lai een openlijke interventiedreiging in Korea vormt en dat de kloof tussen Oost en West in de V.N. hiermee verwijd is. Indien de Chinese communisten openlijk de zijde van Noord-Korea kie zen. zal het toelaten van communis tisch China in de V.N. nagenoeg on mogelijk zijn en de Sowjet-Unie dien tengevolge onherroepelijk uit de V.N. blijven, zo meent men. Op voorstel van Indonesië. De regering der R.I.S. heeft de Nederlandse regering voorgesteld een speciale conferentie van ministers over de kwestie-Irian te houden op 1 Augustus a.s. Aldus verneemt Ane- ta van officiële zijde in Djakarta. Of de conferentie ln Nederland of in Indonesië zal worden gehouden, wordt overgelaten aan het overleg tussen de Nederlandse regering en de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, mr. Moh. Roem. langs de Oder en Neisse tot aan de Tsjecho-Slowaakse grens loopt. Ex- zal een Pools-Duitse commissie inge steld worden, die te Warschau deze grens precies zal omschrijven. Naar de „New York Times" uit Washington verneemt, hebben de Verenigde Staten alle verschepingen naar het Verre Oosten van olie en andere materialen, die van belang kunnen zijn voor de oorlogvoering, stopgezet, teneinde te voorkomen, dat deze materialen in handen vallen van de landen, die met Noord-Korea sympathiseren. Deze maatregel heeft geleid tot een streng embargo, dat betrekking heeft op de Britse haven Hongkong en op de Portugese haven Macao. De exporteurs waren nog niet van de maatregel op de hoogte gesteld, om dat de -Amerikaanse autoriteiten wachten op berichten uit Nederland en Engeland over deze zaak. Volgens het blad zouden deze twee landen niet-officieel mededeling hebben ge daan te willen samenwerken. Uit een later ontvangen bericht blykt, dat Engeland zou hebben ge weigerd de olie-uitvoer naar China te staken. Als motivering wordt aan gegeven. dat de geleverde hoeveel heden olie enkel voor binnenlands verbruik in China zyn bestemd en dat die leveranties betrekkelyk ge ring zijn. KORTE PRED1CATIE Toen zeide zijn jongen tot hem: .Ach, mijn heer, hoe zullen wij doenf" Israël is in oorlog geraakt met Sy riëHet stadje Dothan wordt des nachts in alle stilte door de Syriërs omsingeld. Wanneer Elisa's knecht vroeg in de morgen de vreemde- le germacht aanschouwt, dan slaat de schrik hem om het hart. En moede loos begint hij te klagen: ..Ach, mijn heer, hoe zullen wij doent" Moedeloosheid treffen wij ook he den ten dage overal aan. Op dit punt zijn ongetwijfeld vele oorzaken op te noemen. Het is evenwél vooral de huidige wereldtoestand, die ons zo vaak tot pessimisten maakt. De we reldtoestand ziet er n.l. niet best uit. Huizinga's woorden over de bezeten heid van deze wereld blijken hoe lan ger hoe meer waarheid te zijn. Gode zij dank behoeft de moede loosheid echter niet het laatste wóórd in ons leven te hebben. Elisa weet dit. Hij bidt daarom voor zyn jongen tot God. En de ogen van de jongen worden geopend, zodat hij een berg vol vurige wagens en paarden ziet. Het gebed is ook thans nog het krachtige geneesmiddel tegen alle pessimisme. Indien wij n.l. bidden tot God, dan toont Hy ons ook thans heerlijke dingen. Geen vurige wagens en paarden meer. Ook geen engelen of nog iets van die aard. Maar de grote nieuw-testamentische openba ring Jezus Christus. Hem zien wij als antwoord op ons gebed met het oog der ziel. D.wjs.: Zijn Geest ervaren wij als antwoord op ons gebed in ons hart. En dat is heerlijk. Dat verlost ons van alle pes simisme. Zonnemaire. M. J. VAN WIJCK. DROOG EN VRU ZONNIG. De Bilt voorspelt: Wisselend bewolkt en droog weer, zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1