LEZERS SCHRIJVEN DE OOSTENRIJKSE ZORGEN EN VREUGDEN MARKTBERICHTEN GEDEPUTEERDE STATEN IN 11 PROVINCIES GEKOZEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 JULI 1950 DE „DERDE" EN E „VIERDE" MAN. (Van onze correspondent). Wenen. Juli De zomer Is gekomen en het vreemdelingenverkeer in Oostenrijk kan beginnen, want het land is b(j uitstek geschikt voor de toeristen. Maar wie het nog niet mocht weten, moet eens proberen een vi sum voor Oostenrijk te krijgen. H|j zal moeten toegeven, dat de talloze en ingewikkelde formaliteiten, die vervuld moeten worden, de bureaucrati sche moeilijkheden en alle andere hinderpalen, die overwonnen moeten worden, een bezoek aan dit land nu niet bepaald aanlokkelijk maken. De grote vreemdelingencentra dra gen 't hunne er toe bij de twijfelachti ge roep die van Oostenrijk uitgaat als t land van 't internationale toeris tenverkeer par excellence, te verzeke ren. De buitenlandse gast wordt iets bijzonders geboden, vooral wat be treftde prijzen, waarvan de hoogte zelfs de niet voor een kleintje vervaarde Amerikanen versteld doet staan! Het zou gewaardeerd worden, als men de gasten meer dan een maal per week een schone handdoek gaf en eens een stukje toiletzeep op de wastafel legde. Maar de Oosten rijkse hotelhouders schudden het hoofd: „Ge weet toch, dat Oostenrijk een cultuurland is en dat het papier en niet het zeepverbruik als maat staf van de cultuur geldt". NATUURBAD Wanneer de Wener ieder dubbeltje omkeert, dan kan hij zich nog juist 'n „Turks bad" in de hermetisch van Advertentie 25 zaken n Nederland. Op aan vraat/ gaarne reizigersbezoek. Staat van oorlog op Noord-Molukken De regering der R.I.S. heeft beslo ten de nog hangende kwestie tussen haar en de republiek Indonesië over de vorming van cte eenheidsstaat de vol gende week Dinsdag in een speciale vergadering in haar geheel te bespre ken. In de loop der volgende week zul len de regeringen der R.I.S. en de re publiek Indonesië nog een laatste be spreking houden teneinde tot defini tieve resultaten te komen. De regering der RIS besloot in deze kabinetsvergadering tevens de staat van oorlog en beleg af te kondigen in de Noord- en Zuid-Molukken. Wat betreft het afkondigen van de staat van beleg op de Noord-Moluk- ken üceide men van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag mee, dat over een tegen de RIS gerichte beweging in deze streek nog niets bekend was. MOORMAN UIT INDONESIË TERUG Staatssecretaris van Marine, Schout bij-nacht H. C. W. Moorman, is Dins dagavond met de K.L.M.-Constella- tion „Walcheren" uit Djakarta op Schiphol aangekomen. De nieuwe regeling van de samen werking tussen de Nederlandse Ma rine en de Alris, de marine van In donesië, welke voigens de besluiten van de R.T.C. voor het einde van dit jaar moet ingaan, heeft haar beslag gekregen, vertelde Moorman. ieder windzuchtje afgesloten onder grondse permitteren, die hem voor 'n „na-kuur" naar het weer opge bouwde „Ganschaufl (natuurbad) brengt. Daar komt hy dan mannetje naast mannetje te liggen aan de rand van een bruine olie-achtige water massa, die bedoelt is om er in te zwemmen en er verfrissing in te vinden. Het is eigenlijk ook de be doeling, dat dit zwembad een kunst matige golfslag heeft tot een hoogte van een meter, maar helaas is de ma chinerie defect en deze zal niet eer der dan volgend jaar zomer in wer king zyn. Dus hoopt de Wener dan maar op volgend jaar zomer DE DERDE MAN De Wener is nog steeds onrustig over de „derde man". De meningen lopen nogal uiteen. Daar is de ene groep, die zich door de door cither- muziek begeleide, eigenaardige be koring van nachtelnke, in de regen glimmende asphaltstraten en de ge hele artistieke onbekommerdheid van deze film laten verleiden om hun eigen stad te verloochenen. Zy wor den geminacht door de andere groep, immers, hoe kan men bewondering nebben voor de auteur van een film, die niet eens weet, dat de deuren van de wagentjes aan het grote rad in het Prater tijdens de rit niet van binnen geopend kunnen worden? Die niet eens weet, dat het hoofdriool van Wenen niet onder de puinhopen „am Hof" loopt, waar hij zijn gang ster laat instappen. Met een verma nende wijsvinger wijzen zij op de ge varen, die voor een verbitterde, na oorlogse jeugd in deze al te mense lijke gangsterfilm schuilen. De aan hangers van het oude, wals- en wyn- mmnende Wenen zijn verontwaar digd. „Waarom", zo zeggen zij, „heeft deze Engelsman deze gang sterfilm niet in zijn eigen grote stad opgenomen? Daar zouden de moge lijkheden voor zijn „Derde man" veel groter zyn Intussen vraagt men zich in Oos tenrijk af waar de „vierde man" blijft. Na het 255ste Congres van de Raad van Deskundigen in Londen begint zelfs de grootste optimist te twijfelen aan het tot stand komen van het vredesverdrag. Het is nog gelukkig, dat men voorlopig in het onzekere verkeert of Oostenrijk wel dan niet in het vredesverdrag zal worden opgenomen. Men verheugt zich echteK over de verlichting van de bezettingsmaatre gelen door de „grote drie" en men wacht naarstiglyk op de-vierde (P-us-. land). Die houdt zich echter beschei den op de achtergrond, van waaruit hij de Oostenrijkers, als in Luilek kerland, met zijn gaven overstelpt. Ditmaal zijn het geen wormstekige erwten, neen, het zijn duiven. Welis waar geen knappend gebraden, die iemand in de mond vliegen, doch mooie witte vredesduiven, die de Oostenrijkers al lang de keel uithan gen! Men ziet ze overal op plakka ten, deze boden van de vrede met de olijftak in de snavel en achter slot en grendel met het opschrift „Volksdemocratie", al naar gelang van de opvatting over vrede en vrij heid. Men kan niet even rustig op een bankje in het park zitten of men wordt opgeschrikt door de steeds weer terugkerende vraag van een „strijdster voor de vrede": „Wilt U Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan de Amsterdamse haven, bU welker gelegenheid H. M., door middel van het in beweging brengen van een kraan, het nieuwe houtveem, het grootste van West-Europa voor tropisch hout, officieel heeft geopend. Het houtvcem ligt aan de Hemweg, even buiten Amsterdam en heeft de afmetingen van 100 meter lang. 150 meter breed en 23 meter hoog. Deze foto toont U het nieuwe houtvcem van de lucht uit. Het water voor het veem wordt uitsluitend gebruikt voor zeesche- pen. (Luchtopname A.N.P. foto). oorlog?". En wanneer men veront waardigd ontkent, krygt men een blocnote onder de neus geduwd met de opmerking: „Dan moet U hier te kenen"! De communistische pers ver meldt met vette koppen: „400.000 handtekeningen voor de vrede"! En de andere 6,5 millioen Oostenrijkers Zijn dat, volgens de opvatting van het „Vredescongres" allemaal oor logsophitsers DERTIG MAAL BACH De feestweken van de „Vereniging van vrienden van de Muziek" in We nen, tydens welke ook grote Bach- avonden zijn gegeven, zijn weer voor bij. Het was ongetwijfeld het belar.g- rijkste en uitgebreidste muziekfeest, dat deze stad ooit ter ere van een van zijn componisten heeft gehouden. De rijkdom van het programma en de goede kwaliteit van het gebodene waren bewonderenswaardig. Aan de 30 opvoeringen hebben 12 dirigenten, 10 koren, 4 orkesten, 62 instrumen tale solisten (onder wie 22 van in ternationale vermaardheid) 67 zang solisten en 9 organisten deelgeno men. Er waren in totaal ongeveer 43.700 toehoorders. Men weet niet wat men meer moet bewonderen: de onvermurwbaarheid van de uitvoe renden of 't uithoudingsvermogenden van het publiek, dat ondanks een tropische hitte in de concertzalen aan het eind van het feest een nog even groot enthousiasme toonde als aan 't begin. (Nadruk verboden) VEILING „ZUID-BEVELAND". Van 6 Juli. Grote veiling: Zwartebessen -• 83.50: frambozen v. h.' vat 60,95. beidé per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien 50—100; Frambozen 61126; Rode bessen 24—50; Meikersen 2864; Hollanders 2047; Mar kiezen 6080; Zoete morellen 3358; Klerken 67; Volgers 4660; Suikerkersen 26—34.alles per 100 kg. VEILING KRABENDIJKE. Aardbeien: Jacunda 73.6075.20; Rode bessen 2046; Zwarte bessen 85.70: Frambozen 60129: Aardappelen, eerste lingen 11.50; Saxas bonen 60. VEILING KAPELLE. Grote veiling: Zwarte bessen 82.60 83 60. Kleine veiling: Kersen: Hollanders 18 Amsterdamse Beurs 5 Juli 6 Juli. Nederland 1948 (314) 10054 100% dito 1947 (3%) 3 9854 98% dito 1937 3 98'/, 98% Dollar-lening 1947 3% 97% 97% Investeringscert. 3 99 99% Nederland 196264 99% 99% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 80% 80% Spaarc. a f 100 2%% 1009, 100% Indië 1937 A 3 95% 95% Grootboek 1946 3 98 98 Ned. Ind. Handb. B 83% 87% Ned. Handelmij. 141% 142 AKU 170 169% Bergh's Jurgens 302% 308 Calve-Delft 124 123 Kon. Ned. Hoogovens 144% 144% Unilever 199 197% Ned. Kabelfabriek 262% Philips 220% 220% Wilton Feyenoord 135% 135 Kon. Petrol. My. 266% 266% Amsterdam Rubber 119% 119% H.A. Lijn 141% 141% Kon. Paketvaart 110 UI Ned. Scheepv. Unie 126% 127% Rotterdamse Lloyd 127% 127 Stv. Mij. Nederland 146 146 Handelsver. A'dam 117 118% Deli Batavia Mij. 93% 94 Deli Mij. 117 119% Waar men zich gisteren ook op de beurs bevond, in alle hoeken viel hetzelfde te beluisteren „Er zijn geen orders". Het aantal noteringen was dan ook minimaal en met uit zondering van Kon. olie. kwam geen enkel actief fonds regelmatig In de tape notering. De omzet kwam gis teren weer ver beneden de 1 mil lioen gulden voor aandelen. Niettemin blyft de ondertoon op de beurs vast en handhaven de koersen zich goed. Hieronder geven wij de namen van de leden der Colleges van Gedeputeerde Staten, zoals die gisteren werden gekozen, in de andere provincies van ons land. NOORD-HOLLAND. In de Provinciale Staten van Noord-Hol land zijn opnieuw gekozen tot leden van Ged. Staten: Jac. Rustige (C.H.U.). mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, A. B. J. Prak- ke. B. de Vries (allen P.v.d.A.), L. J. P. N. A. Bouwman, W. A. van der Donk (beiden K.V.P.), gekozen werd mr. A. Bruch (A.R.) ZUID-HOLLAND. In de Prov. Staten van Zuid-Holland zijn als leden van Ged. Staten hei-kozen Mr. E. J. M. H. Bolsius (K.V.P.), Lei den, mr. J. J. R. Schmal (C.H.). Voor burg. J. A. J. Jansen Manenschijn (A.R.). Zwijndrecht. mr. G. J. C. Schelthuis (Arb.), Rotterdam, .ir. C. H. Wittenberg (K.V.P.), Den Haag en mevr. mr. C. A. de Ruyterde Zeeuw (Arb.), Rotterdam. GELDERLAND. Het college van Gedep. Staten van Gel derland bestaat uit de heren: J. J. W. van IJsselmuiden (K.V.P.) te Arnhem, J. E. S. Holthous (P.v.d.A.) te Arnhem. W. F. P. Boshouwers (K.V.P.) te Nijmegen, dr H. J. van Eek (P.v.d.A.) te Eede. mr. W. F. F. baron van Verschuer (C.H.U.) te Arnhem en mr. J. Eling Visser (AR) te Arnhem. UTRECHT. In de vergadering van de Prov. Sta ten van Utrecht zijn de aftredende Ge deputeerden mr. H. W. de Vink (K.V.P.) te Utrecht, mr. G. A. Diepenhorst (A.R.) te Zeist, mr. P. P. Agter (P.v.d.A.) te MaartensdijK, H. van Galen Last (C.H.) te Amersfoort, A. Noordewier (P.v.d.A.) te Amersfoort, Jos Veldman )K.V.P.) te Zuilen herkozen. OVERIJSSEL. Provinciale Staten van Overijssel heb ben het college van Gedeputeerde Staten zijn geheel herkozen. Het college be staat bijgevolg weer uit: J. Haverkamp (A.R.) ie Kampen, H. de Vroome (P.v d. A.) te Steenwijk, J. M. Rudelsheim (P.v. d.A.), te Zwolle. G. J. Steggink K.V.P.) te Hengelo. J. C. Wolthuis (C.H.) te Vrooms- hoop. G. A. F. Huisintveld (K.V.P.) te Haaksbergen. GRONINGEN. Tijdens de vergadering van de Gronin ger Provinciale Staten werden tot leden van Gedeputeerde Staten gekozen D. H. R. Harrenstein (A.R.) te Haren (Gr.). D. H. Vunkers (P.v.d.A.)t te Scheemda. D. J. Mellema C.H.) te Haren (Gr.). J. Tuin (P.v.d.A.) te Hoogezand. H. Rottingshuis (K.V.P.) te Haren (Gr.), en mr. G. L. P. Warburg (P.v.d.A.) te Groningen. Mr. Warburg is in de plaats gekomen van de heer Bolkestein, die in Middel burg burgemeester is geworden. NOORD-BRABANT. In de Provinciale Staten van Noord- Brabant werd het volgende college van Gedep. Staten gekozen: Jhr. mr. J. Smits van Oeyen te Nuenen. G. Philippart uit Eindhoven, mr. Th. Heere uit Raamsdonk- veer, drs. A. v. d. Poel uit Breda, mr. J. v. Hasselt uit Bergen op Zoom, ir. H. A. v. Haaren uit Tilburg allen K.V.P. LIMBURG. Privinciale Staten van Limburg hebben het college van Gedep. Staten herkozen. Het bestaat uit: de heren: Jos Maenen uit Heerlen, mr. Ch. Paulussen uit Maastricht W. J. Dercs uit Heythuizen, Th. Peters uit Oirlo, mr. R. Höppener uit Roermond en Chr. Bux uit Sittard, alle leden van de K.V.P. DRENTHE. De Provinciale Staten van Drenthe ko zen tot leden van Gedep. Staten de he ren; H. Dekker. Nljeveen, L. C. A. Fran ken. Assen, J. Smaltenbroek, Assen, Nijenhuls, Ruinen, H. Mejeringh, Gieten. D. Dekker. Hoogeveen. FRIESLAND. Tot leden van het College van Ged. Staten van Friesland werden gekozen de heren J. Algera, Leeuwarden, S. v. Ab- bema, Lollum (AR.). H. M. Gerbrandy, Nij land (C.H.). J. L. Hoogland. St. An- najacobaparochie. D. de Loor, Leeuwar den. J. Okklnga, Leeuwarden. )P.v.d.A.). buitengewoon lid D. Humalda, Koudum (P.v.dA.) 35: Meikersen 14—67: Markiezen 1474; Porcelijn 16—28; Vleeskersen 144E| Abas, de Mouland 2835; Morellen 12— 35: Krieken 1423: Klerken 233*7; Vr. van Werder 2869:Inspecteur Lohnis 2941; Mierlose zwarte 1835; Varikse zwarte 3639: Brusselse bruine 35; Rode Blanche 2530; Kruisbessen 1318; Ro de bessen 2646; Witte bessen 15; Fram bozen 80144; Valappels Transparant 27; Dubbele princessen zonder draad 87; Kas- pruimen 8—10, per 100 stuks. EIERVEILING MIDDELBURG. Sortering I minimumprijs voor pluim veehouders f 1.97. vuilschaligen twee ct. minder. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 6 Juli. Handelsgarnalen 185 kg.: 51; Pellerij garnalen 1862 kg.: 45: Bot 45 kg.: 1930: Middel tong 92 kg.: 511.08; Visiever 2',a kg.: 1.70—2.80; Kreeft 0.7 kg.; 2.46. VEILING ST. MAARTENSDIJK. Eerstelingen I 12.56—12.60; idem II 11.70;: drielingen 10.70; bonken 10.81; beentjes 10.7012.40; drielingen 9; eigen heimers I 16.60; idem II 16.20; idem III 7.90—8.30; voer 6.30. Aanvoer: 15.60 tori. Rode bessen 30; ardappelen 4546; bub- bele bonen 81, alles per 100 kg. VEILING THOLEN. Aardappelen: bonken 10.7812.04; ge wone 12.84—13.01; poters 10.31—10.81; kriel 7; voer 4.03; witte eingenh. 13.61; poters 10.31—10.81. Aanvoer: 60 ton. Bonen f 81. VEILING SINT ANNALAND. Gele eingenheimers 16.1817.25; drie lingen 1011.98; kriel 3,844.37; eerste lingen 13.51; drielingen 11.36; Doré's 13.38 —13.58; Aanvoer: 35 ton. VEILING SCHERPENISSE. Eerstelingen 12.5413.08; drielingen 11.36; Doré's 13.10; Eigenheimers 16.51— 17.11; drielingen 10.3510.62. Aanvoer; 26 ton. VEILING ROTTERDAM. 5 Juli. Aardbeien 4898. Rode bessen 2037. Zwarte bessen 8083. Kersen 50 78. Perziken 321. Pruimen 5—7. Prui men 69—92. Vroege aardappels, grote 13 19. Poters 13. Kriel 60. Andijvie I 6.60 7.40. Bloemkool A 19—29, id. B 12—18, id. C 8—11. Snijbonen 5661. Stamprincessen 81104. Tuinbonen 6.106.20. Rijsdoppers 18—28. Kroten I 5—7.10. Rode kool 6—11. Peen 810. Rabarber 4. Stoofsla 2.60 3.60. Tomaten ABC 72—86. id. C C 45. Alles per 100 kg, bos of stuks. Waarschuwingsschot bracht hen tot inkeer. Twee vluchtelingen uit het opvoe dingsgesticht te Hoenderlo werden Woensdagavond op de Ryswijkseweg door Haagse rechercheurs in hun kragen gepakt. Het waren rykspupil- len van 18 en 21 jaar, die op 3 Juli uit Hoenderlo waren weggelopen. De jongelieden verzetten zich te gen arrestatie. De publieke belang stelling voor dat worstelpartytje was alras aanzienlijk. Er ontstond een be hoorlijke rel. Een der rechercheurs loste een waarschuwingsschot, waar op de menigte naar alle kanten uit eenstoof. De vluchtelingen kregen een kans tot ontkomen. Na de har- fistoolknal g de schrik in ze gewillig mee ae benen. De dure sinaasappelen. Geleide economie is, zal en kan niet anders zijn dan geleide corrup tie. Zonder de minste verbazing las ik het stuk van de heer Koster over de dure sinaasappelen en bananen. Als gebruikelijk zal men wel trachten dit stuk te ontzenuwen, omdat over ondergeschikte punten geschil van mening bestaat, en daardoor pogen door over byzaken te schrijven, de aandacht van de hoofdzaak af te leiden. De hoofdzaak is echter dat wan neer regeringen zich bemoeien met allerlei zaken, die vroeger niet der regering waren en tegenwoordig wel, welke regering, waar ter wereld ook, voor de vraag staat, welke weg te bewandelen, zy kan bijvoorbeeld de aangelegenheid in handen stellen van betrouwbare mensen van goeden wil le, en komt dan meestal tot grote of kleine déraillementen, zoals het En gelse grondnotenplan, en Symen kan betalen. Een andere mogeiykheid is, zich te wenden tot zakenlieden, maar dan is het onafwendbaar ge volg. dat deze in de allereerste plaats denken en denken moeten aan eigen belang, en onmiddelijk overwe gen, hoe het belang te dienen van de onderneming waarvoor zy staan. Ook op die wijze is dus het algemeen be lang niet gediend. 4 En daarom rest als enige weg, het Inet particulier initiatief, met ae na delen, die ook daaraan zy'n verbon den, en breedst mogelijke ontplooiing van de arbeidskracht met overleving van de meest bekwamen. De woekerplanten, ontstaan na de eerste wereldoorlog waren bij de aanvang van de tweede ongeveer uitgeziekt, nu zal dit proces .ten tweede male zyn voortgang moeten hebben, maar dat zal aityd juist voor de kleinste beurzen het meeste voor delig zyn en minder nadelig dan air lerlei kasplanten economisch geleid in stand te houden met dure ambte- nary en corruptie die daaraan on- overkomelyk vast zit. Vrye concurrentie met gezond geld op goud gebaseerd, vrye ont plooiing van arbeidskrachten en af breken van allerlei dwanwetten, zy de leuze. Middelburg Albt. Jeronimus Niet onverantwoord. Hè. wie had nu toch verwacht van het bestuur van de Ver. van Vrijz. Her vormden te Middelburg, dat het zo weinig oog zou hebben voor de schoon heid van onze stad. Dat bestuur moet getekend worden met een rozet mod der. Hoe is in het kort de kwestie? Niet de Vrijz. Herv. hebben dat plekje uitgezocht voor hun vereni gingsgebouw. De aandacht der Ver. is daarop gevestigd, omdat het lag tegen over de Koorkerk, welke haar voor een aantal jaren werd aangeboden in de plaats van nieuwbouw. (jaarlijks moet voor die kerk dan nog vergoe ding betaald worden). De architect, een bij uitstek be kwaam man. heeft in '41 een plan ge maakt Dat plan is in overleg met de daarvoor aangewezen deskundige op stedebouwkundig gebied na verschil lende wijzigingen (zelfs is nog een ma quette gemaakt) goedgekeurd. Het is aanbesteed en gegund, doch door een bouwverbod van de bezettende macht niet uitgevoerd. Na de bevrijding is het plan weer bekeken en een paar maal gewijzigd en het kan nu uitgevoerd worden als het financiële deel definitief geregeld is. Nu zegt men. dat dit gebouw het uit zicht zal benemen op Lange Jan en Koorkerk. Om dat juist te kunnen be oordelen moet men de situatie ter plaatse kennen, zoals deze zal zijn na In Nederland zullen 80.000 series Su rinaamse postzegels met een toeslag wor- dne verkocht ten bate van het radio theu- rapeutisch instituut. De „Kota Inten" heeft gisteravond in de Rotterdamse haven 905 militairen uit Indonesië aan land gebracht. De ont scheping had een vlot verloop. Het persbureau A.F.P. te Kalro, heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat Egypte communistisch China niet zal erkennen. de totale herbouw van die omgeving. Heeft de schrijver werkelijk een goed idee van de komende situatie? Van bepaalde zijde zijn reeds pogin gen gedaan om ons tot andere gedach ten te brengen, ja zelfs zijn aannemc. lijke voorstellen gedaan. Ja zeker. V.V. V. heeft in een keurige zakelijke brief zijn bezwaren naar voren gebracht. Ik meen. dat we op dezelfde wijze geant woord hebben. Voorstellen zijn ons van geen enkele zijde gedaan, wel werden enkele suggesties gegeven. Die zijn door het bestuur besproken. Ze kwa men ons op verscheidene duizenden extrakosten of brachten de vergoeding in gevaar. In ieder geval zou weer op nieuw begonnen moeten worden. Bou wers weten wat dat betekent in tijd en geld. Maar het bestuur heeft tóch deze zaak besproken met zijn architect en bovendien het oordeel gevraagd van een ter plaatse deskundige. Deze nu zouden het betreuren, wanneer daar niet gebouwd werd. Kan men nu van het bestuur vergen, dat het met die grote extra onkosten gaat staan aan de zijde van de niet- deskundigen en tegenover de deskun digen? Ik hoop niet, dat onze mede burgers dit als maatstaf gebruiken om onze burgerzin af te meten. C. ROELANDS, Secr. Ver. Vrijz. Herv. De Reuzenhaai van Oostkapelle. Indertyd plaatste ik een oproep in de Prov. Zw. Courant om foto's van de Reuzenhaai. Van verschillende personen ontving ik foto's en enkele deed ik reeds myn dank daarvoor toekomen. Enkele andere hebben door omstan digheden ten opzichte van het ge bruik der foto's nog geen dankbetui ging ontvangen. Met een hunner had ik een gesprek, waaruit bleek, dat enige ongerustheid bestaat over het lot der foto's en de daarvoor gemaak- Ik haast mij hen langs deze weg mijn hartelijke dank als nog over te bréngen en tevens te verzekeren, dat deze personen te zyner tijd (hetgeen nog wel even kan duren) een over druk zullen ontvangen van het arti kel, dat nog steeds in voorbereiding is, maar waarvan opname in een na- tuurtijdschrift is verzekerd. Het na slaan van werken en het wachten op gevraagde gegevens en na het opstel len. hel wachten op de plaatsruimte in het tydschrift vergen steeds veel tyd. Wacht dus s.v.p. nog even af. Biezelinge B. J. J. R. Walrecht SIGARETTEN VAN DE NIWIN. In Uw dagblad van 24 Juni 1950 troffen wij een klacht aan van een militair, geplaatst ergens op Suma tra's Oostkust, inhoudende dat hij nog geen Niwin-sigaretten had ontvangen. Wij zouden hierop de volgende toe lichting willen geven: Door herhaalde stakingen in diverse havenplaatsen is zowel de voedsel voorziening als de Welszijnsverzor- ging van ue troepen in Indonesië tij delijk gestagneerd geweest. Toen deze stakingen waren afgelopen, moest eerst de levensmidaelenvoorziening ter hand worden genomen en bleven de Welzynsverzorgingsrantsoenen, alsmede de Niwin-sigaretten liggen, aangezien aan het vervoer der levens middelen hoogste prioriteit werd ver leend. Zoals U welicht bekend is, is de Niwin voor de distributie van hare ;oederen afhankelyk van de Dienst Velzijnsverzorging. Met veel moeite gelukte het aan het hoofd van de dienst Welzijnsver- iorging ook voor sigarettenzendingen lezelfae prioriteit te verkrijgen. Wij vermoeden dan ook, dat thans de klager zijn sigaretten-aandeel reeds heeft ontvangen. Zekerheidshalve hebben wij echter een afschrift van het ingezonden stuk aan onze verte genwoordiger te Djakarta gezonden met verzoek een onderzoek in te stel len en zo nodig maatregelen te tref fen. De Niwin verzond in 1950 in totaal 19.000.000 sigaretten en 100.000 pak jes shag. juist omdat over de sigaret ten-positie en distributie van de dienst Welzynsverzorging zoveel klachten binnenkwamen. Onze vertegenwoor diger kan hierdoor regelend optreden, waar dit nodig biykt. ^entraal bureau Niwin, (K. Drost) Adj. Directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4