Borstbeeld van prof P. Zeeman aangeboden aan Zonnemaire De V.U.-dagen Het Koninklijk bezoek aan Zeeland „Mooi zal dit over vijf jaar zijn DIENSTBODE STAL 2000; GOOIDE 1000 IN HET VUUR Indonesische gerepatrieerden voelen zich weer thuis Receptie Commissaris der Koningin PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 JULI 1950 Door Amsterdams gemeentebestuur Op het dak van het schuurtje by de pastorie te Zonnemaire zat volgens de overleveringen, een zeventigtal jaren geleden des nachts vaak een jongen. Die jongen was Pieter Zeeman, zoon van de plaatselijke predikant. Hij keek naar de sterren, zo vrist men te vertellen Gisteren, Donderdagmiddag 6 Juli 1950, waren de kopstukken van de Amsterdamse Universiteit In een der kamers van de oude pastorie, thans ingericht voor raadhuis, byeen om de nagedachtenis te eren van prof. dr. Zeeman, tienmaal ere-doctor, begiftigd met de Nobelprijs en een der grootste physici welke Nederland ooit heeft voortgebracht. De gemeenteraad van Amsterdam nam het initiatief om deze in 1943 in de hoofdstad overleden grote man van de wetenschap blijvend te eren, door aan de gemeenteraad van Zon nemaire een borstbeeld van prof. Zeeman aan te bieden, ter plaatsing in het'geboortehuis. In de buitengewone raadsverga dering welke hiervoor was belegd, waren behalve mevr. wed. J. E. Zee manLebret met haar dochters en zoon, ook tegenwoordig mr. A. de Roos, wethouder van onderwijs te Amsterdam, Prof. dr. M. Valkhoff, rector-magnificus van de Amster damse Stedelijke Universiteit, Prof. dr. H. R. Kru\jt, nemens de curatoren dezer uiniversiteit, mevr. Prof. dr. G. G. van Arkel, voorzitster van de faculteit wis- en natuurkunde, Prof. dr. J. D. van der Waals, oud-hoog leraar in de Natuurkunde, dr. J. C. v. d. Bosch, conservator aan het Zee man-laboratorium, alsmede de beeld houwer, de heer J. G. Wertheim. Burgemeester H. J. Roelvink open de de vergadering met een welkomst woord tot de familie van wylen Prof. Zeeman en de andere genodigden die de verre reis uit Amsterdam naar het kleine, doch op agrarisch gebied zo belangryke dorpje Zonnemaire had den willen ondernemen. HET WERK VAN PROF. ZEEMAN. Op uitnodiging van het gemeente bestuur van Amsterdam schetste ver volgens Prof. van der Waals de be tekenis van wijlen prof. Zeeman. Hij was experimentator met hart en ziel en als zodanig had hy de merkwaar dige eigenschap, bijzonder hardnek kig te zijn. In zijn dagelijks leven was hy daarentegen een buitenge woon zachtzinnig mens. Hij trachtte nooit zijn meningen aan anderen op te dringen, terwijl hij tevens tot de grotere physici behoorde, die ook een hoge idee hebben van betekenis van theorie voor het onderzoek. Prof. Zeeman voelde zich aangetrokken tot de studie van de spectraallijnen en stelde zich de vraag hoe het komt, dat atomen licht kunnen uitzenden en hoe de stoffen verschillend zi samengesteld. Hij bracht de atomen in. een magnetisch Véld om te zien welke werking dit had op de spec traallijnen. Reeds andere geleerden had dit vraagstuk vergeefs bestu- dered, doch door volhouden bereikte prof. Zeeman het resultaat dat voor de physische wereld verbluffend was. Hij ontdekte dat het mogelijk was de verhouding van de massa der tril lende deeltjes tot de rest der delen van de atomen na te gaan; dat het' trillende deel een tweeduizendste deel van een atoom is. ELECTRONEN. Later heeft men deze deeltjes elec- tronen genoemd, welke verder een belangrijke rol in de natuurkunde hebben gespeeld. De hatuurkunci; zou nu eigenlijk niet meer te denken zyn zonder dat men iets van elec- trönen wist. Met deze ontdekking heeft prof. Zeeman het fundament gelegd voor veel ander natuurkundig onderzoekingswerk, als de verklaring van het magnetisme, de chemische binding e.d. Hij heeft zich hierdoor een blijven de plaats in de geschiedenis gegeven en het Nederlandse volk behoort trots te zyn op het werk van deze grote geleerde. DE OVERDRACHT. De wethouder van onderwijs van Amsterdam, mr. de Roos, droeg hier na namens de hoofdstedelijke raad het borstbeeld van prof. Zeeman aan de gemeenteraad van Zonnemaire over. Ook sprak hij er zyn voldoening over uit, dat het geboortehuis van deze grote man der wetenschap een zo waardige bestemming als raad huis heeft gekregen. Nadat met enkele ogenblikken stilte de nagedachtenis van prof. Zee man was geëerd, heeft burgemeester Roelvink met enkele woorden van dank dit.geschenk aanvaard. (vervolg van pagina Ij Over de taak der universiteit voor de internationale samenleving sprak mevr. prof. dr. G. H. J. van der Mo len. Wij staan midden in een wereld van chaos en ellende, dreiging en ni hilisme en hebben niet het recht ons daarvan te distanciëren. zo zeide zij Welke is nu de boodschap, dié. de Calvinistische wetenschap kan bren gen? De spr, herinnerde er aan, dat talrgke buitenlanders aan de V. U. studeerden en dat een 28-tal aan deze universiteit promoveerde. Maar dit is niet voldoende. Wy moeten overal in de wereld laten weten, dat de Calvinistische wetenschap een be lang is voor de volkeren, aldus mevr. van der Molen. Wij moeten uitdragen, dat er geen tweeërlei moraal één voor de individu en één voor de staatsman kan bestaan. De V.U. is de enige Europese uni versiteit op Gereformeerde grond slag. Dat betekent niet 'n oplossing voor elk probleem, leniging van iede re nood, doch wel, dat wij een rich ting -kunnen wijzen, omdat de Heilige Geest ons helpt deze richting te zoe ken. Ds. J. van den Berg deelde hierna mede, dat een collecte voor de V.U. in 33 Zeeuwse kerken 1737 heeft opgebracht. HET SCEPTICISME Prof. dr. S. U. Zuidema sprak ver volgens over „Een nieuwe frontlinie".. Hij betoogde, dat de waarheid onver brekelijk verbonden is aan de weten schap. Er wordt echter een nieuwe godsdienst gepredikt, de religie van het hedendaags scepticisme. Deze predikers bedoelen willekeur, wan neer zij zeggen; waarheid. De laatste zekerheid wordt weggeblazen met 't gevolg, dat het gehele menselijke le ven op losse schroeven komt te staan. Het volslagen gebrek aan geloof wordt de basis voor de wetenschap. Dit is het graf der zekerheid: het scepticisme is het einde der Westerse beschaving. In het rationalisme wa ren meer en rijker waarheidselemen ten te vinden! aldus prof. Zuidema. Deze vijand, het scepticisme, te weerstaan, eist van ons. dat wij in de volle wapenrusting Gods staan. Nadat Psalm 138 1 en 4 was ge zongen, vroeg ds. N. J. Hommes in de rondvraag hoogleraren in de mo derne talen aan te stellen. Tenslotte werd gezamenlijk een danklied gezon gen. Een aantal deelnemers aan de vergadering maakte hierna een rond rit over Walcheren. In aansluiting op ons bericht van 17 Juni jongstleden, dat door ver scheidene Zeeuwse bladen onjuist of voorbarig werd genoemd, kunnen wjj thans van officiële zijde melden, dat het Koninklijk bezoek aan Zee land inderdaad zal plaats vinden in Augustus en wel ongeveer op de helft dezer maand. De bijzonderheden van het programma moeten nog worden vastgesteld. Als aanvullende bijzonderheid kun nen wy nog mededelen, dat de kin deren der openbare lagere scholen reeds doende zijn speciale liederen in te studeren voor hèt Koninklijke be zoek. Het nieuwe zwembad te Sas van Gent. Het gemeentebestuur te Sas van GenLJieeft de bouw van het jiieuwe "zwembad gegund aan de laagste in schrijver, de 'heer A. J. Remmers té Tilbui'g voor 114.823. Deze week heeft de gemeenteraad het crediet, dat voor de bouw- en in richting van dit zwembad is uitge trokken verhoogd tot 160.000.—. Uiteraard zijn behalve de bouwkosten ook aanmerkelijke inrichtingskosten voor een zwembad noodzakelijk. Brand in een strooklamp. Omstreeks 5 uur Woensdagmid dag brak er brand uit in een stroo klamp van de heer I. Revnhoudt Pz. te Kamperland. De belendende var kens- en konijnenhokken liepen hier bij groot gevaar. Door het spoedig optraden van de brandweer van Kam perland, die later werd geassisteerd door die van Wissenkerke, kon erger voorkomen worden. De oorzaak van de brand is onbekend. Nieuwer Amstel zag Gemeentebesturen brachten dankbaarheid tot uiting Het gemeentebestuur van Nieuwer Amstel, bestaande uit de heren mr. G. P. Haspels, burgemeester; K. Visser, secretaris; K. Kaptein, J. H. van der Made en B. H. J. Alink, wet houders, heeft Woensdag en Donder dag een bezoek' gebracht aan Wal- éhcreh ötfPtfcLar de ondéFlbifllng van dè héer- G. P. Broersè) directeur der plantsoenen in Nieuwer Amstel, door Nieuw Walchéren aarigèbrachte be plantingen in ogenschouw te nemen. De heren waren de gasten der Ver. van" Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, in antwoord op een bezoek, dat twee jaar geleden door de Walcherse burgemeesters en sec retarissen aan Nieuwer Amstel werd gebracht. De Noord Hollandse be zoekers, die Walcheren ook hebben aanschouwd in de periode van z\jn diepste nood, waren opgetogen over wat zij te zien kregen en kennelijk voldaan, dat zy door de heer Broerse tijdelijk aan de Stichting Nieuw Wal cheren af te staan, een zo belangrijk aandeel in de herleving van dit eiland hebben gehad. Woensdag werd een bezoek aan Middelburg gebracht, waar het ge meentebestuur in het-raadhuis ont ving en een excursie werd gemaakt naar het Abdycomplex en de bolwer ken. Dés avonds werd een bezoek ge bracht aan Veere, waar in dë Camp- veerse Toren het maal werd genut tigd en jhr. F. dén Beer Poortugael als burgemeester persoonlijk zijn gas ten door de Schotse Huizen geleid de. De beiaardier, de heer J. Kwis't, bespeelde het prachtige carillon. Donderdag werden Oost- en West- Souburg, Ritthém, Vlissingen, Kou- del>erke, Biggekerke, Zoutelande, Westkapelle, Domburg, Oostkapelle, Seróoskerke en Sint Laurens bezocht, waarbij in Vlissingen geluncht en in Domburg, ten huize v^n burgemees ter jr. H- L. Boogaèrt de thee gébruikt werd. Tijdens de lunch in het Strandhotel te Vlissingen werden in toespraken de vriendschappelijke gevoelens, die Walcheren en Nieuwer Amstel be- zielèn in woorden verklankt. De TOESPRAKEN. De burgemeester van Koudekerke, de heer J. L. Dregmans, gewaagde er als voorzitter van hoe aarzelend, toep Nieuw Walcheren de heer Broer- se voor de beplantingen wilde in schakelen,- de gemeentebesturen op die suggesties ingingen. Wij wilden vry zijn en daar kwamen uitgere kend particulieren met een ambte naar aan-zo zeide de heer Dreg mans. Nu zijn wij allen dankbaar. Wat u gezien hebt moge een slechts flauwe afspiegeling zijnt-yan hetgeen in Nieuwer Amstel te zién is, het geeft niettemin Walcheren nieuwe schoonheid en is het. resultaat van een enorme arbeid van de heer Broer- se, wiens tempo, ons wel eens de ge dachte geeft, dat wy te traag zyn. Spr. bracht dank aan de heer Broer- se, dank aan Nieuw Walcheren, dat de heet' Broerse naar Walcheren haal de en bovenal dank aan Nieuwer Am stel, dat een zo prettigè en hoogst bekwame figuur als de-heer Broerse voor ons eiland wilde afstaan. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen •vertolkte de dank van Vlissingen, voorwat het -in de-plaats van zijn eens zo schone beplanting teruggekregen heeft en nog krijgt en zette wederom .Nieuwer. Amstel in het zonnetje. Naméns de Stichting Nieuw Wal cheren voerde de secretaris, de heer beplantingen op Walcheren waardige bescheidenheid van de heer Broerse schetsend, die wars -is van alle lofpryzing en steeds weer ver klaart, dat zijn werk niet volmaakt is. Niet in het bereiken van het vol maakte, zo zeidè spr. schuilt de ver dienste van iemands werk, maar in' het nastreven van het volmaakte. Wat de heer Broerse tot stand bröqht, benadert, naar thans blijkt, hét. vol maakte zeer dicht. Dank daarom, zo wel aan de heer- Broerse,. als aan Nieuwer rAm'stéU''. Burgemeester A. H. S. Stèmerding van Souburg vertolkte de dank'van Oost- en West-Souburg, een dubbele, dank, omdat Nieuwer Amstel niét alleen door de heer Broerse een prachtige beplanting aan zyn bloeien de gemeente bezorgde, maar tevens Souburg aan glas hielp door zyn glas actie. Als stoffelijk blijk van waai-de- ring bood 8pr. het gemeentebestuur van Niéuwer Amstel een bronzen leg penning aan. Het glas van Nieuwer Amstèl zou „tijdelijk glas" zijn, zo zeide spr., maar u moest kunnen zién in hoeveel huizen ook thans nog Nieuwer Amstels glas zit! Burgemeester Haspels van Nieu wer Amstel zeide, dat toen een 2o hoog gewaardeerde kracht als de heer Broerse de kans kreeg zijn ga ven ten goede te laten komen aan een eens zo bloeiend eiland als Wal cheren, zijn gemeentebestuur" zei: Dat moet gebeuren! Zo Vaak .krijgt iemand de kans niet om 2ijn mede mensen goed doén...... Ik kende Wal cheren, toen het een vale modder- woestenij was, nu ik het terugzie kan ik niet anders zeggen dan dat de-lof voor de heer Broerse meer dan ver diend is. „OVER VIJF JAAR" De heer Haspels dankte alle spre kers voor de lof aan Nieuwer Amstel en constateerde met diepe voldoening, dat tussen Walcheren en zyn ge meente onverbreekbare vriendschaps banden zijn gegroeid. Tot slot sprak de heer Broerse. Na tuurlijk wees hij alle lof van de hand. Je kunt wel planten, maar je moet maar afwachten wat er van terecht komt...... Zelfs de heer Broerse kon echter niet nalaten de opmerking te maken: U zult eens zien, hoe mooi Walche ren over vijf jaar zal zijn! En hy knoopte daaraan vast: dank zij het werk van dat stelletje enthousiaste lingen, dat Nieuw Walcheren heet, dank zij Nieuwer Amstel en dank zy de vooruitziende blik van de gemeen tebesturen van Walcheren, die zagen, dat men werken moet met def ge dachten diep In de toekomst. MIDDELBURGSE MACHINISTENSCHOOL. Énige dagen geleden meldden wij het slagen van 2 candidaten van bo vengenoemde school, welke het exa men voor het Voorlopig diploma als scheepswerktuigkundige, waarvan één met lof. Woensdag 5 Juli was echter een bij zondere succesdag. zoals ook de voor zitter der Examencommissie naar VO' ren bracht. Op deze dag'slaagden namelijk alle 8 candidaten, waarvan 4 met lof, het welk als een grote bijzonderheid kan worden aangemerkt. Daar in de regel slechts een beperkt percentage slaagt, mag dit succes voor de Middelburgse school zeker als' één eer worden beschouwd. De gelukkigen waren de heren: L. de Blieck te Curasao met. lof; A. Komejan te Eethen (N.B.) met lof; P. de Vlieger te Zierikzee met lof; A. W. Voshol te Vlissingen n&et lof; K. A. van Klinken te Ouwerkerk; G. F. Mes te Middelburg: J. Verstraate te Koude- i1.„. y Vreke te Tinm1'"»'' Colbert-Costuum» in tweed, cheviotleen kamgaren, vanaf 52.75 De stoffen voor deze Heren- Costuums, reeds lang voor de devaluatie ingekocht hebben wij eerst onlangs ontvangen. Profiteer van deze bijzondere aanbiedingwelke 10-2Ö°\0 beneden de huidige prijzen ligt. DEMI-SAISONS vanaf 62.50 Prachtige kwaliteit Egyptisch katoenen REGENJASSEN geheel dubbel vanaf 54*50 Uitgebreide sortering JONGENSKLEDING blousas, windbreakers, itoffen ar. khakfculol»!. plul-lolllT.' LANGE NOORDSTRAAT MIDDELBURG POLITIERECHTER MIDDELBURG Mishandeling van secretaris der K.N.V.B.-Zeeland berecht De dienstbode van de heer De J. te Goes, mej. J. J. uit 's Heerenhoek, wilde gaan trouwen en had daarvoor geld nodig. Toen zy haar kans schoon zag, deed zy een greep in een tasje met bankbiljetten, dat aan haar pa troon toebehoorde. Zy dacht twee briefjes van 100 te pakken te heb ben, maar teruggekomen in de keu ken, bemerkte zy, dat zy twee biljet ten van 1000 had weggenomen. Dit vond de dienstmaagd wel wat al te erg. In haar angst gooide zy één van de briefjes in het vuur. Gisteren stond zij terecht voor de Po litierechter te Middelburg, aan wie ze verklaarde, dat 'zij in geldnood verkeerde. Anders zou zij niet tot deze daad zrjn genomen. De eis luidde 3 maanden -gevangenisstraf, maar het vonnis werd 6 weken. Een boete van 40 of 20 dagen ontving de commissionnair J. J. G. uit Kapelle, die op 16 April j.l., na afloop van een voetbalwedstryd, de heer C. van N., secretaris van de K.N.V.B., afd; Zeeland, mishandelde. Wegens diefstal van ongeveer 160 kg brons uit de. gietery van de K. M. „De Schelde" te Vlissingen werd de kraandrijver J. B. B. aldaar, conform de eis veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. Na. werktijd had hij door een gat in de muur^van-de gie terij het brons weggehaald. Hy ver klaarde dat zyn loon erg laag was en hij daarom getracht had iets extra's te „verdienen". De 'opkoper M. v. W- uit Middel burg had dit brons opgekocht zonder naar de herkomst te informeren en het weer doorverkocht aan de Mid delburgse opkopers A. H. en P. M. K. Van W. kreeg 1 maand gevange nisstraf. A. H. en P. M. W. kregen iedëc 1 .maand vobrwaardeiyk met twee jaar proeftjjd en ƒ,100 óf 30 da gen, Ch. J. v. N„ chauffeur te Bergen op Zoom kreeg wegens diefstal van een hoeveelheid oude metalen van de boerdery van J. v. d. V. te Biervliet 20 of 10 dagen. Wegens mishande ling van J. K. te Goes kreeg J. de W., koopman te Goes 20 of 10 da gen. J. S.. los werkman te Nieüwer- kerk, kreeg wegens diefstal van een hoeveelheid oude metalen te Zierik- zee 15 of 10 dagen. HELP U ZELVE H. I. A. Q„ landbouwer te Scherpe- nisse had in het voorjaar van 1950 verschillende malen in de gemeenten Scherpenisse en Poortvliet met zyn paard en wagen aarde en graszoden van de dyken gehaald, terwyl hij hiervoor geen toestemming had van het bestuur van het Waterschap Scherpenisse. Verdachte zei, dat hy reeds lang met de gemeente aan het onderhan delen was om de afvoergoot achter zyn erf, die steeds overliep, in orde te laten maken. Dit leverde echter niets 'op en toen was hij zelf maar grond en zoden gaan halen om zijn erf 'op te hogen. Bovendien had hij toestemming van de vorige dijkgraaf om dit te doen en hij dacht dat die toestemming nog steeds van kracht was. Hij werd echter wegens strope rij veroordeeld tot 25 of 10 dagen. Wegens diefstal van een electrische boormachine ten nadele van de am bachtsschool te Hulst kreeg M. v. R., stucadoor te Haarlemmermeer ƒ150 of 30 dagen. De eis was 250 of 2 maanden. Wegens mishandeling van H. M. v. G. te Terneuzen werd A. D. de W., los werkman aldaar, veroordeeld tot 1 maand gev. straf. Aan J. F. C. C., handelaar te Aar denburg, was door het hoofd van de Rijksvreemdelingendienst het ver blijf in Zeeuwsch-Vlaanderen ont zegd voor de tyd van 1 jaar. Hy was echter binnen dit jaar weer in zijn woongebied teruggekeerd, 10 of 5 dagen. E. V., chauffeur te Axel, kreeg \ve- fens wederspannigheid, in October I. te Axel gepleegd, 50 of 20 da gen; Wegens heling van enige overhem den, afkomstig van diefstal, werden C. W. B„ en A. M„ beiden te Sluis, resp. veroordeeld tot 50 of 20 dagen en 30 of 20 dagen. A. E. V., timmerman te Oostburg, kreeg wegens mishandeling van mej. J. C. v. d. 'L. te Retranchement 40 of 20 dagen. P. d. los werkman te Klinge (B.) werd wegens mishandeling van C. de P. te Clinge veroordeeld tot 25 of 10 dagen, en mej. M. M. P. te Kieldrec.ht (B.)wegens belediging 10 of 5 dagen. Buitenlandse studenten (komen naar Zeeland Donderdagmiddag zijn de eerste groepen buitenlandse studenten naar -Wajcheöen en Beveland gekomen om ÜW 'fli werkkampen gedürénde enige tijd hun arbeidslust bot te vieren door té helpen bij wegverbeteringe,n .bij oogstwerk. Vrijdagmorgen zullen nog enige groe pen arriveren en dan wordt op Wal cheren des avonds een begroetings avond gehouden. Een groep meisjes zal weer te Wil- helminadorp worden ondergebracht. Donderdagavond waren er reeds Amerikanen. Duitsers, Noren, Finnen, Nederlanders, Fransen, Italianen en Engelsen. Het belooft dus weer een echt internationaal gezelschap te wor den en dat is ook de bedoeling van de ze studenten-werkkampen. Arbeiderslogeerkampen zijn een weelde Er is een tyd geweest, dat er 's avonds moe-gewerkte arbeiders het arbeiderslogeerkamp „De Haven", te Breskens binnenkwamen. Die pe riode is nu weer achter de rug, maar het kamp is er nog steeds En nog steeds of liever gezegd: opnieuw heeft het bewonersin het arbeiderslogeerkamp wonen thans uit Indonesië gerepatrieerde ge zinnen. Uit gesprekken, die wy met enke le van hen hadden, bleek, dat deze mensen thans tot rust zyn gekomen na een lange periode van onrust en moeilykheden. Practisch voor allen is het een lang ontbeerde luxe om thans te kunnen wonen" in een huis, dat niet met één of meer gezinnen gedeeld moet wor den, al is het dan ook een als woning ingerichte nissenhut. In Indonesië gebeurde het niet zel den, dat een woning met vier of vijf gezinnen gedeeld moest worden met alle onaangename gevolgen van dien. Ook over het eten was men best te spreken. De kampbeheerder zorgt voor al zyn gasten en over de wijze, waaorp hij het doet, heeft men niets dan lof. WIE HET ZIJN De meeste mannen zyn verlofgan gers en KNIL-militairen. Deze laat- sten keren natuurlijk niet meer te rug^ maar hopen in het Nederlandse leger te worden opgenomen. Welis waar hebben zy recht op pensioen, maar 2/3 van dit pensioen moet be taald worden door de R.I.S. Over deze 2/3 is men echter niet erg ge rust en (Jaarom willen de meesten liever in het Nederlandse leger hun diensttijd voortzetten. Deze militai ren. waren graag in de. omgeving van een garnizoensplaats terecht geko men, omdat zy vermoeden niet spoe dig een woning te zullen krygen. Voor heen en weer trekken is Z. Vlaanderen wel een. beet je erg ver weg. VERLOFGANGERS: TEVREDEN De verlofgangers hebben geen be zwaren. Voorlopig zyn ze voor een jaar hier. De meesten hebben recht deerd door de Nderlandse Staat. Wanneer zij eventueel na afloop van het verlof naar Indonesië moeten te rugkeren, dan zullen vrouw en kin deren in Holland achterblyven. Over de betaling van huisvesting en voeding is men uitermate tevre den. Ieder betaalt 60% van zyn in komsten, zodat nog 40% wordt over gehouden. Ook in Aardenburg is een aantal gerepatrieerde gezinnen in een voormalig arbeiderslogeerkamp on dergebracht. Gelet op de gastvrijheid en de gemoedelijkheid van de Zeeuwsch- Vlaamse bevolking zullen deze men sen ongetwyfeld spoedig in hun nieu we omgeving zijn ingeburgerd. 'n Beetje tocht- kou of vocht, js niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. Ea dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de genie- pigste oorzaken van Uw Rheumati- sche pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslap pen en niet meer die jeugdige kracht Ontwikkelen, gaan afvalstoffen in 't bloed' zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pynen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogeiyk de bloedzuiverende Kruchenkuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere mor gen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwy- nen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeug dig gevoel. Commissionnair, verdacht van oplichting, staat terecht Voor de Middelburgse Arrondisse mentsrechtbank staat Vrijdag 21 Juli terecht de commissionnair L. D. uit Souburg, die er van wordt beschuldigd zekere N. van der L. te Middelburg te hebben bewogen tot afgifte van f 1000 en zich dit geld te hebben toëgeëigend. Van der L. had van een Domburgse arts een huis gekocht voor 'f 33.000 en de arts had zich bereid verklaard een tweede hypotheek van f 8000 op dat huis te verlenen. D. zou toen Van der L. in stryd met dewaarheid hebben gezegd, dat f 1000 meer moest worden betaald, maar dat daarover nooit met dé arts gesprokén zou mogen worden, daar deze er niets meer van wilde ho ren én dat ook geen quitantië zou wor den gegeven. Bovendien staan die dag nog drie fietsendieven terecht. Aan de R.K. universiteit te Nijme gen slaagde mej. Helene van Horringh te 's-Heerenhoek voor het candldaatsexamen Prominent Zeeland maakte vaartocht naar Ostende De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en zyn echtge note. Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en mevr. S. C. de Casembroofc van der Feltz, hebben hun jaar- lykse receptie Donderdagmiddag ge houden aan boord van het s.s. „Meck lenburg". Prominent Zeeland stroomde toe en het heeft geen zin om de namen te vermelden van degenen, die deze re ceptie bezochten. Bij alle waardering, die dit drukke bezoek tot uiting bracht voor de hoogste autoriteit en vertegenwoordiger van Hare Maje steit de Koningin in Zeeland, kan men wellicht slechts deelneming be tuigen aan de heer en mevrouw de Casembroot, die ontelbare handen drukten, voorkomend als steeds, met voor ieder een hartelyk en van per- soonlyke belangstelling getuigend woord. Het moet vermoeiend ge weest zyn... Aansluitend op de receptie volgde 'n vaartocht, vermoedelijk in ver band met het weldra gereed komen van de Statenzaal in het Abdycom plex de laatste van deze aard. De „Mecklenburg" verliet de haven van Vlissingen met circa 500 passa giers aan boord en voer tot de hoog te van Ostende. Daarna keerde liet stoomschip terug naar Vlissingen, waar om circa acht uur de kade weer werd bereikt. De Commissaris der Koningin en zijn echtgenote bewogen zich onge dwongen tussen de vele deelnemers aan de vaartocht. Er heerste een prettige, by een kleine provincie als Zeeland passende intimiteit, waar door deze vaartocht tot een volledig succes werd. Als inderdaad deze ontvangst de laatste varende receptie is geweest van de Stoomvaart Mij Zeeland, zal menigeen er nog lang met heimwee aan terug denken. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd de heren J. P. L. Doppegieter te Terneuzen voor het propaedeutisch examen werktuigkun dig ingenieur en H. P. van Leeuwen te Vlissingen voor het propaedeutisch nv"""n vlieetuïgbouwkundig inge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2