PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belgische Nationale Vergadering begon met groot tumult DE BILT Brandweer knapte gevaarlijke karwei op. Mobilifoon in de treinen Nieuw onderzoek in de zaak Petain gelast Brits ambassadeur bij Gromyko. R.A.F.-vliegtuig bij Hongkong beschoten. AMERIKANEN IN ZWARE GEVECHTEN GEWIKKELD Versterkingen naar voor uitgeschoven posten Werkloosheid in Juni weer WILDE STAKING BIJ DE „TWENTHE" IN ALMELO VRiJE „UNIVERSITEIT HIELD APPEL IN MIDDELBURG 193e Jaargang - No.1^1 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. IT van de Velde en B\ b. den Boer AdJ W. de Pagter. ABONNEMENTSPRIJS 32 et. week: f 3.90 p, kw.; fr p. per kw Losse nummers iff. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50, tngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vllssingen Walstr 58-60 tel 2355, 4 lijnen (bg.g. 2861 of 2160): MTmrg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 22281; Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierlkzee: N Bogardstr. C 160. tel. 28 Volksvertegenwoordigers moesten zich met staanplaats tevreden stellen De zitting van de Belgische verenigde Kamer en Senaat gezamenlijk de Nationale Vergadering genaamd was gistermiddag nog maar enkele minuten oud of het kwam al tot incidenten. Van socialistische, liberale en communistische zyde werd een onbeschrijflijk lawaai gemaakt. Frans van Cauwelaert, die het voorzitterschap bekleedde, kon het op een gegeven moment alleen niet af en werd geassisteerd door Struye. Direct na de opening maakte de socialistische afgevaardigde Van Remortel bezwaar te gen de procedure, die gevolgd werd. Hy wenste dat de Deken van de Ka mer en Senaat de vergadering zou presideren. Groot tumult onstond toen uit de socialistische banken, allerlei opmerkingen werden gemaakt aan het adres van twee senatoren van de C.V.P., de heer Delnaide, burgemees ter van Antwerpen en de heer Leemans, secretaris-generaal tijdens de be zetting. Uitroepen van „de Duitsers de deur uit" waren op zeker ogenblik niet van de lucht. Tenslotte zag de voorzitter zich genoodzaakt over te gaan tot ontrui ming van de publieke tribunes en de zitting voor tien minuten te schorsen. Toen Van Cauwelaert dat bekend maakte begon men in de linkse banken in koor te zingen „a bas les calotins". mans van de debatten uit te sluiten. Hierop stond de heer Struye (CVP) op, om de heer Leemans te verdedigen. Zitting één uur geschorst De schorsing duurde intussen niet tien minuten, maar een vol uur. Het oudste lid in jaren, Cyriel van Over- bergh (CVP) nam daarop in de voor zitterszetel plaats. Van Cauwelaert en Strays gingen in de rechtse banken zitten. De nieuwe voorzitter stelde voor een voorlopig bureau voor de gezamenlijke Kamers aan te stellen en was van me ning. dat een procedure moest vastge steld worden, die zowel voor Kamer als Senaat geldt. Hierop begonnen de socialisten zich te beklagen, dat zij de vertalingen niet goed konden volgen in het Frans en Vlaams, omdat er niet genoeg micro foons waren voor de 387 parlementsle den. Spaak besteeg op zeker ogenblik het spreekgestoelte en wees er op. dat een groot aantal volksvertegenwoordigers en senatoren zelfs geen zitplaats had. den en aan de discussie staande moes ten deelnemen. Hij maakte de regering er een verwijt van de zitting onvol doende te hebben voorbereid en drong er op aan, dat a s Dinsdag voor alle senatoren en volksvertegenwoordigers een microfoon en zitplaats beschikbaar zouden zijn. Nadat de heer De Schrijver (CVP) had voorgesteld een vast bureau te be noemen voor de verenigde Kamers, nam de heer Hoyaux (Soc.) het woord. Hij las een artikel voor. dat de C.V. P.-senator Leemans tijdens de bezet tingsperiode heeft geschreven en hij verzocht de vergadering de heer Lee- Cylinder kon elk ogenblik ontploffen. De Amsterdamse brandweer heeft gisteren een gevaarlijk karweitje moe ten opknappen. In een motor- en rij wielherstellingen aan de Haarlem merweg raakte een nieuwe acetyleen- cylinder. die bij het lassen gebruikt werd, in brand. Het brandje was spoe dig geblust, maar inmiddels was de aceton in de cylinder gaan vergassen. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat de cylinder zou exploderen. Men durf de het niet aan de cylinder, die in een tuin stond, naar buiten te dragen en in de Haarlemmervaart te werpen. Voor geval van een explosie werden de huizen in de onmiddellijke omge ving ontruimd. De brandweer zette een waterstraal op de cylinder om te gen te gaan. dat de aceton in de cylin der nog meer zou vergassen. Brand weer. politie en geneeskundige dienst wachtten in spanning af. Na een half uur waagden een paar moedige brand weerlieden het er op, een lus om de cylinder te leggen, om het ding zo doende over de straat te trekken en het dan in de Haarlemmervaart te werpen. Even kwam er nog een span nend moment.... de lus brak en op nieuw moest een brandweerman zich over het gevaarlijk apparaat buigen. De opluchting onder het talrijke pu bliek was groot toen het water van de Haarlemmervaart zich boven de cylin der sloot. Amsterdam-Enschede de primeur? Het aanbrengen van mobile radio- telefooninstallatles in de treinen van de Nederlandse Spoorwegen, waardoor pasagiers dc gelegenheid kragen in de trein te telefoneren met iedere abonnc ln het land en vice versa is door de Spoorwegen, de PTT en N.V. Philips in studie genomen. Het zal echter nog wel geruime tijd duren voordat de mobilofoon in de trein en het telefonische gesprek van de reiziger met een abonné, waar ook in de lande, realiteit zal zijn gewor den. Wanneer het kostenprobleem echter zal zijn opgelost, hetgeen vermoedelijk nog wel een jaar zal duren, zal naar alle waarschijnlijkheid als eerste de sneltrein Amsterdam-Enschedé met een denm'-1'-" i™^n!latie worden uit gerust. De voorzitter van de Belgische cialistische partij, die hierop het ka theder betrad, verklaarde dat de heer Struye allerminst geroepen is om de heer Leemans te verdedigen, aangezien hij zelf tijdens de bezetting een artikel heeft geschreven, waarin hij zegt dat het onder de gegeven omstandigheden het beste is maar mede te wei-ken met de Duitsers. Deze onthulling ontlokte wederom een hevig tumult op de linkse en rechtse banken en men" slingerde elk aar allerlei beschuldigingen naar het hoofd over gedragingen tijdens de be zettingsperiode. Spaak legde er hierna de nadruk op dat de socialistische fractie niet wenst, dat iemand als Leemans aan de debat ten zou deelnemen. Van linkse zijde werd Leemans uit gedaagd zich van het spreekgestoelte af te verdedigen. Deze verliet daarop zijn bank en be toogde. dat het gewraakte artikel niet van 7.ijn hand is. doch van iemwid van het personeel^ vatl_ de Senaat. Diens 'naam wilde hij niet "noemen. Op dat moment toonde Gailiy (Soc.) een foto, waarop men de CVP-senator Leemans ziet afgebeeld staan naast een aantal collaborateurs, die of wel gefu. sileerd of voortvluchtig zyn. Dat was opnieuw aanleiding tot een hevig tumult: vooral op de linkse ban ken. Nadat de rust was weergekeerd, werd Frans van Cauwelaert tot definitief voorzitter van de Nationale Vergade ring gekozen. De procureur-generaal van de Franse Hoge Raad heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen ex-maarschalk Pétain. De 94-jarlge leider van de vroe gere regering van Vichy, die indertijd tot levenslange eenzame opsluiting werd veroordeeld, bevindt zich sinds 1945 in een fort op het eiland Yeu aan de West kust van Frankrijk. Als voornaamste getuige zal ge hoord worden Pétains geheime agent, kolonel Rene Fonck. Hij heeft ver klaard, dat een onderhoud tussen Pé tain en Hitier, dat in het eerste pro ces werd aangevoerd als bewijs van collaboratie, in feite een list was van Pétain om de Duitse oorlogsstrate gie te belemmeren. Kolonel Fonck beweerde, dat Pétain door de vroege re Japanse ambassadeur Renzo Sa- wada van te voren op de hoogte was gebracht van de bedoeling van Hitier om met generaal Franco een over eenkomst aan te gaan, die de Duit sers in staat zou stellen zich in het bezit te stellen van Gibraltar en N. Afrika. Volgens Fonck zou Pétain Hitier ertoe hebben weten te bren gen van zijn Spaanse plan af te zien, na overleg met de Spaanse ambassa deur. Dodelijk ongeval bij Tilburg Om drie uur Donderdagmiddag is op de Bredase weg bij Tilburg een 29-ja- rige Amsterdamse agent van politie met zijn motorrijwiel tegen een auto gebotst en gedood. Hij was enkele da gen met verlof om de verjaardag van zijn moeder te vieren waarheen hij op weg was. Op verzoek van het Sowjet-ministe. rie van Buitenlandse Zaken, heeft de Britse ambassadeur te Moskou, sir David Relly. een bezoek gebracht aan Andrei Gromyko. De vorige week ver- zocht de ambassadeur de Sowjet-Unie gebruik van zijn invloed te maken om de gevechten in Korea te doen beëindi gen. Tass deelt hierover mede gemach tigd te zijn te verklaren, dat de Brit se ambassadeur geen voorstellen heeft gedaan aan de Sowjet-Russi- sche regering voor de vreedzame re geling van de Koreaanse kwestie. Luchtdoelgeschut van de Chinese communisten heeft Woensdag ge vuurd op een vliegtuig van de K.A.F., dat de grens verkende. Volgens oog getuigen vuurde de battery twee gro te granaten af, die het vliegtuig mis ten. De batterij bevond zich te Sjoemtsjoen, een kilometer van de grens. Een woordvoerder van de R.A.F. verklaarde, dat het vliegtuig een Spitfire ruimschoots boven het ge bied van Hongkong vloog toen ge schoten werd. De granaten kwamen nieti in de buurt van het vliegtuig. Hij vermoedde, dat zij als waarschu wing waren afgeschoten. Volgens berichten uit het hoofdkwartier van generaal MacArthur zijn de Noord-Koreanen er gisteren ln geslaagd zestien kilometer op te ruk ken. Militaire waarnemers schatten het aantal tanks, dat de 88ste breed tegraad heeft overschreden op 160 170. Amerikaanse versterkingen zyn met spoed naar de meest vooruitgeschoven stellingen in Zuid-Korea ge zonden. Een hergroepering vindt plaats langs een lijn van Poejongmjon (35 km Zuidelijk van Soewon) naar het Oosten lopend naar Kongdomjon, Kamoendi en Koemgamjon. In zware achterhoedegevechten, die ten doel hadden omsingeling door de Noord-Koreanen te voorkomen, werden door de Amerikanen 17 tanks buiten gevecht gesteld. President Truman heeft op zjjn persconferentie het Amerikaanse volk verzekerd, dat „alles in orde zal komen". Truman confereerde in 't geheim Truman en zyn voornaamste advi seurs in diplomatieke, militaire en nationale veiligheidsaangelegenheden hebben Donderdag andermaal een hoogst geheime conferentie gehou den, die naar men gelooft een bespre king van de ontwikkelingen in de Koreaanse oorlog ten doel had. De conferentie was een officiële verga dering van de Nationale Veiligheids raad het voornaamste planning orgaan voor de defensie in de V. S. De betekenis van de conferentie werd versterkt door de tegenwoordig heid van de voorzitter van de com missie van stafchefs, generaal Brad ley, de directeur van het centraal bu reau van de geheime dienst, schout- by-nacht Roscoe Hillenkoetter, de minister van financiën, Joh Snyder, de ministers van de drie gewapende diensten en van Harriman, Trumans pasbenoemde medewerker voor bui tenlandse zaken. De vergadering duurde drie kwar tier. Trumans pers-secretaris, Char les Ross. deelde de verslaggevers me de, niets te kunnen zeggen. Ook arbeiders bij „Hero" in staking In Almelo is bij de N.V. Stoomspin nerij „Twenthe" een wilde staking uitgebroken, waarbij 200 arbeiders en arbeidsters betrokken zijn. Het werk werd neergelegd omdat de di rectie de arbeiders, die in een be paalde tijd tot de nachtploeg behoor den, wilde laten werken in de nach ten van Woensdag tot Maandag, te beginnen om 1 uur. De betrokken arbeiders kwam dit voorstel ter ore, 106:1 een der kernle den na afloop van de besprekingen over deze regeling in zijn afdeling terugkeerde. Officieel was er nog niets bekend gemaakt. De arbeiders wachtten evenwel niet op het offi ciële voorstel en gingen na de mede deling van het kernlid in staking. Ook vrouwelijk personeel, dat niets met de nachtploeg heeft te maken, verklaarde zich solidair met de man nen en legde het werk neer. De di rectie stelde de arbeiders toen voor een deputatie te zenden alsmede de kernleden, waarmee dan nader over legd zou worden. Zij stelde evenwel voorop, dat het overleg niet zou kun- Tweede Kamerlid J. Schouten benoemd tot ere-doctor in de rechts wetenschappen De grote veilinghal aan de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg was gisteren geheel gevuld met belangstellenden tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Ger. Grondslag, die ditmaal in de Zeeuwse hoofdstad werd gehouden. Op het geïmproviseerde podium zat het college van hoogleraren der Vrije Universiteit en ook de Commissaris der Koningin, jhr. nir. A. F. C. de Casembroot, de Gedeputeerde de heer A. Schout en de burgemeester van Midd elburg, mr. dr. N. Bolkestein gaven blijk van hun belangstelling voor dit jaarlijks V.U.-evenement. Besinning op de taak van deze hogeschool De voorzitter, mr. H. Bos, opende de ochtend-vergadering niet schriftle zing en gebed, nadat gezongen was Ps. 89 1 en 3. Hij sprak een wel komstwoord en herdacht de gealli eerde wapenbroeders, die op Zeeuw se bodem zyn gevallen. Vervolgens ging hij in op historie en wording van wat Nederland in de V.U. is gegeven. Hij wees op de figuur van Calvijn, die de strijder was voor de söuvereiniteit Gods op alle levensterrein en her dacht Althusius, Voetius, Groen en Kuyper. De V.U". telt thans meer dan 1300 studenten. Binnenkort wordt begon nen met de uitbreiding van de me dische faculteit om ook daarin tot de candidaatsopleiding te komen. De heer Bos uitte zich dankbaar voor de busjesactie van de dames. Het doel blijft een complete Vrije Universiteit. Dank zij de subsidie uit de Wet op het Hoger Onderwijs is het mogelijk hiertoe binnen zeker tijdsverloop te geraken. Particuliere offervaardig heid blijft echter nodig. Na warme dank te hebben gebracht aan de scheidende professoren Die penhorst. Aalders en Hepp, merkte mr. Bos ten aanzien van de toekomst op: „Bij alle menselijke onzekerheid vindt 'men slechts rast in het credo: Ik geloof en in de bede: Onze hulp zij in de naam des Heren". De vergadering besloot een tele gram van aanhankelijkheid te zenden aan H.M. de Koningin. Spontaan en machtig klonk hierna het volkslied door de zaal. J. SCHOUTEN ERE-DOCTOR Vervolgens werd medegedeeld, dat aan de medische faculteit zijn be noemd tot hoogleraren dr. G. A. Lin- denboom te Amsterdam (algemene ziektenkunde, klinische propadeuse en de encyclopaedie der medische we tenschap), dr, A. Th. Knoppen te Amsterdam (physiologie en phar macologic) en dr. A. Stolk te Rotter dam (anatomie en aanverwante vak ken). Het was een groot moment voor de aanwezigen, toen de rector-magnifi- cus, prof. dr. G. Ch. Aalders, vervol gens opstond en mededeelde, dat de V.U. heeft benoemd tot ere-doctoren aan de juridische faculteit de heer J. Schouten, lid Tweede Kamer, prof. Bohatee te Wenen en prof. Max Hu- ber te Zürich. 5 Nadat een gedicht van Michiel v. d. Plas was gedeclameerd en enige huis houdelijke zaken waren afgehandeld, kwam de microfoon aan mr A. B* Roosjen. lid van de Tweede Kamer, die de nationale betekenis van de V U uiteenzette. Op geestige wijze bracht hij in her innering met welk een koele reserve destijds óók door vele prot christe- lijken de oprichting van de V. U. is beschouwd. Stelselmatig werden waan voorstellingen gekweekt. Wel is er ken tering gekomen, maar toch zijn er nog lieden, die spreken van een „schijnuni- versiteit". Met kracht kwam mr. Roos- jen hier tegen op. De V. U. is geworden tot een instituut van onschatbare bete kenis voor ons votf-sleven. een insti tuut, dat poogt de,^ 'estelijke krachten te herwinnen, die eens de glorie van het Nederlandse volk hebben uitge maakt. En voorts, aldus mr. Roosjen. moeten de burgers zelf kunnen beoor delen, aan welke onderwijsinrichting zij hun kinderen toevertrouwen. Daar om is de V. U. een overwinning op het staatsabsolutisme. Bovendien is de ho geschool nader tot het volk gebracht. „Welke universiteit mag zich in een zo grote belangstelling van brede lagen van het volk verheugen als de V.U.?", vroeg de spreker. ,,Zij heeft toenade ring gebracht tussen geleerden en on- geleerden door de band des geloofs". ZEEUWSE SPREKERS. Aan het slot van de ochtendvergade ring spraken de Commissaris der Ko ningin en de burgemeester van Mid delburg nog enkele woorden. Jhr. de Casembroot was vol lof over de stand vastigheid, waarmede het werk voor en van de V.U. wordt verricht. Deze hogeschool steunt op de Calvinistische beginselen, die onverbrekelijk zijn ver bonden met onze volkskracht. Hij wenste de aanwezigen tenslotte Gods zegen bij de viering van de 69e ver jaardag der V.U. toe. Mr. dr. Bolkestein zeide verheugd te zijn. dat men dit jaar naar Middelburg is gekomen. „De basis, waarop myn politieke be langstelling rust, is een andere dan die van U", zo zeide hij. „Wij kunnen het er echter over eens zijn, dat de poli. tieke partij een grote rol speelt in ons parlementaire leven en dus ook de fractievoorzitter. Daarom is het gehele Nederlandse volk er over verheugd, wanneer aan een bekwame fractievoor. zitter als de heer Schouten een zo wel verdiende onderscheiding ten deel valt. Namens de andersdenkenden wil ik de heer Schouten gelukwensen met zijn benoeming tot eredoctor". Voordat de pauze begon deelde mr. Bos nog mede. dat staande de verga dering een gift van 2000 voor de Vrije Universiteit is binnengekomen. In de middagvergadering deelde de voorzitter de uitslag mede van de des morgens gehouden verkiezing van 'n bestuurslid in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van de heer J. Schouten. In diens plaats werd gekozen de heer H. M. Olden- hof, burgemeester van Kampen. De heer Schouten tyield een kernachtige toespraak, waarin hij een beroep deed op allen de V.U. te blyven steu nen. De vergadering zong „Dat 's Heeren zegen op U daal". (Vervolg pagina 2). nen beginnen, indien er niet gewerkt werd. Men ging toen gistermiddag om half drie aan het werk, doch ter wijl de besprekingen nog gaande wa ren kwamen zij op hun schreden te rug en deelden mede, dat zij voor half zes wilden weten, waar zij aan toe waren. De directie kon hieraan niet voldoen, omdat de voorstellen nog uitgewerkt moesten worden. In middels heeft de directie een nieuw voorstel gedaan. Dit voorstel houdt in, dat het aantal nachturen voor de nachtploeg aanzienlijk wordt ver minderd. Een tiental arbeiders is weer aan het werk gegaan. Inmiddels hebben ook vier en veer tig arbeiders bij de N.V. Hero-con- servenfabrieken te Breda het werk neergelegd. Reden hiertoe is een me ningsverschil over het uitbetaalde loon. De directie heeft de arbeiders ont slagen. Manoeuvres in Oost-Duitsland In een'telegram van het West-Duitse nieuwsbureau D. P. A. wordt medege deeld, dat de Russische bezettingsauto riteiten in Oost-Duitsland op het ogen blik uitgebreide zomermanoeuvres houden. Uitbreiding van stakingen in Engeland De industriële barometer van Enge land staat op storm. De stakingen ln de steenkolenmijnen, bij de spoorwegen en in de voedselvoorziening breiden zich uit. In Schotland werken 16.000 arbeiders niet. 57 mijnen zyn gesloten. De toestand by het Londense vlees- vervoer, waarover wij al eerder be richt hebben, vertoond weinig veran dering. Ongeveer 2700 militairen zijn hier ingeschakeld. Twee honderd machinisten en sto kers te Banbury, een belangrijk spoor- vvegcentrum ten Westen van Londen, zijn na een staking van zes dagen weer aan het werk gegaan. VLIEGTUIG VOOR OPSPORING RADIO ACTIEVE WOLKEN. Voor het eerst is een „laboratorium vliegtuig" voor de opsporing van ra dioactieve wolken gebouwd door de diensten voor lichte vliegtuigtypes van het Franse Ministerie van Luchtvaart. Dit vliegend laboratorium zal het mogelijk maken de verschillende la gen van de dampkring grondig te be studeren. Dank zij dit toestel zal het mogelijk zijn sporen van eventuele atoomontploffingen te ontdekken. Arts uit Kollum krijgt 8 jaar. De arts, T. de J. te Kollum, die door de Leeuwarder rechtbank was ver oordeeld tot 12% jaar gevangenis straf met aftrek, is door het Ge rechtshof te Leeuwarden tot 8 jaar met aftrek veroordeeld. De J. werd er van beschuldigd, de dood van de verpleegster mej. Riem- ke Veenstra te hebben veroorzaakt, door haar van een brugleuning in het water van de Zwemmer te duwen, tengevolge waarvan zij is verdron ken. Het Gerechtshof overwoog, dat ver dachte heeft geweten, dat net meisje Veenstra niet kon zwemmen, dat hij haar, toen zij op de brug zat, een duw heeft gegeven en dat hy geen enkele In Juni daalde het aantal mannelijke werklozen, dat bij de arbeidsbureaux was ingeschreven van 72.397 tot 60.643 Hiervan waren 42.647 mannen geheel werkloos, 17.734 werkten bij de D.U.W. en 262 ontvingen wachtgeld. De daling van de werkloosheid kwam het sterkst tot uiting in de landbouw, het bouwbe drijf en onder de losse arbeiders. Het aantal werkloze bouwvakarbei ders daalde van 7665 tot 5751 en de werkloosheid onder de landarbeiders nam af van 9751 tot 6672. Daarentegen steeg de werkloosheid onder de kan toorbedienden en de veenarbeiders enigszins. Per 1000 mannelijke inwoners waren er in Nederland 12 werklozen. Voor Drente was dit cijfer 37, voor Zeeland 5. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4048 tot 3832. Mansholt in Engeland Op zijn vierdaags bezoek aan Enge land heeft de Nederlandse minister van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening S. L. Mansholt op de eer ste dag verschillende tuinbedrijven ten Oosten van Londen bezocht. Mansholt wordt vergezeld van de directeur-ge neraal van de Landbouw en de Rijks- veeteeltconsulent in algemene dienst. Vrijdagavond keert het gezelschap per vliegtuig naar Nederland terug. Spoorwegen en gerepatrieerde militairen Op vragen van het Tweede Kamer lid dr. W. L. P. M. de Kort (KVP) over het feit. dat de Nederlandse Spoorwe gen uit Indonesië gerepatrieerde Ne derlandse militairen, die vóór hun op roeping in werkelijke dienst bij deze N.V. in betrekking waren, weder in dienst neemt in functies, welke soms niet gelijkwaardig zijn aan de voor heen waargenomen functie, en dat zij deze oud-militairen vaak onmiddellijk overplaatst naar werkplaatsen, gele gen in gemeenten, verre verwijderd van de gemeente van inwoning der ouderlijke gezinnen van de betrokken militairen, heeft de minister van Ver keer en Waterstaat geantwoord, dat de personeelsleden van de N.V. Neder landse Spoorwegen, die uit militaire dienst zijn ontslagen, bij dit bedrijf ten minste in dezelfde rang terugkeren als welke zij bekleedden toen zij het be drijf voor het vervullen van hun mili taire dienst verlieten. Als gevolg van het voortschrijdend herstel van het be drijf en de daarmede gepaard gaande ingrijpende wijzigingen in de exploita tie gedurende de laatste jaren is het in een aantal gevallen onvermijdelijk, dat de betrokkenen in die rang een ande re standplaats aangewezen krijgen. Kostbare gobelin door de motten opgevreten. De zogenaamde Weeskamer van het Enkhuizer stadhuis was destijds ver sierd met unieke gobelins van grote waarde. De tand des tijds had echter duchtig aan de wandtapijten geknaagd. In het begin van de oorlog werden de gobelins naar Haarlem gezonden om te worden gerestaureerd. Om de een of andere onnaspeurbare reden is dit ech ter niet gebeurd en na de bevrijding kwamen ze terug, verpakt in een grote wasmand. De mand werd in de kluis gezet in het stadhuis en niemand keek er meer naar om. Totdat er eens iemand informeerde naar de tapijten en toen kwamen de dure gobelins uit de kluis: grotendeels vergaan en door de motten opgevretenrestuaratie zou nu zestig mille moeten kosten. In de gemeenteraad is men niet erg gesticht over deze gang van zaken. Men zoekt thans naar de man, die ver antwoordelijk voor deze betreurens waardige gang van zaken gesteld moet worden. VOORSPELT LATER OPKLARINGEN. Geldig tot Vrijdagavond. Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige lichte regen. La ter van het Westen uit verspreide op klaringen. Zwakke veranderlijke wind. - t- o—In het binnenland iets warmer, elder* poging heeft gedaan haar te redden, ongeveer dezelfde temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1