Snelle Amerikaanse overwinning in Korea noodzakelijk Gouddorst JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Een slepend conflict zou Rusland in de kaart spelen Zeeuwse Almanak Vurige bol door de straten REDDING VAN DRENKELINGEN WOENSDAG 5 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Hechte samenwerking tussen Washington en Londen. (Van onze correspondent) LONDEN, Juli Attlee zal vandaag in het Lagerhuis de voornaamste spreker der regering zy$>.tydens het debat over de oorlog in Korea; hy zal zich reeds by voorbaat verzekerd weten van de volledige steun der opposi tie, Conservatieven zowel als Liberalen. Ook tussen Londen en Washing ton heerst algeheel accoord, met name over het Amerikaanse standpunt, dat Amerika geen enkele nederlaag over Korea zal of kan accepteren, noch militair noch politiek. Indien Zuid Korea onverhoopt tydeiyk zou moeten worden prysgegeven, blijft Amerika zich verplicht beschouwen 't land te bevryden en de Noord Koreanen achter him eigen grenzen terug te jagen. Inmiddels houden de Britse en Amerikaanse regeringen terdege re kening met de mogelijkheid van een eventuele Russische aanval in Euro pa of in het Midden Oosten, ingeval Generaal MacArthur geen snelle overwinning in Korea tot stand zou kunnen brengen. Londen en Washing ton onderhouden constant het nauw ste contact omtrent dit eventuele ge vaar en naar verluidt is de zienswij ze van hoge kringen in beide hoofd steden als volgt: a) Een snel Westers succes in Ko rea zou waarschijnlijk tot gevolg hebben dat Rusland zijn indirecte steun aan de Noord-Koreaanse agressie zou terugtrekken, hetgeen voor Moskou geen verlies van presti ge zou inhouden, daar het niet „offi cieel" bij het conflict betrokken is; b) een langdurige strijd in Korea echter, waarbij steeds toenemende verkapte Russische en Rood-Chinese steun aan de Noord-Koreanen ver strekt zou worden, zou eveneens een steeds groter aantal Amerikaanse en andere geallieerde Westerse strijd krachten in en nabij Korea vastleg gen en het zodoende voor Rusland en Rood-China mogelijk maken om elders aanvallen te lanceren op de hierdoor in aantal verminderde Wes terse strijdkrachten. Ingeval deze situatie zich zou voordoen, is het de mening van Washington, dat de Russen voor noemde invasies dan zouden doen in Zuid-Slavië, Oostenrijk of Duitsland en dat Rood-China dan tegelyker- tyd een aanval zou wagen op Hon- kong, Indo-China en Matakka. Een Rood-Chinese aanval op Formosa wordt in ieder geval verwacht. Ziehier de redenen, waarom Washington en Londen van oordeel zyn, dat de kansen of het conflict in Korea zich al dan niet tot een derde wereldoorlog zal ontwikkelen, voor het overgrote deel zullen afhangen van een snelle overwinning van Ge neraal MacArthur in Korea. Van daar ook, dat President Truman on voorwaardelijk bereid is alle strijd krachten te verstrekken, die door MacArthur nodig geacht zullen wor den om de oorlog in Korea met de grootste spoed te beëindigen. Te Londen wordt niet verwacht, dat Amerika om het zenden van Britse landstrijdkrachten naar Korea zal verzoeken, noch om andere Brit se luchtstrijdkrachten dan die zich momenteel al ter plaatse bevinden aan boord van 'n Brits vliegdekschip maar dat Amerika het wenselijk acht, dat Engeland's militaire sterk te op Britse strategische punten in het Verre Oosten Honkong en Malakka niet verzwakt wordt. Wel is het waarschijnlijk, dat er bin nenkort Australische troepen zullen deelnemen aan de strijd in Korea. Volgens te Londen ontvangen be richten uit Honkong, zou een aanval van de Rood-Chinese legers op For mosa vermoedelijk met dekking van Russische vliegtuigen binnen enkele weken verwacht worden. Vijf- MENSEN AAN HET STRAND. Het loont de moeite om de mens te bestuderen aan het strand. Nergens toont de homo sapiens beter zijn ware aard. Het is, of zelfs het aantrekken van een badpak niet nodig is in de nabijheid van de zee om normale remmen weg te doen vallen. Zie naar de bevolkers van het strand, die liefst in de onmiddellijke nabijheid van an deren het een of andere balspel be ginnen en hun medemensen met zand bestuiven zonder zich af te vragen, of zij dit aangenaam vinden of niet. Zie naar degenen, die zich aan het strand met een bescheiden plaatsje vergenoegen en zich kostelijk laten gaar stoven in de zon, zonder ook maar de minste behoefte te tonen om in de golven te duiken. Aanschouw de mens, die naar het strand schijnt gekomen om uit te slapen en zijn bu ren op een ongeëvenaard snurk-con- cert vergast! En kijk vooral omar de kinderen, die op gaan in hun spel met niets anders dan een schepje, een em mertje en duizend korrels zand, of die ruzieën met een hevigheid, waar bij Amerika en Noord-Korea kinder achtig zijn! En zie degenen, die menendat welvoegelijkheid op het strand een overbodigheid is! Men behoeft geen zedenapostel te zijn om zich te sto ten aan de wijze, waarop sommigen ge ziet ze aan ieder strand, zélfs onder de boulevard te Vlissingen die blijkbaar geen badcostuum bij zich hebben, in hun ondergoed rond huppelen. Helaas zijn het niet zelden dames, die zich daaraan schuldig maken en meestal zijn zij haar eerste jeugd voorbij. Weten zij niet, dat men ook op het strand, hoe luchtig de kledij moge zyn, toch een zekere welvoegelijkheid in acht moet nemen?. duizend kleine Chinese kustvaartui gen liggen hiervoor gereed, die naar schatting een kwart millioen troe pen kunnen bergen. Amerika's Ze vende Vloot, die momenteel rondom Formosa patrouilleert, zal belast zijn met de verdediging van dit eiland, het laatste „fort" van Tsjang Kai Sjek's nationalistische troepen. Wegens Engeland's recente erken ning van de Chinese communistische regering zal Amerika geen beroep doen op de Britse vloot om bijstand te verlenen in de verdediging van Formosa. Naar verluidt, zou Ameri ka echter wel bijstand verlenen aan de Britse vloot ingeval Hongkong (Brits) aangevallen zou worden. Het Britse garnizoen aldaar wordt ver sterkt. De door de Chinese communisten beraamde invasie van Formosa wordt te Londen als een nog veel ernstiger bedreiging van de wereld vrede gezien dan het huidige „loca le" conflict in Korea. Formosa, oor spronkelijk een Chinees eiland, met een bevolking van zes millioen zie len, kreeg een Japanse bezetting na de Sino:Japan5e oorlog van 1895. De- ken. sommige mensei ze vijftigjarige bezetting kwam tot de luchtdruk letterlijk een einde met de Japanse nederlaag - - in 1945. Technisch staat Formosa onder de controle van de geallieerden tot het tijdstip, waarop dezen hun vredes verdrag met Japan zullen onderteke nen, maar daadwerkelijk werd het in 1945 door de geallieerden erkend als deel uit te maken van Chinades tijds nationalistisch China. Vrijdag jl. verklaarde Chou en-Lai, de Chi nese communistische minister van Buitenlandse Zaken, dat de aange kondigde Amerikaanse verdediging van Formosa een „gewapende agres sie van een deel van China" beteken de en dat Rood-China tot het einde zou vechten om Formosa te bevrij den. Het grote gevaar tot een derde we reldoorlog schuilt thans in het weder- zydse ver.drag van militaire bystand, dat Rood-China enige maanden gele den gesloten heeft met Rusland. In dien de Chinese communisten inder daad tot de invasie van Formosa zouden overgaan, zou dit een open- iyk conflict met Amerika inhouden, waarby Rusland verplicht zou zijn China militair te steunen. Te Washington zowel ais in Lon den is men echter van oordeel, dat Rood-China deze allesbeslissende in vasie van Formosa niet ten uitvoer zal brengen, indien Generaal Mac Arthur erin zal slagen 'n snelle en afdoende overwinning in Korea te behalen, waardoor het „neutrale" Rusland zo het inderdaad geen open oorlog wil zonder verlies van prestige het Korea-incident als ge sloten zou kunnen beschouwen en aan Rood-China bevel kunnen geven de voorgenomen invasie van Formo sa af te lassen. (Nadruk verboden) De vervelendste boeken der wereldliteratuur. „Faust" van Goethe, „Don Quichotte" van Cervantes. „Het verloren paradijs" van Milton, „Moby Dick" van Germain Mel ville en „Ivanhoe" van Walter Scott, komen voor op de lijst van de z.g. „tien vervelendste boeken van de wereldlitera tuur". Deze lijst is opgesteld door een uitgeverij van de Universeiteit van Columbia na een gehouden enquête onder een aantal uitge vers, acteurs, literaire critici, boekhandelaren en bibliotheca rissen. Inwoners vluchtten in paniek de straat op. De bewoners van het plaatsje Fivès-Lille, bij Rijssel, hebben gister kort na middernacht de schrik van hun leven gehad. Plotseling werden zij opgeschrikt door een donderende slag. De huizen schudden op hun frondvesten. Toen zij in paniek naar uiten vluchtte zagen zij 'n vurige bol door de straten bewegen en op sommige plaatsen door de buizen gaan, zonder echter iemand te ra- Sommige mensen werden door chtdruk letterlijk van de grond gelicht. De straten lagen vol puin. Naar het A.N.P. van het K.N.M.I. verneemt, is deze vorm van bliksem zeer zeldzaam. Men zou het een ge concentreerde electrische lading kun nen noemen, die een fel licht ver spreidt en enkele minuten kan bly- ven bestaan. Twaalf drenkelingen gered uit de zee voor Scheveningen. De Haagse vrijwillige reddings brigade en de Haagse politie kunnen met voldoening op het afgelopen weekeinde terug zien. Veelal in sa menwerking met burgers hebben zij bij Kijkduin, het stille strand en het Noorderstrand twaalf personen, die zich by het zwemmen in de gevaar lijke zee te ver van de kust hadden gewaagd en in levensgevaar verkeer den, gered. Onder de drenkelingen bevonden zich drie Rotterdamse jon gens. j Te Tilpat, op 15 mijl van Delhi, is een oude stad ontdekt, waarvan de bloei tijd eeuwen voor Christus geboorte viel. De ontdekking van deze stad wordt in archeologische kringen van het grootste belang genoemd. door David Dodge President Truman (op de rug gezien) tydens zyn toespraak, welke hy dezer dagen hield tot een aantal studenten, die hy op het Witte Huis te Washington ontving. Hy zeide o.m. dat regering „een ontastbaar iets" was. „Het is, wat wy er van maken." Een bureaucraat" omschreef hy als een man of een vrouw, die voor de regering werkt in een baantje, dat iemand anders begeert. Nuttig werk van 183 jaar oude maatschappij. (Van onze speciale verslaggever) De zomer is in het land en zowaar worden zo nu en dan maximumtempe raturen opgetekend. Dies puffen wy, beklagen ons over de „hittegolf' en vergeten prompt, dat het klimaat in ons lahd meestentyds nu niet bepaald om te juichen is en dat lange perioden van fraai zomerweer helaas al te zeldzaam zijn. Maar goed wy puffen laten zoveel kleding uit als welge- voegelyk geacht wordt in de streek of de stad, waar wy wonen en nemen elke gelegenheid te baat om een duik in het verkoelende water te nemen. En de gevolgen? Steevast een voortdurende styging van het aantal ge vallen van verdrinking, althans verdrinkingsgevaar. Hoe staat het nn daar mede en wat wordt gedaan, om te bevorderen, dat mensenverlies voorkomen wordt 45 ,.Is Senor Cornejo nog in het hotel?" „Neen, senor. Hij is in het begin van de avond vertrokken". „En Senorita Benavides?" „Zij vertrok op dezelfde tijd". Dat was alles wat ik behoefde te we ten. Toen ik Naharra's huis bereikte wa ren de lichten aan in de kamer, die ik herkende als zijn studeerkamer. Ik belde aan. Ana Luz opende de deur. Ik drong haar zonder een woord te spreken voorbij. Zij trachtte mij niet tegen te houden, of enige drukte te maken, toen ik de hall doorliep naai de studeerkamer. Naharro zat aan zijn bureau met het lamplicht op zijn kale schedel, gebogen over de strookjes pa pier, die ik bij hem achtergelaten had. Hij keek met gefronsd voorhoofd op en toen kwam er een glimlach op zijn ge laat. „Senor Colby! Wat aangename ver rassing!" „Waar is het manuscript?" „Ah, juist. Het manuscript". Hij schoof zijn stoel achteruit en rekte zich eens uit. „U denkt, dat ik het heb en u wilt het terug hebben. U kunt uw aanspraken er op natuurlijk doen gel den?" „Ik kan er genoeg aanspraken op doen gelden, om U morgenochtend aan te klagen voor valsheid in geschrifte en diefstal. Ergens in dit huis is een schrijfmachine, waarvan het lettertype overeenkomt met dat van het briefje, waaronder valselijk mijn handtekening is geplaatst, ik neem of het manuscript, öf die schrijfmachine mee. als ik zo aanstonds heenga". ,Om verschillende redenen is dat een heel domme uitlating van u". zei Naharro. Hij hield een geel gevlekte hand omhoog en begon op zijn vingers af te tellen. „Ten eerste is de schryf- machine niet in huis. Ten tweede hebt u geen enkele aanspraak op het ma nuscript. Ten derde heeft u het uit het ene land naar het andere land binnen gesmokkeld. waardoor u tweemaal de wet overtreden hebt. Ten vierde bent u een vreemdeling in een stad. waar ik een zekere invloed heb. En ten slot te dringt u ongenodigd mijn huis bin nen en dreigt mijn eigendom als een doodgewone dief mee te nemen". Hij knikte naar iets achter mij. „Mijn zoon zou u nu zonder enig bezwaar kunnen neerschieten." Ik keerde mij om. Vanuit de deuropening hield Raul een revolver op mij gericht. Het was dezelfde revolver, die hij in het hotel in Lima had gebruikt en zijn knokkels zagen er ook net hetzelfde uit. kramp achtig en strak. Zijn mond was in har de strakke lijnen getrokken. Ana Luz stond achter hem. Achter mij ging Naharro's stem voort: „Er zijn verschillende andere dingen, die u nog weten moet, Senor Colby. *U zoudt nooit een kans hebben, om van het manuscript gebruik te ma ken. Om in Peru archeologische onder zoekingen te doen, heeft u eerst een toestemming nodig van het Nationale Instituut van Archeologie. Ik ben lid van dat instituut en zou er voor ge zorgd hebben, dat u die toestemming niet kreeg. Had u desondanks iets ge vonden. dan zoudt u het nooit het land kunnen uitbrengen, of het hier verko pen. Uw hele poging was hopeloos van het eerste begin af aan. Ik adviseer u. om rustig Peru te verlaten en terug te keten, van waar U gekomen bent". (Wordt vervolgd) Deze vraag legden wij voor aan de secretaris der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, ir. R. A. de Gorter. Het doel: der 183 jaar oude maatschappij staat duidelijk omschreven in de statuten: Alles te bevorderen, wat strekken kan ter voorkoming van de dodelijke gevol gen van verdrinken, verstikken of het in aanraking komen met elec trische stroom en tot ontwikkeling van het reddingswezen, voor zover zulks op het redden van drenkelin gen-en van door verstikking of elec trische stroom verongelukten in de ruimste zin betrekking heeft. De maatschappij, die dus eigenlijk een ruimer doelstelling heeft dan haar naam aangeeft, werkt naast en samen met het Prins Hendrikfonds, waarvan de oud-directeur van het Haagse Gemeente-Ziekenhuis aan de Zuidwal, dr. P. H. van Royen, de toe gewijde secretaris is; met het Carne gie Heldenfonds en met het ministe rie van Binnenlandse Zaken, dat ad viseert inzake de uitreiking der door H. M. de Koningin te verlenen Me daille voor Menslievend Hulpbetoon. De maatschappij heeft voor haar berichtgeving een 150-tal correspon denten in het gehele land, meestal geneesheren en burgemeesters, wel ke laatste veelal de plaatselijke poli- tie-rapporten volgen. Maar ook moe ten de redders en de getuigen op door de Maatschappy verstrekte formulie ren vragenreeksen invullen, opdat 't bestuur een goed inzicht van het verloop van elk verdrinkingsgeval heeft. 5341 BELONINGEN In de loop van het bestaan der maatschappy zijn in 5341 gevallen beloningen toegekent, gemiddeld in 20 25 gevallen per jaar en meestal aan mannen. De maatschappy gaf cursussen in het toepassen van kunstmatige ademhaling zes avonden elk van 2 uur, waarvan duizenden dames en heren, die de Eerste Hulp-cursussen reeds met succes gevolgd hadden, ge bruik gemaakt hebben. Wegens het overbezet zyn van vele. doktoren-cur susleiders, zijn helaas deze cursussen voorlopig gestaakt, maar het ligt in de bedoeling van het bestuur later weer een nieuwe serie cursussen te doen houden. De maatschappy subsidieert de Noord-Zuid-Hollandse Reddings- maatschappij en de Ned. Zwem- en Reddingshond. Terwijl de verkeersthermometer, die ieder, die Amsterdam uit 't Cen traal Station betreedt, tegen het Vie- tiria-Hotel op het Damrak kan afle zen, aanwijst, dat het aantal dodelij- ke verkeersongevallen alle Veilig Verkeersacties ten spijt angstwek kend stygt, neemt gelukkig het aan tal verdrinkingsgevallen met dodely- ke afloop af en wel in de laatste 50 jaar van 1000 op 500 gemiddeld. Uiteraard houdt zulks ten nauwste verband met de toeneming van het aantal geoefende zwemmers. De meeste verdrinkingsgevallen be treffen kinderen. Maar men denke niet, dat alleen in tijden van warmte en meer speciaal in de zomermaan den deze gevallen voorkomen. Ook de yspret in tal van jaren spora disch voorkomend eist dikwerf ve le slachtoffers. Ir. Gorter sprak met grote lof over de vrywillige reddingsbrigades langs Neêrlands stranden, die zulk 'n prachtig menslievend werk verrich ten. Ook aan hen is het te dmrken, dat het aantal slachtoffers zo b«ng- ryk gereduceerd werd', hoewer het nog veel te groot is. Belangrijke resultaten heeft de maatschappij bereikt by de militaire autoriteiten. De Kon. Ned. Mare- chausse, waarvan al de leden zwem men kunnen, moeten eveneens een cursus in kunstmatige ademhaling bijwonen. En de militairen, die voor hun nummer opkomen, leren tegen woordig allen zwemmen. De toepassing der kunstmatige ademhaling tegen gevallen van schijndood heeft ook de wetenschappe lijke belangstelling der maatschap pij. Dat ook en juist de leek, by af wezigheid van medische hulp, schijn doden tot het leven kan terugroepen, leert een zeer instructieve met tal van afbeeldingen verluchte brochure getiteld: „Schijndood en behandeling door de leek" door de maatschappij uitgegeven, een uitstekende aanvul ling op het bekende Oranje-Kruïs- boekje, alle Eerste Hulpers welbe kend. Ondanks al deze methoden, waar over de geleerden het als in zo veel andere zaken niet altijd eens zijn, blyft stellig de beste deze: Weest voorzichtig in deze warme da gen, wanneer het koele nat u lokt, ook als gij de zwemkunst goed mach tig bent! (Nadruk verboden) Het Wereldgebeuren Democratie zonder wapens Democratie zonder wapens is gelijk aan recht zonder macht. Dat bewijzen thans de gebeurtenissen in Korea. Zonder het snelle ingrijpen van Ame rika zou Z.-Korea reeds onder de voet gelopen zijn door de Noord-Koreanen. die de geschiedenis herhaalt zich evenals Duitsland in 1939 volkomen klaar waren voor de oorlog, evenals trouwens de Japanners in 1941, en di rect overrompelend op konden treden met dc zwaarste aanvalswapens, tanks, vliegtuigen, luchtafweer, zware artille rie enzovoort, waartegenover de Zuid- Koreanen totaal niets konden stellen. Toch zijn de Zuid-Koreanen volgens de Russische voorlichting, zelfs volgens de Russische officiële nota aan Ameri ka. 'deze aanval begonnen. Nog steeds geldt blijkbaar het woord van wijlen Wijnkoop: ons is niets te dol. Deze historie is leerzaam en tegelij kertijd een waarschuwing. Rusland kan er zich thans op beroepen, dat het zich zogenaamd buiten het Koreaans conflict houdt, dat het zijn bezetting reeds lang uit Noord-Korea terugge trokken heeft, terwijl de Amerikanen daarentegen in Zuid-Korea bleven, evenwel zonder de Zuid-Koreanen te voorzien van militaire uitrusting. Zij brachten er alleen maar democratische begrippen, maar een democratie zonder wapens. De Russen verlieten Noord- Korea. maar zorgden dat de Rode Broeders voorzien waren van de mili taire middelen, waardoor zij in staat zouden zijn heel Korea in hun macht te brengen als tenminste niet de inter ventie van de Verenigde Naties, waar bij zich intussen reeds 40 vrije naties aangesloten hebben, hun de pas af snijdt. In 1930-1940 kwamen de geallieerden hopeloos achteraan. Indien de Duitsers geweten hadden hoe zwak en onvoor bereid Engeland en Frankrijk waren en hoelang het zou duren eer Amerika zou ingrijpen en zijn geweldige indus- trieel-militaire macht zou kunnen ont wikkelen. zou de oorlog wellicht een andere loop genomen hebben. Men moet de indruk krijgen, dat deze les nog niet voldoende begrepen en door gedrongen is bij de vrije wereld. Men praat nu reeds jarenlang over dreigen de gevaren zonder evenwel ook de middelen aan te grijpen en met kracht aan te sturen op een internationale po litiemacht. die in staat kan zyn deze gevaren te bezweren. Irr kleinere vormen, maar volgens hetzelfde patroon, herhaalt zich nu de ze trieste historie met Noord-Azië. De genen, die over de militaire krachten beschikken, hebben onmiddellijk een enorme voorsprong en Amerika en de andere naties, die kunnen en willen helpen, moeten hals over kop bijsprin gen om een communistische overwin ning op geheel Korea te voorkomen. Dit is de les. die nog eens aan de vrije. democratische wereld wordt voorgehouden en men kan slechts ho pen. dathet drama van Korea geen wereldgevolgen heeft en dit gebeuren de aanleiding zal zijn voor een zeer besliste en realistische politiek, die de vrije naties ertoe brengt zich vast aan een te sluiten niet alleen, doch ten snelste de weermacht te vormen, het internationale Dolitionele instituut, dat zó sterk zal zijrn, dat het elke bedrei ger van de vrede er van af zal houden met vuur te spelen. Rotterdam heeft weer zijn Beurs- carillon. In de bezetting hebben de Duit sers de 5 klokken van het Beurscarillon gevorderd, gisteren luidden de drie te ruggevonden en 2 nieuwe klokken het beursuur weer in. 23. Wat zich nu in de juiste volgorde precies af speelde op dit kruispunt in het dorp Zevensloten is onmogelijk na te vertellen, maar het einde van dit lied vol kwade dissonanten was, dat Jimmy waggelend, maar nog steeds op zyn fiets zit tend, uit de chaos te voorschijn kwam. Hij was behangen met de boodschappen van Trui Treu zel. Achter zijn linker oor stak een bos knoflook, achter zyn rechter oor hing een slierasperge, aan zijn stuur hing een geplukte kip en aan zijn ach teras sleepte hy.een netje met eieren mee. Zijn apenhoofd was bedekt met de uniformpet van de agent Pruim. Philips had gunstig jaar. HANDEL TUSSEN OOST- EN WEST-EUROPA BRENGT DOLLARBESPARING. De N.V. Philips' Gloeilampenfa briek te Eindhoven heeft het boek jaar 1949 afgesloten met een voor delig saldo op de exploitatie-rekening van 28.498.605. Naar de conjunc tuurreserve wordt 15 millioen over gebracht, zodat deze thans 35 mil lioen beloopt. Op de 6 9c cumulatief preferente winstdelende aandelen kan 6.6 r/c (onv.) en op de gewone aande len 9 90 (onv.) worden uitgekeerd. Het jaarverslag meldde verder, dat de omzetten niet onbelangrijk zijn gestegen en dat de efficiëncy is toe genomen. De export uit Nederland steeg ten opzichte van 1948 met 13 Het totale aandeel in de Nederlandse in dustriële export bedroeg ruim 10 De totale export in de verstreken maanden van 1950 was hoger dan die in dezelfde periode van 1949. Voorts wordt medegedeeld, dat een klein type hete-lucht motor thans gereed is. In de Nederlandse bedrijven wer ken thans 34.000 employé's, waarvan 23.000 in Eindhoven. De totale sterk te bedraagt 84.000 personen. Het ka pitaal van de gezamenlijke pensioen fondsen beloopt 112 millioen. In het verslag staat verder, dat in 1949 ruim 700 woningen voor het perso neel gereed kwamen. De directie komt in de algemene beschouwingen over de economische toestand met de gedachte, dat een dollarbesparing kan worden verkre gen door uitbreiding van de handel tussen West- en Oost-Europa. De directie wijst tevens op het eminente belang voor Nederland van de vrij making van het handelsbetalingsver- keer. Zij is niet optimistisch gestemd over de invloed der liberalisatie van het handelsverkeer op onze export in 1950. Paratyphus In Zwolle In de twee Zwolse ziekenhuizen zijn op het ogenblik 14 personen opgeno men, die aan paratyphus lijden. Onder de verpleegden zijn er 7, die tot één gezin behoren. Al deze gevallen wer den vorige week ontdekt. Daar in de laatste drie dagen geen nieuwe geval len bekend werden neemt men aan, dat de ziekte gelocaliseerd is. De inspectie van de volksgezondheid stelt een on derzoek in naar de haard van de ziek te. Bij de ontdekking van paratyphus in het gezin van een groentehandelaar werden de aanwezige groenten vernie tigd. De winkel blijft voorlopig geslo ten. In het Noord-Hollands kanaal bij Alkmaar is de 17-jarige J. Nijman, die niet kon zwemmen, verdronken, nadat zijn kano was omgeslagen. Zijn 16-jari- ge vriend, die met hem in de kano zat en wel kon zwemmen, kon zondëfc moeilijkheden de kant bereiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3