PEULEN Eerste jaarverslag verschenen van Herv. Commissie van bijstand i GM'geofflfc- di a M 'm doet Er werd op velerlei terrein uitstekend werk verricht ZWITSALETTEN HET LANDBOUWPROEFBEDRIJF .SCHELDEMONDEN" MAESTRO ED. FLIPSE PEILT HET ZEEUWSE MUZIEKLEVEN Graauw wil minder gebied aan Hulst afstaan 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 JULI 1950 De Commissie van Bijstand van het provinciaal kerkbestuur der Neder lands Hervormde Kerk in Zeeland heeft haar eerste jaarverslag gepu bliceerd. De Commissie, die op 24 Juni 1949 te Goes werd geïnstalleerd, kreeg tot opdracht het geven van voorlichting aan het Provinciaal Kerk bestuur, Classicale bestoren, Kerkeraden en organen der Ned. Herv. Kerk in de provincie in alle zaken, die het werk der Kerk in de meest brede zin tot ontwikkeling kunnen brengen. Voorts kreeg de commissie tot opdracht het werk der Kerk zoveel mogelijk te stimuleren, opdat de Ned. Herv. Kerk in Zeeland steeds meer haar apostolische roeping gaat ver vullen op alle terrein waarby de Kerk betrokken moet zyn. Uit het jaarverslag der Commissie ontlenen wij het volgende: Op Schou wen en Duivelend werd in een ge meente het kerkelijk gesprek met een in naam Vrijzinnige Kerk en een Orthodoxe Evangelisatie begonnen. Na verschillende besprekingen aan beide zijden werd besloten met een afvaardiging van de gemeente bijeen te komen. Hieruit ontstond het verlangen, om een cursus te organiseren voor ge meenteleden, hetgeen gebeurde. Met de jonge lidmaten was een goed con tact. Er werd een predikant bereid gevonden om de apostolaatsactivi- teit voor dit eiland te leiden. Een informatie-nota werd samengesteld waarin werkwijze organisatorisch en methodisch werd aangegeven. Tien personen werden hiervoor aange zocht. Deze actie dreigt echter wat vast te lopen, zodat de Comm. v. By- stand hier moet blijven stimuleren. Op West-Schouwen werd een po ging gedaan om de gemeente te acti veren in de bestaande mannen-, vrouwen, oudere jongens- en oudere meisjes-organisaties. Op Schouwen-Duiveland zijn twee maatschappelijke werksters en twee gezinsverzorgsters werkzaam. De moeilijkheden zijn vele en culmine ren steeds weer in een gemis aan begrip en dus ook aan leiding. Wat hier door de beide maatschap pelijke werksters aan pionierswerk gedaan moet worden, grenst aan het ongelooflijke. De Comm. v. Bijstand heeft getracht een reorganisatie voor te bereiden, waarvan nu aan het eind van het verslagjaar de resulta ten langzamerhand zichtbaar wor den. De classicale jeugdraad op Schouwen-Duiveland is in opbouw. THOLEN. Een onderzoek naar de situatie op Tholen leverde méér perspectieven dan oorspronkelijk gedacht werd. Er wordt in het verslag gesproken over de werkzaamheden van de com missie ten aanzien van de richtings- strijd op het eiland. Over het jeugd werk op Tholen zegt het verslag: Het moeizame is het liefdeloos wettische dat in de kerkraden te bespeuren valt en dat alle jeugdwerk verlamt. Het CJMV-werk geniet zowel van de eigen provinciale leiding als ook der Com missie van Bijstand steun, doch wordt stil gesaboteerd door ongrijpbare krachten. WALCHEREN. Op Wacheren wordt via huisbezoek een onderzoek ingesteld naar karakter en denkwijze van de bevolking. De concentratie valt op de buitenkerkelij ke industrie-arbeiders en boeren. In een plaats, waar een grote* indus trie is, heeft, behalve het arbeiders- probleem. de wijze waarop de intellec tuele buitenkerkelijken bereikt kunnen worden, de volle belangstelling. De verbetering van de geestelijke verzorging van een kindersanatorium werd mede door de Commissie van Bijstand onderzocht. Aan het Classicaal Bestuur van Mid delburg werd na onderzoek advies uit gebracht inzake een combinatie van gemeenten. De contacten met de twee grote Jonge Kerk groepen op dit eiland zijn van actieve aard. Ook hier bewijst de Jonge Kerk een werkgemeenschap in de gemeente teUtunnen zijn, aldus het verslag. Het apostolaatwerk concentreert zich op Walcheren bijna vanzelfsprekend op de alhier gevestigde industrie. De predikanten in deze omgeving hebben zeer veel werk. zodat indien ooit. hier het apostolaatswerk door de gemeente zal gedaan moeten worden. Over de wijze waarop, wordt zowel door de Commissie van Bijstand als door de betreffende kerkeraden nog gedacht, doch het laat zich aanzien, dat in het komende najaarsseizoen kan worden overgegaan tot enige acti viteit. Advertentie ^niack met VVNEN korte metten! f,Jeugd en Evangelie". Door „Jeugd en Evangelie", een jongerenbeweging die voortgekomen is uit de Gereformeerde Kerk, doch die interkerkeiyk wil werken, werd tijdens het afgelopen weekend een conferentie gehouden in het jeugd- vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. Uit alle windstreken van de provincie was de jeugd samengeko men. De leiding berustte bij de direc teur van het centrum, Wika van Vliet en de heer Weimar uit Eindho ven. Besproken werden de onderwer pen „Samen getuigen" en ..Kunnen wij getuigen?", die werden ingeleid door Wika van Vliet. Verder bevatte het programma een wandeling naar het Zwin, zang, spel en volksdans. Zondagmorgen werd de N.H. Kerk te Cadzand bezocht, waar de jeugd na afloop van de dienst gezamelyk zong. Dit goed geslaagde weekend, dat ook door jeugd van de N.H. Kerk werd bezocht, eindigde met een dagsluiting door de heer welmar. Overwogen werd of het mogelyk is de predikanten van de plaatsen waar zomergasten komen, byeen te brengen, teneinde te bespreken, op welke wij ze de Kerk kan dienen in de plaatsen die in het seizoen aan bevolkingsaan tal verdobbelen of verdrievoudigen. Deze bijeenkomst heeft nog niet plaats gevonden, doch het contact zal zeker via de Commissie van Bijstand worden opgenomen. Besprekingen zijn gaande over een filmliga en een filmstudio. ZüID-BEVELAND. Op Zuid-Beveland werd het Classi caal Bestuur een informatienota ter hand gesteld als antwoord op de vraag naar de visie van de Coram, v. Bij stand op het rapport over de gezins verzorging op de Bevelanden van de Stichting Zeeland. 6? Een voorstel werd gedaan om tot een Jeugdcultuur-centrum te komen. Het werk van de gezinsverzorging op Noord-Beveland werd hier in stich tingsvorm op advies van de Stichting Zeeland, interkerkelijk opgezet. Op de ze stichtingsvergadering was de Com missie v. Bijstand vertegenwoordigd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In enkele plaatsen in West Zeeuwsch- Vlaanderen werd voorlichting gegeven over de kadercursus van „Kerk en Wereld". Met de in West Zeeuwsch- Vlaanderen werkende wika's werd ge regeld contact gehouden. Aan de vorm geving. organisatie enz. van ..Hedenes se" werd zeer veel aandacht besteed. Voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gewerkt aan een' plan tot het opvangen van arbeiders, die nieuw inkomen, en om aan het werk te gaan in de industrie, die naar ver wacht wordt zal uitbereiden. Het bereid maken van de gemeen ten om de komende arbeiders op te vangen in de gemeenschap der kerk is een arbeidsveld, waarop veel ener gie en samenwerking nodig is en waarvoor besprekingen en onderzoe ken nodig zijn. Ook voor O. Zeeuwsch-Vlaanderen werd een voorstel gedaan om tot een jeugd cultuur-centrum te komen. ANDERE ZAKEN Het verslag geeft voorts een over zicht van de werkzaamheden ver richt ter verheffing van het Protes tants bewustzijn, en vermeldt o.a. contacten met andere instanties en organisaties. 9)K Een nieuw veelbelovend tarweras Het proefbedryf „De Scheldemonden", dat eerst werkte op een terrein, dat een landbouwer op het eiland Tholen beschikbaar stelde, en dat thans werkt op een boerdery by Bruinisse, heeft een reeks belangwekkende proeven aangezet, die vooral voor de landbouwers in Noord Zeeland be tekenis hebben. Vooral de tarwe-veldjes trekken steeds weer de aandacht van .de be zoekers. Naast elkaar kan men er niet minder dan 17 rassen zien groeien. Naast de bekenden als Staring. Alba en Juliana, vindt men er veie minder bekende namen, Franse en Scandinavische, Duitsers en Engel sen, broederlijk naast elkaar. De goede eigenschappen van de een .tiental jaren hier opgang ma kende Franse Vilmorin tarwe, die echter wegens veel voorkomen van roest het veld moest ruimen, wil men bewaren en door kruisingen wil men de kwade eigenschappen weg werken. Zo vindt men er de Norcl Despres, de Capelle Despres en de Druchamp, naast de Carsten (vorst- vrij) de Scandia, de Mado, de Bel- levue, de Hylkema, de Konja, de Titan en de Heynes. Deze laatste een Duitser, trekt wel de aandacht. Ook kan men er de „Minister" ontmoeten^ die met zijn naamgeno ten uit Europese hoofdsteden wel dit gemeen heeft, dat hy de aan dacht trekt en in de gaten gehouden moet worden. Hy belooft veel, maar zal hy zijn beloften houden? Daar is natuurlijk nu nog weinig van te zeggen. De Zeeuwse boer WÜ een tarweras. dat .niet rauw legert en hier kan hy dus zijn ogen goed de kost geven. Bij de uien worden 13 verschil lende rassen op wintervastheid be proefd. Ook neemt men proeven met rijaf stand en vindt men er 23 selecties, onderverdeeld in Rijnsburgers. Zeeuw se bruine, N. Hollandse stroogele en Noord Hollandse bloedrode. Men vindt er ook onze concurrenten op wereldmarkt: Egyptische, Engelse, Poolse en Amerikaanse. Men vindt er de -z.g. Hybriden en zaad van vi rus zieke planten, waaraan niets bij zonders te zien is tot dusver. Alle planten zijn normaal opgeko men en zien er gezond uit. Ook zijn er proeven aangezet met onkruidbe- strijding in de uien en met uien waarvan het zaad een bijzondere be handeling heeft ondergaan, naast zaad van dubbele uien. ERWTEN. Bij de erwten te verdelen in klei ne groene, schokkers, capucijner en rozynerwten valt het op, dat de ras sen van het Centraal Bureau by na niet aangetast zjin door de voetziek te, in tegenstelling met de andere rassen, die daarvan nogal te lyden hebben. Duplexwoningen voor gedemobiliseerden Naar wU vernemen heeft de Provin ciale Directie Wederopbouw en Volks, huisvesting te Middelburg een dertig, tal Duplex-wonlngen (geschikt dus voor bewoning door 60 kleine gezin, nen) over drie Zeeuwse gemeenten verdeeld met de opdracht deze be schikbaar te stellen van gedemobili seerde militairen uit Indonesië. Van deze 30 woningen krygt Vlissin- gen er 14, Axel 10 en Goes 6. AARDAPPELEN Eigenheimer en Bintje zijn aart appels die ieder kent, maar Sneeu\ en Matador en Libertas zijn rasser die nog bekend moeten worden. Mei vindt er nog veel meer soorten, maai by allen heeft de slechte structuu; van onze geïnnundeerde grond eer woordje mee gesproken en de groei belemmert. Zo op het proefveld, zo in de praktjjk. Interresant is ook 't interland proef veld van de Nacobrouw, de brouw- gerstcombinatie. Ook hier veel soor ten die voor ons land veel te spoedig legeren, alsmede last van meeldauw hebben. Zal Herta een ras voor de toekomst zyn? Acht gerstrassen zijn er, waarvan men de meer of minder goede eigenschappen kan zien. De bonen en de suikerbieten tonen een prachtig gewas, veel soorten doch weinig opvallende verschillen. Hier zullen de oogstresultaten moe ten spreken. MAIS. En wie belangstelling heeft voor de maiscultuur, de cultuur met toe komst voor de lichtere gronden, ver» zuime niet eens kennis te gaan nemen van de daar genomen nroeven. Is het wonder dat bijna dagelijks bezoekers komen naar het proefbedryf? Niet alleen eigen landgenoten, maar De nen, Engelsen en Fransen toonden reeds belangstelling. „De Schelde monden", zal wanneer in de toe komst nog meer en andere proeven genomen worden zeker bekendheid verwerven in geheel landbouwend West Europa. Man door zijn paard aangevallen. WERD GEBETEN EN GETRAPT. De 30-jarige koopman V. te Axel bevond zich met paard «n kar nabij de Oudeweg. toen het dier plotseling zeer onhandelbaar werd. De voerman wilde daarom het dier uitspannen. Hij werd daarbij door het paard aange vallen dat hem in een dijbeen beet. Het paard wierp vervolgens de man tegen de grond en zette zyn voorpoten met kracht op de buik van zijn meester. Het zag er aanvanke lijk zeer slecht voor de voerman uit, doch ijlings toegeschoten hulp wist. hoewel met moeite, de man te bevrij den. Hij werd naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Zijn toestand was niet zorgwekkend. Brand te Kortgene veroorzaakte schade van 100.000. Over de brand, die de landbouw- schuur van de heer J. A. van OeVe- ren te Kortgene Maandagmiddag in as legde tot onze spijt ontbrak aan het bericht in ons blad van Dinsdag de eerste regel, waardoor het minder begrijpelijk werd vernemen wij nog het volgende Een nauwkeuriger taxatie van de schad heeft er toe geleid, dat deze tenminste op 100.000 moet worden gesteld. De grote schuur met het koelhuis en de inhoud zfln totaal ver loren gegaan. Geruime tyd werd er nablussingswerk verricht. Engels bezoek aan Vlissingen Bij aanvang toerislendienst Vlissingen Folkestone Naar wij vernemen zal een verte genwoordiging Van de Kamer van Koophandel te Folkestone met enke le dames een bezoek brengen aan Walcheren. Het gezelschap, dat on der leiding staat van de voorzitter, de heer R. Harding, zal bestaan uit circa vijftien personen. Het bezoek geschiedt op uitnodi ging van de Vlissingse Middenstands centrale en het beoogt luister by te zetten aan de heropening van de toeristendienst VlissingenFolkesto ne met het s.s. „Mecklenburg". Donderdag zal het bestuur van deze centrale de gasten begroeten te Ostende, waarna des avonds de Vlis singse middenstanders gelegenheid krijgen het gezelschap te ontmoeten. Vrijdag zal men tegenwoordig zijn bij de afvaart van de ..Mecldenburg" naar Folkestone en des namiddags zal een rit over Walcheren worden gemaakt. Des avonds is er een ge zellig samenzyn. Zaterdag wordt ge winkeld. Ook zxillen de gasten de aankomst van de ..Meclenburg" te Vlissingen bijwonen. Des avonds is er een kampvuur op Westduin. Zondag keren de bezoekers terug naar Folkestone. Geertje Wielema en Jan Stender bij de Scheldebeker- wedstrijd Geertje Wielema, de veelvoudige wereldrecordhoudster, zal met haar trainer Jan Stender en diens andere veelbelovende leerling Rinus van Daatzelaar aan de Scheldebeker- tocht deelnemen, zo werd in de ver gadering van het Scheldebekercomité te Vlissingen medegedeeld. Jan Sten der was winnaar in 1932 en 1934. Kanaaltocht in 1947, Jan Schokman en zijn Belgische rivaal Jan Bogaert uit Gent, deelnemen. De Zeeuwse deelnemers zijn: T. v. Meeren, Bres- kens en S. Ventevogel, Vlissingen. Ook Jos. de Waal van Juliana uit Bergen op Zoom zwemt mee. De Scheldebeker, waarom gezwom men wordt is niet dezelfde van voor de oorlog. Deze, die de laatste maal in 1939 door de Engelsman Deane was gewonnen is nadat deze in de oorlog was gesneuveld, verdwenen. Ook de schaal voor de eerst aanko mende dame. in 1939 door Willy den Ouden gewonnen, is verloren gegaan en wel bij het bombardement van Rotterdam in 1940. De oud-burgemeester van Vlissin gen, de heer C. A. van Woelderen en dr. A. Staverman hebben nu resp. een nieuwe beker en een nieuwe schaal beschikbaar gesteld. Men heeft onder de zwemmers, die zich opgegeven hadden een sterke selectie moeten houden, zodat nu van de 28 aangemelde deelnemers, slechts 18 starten. De namen der nog niet genoemde deelnemers zullen nog na- '!er worden bekend gemaakt. De sanatorium-collecte ten bate van t.b.c.-bestrijding in Middelburg heeft, aftrek van onkosten f 576.82 opge- acht. Beste korpsen en koren in October naar culturele tentoonstelling in Gent De Nederlanders zingen niet, heeft Tacitus in een ongrypbaar-ver ver leden geschreven. Het mocht wat: de Zeeuwen dóen het en zy doen het góéd! Wanneer in October de grote Zeeuwse culturele tentoonstelling in Gent een succes wordt en dus het contact met onze Zuiderburen nog inniger, zal dat voor een niet gering deel te danken zyn aan Zeeland's zingende en musicerende afgezanten. Te danken echter óók aan de grote Nederlandse dirigent, Eduard Flipse, geboren Zeeuw, die niet alleen straks met zyn broer, de violist Marinus Flipse en het beroemde Rotterdams Philharmo- nisch Orkest Vlaanderland zal laten horen waartoe de Nederlandse musici in staat zyn, maar die ook de muzikale prestaties in Zeeland peilt, opdat de provincie haar beste korpsen en koren over de grens kan zenden. EEN DRUKKE WEEK Maandagavond werd de eerste audi tie gehouden in Middelburg, waar de mannen van Apollo uit Domburg, Ons Genoegen uit Vlissingen en ON- DA uit Middelburg zich de wangen bol bliezen. „Ik kan niet anders zeg gen dan dat het 'n uitstekend, veelbe lovend begin van myn tournee was", verzekerde de heer Flipse, die gister avond in Wemeldinge en Kapelle de plaatselyke muziekverenigingen, in. Goes de vereniging uit Kloetinge, alsmede Euphonia en Hosannah be luisterde. Vandaag is de beurt aan de harmonie uit Temeuzen en het Hoekse koor, morgen gaat de reis naar Zierikzee waar Kunst en Eer en Luctor en Emergo worden aange hoord en Vrijdagavond wordt de laatste auditie in West Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden. „Ik leid op 9 October het Rotter dams Philharmonisch Orkest in Gent", vertelde de dirigent. „De tentoonstelling zelf is nog een gesloten boek voor me, een complete verrassing. Ik vind het erg prettig, wanneer Zeeland goed voor de dag komt en ik ook mijn steentje heb mogen bijdragen". En dan praat hij plotseling over Walcheren, dat nog steeds zijn lief de heeft, evenzeer als Noord-Beve land, waar zijn wieg schommelde. Walcheren, dat hij in zo lange tyd niet heeft gezien en dat hem nu zo vreemd, zo ontluisterd voorkomt. „Ontluisterd en toch nog mooi", merkte hij op, „myn vrouw en ik genieten deze dagen!" „Het merkwaardigste voor my van dit bezoek aan Zeeland was wel mijn terugkeer in de.Concert- en Gehoor zaal, hier in Middelburg. Meer dan 30 jaar geleden is het, dat ik er voor het laatst zat. Ik heb er alle uitvoe ringen van Cleuver meegemaakt, ik heb er eigeniyk mijn muzikale vuur doop ontvangen. Ja, dat was een mooie tyd De maestro streek de hand door het gryze haar. „Ik zou het heeriyk vinden hier in Middelburg nog eens met mijn orkest op te treden. Na tuurlijk. ik ken het bezwaar de financiën. Wy komen met 90 man Maar toch moet het mogelHk zyn! •In die zaal met die magnifieke arti stiek en dat orgel de symphonie van César FranckMijn broer als so list. Het móét mogeiyk zyn". „Het is heerlijk om in Zeeland terug te zijn" Die peilingen verricht de heer Flip se momenteel, nu hij als vacantiegan- gèr na jaren in zijn Zeeland is terug gekeerd. „De vlammen slaan mij uit", was het eerste, wat hij zei toen hij gistermiddag de leeskamer van een Middelburgs hotel binnenkwam, een entrée, die een vleugje muziek bracht in deze statige, stille salon. Hij wees op zyn roodverbrand gelaat, dat sterk contrasteerde met zijn gryze haar en grijs costuum. „Dat is de zon van Domburg. Die weet wat een mens toekomt!" En het komt de heer Flipse zéker toe na een seizoen met 110 concerten nu eens het nuttige met het aange name te combineren, ook al wil dat helemaal niet zeggen, dat het nutti ge onaangenaam zou zijn. Met en thousiasme trekt hij er iedere avond op uit in zijn kittige blauwe wagen tje, bestuurd door mevrouw Flipse, („zij is niet alleen mijn vrouw, maar ook mijn chauf feuse, mijn harpiste en mijn secretaresse"), om de muziek gezelschappen en de koren te beluis teren. De heer J. J. de Reij van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk is op die tochten zyn trouwe paladijn en deze vertelde ons, dat het de bedoeling is gedurende de tentoonstelling ensem bles uit Zeeland avondconcerten te laten verzorgen. De eerste selectie is reeds toegepast door het comité van voorbereiding. Wat de muziekgezel schappen betreft, liet men voor een auditie in aanmerking komen de lei dende verenigingen uit Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Ter- neuzen en voorts de korpsen, die tij dens recente concoursen de hoogste puntenaantallen verwierven. Tevens werd een beroep gedaan op het Mid delburgs Mannenkoor (dat zich ech ter terugtrok, evenals het Middel burgs Mannenkoor, (dat zich echter terugtrok, evenals het Middelburgs Muziekkorps), de zangvereniging A.Z.A.F. uit Axel en de zangvereni ging uit Hoek. Het Westkappels dameskoor en het Zuld-Bevelands dameskoor zullen zich eveneens in Gent laten horen, doch dit optreden heeft uitsluitend ten doel de afdeling folklore van de tentoonstelling te verlevendigen. Ja, nu is het de tijdvoor die-sappige, malse kost! Eén van de heerlijkste jonge groenten die er op het ogenblik te krijgen zijn. Rijk aan onontbeer lijke voedingsstoffen én in een oogwenk gaar! Zet de peulen met weinig kokend water op en zorg voor een goed ge sloten pan. En eet ze ook eens ge combineerd met worteltjes. Of maak een stoofschotel van peulen en wortel tjes met rundvlees: een smulpartij! Raad deed nieuw voorstel. De gemeenteraad van Graauw kwam in vergadering bijeen om één agendapunt af te handelen. Het ging hier om de kwestie van de grenswij ziging. De voorzitter wees allereerst op het feit, dat de voorgestelde wij zigingen absoluut geen def.nitieve grenzen betekenen. In een beleidend schrijven van Gedeputeerde Staten werd er op gewezen, dat het voorstel van G.S. een informatorisch karakter draagt en beschouwd moet worden als een wijze van advies vragen. De voorzitter wees de raad aan de hand van de kaart op de loop van de voorgestelde grens. Men vroeg zich af, waarom Hulst er zo'n groot ge bied bij moest hebben ten koste van Graauw en andere gemeenten. De raad was van mening dat Hulst met een kleiner gebieds-uitbreiding kan volstaan. Men wilde de nieuwe grens laten lopen, van Duivelshoek naar Oude rGaauw en Langendam en dan verder langs de dyk, de Zeildijk en Liniedyk. Deze oplossing betekent VERKEERSONGEVALLEN. De heer P. Bom te Waarde had het ongeluk met zijn motorfiets te botsen tegen een vrachtauto, toen hy in een onoverzichtelijke bocht reed bij het kerkhof te Waarde. De heer B. liep een zware hersenschud ding en enige hoofdwonden op. Op advies van dokter Nieuwennuize werd hy naar het ziekenhuis ver voerd. De verkeerspolitie stelt een onderzoek in. Te Rilland slipte de heer T. B. uit Voorburg, die met een bromfiets langs de weg in de Hoogwaardpolder reed, zo ongelukkig, dat hy viel en een lichte hersenschudding opliep. Ook hy wprd naar het ziekenhuis £e Bergen op Zoom vervoerd. voor Graauw minder gebiedsverlies en slechts verlies van dertig inwo ners. Dit voorstel, dat reeds vroeger werd aanbevolen, zal wederom aan Gedeputeerde Staten worden gezon den. Bliksem ingeslagen. Radio's vernield. Tijdens het hevige onweer van Maandag is de bliksem ingeslagen in de schuur van de heer J. Verstelle te Oud-Sabbinge en in de school van de Geref. Gemeente te Oostkerke. Er werd enige schade aangericht, doch er brak geen brand uit. Te Souburg sloeg de bliksem in een woning aan de Vryburgstraat en een aan de Voorstraat. Van de wo ning in de Voorstraat werd het dak beschadigd en in allebei sloegen de radio's stuk. Festival In Hulst. Zondag 23 Juli wordt door de V.V.V. te Hulst een groot festival georgani seerd. Aan dit festival zullen de vol gende muziekverenigingen deelne men: Stedelijke Harmonie te Hulst, harmonie „Vlug en Blij" te Assenede, harmonie „St. Jan" te St. Jansteen, dameszangkoor „De Zonnestralen", Kloosterzande, fanfare „St. Caecilia", de Klinge (België), fanfare „De Een dracht", Koewacht, fanfare „Weldoen door Vermaak" Clinge en de fanfare „Excelsior" uit Terhole. Na een optocht die te 3 uur aan vangt spelen de deelnemende vereni gingen tezamen een mars. Van vier tot half acht concerteren dan de deel nemende verenigingen, waarna om 8 uur de eerste pryswinnaar in de afde ling uitmuntendheid op het bondscon- cours 1950, „Weldoen door Vermaak" uit Clinge, een avondconcert, geeft. Nieuw hoofd Sociale Dienst van het Min. van Oorlog'. Als hoofd van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog in Zeeland is tydelyk benoemd kapitein A. Bubberman, die de leiding van 't kantoor te Middelburg op zich ge nomen heeft. Aan het afgetreden hoofd is onbepaald verlof verleend, dat naar ons werd medegedeeld, uit stekend zijn dienst deed. Ook aan zijn plaatsvervanger is ver lof verleend. Het bericht, dat een dei- Zeeuwse bladen over deze kwestie publiceerde, is, naar ons van be voegde zijde werd medegedeeld in zo overre onjuist, dat het met verlof zenden van het plaatsvervangend hoofd geen verband zou houden met het indienen van een klacht tegen het hoofd en dat van „het zich op ontoelaatbare wijze gedragen ten op zichte van echtgenoten van mannen, die in Indonesië vertoeven" niet ge sproken mag worden. ONDERWIJZERSEXAMEN. Bij het te Utrecht gehouden examen voor onderwijzer slaagden: De dames: H. Berman te Biezelinge, Zw. van Haeringen te Bergen op Zoom. D Kop te Krabbendüke. C. M. Moer dijk te Rilland, Jo van der Maas te Poortvliet. M. Mol te Utrecht L. E. Schner te Rozenburg. M. Schot'te Mid delburg en L. W. Wisse te Rilland. De heren: G. A. Dronkers te Rilland- Bath, Fr. van Dijk te Leerdam. W. van Dijk te IJsselmuiden. Chr. Flipse te Middelburg. J. Quist en M. Quist te Tholen, W. Riemens te Zaamslag en M. Roeleveld te Scheveningen. Afgewezen 2 candidaten. Alle leerlingen van de Chr. Kweek school „De Driestar" te Krabbendijke. Voor het eindexamen autotechniek aan de school te Apeldoorn slaagden: R. A. Swanborn te Middelburg en G. Spij kerboer te Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2