Marie Flore na een jaar weer boven water Zeeuwse Nat Reserve oefent op Schouwen BURGEMEESTERSINSTALLATIE TE MIDDELBURG HERVORMDE KLE TE MIDDELBURG GEOPEND DE SUPERIEURE DUIVEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN GROTE BRAND TE K0RTGENE DOOR BLIKSEMINSLAG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 JULI 1950 Bedekt met schelpen, gevuld met modder KEURIG BERGINGSWERK VAN VAN DER TAK Zondag werd in de Schcldemond by VUssingen weer een prachtig staal tje van bergingswerk ten beste gegeven. „Hollands Glorie" werd ditmaal vertegenwoordigd door Van der Tak's Bergingsbedrijf. Onder tamelijk gunstige weersomstandigheden rukte men Zondagmorgen met groot materiaal uit om de Belgische kustvaarder, het m.s. „Marie „e. die ver,(M*en Janr °P 1 J»li door aanvaring met de „Ragnhild Bro- vig in de Wielingen was gezonken, te lichten. Nadat men meer dan een half jaar bezig was geweest om de lading Uzer en staal van 700 ton by gunstig weer te bergen, werd Zondagmorgen de aanval ingezet met vier bokken, vflf sleepboten en enkele berglngs- xaartmgen. De hele dag was men in de weer met het vastmaken der kabels en te middernacht kon het schip gelicht worden. Men werd daarna erg gehinderd door de korte golfslag en de aanwakkeren de wind. De vaart naar de haven was niet direct een pretje en de vijf sleep boten, waren maar nauwelijks krachtig genoeg om de windsterkte teniet te doen. In verband met het getij en de steeds sterker wordende bries moest de hulp van de zeesleepboot „Goliath" worden ingeroepen. Dank zij deze hulp kon nog juist bijtijds de 'haven worden bereikt en gisterochtend om ongeveer zes uur lagen de kolossen, met de „Marie Flore" hangende in de takels, op de aangewezen plaats. Dat van der Tak's bergingsbedrijf voor geen kleintje vervaard is. bleek wel uit het feit .dat enige tijd geleden in Duinkerken een grote baggermolen werd gelicht, waarvoor men, met de reizen mee, ongeveer vijf maanden nodig had. IN VOLLE ZEE. De berging van de „Marie Flore" was merkwaardig, omdat deze berging in volle zee geschiedde en dit niet iedere dag voorkomt. Toen wij gistermiddag aan de bui tenhaven kwamen, staken alleen de mast en de voorplecht boven water uit en men was bezig met het leggen van een kabel om de achtersteven. Even later spanden de vier bokken. Adelaar, Arend. Condor en Meeuw hun hefvermogen van elk 200 ton in en langzaam kwam de „Marie Flore" bo ven de waterspiegel. SIGARETTEN DREVEN ROND. Het schip, dat door de aanvaring 'n gat aan bakboordzijde had. was volkomen bedekt met schelpen en zeewier. Vér- der kwamen er nog krabben en zee sterren en tientallen pakjes Amerikaanse sigaretten meè naar bo ven, plus een ontzettende hoeveelheid modder. Voor het oog van een leek dook hier niets anders dan een hoop oud roest voor de sloper uit het rijk van Neptunus op, maar de schipper van de Arend, die al dertig jaar het werk had meegemaakt en het dus we ten kon, verzekerde ons. dat het best meeviel en dat het schip zeer zeker weer hersteld kon worden. De heer De vrijwilligers der Nationale Re- seiwe, District Zeeland, die hun eer ste training hebben gevolgd en be- horen tot de Verbanden Goes, Baar land, 's Gravenpolder, Zierikzee, Haamstede, Renesse en Eikerzee, zullen in groter verband gaan oefe nen. Op 5 Juli a.s. zullen zij in de omgeving van Haamstede nabij het Waterleidingsgebouw voor 3 dagen een bivak betrekken. De oefeningen die onder leiding staan van res. Ie luit. D. G. Kloosterman, worden ge houden op 6, 7 en 8 Juli. Zg zullen o.nx. worden bijgewoond door de pl.v. directeur der Nationale Resex-ve, de Luitenant-Kolonel Th. Stoltz, en zijn toegevoegd hoofd-of- ficier, de majoor W. Molijn. Veron dersteld wordt dat afgeworpen para chutisten diverse gebouwen van vi taal belang hebben bezet. De Zeeuw se vrijwilligers hebben tot taak deze gebouwen van vijanden te zuiveren. Zij worden hierdoor vertrouwd ge maakt met de taak, waarvoor de Nationale Reserve in buitengewone omstandigheden is bestemd. De Commandant District Zeeland der Nationale Reserve, de Luitenant- Kolonel W. K. de Feyter, zal bij deze gelegenheid de bij Koninklijk Be sluit benoemde reserve-eerste-luite- nant D. G. Kloosterman, voor het front van de troep beëdigen. De oesterlarven in de Oosterschelde. De oesterkwekers hebben bericht ontvangen van het Rijksinstituut visserijonder zoek dat de oesterlaven in de Oosterschelde regelmatig blij ven toenemen. Hun aantal bedraagt reeds 400 per 100 liter water. Hoewel dit nog geen recordcijfer is, betekent het toch een flink aantal. Jammer echter dat de temperatuur van het water tot nu toe maar net 18 gr. is, waardoor de larven zich traag ont wikkelen. Dr. Korringa schrijft dat het ruime aantal de trage groei ech ter tot zekere hoogte compenseert, zodat ook het aantal grote larven be- lxoorlijk toeneemt. De eerste rijpe lar ven zijn gezien en de aanslag neemt hiermede een aanvang. Voorlopig zal het echter niet meer dan matig zyn en veel zal afhangen van het verdex-e verloop van de watertemperatuur. Zodra de vooruitzichten voor aanslag verbeteren of verslechteren, zal hier van mededeling worden gedaan door het instituut. Enige dagen mooi warm weer kunnen thans wonderen doen. De enkele warme dagen van de af gelopen week hebben ertoe geleid, dat zeer aanzienlijke hoeveelheden mosselschelpen werden gezaaid. Ook waagde reeds een enkele pannenleg- ger het, wat pannen te water te brengen. Deze week mag verwacht worden, dat de schelpen wel practisch allen te watergaan en dat men be gint met de pannen. Sperling ,de uitvoerder van het werk, zei best tevreden te zijn over de af loop en hij wees nog de breuk in het schip, die ontstaan was, doordat de sterke stroom veel grond onder het schip had weggezogen, waarna de zwa re lading er de oorzaak van was dat het schip in tweeën is gebroken. DE SCHOONMAAK. Weldra kwam de schoonmaakploeg in actie waartoe de zoon en dé schoonzoon van de directeur vaix het bedrijf behoorden om het schip van het ergste vuil en de modder te ont doen. Dat ging natuurlijk niet gemak kelijk en er kwamen dan ook spaden en straalpijpen aan te pas om de rom mel los te maken. De ruimen werden leeggepompt en er steeg een ontzetten de moddex-lucht uit op. wat niet te ver wonderen was, daar de modder letter lijk de patrijspoorten uitsti-oomde. Men zei ons dat men wel in twee dagen een schip kon lichten, maar het in twee dagen schoonmaken was een onmogelijkheid, Het gelichte schip zou hedenmorgen bij hoog water aan de oever worden gezet, waarmee het eigenlijke ber gingswerk is afgelopen. Zo kunnen dan de bergers van Van der Tak. die twee etmalen achter elk aar hard hebben gewerkt, op een prachtig staaltje bergingswerk terug zien. Chr. Lyceum voor Zeeland Met ingoing van 1 September a.s. is aan het Chr. Lyceum voor Zee land benoemd tot leraar Nedex-lands drs. J. Kwekkeboom te Aagtekerke en tot leraar in de Handelsweten schappen, de heer S. L. Lock te Rot terdam. Met ingang van dezelfde datum zal het conrectoraat waarin tot nu toe tijdelijk was voorzien, vooidopig worden opgedragen aan ir. W. J. Mulder, terwjjl als prc-rector van de externe klassen te Middel burg zal optreden, drs. A. P. Carnet. Vandaag zal ook een gedeelte van het eigen sportteri-ein aan de Heer- nisseweg, hoewel nog niet gereed zijnde, in gebruik kunnen worden ge nomen. De plannen voor de bouw van het nieuwe Lyceumgebouw in Bouwplan Hl vorderen gestadig. Gehoopt wordt dat in Augustus a.s. de aanbesteding zal kunnen plaats vinden. In afwach ting van de ingebruikneming van dat gebouw, zal mêt ingang van de nieuwe cursus, behalve in de Singel- straat, enkele lokalen van de Chr. Ulo 'en het gebouw 't Mosterdzaadje, ook de bovenverdieping van het C.J. M.V.-gebouw in de Wijngaardstraat, als les lokaliteit worden benut. Vlissing-se sportweek De sportweek te Vlissingen dreigt, nu de organisatie reeds ver gevorderd is, te mislukken. Deze week zal overleg worden gepleegd met B. en W van Vlissingen. Met nog slechts luttele we ken voor de boeg heeft men nog niet de beschikking over» de gemeentelijke sportterreinen en het H.B.S.-veld ge kregen. Niettegenstaande deze moei lijkheden heeft men het programma nog uitgebreid. Op Woensdag 26 Juli wil men langs de oprit bij de Leeu- wentrap een zeepkistenrace houden. Daax-bij zullen ook nog de Zweedse athleten uit NorrkÖping. die dan een bezoek aan ..De Zeeuwen"' brengen, aan de sportweek deelnemen. Men zal trachten een Zweedse athleet als laat ste estafetteloper in de fakkeloptocht te laten fungeren. Behalve dat er terreinmoeilijkheden zijn, is het de organisatoren ook nog niet gelukt een eerste klasse voetbal elftal te bewegen naar Vlissingen te komen. Huis van Hendrik Willem van Loon wordt gerestaureerd Het ligt in de bedoeling van dr. F. H. G. van Loon, zenuwarts te Den Haag, het huis „De Houttuin", te Veere, waar vroeger zyn oom, wijlen dr. Hendrik Willem van Loon heeft gewoond en gewerkt, te restaureren en er een museum van te maken om zodoende de nagedachtenis van de H. W. van Loon, wiens werken vooral in Amerika bijzondex-e bekendheid ge nieten, levendig te houden. Dezer da gen heeft de zenuwax-ts Veere be zocht en een kijkje genomen in het huis dat thans in een deplorabele toe stand verkeert. Het huis is eigendom van de Haagse arts- Het initiatief van dr. van Loon betekent, dat Veere aan aantrekkelijkheid zal winnen en door de restauratie van „De Hout tuin" het vx-eemdelingenbezoek zal bevorderen. Eindexamen gymnasium Oostburg Voor het eindexamen gymnasium A slaagde aan het Kon. Wilhelmina Lyceum te Oostburg de enige candi- daat M. Beun te Aardenburg. De verdere toespraken De heer I. van Loo begroette hier na de nieuwe burgemeester na mens de raadsleden en sprak zijn vreugde uit over het einde van het burgemeester loze tijdperk. Spr. zeg de de volle medewerking van de raad toe by het oplossen van de gemeente lijke problemen en gaf uiting aan de hoop, dat de nieuwe burgemeester weldra de genegenheid der bevolking zal weten te verwerven en dat zijn burgmeesterschap lang van duur zal mogen zijn. Ten slotte dankte en hul digde spr. loco-burgemeester Köge- ler voor zijn werk in de voorbije tien maanden. De gemeente-secretaris, de heer J. Ph. Koene, erop wijzend, dat in zijn 26-jarig dienstverband in Middelburg dit reecs de 10de burgemeester is, diè hij meemaakt, zeide dat een burge- mestersbenoeming steeds een nieuwe pei'iode inluidt in het leven van een stad, omdat zijn persoon en werk Met een gezicht, dat de gewichtigheid van deze daad weerspiegelde, overhandigde het broekemannetje W imp ie Polderman, gistermiddag een grote schaar aan mevr. S. C. de Casembroot—-bsse van der Feltz, de echt genote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, die daarmede een wit lint doorknipte. De geheel van oorlogsschade herstelde en tevens in grijpend gemoderniseerde Hervormde kleuterschool aan de Koudekerkse- weg te Middelburg, was officieel in gebruik genomen. Mevr. S. C. de Casembroot knipte het lint door Deze school was uitermate geha vend uit de oorlog gekomen, maar in Maart van dit jaar werd begonnen met het herstelwerk en de moderni sering. Het resultaat mag gezien worden: het personeel heeft nu de beschikking over twee ruime, lichte en frisse „les"-lokalen, die van elkaar gescheiden zijn door een verplaats bare wand en over een royaal en ge zellig speellokaal. Aan de achterzijde Advertentie f2.- /oer Uterfleo. Vrcuuft Uw witJceUer. Dragen luxe-auto's aan! De sterkste duiven van Nederland worden gekweekt in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Ze dragen luxe-auto's in de bekDe heer A. Wtjnacker, onderwijzer te Boschkapelle leeft thans in spanning, want zyn duif was naar alle waarschijnlijkheid de eerstaangekomene van de duizenden duiven, die ingeschreven waren voor de wedvlucht van St. Vincent. Hij wint dan de auto, die als eerste prijs voor de Zuidelijke provincies uit geloofd was, Boven de rivieren werd ook een auto uitgeloofd en nu wil het lot, dat daarbij ook de duiven van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn betrokken. De bekende dokter Bom, die destijds in Axel woonde kweekte daar duiven van bijzondere stam. De heren Geluk en Langedoen kregen mooie exemplaren van die stam te pakken en nu hebben ze vermoedelijk met één van hun dieren de Noorde lijke eerste prijs te pakken. Alles moet nog tot in de puntjes nagerekend worden, maar voor 99 pet. is het al zeker, dat ze de prijs winnaars zijn. Tweede voor de Zuidelijke provin cies werd een duif van de heer J. Risseeuw te Breskensvier minu ten na BoschkapelleWel hard als je vier minuten te laat komt voor een nieuwe auto! VEEL SLACHTOFFERS. Gelukkig gevlogen is er dit jaar overigens niet. Van de 148 duiven, die te Oostburg werden ingekorfd zijn er 98 weggebleven. In Aardenburg, Eede, Retranchement en Draaibrug keerde nog geen enkele duif terug en in Sluis slechts 1 van de 14. Van de 154 duiven, die te Sas van Gent waren ingekorfd is drie vierde deel niet teruggekeerd. Ook van Hulst, dat met circa 300 duiven deelnam zijn de berichten over de verliezen nogal somber. Overigens valt bij deze uiterst zware vlucht elk jaar circa 70 pet. van de duiven af. Oesterexporteurs pleegden overleg. Te Yerseke kwam de afdeling ex porteurs van de Vebo bijeen tenein de de prijzen voor het komende sei zoen te bespreken. Ook was er be stuursverkiezing, waarbij alle be stuursleden aftredend, doch dadelijk herkiesbaar waren. Besloten werd het aantal bestuursleden van 6 op 5 te brengen. Alle bestuursleden, met uitzondering van de heer W. v. d. Berge, werden herkozen. Van de zijde der Belgische Importeurs was de wens uitgesproken de korting voor de groothandel van 7 op 10 te brengen. Dit voorstel kon ech ter geen meerderheid verkrijgen in de vergadering. Binnenkort zal nog een bespi'eking volgen met de heren van het Bedr\jfschap, waar dan, in overleg met de belanghebbende par tijen meer definitieve beslissingen worden verwacht. De heer van Gijs te Groede heeft geluk gehad. Hij zag van zijn 20 dui ven er 16 terugkeren. Hij mist echter een kostbare duif, die al meermalen met succes van St. Vincent vloog en twee jaar geleden de derde prijs nationaal won. Maar hij vertrouwt, dat de vogel zich nog zal melden. De doffer van de heer Wijnacker arri'veerde Zaterdag te 11.31 en de doffer van de heer Risseeuw te 11.29, maar hij vloog ruim 6 kilometer min der, vandaar dat Boschkapelle straks als alles is uitgerekend, waarschijnlijk zal winnen. Intussen rekent men nog op het secretariaat te Eindhoven en Maandagavond te twaalf uur was men met de rekerij nog niet gereed. Dronken automobilist achter het stuur Bewoners van de Baandijk te Ter- neuzen waarschuwden de politie, dat een personenauto slingerend langs de weg reed en gevaar voor ongelukken aanwezig was. De politie vond bij on derzoek een onbeheerde auto langs de weg. De wagen was beschadigd. Aan de hand van het nummer kon nage gaan worden wie de eigenaar was, na melijk de heer S. uit Hulst. De politie te Hulst hield de heer S., die in beschonken toestand verkeerde, aan toen hij uit de bus Sluiskil—Hulst stapte. Hij werd in arrest gesteld en de volgende dag verhoord, waarbij hij verklaarde met de auto tegen een bun ker te zijn gereden. Hij had toen het voertuig verlaten en was met een auto mobilist meegereden naar Sluiskil, waar hij" de bus had gepakt. Proces-verbaal werd tegen hem op gemaakt. Diefstal uit auto Ten nadele van een Middelburgse verpleegster werd Zondagnacht uit een in de Vlamingstraat te Vlissingen geparkeerde auto een tas, o.m. inhou dende twee badcostumes, handdoek, zonnebril en een antiek damesbeursje gestolen. Een le3 voor andere auto bezitters om niets van waarde in 'n niet afgesloten auto te laten liggen. Boerderij totaal afgebrand De grote landbouwschuur, die een lengte had van dertig meter en die tendele als koelhuis voor fruit was ingericht, vatte vlam. De heer van Oeveren trachtte tele fonisch de brandweer te bereiken, maar door de blikseminslag was ook de telefoon defect geraakt, zódat de brandmelding enige kostbare minu ten vorderde. Snel was de brandweer van Kortgene en van Colynsplaat aanwezig, maar het bleek, dat de schuur, waarin veel brandbaar mate riaal aanwezig was, niet behouden kon worden. Eerst ontwikkelde zich een gewel dige rook en daarna sloegen de vlam men fel uit. Dank zg de gunstige wind kon het woonhuis, dat door de brandweer flink nat werd gehouden, behouden blyven. Wel werd daarin lichte wa terschade aangericht. Te ongeveer half vier was de schuur totaal "Uitgebrand en konden de brandweerploegen zich tot nablus sen bepalen. De schuur was eigendom van de N.V. tot Exploitatie van Onroerende Goederen te Room, Pendrecht en Kortgene. In het gebouw bevonden zich 10.000 fruitkisten, een hoeveelheid emballage-materiaal, 200 balen kunstmest en andere landbouwartike- len. De eigenaar was verzekerd tegen brandschade. De voorlopige schaderaming be draagt f 40,000.—. Ook blikseminslag te Westkapelle Te Westkapelle werd de schoor steen op het huis van de Wed. Min- derhoud aan de weg naar Aagteker- ke door de bliksem getroffen. Een deel van de schoorsteen werd afge rukt, maar in de woning werd slechts geringe schade aangericht. Noodschuur in Oosterland afgebrand. zou DEZE WEEK WORDEN f AFGEBROKEN. Gistei-middag brak in een nood schuur van de heer J. Stouten te Oos terland brand uit tengevolge van on voorzichtigheid met een brandende si garet. De brandweer te Bruinisse werd ogenblikkelijk gewaarschuwd en begon na ongeveer een half uur met de blus- singswerkzaamheden. Men kon echter niet verhinderen ,dat de schuur geheel afbrandde. Een op enkele meters van de nood schuur gelegen nieuwe schuur bleef behouden. De noodschuur zou deze week wor den afgebroken en men was nu bezig het rieten dak te slopen. De kapitein-waanxemer W. J. Kra mer, vroeger te Kloetinge, is by Ko ninklijk Besluit per 1 Juli bevorderd tot majoor-waarnemer der lucht- strydkrachten. van het gebouw bevindt zich boven dien een tegelplateau, waarop spel letjes in. de openlucht kunnen worden gehouden. Als voorzitter van het schoolbe stuur ging ds. M. Enker voor in ge bed en heette de genodigde welkom, in het bizonder mevr. De Casembroot, het lid van Ged. Staten de heer A. Schout, de leden van de oudercom missie, e.a. Ds. Enker haalde in ver band met de heropening van de school de Bijbeltekst „God van de He mel zal lxet ons doen gelukken en wij, Zijn knechten zullen ons opmaken en bouwen" aan en bracht dank aan al len, die bijdroegen aan de totstand koming van de vernieuwing, met na me enige bestuursleden, die er een aanzienlyk deel van hun vrye tijd aan gaven. GEEN BEWAARSCHOOL. Mevr. De Casembroot zeide ver heugd te zyn, dat men tot moderni sering i§ overgegaan en bewust af stand heeft willen doen van de be- waai'schoolgedachte. Zy wees op het mooie en verantwoordelijke werk van de kleuterschoolonderwijzeres: het aankweken by het kind van de ge meenschapszin. In de kleuterschool wordt de grondslag gelegd voor de vorming van de jongen en het meis je tot evenwichtige, nutige léden van de maatschappij, voor''de ontplooiing van idiviöu en karakter. Zij leren be grijpen, dat zij in het leven moeten steunen op God. Ook de heer Schout voerde het woord. Hij wenste het bestuur geluk, maar gaf tevens uiting aan zijn leed wezen, dat de regeringssubsidie voor het kleuteronderwijs en voor dé op leiding van fröbelonderwijzeressen nog steeds op zich laat wachten. Har telijke woorden werden voorts ge sproken door ds. L. D. van Drjl na mens de kerkeraad der Ned. Herv. kerk van Koudekerke, de heer D. Til- lema namens de ouders, die de gor dijnen van het nieuwe gebouw heb ben geschonken, de heer J. Schip per, het hoofd van de Hexwormde school 't Zand en mej. C. du Coux, het hoofd van de kleuterschool. Nadat de kleine Betsy Blom haar een bos anjers had geoffreei'd, ver richtte mevr. De Casembroot de of ficiële opening. Het gezelschap bezich tigde daarna de school, 's Avonds was er een samenkomst van de ouders. him stempel drukken op het ganse gemeentelijke leven. Mede namens de ambtenaren zegde spr. de heer Bolke- stein de volledige medewerking van allen toe, ten slotte dank brengend aan de heer Kögeler en de wethou ders voor de prettige samenwerking. Hierna sloot de heer Bolkestein de vergadering. GEDEPUTEERDE VAN GRONINGEN SPREEKT. D heer D. J. Mellema, A.R.-lid van het college van Ged. Staten van Gro ningen, verontschuldigde hierna de afwezigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, die als oudere collega de heer Bolkestein heeft in gewijd in het ambtelijke werk en gaarne deze dag aanwezig zou zijn geweest. De heer Ebels had zeer groot respect voor de ijver, kennis en be kwaamheid van zijn voormalige pu pil en het feit, dat 4 leden van Ged. Staten hier aanwezig zijn meende spr. een bewijs1, dat zij niet onderdoen in waardering voor de kwaliteiten, maai' ook voor de persoonlijke eigen schappen van de heer Bolkestein. Met name had de heer Mellema bewonde- i'ing voor zijn volledig respect voor ander er beginselen en voor de solidi teit waarmede hij de belangen der provincie Groningen behai'tigde. In verband met de gemengde gevoelens, waarmede de benoeming door de be volking-is begroet, zeide spreker, dat Middelburg een burgemeester gekre gen heeft, die een schrep omlijnde politieke mening heeft, maar wars is van verwerpelijke partijpolitiek en personen steeds van zaken zal we ten te onderscheiden. Aan de wens, dat de heer Bolkestein een mooie toe komst als burgemeester zal wachten, voegde spr. nog een tweede wens toe dat er spoedig een geschikte burge meesterswoning zal worden gevonden opdat het zeer gelukkige, jonge bur gemeestersgezin niet langer geschei den zal blijven dan nodig is. Verder voerden nog het woord mr. B. Kolff, als burgemeester van Vlis singen, de heer J. L. Dregmans, als voorzitter van de Ver. van Burge meesters en Secretarissen op Wal cheren, de heer L. J. van Oorschot als voorzitter van het gewest Zeeland van de P.v.d.A. en mr. W. H. J. Nie- meyer uit Groningen, als studiege noot van de nieuwe burgemeester. De heer Bolkestein dankte de spre kers en beëindigde zijn toe spraak met uiting te geven aan zyn vaste voornemen om de gevaren van het lidmaatschap van een politieke party te omzeilen. Zeer velen maakten hierna gebruik van de gelegenheid om kennis te ma ken met de heer Bolkestein en zyn echtgenote. De visserij op de Zeeuwse stromen. Aan het verslag, dat de Directie der Visserijen publiceerde over de visserij in de Zeeuwse stromen gedux-ende de maand April jl., is het volgende ont leend: De botvisserij met het schutnet op de droogvallende slikken gaf betere vangsten dan in Maart, doch de uit komsten waren nog niet bevredigend. De weervisserijen in het district Oos terschelde o.d. gaven een slecht resul taat. De bliekvangst liep nog verder terug. Enkele wei*en in het district Grevelingen hadden echter nog een aardige vangst aan zalm. Er werd een begin gemaakt met de kreeftenvisserij. De uitkomsten van dit bedrijf vielen echter tegen en waren verre van be- vredigend. De vraag naar alikruiken voor export nam sterk af, waardoor de vangst belangi-ijk lager was dan in de vorige maand. Zowel de garnalenvisserij als de bot visserij ondervonden veel belemmering van het ruwe weder. Bij de garnalen- vissers liepen de hoeveelheden der verschillende soorten bijvis in vergelij king met de vorige maand sterk uiteen. Zo werd meest tong en schar aange voerd doch veel minder schol. Hier volgen de opbrengstcijfers over April 1950; de tussen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op de zelfde maand van het vorig jaar: In totaal 747.629 kg. f 314.557.— (331.596 kg. f 227.308.waax-van bot 44.306 kg. f8427.— (15.293 kg. 5363 J; garnaal voor consumptie 104.480 kg. f 89.765.— (29.777 kg. f 22.396.—); kreeft 1804 kg. f 11.574— (2614 kg. f 30.881.—); oesters 774.919 stuks 77.525 kg. f 169.276.— (660.682 stuks 65.991 kg. f 143.485.—). Aan de Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg slaagden voor het candidaatsexamen economie mej. M. J. A. Th. Bogaert en mej. S. M. A. Bo- gaert uit Middelburg. GEMEENTE-FIN ANCIEN EN GEMEENTE-ADMINISTRATIE Voor hét diploma gemeente-finan- ciën slaagden de heren P. J. I. Vex-- hage, secretaris van Cadzand; B. Vermeer, werkzaam ten kantore van de gemeenteontvanger te Vlissingen en A. Visch, adj. commies ter Prov. Griffie te Middelburg, terwijl de heer G. Wijffels, ambtenaar ter secretarie van Hoofdplaat, het diploma ge- meenteradministratie verwierf. Familiedag der A.J.C. Begunstigd door goed weer hield de afdeling Middelburg van de A.J.C. het afgelopen week-einde met een 150-tal personen, een familiedag in Vrouwenpolder. Zaterdagavond werd het week-end geopend door de voorzitter, de heer A. J. Schuitema, waarna een ge meenschappelijke wandeling werd ge maakt en een kampvuur ontstoken. Zondagmiddag sprak het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink, over de jeugdbeweging, werd een lekespel „ten tonele" gebracht en werden aardige volksdansen uitge voerd. SCHIETWEDSTRIJDEN. Tijdens de Nationale Schietwed strijden te Rotterdam, gehouden ter gelegenheid van het jubileum der Koninklijke Vereniging van Neder landse Schex-pschutters werd de heer P. Brasser uit Arnemuiden met 1317 punten eerste op de geluksbaan. KUNST. Kerkconcert Oostkerk Het orgel in de Oostkerk te Mid delburg is een eigenaardig instru ment. Het heeft enkele stemmen met een fraaie klank, maar daai'naast zijn er registers op te vinden, die men met de beste wil van de wereld niet kan waarderen. Daarom eist een con cert op dit orgel van de organist een bijzondere zorg ten opzichte van de registratie. Jan Rijn, die gisteravond in de Oostkerk een ox-gelbespeling gaf, deed alle moeite om de klank gebreken van het instrument te ver doezelen. Dat dit niet altijd lukte was niet zyn schuld, het is nu eenmaal niet mogelijk de minder mooie re gisters steeds maar te laten zwygen. Met nanie de tongwerken kunnen niet worden genegeerd. Het programma, waaraan mede- werking werd verleend door mevrouw A. A. ScheltensKoops, sopraan, be vatte o.a. werken van Sweelinck, Buxtehude, Bach, Distier, Sligten- horst Meyer en Franck. Het prelu dium en fuga in fis klein van Bux tehude en de frisse partita van Hugo Distier over „Christ, du bist der helle Tag" waren de hoogtepunten van het orgelrecital. De zang van mevrouw ScheltensKoops was zeer te waar- deren in Bach's „Bist du bei mir" en „Eeuwig wezen" van B. v. d. Sigten- liorst Meyer. Mevr. Scheltens zong zuiver en met begrip, waardoor de vertolking van deze werkjes zich niet beperkte tot het „alleen maar zin gen" van wat noten, maar werkelijk een „zingende musiceren" werd. De belangstelling voor dit concert had *cter kunnen zfln. de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2