PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika zendt 75 superforten naar het Verre Oosten 0E BILT Burgemeester van Middelburg geïnstalleerd Grand ballet de Monte Carlo in Scheveningen. HEVIG ONWEER EISTE VIER SLACHTOFFERS DE RAMP VAN DE „NIJMEGEN" Autobus onder sneltrein De nieuwe burgemeester spreekt 193e Jaargang - No. 155 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. If van de Velde en B\ Jen Boer Adj W de Pagter. Hoofdred.. G. Balllntijn. Pl.verv.i W. Leertouwer en a A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. tcw.; fr D p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.5U. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VUsslngen Walstr 58- -60 tel 2355. 4 Ujnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 2 Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr Mauritsstr 12, tel 102; Terneuzen: Brouwerjjstr. 2; Zierikzce: N Bogardstr. C 160. lel. 20 Mariniers in Californië worden gereed gehouden voor de strijd op Korea Geen Britse troepen uit Ma lak,ka naar het oorlogsterrein Reuter maakte gisteravond uit Washington bekend, dat de Amerikaanse regering opdracht heeft gegeven tot het zenden van 75 superforten naar het Verre Oosten. Dit zjjn de eerste versterkingen van de Amerikaanse luchtmacht, die sinds het begin van de stryd in Korea naar het Verre Oosten worden gezonden. De bommenwerpers vertrekken uit Californië en de staat Washington. Voorts heeft Truman, op verzoek van Mac Arthur, zjjn goedkeuring gegeven om meer manschappen naar Korea te zenden. Hoeveel dit er zullen zijn is nog niet bekend, maar wel wordt er op gewezen, dat in het Califoraische kamp Pendleton meer dan 20.000 mariniers in gereedheid worden gehouden. Soewon is nog steeds in handen van de Zuidkoreaanse troepen. In Wash ington heeft men geen bevestiging ont vangen van berichten over een om trekkende beweging der Noordelijken den aldaar. Ten Oosten van de stad vonden Maandag slechts schermutse lingen plaats. De Noordkoreaanse autoriteiten heb ben Maandag de Verenigde Staten in een via Moskou aan de V.N. gezonden telegram beschuldigd van „openlijke argressie". Het telegram was in de Russische taal gesteld. De Koreanen zouden een „heilige oorlog" tegen alle aanvallen voeren, aldus het telegram. Het Sowjetrussische blad „Prawda" berichtte ook Maandag over massabe togingen in de gehele Sowjet-Unle. Op deze bijeenkomsten was geëist, dat de Engels-Amerikaanse agressors een halt zou worden toegeroepen. GEEN BRITSE TROEPEN UIT MALAKKA NAAR KOREA. Veldmaarschalk sir William Slim, de chef van de Britse imperale gene rale staf, heeft te Singapore verklaard, dat er geen Britse troepen uit Malak- ka naar Korea gezonden zouden wor den. „De campagne in Malakka is van groter belang voor Malakka dan de gebeurtenissen in Korea", aldus zeide Slim op een persconferentie. Plan Schuman wordt bestudeerd Maandagmiddag zün dc onderhande lingen over de voorgestelde fusie van de Europese kolen- en staalindustrieën te Parijs hervat. In een communiqué dat werd uitgegeven, werd gezegd, dat er studiegroepen gevormd zullen wor den ter bespreking van het Franse voorstel. Byouterieënsmokkel berecht De Arnhemse politierechter veroor deelde de koopman C. de B. te Naar- den wegens overtreding van de devie- zenbepalingen tot een jaar gevangenis straf. Voorts werd hem een boete van f 4434.80 opgelegd. De Amsterdamse barhouder A. R-, die de B. geholpen had kreeg twee maanden gevangenis straf en de schipper K., die zorgde voor het transport der goederen werd (bij verstek) veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf. Aan de B. was ten laste gelegd de uitvoer van 50.000 mark in de loop van 1949 en van 1075 gram goud. Het uitlokken van in voer van goud door de schipper K. en het beschikken over goud en edele me talen en andere voorwerpen in Duits land tot een bedrag van 250.000 mark, zulks in strijd met de deviezenbepalin- gen. Amerika ontkent het uitwerpen van coloradokever Een woordvoerder van het -Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het bericht over het Sowjetrussische protest „tegen het uitwerpen van coloradokevers boven Oostduitsland" een voorbeeld van „communistische propaganda-verzin- sels" genoemd. Het lag voor de hand zo zeide hij, dat de Verenigde Staten niet dergelijke dingen zouden doen. Radio-Moskou zeide, dat een des betreffend protest aan de Ameri kaanse Ambassade te Moskou was overhandigd. Australië overweegt invoering dienstplicht. De verdedigingsraad van Austra lië zal 5 Juli in een speciale verga dering bijeen komen. Gesproken zal worden over het invoeren van de dienstplicht in Australië. Premier Rober Mensies heeft een spoedbjjeenkomst van het Australi sche parlement, te houden op 6 Juli a.s., aangekondigd. Op deze bijeen komst zal besproken worden „de ac tie, die door de regering met betrek king tot de Koreaanse dreiging is ondernomen". Men meent te Canberra dat moge lijk tot Australië het verzoek zal worden gericht meer hulp te geven aan Zuid Korea dan tot dusver werd verleend en dat de Australische re gering het parlement zal verzoeken haar te machtigen alle steun te ge ven, waartoe Australië in staat is. VOORSPELT WARM EN ONWEERSACHTIG. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, hier en daar met onweer. In het binnenland warm weer. aan de kust echter koeler bij wind van zee. Meest matige tot zwakke wind uit uiteenlopende rïchtin?ert AANVAL OP GROTE SCHAAL NIET TE VERWACHTEN. In militaire kringen te Tokio is men, aan de hand van frontberichlen uit Korea, van mening, dat geen nieuwe aanval op grote schaal der Noordkore aanse strijdkrachten waarschijnlijk is. voordat de aanvallers h^t bruggehoofd! dat zij aan de Zuidelijke oever van dé Han hebben gevestigd, vaster in han den hebben. Volgens genoemde krin gen zijn de communistische troepen, wier verbindingslijnen bloot staan aan bombardementen en' beschietingen door Amerikaanse vliegtuigen, koorts achtig bezig het bruggehoofd te ver sterken. NOORDKOREAANSE MOTORTORPEDOBOTEN VERNIETIGD. Britse en Amerikaanse oorlogssche pen hebben vijf Noordkoreaanse mo tortorpedoboten tot zinken gebracht. Kellner vermoord te Leeuwarden In de nacht van Zondag op Maan dag is de kellner C. Funcke, van 't café „Lido" aan de Tweebaksmarkt te Leeuwarden op het trottoir voor het café vermoord gevonden. Waar schijnlijk is hier wraakneming in het spel wegens het ontslag, aan één der leden van het in dit café optreden de orkest gegeven. De politie heeft de zaak in onderzoek.. Nader vernemen- wij dat F. is ver moord door de 26-jarige D., eveneens van beroep kellner. De dader is ge- aresteerd en heeft een volledige be kentenis afgelegd. F. is" door D. bij het naar huis gaan opgewacht, waarna twist ontstond. Waarschijnlijk is F. te gen de grond geslagen of geschopt. Nadat hij was opgestaan strompelde hij nog een eindje verder, maar toen is hij neergevallen en overleden. De overledene stond zeer gunstig bekend. Prinsesjes woonden opvoering bij. Zondag opende het ballet de Mon te Carlo in het Kurhaus te Scheve ningen een reeks- kunstmanifestaties van het Holland festival. Dit ensem ble van de markies de Cuevas, waar in Rosella Hightower en Andre Eglevsky de prima ballerina en de eerste danseur zijn, gaf een zeer ge slaagde uitv.oering. Na het bekende ballet „Les Syl- phides", waarmee dit eerste optre den werd besloten, bracht de zaal staande een langdurige ovatie en vele bloemstukken onderstreepten de grote waardering voor deze kunst manifestatie. De opvoering werd bijgewoond door de prinsesjes Beatrix en Irene, die op het frontbalcon met grbte belangstelling het optreden Van het ballet volgden. In de pauze hadden zij een onge dwongen onmoeting met de leden van het ballet achter de coulisen. 75 inbraken op zijn geweten De politie heeft een 30-jarige inwo ner van Bussum gearresteerd, die zich aan niet minder dan 75 inbraken heeft schuldig gemaakt. Zijn operatiegebied bevatte de provincies Friesland, Gro ningen. Drente .Overijssel. Gelderland en Noord-Brabant. Brielse Maas afgedamd DAAR WERD WEER IETS GROOTS VERRICHT. Waterstaat heeft weer een knap stuk werk volbracht. In de middaguren van gisteren is de afdamming van de Briel se Maas een feit geworden. En van dit ogenblik af mag verwacht worden, dat de verzilting van onze rivieren een eerste halt wordt toegeroepen. Het gat van ongeveer 60 meter breed dat bij het Kruiningergors ter hoogte van Oostvoorne nog aanwezig was en waardoor de eb- en vloedstromen soms met een geweldige kracht doorheenge- zogen werden, is thans opgevuld op een wijze, die aan de invasie-maatre gelen van Normandië doet denken. Een 7.g. Phoenix-ponton, een enorm be tonnen gevaarte, van het type. zoals zij ook in Normandië gebruikt werden om een kunstmatige haven te vormen heeft men in zijn volle lengte in het gat laten zinken. Daarmee, heeft de Brielse Maas haar eeuwenoude ge schiedenis als zeegat besloten en is. mede door de dam in de Botlek een binnenmeer ontstaan, dat naar men hoopt, in de toekomst, het toneel zal zijn van watersport en recreatie. De nieuwe burgemeester van Middel burg, mr. dr. N. Bolkestein, die giste ren werd geïnstalleerd. „Sibajak" heeft vertraging Daar de „Sibajak", die met bijna 1300 passagiers uit Indonesië op weg iis naar Rotterdam .onverwacht de ha- 'ven Algiers heelt moeten aanlopen om [een 13-jarige jongen aan de wal te doen opereren aan een breuk in de on derarm. kan het schip thans eerst in de nacht van Woensdag 5 Juli op Don derdag 6 Juli aan de Lloydkade wor den verwacht. De oorspronkelijke da tum van aankomst was Woensdag 5 Juli. Louis Armstrong, de bekende trom pettist, heelt verklaard, dat hij zich niet terug zal trekken om een maagoperatie te ondergaan. Treinstagnatie in het Gooi Het onweer, dat zich gisteren boven een groot deel van ons land ontlastte, heeft op verschillende plaatsen geleid tot blikseminslag, waarby voor zover ons bekend is vier doden vallen te betreuren. In de Kyp werd een 21-jarige landarbeider getroffen, toen hy niet drie andere arbeiders van het land vluchtte om In een schuur.te schuilen. In Dorregeest (ge meente Uitgeest), werd een vader van 7 kinderen getroffen, terwyl hij In een bollenschuur werkte en in Heer Hugowaard werden een 70-jarige man en een 15-jarige jongen het slachtoffer, terwyl zy hielpen bjj het redden van een inboedel uit een boer dery, die in brand stond. In Zwaagdyk sloeg de bliksem in een boerderij, waardoor bet gehele gezin door de luchtdruk tegen de grond werd geslagen. Allen verloren het bewustzijn, doch kwamen spoedig weer by en hadden geen verder letsel. Tijdens het hevige onweder van Maandagmiddag is in Zeeland op twee plaatsen de bliksem ingeslagen. Te Kortgene werd aan de Oude Dijk tussen Kortgene en Kats de kapitale boerderij van de heer J. A. van Oeve- ren door het hemelvuur getroffen. In het plaatsje Hogebeintum in Friesland is gistermiddag een boerderij tot de grond toe afgebrand. Van de in boedel kon niets gered worden. Een schuur met meer dan 100 voer hooi ging eveneens verloren. De brand ont stond doordat een gloeiende uitlaat van een hooiblazer in aanraking kwam met het hooi. Te lang laag vliegen de oorzaak Op 22 Mei heeft de Raad voor de Luchtvaart zich bezig gehouden met een onderzoek naar de oorzaken van het ongeval met de Lockheed Con stellation van de KLM .de PH-TEN „Nijmegen", die in de late avond van 20 October 1948 nabij Prestwick in Schotland is verongelukt. Alle inzit tenden. een bemanning van tien leden en dertig passagiers, zijn hierbij om het leven gekomen. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door de gezagvoerder K. D. Parmentier. werd vernield. Maandagmiddag heeft de Raad voor de Luchtvaart zijn oordeel uitgespro ken. De raad is op grond van het onder zoek en voor zover zijn gegevens over het ongeval reiken, van oordeel, dat, toen*de gezagvoerder zijn landingsma noeuvre naar baan 26 van het vlieg veld te Prestwick begon, de weersom standigheden daartoe reeds onvoldoen de waren, doch hem zulks uit de ont vangen weerberichten niet bekend kon zijn en hij zelf dit toen niet beoordelen kon. der de weersomstandigheden, voor zo. Hoewel de landing op baan 26 on ver deze de gezagvoerder bekend wa ren. de grootste voorzichtigheid ver eiste. kan de gezagvoerder geen ver wijt treffen, die landing te hebben on dernomen. De vlucht op lage hoogte, met wind mee, evenwijdig aan baan 26 is echter te lang doorgezet, hetgeen het ongeluk ten gevolge heeft gehad. Wanneer zich geen onbekende bij- zonderneden hebben voorgedaan, die tot dit te lang doorvliegen hebben bij gedragen, is dit te lang doorvliegen te wijten aan te laat handelen van de ge zagvoerder nadat het grondzicht be gon te ontbreken. Het is niet uitgeslo ten. dat een sterkere windkracht, dan de gezagvoerder meende te moeten aannemen, tot het te ver doöri/liegen heeft bijgedragen. Drieentwintig Franse vacantiegangers gedood. De sneltrein Parys-Saint-Gervals is Maandagochtend by een ovenvèg op een autobus met vacantiegangers ingereden. De bus werd door de trein meer dan een kilometer meegesleept en volkomen vernield. 23 van de 26 inzittenden zyn by dit ongeluk om het leven gekomen. Oorzaak van de ramp is het niet gesloten zijn van de overwegspoorbomen. De veronge lukten waren allen inwoners van het dorp Foissiat. De brandweren van Alkmaar en om geving moesten herhaaldelijk uitruk ken voor branden .die onstaan waren door blikseminslag. De kapitale boer derij „Overkerk" van de heer J. M. aan de Westerweg te Heilo .ging ge heel in vlammen op. De halve oogst aan hooi ging verloren, van het huis raad kon slechts een klein deel wor den gered. In een ander dorp bij Alkmaar, Ber gen. was het de gloednieuwe villa van de heer P. K., die door blikseminslag werd getroffen .terwijl geen der be woners thuis was. De villa, waarin de familie K. eerst 3 weken geleden was gaan wonen, brandde tot de grond toe af. Aan blussen viel bijna niet te den ken. omdat het rieten dak brandde als een fakkel. In West-Friesland werd in De Goor- ne (gemeente Berkhout) de boerderij van de weduwe T. getroffen door de bliksem. De vijf bewoners wisten zich in veiligheid te stellen, maar de boer derij brandde tot de grond toe af. Overwaaiende vonken tastten boven dien een dubbel woonhuis aan van de families O. en B. Ook dit huis ging verloren. In Hoorn brandde een klompenpak- huisje af. In Andijk sloeg de bliksem in een schuur. In Enkhuizen werd de electrische installatie van het Snouck van Loozen-ziekenhuis door de blik sem getroffen en vernield. BOVENLEIDING VAN TREIN GETROFFEN. In het Gooi is even voor Baarn de bliksem geslagen in de bovenleiding van een electrische trein. De trein raakte onklaar en het verkeer onder vond grote stagnatie. Zware straffen voor pluimveehandelaren Enkele weken geleden werden té Barneveld twee pluimveehandelaren op heterdaad betrapt bij het verhandelen van pluimvee te Barneveld. ofschoon dit daar in verband met de heersende pseudo vogelpest ten strengste verbo den was. Gevolg hiervan was, dat ook nog een zestal pluimveehouders, die ondanks het verbod pluimvee verkocht hadden, op de bon ging. Een der pluimveehandelaars werd thans veroordeeld tot 2 mnd. gevan genisstraf, de ander tot zes weken. De pluimveehouders kregen allemaal een week gevangenisstraf en boven- dien geldboetes. Mr. Bolkestein: Ik verheug mij op samenwerking met andersdenkenden! HARTELIJKE BEGROETINGSTOESPRAKEN De nieuwe burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, Is Maandagmiddag tijdens een bijzondere raadsvergadering in het Schutters hof, door loco-burgemeester W. J. Kögeler geïnstalleerd. De grote zaal was tot de laatste plaats bezet. Bij haar binnentreden werden aan mevr. Bolkestein bloemen met linten in-»de Middelburgse kleuren aangeboden door het dochtertje van het oudste raadslid, Jannie van Loo. In zyn rede voering verklaarde de heer Bolkestein met nadruk er een eer in te stel len democratisch socialist'en lid van de Party van de Arbeid te zyn, maar volledig respect te hebben voor de overtuiging van andersdenkenden, met wie hy met vreugde hoopt samen te werken. sen, welke hieromtrent leefden, alle in vervulling zyn gegaan, durfde spr. niet te zeggen in verband met de uit eenlopende politieke en gcesteiyke stromingen, doch dit zou voor ieder gegolden hebben, die in dit ambt werd benpemd. Gy zyt, zo zeide spr. voor de meesten hier een onbekende. Dat kan zijn voordeel hebben, omdat gy onbevangen en onbevooroordeeld tegenover personen, toestanden en verhoudingen komt te staan. Per- soonlyke kennismaking en de reac ties in de pers hebben bovendien goe de verwachtingen gewekt. Uw kennis van zaken, uw werklust, uw persoon lijke eigenschappén, uw staat van dienst, uw studie en uw arbeid als Gedeputeerde, doen ons ten opzichte van de behartiging der gemeentelyke belangen met vertrouwen naar u op zien. Tot de aanwezigen behoorden naast tal van gemeentelijke autoriteiten, afgevaardigden yan vele verenigin gen en instellingen en tal van bur gemeesters van Walcherse gemeen ten, ook vier leden van het college van Gedeputeerde Staten van Gro ningen, nl. de heren D. J. Mellema. D. H. Vinkers, H. Rottinghuis en J. Tuin, alsmede vele familieleden van de nieuwe burgemeester. Na opening der raadsvergadering dankte loco-burgemeester W. J. Kö geler in een persoonlijk woord voor de van vele zijden ondervonden me dewerking by de moeilijke ta,alc om een zo uitnemend burgemeester als jhr. Sandberg tot Essenburg, gedu rende tien maanden te vervangen. Spr. zeide deze taak naar beste krachten te hebben vervuld, in het besef dat het in genen dele volmaakt was. INSTALLATIEREDE WETH. W. J. KÖGELER Vervolgens werd de heer Bolke stein binnengeleid door de raadsle den L. J. Breel en M. Wattel en de gemeentesecretaris, de heer J. Ph. Koene. Nadat het benoemingsbesluit was voorgelezen, constateerde de heer Kögeler in zijn rede, dat de be volking verlangend en met stijgend ongeduld naar de burgemeestersbe noeming heeft uitgezien. Dat met deze benoeming de wen- De heer Kögeler wees hierna op de bijzondere problemen, die Middel burg drukken en op het verschil in geaardheid van de Zeeuwse en de Groningse bevolking. Zeeuwen zowel als Groningers hebben echter een vastberaden geest en stoere onver zettelijkheid gemeen. Ondanks de oorlogswonden is de geestkracht in Zeeland behouden gebleven en dank zij deze moed en volharding herrijst de stad en is zij op weg naar volle dig herstel. Een symbool van dit her stel noemde spr. de restauratie van het stadhuis, welke hopelijk bij het 850-jarig bestaan der stad in 1953 voltooid zal zyn. Verdere tekenen van voortschrijding van herstel noemde spr. de plannen voor een groots opgezette Tentoonstelling en de plannen voor de aanleg van sport terreinen en een zwembad. De ver wezenlijking van dergelijke plannen vergt bij een gemeente van 21.000 zielen zeer veel van het financieel beleid. Voorts wees spr. op het nauwe contact, dat in Middelburg placht te bestaan tussen de overheid en het uitgebreide verenigingsleven. Spr. hoopte dat dit contact zal blij ven bestaan, omdat hem bekend is, hoezeer het door de burgerij gewaar deerd wordt en stimulerend werkt. Ondanks omvang en zwaarte van deze taak achtte de heer Kögeler voor de heer Bolkestein geen reden aanwezig om met een bezwaard hart zijn ambt te aanvaarden, om dat wethouders, raadsleden en amb tenaren de laatsten geoefend in de school van het lijden zich allen zullen beijveren om de belangen der stad, die ons allen zo na aan het hart ligt, te dienen. Voor Middelburg is dit een belang rijke dag. Spr. herinneringen gingen terug naar de 5de November 1946, naar de installatie van jhr. Sandberg tot Essenburg. Óok toen waren de verwachtingen hooggespannen. Nie mand kon vermoeden, dat aan dit jonge leven vol beloften voor de toe komst van onze stad zo spoedig een einde zou komen. De herinnering aan dit verlies legt voor ons een schaduw over deze dag. Na nog geen drie jaar ambtsvervulling was de persoon van jhr. Sandberg tot Essenburg verwe ven met het leven van onze stad. Nu echter is onze verwachting op U gesteld, zo richtte spr. zich tot de heer Bolkestein. Wjj hopen, dat het ook u gegeven moge zjjn spoedig 'n plaats te veroveren in de harten der Middelburgers. Met vertrouwen tre den wij u tegemoet en gaarne zul len wij uw leiding aanvaarden, in de hoop, dat u bij de vervulling van uw ambt u uitsluitend zult laten lelden door het waarachtig belang van onze stad en hare inwoners. Moge de Al machtige God, van Wien alleen alle wysheid Is, u bekwamen voor de taak, die u thans op de schouders wordt gelegd. De heer Kögeler hing vervolgens de nieuwe burgemeester de ambtske ten om en droeg de voorzittershamer over aan mr. dr. Bolkestein. De heer Bolkestein uitte zijn dank baarheid jegens H.M. de Koningin en haar adviseurs voor het vertrouwen, dat uit zyn benoeming blijkt. Eerbiedig herdacht spr. hierna jhr. Sandberg tot Essenburg en zijn wer ken voor de wederopbouw van Mid delburg, constaterende, dat het niet gemakkelijk zal zijn hem op te vol gen en verklarende, dat het op pry's gesteld wordt, dat mevr. Sandberg en haar kinderen in Middelburg blij ven wonen: zij zullen tot de meest gewaardeerde inwoners behoren. De heer Bolkestein dankte loco-burge meester Kögeler voor zijn woorden en bracht hem hulde voor de wijze, waarop hij het loco-burgemeester schap had vervuld. De lange duur daarvan zag spr. als een bewijs van groot respect voor zyn werk. Tot de wethouders zeide spr. zich geen zorg te maken over de goede samenwerking. De eerste kennisma king doet het beste vexwachten. Verdeling van werkzaamheden is noodzakelijk, de bedoeling echter is met respect voor elkanders overtui ging alles samen te doen, zoals een goede democratie het eist. Tot de raadsleden zeide de heer Bolkestein onder meer: Gjj speelt 't parlementaii'e spel, nu eens voor, dan weer tegen het gexneentebestuur, nu eens met, dan weer tegen elkander. Minacht dit verschillend denken niet, het is één van de verhevenste trek ken van de democratie. Spr. zeide dat er de laatste tijd veel geschre ven was over autonomie en zelfbe stuur en de verantwoordelijkheid te genover de raad. Spr. zeide in dit verband, voornemens te zijn de raad steeds zo uitvoerig mogelijk in te lichten. Wat de benoeming van een politie ke figuur als burgemeester betreft, merkte de heer Bolkestein op, dat deze haar voor en haar nadeel heeft. Een voordeel is, dat hy steeds een principieel standpunt in zal nemen. De bezettingsjaren hebben geleerd, dat z(j, die principieel dachten en handelden, zich het beste hielden. Een nadeel is, dat een politicus als burgemeester slechts voor een deel van de bevolking DE burgemeester wordt. Spr. zeide democratisch socia list te zijn en lid van een politieke party en daar trots op te zyn. Niet aan een party echter, maar aan een per soon is de benoeming toegevallen en aan een persoon, die weet. dat tal rijke gemeentelyke zaken niet prin cipieel zijn af te doen en dat een bur gemeester voor alles iemand moet zijn, die meeleeft met alles en allen en ieder met raad en daad terzyde wil staan. Nu zyn wij nog vreemden, aldus de heer Bolkestein, moge dit spoedig anders zijn. Tot de heer Koene, hoofd der sec retarie, penvoerder van de raad, rechterhand van 't gemeentebestuur en schakel tussen ambtelijk en be stuursapparaat, zeide spr. dat hy zich verheugde op dagelijkse samen werking met hem en zich voorstelde, veel van hem te leren. De ambtena ren herinnerde spr. aan de dreige menten der N.S.B.-burgemeesters, als zij hun plicht niet zouden vervullen. Het behoort in de eerste plaats niet bij een Nederlander om te dreigen en in de tweede plaats doet een ambte naar steeds zijn plicht, al ontbreekt de waardei'ing daar wel eens voor. De ambtenaar ploegt voort, precies als de boer en spr. had ook ten aan zien van de samenwerking met hen de beste verwachtingen. De nieuwe burgemeester sprak er zyn vreugde over uit, dat zijn moe der by deze plechtigheid aanwezig was en vele familieleden met haar en wenste zijn echtgenote toe, dat zij van Gi-oningse spoedig Middelbui'gse zal worden. Dankbaar constateerde spr. dat niet minder dan vier leden van het college van Ged. Staten aan wezig waren: hy zeide Gx'oningen nooit te zullen vex-geten en dankte voor him samenwerking en vriend schap. Tot de inwoners van Middelburg zeide spr. tenslotte: Gij zult met reserve hebben kennis genomen van myn benoeming tot burgemeester. Als Gedeputeerde lieb ik echter de opvattingen van andersdenkenden leren kennen, waarderen en begrijpen en elke dag was my de samenwer king met andersdenkenden 'n nieuwe vreugde. Spr. zeide te hopen op een prettige verstandhouding ook met de burgerij. De taak der thans levende genera tie is een wereld op te bouwen. Ieder moet daartoe zyn plicht doen. In het grote geheel is Middelburg slechts klein, maar voor allen is het belang- ryk. Met blydschap, aldus de heer Bolkestein, vervult het my mede te mogen werken aan de wederopbouw van deze stad. Moge het resultaat zyn, dat het nageslacht ons niet acht beneden de maat te zyn gebleven, maar ons met inzet van onze gehele persoonlijkheid, aan deze taak te hebben gegeven. Zo zij het!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1