NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden WALCHEREN NEDERLAND NEEMT DEEL AAN KOREAANSE ACTIE f+genda ZATERDAG 1 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 f „Veiligheidslaan" een succes. 90 AUTO'S WERDEN GRONDIG NAGEKEKEN. In de Koepoortlaan te Middelburg was gisteren een „Veiligheidlaan" ingericht. Hier werden in samenwer king met de Ver. Veilig Verkeer, door de gemeente-politie auto's en fietsen gratis gekeurd op alle moge lijke onderdelen, als remmen, lichten, banden, stoplichten enz. Van deze unieke gelegenheid werd door de automobilisten druk gebruik gemaakt. Tegen de 90 automobilisten lieten hun wagen onderzoeken. Door dat er grotendeels nieuwe wagens kwamen, werden slechts enkele klei ne foutjes gevonden, als een niet goed werkende handrem enz. Na de practisc.ie proef kregen de bestuur ders tevens de gelegenheid zich aan een theoretische proef te onderwer pen. Ook hiérvan werd druk gebruik gemaakt. Deze proef bestond hieruit, dat de gegadigden een formulier voor zich kregen, waarop foto's van ver keersongevallen e.d. Het was aan de candidaten, om de fouten van de verkeerssituaties te vinden. De proef werd mede door de onduidelijkheid van de foto nog al moeilijk gevonden. Zowel de politie als de automobilis ten zelf waren zeer tevreden over de beide proeven. De fietsers kwamen echter in veel mindere mate op. Slechts ongeveer 25 candidaten meldden zich. Ook hier werd de fiets geheel nagezien op remmen, licht, enz. Eventueel werd het achterspatbord door een leerling van de Ambachtsschool wit geschil derd. Aan de theoretische proef wil de zich geen van de fietsers onder werpen. Zij waren zeker niet geheel zeker van hun theoretische kennis op dit gebied. Het resultaat van dit I onderdeel kan bedroevend worden genoemd. 1 Geen toetreding tot het Strandschap. De gemeenteraad van Breskens heeft gisteravond een voorstel van B. en W. verworpen tot eventuele toe treding tot het Strandschap West- Zeeuwsch-Vlaanderen ter ontsluiting van de West-Zeeuwsch-Vlaamse kust. voor het vreemdelingenverkeer. Dit geschiedde na langdurige discussie met vier tegen twee stemmen. TASSAGIERSDIENST TERNEUZEN—ROTTERDAM. De Scheepvaartmaatschappij „Te legraaf" te Temeuzen zal met ingang van 1 Juli haar passagiersdiensten op Rotterdam hervatten. Zeeuwsch- Vlaanderen krijgt hiermede een al oude verbinding terug met het cen trum van Ifederland. Provinciale zomerdag C.J.M.V. De op Zaterdag 8 Juli op het prachtig gelegen terrein Westhove bij Domburg te houden 4 provinciale zomerdag, zal Worden geopend door de voorzitter der regelingscommissie, ds. H. J. J. Keijzer te St. Laurens, waarna samenzang onder leiding van de heer Jan Rijn te Middelburg. Ds. Strating, Ned. Herv. predikant te Goes, spreekt over „Het vieren van onze jeugd". Om 12 uur heeft op het terrein de koffiemaaltijd plaats, waarna 's middags wedstrijden zullen volgen en het tamboers- en pijperscorps „Ju liana" uit Middelburg zal ontreden. Vervolgens wordt een gemeen schappelijke mars naar het strand te Dohburg gemaakt, waar wedstrijden worden gehouden. De wandeling te rug voert naar „Westhove" voor de volksdansen, waarna de pi'ov. voor zitter, ds. A. de Vries van Middel burg, de zomerdag zal sluiten. Zijn vrouw „rolde" zijn portefeuille. Een cafébezoeker te Vlissingen kwam bij de politie aangifte doen van zakkenrollerij. Zijn portefeuille, die enige honderden guldens bevatte, zou uit zijn zak zijn gehaald. Bij onderzoek bleek, dat zijn vrouw, voorflat h\j zyn café-bezoeken ging afleggen, de portefeuille maar wijse lijk uit zijn zak gehaald en zo lang in bewaring had genomen. Hij wilde niet naar school, Door de politie te Vlissingen werd Donderdag een 14-jarige jongen uit Rotterdam aangehouden, die bij de badmeester om werk kwam vragen, Het bleek, dat de knaap Maandag van huis was weggelopen omdat hy niet meer naar school wilde. Op zijn fiets heeft hij deze week door Noord- Brabant en Zeeland gezworven. Ver vuild en hongerig kwam hij, nu in Vlissingen werk zoeken. Na op het politiebureau gereinigd en gelaafd te zijn werd hy naar huis teruggebracht. Vlissingse jeugd kreeg verkeersdip'loma. Met een zekere schroom, maar toch met een gevoel van trots kwamen gistermiddag de schoolkinderen, die voor het verkeersexamen geslaagd waren en dat is ongeveer 85% in de gymnastiekzaal van de school aan de Bonedijkestraat te Vlissingen naar voren om uit handen van bur gemeester mr. B. Kolff hun diploma te krijgen. Burgemeester Kolff feli citeerde deze jongens en meisjes van de hoogste klassen der lagere scho len in Vlissingen met een stevige handdruk, die van de zijde der jeugd niet minder stevig werd beantwoord. Voordat deze plechtigheid geschied de gaf de heer B. F. Jansen, agent van politie, nog enig commentaar op het examenwerk van de jongens en meisjes. Naar zijn mening was het examen uitstekend geweest. Burgemeester Kolff schetste in het kort de bedoeling van het verkeers examen. Daarna overhandigde hij aan hen, die „bewezen hadden de ver keersregels te kennen en deze met de nodige voorzichtigheid te kunnen uitvoeren" het diploma. De secretaris van de afdeling Vlis singen dezer vereniging, de heer J. Oosterling dankte vervolgens de burgemeester voor zyn bereidwillig heid om de diploma's uit te reiken. Aagtekerke AMBACHTSHEERLIJKE BOMEN By de gemeenteraad van Aagteker ke was een verzoek van de ambachts heer binnengekomen om de twee am- bachtsheerlijke bomen voor de kerk te mogen herplanten. De gemeente raad juichte dit verzoek toe en ver leende zijn toestemming. Er zullen twee rode beuken worden geplant. Aan de Waterleiding Mij. Midden Zeeland werd een risico-garantie ver leend. De diaconie-school zal 337. ontvangen voor het aanschaffen van een boekenkast. Op voorstel van Ge- dep. Staten zal met 250.— worden deelgenomen in de N. V. Vliegveld Walcheren. De raad sprak zich uit voor aanleg van het vliegveld in het Noord Sloe. De begroting 1949 werd gewijzigd en aan de secretaris en gemeente-ont vanger werd* 2% gratificatie toege kend. De jaarwedde van de ambtenaar burgerlijke stand werd bepaald op 200.Tenslotte werd goedgevon-. den, dat de school der Geref. Gemeen te zal worden aangesloten op de wa terleiding zodra dat mogelijk is. GEVONDEN VOORWERPEN By de postcommandant der rijkspo litie te Aagtekerke zijn inlichtingen te bekomen over: een gouden ring en een bril met étui. Westkapelle OVERPLAATSING HOOFD CHR. SCHOOL. Dc heer J. Vrijhof, hoofd der Chr. school te Westkapelle, is met ingang- van 1 October in dezelfde functie be noemd te Amsterdam. Middelburg Mr. J. F. van Deinse verlaat Groene Kruis-bestuur. Mr. J. F. van Deinze, die van de op richting in 1906 af de afd. Middel burg van de ver. ,,Het Groene Kruis" als bestuurslid heeft gediend, heeft zyn functie van secr.-penningmees- ter neergelegd. In een gisteravond ge houden ledenvergadering deelde de vice-voorzitter, ir. A. A. Brevet, me de, dat het bestuur besloten heeft mr. Van Deinse tot erelid van de vereni ging te benoemen. De vergadering koos tot zijn opvolger de heer J. C. F. van Kamer, directeur van de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg te Middelburg. De opkomst van de leden op deze, in het w\jlcgebouw gehouden vergade ring was zeer gering. Uit liet jaarver slag bleek, dat voor de afdeling tuber- culose-bestrijding 156 gezinnen met 183 patiënten staan Ingeschreven, Het batig saldo van deze afd, bedroeg ruim 400. 't Consultatiebureau kreeg 2392 bezoeken. Het is wel opmerke lijk, dat de bezoeken door bewoners van 't Zand, waar gemiddeld de mees te kinderen worden geboren, het ge ringst in aantal waren. Medegedeeld werd, dat een Stich ting voor Kraamzorg in het leven werd geroepen, zodat deze taak aan de vereniging is ontvallen. Er werd ruim 4500 besteed voor aanschaf fing van nieuw materiaal voor. het magazijn. Bovendien werd ongeveer 3400.uitgegeven aan de verbete ring van het wykgebouw. Op 31 De cember telde de vereniging 2900 le den. Slechts één artikel van het huishou delijk reglement werd gewijzigd. De heer Van Kamer werd benoemd tot secr.etaris-penningmeester en mr. A. J. van der Weel werd gekozen tot be stuurslid. Vervolgens werd mr. Van Deinse toegesproken door mr. J. Bolle na mens mej. M. Callenfels, een van de nog in leven zijnde oprichtsters der afdeling die door ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn. Zij ging in het kort de geschiedenis van de af deling na en kwam tot de conclusie, dat mr. Van Deinse steeds de stu wende kracht achter de schermen is geweest. Niet minder dan 44 jaar achtereen is hij als penningmeester opgetreden. De vice-voorzitter, de heer Brevet, sloot zich bij deze harte lijke woorden aan. Mr. Van Deinse dankte voor de tot hem gerichte woorden. Hij merkte o.m. op, dat zijn aftreden verband houdt mét het feit, dat hij zich moeilijk kan verenigen met dé voortschrijdende overheidsbe moeiing. Bovendien voelt hij zich ver plicht zyn taak aan jongere krachten over te dragen. Nadat de heer Van Kamer nog een enkel woord tot het scheidende bestuurslid had gesproken, werd de vergadering gesloten. GESLAAGD VOOR GEMEENTE ADMINISTRATIE EN GEMEENTE-FINANCIËN. Voor het examen gemeente-admi nistratie slaagden de heren J. J. de Reij, werkzaam bij de Stichting voor Maatschappelijk- en Cultureel werk te Middelburg, H. de Moor en A. C. de Meijer, onderscheidenlijk ambte naar ter secretarie van Middelburg en van Biervliet en voor het examen gemeente-financiën de heren E. van Weel, hoofdcommies ter secretarie van Oost- en West-Souburg, H. van de Sande. commies ter secretarie van Vlissingen en S. Wisse, adj .-com mies ter secretarie van Middelburg. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer J. v. Dalsum uit Middel burg voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde f. Vlissingen JAARVERGADERING VEREN. VOOR BIJZ. LAGER ONDERWIJS OP G. G. Woensdagavond werd de jaarverga dering gehouden van de Vereniging voor Byz. Lager Onderwijs op Geref. Grondslag' te Vlissingen onder voor zitterschap van de heer F. D. G. Prins. De secretaris, de heer M. Vader wees in zijn jaarverslag op de stijgen de lijn in het lcerlingental, dat een ge middelde van 284 aangeeft. Ook de Chr. Kleuterschool mag zich in grote belangstelling verheugen. De heer E. Bouwsma bracht het financieel verslag uit, waarna de voorzitter enige hartelijke woorden tot hem richtte, in verband met het neerleggen van zijn functie als pen ningmeester. In zijn plaats was be noemd de heer H. M. Harinck Jr.. die als bestuurslid herkozen werd, even als het aftredende bestuurslid de heer J.-Poppe. Het noofd der school, de heer G. A. -de Rijke hield vervolgens een refe raat over het onderwerp ,,'n Waarde vol bezit". Spreker herinnerde aan 't grote voorrecht van het bezit van een Chr. School. Vergeten wordt vaak de felle strijd, die hiervoor gestreden is in de jaren 1870. In Nederland ontvangen 360.000 kinderen op 2240 scholen christelijk onderwys. Ouders en personeel dienen er van doordrongen te zijn, aldus spreker, dat zij een roeping hebben ten opzichte van hün school. Door me deleven, belangstelling en financiële steun dient men te bewijzen dit kost baar bezit te waarderen. Bij de bespreking kwam nog naar voren het belang van het contact met het personeel der school en de ouders, waartoe elke eerste Dinsdagavond van de maand in de school gelegen heid is. In September a.s. zal het 60- jarig bestaan van de school worden herdacht. WAARSCHUWING. In Vlissingen tracht een colporteur van Van Gent's Bureau voor Bedrijfs reclame, gevestigd Jasmijnstraat 79. Rotterdam, bij vooruitbetaling adver tenties te verkrijgen voor een uit te geven zaken- en bedrijfsadresboek voor Vlissingen. Alvorens hierop in te gaan wordt geadviseerd inlichtingen over dit bureau in te winnen bij de Commissaris van Politie te Vlissingen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin.-. gen maakt bekend, dat de navolgende voorwerpen als gevonden zijn gedepo neerd in het politiebureau: 1 ceintüur, 1 zonnebril. 1 herenpolshorloge, 1 dop van autowiel, 3 sleutels, 1 zeemlederen handschoen, 1 das, 1 bal, 1 damesrijwiel, 1 ladder. 1 rammelaar, 1 rijwielsleutel, en dat inlichtingen aan het bureau zijn te bekomen over de adressen, waar de navolgende voorwerpen zijn gedepo*- neerd: 1 pet Kon. Mar., 1 mantelband (plastic), 1 spoorboekje, 2 sleutels, 2 portemonnaies met inhoud, 1 paar kin derschoentjes, 1 krui Wagentje, 1 tas met. kleding, 2 rode ceintuurs, 1 portenjpn.i naie met portefeuille, i kleermakers- schaar, 1 zakkam in étui, 2'sleutels aart- ring, alpinomuts erf* een kindersokje. O.- en W.-Souburg COLLECTE. Donderdagavond maakte de muziek vereniging „Vlijt en Volharding" een mars door Souburg'waarbij tegelij kertijd door dames een inzameling werd gehouden ten bate van 't Prins Bernhardfonds. MUZIEKUITVOERING Zaterdagavond geeft de muziek vereniging „Vlyt en Volharding" te Souburg een concert op de Nieuwe Abeele des avonds van 89.30 uur. Oostkapefle CHR. WIJKVERPLEGING. Dezer dagen werd in het Vereni ging gehouden, welke zeer matig be- vergadering van de Chr. Wijkverple ging gehouden welke zeer matig be zocht was. Door zuster Hagens uit Mid delburg werd een uitvoerig overzicht gegeven van het wijkverplegingswerk en het ontstaan van de wijkverpleging. Na haar lezing werd een film van het werk vertoond. De voorzitter gaf hier na een overzicht van de financiële toe stand der plaatselijke vereniging. De vergadering besloot de contributie te brengen op 50 cent per maand, te be talen naar verkiezing maandelijks, per kwartaal of per jaar. Gevraagd werd de vereniging Ziekenzorg op hechtere basis te stellen en er meer een Groene Kruis-karakter aan te geven. De voor zitter deelde mede dat het bestuur de ze kwestie nader zal bezien. Ook werd de wenselijkheid naar voren gebracht om meer contact tussen leden en ver eniging te leggen en .de leden in de ge legenheid te stellen meer inzicht in het werk van de vereniging te verkrij gen. De voorzitter deelde mede dat de thans belegde vergadering het begin van een sterkere band was. Hij be treurde het dat de opkomst zo gering was. In het komende najaar wilde spreker wederom een ledenvergadering beleggen. Met een dankwoord aan zus ter Hagens werd de bijeenkomst ge sloten. Domburg UITBREIDING RAADHUIS. De raad Domburg besloot tot uit breiding van. het gemeentehuis. Deze uitbreiding zal ca. 70.000 kosten. Voorts werd besloten tot deelneming aan het vliegveld Walcheren tot een maximum van 1000. Aan de rij- wielpadvereniging .Walcheren" werd 40 subsidie verleend. Besloten werd aan hondeneigenaars niet meer toe te staan, dat honden los over de stranden lopen. Ook werd een rege ling vastgesteld voor het waterver bruik in verband met de water- schaarste. Aan Gedeputeerde Staten zal om toestemmi n g #iv o rd e n verzocht voor de vernieuwing van de vloeren in de openbare lagere school. De vernieu wing van de vloeren in de bijzondere school kost 2600. Koudekerke CONCERT De Harmonie „Voorwaarts" te Kou dekerke gaf Donderdagavond om 8 uur een concert op het Dorpsplein, ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bemhard. Begin van brand in trein. In een dieseltrein ontstond gister middag even voor het station Woer den, in een rijtuig een begin van brand door het vastlopen van een rem. De passagiers, die de'rookont wikkeling bemerkten, trokken aan de noodrem, waardoor erger onheil werd voorkomen. Nader vernemen wy, dat zich in een trein uit Leeuwarden, die op het baanvak HoogeveenMeppel reed, een soortgelijk geval heeft voorge daan. Dr. van Ledden Hulsebosch sluit zijn laboratorium. Vandaag houdt een van de meest merkwaardige instellingen van ons land op te bestaan: het chemisch la boratorium yan dr. Van Ledden Hul sebosch. De 73-jarige wetenschappe lijke criminalist, die acht jaar gele den de politiedienst verliet, maar na dien toch welhaast nooit op de plaats van de misdaad ontbrak, als het er om ging te speuren naar zeldzame vergiften, mysterieuze kogelbanen, vervalste handtekeningen of synthe tische inkten, heeft zich volgens „De Volkskrant" definitief uit zijn werk teruggetrokken. Het in lange jaren zorgvuldig verzamelde, grotendeels zélf uitgedachte en zélfgeconstrüeer- de instrumentarium, enig in ons land en in de wereld, is verkocht. Padvinders krijgen nieuw buitencentrum. Zaterdag 1 Juli, des middags om half 3, zal de hoofdcommissaris van de Nederlandse padvihdersvere- niging. de heer W. G. Roest van Lim burg, een nieuw kampeercentrum van de beweging officieel te openen. Dit buitencentrum,-gelogen in de gemeente Austerlitz, is hier gesticht met grote medewerking van Staats bosbeheer en ingericht door de pad- vindersgroepen uit Utrecht en ZeisJ. TWEEDE KAMER Fel verzet van communisten (Van onze parlementaire redacteur). Met een in de Nederlandse parlementaire geschiedenis zeldzame mo tie van vertrouwen in dc regering is Vrijdagmiddag In dc Tweede Ka mer het óp sommige ogenblikken bewogen debat over de bijstand, die Nederland aan de aangevallen Zuid Koreaanse Republiek denkt te ver lenen, geëindigd. Er was veel belangstelling voor deze vergadering. De tribunes zaten propvol. Wel had de politie voorzorgsmaatregelen getroffen om Inciden ten op het Binnenhof te voorkomen, door niet iedereen op dit oude Haag se plein toe te laten, maar dat verhinderde niet, dat er verscheidene com munisten op de tribune zaten, waardoor het enkele keren tot kleine in cidentjes kwam. Mej. Klompé wees er op, dat Noord Korea een openlijke agressie pleegde. Zij stemde in met de actie van de Verenigde Naties en achtte het juist, dat overleg gepleegd werd met In donesië over het inschakelen van de marine. De voorzitter van de P. v. d. A.- fractie, jhr. mr. M. van der Goes van Natérs, zag de actie tegen Noord Korea als een politie-actie. Daaraan mag Nederland zich niet onttrekken. De heer Korthals (WD) sprak de hoop uit, dat de actie gelocaliseeid zou blijven. De heer P. de Groot (Comm. P.) laakte het, dat Nederland op het oorlogspad wordt gedreven. Het be- Advertentie CENTRALE VERWARMING WARMWATER OLIE-BRANDERS van J. POLDERMAN GOES. Vraagt offerte Nederlandse torpedojager uit Indonesië naar Korea Volgens het Indonesische pers agentschap Antara, dat ingelichte Nederlandse kringen te Djakarta ci teert, zal een van de drie Nederland se torpedobootjagers die zich in de Indonesische wateren bevinden, naar Korea worden gezonden. De Nederlandse hoge commissaris in Indonesië, dr. Hirschfeld, heeft een onderhoud met de Indonesische mi nister-president, de heer Hatta ge had. Hierby zou hij de premier heb ben medegedeeld, dat men gezien de ernst van de toestand de voorkeur zou geven aan deze beslissing boven het zenden van een marine-eenheid uit Nederland. Van Nederlandse marinezijde kon men over bovenstaande nog geen en kele definitieve mededeling aoen. H. M. de Koningin woonde gister avond een opvoering van het Middel-Ne derlands spel „Elckerlyc" in dc Klooster tuin van. het Prinsenhof te Delft bij. Op een praehistorische begraafplaats te Hollingbury is een schedel gevonden, die, naar men meent. 3000 jaar oud is. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: „De machtige Joe Young". (18 jr.), 7 en 9.15 uur: Schouwburg: „Een dag in het leven", (18 jr.), 8 uur. Morgen. Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur. Nieuw- en Si. Joosland RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. De oudjes van Nieuw- en Sint Joos land hebben een rijtoer gemaakt door Walcheren. In 22 personenauto's had den de 60 ouden van dagen plaats ge nomen. Via Middelburg, Veere, Vrou wenpolder ging de tocht naar Oranje zon. waar een versnapering werd aan geboden. In Oostkapelle werd onder leiding van de burgemeester een be zoek gebracht aan Westhove en een wandeling gemaakt door Berkenbos. Om half vijf was het gezelschap in Domburg, waar in hotel „Wilhelmina" de koffiemaaltijd werd gebruikt en de oudjes veel plezier hadden in de speel tuin. Na Westkapelle werd Zoutelande bezocht en ook hier werd een con sumptie genuttigd. De trip ging nu verder over Biggekerke en Koudeker ke naar Vlissingen. waar een rondrit werd gemaakt door de stad. Om half negen werd de terugreis aanvaard. Het muziekgezelschap „O.N.D.A wachtte het gezelschap op. Na rond wandeling door het dorp werd de groep ontbonden. WIELRENNEN Faanhof in Ronde van Zwitserland uitgevallen. Na de zevende étappe in de Ronde van Zwitserland staat de Zwitser Ko- blet nog steeds nummer één in het algemeen klassement. Hy heeft ze ven minuten voorsprong op de Lux emburger Goldtschmidt. Onze land genoot Faanhof is in de zesde étappe, die als de zwaarste beschouwd werd, uitgevallen. BOKSEN WEDSTRIJDEN TOT 8 JÜL1 STILGELEGD. Door een technische vergissing is gemeld, dat in verband met het over lijden van de bokser Jan Remie de Nederlandse Boksbond het wedstrijd- wezen stil zou leggen tot 28 Juli a.s. Dit moet echter zijn tot 8 Juli a.s. TENNIS Nederlandse herendubbel in Wimbledon uitgeschakeld. VOETBAL Brandes naar Nimes. Naar de Telegraaf meldt heeft de bekende middenvoor van Feijenoord, Dolf Brandes, het aanbod der voet balclub Nimes in Frankrijk, om prof te worden, aanvaard. sluit van de Veiligheidsraad noem de hij onwettig en ongeldig. Na een half uur spreken werd de heer de Groot afgehamerd. De heer Weiter (Kath. Nat.) meen de, dat Nederland geen specifieke Pacific-taak meer heeft nu het uit Indonesië is weggewerkt. Het mee doen in Korea achtte h$ in hoge mate ongewenst. Evenals een aantal andere spre kers loofde "de heer Tilanus (CHU) de besluitvaardigheid van de Veilig heidsraad. Hij wilde weten waartoe het overleg met Indonesië en de Be nelux-partners had geleid. De heer Bruins Slot (A.R.) stem de in met de regeringspolitiek. Ds. Zandt (S.G.P.) maande tot voorzichtigheid; wel keurde hij de agressie in Korea scherp af. De heer J. de Kadt (P. v. d. A.) verafschuwde de totalitaire staats vorm, die Noord Korea wil. Minister-president Drees zeide, dat de Nederlandse bijdrage meer een symbolisch karakter draagt. Neder land wil de typisch militaire agres sie weerstaan. De regering van Indonesië zal zelf moeten uitmaken, welke houding zij wil aannemen. Wat België daadwer kelijk doet moet eveneens afgewacht worden. De redevoering van de heer De Kadt achtte de minister-president opruiendtegen de communisten. Nadat enkele tribune-verzoekers verwijderd waren, omdat er was ge roepen „Wij willen geen oorlog", werd er gereppliceerd. Een commu nistische motie om zich te onthou den van actie werd verworpen met de stemmen van de communisten voor. Een motie van vertrouwen in de regering, ingediend door prof. Romme en mede ondertekend door de P. v. d. A., C.H.U., A.R. en V.V. D.-fractieleiders, werd aangenomen met 63 tegen 6 stemmen. Tenslotte werd nog de eindstem ming gehouden over het wetsontwerp huurverhoging. Na verwerping van enkele amendementen werd het ont werp aanvaard, waarbij de C.P.N. werd geacht te hebben tegengestemd. De Kamer ging uiteen tot 11 Juli. Pornografische films in beslag genomen. De politie te Enschede'is op het spoor gekomen van een aantal por nografische films, welke naar een Franse film, vervaardigd werden door de 30-jarige C. v. D. een exploi tant van een filmatelier te Enschede. Het vermoeden bestaat dat dit de zelfde film is, als die welke reeds*in 1946 door de Haagse politie is gesig naleerd. In totaal had van D. reeds een negental copieën vervaardigd, waarvoor hij overigens geen buiten sporige prijzen vroeg. In verschillen de plaatsen, o.a. te Enschede en Den Haag zijn films in beslag genomen. In laatstgenoemde plaats is in ver band met deze affaire een handelaar in tweedehands goederen gearre steerd. Ook in Groningen is een on derzoek ingesteld. In Wimbledon is het Nederlandse herendubbel van SwolRinkel in de tweede ronde van deze categorie met 119, 46, 64, 64 door de Zweed Johansson en de Argentijn Movea verslagen. Mej. Hermsen en Linck speelden zich door een gemakkelijke 64 en 63 overwinning op de Brit ten WoodgateHorn in de derde ronde van het gemengd dubbel. Mevr. Schmier en Wilton namen door een wel heel gemakkelyke 61, 61 overwinning op de Fransen Galtier en Sanglier de plaats van Hermsen— Linck in de tweede ronde van het ge mengd dubbel in. KORFBAL Nederlaag-tournooi van „Olympia". Door de korfbalvereniging „Olym pia" te Wilhelminadorp worden van 22 Juli tot ongeveer half Augustus nederiaagwedstryden georganiseerd. Hieraan zullen de 'olgende clubs deelnemen: Seolto, Scampolo, Togo, Tjoba en Vios. Waar zijn onze schepen Aagtekerk 2 te Fremantle verw. Abbedijk 29 v. B. Aires n. New York. Agamemnon 29 te New York Akkrumdijk 29 te Camden. Alblasserdijk 30 te Londen Aletta 29 v. Telok Anson n. Pladju Amstelkerk 29 v. Takoradi n. Grandbas sam. Arendsdijk 29 v. Trinidad n. Recife Asturias 29 v. DJak. ca. 23 te Amsterdam verwacht. Borneo pass. 29 Beachy Head Clavella pass. 30 Gibraltar n. Pernis Edam 30 te New York Empire Brent p. 35 Oporto n. Rotterdam Fairsea p. 30 Kp. Mondego n. Rotterdam ïTiesland 29 bij Pantellaria Gaasterkerk 30 te Amsterdam Groote Beer p. 29 Ouessant. (uitreis) Hercules 29 v. Istanboel n. Izonis Indrapoera 30 te Djakarta verw. Jaarstroom 30 te P. Harcourt verwacht. Kedoe 30 v. Soerabaja n. Rotterdam Kota Agoeng 30 te Makassar Kota Inten p. 30 Bizerta n. Rotterdam Klipfontcin 29 v. Kaapstad n. Teneriffe Mentor 30 te Algiers verwacht Metula 28 v. Singapore n. Miri Modjokerto pass. 29 Algiers (uitreis) Pr. Alexander 29 te Rotterdam Pr. Willem 30 te Le Havre Salland 30 te Las Palmas Sibajak p. 30 Bougaronl n. Rotterdam Stad Arnhem 29 v. Vlaard. n. Genua Tabinta 30 te Djak. (uitreis) Tankhaven n 30 te Palembang Tarakan 29 v. Djak. n. Belawan Tosari 29 te Safago (uitreis) Van Rlebeeck 30 te Singapore Waterman pass 30 Kreta 1 te Port Said verwacht. Westland 29 te Buenos Aires Woensdrecht 29 te Rotterdam W. Ruys 30 v. Southampton n. R'dam Zuiderkruis 30 te Muntok KERKNIEUWS. Zendingsdag te Arnhem. Voor de gisteren op de „Mijlpaal" te Arnhem gehouden „grote Zen dingsdag" bestond grote belangstel ling uit alle delen van het land. Dr. W. F. Dankbaar, directeur van de Ver. Ned. Zendingsgenootschap pen in Oegstgeest, herdacht ds. Mol- lema, die tijdens een dienstreis op Zuid-Celebes is vermoord en besprak de moeilijke overgangstoestand in Indonesië. Het is verheugend, dat de jonge Kerken aldaar de verant woordelijkheid op zich hebben ge nomen, het werk van Jezus Chris tus te volbrengen. Ofschoon niet zonder schokken, blijven de Kerken in Indonesië staan. Mr. M. de Niet, oud-zendingscon sul in Indonesië, sprak over het on derwerp „Eén wereld-één opdracht". De wereld wordt allengs kleiner en de bewoners menen alles van elkaar te weten. Wij leven, alsof er staat geschreven: „Geef my (ons clubje) ons dagelijks brood" en toch is 2000 jaar geleden gezegd: „Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hy Zijn enig geboren Zoon gegeven heeft" en „Gij _ult met Mij getuigen tot het uiterste der aarde." Mr. de Niet betoogde, dat wij allen opnieuw tot bekering en belydenis moeten worden gebracht, opdat de Kerk weer ontvangen kan de reformatie. Dan is de zending niet meer een bedelras, dan kan de Kerk tot de zending zeggen: „Broeder, sta. op en wandel." Tenslotte behandelde ds. A. K. Straatsma het onderwerp: „Kent gy Uw zending?" waarby hij aanvoerde, dat de zending voor de Kerk de eerste plicht is. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Vossemeer: L. H. Kwast, cand. te Zuilen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Puttershoek: K. Ooms, candidaat en hulpprediker te Dirks- land; te Haeften: N. Kleermaker te Genemuiden. Bedankt voor Oudewater: J. van Wier te Kesteren. GEREFORMEERDE KEK KEN. Beroepen te Leeuwarden: J. Plomp te Leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7