&PÜ! Als honden konden spreken JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Vele fabeltjes en veel wanbegrip over het trouwe huisdier Zeeuwse Almanak y DE OUDERLING-KERKVOOGD OF EEN VIERDE AMBT IN INDONESIË WORDT THANS BITTERE ARMOEDE GELEDEN Nederland een luilekkerland! Grote dagen voor België op til ZATERDAG 1 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Er zijn geen slechte honden, er zijn alleen maar slechte eigenaars. Op een zekere dag, nu ongeveer 80 eeuwen geleden, sloop er een wolf- achtig dier uit de bossen in de richting van een ruwe hut en vestigde door te blaffen de aandacht van een verbaasde Neolithlsche familie op zich. Al leen geholpen door een vrolijk kwispelende staart en twee zielvolle ogen maakte het dier duidelijk wat de bedoeling was van zijn blaffen: hy wilde naar binnen. Het onderhoud eindigde waarschijnlijk met het historische ge baar een uitgestrekte poot naar de Neolithlsche huisvrouw. Na een poosje kwam de hond weer naar buiten, nu de boezemvriend van de mens. Geen ander dier kan op zo'n staat van dienst terug zien als de hond. Meer dan 8000 jaar heeft hij de mens liefde en troost geschonken, heeft hij voor hem gewerkt en hem bezig ge houden; hij heeft zijn huis, zijn kinde ren en zijn veestapel beschermd. En geen enkel dier heeft zoveel variëtei ten van het oude stamdier als de hond. De 20 millioen honden in de Ver. Staten behoren tot 111 door de de American Kennel Club erkende rassen. En daarnaast is er nog een on telbaar aantal halfbloeds, die alleen door eigenaars erkend worden. Daarom is het ook verrassend van diernartsen, fokkers en dresseurs te horen, dat niettegenstaande de hond buitengewoon populair is. de eigenaars hun dieren vaak mishandelen of er slecht voor zorgen. Nog altijd leven er verkeerde begrip pen over het trouwe huisdier. Francis en Katherine Drake, twee Amerikanen, hebben hier een studie van gemaakt. Hun conclusies troffen wij aan in de „Header's Digest". De schoolmeester heeft eens m een gedicht gezegd, dat „als de neus van een hond nat en fris is. het dier zo gezond als een vis is". Maar dit is ge bleken een sprookje te zijn. Er zijn honden, die met een natte frisse neus op sterven liggen en anderen, die met een warme, droge voorgevel zo „ge zond als een vis" zijn. De enige ma nier om de conditie van een hond te onderzoeken, is zijn lichaamstempera tuur te bepalen. (De normale tempe ratuur van een volwassen hond ligt tussen de 100,5 en de 102 graden). Honderden honden sterven door een onverantwoordelijke medische behan deling. Breng daarom als de tempera tuur van uw hond boven de 103 gra den ligt, het dier dan naar een dieren arts. SLECHTE EIGENAARS. „Men" zegt. dat de hond vals gebo ren wordt. Maar een nauwkeurige stu die van alle soorten „gevaarlijke" hon den heeft bewezen, dat er van nature geen valse hond bestaat. Deze eigen schap krijgen zij omdat ze mishandeld worden. Clarence E. Harbison, die in Amerika bekend staat als de dresseur van z.g. moeilijke honden heeft eens aldus de mening van alle vakmensen weergegeven: „Er zijn geen slechte honden, er zijn alleen maar slechte eigenaars". De dieren worden gemeen, wanneer zij gestraft worden om rede nen. die ze niet begrijpen. Honden zouden voorts werkelijk de bevelen van hun baas begrijpen. Maar voordat dit het geval is, moet het ge vraagde voorgedaan worden. De Drake's geven enkele tips van erkende hondentrainei's. Dresseer nooit met een tuig. maar altijd met een riem en halsband, voor grote af standen kan de riem met een touw verlengd worden. Laat slechts één per soon de training leiden. Maak de les sen kort tien minuten achter elkaar is genoeg Hou ze geregeld en altijd vóórdat de hond eet. Geef steeds de zelfde orders met dezelfde woorden en met dezelfde gebaren. Wacht altijd tot de hond het bevel heeft uitgevoerd. En tenslotte: hoe geduldiger de eige naar. hoe eerder resultaten. Toen de schrijvers van het artikel aan een deskundige vroegen of het waar was. dat het vuilnisbakkenras gezonder is dan volbloeds zei deze: „Als groep zijn telgen van het vuil nisbakkenras net zo gezond als vol bloeds en in geen geval gezonder. En verder zijn ze net zo verstandig". De mening van Anton Rost, president van het National Canine Research Founda tion in Amerika, luidt echter, dat vol bloeds niet alleen pienterder zijn dan bastaarden, maar ook knapper en ge makkelijker te dresseren. Ook is ge bleken, dat de stadshond gemiddeld c jaar langer leeft dan zijn neef op het platteland en dat de. eerste beter ver zorgd. beter gedresseerd en zorgvul dig gevoed is NIET TE DOM OM TE LEREN. Verscheidene kennelijk ongedul dige eigenaars hebben het sprookje de wereld ingezonden, als zouden som mige honden te dom om te leren zijn. Maar elke hond, mits zijn eigenaar ge duld heeft, is in staat al de gewone on derdelen van een beleefd gedrag te le ren. Om een hond te leren bij uw hak te blijven, moet U een dresseer-hals- band kopen. Hierbij is een ketting te preferen. Oefen nu met het dier tien minuten per dag. En elke keer als hij weg wil lopen, trek dan flink aan de riem. Binnen twee weken zal hij be leefd aan een slap riempje volgen. De jonge hond, die de eigenaardige begroetingsgewoonte heeft, door tegen U op te springen, kan op een heel kor te manier naar zijn plaats verwezen worden wanneer de eigenaar hem op zijn achterpoot trapt, juist als het dier wil springen. Ook kunt U de hond ach terover buigen, zodat hij moet vallen. Volgens Blanch Saunders, een van de best gehoorzaamde hondendresseurs, kan al te overdreven blaffen soms af geleerd worden door met de ene hand de bek van de zondaar dicht te klem men en met de andere zijn halsband vast te houden, dan flink te schudden en nee te zeggen. Maar U moet uw hond. wil hij waakzaam blijven, wel toestaan, dat hij een paar keer blaft als er gebeld wordt of bij een ander ongewoon geluid. En om uw hond af te leren, dat hij achter auto's jaagt moet U een kleine ketting aan zijn halsriem doen: steeds als hij weg wil rennen slaat deze op de poten. Sommige hondeneigenaars verklaren wel eens, dat hun dier. als het enkele maanden oud is, zindelijk is. Dit is echter onzin. Een vlugge hond zal het misschien na drie maanden zijn, maar DUIVENSCHANDAAL IN GROEDE De yiens is klein en zijn afgunst groot. En dat iemand een ander het succes niet gunt, dat hij met zijn zorgvuldig opgekweekte en ais bloed eigen kinderen vertroetelde duiven weet te behalenach, ge weet hoe de mensen zijn en ge zult er misschien uw schouders over ophalen. Er zijn er altijd, die hun jaloersheid de vrije teugel laten en hun hartstochten niet kunnen bedwingen. Maar het gaat toch wel wat al te ver, als duivenminnaars hun hartstochten zo slecht kunnen onder drukken, dat zij zich tot misdaad la ten verleiden. En dat is geschied, in Groede, onze collega's van ,J)e Stem" hebben het onthuld... Daar behaalde de duivenhouder A. van Gijs opmer kelijke resultaten in de wedvluchten, die thans aan de lopende band wor den gehouden Wacht, dacht een ander, daar zullen we eens een eind aan maken. Hij ging naar een kennis en bood f 100, mits deze in kunstmest ge weekte erwten voor het duivenhok van de heer van Gijs wilde leggen. De erwten werden inderdaad by het hok gelegd en ge zult het met ons eens zijn, dat zoiets een schurkenstreek is. Gelukkig had de heer van Gijs een waarschuwing gekregen. Hij sloeg die niet in de wind en had de erwten al te pakken voor zijn duiven ze in de gaten kregen. Gelukkig. Duiven met verbrande ingewanden zijn niet veel waard. Aangifte bij de politie volgde, de politiehond kwam in actie en wandelde onmiddellijk naar de da der. Die bekende. Maar hij weigert om zijn opdrachtgever te noemen.... Honderd gulden zijn een verleide lijk sommetje. En misschien is er nog wel iemand te vinden, die het ap precieert, dat de man, die de hon derd pop opstreek, weigert om dt man, die ze hem gaf te verraden. Maar zo'n redenering is scheef, want de man die als verleider optrad, is schuldiger, dan degene, die de ver leiding geen weerstand kon bieden. gemiddeld duurt dit toch 6 maanden. Een hondenjong is niet in staat zich zelf beter te controleren dan een baby. Gedurende de eerste maanden moet U het jonge dier in een kartonnen doos of iets dergelijks houden met papier en een stuk deken in een hoekje. Hon den zijn van nature netjes en zij zul len heel gauw leren, dat ze het papier moeten gebruiken en niet de deken. Maar het eerste wat U met Buster 's morgens moet doen, is hem uitlaten en dit moet ook het laatste zijn, wat er 's avonds met hem gebeurt. Daarbij moet U hem nadrukkelijk prijzen als hij zijn plicht heeft gedaan. BEENKLUIVEN: ONGEZOND. U geeft uw hond natuurlijk altijd een stuk been, in de hoop. dat hij dan zijn vrolijke bui daarop uit. Maar dr. E. R. Blarney, een dierenarts zegt, dat het voedsel aan een been niet te ver gelijken is met het gevaar, dat aan het kluiven verbonden is. Want, zo zegt hij, constant knauwen op benen doet de emaillelaag op de kronen van de tanden snel slijten. Geeft uw hond nooit visgraten of benen van vogels konijnen of schapen. Het is ook niet waar, dat gummibe nen het tandvlees gezond houden. Vol gens dierenartsen is rubber één van de gevaarlijkste dingen, die een hond kan inslikken. Als een hond een heel groot portie voedsel krijgt, wordt gezegd, dat, wan neer hij genoeg heeft, hij de rest wel zal laten staan. Doch honden zijn gek op eten en hebben heel weinig gevoel voor wat goed en wat slecht voor hen is. De meeste honden zijn dan ook óf onvoldoende gevoed óf overvet. Een hond driemaal per dag eten te geven of hem datgene voorzetten, wat U zelf eet. verwoest zijn gezondheid. Het beste hondenmenu is: voor vol wassen honden één keer per dag 50 vlees, 25 droog voedsel, zoals hon denbrood met dan nog melk, eieren of levertraan. Ook bespraken de Drake's het sprookje, dat een geschoren hond het in de zomer heel wat koeler heeft, dan een dier, die van zijn baas zijn vacht heeft mogen behouden. Het eigenaar dige is, dat een hond niet door zijn huid, maar door zijn mond en zijn voetzolen transpireert. Als U dus een hond gaat scheren, krijgt hij het niet koeler, maar hij gaat zich wel onbe haaglijk voelen. ALS EEN HOND ZOU PRATEN. Sommige experts geloven, dat als honden zouden kunnen praten, het eerste wat zij dan aan hun baas zou den vertellen, zou zijn, dat zij lijden en vaak flauw vallen, wanneer ze in een dichte auto of in een pas geverfde kamer worden gelaten, dat het vrese lijk is, wanneer ze steeds weer in het bad moeten (jonge honden, jonger dan zes maanden, mogen in het geheel niet gewassen worden) en dat dagelijks te gen de draad in borstelen heel belang rijk is. Zij zouden vertellen, dat nagel lak, rubber en verf snel en pijnloos van hun huid haalt, maar dat terpetijn en kerosene erg pijnlijk branden en zij zouden hun b-as ook vertellen, dat zij veel eerder verkouden zijn dan hij. Maar de oudste vriend van de mens zou, als hij zou kunnen spreken, hier niets over zeggen. Hij zou kwispel staartend naar zijn baasje gaan, zijn kop op diens knie leggen en met ver tederde blik alleen maar zeggen: „Ik hou toch zoveel van een prachtkerel!" '-iSr De Coenhaven aan het Noordzeekanaal, die In de oorlog door de Duit sers werd verwoest, is thans hersteld en tevens uitgebreid. De afsluitdam is verwyderd en het vvaterniveau is weer gelyk aan dat van het Noordzee kanaal. t, Zeer waarsehynlyk zal H.M. Koningin Juliana 6 Juli a.s. de Coenhaven openen. Luchtopname A.N.P.-foto. Stemmen uit de Kerken Verzet hl de kringen der Kerkvoogdijen In de zitting van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk op 14 Juni, is er een brief behandeld van de Ver. van Kerkvoogdyen over de figuur van de ouderling-kerkvoogd in het ontwerp nieuwe kerkorde. Naar het kort verslag meldt, blykt men in deze vereniging meer te gevoelen voor een vierde ambt. Naar aanleiding van deze brief besluit de Synode een commissie te be noemen, om een bespreking te voeren met 't hoofdbestuur van de Ver. van Kerkvoogdyen. Een kort berichtje in een verslag, waarover door menigeen die deze ver slagen leest, misschien is heen gezien. Het ïykt ons dienstig voor deze In gekomen brief enige aandacht te vragen, omdat we hier te maken krtygen met een bron van verzet tegen de nieuwe kerkorde. Deze brief heeft een achtergrond. Wat is het geval? In de kerkorde staat de figuur van de ouderling-kerkvoogd. De kerkvoog den worden gedacht als een deel van de kerkeraad. Ze blijven wel een apart college vormen. Ze kunnen zich laten bijstaan door notabelen, maar hun werk als kerkvoogd is niet meer los te denken van de kerkeraad. evenmin als het werk van de diakenen daarvan los te denken is. De Ned. Hervormde kerk is in niet geringe mate belemmerd geweest door de scheiding tussen bestuur (kerke raad) en beheer (kerkvoogdij). Ook in de kringen van de kerkvoogden is ge voeld dat naar een oplossing van deze oude kwestie moest worden gezocht. In overleg met het hoofdbestuur van de Ver. van Kerkvoogdijen die on langs haar 30 jarig jubileum vierde en waarin verreweg het grootste gedeelte van de kerkvoogdijen is georganiseerd (Van onze correspondent) DJAKARTA, Juni Als wy hier in Indonesië een krant uit Holland in handen krygen, dan hebben wy weer conversatiestof voor een hele avond lang niet van wege de nieuwsberichten en artikelen, maar dank zy de advertentiepagina's. Die advertenties doen ons watertanden. Die adverten ties doen ons Holland toeschynen als een luilekkerland, waar alles te koop is tegen belacheiyk lage pryzen. Gy, lezers in Holland, denkt daar waar sehynlyk wel anders over, maar wy hier in Indonesië vinden, dat gy in weel- do baadt want wy vergelijken Uw winkeletalages en Uw prijzen met de onze en dan komen wy tot de conclusie dat 80% van de artikelen die bij U heel gewoon zijn, voor ons ongehoorde en ongekende heerlykheden zijn en dat de overige 20% by ons zes zeven keer zo duur zijn als bij U. VOEDINGSKOSTEN Al voor de oorlog was het leven hier duurder dan in Holland. Gemid deld kwam dat ongeveer op het dub bele neer. De eerste jaren na de oor log was dat al gestegen tot het drie viervoudige. En thans, na de monetai- - - - maatregelen hier is het leven voor I *n Augustus 1949 gemiddeld gewone man vrijwel onbetaalbaar f 3,68 bedroegen en thans 5,55 een Het secretariaat van de Industriale Bond alhier heeft in een uitvoerig rapport berekend, dat de voedings kosten per (Europees) persoon per de gewone man vrijwel geworden. Een salaris van 800 mag voor Nederlandse oren hoog klin ken, hier behooort een dergelijk sa laris tot de zeer gematigde inko mens. ARMOE Een gezin, dat van dit bedrag van maand tot maand moet rondkomen, lijdt rondweg gesproken armoe. Wilt U enkele prijzen? Een broodje (200 gram) kost 47 cent, een liter melk 1.80 een blik margarine van 2 kilo 12,25. een pakje roomboter van twee ons 4.een kilo aardappelen 1.90, een kilo suiker 4.50, een kilo rundvlees 12.—, een kip 10, een ei 0,60, een kilo tomaten 2.een kilo koffie 15.een stuk huishoud zeep 2.een kilo thee 11.een (Pyramid) zakdoek 8.50, een pakje sigaretten (Escort) 1,85, een pakje sigaretten Caballerro) 5.50, een fles genever 40,een rijwiel 500. een dames japon 175.een heren- costuum 500.en zo zouden we nog lang kunnen doorgaan. Een nor male roman, die in Holland 6.30 kost, komt ons op ongeveer 25. boekjes van het type Poeketboo kos ten hier 4.50. Een krant van vier pagina's (groter zijn de kranten hier niet) kost ons 5.per maand. Een normaal huis vergt ongeveer 90. per maand, voor een wasbaboe beta len wy tegen woordig 30.40. en voor een kokki 50.tot 70. per maand. Een gezin van vier perso nen heeft maandelyks gemiddeld 'n licht- en gasrekening van ongeveer 80.—. ijging dus in nog geen jaar tyd van Voor een gezin zonder kinderen gezin thans op gemiddeld 195.per maand, hetgeen de noodzakelijke uit gaven rèeds brengt op 530.per maand, waarbij dan nog voor kleding en andere gezinsuitgaven gerekend dient te worden op gemiddeld 270. zodat daarmede, wanneer dit gezin 800.inkomen geniet, het gehele maandsalaris schoon opgaat op ba sis van een uiterst sobere levenswij ze. Op grond van uitvoerige bereke ningen komt het rapport aan tot de conclusie, dat, indien men thans de salarisgenietenden eenzelfde mate behoeftebevrediging zou willen waar borgen als in 1949, een neto-salaris VERZET. van 500.met 48% zou moeten stijgen tot 740.een netto-salaris van 600.met 55% tot 930. een netto-salaris van 700.met 58% tot 1100.en een nettosalaris van 1000.met 66% tot 1660, Het gevaarlijke van de situatie is nu. een en ander alles geldend voor ge- dat ook ander verzet dat er in de Ned. zinnen zonder kinderen. En dan is Hervormde kerk tegen de kerkorde is, nog niet eens rekening gehóuden met zich samen trekt by het verzet in de levensverzekering- en pensioenpre- kringen van de kerkvoogdijen. Aan ar mies, die in verband met de nieuwe gumenten wordt nu niet zo heel veel deviezenbepalingen met het drievou- te berde gebracht. „Historische rech- dige moeten worden betaald! ten" worden -naar voren geschoven. Ja, het leven is duur voor de Neder- de?f verdedigen, als of wij landse werkers in Indonesië. Volgens historische rechten alleen ooit ver een zeer nauwkeurige berekening der. Kuttnen komen. Het is toch soms zou iemand, die hier voor de oorlog ™el eei^s n9^1S. m bepaalde situaties, voor volledige, zeer behooriyke le- de moed te hebben deze vrijwillig prijs vensomstandigheden met een gezin te geven. van drie kinderen 500.uitgaf, nu De ondergrond van het verzet lijkt voor een zelfde levenspeil (indien ons tenslotte het feit dat kerkvoogden, zulks mogelijk was) maar liefst wanneer zij in de kerkeraad worden -- 3.000,moeten neertellen. Een ver- opgenomen, een deel van hun vrijheid houding dus van van 1 op 6. En de prijs geven. Al kennen we de inhoud lorw; Hon Ic int™.,salarissen blijven daar vooralsnog I niet van de brief die door het hoofd je nFS I 31 worden zij wel enigermate aange- bestuur van de Vereniging van Kerk- ShZdeTfike laSèn kom?n ver cn ver beneden- voogdijen aan de Syngle8 geschreven huishoudelyke lasten Komen eenzeifae iSj toch komt het ons voor dat dezelf- heeft de commissie voor de kerkor de de oplossing-menen te vinden in de ouderling-kerkvoogd. Nu het ernst wordt met de aanne ming van de nieuwe kerkorde en er reeds een datum van invoering voor lopig is vastgesteld, komen er meerde re bezwaren los. Dit is niet buiten ver wachting. Emigranten voelen immers ook meer bezwaren tegen de voorge nomen verhuizing en de onzekere toe komst waarin zij zich werpen, wan neer hun hebben en houden moet wor den verkocht. En zo is het ook bij de aanneming van een kerkorde. Een kerk gaat een onzekere toekomst tege moet naar een ander land. In de kringen van de kerkvoogdijen worden de bezwaren tegen de ouder ling-kerkvoogd nu in eens acuut. Het hoofdbestuur van de Ver. van Kerk voogdijen heet nog steeds te staan ach ter deze figuur. Op vergaderingen die overal in ons land gehouden zijn, bleek dat er in de kringen van de kerkvoogden zelf meer verzet bestond dan men oorspronkelijk had gemeend. Na deze peiling van de gedachten heeft het hoofdbestuur de brief geschreven aan de Generale Synode, die in het kort verslag is genoemd. Men gevoelt nu meer voor een vierde ambt. Naast de ouderling, predikant en diaken dus de kerkvoogd in één kerkeraad. De oplossing van de kwestie Bestuur- Beheer. is een van de centrale punten in het ontwerp-kerkorde. Wanneer hier geen verandering komt. verliest de kerkorde een belangrijk deel van haar waarde. Of die oplossing nu ge vonden wordt in de figuur van de ouderling-kerkvoogd, of in een vierde ambt. doet eigenlijk minder ter zake, als er maar een oplossing komt. Het Wereldgebeuren Als de voortekenen niet volkomen bfcdriegen, dan staan er voor België in de komende week grote dingen te gebeuren. En al weer als diezelfde voortekenen niet bedriegen, zullen we in de komende week de terugkeer van Koning Leopold beleven! De jongste verkiezingen hebben een zuiver Katholieke regering aan het roer gebracht en hoewel deze ver klaard had, dat zy af zou treden on middellijk na het afdoen van de ko ningskwestie, is zy toch met een re geringsprogramma voor den dag ge komen, dat eigeniyk alleen past by een regering, die voornemens is het zeer lang vol te houden. Vermoedeiyk hoopt de Belgische premier dus, dat hg na de koningskwestie te hebben opgelost, opnieuw tot regeren zal worden geroepen. Vermoedelijk zullen vandaag de debatten in de Kamer over deze re geringsverklaring eindigen. Onmid- deliyk daarna zal gestemd worden over een motie van vertrouwen, wel ke aan de Kamer zal worden voorge legd. De Katholieke Volksparty heeft vier zetels meer dan alle andere par tijen samen en men behoeft dus geen rekening te houden met de mogelyk- heid, dat de motie verworpen zal worden. Op 4 Juli komt de regerings verklaring dan in de Senaat in be handeling en daar de Katholieken hier over een meerderheid van zeven zetels beschikken, is daar ook geen vuiltje aan de lucht. Op 6 en 7 Juli komen dan de wets voorstellen tot opheffing van het re gentschap van Prins Karei aan de or de in een verenigde vergadering van Kamer en Senaat. Hier zal het nog wel even spannen, omdat de vier par tyen hun beste sprekers in het vuur zullen sturen, ten einde hun eigen wensen te doen zegevieren. Voor Leopold is deze gang van zaken niet zo prettig, omdat dit tevens bete kent, dat zyn tegenstanders nog een maal volop gelegenheid krygen ora hun hart volledig te luchten. Dat kan de stemming in België nog lelijk be derven... Als dan echter aan het einde der debatten de opheffing van het re gentschap een feit zal zyn geworden, zal dit automatisch betekenen, dat koning Leopold kan terugkeren en zyn koninklyke functie weer kan op nemen. Aangenomen wordt, dat Leopold dan ook geen dag meer zal wachten, maar reeds op Vrijdag 8 Juli, verge zeld door prins Boudewyn en prinses Josephine Charlotte, naar België zal komen om zich ogenblikkelijk ïrat een radiorede te wenden tot het Bel gische volk. Dat wordt dus de grote dag voor België! Het lijdt geen twyfel, dat Leopold, ondanks het verzet in vele kringen tegen zijn terugkeer, door de overgrote meerderheid van het Bel gische volk met groot enthousiasme zal worden begroet en dat er vreug de zal heersen In geheel het land. Of de radioboodschap van Leopold nog verrassingen zal brengen? Of hrj wellicht toch nog zal besluiten, na het rumoer rondom zyn persoon, de kroon spoedig op zyn zoon over te doen gaan? Het is het enige punt, waaromtrent twijfel kan bestaan. Dat er door de tegenstanders van Leopold incidenten zullen worden uitgelokt, wy geloven het niet. De Belgen zyn te goede democraten, om zich niet neer te leggen by de wen sen van de meerderheid der kiezers. 20. ...waar de agent Priem Pruim bij het kruispunt stond opgesteld teneinde het verkeer te regelen. Van de andere kant kwam de hondewa gen van Trui Treuzel en Priem Pruim was van mening, dat Trui Treuzel als ingezetene van Ze- vensloten recht op voorrang had. Dies hief hy zijn witgehandschoende rechterhand op, ten te ken, dat de aanstuivende Jimmy Brown stoppen moest. de vrijheid ook bij de instelling van het nu begeerde vierde ambt moet worden prijs gegeven. Wanneer het om historische rechten gaat, moet worden opgemerkt dat bij de invoering van de kerkorde ook de ouderlingen rechten prijs geven. Aan diakenen en kerkvoogden wordt een deel van de vertegenwoordiging in de hogere organen afgestaan. Deze rech ten van ouderlingen zijn van oudere datum dan die der kerkvoogden. Eveneens geven predikanten een deel van hun rechten prijs, als zij stem men vóór de kerkorde. Hierin zit óók een stuk vrijheid. Bovendien zullen zij in elk hoger orgaan nooit meer verte genwoordigd zijn dan de andere ambts dragers. Tegenover dat prijs geven van oude rechten staat, dat kerkvoogden er meerdere krijgen. Zij worden direct in geschakeld in het gehele leven en vooral in het financiële beheer van de gehele kerk. VERSCHUIVINGEN. Nochtans, het feit ligt er, dat op het ogenblik het verzet tegen de nieuwe kerkorde, dat er op verschillende pun ten is, zich kristalliseert in het verzet tegen de ouderling-kerkvoogd. Kerk voogdijen ontvangen aanschrijvingen om er toch vooral op te letten dat, als zij niet vrijwillig zich voegen in het raam van de kerkorde, wanneer deze wordt ingevoerd, niemand hen iets kan maken. Wanneer goedkeuring van een beroep nodig is in een Gemeente, waar kerkvoogden zich niet willen voegen, deze niet mag worden geweigerd. „De rechter zou in zulk een weigering van autorisatie en approbatie, misbruik van recht zien". Onder deze adressen staan namen van vogels van heel di verse pluimage. Wonderlijk zo een Zwingliaan en een Confessioneel te sa men te zien. Het verzet tegen de ouderling-kerk voogd gaat dwars door de Ver. van Kerkvoogdijen heen. Op de jubileum vergadering op 9 Juni sprak de voor zitter o.a.: „Tot gedenken in ootmoed, leiden ook wel de spanningen welke in onze organisatie, vooral in de laatste tijd. niet hebben ontbroken. ..Hij voeg de er aan toe: „Voor een deel zijn deze spanningen te wijten aan het feit, dat vele van onze leden niet bij de ver schuiving, die in onze kerk plaats vindt, zich kunnen aanpassen. De tijd dat de Kerk indommelde op het zachte kussen der traditie, is voorbij". Uit dit woord van de voorzitter blijkt wel dat hij. en met hem het hoofdbe stuur. zich niet zo maar heeft geschaard achter hen. die de ouderling-kerk voogd niet willen aanvaarden. Over die verschuivingen in de Kerk. waarbij vele kerkvoogden zich niet kunnen aanpassen, nog iets in een vol gend artikel. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3