ER KAN VOEDSEL GENOEG VOOR IEDEREEN ZIJN DE VOORHAVEN TE VLISSINGEN WORDT VERBETERD ZEELAND KRIJGT 320 GEZINNEN UIT INDONESIË „VANCOUVER BOYS BAND" IN MIDDELBURG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 JULI Prof. dr. E. de Vries sprak te Oostburg over wereldvoeds elproblemen. Geslaagde rondrit vervolg van pagina 11 r Spreker aarzelde niet te zeggen, dat deze situatie de Zeeuwse boeren op het gebied van de verzorging van gewassen tot nog toe voor honderd duizenden guldens schade heeft be rokkend. In sommige delen van de provincie heersen onhoudbare toe standen. Om een enkel voorbeeld te noemen: er worden handgelden ge geven om vuile percelen biet^ft nog van de ondergang te redden. Er zyn gewassen uitgereden, omdat men 't -iikruid geen :>aas Kon en wat dc heer Geuze zelf in dit jaargetijde nog nooit meegemaakt had: er wordt 's avonds overgewerkt. De Zeeuwsche Landbouw Maat schappij als vertegenwoordiger van een grote meerderheid van boeren werkgevers wil tegen deze toestand ten sterkste protest aantekenen. Zij is niet bereid, wanneer niet spoedig verandering ter verbetering komt, nog langer in de sociale sectie hier aan mede te werken en zij zal, zij 't noodgedwongen, de werkgeversver enigingen haar volle steun verlenen. De verantwoordelijkheid voor de grote tekorten van thans zijn en dan ook voor de onverdraagzaamheid van lien, die menen, dat samenwer king kan bestaan in een voortduren de eenzijdige wilsoplegging, zelfs te gen de betere adviezen van een lan delijke hoofdafdeling van de Stich ting v. d. Landbouw in. De opening van de Landboüwhuis- houdschool te Kruiningen op 17 No vember 1949 heeft zowel het dage lijks bestuur als dat der Kring Z.- .Beveland-Oost zeer veel voldoening gegeven. Het aantal nieuwe leerlin- gen aan deze school bedroeg 159. 'it jaar zal een nieuw gebouw te Schoondijke betrokken worden. Het leek spreker gewenst, dat er nog meer belangstelling gewekt Hvordt voor ambulante cursussen op de ver schillende dorpen. Thans werken 29 vrouwelijke leer krachten en 16 mannelijke leerkrach ten aan de 6 scholen te Zierikzee, Kortgene, Tholen, Kruiningen. Schoon- dyke en Terneuzen en aan de cursus sen te Axel en Meliskerke. Tenslotte sprak ir. Geuze over de samenwerking met de L.J.G. We zullen in den beginne voorzich tig en met tact elkanders geest moeten leren begrijpen, aldus ir. Geuze, doch daar allen hetzelfde doel nastreven, een sterk platteland in Christelijke geest werkzaam, twijfelde hij er niet aan of de arbeid zal snel vruchtdra gend worden. Spr. besloot met een beroep op alle vaders en moeders, een. nu de waar borgen in aller ogen voor een goede organisatie van de jongeren aanwezig zijn, hun zoons en hun dochters aan te sporen lid te worden van de L.J.G. en Z.P.M., zodat uiteindelijk het Zeeuwse platteland, geleid onder de vlag van do Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij, de grootst mogelijke eenheid tot heil van de boerenstand zal weten op te brengen. I Muziekvereniging „E.M.M." te Groede bestaat 110 jaar. Het komt niet zo vaak voor dat een dorpsvereniging 100 jaar bestaat, In Groede heeft ait feit zich reeds 10 jaar geleden voorgedaan en wel bij de muziekvereniging E.M.M. Helaas was er toen door de oorlog, geen gelegen heid om dit feit feestelijk te herden ken. Nu E.M.M. in September a.s. 110 jaar zal bestaan, gaat dit jubileum niet onopgemerkt voorbij. Het wordt gevierd met een klein festival en wel op 12 September a.s. Aan dit festival zullen deelnemen de verenigingen uit Oostburg, Schoon dijke, Breskens, Nieuwvliet en na tuurlijk E.M.M. zelf. 's Middags zullen deze korpsen 'n muzikale wandeling door de gemeen te maken en vanaf 5 uur zullen er dan concerten worden gegeven in de tent. POLITIERECHTER. Dodelijk ongeval door onvoorzichtigheid. Voor de politierechter stond giste ren te Middelburg terecht de land bouwer A. P. K. v. D. te St. Philips- Jand. Deze wilde op 20 Januari een met 5 ton kunstmest geladen wagen, met behulp van een tractor zyn schuur binnen duwen. Hiertoe werd tussen de vooras van de tractor en de achteras van de wagen een twee me ter lange balk geplaatst, die de ar beider P. S. moest vasthouden. Op deze zeer onvoorzichtige wijze werd de wagen binnengeduwd. Toen de achterwielen van de wagen over de schuin oplopende drempel van de schuur gingen, glipte de balk van de steunpunten af en reed de wagen te rug, waardoor S., die zich niet tijdig kon terugtrekken, bekneld raakte tussen de wagen en de tractor. Hier door werd zijn rechterborstkas inge drukt, tengevolge waarvan hij een dag later overleed. De Officier van Justitie achtte ver dachte schuldig aan het hem ten laste gelegde. Hij eiste 1 week gev. straf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, alsmede een geldboete van 200 of 100 dagen hechtenis. De uit spraak luidde. 1 week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en 100 of 50 dagen. Na de openingsrede van ir. Geuze, deelde de voorzitter van de kring West Zeeuwseh-Vlaanderen, de heer M. de Bruijne mede, dat ir. Geuze opnieuw tot voorzitter was gekozen voor de tijd van zes jaar. Spr. wenste de Z.L.M. geluk met; deze benoeming. Deze mededeling werd door de verga dering met groot enthousiasme be groet. Tot leden van verdienste werden benoemd voor de kring Walcheren, de heren Jac. Geschiere Gzn. Melis- kerke en A. Janse te Biggekerke. Voor de kring Schouwen en Duive- land, F. C. v. d. Bout. Nieuwerkerk, J. H. Goemans, Zierikzee, J. A. v. d. Bijl Joh.zn, Zonnemaire en Adr. Gan- zeman. eveneens uit Zonnemaire. Het ledental van de Z.L.M. is te sta- tionnair gebleven. Het ledental is volgens de voorzitter zeker voor uit breiding vatbaar, wanneer meer pro paganda wordt gemaakt. Als voor beeld noemde spr. de afd. Cadzand, waar in enkele weken 12 nieuwe le den werden geboekt. WERELD VOEDSELPROBLEMEN Prof. dr. E. de Vries uit Wage- ningen hield daarna een voordracht over „Wereldvoedselproblemen", Spreker schetste uitvoerig hoe er landen zijn, bijv. in Azië, waar niet voldoende voedsel verbouwd wordt voor de eigen bevolking, waardoor er hongersnood is, terwijl er in andere gebieden een voedseloverschot is met als gevolg vernietiging daarvan. Kan er genoeg voedsel verbouwd worden om ook na 50 jaar 5 milliard mensen te voeden zo vroeg spreker. Dat zal zeker mogelijk zijn, zo meen de hij, wanneer er evenwicht kan worden verkregen. Het droge opper vlak van de wereld beslaat 14 milli ard ha, waarvan 2^ milliard ha be bouwbaar is. Daarvan is momenteel 1 milliard ha onder de ploeg, terwyl er daarnaast nog 4 milliard ha gras land is, grasland althans in de ruim ste zm des woords genomen. Er zyn dus voldoende mogelijkheden om het te bebouwen gebied'te verdubbelen, terwijl er tevens een veel grotere productie, gemaakt kan worden. God schonk ons de natuur met vol doende vruchtbare aarde, terwyl de mens by machte is deze grond pro ductief te maken, waardoor het dus mogelijk is, dat ieder mens voldoende voedsel krijgt.-Desondanks is men er niet in geslaagd dit te bereiken. Het gaat hier om een zedelijk vraagstuk, namelijk dat van de menselijke ver houdingen. Eerst wanneer de mensen tot elkaar kunnen worden gebracht, zal er gelegenheid zijn het wereld voedselprobleem op te lossen. RONDRIT. 's Middags slingèrde zich een kilo meters lange stoet van auto's dóór 't Zeeuwsch-Vlaamse landschap. Niet minder dan 250 auto's, waaronder 70 bussen, waren nodig om de duizenden gasten iets van deze prachtige land bouwstreek te laten zien. Dank zij een perfecte organisatie verliep al les bijzonder vlot. Nauwelijks waren de gasten, onder wie zich ook de «Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echt genote bevonden, op het tentoonstel lingsterrein terug, of de demonstra ties van het bekroonde vee nam een aanvang. De belangstelling was over weldigend en het aantal bezoekers, onder wie vele Belgen, werd in de tienduizenden geschat. 's Avonds gaf de marinierskapel onder leiding van Gysbert Nieuwland een concert, dat door duizenden be zoekers werd bijgewoond. Het was een waardig besluit van twee prach tig geslaagde dagen. DE UITSLAGEN. Door plaatsgebrek zijn wjj niet in staat vandaag de lyst van bekronin gen te publiceren. Maandag hopen wy met de volledige uitslag van de keuring te komen. Verduistering van 7500. D.U.W.-klerk werd gearresteerd en bekende. Door de Inspectie van de D.U.W. werd dezer dagen een fraude ont dekt, gepleegd door een klerk van de Ned. Heidemaatschappij. Deze klerk, J. B. te Middelburg, was be last met het opmaken van loonsta- ten van met D.U.W.-subsidie uitge voerde werken. Ondanks regelmatig uitgevoerde controle, slaagde B. er in, om naar thans blykt gedurende de jaren 1949 en 1950 op zeer geraf fineerde wyze gelden uit de kas te verduisteren. De dader, die inmiddels gearresteerd is. heeft een bekente nis afgelegd. Naar wij menen te we ten gaat het hier om een bedrag van circa 7500. Ned. Herv. kerk en verenigingsgebouw te Lewedorp. Reeds geruime tijd koestert men het plan om zo mogelyk te kómen tot de bouw van een Hervormd kerk en verenigingsgebouw te Lewedorp. Dezer dagen hebben de kerkeraaen van 's-HeerenhoekNieuwdorp en 's-Heer ArendskerkeBaarsdorp ge zamenlijk vergaderd om deze zaak onder ogen te zien. Besloten werd een inzameling te houden onder de gemeenteleden om te trachten zo het plan te verwezen lijken. De bouwkosten worden op ca. 30.000 geraamd. Momenteel be schikt men reeds over een bouw fonds van ongeveer 2500. Een onderwijscommissie gevraagd De gemeenteraad van Vlissingen besloot Vrijdag tot vernieuwing en verbetering van de Oostelyke kademuur aan de Voorhaven te Vlissingen, waarmee een bedrag van 168.000 is gemoeid. Het werk werd nadat wethouder M. A. van Popering een korte toelichting had gegeven op de aanbesteding onderhands gegund aan de aannemer, die ook de ver betering van de Vissershaven uitvoert. Het oredict voor dit laatste werk kon teruggebracht worden van 290.000 op 231.000. Bij de ingekomen stukken was een brief van een verpleegde in het ty- delyk tehuis voor ouden van dagen, dat gevestigd is in de Willem Hl-ka zerne. Wethouder van Popering ver klaarde in verband met deze brief, dat er alles op gezet zal worden om voor 1 Sept. a.s. het voormalige Zus terhuis aan het Bellamy-park gereed te hebben voor de huisvesting van ouden van dagen. Aan mej. E. J. Rozemond werd eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de Bouwen Ewoutschool en in haar plaats werd benoemd mej. M. H. Modderkreke. ONDERWIJSCOMMISSIE By de rondvraag gaf de heer A. van Schijndel (P.v.d.A.) in overwe ging een raadscommissie voor het onderwys in te stellen. De burge- Kwatta soldaatjes blijven altijd geldig. Vraagt Uw winkelier ©I o«t om de uitgebreide cadeaulijst N V. KWATTA. Vrachtauto's yoI fietsen naar Middelburgs politiebureau. Het komt herhaaldelük voor, dat bezoekers van de Middelburgse weekmarkt, die op de fiets naar de stad zijn gekomen, hun karretjes tegen de winkelpuien aan de Markt plaatsen. Dikwyls staan deze fiet sen da^r de gehele dag. De winke liers maakten daar al geruime tyd ernstig bezwaar tegen en wendden zich tenslotte tot de politie. Deze is Donderdag in actie geko men en heeft enkele vrachtwagens vol rijwielen van de Markt naar de Graanbeurs op de Dam gebracht. Daar konden de onthutste eigenaren hun bezit weer terug krygen. Om de marktbezoekers enigszins tegemoet te komen, zal vermoede lijk met ingang van volgènde week Donderdag naast het wachtlokaal „De Ijsbeer" een bewaakte fietsen stalling worden ingericht. Gemeente-ontvanger van St. Philipsland ontslagen. De gemeenteraad van St. Philips land heeft eervol ontslag verleend tegen 1 Juli a.s. aan de gemeente ontvanger, de heer B. Tevens werd hy ontslagen als ambtenaar ter se cretarie. Aan de heer B.. die een ernstige achterstand in zijn admi nistratie had, werd tenlaste gelegd, „gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel en nauwgezetheid." Wethouder L. J. van Nieuwenhuy- zen deelde mede, dat alleen in ern stige gevallen zoals fraude enz. ont slag kan worden gegeven zonder 't praedicaat „eervol". Dit houdt ver band met de pensioenrechten van de betrokken ambtenaar. Beroep op de gemeente besturen. Van de Commissaris der Koningin ontvingen wij de volgende medede- "Üiijkens een mededeling van de Minister van Binnenlandse Zaken aan de Commissarissen der Konin gin, moet er rekening mede gehou den worden, dat in 1950 ongeveer 14000 gezinnen van ambtenaren, mi litairen en particulieren vanuit Indo nesië zullen repatriëren. Eén van de grootste moeilijkhe den, die zich hierbij voordoen is de huisvesting van deze gezinnen. Ge rekend naar een maatstaf, die voor het gehele land geldt, zullen in de Srovincie Zeeland ongeveer 320 van eze gezinnen ondergebracht moeten worden. Ongetwijfeld brengt dit vele moei- ïykheflen met zich, aoch niet ontkend kan worden, dat onze nationale plicht gebiedt, dat zoveel mogelijk feholpen wordt. In verband hierme- e doen de Commissaris der Konin gin in Zeeland en de'Provinciaal In specteur van de Dienst voor Maat schappelijke Zorg, welke dienst de repatriërenden bij aankomst hier te lande in eerste instantie moet op vangen, een beroep op de bevolking om, zo mogelijk, medewerking aan de oplossing van dit huisvestings probleem te verlenen, door vrijwillig woonruimte beschikbaar te stellen. Opgaven worden gaarne bij de bur gemeester ingewacht. Zij, die woonruimte kunnen afstaan, worden aangeraden te trachten zelf in verbinding te treden met repa triërende familieleden of kennissen en van het resultaat van dit overleg eveneens mededeling te doen aan de betrokken burgemeesters. Van de heer S. J. G. van Leeuwen, Srovinciaal inspecteur van de Dienst laatschappelrjke Zorg, die met de organisatie belast is, vernemen wij in aansluiting op bovenstaande op roep, dat reeds weken lang voorbe reidend werk werd verricht om de stroom van repatriërenden, waarvan ook Zeeland zijn deel krijgt, op te kunnen vangen. De kampen in Bres kens en Aardenburg zyn als eerste oponthoud ingericht en reeds hebben hier verscheidene families vertoefd. Drie honderd en twintig gezinnen onderbrengen, alleen in 1950, is evenwel geen kleinigheid, te minder waar het verblijf in bovengenoemde opvangkampen slechts van korte duur kan zijn. Zij moeten als opvang- station ruimte kunnen bieden. Zeer veel, aldus de heer van Leeu wen, zal afhangen van de houding der Zeeuwse gemeentebesturen. Zeg gen dezen, dat zij nog wachtiysten hebben met honderden namen en dat er dus voorlopig van onderbrenging van repatriërenden geen sprake kan zijn, dan komt men niet tot een op lossing. Doet men echter wat er ge daan kan worden, dan moet Zeeland deze mensen huisvesting kunnen ver lenen. Gelukkig hebben verscheide ne gemeenten het goede voorbeeld gegeven, al Is het resultaat van een eerste oproep om medewerking wei nig hoopgevend. Hier en daar zal wellicht gezegd worden, dat de huisvesting in Zee land zelf zo slecht is, dat niet ge troffen gebieden voor moeten gaan. Hiertegen werd door de heer van Leeuwen opgemerkt, dat de niet ge troffen steden en provincies reeds duizenden hebben opgenomen, maar dat ook hun opvangcapaciteit niet onuitputtelijk is. Daarom moet ook op Zeeland een beroep worden ge daan en spr. hoopte, dat dit niet voor dovemansoren zou klinken. Nieuw gebouw voor Amsterdamse Bank te Vlissingen. In besloten kring werd het nieuwe bankgebouw van de Amsterdamse Bank te Vlissingen geopend. Het ge meentebestuur was daarbij vertegen woordigd door burgemeester mr. B. Kolff, de wethouder van openbare werken, de heer M. S. van Popering, de gemeentesecretaris, de heer A. de Beyl en de directeur van Openbare Werken, de heer C. Ouwehand. Na mens de algemene directie van de Amsterdamse Bank was aanwezig de heer A. v. Westreenen, onderdirec teur. Voorts gaven alle directeuren van de Zeeuwse filialen der Amster damse Bank van hun belangstelling blijk. Onder leiding van de heer v. d. Meulen werd het nieuwe gebouw be zichtigd. Tijdens de lunch, die na een rondrit over Walcheren werd gebruikt, voer den o.a. het woord de heer van West reenen, burgemeester mr. Kolff, de heer Ouwehand en de heer J. Germing uit Middelburg, die namens de Zeeuw se directeuren sprak. Een veerbootkapitein nam afscheid. Laatste reis op „Koningin Juliana" Donderdagmiddag om kwart voor een liet de veerboot „Koningin Julia na", toen zy de haven van Vlissingen binnenkwam, drie lange en één korte stoot horen. En aan de Ryksponton werd hierop door de Prins Bernhard onmiddellijk met dezelfde stoten ge antwoord. Het was het traditionele afscheids signaal by de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland, dat ditmaal gold de kapitein eerste klasse P. J. den Outer, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd de provinciedienst verliet. Ruim 31 jaar geleden is kapitein den Outer als matroos in dienst ge treden van de Provinciale Stoomboot diensten. Dat was voor hem toen een grote stap. Hy verrichtte in die tijd namelijk met een vrachtscheepje beurtdiensten. En hij was dus schip per op zijn eigen schip. Dit alles gaf hy echter op. Niet lang bleef kapitein den Outer matroos. Na een jaar werd hij stuur man-aflosser en na 12 jaar, in 1932, stuurman. In 1942 werd hy kapitein en hij is als kapitein eerste klasse ge- pensionneerd. Om 12.45, toen de „Koningin Julia na" uit Breskens in Vlissingen kwam, nam kapitein den Outer afscheid van zyn bemanning en van het schip waarop hy by vrywel alle proefvaar ten kapitein is geweest. Des middags werd ten kantore van de Stoomboot diensten door directie en personeel op waardige wijze van deze sympathieke en bij alle dagelijkse veer-reizlgers be- kehde kapitein, afscheid genomen. In die 31 jaar heeft kapitein den Outer uiteraard veel meegemaakt. Datgene, dat echter op hem nog de meeste indruk heeft gemaakt is de beschieting van de „Koningin Wilhel- mina" geweest toen deze op een na jaarsdag in 194.4 onder zyn comman do in de haven van Kruiningen lag. Strijken en boodschappen doen Even een japonnetje voor een vrien din stryken en dan vlug nog even uitgaan voor een boodschap. Dat deed een dame in de Clyverstraat te Vlis singen. Maar ze vergat de electrische strykbout uit te schakelen en toen ze terugkwam van de boodschap, was de brandweer gealarmeerd, het ja ponnetje van de vriendin verteerd, de strijkplank half geruïneerd en een bogin van brand nog tijdig geblust: meester zegde overweging daarvan toe. De heer J. Marys (AR) infor meerde naar de huisvestingsmogelijk- heden voor Indische gerepatrieerden en de verstrekking van bouwvolume daarvoor. Uit het antwoord van weth. M. A. van Popering bleek, dat Zeeland rond 500 gezinnen onder dak zal moeten brengen. Vlissingen zal het mogelyke doen om daaraan mee te helpen, maar men wil zo min mogelyk aan inwoning beginnen, omdat inwoning hier heel wat anders betekent dan in plaatsen, die in de oorlog minder zwaar werden getroffen dan Vlissin gen. De heer J. Post (P.v.d.A.) zag wei nig heil in extra bouwvolume voor dit doel, omdat het bouwbedryf reeds op topcapaciteit werkt. SLUITINGSTIJD CAFÉ'S De heer M. J. Corveleyn (RK) drong aan op schoonmaken van het terrein by de hoek Dishoeckstraat v. d. Spieghelstraat en wilde de slui tingstijd van café's tijdens het bad seizoen bepalen op 1 uur des nachts. De heer J. Post (PvdA) drong aan op wijziging van het trottoir hoek Hogeweg-Rembrandtlaan in verband met het passeren van bus sen. Wethouder M. A. van Popering wilde daarmee wachten tot de busroute een meer definitieve vorm heeft aan genomen. Het schoonmaken van het terrein bij de Dishoeckstraat zal bekeken worden. De burgemeester deelde mede aan de heer Corveleijn, dat dit jaar voor het laatst door B. en W. een bijzon dere vergunning zal worden gegeven voor verlating van het sluitingsuur der café's. Spr. heeft de toezegging van de caféhouders, dat zij medé zullen wer ken aan beteugeling van het drank misbruik. Wordt deze toezegging be vredigend nagekomen, dan kan vol gend jaar een voorstel tot wijziging van de sluitingstyd vernacht worden. Daarna sluiting. Eindexamen Lyceum te Terneuzen aid. Gymnasium-A. Voor het eind-examen van de afd. Gymnaslum-A van het openbaar Ly ceum te Terneuzen, zyn geslaagd M. Brandes uit Axel. A. Geelhoed uit Hoek en Janine Marvin uit Sluiskil. Sint Jansteen verwierp grenswijzigingsvoorstel. Raad wil 220 h.a. afstaan. aan Hulst. De gemeenteraad van Sint Jansteen heeft aan de plannen van Gedepu teerde Staten tot wijziging van de gemeentegrenzen unaniem afgewe zen. Na een bespreking in de raad, werd goedgevonden, dat B. en W. een antwoord aan Gedep. Staten zullen zenden, waarin wordt opgemerkt, dat door toevoeging van een groot lande lijk gedeelte van Sint Jansteen aan Hulst, deze laatste gemeente haar stedelijk karakter zal verliezen. Door deze voorgestelde toevoeging aan Hulst worden niet minder dan 527 ingezetenen losgerukt van Sint Mocht het in de bedoeling liggen Hulst aan bouwterrein te helpen, dan wijst men er op. dat op deze gemeen te op eigen territoir nog verscheide ne woningen kan stichten. Mocht men in afwijking van de voor de oorlog bestaande opvatting, dat op het bewuste terrein geen in dustrie moest komen, thans het ter rein aan Hulst willen geven om in dustrie aan te trekken, dan merkt de raad op, dat daarvoor een stuk grond van 220 ha. liggende ten Noorden van de spoorbaan en ten Oosten van de Franse straat het meest geschikt zou zijn. Geconstateerd wordt, dat de meest natuurlijke grensscheiding tussen St. Jansteen en Hulst de spoordyk is. De raad verzoekt tenslotte ernstig aan Gedep. Staten de gebiedsuitbrei ding van Hulst te beperken tot de reeds genoemde 220 ha. Bevelandse burgemeesters naar België. Donderdag bracht een 30-tal leden van de vereniging van Burgemees ters en Secretarissen in Z. en N. Beveland het aangekondigde tegen bezoek aan hun Belgische collega's uit het arrondissement St. Niklaas. Met de bekende gulle Belgische gast- vryheid is het gezelschap hier om vangen en mede door hetgunstige weer, een prachtig geslaagde dag bereid. Nadat burgemeester de Wits van St. Niklaas de Bevelandse vrienden in het stadhuis had verwelkomd, werd naar Temsche gereden, waar de fraaie oude kerk werd bezich tigd. Het was juist markt en kermis in St. Niklaas, zodat de ballonopsty- ging op de markt duizenden belang stellenden trok. Tot slot verenigden de Belgische en Bevelandse magistraten zien aan 'n banket, waar'in harteiyke speech- jes de Benelux-gedachte werd uitge werkt en de lof op het „zoete Waas land" bezongen. De voorzitter van de Bevelandse vereniging, mr. dr. A. J. J. M. Mes, dankte voor de warme ontvangst, terwyl verder nog de burgemeesters van St. Niklaas, de heer de Wits, van Lokeren, prof Tsuysbaert, en van Yerseke, de heer A. C. Willem- sen, het woord voerden. Muziekavond met een zéér gevarieerd programma. Daar stonden ze op het grote podium van de Middelburgse Concert zaal: Canadese jongens in rood-zwarte uniformen en met blinkende in strumenten, wachtend op een teken van htm grijze dirigent. Het publiek in de zaal was opgestaanen opeens was die hoge zaal vol klank van trompetten, klarinetten en trommels: een jonge generatie uit een nieuwe wereld speelde een volkshymne uit het oude Europa, „Wilhelmus van Nassauwe, ben ik van Duitsen bloed". Even was het stil. toen klonken even indrukwekkend als het lied van de oude wereld: „O, Canada, our heritage, our love." Het begin van dit concert van het Canadese muziekkorps „Vancouver Boys Band", was eigenlijk typerend voor de gehele avond. Deze uitvoe ring was immers een zonderlinge mengeling van oude en nieuwe mu ziek. De „Danse Macabre" van Saint Saëns en de „Akademische Fest- ouverture" van Brahms byvoorbeeld, waren gevat in een omlijsting van zonderling klinkende harmonieën in gesyncopeerd rhythme gespeeld Brahms, de man die op foto's meestal wordt afgebeeld met een golvende, eerbiedwaardige baard, pardoes naast een jongeling uit ons tijdperk, clean shaven met een geruit sportjasje en kleurige das, muziek uit een pe riode van kaarsen en luchters, ge combineerd met klanken uit de tijd van lip-stick en de foxtrotDe blanke, smetteloze muren van de Concertzaal, die er altijd zo ernstig uitzien en die gedrenkt zyn met se rieuze muziek, zullen zich gister avond verbaasd hebben over dat jonge, onconventionele geslacht uit Canada, die met hetzelfde gemak moderne amusementsmuziek speelt als Rossini's „Wilhelm Teil". Niettemin is het 'n bonte avond van de goede soort geworden. Er was hier met recht voor elk wat wils te fenieten. Het was een avond met uitengewoon verzorgde muziek, vol melodie en rhythme en af en toe af gewisseld door een kleine show. Arthur W. Delamont, die de leiding van deze jongensband had, is behalve een uitstekend muzikant, tevens een knap regisseur. Hy weet hoe hy zijn knapen, met hun spectaculair uni form, moet gebruiken. Zo werd een compositie uitgevoerd van Sullivan „Last Chord", waarbij een deel van het corps zich met de dirirent, langs Nieuwe kerk en toren te Ellewoutsdijk. De burgemeester van Ellewoutsdyk, de heer D. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren, heeft in de gemeenteraadsvergadering me degedeeld, dat de eerste steenleg ging voor de nieuwe Ned. Herv. Kerk; met toren is bepaald op Woens dag a.s. De plechtigheid zal ver richt worden door een lid van de familie van Hattum, aan wie de oude ambachtsheerlijkheid behoort. het podiumhekje opstelde en geza menlijk „de trompet staken". Een indrukwekkend gezichtde jongens met hun wijde rode mantels, de in strumenten geheven, en als achter grond de zacht glanzende pypen van het orgel. Dit aller onderstreept door de orgelachtige accoorden van de „Last Chord". Inderdaad, de heer De lamont kon meer dan alleen dirlge- gen. Hy bleek bovendien een gezellig causeur. Vermeldenswaard voorts waren een aantal variaties op het bekende liedje „Singing aya", een soort modern .Carnaval des anl- maux". De heer J. J. Laroes, voorzitter van de organiserende vereniging, het mu ziekgezelschap „Excelsior", sprak by de aanvang een kort openingswoord, evenals de waarnemend burgemees ter van Middelburg, de heer J. W. Kögeler. Tevoren werd een mars door de stad gemaakt, waarby de band een grote belangstelling genoot. de K. Geval van brandstichting? De autosloper J. S. te Terneuzen is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Middelburg overge bracht. Vorige week entstond brand in zyn autoslopery waarby nogal wat schade werd aangericht. Bij het onderzoek naar de oor zaak van de brand, heeft de politie S. aan een uitvoerig verhoor onder worpen. Kort daarop werd hy aan gehouden, omdat men hem er van verdenkt van brandstichting. Staf Nees naar Veere. Naar wij vernemen zal de beroem de Mechelse beiaardier, Staf Nees, directeur van de Mechelse beiaard school, op 25 Juli aanstaande twee beiaardconcerten geven op het prach tige Veerse carillon. Het eerste zal fegeven worden om 3 uur des mid- ags, het tweede des avonds om 19 uur. Op dezelfde dag ztl des avonds om 19.30 uur in de Sthotse huizen het Rotterdamse Kaïiermuzieken- semble ,,Pro Arte" eer, concert ge ven. Er mag hier ongetw(feld van een verblijdend initiatief worden gespro ken. Organisator van beide evene menten is de heer H. A van Cra- nenburgh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2