NIEUWS UIT ZEELAND HUURVERHOGING AANVAARD NEDERLANDS BIJDRAGE AAN WEST-EUROPESE DEFENSIE MARKTBERICHTEN' 9 DONDERDAG 29 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Wegverbetering aanbesteed. Gisteren werd door Ged. Staten van Zeeland te Middelburg in het openbaar aanbesteed de verbetering van het wegvale Waterlandkerkje van de weg OostburgSchoondijke IJzendyke. De laagste inschrijvers waren Th. Cambier en Cambier en P. Vermeulen, Breskens voor 302.600; de hoogste P. J. v. d. San- de en H. A. den Exter, Breskens/ Vlissingen, voor 375.000. DE ZEEUWSE KOUDBLOED- FOKKERIJ. In ons artikel over de Zeeuwse paardenfokkerij in het vorige num mer zyn enige storende fouten ge slopen. De heer Lako wees er op, dat goede hengsten vaak naar elders worden verkocht, naar streken (niet: naar Tholen), waar ze voor hun waarde onvoldoende rendabel zyn, omdat daar te weinig werkelijk goe de merries worden gevonden. Waar gesproken werd van de ver maarde Zeeuwse hengst Dico van Mello, moest staan: Nico van Melo. AFSCHEIDSPAKADE TE BERGEN OP ZOOM Bergen op Zoom, de oude garni- zoenstad, beleefde Woensdag weer 'n indrukwekkende militaire plechtig heid, de laatste van een rij „Passing Out Parade's". Deze parade werd gehouden door de dienstplichtige soldaten, voor het merendeel behorende tot het 3e regi ment Infanterie. Zij hebben nu hun elementaire op leiding gehad en zullen worden gede tacheerd bij een van de kaderscholen, waar zij hun verdere opleiding tot onderofficier zullen ontvangen. Hét waren soldaten uit Zeeland, Noord- en Zuid Holland en Brabant. Er waren een 360 ouders en familie leden by deze parade aanwezig die de gasten waren van het regiment. WALCHEREN Middelburg VLAG OP DE R.K. KERK. Gisteren werden de eerste twee dakspanten geplaatst op de in aan bouw zijnde Rooms-Katholieke kerk te Middelburg. Ter gelegenheid van dit heugelijk feit ging de driekleur in top. Westkapelle NIEUWE ONDERWIJZER IN WESTKAPELLE. De heer J. W. Vellinga, tijdelijk on derwijzer aan de o.l. school te Noord- gouwe is benoemd als onderwijzer in vaste dienst aan de o.l. school te Westkapelle, waar hij op 1 Augustus in functie zal treden. Veere NIEUWE WIJSJES OP HET CARILLON. Van vandaag af speelt het cax'illon te Veere nieuwe wijsjes bij de uur- en halfuurslag. Op 't hele uur wordt „Wilt heden nu treden" en op het half uur „Een scheepje, dat in de haven landt" gespeeld. Deze melodiëei^ zijn gekozen door de burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortugael in óverleg met de stads beiaardier Jan Kwist uit Vlissingen. Bedrijfsleven gaat de kunst steunen. Ook „De Schelde" doet hieraan mee Enige tijd geleden is opgericht de Stichting „Kunst en Bedrijf", die zo veel mogelijk bemiddelend en geheel belangeloos wil optreden, om een per manent contact te bewerkstelligen tus sen de beoefenaren der beeldende kunsten enerzijds en de leiders van het bedrijfsleven, als schragers van het economische en maatschappelijke be stel in Nederland, anderzijds. Indien na enige tijd blijkt, dat vol doende belangstelling van de zijde van het bedrijfsleven bestaat, zal een maandblad „Kunst en Bedrijf" in het leven worden geroepen. Naar de stand der financiën zulks toelaat, zullen geregeld zoveel moge lijk prijsvragen worden uitgeschreven. Voor iedere prijsvraag zal onder de mede-stichters (5 loten) en begunsti gers (1 lot) worden geloot. Degenen op wie het lot valt, zal zelf mogen be palen wat voor soort kuns'twerk (plas tiek, muur-schildering, glas in lood, enz.) hij prefereert. De winnaar van het lot heeft het recht één of twee uit een tiental kunstenaars aan te wij zen. De ingezonden ontwerpen worden anoniem geëxposeerd en een compe tente jury zal uitmaken aan wie der inzenders de uiteindelijke opdracht zal moeten worden toegewezen. Bij de medestichters behoort ook de Kon. Mij. „De. Schelde" te Vlissingen. Vlissingen VAANDRIG C. DE WAARD. De heer C. de Waard uit Vlissin gen, ontving na zyn opleiding op de school voor Reserve-officieren te Ermelo uit handen van de comman dant dezer school, kolonel E. E. Th. Dulfer, een zilveren wisselbeker en een medaille als winnaar van de vijf kamp, handgranatenwerpen, doel- worp, stormbaan veldloop en schie ten. Kolonel Dulfer gespte vaandrig de Waard eigenhandig de officiers koppel om in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Oostkapefle VERGADERING HERV. KIESVERENIGING. Te Oostkapelle hield de Herv. kies vereniging „Ons Belang" haar jaar vergadering in het Verenigingsge bouw onder voorzitterschap van de heer L. Maljaars. Volgens het verslag van de secretaris-penningmeester blijft het ledental stationnair. De kas sloot met een batig saldo van f 18.72. De contributie blijft hetzelfde als vo rig jaar. De aftredende bestuursle den, de heren J. Koene en A. W. Louws, werden herkozen. Zoutelande CONCERT „LUCTOR ET EMERGO" Zaterdag zal de fanfare „Luctor et Emergo" te Zoutelande van 8 tot 10 uur onder leiding van de heer Jac. Hollaers een concert geven. O.a. wordt uitgevoerd een selectie van Christelijke liederen. Kindertehuis te Middelburg. In „Vyvervreugd" te Middelburg (nabij Torenvliet) zal het particulie re kindertehuis worden gevestigd van zuster Dop, dat tot nu toe in Yerseke was gevestigd. Geslaagd voor het examen scheeps werk tuigkundige B II, de heer C. P. Sijts- ma. leeriing van de „De Buyterschool" te Vlissingen. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur, Er heerste enige spanning Woensdagmiddag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de verhoging van de huishuur met 15%. De vorige avond had de heer F. van Vliet van de K.V.F. een amende ment ingediend om de huren niet met 15, maar met 20% te verhogen, te gen welk amendement de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld overwegende bezwaren had gemaakt. Hij dreigde zelfs met schorsing van de behandeling van het wetsontwerp als het zou worden aangenomen. al lag het niet in de eerste plaats op zijn weg om deze compensatie te be kijken. Gaarne verklaarde hij zich echter bereid om de zaak te bespre ken met zijn ambtgenoten, wie zij aangaat, teneinde aan de wensen van de Kamer tegemoet te komen. Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de Kamer de motie. Twee motie's Gortzak (C.P.N.) be treffende uitstel van de huurverho ging erv een loonsverhoging van 5% werden verworpen met alleen de C. P.N. stemmen vóór. Tenslotte werd ook wat voor de re gering een struikelblok had kunnen zijn, het' amendement van de heer Van Vliet om de huren niet met 15%, maar met 20%, te verhogen, inge trokken. De fractievoorzitter der K.V.P. Prof. Romme deelde mee het amen dement te zullen intrekken, als de minister bereid was toe te zeggen, dat in het najaar bij de bespreking van de compensatie-ontwerpen over een eventuele verdere huurverhoging van gedachten gewisseld kan wor den. NIEUWE LOONSVERHOGING? Het speet minister In 't Veld, dat de regering de Kamer op enkele punten in het dnister had moeten la ten. Er z\jn talrijke onzekere facto ren en het is de vraag, of de regering in het najaar niet tot een nieuwe loonronde zal moeten komen. Dat Is een uiterst moeilijke zaak. Want ver hoging der Ionen voert het kosten- peü op en dat schaadt weer onze ex port. De gelegenheid om by de behande ling van de belastingontwerpen, b\j een bespreking van de loon- en prijs politiek of bij de behandeling van de nieuwe begroting nogmaals over de huren te debatteren, wilde hy gaarne geven. Na deze laatste toezegging trok de fractie van de K.V.P. het amende ment in. Donderdag zet de Kamer de be raadslagingen over het wetsontwerp voort. Overleg over compensatie. In deze stemming van scherp te genover elkaar staan hervatte men de besprekingen. Onmiddellijk bleek, dat er zoveel amendementen waren ingediend, dat de Kamer het gewenst achtte deze eerst nog even te bestu deren en er met de regering overleg over te plegen. De voorzitter schorste daarom voor een uur de vergadering. Na de heropening diende de heer F. van Vliet (K.V.P.) een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de geldelijke gevol gen der huurverhoging niet alleen be horen te worden opgevangen voor die groepen van economisch-zwakke huurders, voor wie dit kan geschie den langs de weg van vermindering der loon- en inkomstenbelasting, maar ook voor de groepen van huur ders, voor wie deze weg geen uit komst kan bieden, omdat zij niet of voor een naar verhouding te gering bedrag in die belasting vallen. Minister In 't Veld antwoordde, dat hy geen bezwaar tegen de motie had, EERSTE KAMER Middelbare Meisjesscholen. De Eerste Kamer zette Woensdag de behandeling van de onderwysbe- groting voort. Minister Rutten deelde mede, dat over de invloed van ge meentebesturen by de stichting van een ambachtsschool binnenkort na dere inlichtingen gegeven zullen wor den in een onderwijsnota betreffende de industrialisatie. De opleiding voor Indisch ambte naar heeft haar bestaansrecht verlo ren, maar een onderzoek is gaande naar de mogelijkheid deze opleiding om te bulgen. Er komt dezer dagen een wetsont werp betreffende de middelbare meis jesscholen. De begroting werd z.h.s. goedge keurd. De Kamer zal de volgende week niet vergaderen. TENNS De Wimbledonkarapioen- schappen Nederlandse successen. VAN SWOL EN RINKEL IN 2DE RONDE HERENDÜBBEL. Van Swol en Rinkel hebben Woens dag korte metten gemaakt met het Poolse paar Spychala-Floczynski. Zij zetten een overrompelende aanval in en hielden die 40 minuten vol. Toen was het pleit beslist: 60, 62, 62. De beide Nederlanders legden gro te vaart in hun spel en waren vooral zeker in de overhead strokes. Tegen hun zuiver en hard volleren en smashen waren de Polen geen mo ment opgewassen. De party moest in de derde set even onderbroken worden, omdat het canvas rond de baan vlam vatte. Spelers en umpire blusten 't brandje" met het water uit de urn onder de zetel van de umpire. In de eerste ronde van het ge mengd dubbelspel klopten mej. Hermsen en Linck de Amerikaanse mej. Morisson en van Swol (Ned.) 64. 10—3. De Engelse mevr. Heiford en Rin kel (Nea.) klopten mevr. Martin- Davis (Eng.) en Geclhand Belg.) 6 3, 6—2. Mevr. Schmier (Ned.) en Wilton (Ned.) sloegen het Engelse paar mevr. David en Lloyd 61, 46. 6—2. In het damesenkelspel is ook mevr. Schmier uitgeschakeld door een ne derlaag tegen mej. Head (Am.) 62, 60. In het herendubbel le ronde klop ten Linck (Ned.) en Molloy (Austr.) het Brits-Franse paar CaenGran- det 6—2. 6—3, 9—11, 9—7. Het Nederlandse paar mej. Herm sen en Linck ondervond vooral in de tweede set taaie tegenstand van de Amerikaans-Nederlandse combinatie mej. Morisson en van Swol. Het klop te echter beter tussen mej. Hermsen en Linck en mede door een betere contröle van lengte bracht dit de overwinning. Een sluitende combinatie ook vormde mevr. Halford en Rinkel. Zon der enige moeite werd het Engels- Belgische paar mevr. Martin-Davies en Geelhand verslagen. Hoewel in de partij tussen mevr. SchmierWilton en het Britse paar mevr. David en Lloyd Gb.) een derde set nodig was, verkeerde de uitein delijke Nederlandse zege eigenlijk geen ogenblik in gevaar. Het was een partij tussen een goed op elkaar ingespeeld dubbel en twee enkelspe lers, die een gelegenheids-combinatie vormden. Individueel was er weinig krachtsverschil, maar de eenheid in het Nederlandse dubbel was van doorslaggevende betekenis. Na de eerste twee sets leek de overwinning voor Linck en de Australiër Molloy tegen Coen (Eng.) en Grandet (Fr.) voor het grijpen, maar ten slotte moest nog hard ge vochten worden voor de zege na vier sets een feit was. Het Nederlands- Australische paar was beduidend sterker in het volleren. BOKSEN WEDSTRIJDWEZEN STILGELEGD Het hoofdbestuur van de Neder landse Boksbond deelt mede, dat in verband met het ongeval overkomen aan de bokser Jan Remie gedurende de wedstrijden van Zondag jl. in het Sparta-stadion te Rotterdam, ten te ken van rouw het wedstrijdwezen tot en met 28 Juli is stilgelegd. Waar zijn onze schepen Amstelstad 27 v. Narvik te Houston. Akkrumdijk 27 v. Boston n. Philad. AlblasserdijX p. 27 Azoren n. Rott. Alcyone 28 v. Hamb. n. Bahia. Alwaki 27 130 m. Z. v. Bermuda n. New York. Amstelkerk 27 v. Lagos te Takoradi. Amstelland 27 v. Bahia n. Amst. Arendsdijk 27 v. Trinidad s. B. Aires. Blijdendijk p. 27 Finist. n. Rott. Bonaire 27 v. Trinid. te Demerara. Boschfontein 27 v. Zanzibar n. Pt. Ame lia. Gaasterkerk 28 v. Kaapst. te Antw.. 30 tes Amst. verw. Hercules 27 v. Istanb. te Bourgas. Klipfontein 27 v. Kaapst. n. Amst. Kota Baroe 26 v. Sydney n. Brisbane. Lemsterkerk p. 27 Gibraltar n. Antw. Leuvekerk 28 v. Basra te Abadan. Maasland p. 27 St. Vine. n. B. Aires. Mapia 27 v. Curasao n. Houston. Mariekerk 27 te Singapore n. Kobe. Meerkerk p. 27 Finist. n. Rott. Orestes 26 v. Trinidad te La Guaira. Pr. Willem III 26 v. Cleveland n. Montr. Pr. Maurits'p. 27 Lewis/Hebriden n. Bre men. Pr. Willem v. Oranje 27 v. Toronto n. Montreal. Rijnkerk 28 v. Singapore n. Rott. Stentor p 21 Finist. n. Malta. Tegelberg 24 v. Hongk. te Yokohama. Woensdrecht p. 27 Finist. n. Heyshau. Zijpenberg p. 23 Gibraltar n. Huelva. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN (naar en van Indonesië). Atlantis 27 c. Elba (Rode Zee) n. Amst. 10/7 verw. Bantam 27 v. Panaroekan te Soerab. Bengkalis 27 te Penang n. Djakarta. Borneo 27 v. Liverpool n. Amst. 29 verw. Castel Bianco p. 27 Malta n. Amst., 3/7 verw. Dorsetshire 28 v. Djakarta te Amst., ontsch. 8 u. v.m. Empire Brent p. 28 Gibraltar n. Rott. Garoet 27 v. Belawan n. Rott. General C. H. Muir 27 N. v. Chagos. Arch. n. Amst. General Harry Tailor p. 27 Gibraltar, 1/7 12 u. te IJmuiden verw., 3 u. n.m. te Amsterdam. Goya p. 27 K. Bougaroni n. Amst. 3/7 verw. Indrapocra 27 v. Semarang n. Cheribon. Java p. 28 Finist. 30 4 u. n.m. v. Djakar- te Amst. verw. Joh. v. Oldenbarnevelt 27 v. Kaapstad ri. Djakarta. Kota Agoeng 26 v. Makassar n. Balik Papan. Kota Inten 27 Z. v. Kreta n. Rott. Modjokerto p. 27 Lissabon n. Djakarta. Oranje 28 v. Djakarta te Amst., ontsch. 10 u. v.m. Polyphemus p. 27 Gibralt. n. Djakarta. Roebiah 26 v. Djakarta te Singapore. Rotti 27 te Belawan n. Amst. Sibajak 27 Z. v. Kreta n. Rott. Tabinta 27 v. Belawan n. Djakarta. Tarakan 28 te Cheribon n. Djakarta. Tosari 27 v. Suez n. Djakarta. Waterman p. 27 Algiers, n. Djakarta. Willem Ruys p. 27 Gibralt. 30 te South ampton, 1/7 7 u. v.m. te Rott. verw. Zeeland 27 v. Semarang te Soerab. Suiderki Ban. Regering heeft voor 1951 bedrag van 850 millioen voor ogen voor uitvoering van defensiebeleid. Gistermiddag is een nota van de minister van Oorlog en Marine over het defensiebeleid verschenen. Daaruit blykt, dat de Nederlandse bij drage aan de West-Europese verdediging in de eerste plaats inhoudt het paraat, beschikbaar of binnen enkele dagen mobilisabel hebben van die strijdkrachten, welke nodig zijn om een aanval van een aggressor te stop pen en te keren. Vast staat, dat Nederland geen bijdrage zal leveren aan de strategische luchtstrijdkrachten. Financiële omstandigheden maken het onmogelijk in verhouding tot dé omvang van onze koopvaardij- en tankervloot deel te nemen aan de verdediging en beveiliging van de grote zeeroutes. eD beveiliging van aanvoeren naar België langs de zee weg zal grotendeel:? op Nederlandse schouders rusten. Andere taken van de Nederlandse krijgsmacht in West-Europees ver band zijn het bestryden van vijande nadien naar de territoriale troepen zullen overgaan. Men zal streven naar een verdeling van thans ge oefende manschappen over beide catagoriën van de landmacht. Ook wil men alle beschikbare geoefende militairen, voor wat de dienstplichti gen betreft van 1945 af, mobilisabel maken. De vredesorganisatie der troepen te velde zal zodanig worden gewijzigd, dat uit infanterie- en ar tillerie-onderdelen gevechtsgroepen lijke luchtstrijdkrachten, het open- zullen worden gevormd. Groepscom- houden en beschermen van onze ha-1 mandanten zullen de plaatsen gaan vens en zeeverbindingen en de zorg, innemen van de tegenwoordige be- dat het eigen achterland rustig blijft. I velhebbers in militaire gewesten. De Deze samengestelde taak moet in i commandant strijdkrachten te velde hoofdzaak uit eigen middelen worden van het hoofdkwartier Generale Staf vervuld. De geallieerde steun zal is belast met de opleiding van alle slechts een aanvullend karakter heb ben en bestaan uit samenwerking in groter verband, alsmede uit finan ciële en materiële steun bij de op bouw der eigen middelen. In aansluiting op de krijgsmacht zal een civiel apparaat nodig zyn, dat voorbereid is ten behoeve van de rampenbestrijding en de burger lijke verdediging. In de nota wordt niet verheeld, dat genoemde voorbereidingen van de defensie offers zullen vergen. Offers voor onvoldoende voorberei ding zijn echter onaanvaardbaar. LANGERE TRAININGSDUUR. De regering wenst het milxtiestel- sel te handhaven. In verband met de verfijning der ïxxilitaire techniek zal dikwijls training van relatief lan gere tijdsduur noodzakelijk zijn. Voor de landmacht zal de oefentijd van 12 maanden' en langer moeten wor den gehandhaafd. Hierdoor ontstane persoonlijke lasten zullen in het al gemeen niet-verlicht kunnen worden. Het accent bij luchtstrijdkrachten en marine moet sterk op het beroeps- personeel worden gelegd. De nota zegt, dat de sterkte van onze zeemacht in 1955 ongeveer als volgt zal zijn: 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere e.scor- teurs, 4 onderzeeboten, 48 mijnen vegers en ongeveer 100 vliegtuigen. Daarenboven zal de bewapening van de koopvaardijvloot voor een belang rijk gedeelte zijn gevoi'derd. In de nota wordt vastgehouden aan een dienstplichtig leger met een kern van beroepskader. De gedach ten gaan uit naai- 27.000 man per jaar, die gedux-ende 6 jaar tot de troepen te velde zullen behoren en ATHLETIF.K MOOIE PRESTATIE VAN HARTING. Bij de wedstryden van de atletiek vereniging Haarlem" won Wim Slijkhuis de 3000 M. hardlopen voor heren in 8 min. 37 sec. Harting werd tweede in 8 min. 38,4 sec. De tijd voor Harting betekende een persoonlijk record. Slykhuis won de Hil van der Mey- beker. VOETBAL De wereldkampioen schappen. De wedstrijd Zuid-SlaviëMexico, voor groep A te Porto Allegre ge speeld, eindigde in een 41 over winning voor de Zuid-Slaviërs. De wedstrijd BraziliëZwitserland ein digde in een gelijk spel 22. De stand in groep A luidt thans: Zuid-Slavië 2 2 0 0 4 7—1 Brazilië 2 1 1 0 3 6—2 Zwitserland 2 0 111 25 Mexico 2 0 0 2 0 1—8 Zierikzeese papieren gedaald. STEENBERGEN—ZIERIKZEE. De nederlaag tegen Ovitus heeft de Zierikzee-positie wel heel wankel ge maakt en het derde klasseschap komt aan een zijden draad te hangen als te gen Steenbergen geeix succes kan wor den geboekt. We vrezen voor de Schou- wen-ploeg het ergste. De strijd om één plaats in de res. 2e klasse, tussen Terneuzeix 2, SET 2 en Alliance 2 is inmiddels beslist in het voordeel vaix eerstgenoemde. De gede tailleerde uitslagen waren: Terneuzen 2—Alliance 2 (10); SET 2Terneuzen 2 (26); Alliance 2—SET 2 (3-4); SET 2—Alliance 2 (13) en Terneuzen 2SET 2 (41), waaruit blijkt dat de uitslag van de resterende ontmoeting Alliance 2— Terneuzen 2 van geen invloed meer kan zyn. COÖP. VEILINGSVER. WALCHEREN MIDDELBURG. 27 Juni: Bospeen 818; Doperwten 2040; Ca- pucijners 3238; Bosuien 9—12; Sla 24; Komkommers A 813; B 911; C 810; D 8; Waspeen 2022; Tuinbonen 14—20; Stamsnijbonen 7790; Boskroten 7—9; Kroten per kilo 18; Bloemkool A 1835; B 16—28; C 14—20; D 8—13; Postelein 1938; Andijvie 1020; Rabarber 518; Spitskool 815; Dubb. Prinsessen 110 120; Wagenaars 6098; Aardbeien 45 67; Rode bessen 5872; Tomaten 103 114; Perziken 616 p. st.; Aardappelen grote 11—13; drielingen 7—10; kriel 2—7. VEILINGSVER. „ZUID-BEVELAND". 28 Juni. Aardbeien 4571 per 100 kg.; Rode bessen 1556; Frambozen 6070; Mei kersen 1331; Early Rivers 4J.43; Hol landers 4654; Brusselse bruine 2053; Luikenaars 12—22; Markiezen 4660; Vroege van Werder 2741; Perziken 5 7 per 100 stuks; Bloemkool A 1728; idem B 1217; idem C 811; Komkom mers A 1416; idem B 1114; idem C 89; Kropsla 2—250; Doperwten H—25 per 100 kg.; Rabarber 27; Rode kool 18; Groene kool 1113; Spitskool 11; Tuinbonen 6—10; Postelein 12—21; Aard appelen 9.5016; Drielingen 9—10; Kriel 6.50—9; Wortelen 8—15 per 100 bo6; Uien 16; Selderij 14; Kroten 39. VEILING KAPELLE. 28 Juni. Kleine veiling: Kersen: Hollanders 8— 64; Meikersen 5—53; Early Rivers 34— 59; Markiezen 8—67; Vroege v. Werder 1262; Bruss. bruine 49—62; Suikerker sen 2629; Morellen 35; Bruine Blanche 3135; Zuurtjes 18; diversen: Rode bes sen 32-1-59; Frambozen 60112; Kruisbes sen 7; Aardbeien 4560. Groenten: Doperwten 23—28; Rabarber 16; Tuinbonen 5.506.50; Aardappelen 2—16, alles per 100 kg.; Kropsla 2—4; Komkommers 816; Bloemkool 825, al les per 100 stuks; Kroten 2.508.50; Peen 8—11, alles per 100 bos; Kasperziken 7— !0 per 100 stuks. VEILING ST. MAARTENSDIJK EN O. Van 27 Juni. Eerstelingen I 13.50—14; idem H 13—13.40; Idem bonken 1414.10; idem drielingen 11.30; idem kriel 6.50; idem voer 5; aard beien 4648, alles per 100 kg. Aanvoer ton aardappelen en 2 ton aardbeien. VEILING KRABBENDIJKE. 28 Juni. Aardbeien: Jacunda 65.8069.90; Ma dame Moutot 63.50. Rode bessen: Jonk heer van ^Tets 62—66; Prolific 54—75; Frambozen 6566. VEILING THOLEN. 28 Juni. Bonken 12,50; Gewone 12.0912,34; Po ters 10,0910,52; Kriel 8.50; Voeraard- appelen 4,60. Aanvoer: 80 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 27 Juni. Eerstelingen le soort 13.4014: 2e srt. 13; Bonken 14,10—14.20; Drielingen 11.30; Kriel 6,50; Voeraardappelen 5. Aanvoer: 20 ton. Aardbeien 4648. alles p. 100 kg. VEILING ROTTERDAM. Van 27 Juni 1950. Aardbeien 0.460.98; Rode bessen 0.68 —0.96; Druiven 1,80; Kersen 0.62—0.71; Perziken 0.050.21; Pruimen 0.070.10; Pruimen 0.86; Vroeg aardappels: grote 9 —14.70; poters 0.10—0.11; kriel 0.04—0.06; Bloemkool A 0.150.27; idem B 0.100.14; idem C 0.080.10; Snijbonen 0.53; Stam- princessen 0.880.97; Tuinbonen 911.60; Rijsdoppers 0.180.26; Peulen 0.530.76; Komkommers la 0.20; Idem I 0.17; idem II 0.14; Kroten 4.60—5.20; idem. I 0.17; Rode kool 0.19; Spitskool 6; Bospeen 0.14; Rabarber 7; Selderij 2.50—5; Sla I 2—2.70; Tomaten ABC 0.76—0.91; idem C C 0.39 —0.48; idem bonken 0.170.29. VISMIJN TE VEERE. 28 Juni. Exportgarnalen 1869 kg. 89—121; Schar 78 kg. 41—51; Bot 146 kg. 28—50; Grote tong 6 kg. 168—200; Middel tong 70 kg. 78—127; Rog 26 kg. 16—20; Vis 31 kg. 16 —51; Kreeft 1,02 kg. 2-40; Visiever 8>/a kg. 221—296. troepen, met toezicht op mobilisatie voorbereidingen en de oorlogsvoorbe reidingen van de troepen te velde. INFANTERIE-WIEI UDERS. De voornaamste taak C fr territo riale troepen zal het optreden tegen luchtlandingstroepen zyn. In 1951 zal een regiment infanterie-wielry- ders worden opgericht. Overwogen wordt de opleiding voor de regimen ten lichte luchtdoel-artillerie aanzien lijk beneden de maximale wettelijke duur te brengen, die voor middel bare luchtdoel-artillerie en zoeklich ten echter niet. Personeel der Natio nale Réserve zal voor een deel de lichte luchtdoel-artillerie bedienen. Wat betreft strategische voorzie ningen zal ten aanzien van bouw vaix permanénte werken naar uiter ste beperking gestreefd worden. De Nederlandse industrie wordt zoveel mogelijk ingeschakeld voor produc tie en opbouw van luchtmacht-ma terieel. De vredessterkte der lucht macht van 9000 man zal beperkt moeten toenemen. Over de kosten zegt de nota, dat de regering zich voor 195.1 een be drag van 850 millioen gulden voor ogen stelt. De minister acht het mo ment nog niet gekomen om met ze kerheid vast to stellen of een derge lijk jaarlijks uitgavenbedrag aan vaardbaar is. Het komt hem echter voor 1951 benaderbaar voor. Het is te voorzien, dat de Marinebegroting in verband met het geleidelijk ge reedkomen der aanbouw een dalende tendenz zal gaan vertonen. De oor logsbegroting zal in de materieelsec- tor van 1952 af stygen. Een zeer omvangryke Amerikaanse steun zal deze moeilijkheden moeten opvan gen. Enorme schade door vogelpest. Gistermiddag heeft minister Mans- holt zich te Bameveld laten voor lichten over het onheil, dat de pseu- do-vogelpest aldaar heeft aangericht. In totaal werden 41 bedrijven Desmet verklaard, waarvan 32.000 kippen vernietigd werden. De eigenaren krij- i de slachtwaarde vergoed, wat te nen ongeveer 150.000 zal .zfc'n. Rekent men. dat alle kippen legkip pen waren, dan hebben de pluimvee houders tezamen toch nog wel een strop van circa een half millioen. Advertentie Voor de vacantie hebben wij voor U het bekende PROFETENBROOD, nu ook in blik-verpakking. Het oudste adres: Banketb akkerij-lunchroom PETERSE. DAM 1 rood, MIDDELBURG. KERKNIEUWS. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Rotterdam: Reeuwijk (toezegging)J. A. F. Tammens te Varsseveld. Aangenomen naar Zetten-Andelst J. van Vliet te Hellouw. Bedankt voor Arnemuiden en voor Kampen N. Kleermaker te Genemui- den. Bedankt voor Ernst (toezeg ging): H. Jongebreur te Masten broek. Voor Maasland W. E. Hey- boer te Geldermalsen. Beroepbaar: cand. K. Ooms, hulp prediker te Dirksland stelt zich be roepbaar. GER. KERKEN. Beroepen te Noordbergen: K. Wel bedacht cand. Ede. Beroepen te Has selt: C. Goeman, cand. te Voorburg. Te Ouderkerk a.d. IJssel C. Kampen te Blijswijk. Te Watergx-aafsmeer J. Js. van der Linden te Rotterdam- Delftshaven te Wormerveer. W. v. <L Linden te Nes (W.D.). Bedankt voor Heerjansdam W. v. Spijkenisse. J. H. Post te Wieringer- werf. GER. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Amsterdam Zuid: H. J. C. Blok te Berkel Rodenrijs; te Kommerzyl Niezijl: P. van Gurp te Musselkanaal. CHRISTELIJK GER. KERKEN. Beroepen te Apeldoorn: P. AL Jon ger leger pred. te Roermond. DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP. Aangenomen van Koudum-Workum B. Hofman, cand. te Groningen. HERSTEL EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor Enkhuizen: W. F. Jense, res. leger pred. te Zwolle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5