DAÏCO ZWITSAL FILM DE NIEUWE KERKORDE IN DE NED. HERV. KERK Vergadering van het Schoolmuseum GEREF. MANNENVERENIGINGEN HADDEN GESLAAGDE BONDSDAG BEZWAAR TEGEN STRANDSCHAP IN W. ZEEUWSCH VLAANDEREN DAMPO Buitenlandse meisjes studenten naar Wilhelmmadorp INTERNATIONAAL BEZOEK AAN ZEEUWSE BIETENBEDRIJVEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 JUNI 1950 J Classicale vergaderingen te Middelburg en Goes Geestelijke volksgezondheid Maandag kwam de classis Middel burg der Ned. Herv. Kerk in jaar lijkse vergadering bijeen onder lei ding van ds. A. de Vries. Na ope ning, notulen en verslag van de be langrijkste werkzaamheden van het classicaal bestuur, kwamen de ver kiezingen aan de orde. Gekozen tot ouderling lid der aanstaande ver dubbelde Generale Synode voor de tweede lezing van de Kerkorde: J. Adriaanse te Vlissingen; secundus D. Jonker te Middelburg; tertius jhr. mr. T. A. W. J. Schorer te Middel burg; tot predikant lid der Synode ds. L. C. Spijkerboer; secundus ds. F. Don; tertius ds. J. S. Hartjes; tot leden van het classicaal bestuur ds. A; de Vries; secundus ds. E. R. O. Richard; ds. F. Don, Middelburg; se cundus ds. W. B'. A. Smits, Middel burg; tot ouderling-lid J. Adriaanse te Vlissingen; secundus W. J. Berg, Vlissingen. In het moderamen werden herko zen ds. A. de Vries, praeses, ds. L. H. W. Theunissen, questor en ds. F. Don, secundus scriba-questor. DE KERKORDE. Het hoofdpunt van de agenda be stond in het geven van de conside raties der classis op de voorlopig aangenomen Kerkorde en de daar mede samenhangende ordinnantiën. De talrijke, reeds in voorafgaande vergaderingen voox'gestelde amende menten werden allen aanvaard. Met betrekking tot de voorgestelde fi guur van de vicaris, welke men on aanvaardbaar achtte, adviseerde de vergadering om voor de godsdienst onderwijzer een plaats te ruimen onder de hulppredikers, aan wie in bijzondere, met name genoemde ge vallen, een uitgebreide bevoegdheid zou kunnen worden verleend. Ook betreurden velen het, dat de vrouw tot het ambt (of: een of meer amb ten) niet werd toegelaten en dat 't rapport der Generale Synode te laat werd ontvangen om nog geconside- reerd te worden. Besloten werd dit rapport in September in behandeling te nemen. Over het zesde tuchtmiddel uit sluiting uit de gemeenschap dei- Kerk liepen de meningen sterk nuiteen. Terwijl een deel der verga dering dit wenste te aanvaarden, achtten anderen dit onaanvaard baar, terwijl weer anderen dit alleen Advertentie Die knagende Rheumatische pijnen in al uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen- kuur. Wonderlyk die aansporende werking der zes mineralen zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuive rende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem ge smoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter (vervolg van pagina l) Waar men ook in België komt, de onderwijsvernieuwing heeft er vorm gekregen. Volgens dit leerplan ligt het zwaartepunt van het onderwijs niet op de leèrstof, doch op de leer methode. In eerste instantie leert men het kind hoe het zich moet uit drukken, wat het juiste woord is voor het juiste begrip. Men roept problemen op, die om een oplossing vragen, daar op deze wijze de be langstelling van het kind wordt ge wekt. Gepoogd wordt de persoonlijk heid van het kind te doen groeien in vex-houding tot zijn geaardheid. Géén intellectueeltje van hem maken, doch een nutig lid van de maatschappij, dat niet onder mindex-waardigheids- complexen gebukt gaat. Het resul taat van dit streven moet zijn, dat 'ieder kind, al dan niet begaafd, ge legenheid krijgt zich te laten gelden. DIRECTE WAARNEMING. Men tracht de leerling zo op te voeden, dat hij behoefte heeft aan waarnemen. Op directe waarneming berust de gehele vernieuwing. De on derwijzer, die overigens steeds dient te beseffen, dat hij en de school er zijn voor het kind en dat niet het tegenovergestelde het geval is, moet de leerstof globaal aaixbieden, opdat het kind deze kan verwerken. ,Pas op voor handboeken, wan neer ge vernieuwing wenst", waar schuwde de heer Peeters. „Ik zou ze wel uit de laagste klassen willen wegjagen. Handboeken zijn alleen nuttig, wanneer zij op het juiste tijd stip ter haixd worden genomen en ook dan moeten zij niet te talrjjk zijn. Alleen op waarneming door het kind komt het aan. Werk daarom met belangstellingscentra en wat nog belangrijker is bestudeer het mil- lieu van het kind. Dit alles stelt de leerkracht voor een zware opgave maar de uitkomsten zullen de moeite lonen!" Met grote nadruk betoogde de heer Peeters, dat het middelbaar onderwijs zich heeft te schikken naar wat het lager onderwijs kan bieden. Deze opmerking verwierf een luid applaus. Na het uitspreken van deze cau serie werd nog een aantal vragen gesteld, welke uitvoerig werden be antwoord. De heer Leenhouts dank te tenslotte de spreker, zijn woorden werden door de aanwezigen met een langdurig handgeklap onderstreept. als een teken in de Kérk wilden ge steld zien. Dat de tractementen en pensioe nen bij generale regeling zouden wor- den vastgesteld en dus buiten de con sideratie der kerk zouden vallen, werd imaniem verworpen. Het voor gestelde samenbrengen van Bestuur en Beheer in de figuur van de oudex-- llng-kerkvoogd, bleek de overgrote meerderheid der vergadering te aan vaarden. ANDERE ZAKEN. Ds. Smits bracht verslag uit over het werk der classicale jeugdraad en stelde in het uitzicht, dat na overwinning van tal vaxx moeilijk heden binnenkort het jeugdcentrum te Domburg zou worden geopend. Ds. Oosthoek bx-acht verslag uit over het werk der classicale zendingsx-aad, waarbij hij na gememoreerd te heb ben, hoe de classis dit jaar 24.000 voor de zending bijeen bx-acht, op wekte tot eerf nog groter krachtsin- spanning, opdat de classis ook bij verhoogde raming haar aandeel zou opbrengen. Besloten werd tot het in stellen van een classicale raad voor inwendige zending. Ouderling Lou- werse uit Domburg zegde de pi-ae- ses dank voor zijn voortreffelijk be leid bij het doorwerken van de om vangrijke stof van Kerkorde en or dinnantiën. Daax-na sloot de praeses de vex-gadering met dankzegging. IN GOES. Woensdag werd in de „Prins van Oranje" te Goes, onder leiding van ds. A. Postma uit Kamperland, de jaarlijkse classicale vergadering ge houden van de gemeenten op Zuid en Noord-Beveland der Ned. Herv. Kerk. Na een kort jaarverslag kwamen aan de orde de benoemingen. Tot tweede afgevaardigde der classis naar de Generale Synode, welke in November/December a.s: gehouden zal worden voor de eindbehandehng van de Kex-korde, werd gekozen ds. H. Zunnebei-g te Ellewoutsdrjk en als zijn secundus ds. S. P. de Roos te 's-Heer Hendx-ikskinderen. Benoemd werd tot secundus-lid van het clas sicaal bestuur van Goes, ds, B. Breek te Kattendijke. Herkozen werden voorts per 1 Januari 1951, voor het geval de Kerkox-de niet zou worden aangenomen, als lid van het Prov. 2 A l'f ZETPILLEN cAambeien kerkbestuur, ds. A. W M. Odé te Goes en als zijn secundus ds. S. P. de Roos; als leden van het classicaal bestuur ds. J. A. v. d. Ham te Hans-, weert en secundus ds. H. R. J. Reijenga te Yerseke, ds. C. Metselaar te Goes en secundus ds. B. Breek, de heer C. Philipse te 's-Heer Arends- kerke en secundus de heer J. Veer- j hoek te Borssele en als quaestor ds. J. H. Renting te Heinkenszand. ter- I Wijl als secundus-quaestor werd be- noemd ds. C. Metselaar. Ook werden j twee leden van de Classicale zen- dingscommissie nl. mej. Verboom te Kloetinge en ds. Heijmans te Oude- lande herbenoemd, terwijl de com missie werd uitgebreid met mevr. Barends te Goes, ds. Metselaar en ds. Zunneberg. In de mox-genvergadering werd verder verslag uitgebracht over de werkzaamheden van de classicale zendingscommissie. Des middags werden de eerste 13 artikelen van Ordinantie 16 (finan ciën der kex-k) van de Kerkorde, na een kleine wijziging met algemene stemmen aangenomen. Wel zal aan de Generale Synode worden verzocht het overleg met, de Vereniging van Kerkvoogdijen voort te zetten, daar de classicale vergadering van mening is, dat de verhouding tussen Kerk voogdijen en kerkeraden zo nauw mogelijk moet zijn. DE PSALMBERIJMING. Ds. Roos sprak over de Psalmbe rijming, waarna een motie werd aan genomen, waarin aan de Synode wex-d gevraagd de deur voor overleg met andere kei-ken op te houden en geen besluit in deze kwestie te ne men buiten de grondvergaderingen der kerk om. De statuten voor het Prot. Chr. Streekziekenhuis werden toegelicht door ds. Odé. Het is van het gx-oot- ste belang, dat interkerkelijk over- eenstemming wordt bèrèikt over deze statuten, opdat zo spoedig mo- gelijk een bestuur kan worden aan- I gewezen. j Een naamlijst werd opgemaakt, i waaruit 4 Hervormde leden gekozen kunnen worden. Tenslotte wex-d de mogelijkheid be- sproken om te komen tot oprichting van een medisch-theologische studie kring en de mening werd uitgespro ken, dat dc stichting van een bureau voor geestelijke volksgezondheid tot de taak van de kerk behoort. Hier over zal nader contact worden op genomen met de Prov. Commissie van Bijstand. Deskundige sprekers refereerden over principiële ondervv erpen. Principiële en belangwekkende zaken werden Woensdag behandeld ty- dens de 28e Bondsdag, van de Bond van Gereformeerde Mannenverenigin- gen die zoals wij reeds meldden gisteren in Middelburg werd gehou den. Twee onderwerpen, die allerwege in het middelpunt van de belang stelling staan, n.l. de dialectische theologie en de evangelisatie werden door twee bij uitstek deskundige sprekers behandeld. Ook de omroep gaf blyk van belangstelling: een deel der middagvergadering werd door de N.C.R.V, uitgezonden. Om half negen werd de huishoude lijke vergadei-ing, die Dinsdag nog niet was beëindigd, onder voorzitter schap van ds. IJ. van der Zee, voort gezet. Aan de orde waren de voor stellen van de verenigingen. De vergadering ging er mee accoord, dat de volgende bondsver gadering in Den Haag wordt gehou den. Besloten werd de contributie voor donateurs op 5 te brengen. De uitslag van de verkiezing voor bondssecretaris leverde een overwel digende meerderheid voor de heer Stellingwerf op# DE MORGENVERGADERING. Om ongeveer tien uur werd daar na de 28ste bondsvex-gadering, na samenzang en gebed, geopend dooi de bondsvoorzitter. Deze heette in het bijzonder welkom de waarne mend burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, de twee Duit se afgevaardigde Rhcncmann en Otto en de vice-voorzitter van de Oostelijke Bond in Noord-Amerika, de heer Eiskamp. Tot onderwex-p van zijn rede had ds. Van der Zee gekozen de Zeeuwse wapenspreuk: „Luctor et Emergo." Ds. Van der Zee wees op de vele moeilijkheden in het leven, maar wekte de aanwezigen op dankbaar jegens God te blijven. „Het wordt moeilijk, maar God is aan onze zij de. Wij moeten schouder aan schou der vechten tegen de vernieling, die in en om onze Kerk worden aange richt", aldus ds. Van der Zee. Vervolgens wees spreker o.a. op het feit, dat nog vele mannen in de Geref. Kerken geen lid zijn van een Mannenvereniging. „Wij mogen en moeten de mede-arbeiders van God zyn om Zijn Kerk te versterken", zo besloot de voorzitter. Hierna werd besloten telegrammen te sturen naar Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina en naar de oud- Bondsvoorzitter, ds. J. C. van dei- Boom te Lunteren. DIALECTISCHE THEOLOGIE. Na een kort woord van de waar nemend burgemeester van Middel burg, de heer J. W. Kögeler, hield ds. J. G. Feenstra een referaat over „De dialectische Theologie." Hij wees op de grote invloed van deze theo logie, zowel in het buiten- als in 't binnenland en noemde in dit verband namen als dr. Karl Barth en dr. Van Niftrik. Deze theologie is daar om zo belangrijk, omdat de dialectici beweren de echte Calvinisten te zijn. Haar Schriftbeschouwing is, dat de Bijbel als feilbaar getuigenis van de Godsopenbaring niet Gods Woord is, maar kan worden, voor zover en wanneer God er door spreekt. De px-ediking maakt ruimte hiervoor. Vervolgens besprak ds. Feenstra de dialectische opvatting van de px-aedestinatie. welke geheel tegen de Geref. Belijdenis ingaat. Verder werd nog gesproken over de doop en de invloed dezer theologie op de nieuwe Kerkorde van de Ned. Herv. Kex-k. Tenslotte wees spreker op de x-yke betekenis van de Geref. Belij denis. DE MIDDAGVERGADERING. Nadat gezamenlijk een koffiemaal tijd was gebruikt, werd de middag vergadering geopend met een korte toespraak van de heer Rhenemarm uit Duitsland, die er zjjn grote vreug de over uitsprak nu voor de tweede keer op de Bondsdag te kunnen ver schijnen. Vex-volgens sprak ds. J. O verduin over: „Zijn wij aan evangeliseren al toe?" „Deze vraag", aldus spreker, „is niet geboren uit een pessimis tisch hart, maar berust op een twin tigjarige ervaring. Evangeliseren, dat wil zeggen ,de bljjde boodschap van Christus aan anderen brengen, eist nog al wat. Wij moeten goed weten, wat wij van de belijdende leden van de kerk mogen verwach ten en wat niet. We moeten ons af vragen: Ben ik aan een waarachtig "eloofsleven toe?; Versta ik het koninkrijk Gods en zijn gerechtig heid?" „De positie van de Kerk in deze wereld Is als de loopplank over een diep water", zo vervolgde ds. O ver- duin. „Zii moet de pretentie voeren van een brug te zijn, waar God over heen loopt tot de wereld en waar over de wereld komt tot God. ,,Naar mate een mens het evangelie verstaat, zal hjj door de liefde 'van Christus gedrongen worden te red den." „Zijn wij nu als gemeente in haar geheel aan evangeliseren al toe?" zo vroeg spreker zich af. „We staan aan een schuchter begin, waarvoor we enerzijds dankbaar zijn en an derzijds beschaamd." Ds. Overduin besloot zijn referaat met een beroep op de mannenverenigingen öm, Gods Woox-d te onderzoeken. Alvorens tot een bespreking werd overgegaan sprak nog een afgevaar digde van de Geref. Vrouwen vere nigingen. De bespreking van het referaat nam veel tijd in beslag en moest tenslotte worden afgebroken. SLOTWOORD. Tenslotte sprak nog ds. J. van den Berg uit O. en W. Souburg. Spre ker wees in zyn slotwoord onder meer op de grote moeilijkheden, die bij de evangelisatie borden ondervonden. Na het zingen van Gez. 23 4 en 6 werd deze zeer geslaagde Bonds dag met gebed gesloten. Vandaag zullen verschillende deel nemers van de gelegenheid gebruik maken, om een rondrit over het eiland te maken. Crltiek op de Prov. Planologisch Dienst. In de gemeenteraadsvergadering van Groede is Woensdagavond ernsti ge critiek uitgeoefend op de Provinciale Planologische dienst en bovendien besloot de raad in het huidige stadium geen medewerking te verlenen aan het vormen van een strandschap voor West Zeeuwsch Vlaanderen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden aan het gemeentebestuur vooi-gesteld tot een regeling met an dere gemeenten te komen voor een gemeenschappelijke strand- en duin- exploitatie in West Zeeuwsch Vlaan deren. t Bij de bespreking van dit voorstel verzocht de heer W. C. v. d. Hooft, (P.v.d.A.) namens zijn fractie het voorstel aan te houden voor nieuw overleg met Gedeputeerde Staten. Burgemeester J. C. Everaars meen de. dat een nieuwe bespx*eking geen zin had. In principe zijn B. en W. niet tegen een strandschap en zij hebben respect voor Ged. Staten, die aandacht schenken aan de kuststrook van West Zeeuwsch Vlaandei'en. De bemoeiingen echter van de Pro- Advertentie Beproefde hulp bu verkoudheid voor V*. der. Moeder en kind. Volgende week begin bouw van asyl te Middelburg. WAARSCHIJNLIJK EEN HON DEN-KERKHOF BIJ HET ASYL. In ledenvergadex'ing van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Zeeland-Noord, die gisteren onder voorzitterschap van de heer E. J. Glerum in de Bo- gardzaal te Middelburg werd gehou den, deelde de dii'ecteur van de Am bachtsschool. de heer E. Visser mee, dat men in de loop van de volgende week begint met de bouw van het asyl. Het materiaal, dat in de school vervaardigd kon worden, is nu vrij wel klaar. Indien mogelijk zal er ook een hondenkerkhof worden ingericht. De voorzitter deelde mee, dat het ledental van de afdeling 600 be draagt. In het kader van de propa- ganda-actie zal op 13 September 'n voorstelling van de film „Dieren in huis en hof" te Goes worden gege ven en op 14 September in Zierilizee. Ook zal in September-, zo deelde de heer Glerum mee, de beschermheer van de afdeling, de Coimnissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot als zodanig worden geïn stalleerd. Bij de bespx-eking van de te voeren propaganda-actie op Dierendag, 4 October, werd verder nog door de voorzitter medegedeeld, dat men voor deze dag een speciale Dieren- dagkx-ant zal verspreiden en dat men met een geluidswagen door Middel burg zal rijden, waarbij dan tevens gecollecteerd wordt. Op deze dag zal ook gecollecteerd worden in Goes en Ziei-ikzee. Tenslotte deelde de heer Glerum nog mee, dat de afdeling Noord-Beveland overgegaan is in de afdeling- Zeeland-Noord. Als vertegenwoordigers van de le den der onder-afdeling op Beveland werden in het bestuur de heren A. "J. Mijnsbergen en J. A. Noox-dermeer uit Goes gekozen. Het bestuur werd tenslotte gemachtigd alle pogingen in het werk te stellen om de leden op Tholen bij de afdeling Zeeland-Noox-d te houden, daar de mogelijkheid be staat, dat deze naar de afdeling Ber gen op Zoom over gaan. Dodelijk verkeersongeval te 's Heer Hendrikskinderen. Ter hoogte van café „De Oranje boom" te 's Heer Hendrikskinderen, vond Dinsdagavond omstreeks 10 uur een dodelijk verkeersongeval plaats. De 27-jarige P.T.T-wérkman G. Ruyters uit 's Hertogenbosch, die be last was met het toezicht op de werk zaamheden voor de nieuwe kabelleg ging GoesDomburg, stak plotseling de weg over en botste tegen een passerende vrachtwagen van „De Schelde" uit Vlissingen. De man werd op advies van dokter Brurjnzeel naar het ziekenhuis ,,St. Joanna" te Goes overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de gevol gen is overleden. Wie verleent een avond gastvrijheid? Evenals vorige jaren zullen van 7 29 Juli en van 31 Juli19 Augustus a.s. weer een 50-tal meisjes-studen ten, uit alle W. Europese landen af komstig, enige weken op de Veehoe ve te Wilhelminadorp verblijven. Teneinde deze dames kennis te doen maken met het huiselijk leven in Nederland-, zijn de organisatoren op het aardige idee gekomen, om hen zo mogeljik een tweetal avonden de gast te doen zyn van Nederlandse families. Voor de eerste groep zyn deze uit gaansavond jes" vastgesteld op 13 en 20 Juli en voor de tweede groep op 3 en 10 Augustus. Het secretariaat van V.V.V., Grote Markt 11. Goes, zal gaarne zo spoe dig mogelijk adressen van families ontvangen, welke bereid zijn één of meerdere avonden, een of twee dames in de huiselijke kring op te. nemen. Het is de bedoeling dat zij des avonds om 5 k 6 uur arriveren, de maaltijd gebruiken met de Neder landse vrienden en voorts de avond uren gezellig doorbrengen met liet uitwisselen van gedachten e.d. De meisjes spreken behalve hun eigen taal, als Deerfe, Noors. Duits enz., ook allen Engels, terwijl enkelen te vens de Franse taal machtig zijn. vinciale Planologische Dienst, die ontsiering van het duinlandschap wil tegengaan, strekken zich tever uit. EEN DIRECTEUR. Daarbij komt dan nog, dat men voor het strandschap een bezoldigd directeur wenst en een bezoldigd se cretaris-penningmeester. Ook dat gaat te ver. De kuststrook is prachtig, maar de Planologische Dienst maakt het onmogelijk daaxwan te genieten en weigert botweg, dat gebouwen ge zet worden, die uitzicht bieden op de Schelde. Het vreemdelingenverkeer wordt daardoor geremd. Men is de Planologische Dienst beu geworden. De dienst houdt ook geen rekening met zakelijke belangen. Als voor beeld noemt spr. dat Groede slechts 1 café, een fietsenbergplaats en een parkeerterrein zou krijgen. OP HET MATJE. Het geeft de grootste ergernis, dat B. en W. op het matje worden geroe pen, omdat het college vergunning gaf een bunkert je achter het #duin wat op te knappen. Een zakelijk bezwaar is voorts, dat de voorgestelde regeling voor het strandschap 20 jaar zal gelden. De heer van der Hooft onder schreef vele bezwaren, maar wilde door overleg nog iets bereiken. De heer J. P. Risseeuw pleitte<0roor een directe beslissing. Het voorstel tot uitstel werd ver worpen met 43 stemmen. De raad besloot aan Gedeputeerde Staten mede te delen, dat men niet accoord gaat met de voorgestelde re geling. doch bereid blijft tot nader overleg. Ned. Herv. Kerk te Aardenburg, Door het Rijksbux*eau voor Oudheid kundig Onderzoek zijn onderzoekingen gedaan naar de waarde voor de bouw geschiedenis van de Ned. Herv. Kerk te Aardenburg. Men heeft daarbij be langrijke vondsten gedaan. In tegenstelling met het onderzoek in het schip, dat voor de bouwge schiedenis tot nu toe weinig positieve gegevens heeft opgeleverd, brengt de opgraving in het koorgedeelte van de kerk belangrijke resten van een vroe gere kerk aan het licht. Het oudere koor. wellicht tevens het oudste, is klaverbladvormig geweest. De Zuidelijke concna en een deel van. de middenabsis zijn duidelijk te voor schijn gekomen. In een latere periode heeft men de Zuidelijke-absis vervangen door een polgonaal zijkoor. Voetingen van muurpijlers wijzen op een overwel ving. Restauratie van de toren te Groede. De raad van de gemeente Groede besloot Woensdagavond in principe tot restauratie van de toren-onder bouw. Zoals men weet is de spits van de toren kort geleden afgebrand. De toren staat thans in de steigers voor de bouw van de nieuwe spits. Van deze gelegenheid zou men gebruik willen maken om ook de ondei'bouw te restaur ex-en. Het gemeentebestuur zal zich nu tot het i*ijk en de provin cie wenden met het verzoek deze res tauratie te subsidiëren. Nederlandse fotografen patroonsve>reniging. Te Utrecht wex-d in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen een alge mene jaax-vergadex-ing gehouden van de Ned. Fotografen Patroonsvereni ging. In deze vex-gadering werd de heer Kees Heldex-, fotograaf te Mid- delbux-g tot bondsvoorzitter gekozen. Tevens werd de heer Helder voor zitter van de Vakgroep fotografie. Gasbedrijf te Hulst door Cokesfabriak Sluiskil overgenomen. Woensdagmorgen werd te Hulst 't gemeentelijk gasbedrijf officieel om geschakeld tot gasdistributiebedrijf van de Cokesfabx-iek te Sluiskil. Hier bij waren o.a. aanwezig bux-gemeester B. Truffino, de hoofdingenieurs Derksen en Hofman van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat en de irs. Altena en Beuker van de Cokes- fabriek te Sluiskil. Burgemeester Truffino gaf allereerst een overzicht der geschiedenis van het gemeentelijk gasbedrijf. Hierin wees hij er op, dat er in moeilijke tijden veel en goed werk is verricht. Spreker bracht dank aan hen, die aan de totstandko ming van de centrale gasvoorziening hadden medegewerkt en noemde in dit verband de initiatiefnemer, bur gemeester van Oeveren van Axel. Tenslotte sprak de burgemeester woorden van hulde tot de heer J. Ne ve, die reeds 30 jaar aan het bedrijf is verbonden. Wethouder R. Warnier richtte zich nog tot het personeel. Vermeld zy nog, dat dit personeel geheel door de cokesfabriek is over genomen. Handelsschool te Hulst. Aan de Middelbare Handelsschool met 4-jax-ige cursus te Hul6t slaag den: P. Dubois. Steen; P. Everaert, Terhole: J. Peeters, Clinge; J. v. d. Poel, Lamswaarde; C. Roelands, Lamswaarde; J. de Rijk, Ossenisse. Er werden geen candidaten afgewe zen. Rotterdams waterschip in haven van Vlissingen. Te Vlissingen is gisteren het eerste waterschip uit Rotterdam aangeko men met 1150 M3 water. Het schip is onmiddellijk leeggepompt en zal vandaag weer naar Rotterdam ver trekken. Zaterdag wordt het opnieuw met water in Vlissingen ver wacht. Verkeerswedstrijden op de lagere en middelbare scholen. Ook Vlissingen. heeft zijn verkeei-% week, echter op zeer bescheiden wij ze. Er worden op de lagere en middel bare scholen in de Scheldestad gedu rende deze week vei-keerswedstrijden gehouden. Voor de leerlingen van de lagere klassen der lagere scholen zijn prijzen beschikbaar gesteld. Dan worden er Vrijdag in de gym nastiekzaal van de school aan de Bo- nedijkestraat de verkeersdiploma's uit gereikt aan hen, die het verkeersexa- men zowel theoretisch als practisch met goed gevolg hebben afgelegd. Naar wij vernemen is ongeveer 15 van de candidaten afgewezen. In ge bouw Concordia zal Vrijdagavond dan de algemene vergadering van de Ver eniging voor Veilig Verkeer worden gehouden. Geen gunstig weer voor oester broedval. Het koele weer van de laatste week is niet gunstig voor de oester- broedval. Wel neemt het aantal oesterlarven per 100 liter water uit de Ooster Schelde geregeld toe, het is nu gestegen tot ruim 200, maar wanneer het water niet een tempe ratuur bex-eikt van minimlim 19 gra den Celcius, hebben deze larven geen levensvatbaarheid. Momenteel be draagt de watertempex-atuur 18 gra den. Officiële ontvangst te Bergen op Zoom Woensdagmorgen werden de deel nemers aan de jaarlijkse zomerver- gadeiing van het Institut Internatio nal de recherches Betteravieres, het Internationaal Instituut voor Suiker- bietenonderzoek, waaraan een veer tigtal buitenlanders uit negen landen deelnemen, op het stadhuis te Bergen op Zoom in de Markiezenzaal offi cieel door het gemeentebestuur ont vangen. Burgemeester ir. H. B. J. Witte spx-ak het gezelschap in het Frans en Engels toe en wees op de beteke nis van de suikex'bietenteelt voor ons land. Daarna werden' de buitenlandse gasten door de directeur van de Cen trale Suiker Maatschappij, de heer Eshuis, toegesproken als voorzitter van het comité van ontvangst in Ne derland. Dinsdag waren de buitenlandei's in Breda te samen gekomen, waar een voorbespreking werd gehouden door verschillende specialisten. Na de heer Eshuis werd het woox'd gevoerd door de vice-voox'zitter van het Internationale Instituut, prof. dr. Rasmussen uit Zweden en1 door de secretaris-generaal van het Int. In stituut, Mr. Deloux uit België. Daarna werd een bezoek gebracht aan het Instituut voor Rationele Sui kerproductie aan de Zuidzijde Haven te Bergen op Zoom, waar het gezel schap werd rondgeleid door ir. Riet berg. Des middags werd de lunch genut tigd te Kruiningen en werd een be zoek gebracht aan een proefveld op het selectiebedrijf te Rilland Bath. IN ZEEUWSCH VLAANDEREN. Na dit te hebben bezichtigd werd de tocht vervolgd naar Zeeuwsch Vlaanderen. De suikerexperts werden te Kloos- terzande ontvangen door baron H. A. A. Collot d'Escury. Hier werd eerst een' demonstratie gegeven met paar den, waarna de oude protestantse kerk werd bezocht. Tenslotte werd een rondrit door Oost Zeeuwsclx Vlaanderen gemaakt om de bieten teelt te bekijken. De tocht werd be sloten met een bezoek aan de Hulster basiliek en een maaltijd te Hulst. Hierbij was het gemeentebestuur ver tegenwoordigd door burgemeester B. Truffino van Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2