PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland stelt vloot ter beschikking aan Amerika BILT Amerikaanse luchtmacht valt aan Eerste Russische reactie Veiligheidsraad stemt toe in steun DE STAD SEOEL GEVALLEN Amerikaanse luchtmacht boekt succes „Mijlpaal 1950" dreigt te mislukken Franse kabinetscrisis in feite Wederom straaljager neergestort BELGISCHE REGERING STELT TERUGKEER VAN LEOPOLD VOOR ZEELAND EEN BRON VOOR HET GESCHIEDENISONDERWIJS Groots plan voor invasie op Ambon DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No.151 Dagblad, uitgave van de firma ProvtnciaJe Zeeuwse Courant Directie, tr van de Velde en F U. den Boer AdJ W de Pagter Hoofdred.. G. Ballinöjn. pi.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt A BUN N EMBM '1 'SP RIJ S 32 ct. per week; f 3,91 p kw.; fr. p p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Juni '50 tngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VUssingen Walstr 58—60 tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, tel 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N Bogardstr. C 160. tel. 28 De Britse ministerpresident Attlee heeft Woensdag: in liet Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland besloten heeft zijn vlootstrijdkrachten in de Japanse wateren ter beschikking van de Amerikanen te stellen. Op een vraag van Churchill deelde Attlee mede, dat deze vloot vrywel even sterk is als de Amerikaanse. Attlee voegde er nog aan toe, dat Engeland zijn verplichtingen jegens de Ver. Naties zal nakomen teneinde een oorlog te voorkomen. De Britse marine-strijdkrachten in het Verre Oosten bestaan uit drie kruisers, een licht vliegdèkschip, zeven torpedobootjagers en acht fregat ten. De kruisers zijn de „Belfast", „Jamaica" en de „Kenya". De torpedo bootjagers behoren tot de snelste gevechtsschgfen van hun soort. De „Triumph" heeft 40 vliegtuigen. Dan is er nog het voorzieningsschip „Unicorn" Attlee's verklaring werd in ernstig zwijgen aangehoord. Aanvankelijk waren er 150 lagerhuisleden aanwezig doch later snelden meer leden toe. Inmiddels heeft generaal Mac Arthur middelzware bommenwerpers en straalgevechtsvliegtuigen ingezet tegen de Noord Koreaanse troepen, ter wijl de Amerikaanse vloot op weg is naar een onbekend doel in Korea. De basis van de Amerikaanse vliegtuigen wordt geheim gehouden. De Ameri kaanse luchtmacht neemt geen defensieve meer, maar een aanvallende houding aan. De Chinese nationalistische regering heeft intussen gevolg gegeven aan het verzoek van Truman om haar operaties tegen het vaste land van Chi na te staken. De vice-voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor Atoom energie heeft verklaard, dat het atoomenergie-programma gereed is voor alle gebeurtenissen. Het merendeel van de Amerikaan se senatoren is, aldus Reuter, van ge voelen, dat Amerika thans de hand schoen heeft opgenomen en Moskou een oorlog met de V.S. niet zal ris keren. Republikeinen en democraten verklaarden, bereid te zijn het door Truman ingediende wetsontwerp voor de verstrekking van wapens aan het buitenland ten bedrage van 1.222.500.000 dollar zo snel mogelijk te behandelen en goed te keuren, ter versterking van de militaire weer stand niet alleen in Azië maar ook aan de landen van het Atlantisch pact. De Amerikaanse senaat heeft het wetsontwerp betreffende de verlen- ging' van de dienstplicht voor 'n jaar- goedgekeurd. Het wetsontwerp werd reeds Dinsdag door hét Huis van Af gevaardigden aanvaard. Reactie uit Moskou. Volgens het Sowjetrussische blad „Prawda" houdt Trumans besluit in „dat de Amerikaanse regering een directe daad van agressie tegen de Koreaanse democratische volksrepu bliek en tegen de volksrepubliek van China heeft ondernomen. De Ameri kaanse regering heeft niet haar on vormelijke behandeling van het in ternationale recht het handvest der V.N. grof geschonden en gehandeld alsof er geen organisatie der V.N. bestaat". Het blad constateert verder, dat de Amerikaanse heersende kringen tot directe daden van agressie zijn overgegaan en wijst erop, dat Tru man zijn besluit nam zonder dat de Veiligheidsraad daartoe een verzoek had gedaan. De „Prawda" zegt ten slotte, dat het besluit van Truman neerkomt op bezetting van een deel van China door Amerikaanse troe pen. Dit kan er op wijzen, dat China voornemens is Noord Korea te steu nen. DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft, zoals in een deel onzer editie reeds Woens dag werd medegedeeld, besloten om alle leden der Vei*. Naties toe te staan om Zuid Korea te helpen om de gewapende aanval af te slaan. Dit besluit viel om 4 uur Ned. tijd, Woensdagmorgen. rea te helpen om de gewapende aan val af te slaan. Dit besluit viel om 4 uur Ned. tijd, Woensdagmorgen. Dit is de eerste keer, dat de Vei ligheidsraad zijn sanctie heeft gege ven aan het gebruik van militaire macht door enig lid der V.N. tegen enig gebied ter wereld. Er werd geen datum voor de vol gende bijeenkomst vastgesteld. Noord Korea heeft deze beslissing van de Veiligheidsraad onwettig ge noemd. ATTLEE. Vermeld dient nog, dat Joego Sla- vië tegen stemde en India en Egypte zich van stemming onthielden. De raad verwierp een Joegosla- visch voorstel om tussen Noord en Zuid Korea te bemiddelen. De commissie der V.N. voor Korea heeft op een spoedbijeenkomst te Foekoeoka op Kioesjoe besloten naar Poesan, de Zuidelijkste haven van •Korea terug te keren. Het Britse gemenebest beraadslaagt. Donderdag komen de Hoge Com missarissen van het Britse Gemene best ot> het ministerie van Buiten landse Zaken te Londen bijeen om de nieuwe ontwikkeling in liet Verre Oosten na het begin van de gevechts handelingen in Korea te bespreken. Veldmaarschalk Montgomery is gis teren op het vliegveld Valkenburg aan gekomen voor het gebruikelijke contact met militaire autoriteiten. Woensdag is de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel door de troepen van Noord Korea bezet. Ook de vliegvel den bij de stad zijn bezet. Noordkoreaanse vlooteenheden zijn in de plaatsen Kannen en Samtcholc (Sanchoku) in het Zuidoosten van de provincie Kogen (Kanvon) geland en hebben zich daar verenigd met de guerillastrijdkrachten, die in dit ge bied opereren. De Zuid Koreaanse regering heeft Seoel verlaten en zou zich vestigen in Toegoe, 250 k.m. Zuidelijker. In een communiqué van generaal Mac Arthui*s hoofdkwartier wordt verklaard, dat de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten „met suc ces" bombardementen Heeft uitge voerd op troepenconcentraties, vrachtautoconvooien en spoorwegen in de buurt van Moensan, 35 k.m. ten Noordwesten van Seoel. Een jacht bommenwerper en een middelzware bommenwerper werden vermist. Het communiqué voegt er aan toe, dat Noord-Koreaanse machines een F 82-straaljager en een Marauder Tot nu tos nog geen honderdduizend bezoekers. Naar de Volkskrant meldt, dreigt de grote tentoonstelling in Arnhem, de „Mijlpaal 1950". een mislukking te worden. Om de kosten te dekken moet er minstens een millioen be zoekers komen en nu, nadat de le vensduur van de tentoonstelling voor de helft is verstreken, zijn er nog geen honderdduizend toegangskaar ten verkocht, waaronder een aantal goedkope avondkaarten voor het ten toonstellingsrestaurant. Blijft het aantal bezoekers zo gering, dan zal het tekort ongeveer de acht ton over schrijden. De voornaamste oorzaak ligt, naar het schjjnt in het feit, dat de tentoon stelling te dor is. Het aantrekkelijk ste is nog het paviljoen, dat gewijd is aan de ECA-hulp aan Nederland. Voorts moet er. naar het schijnt, wei nig overeenstemming in de leiding van de tentoonstelling geweest zijn. De gemeente Arnhem, die voor ruim een half millioen in de kosten heeft bijgedragen, zal nog al het mo gelijke doen om te voorkomen, dat op haar een onverdiende blaam komt te rusten. Er zijn reeds vele suggesties geda.an om alsnog het financiële ge tij ten gunste te doen keren, en deze zullen stuk voor stuk nog worden bekeken. bommenwerper hebben vernield, die deel uitmaakten van een groep van drie vliegtuigen, welke op het vlieg veld van Soewon (Soewon is Mac. Arthurs hoofdkwartier in Zuid-Korea waren geland. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat Amerikaanse vlieg tuigen. tot Woensdagavond, zeven Noord-Koreaanse jagers hebben neer geschoten. Een achtste Noordkoi*e- aanse vliegmachine werd vernield door een Zuidkoreaanse mustang, bo ven dé rivier de Han ten Noordwes ten van Seoel. Noord Koreaanse be richten melden, dat 6 Amerikaanse gevechtsvliegtuigen werden neerge schoten. Functionarissen te Washington verklaren, dat het absoluut is vast komen te staan, dat de Noordkorea- nen 100 tanks van 35 ton en 12 ton gebruiken, welke van Russische ma kelij zijn. Queuille vormt lóch regering. Exipremier Henri Queuille heeft gisteravond het verzoek van presi dent Auriol om een nieuwe regering te vormen, aanvaard. De twaalfde Franse kabinetscrisis na de oorlog is daarmee feitelijk geëindigd. Queuille, die Dinsdag een poging om een kabinet te vormen moest op geven, verklaarde te zullen trachten „alle partijen van de republikeinse meerderheid te hergroeperen". Hij zal morgen in de Nationale Vergadering verschijnen om een vertrouwensvo tum voor zichzelf en zijn program te vragen, teneinde daarna een lijst van ministers aan de president voor te leggen. Daar de socialisten hem reeds hun steun hebben toegezegd, is het zeker, dat hij een vertrouwensvo tum zal krijgen. George Bidault, die gisteren door Auriol bela«t. werd met de vorming van een nieuw kabinet, heeft zijn po gingen weinige uren later opgegeven. Arts, die patiënt doodde, mag weer praktiseren. Di*' Herman Sapder, de Ameri kaanse arts, die in Maart :s vrijge sproken van een beschuldiging, dat hij een aan kanker leidende patiënt uit medelijden had gedood, heeft Woertsdag opnieuw het recht gekre gen 4ijn medische praktijk uit te oe- feneni Zware straf geëist tegen smokkelende mijndirecteiK. In hoger beroep stond voor de rechtbank in Den Bosch terecht de voormalige directeur* der Oranje I Nassaumijnen te Heerlen, ir. F. J. C. I B., die wegens deviezensmokkel in Maart j.j. werd veroordeeld tot 15.000 subs. 2 maanden hechtenis en verbeurdverklaring van 2025. De aavocaat-fiscaal eiste daarenbo ven gisteren tegen B. een gevange nisstraf van drie maanden. Verdachte heeft voor een bedrag van 18.000 naar België uitgevoerd, 216.000 Belgische francs in Neder land ingevoerd, eenzelfde bedrag in francs in Duitsland en marken ter- waarde van 18.640 uit Duitsland in Nederland geïmporteerd. De advo caat-fiscaal noemde de handelwijze van B. laakbaar, stijlloos en licht vaardig. Hij heeft de Staat indirect benadeeld. Brugarbeider dodelijk door takel getroffen. Bij het werken aan de tweede spoor brug over de Waal bij Zaltbommel kreeg Dinsdag de 39-jarige P. van B. een klap van een losgeschoten takel, waar door hij van de in aanbouw zijnde brug bewusteloos naar beneden stortte. Hij kwam in het gras terecht en werd rnet een zware hersenschudding naar 's Hertogenbosch vervoerd, waar hij Woensdagnacht is overleden. Hij laat een jonge vrouw met 5 kinderen ach ter. Vliegramp bij Schiermonnikoog. Gistermiddag omstreeks half 3 Is bij Schiermonnikoog een straaljager van de L.S.K.-vliegbasis Leeuwarden, waarmee deelgenomen werd aan een oefening in formatie-vliegen, bran dend in zee gestort. Het was een één persoons Meteor V. De piloot is om het leven gekomen. Het verongelukte vliegtuig maakte deel uit van een patrouille van vijf. Deze kwam uit Westelijke richting over het eiland. Ooggetuigen vertel den, dat twee toestellen zich uit de patrouille los maakten én één daar van dook plotseling omlaag en stort te ongeveer 300 nieter uit de kust vlak bij een zandplaat neer. Er volg de een explosie. De eersten, die het wrak bereikten, waren twee bewoners van Schier monnikoog. Zij waadden door het on diepe water, maar vonden slechts wrakstukken. Noch deze mensen, noch de piloot .van een Mitchell-bom- menwerper, die op onderzoek uitging, kon een spoor van de piloot ontdek ken. De reddingsboot „Johan de Wit" voer direct na het ongeluk uit. De omgekomen piloot was de 25- jarige ongehuwde reserve-tweede luitenant-vlieger G. M. G. Noyens uit Eindhoven. Hij heeft "boven een zandplaat een „roll" gedraaid, waar bij hij zoveel hoogte verloor, dat een vleugel de grond raakte. Het toestel, dat na deze klap doorschoof en in zee terecht lcwaw, ontplofte. Vandaag verjaart Prins Bernhard. De Prins ziet terug op een jaar van grote activiteit. Met levendige be langstelling heeft het Nederlandse volk de reizen gevolgd, die hy onder- yam om aan de arbeid van dat volk meer bekendheid te geven. Velerlei initiatieven op economisch en charita tief gebied werden door hem gesti muleerd en ongetwijfeld zullen velen op deze dag dat werk dankbaar ge denken. Bevolking wenst herstel van normale toestand. In de Belgische regeringsverklaring, die Woensdagmiddag in de Belgi sche Kamer en Senaat is voorgelezen, wordt o.a. verklaard, dat de rege ring in het kader van de grondwet de oplossing van het koningsvraag- stuk zal nastreven. Zij zal daarom de toepassing vragen van de wet van 19 Juli 1945 (opheffing van 't regentschap), zodra de wetgevende kamers de debatten over <le regeringsverklaring zullen hebben beëindigd. Deze procedure zal een einde maken aan de onmogelijkheid om te regeren voor de koning en zal de vorst in staat stellen naar België terug te keren. In de regeringsverklaring wordt er op gewezen, dat de door het parle ment* goedgekeurde volksraadpleging duidelijk heeft aangetoond, dat de Belgische bevolking wenst, dat de nationale instellingen hun normale wer king hervatten. Het belang van het land vergt de bundeling van alle krachten rondom de troon en de erkenning van de diensten, die tijdens de oorlog op en buiten het Belgische grondgebied werden bewezen. Deze taak zal wor den nagestreefd met uitschakeling van iedere wrok. In de regeringsverklaring wordt verder gezegd, dat het een gunst der voorzienigheid was op het ogenblik, dat de koning in de onmogelijkheid verkeerde te regeren, te mogen re kenen op prins-regent Karei. Het einde van het regentschap zal het land de gelegenheid verschaffen prins Karei zijn dankbaarheid te to nen. De regering zal de verenigde Kamers voorstellen een adres van erkentelijkheid te richten tot de prins-regent. In de regeringsverklaring wordt met nadruk gezegd dat er in België geen tekenen zijn, die op een deflatie wijzen. Op het ogenblik dat de rege ring het beleid in handen neemt, stelt zij vast, dat de economische bedrij vigheid de in de afgelopen jaren be reikte recordprestaties benadert. An derzijds is ten aanzi^y van 1949 ech ter geen vermindering der werkloos heid te constateren. België is ons ver vooruit met de onderwijsvernieuwing'. Honderden Zeeuwse onderwijzers, onderwijzeressen en kweekschoolleer- lingen woonden gisteren in het Schuttershof te Middelburg de jaarlijkse vergadering bij van de vereniging „Het Schoolmuseum". Hierin werden belangwekkende redevoeringen gehouden over de onderwijsvernieuwing in België door de inspecteur-generaal van het lager onderwijs in dat land, de heer J. Peeters en over de waarde van de Zeeuwse historie voor het ge schiedenisonderwijs door de heer H. Pieters, bibliothecaris van de Prov. Bibliotheek in Middelburg. De huishoudelijke vergadering van de vereniging werd in 15 minuten afgewerkt. Na het welkomswoord van de voorzitter, de heer A. A. Leenhouts, werden de verslagen van de secretaris-penningmeester, de heer C. Roelands en de begroting voor 1950 goedgekeurd. De aftredende be stuursleden, mej. M. Dorleyn en de heren Roelands en J. C. Corrielis, werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter bracht de gemeente Mid delburg dank voor haar medewerking aan „Het Schoolmuseum" en ver klaarde, dat de vereniging langza merhand weer op het vóóroorlogse peil is aangeland. GESCHIEDENIS WIJS. ONDER- Vervolgens was het woord aan de heer H. Pieters, die het onderwerp „Onze provincie als bron van het Geschiedenis-onderwijs" behandelde. Hij constateerde, dat de Zeeuwse schooljeugd veel te weinig afweet van de eigen streekgeschiedenis. Toch is er voor het onderwijs een overvloed van bronnen (de Zeeland catalogus van de Prov. bibliotheek telt meer dan 15.000 nummers!), maar deze moeten worden aange boord en gereed gemaakt voor het gebx-uik in de scholen. Sommige onderwijzers doen wel loffelijke pogingen détails van de Zeeuwse geschiedenis te laten leren, doch daarmee is noch het onderwijs, noch de px*ovincie gediend: de bizon- dei'heden moeten in verband worden gebracht met de historie van land en gewest. Daardoor wordt ook het re- fionaal besef, dat zo nodig is, wil eeland staande en gaande blijven in dc ry der provincies, versterkt. De heer Pieters verzekerde de leer krachten, dat zij de kennis van Zee- land's verleden niet alleen uit de boe ken kunnen putten: „U moet be paalde dingen gaan zien en U een beeld van ae geschiedenis vormen." Het is dringend nodig, dat er een wissel- en een samenwerking tot op legde, dat het agrarisch element de eenheid tot stand wist te bren gen. Daarin ligt ook voor de toe komst een grote mogelijkheid. Ten slotte wekte de heer Pieters zijn gehoor op bij de kinderen het besef aan te wakkeren, dat zij als Zeeu wen by elkaar horen en een gemeen schappelijke taak hebben, opdat de I provincie zich tegenover andere ge bieden kan handhaven. ONDERWIJSVERNIEU WING IN BELBIË. De middagvergadering, die werd bijgewoond aoor de wnd. burgemees ter van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, werd muzikaal ingeluid door het uitstekende zangkoor van de Rijkskweekschool, onder leiding van de heer C. Schijve. Alle aanwe zigen zongen staande het Zeeuwse Volkslied mee. Vervolgens was het woord aan de inspecteur-generaal van het lager onderwijs in België, de heer J. Pee ters, die de onderwijsveimieuwing* in zijn land belichtte. Hij toonde zich een geestig causeur en tevens een vurig pleiter voor het loslaten van de verouderde opvattingen over het lesgeven. Bezield door zijn geloof in de juistheid van de vernieuwing, sprak hy ruim anderhalf uur zonder dat de aandacht van zijn gehoor ook maar één ogenblik verslapte. De heer Peeters vertelde, dat het leerplan, waarop de onderwijsver nieuwing in zijn land is gebaseerd, in 1936, toen het van kracht werd, door velen met gemengde gevoelens Met "betrekking tot het landbouw vraagstuk zegt de regeringsverkla ring, dat de regering de belangen van de landbouw op de binnenlandse markt zal verdedigen en tevens de voorwaarden zal verzekeren voor uit voer van de overtollige productie. „Terwijl de regering o.a. in het kader van de economische unie met Neder land maatregelen zal nemen ter be scherming van de Belgische land bouw, zal zij het wetenschappelijk on derzoek ter verbetering van de pro ductie steunen en uitbreiden, waarbij de wederuitrusting der landbouwbe drijven door het verstrekken van cre- dieten zal worden aangemoedigd." In regeringskringen wordt nog ver klaard, dat de regering naar beste vermogen' zal medewerken aan het Noord-Atlantisch pact. Zij zal meer dan ooit aandacht wijden aan de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse eco nomische Unie en zij zal zich bijzon dere inspanningen getroosten om een oplossing voor dringende vraagstuk ken, welke hangende zijn gebleven, te vinden. Tijdens het voorlezen van de ver klaring kwamen ta! van interrupties van socialistische volksvertegenwoor digers voor. Deze werden tenslotte zo veelvuldig, dat voorzitter Van Cau- welnert de socialistische fractieleider Boh.v moest verzoeken zijn partijge noten tot de orde te roepen. De de batten werden uitgesteld tot heden. stand komt tussen de mensen van j werd ontvangen. Na de bevrijding het onderwijs en de kenners der Zeeuwse historie om te kunnen be reiken, dat in de scholen op een voor elke richting en overtuiging passen de vvyze de rijke geschiedenis van ons gewest tot de kinderen wordt gebracht. „Het schoolmuseum" is by uitstek het orgaan, dat een dergelij ke samenwerking kan stimuleren, aldus de inleider. Hij belichtte hierna op boeiende wijze enige aspecten van Zeeland's verleden, waarbij hij er de nadruk het echter alom doorgevoerd en een succes gebleken: „Wij laten het niet meer los", aldus de spreker. (Vervolg pag. 2.) Koninklijk paar naar Friesland. Naar wij vernemen zijn H M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. de Prins der Nederlanden voornemens eind Septem ber een officieel bezoek te brengen aan de provincie Friesland. Vijftienduizend militairen staan gereed. De Indonesische regering heeft 'n groots opgezet plan voor een invasie met 15.000 militairen op Ambon vol tooid. Dit wordt niet uitgevoerd, ten zij een laatste vredesmissie, bestaan de uit zeven leiders van Ambonnese politieke partyen, afkomstig van de voornaamste Indonesische eilanden, geen resultaten oplevert. Deze missie zou deze week per vliegtuig en boot naar Ambon rei zen. Zij zou de" volledige goedkeuring van het Indonesische kabinet hebben, doch zou dit gevaarlijke bezoek op eigen risico ondernemen. Onder de 15.000 militairen, die thans op Celebes staan, zouden zich 3000 Ambonnezen bevinden, meest vroegere leden van het K.N.I.L. Voormalige Nederlandse bommen werpers zouden de invasie vergemak kelijken door het beschieten van Am bonnese barakken en troepenconcen traties. Zy zouden worden bestuurd door vliegeniers, die voorheen dien den in de luchtmacht van 't K.N.I.L. VRI J WARM. Geldig tot Donderdagavond. Half tot zwaar bewolkt. Enkele verspreide buien. Meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1