NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Jl-genda LAATSTE NIEUWS. Veiligheidsraad veroordeelt Noord Korea DE KOMENDE HUURVERHOGING MARKTBERICHTEN WOENSDAG 28 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Zuiddorpe wil samen voeging met Overslag. In de raadsvergadering te Zuid dorpe sprak burgemeester M. A. B. Puylaert er zijn verwondering over uit, dat men in Overslag zoveel be zwaren had, om, volgens het plan van Ged. Staten, samengevoegd te worden met Zuiddorpe en dat men een actie is begonnen voor samen voeging met Koewacht. De raadsle den waren vrijwel allen van mening, dat Overslag er niet zo veel slech ter van zou worden, als het met Zuiddorpe samengevoegd werd. De voorzitter was persoonlijk van me ning, dat Overslag zelfstandig moest blijven, maar het algemeen belang eiste volgens hem samenvoeging van Overslag en Zuiddorpe. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan Ged. Staten een advies te zenden, volgens hetwelk Zuiddor- fe in beginsel geen bezwaar heeft egen samenvoeging van Overslag en Zuiddorpe. BEGRAFENIS ZENDELING J. RITSE3IA. Te Appingedam had onder grote belangstelling de teraardebestelling plaats van de oud-zendeling, de heer J. Ritsema, laatstelijk woonachtig te Goes. Voor de begrafenis op „Rusthof" werd in zaal Rehoboth een rouw dienst gehouden, waar ds. A. N. Tonsbeek, Ned. Herv. predikant te Appingedam sprak n.a.v. Spr. 28 1 (laatste ged.) Aan de groeve spraken ds. Syperda, ds. Bout van Woldendorp en ds. Brouwer van Oegstgeest. Voorts voerde ds. Homan van Huizinge nog het woord namens de classis Win- sum. Een broer van de overledene dank te voor de belangstelling. SIGARENWINKELIER VERKOCHT OP ZONDAG. De Middelburgse politie, heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een sigarenwinkelier, die op Zondag, zon der dat hem ontheffing was ver leend van het winkel-openstellings verbod, rookartikelen had verkoent. Middelburg MOLENWATER-CONCERT In verband met de verjaardag van Prins Bernhard zal het Middelburgs Muziekcorps deze week niet Vrijdag, doch Donderdag een concert op het Molenwater geven. Uiteraard staat 't programma voor het grootste deel in het teken van Oranje: volksliederen aan begin en einde, enige vaderlandse liederen, afgewisseld door grotere nummers, waarin populaire melodieën verwerkt zijn. Verder treffen wjj op het programma nog enkele oude be kenden aan, o.a. .de graag gehoorde ouverture van de operette Leichte Kavallerie van F. von Suppé en de elegante Vlinderdans van L. Deodet. Nummer tien van het programma (dat daarover een toelichting bevat) is een reeds eerder uitgevoerde com positie van de directeur. Vanzelfsprekend zal het concert, in dien het weer dit ook maar enigszins toelaat, doorgaan. Blijkt dit onmoge lijk, dan zal de uitvoering Zaterdag a.s. plaats hebben. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De autotocht voor ouden van dagen te Middelburg is thans vastgesteld op 14 Juli. Niet minder dan 300 ouden van dagen van 70 jaar en ouder hebben zich aangemeld en de organisatiecom missie rekent dan ook circa 100 auto's nodig te hebben. Zij doet daarom een beroep op alle Middelburgse autobezitters om hun auto op 14 Juli beschikbaar te stellen. Zij kunnen zich telefonisch melden bij de volgende adressen: J. Verhage. L. Noordstr. 22; P. de Vos. Seissingel 90 en J. Augusteyn, Dam 35. COMMISSIE VOOR ALCOHOLBE- STRIJDING BIJ SNELVERKEER Woensdag 5 Juli zal in één van de zalen van Hotel de Nieuwe Doelen te Middelburg de Commissie Middel burg van de Vereniging voor Alco- liolbestrijding bij het Snelverkeer worden opgericht en geïnstalleerd. De volgende heren hebben zich be reid verklaard zitting in deze Com missie te willen nemen: J. B. v. d. Borgh, geneesk. inspec teur van de Volksgezondheid voor Zeeland; B. J. Bjjleveld, onderdirec teur Stoomtram Walcheren N.V.; mr. J. L. Moolenburgh, kantonrech ter te Middelburg; mr. J. L. Nieu- wenhuis, rijksinspecteur v. h. ver keer; A. J. A. Polderman, chef ver keersdienst; J. Sukkel, garage Zee land; P. v. d. Veen, directeur firma Hondius. Aaglekerke RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Aagtekerke zal vergaderen op Donderdag 29 Juni a.s. des avonds te half negen. Als voornaamste punten staan op de agenda: deelname in de N.V. Vlieg veld Walcheren en het verlenen van een garantie aan de Waterleiding Mij. De opbrengst van de collecte ten bate van het reclasseringswerk was in Aagtekerke 15.08. FILMS VAN DE WEEK Nog één keer: W. C. Fields. Uitstekende kleurenfotografie is een der verdiensten van Rinkelende Spo. ren, de spannende avonturen van eni ge stoere mannen, die hun ranch zien verbranden door een groepje schurken ten tijde van de Burgeroorlog en zich daarna wijden aan de taak om de boe ven onschadelijk te maken en om geld voor een nieuwe ranch te verdienen. Dit laatste geschiedt door wapens uit Mexico te smokkelen. Een groot aantal complicaties en de nodige romantiek (waarvan Alexis Smith en Dorothy Malone de inzet vormen) verlevendi gen de handeling van deze Western, waarin Joel Mc Crea en Zachary Scott de hoofdrollen vervullen. Victor Jory is de genadeloze boerenleider, Alan Hale een vermakelijke kroegbaas, die van twee walletjes eet. (Alhambra, Vlissingen). Wanneer U niet in de stemming bent voor geschiet en gedraaf, kunt U beter eens gaan kijken naar Sensaties van 1948, een vertelseltje uit de wereld van showbusiness en publiciteit. Dat jaartal doet wat vreemd aan, want de oor spronkelijke titel van de film luidde: „Sensations of1946!" De rolprent zelf is een zeer gezellig en onderhou dend product dank zij de tapdansen van Eleanor Powell, de muzikale ex perimenten der orkesten van Cab Cal loway en Woody Herman, de verrich tingen van een koorddanser en een compleet circus hoog in de lucht en vooral de humor van Eugene Pallette en dat prachtige tweetal Sophie Tuc ker en W. C. Fields. Het is een genoe gen apart wijlen W. C. Fields, die toch wel tot Amerika's beste humoristen kan worden gerekend, nog eens op het doek te zien. Vast en zeker geen verlo ren avond. (Electro. Middelburg). Vlissingen CONCERT „ONS GENOEGEN" Donderdagavond geeft de Harmo nie „Ons Genoegen" te Vlissingen een concert ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bern hard. Ook de signaalafdeling werkt hieraan mee. WEDVLUCHT „DE SCHELDE VLIEGERS". De postduivenhoudersvereniging „De Scheldevliegers" N. B. v. Z. te Vlissingen hield een wedvlucht vanaf St. Denis. Af stand 294 K.M. De prijzen werden be haald: K. Marijs 1; J. J. de Jonge 2; J. Dupont 3 en 11: D. de Voogd 4; J. Schroe- vers 5; A. M. Sinke 6. 8 en 10; A. Ste- ketee 7; W. Beekman 9; J. Stroo 12 en 13. Snelheid eerste duif 1168 meter, laat ste duif 1051 Meter. Zaterdag 1 Juli vlucht van Orleans, deze is de hoofd- vlucht. TENTSAMENKOMSTEN Te Vlissingen zal van 8-15 Juli '50 een Evangelisatietent worden ge plaatst op net terrein v. Dishoeck- straat-Singel. In deze week zullen hier zg. tentsamenkomsten worden, gehou den onder leiding van de Evangelist Jb. Klein-Haneveld uit Bodegraven. Tal van sprekers zullen in deze sa menkomsten het woord voeren. Zaterdagavond om 7.30 wordt de eerste bijeenkomst gehouden. Behal ve door de heer Klem Haneveld zal Zaterdag gesproken worden door ds. J. S. Hartjes en Evangelist J. Servaes uit Gent. Woensdag en Zaterdag zijn er kindersamenkomsten om 2.30 uur. VERBETERING VISSERSHAVEN EN VOORHAVEN. Vrijdag zal de raad van Vlissingen bijeenkomen ter bespreking van en kele voorstellen van B. en W. ten aanzien van de Vissershaven cn de Voorhaven. De inschi'ijving voor de verbetering en de vernieuwing van de loswal aan de Vissershaven is n.l. ruim 57.000 beneden de begroting van het werk gebleven, zodat B. en W. thans voorstellen het aan hun College verleende crediet van 290.000 voor het verbeteren van de loswal aan de Vissershaven te ver lagen met 59.000 en een nieuw cre diet te verlenen van 168.000 voor de verbetering van de Oostelijke ka demuur van de Voorhaven. Van de Kon. Mij. de Schelde wordt een bij drage van 216.000 ontvangen. De beide werken Vissershaven en Voorhaven zullen de gemeente nu totaal 183.000 kosten. Domburg VERKEERSEXAMEN. De leerlingen der zesde klasse van de Christelijke school te Domburg werden Maandag in de gelegenheid gesteld het verkeersexamen af te leg gen, hetgeen voor hen een waar eve nement betekende. Om 10 uur arriveerde di rijkspoli tie met enige bestuursleden der Ver eniging voor Veilig Verkeer, waarna met de examens werd begonnen. Na afloop was er een bijenkomst in „De Dolfijn", waar de voorzitter van Vei lig Verkeer, de heer E. Visscher, het woord voerde. Spreker dankte allen voor de prettige samenwerking en hoopte, dat een volgend jaar meer kinderen aan het examen zouden deelnemen. AANBESTEDING. Uitslag van de aanbesteding van de herstelling van een gedeelte van de teer- weg Ovezande's-Heerenhoek, verdeeld in A en B werk. K. Lucasse en G. Sponselee, Walsoor den A: f 14.000.—, B: f 6.000.—; J. H. v. d. Ven, Vlissingen, A: f 13.950.—, B: f 7,900.Fa. Bos en v. Doornik, Hein- kenszand. A: f10.200.B: f 5.580.Ge- brs. Knuist, Goes, A: 11.150.B: f 5.760.—; J. Hoogesteger, Wemeldinge. A. f 9.480.—, B: f 4.222.—; L. v. Boven, Elle- woutsdijk. A: 9.510.—, B: f 4.280.—; J. Priem, Ovezande. A: f 13.613.B: f 5.108—.; P. B. Huberts. De Bilt, A: f 13.450.—, B: f 7.900.—. De gunning werd aangehouden. AGENDA VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra „Het uur der ver gelding" (toegang 18 jaar), 7 en 9 uur. Morgen: als vandaag. MIDDELBURG. Vandaag: Bogardzaal: Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren afd. Zee land-Noord, 8 uur; Electro: Sensa- tie's van 1948. 7 en 9.15 uur. Morgen: Electro: als vandaag; Wijkge- bouw Gortstraat: Vergadering Groene Kruis, 8 uur. Zendingstentoonstelling te Goes. In de wandelkerk van dc Grote Kerk te Goes is tot en met Vrijdag middag a.s. de grote zendingsten toonstelling, Zento ingericht. Een suggestieve stand op deze expositie stelt de vraag: Is het Nederlandse volk al aan offeren toe? Tabak 41, ijs 16 en zending... 1.93 per hoofd per jaar! Veelzeggende cij fers, die bewijzen dat er aan de lief de van kerkelijk Nederland voor 't zendingswerk nog een en ander ont breekt. Ongetwijfeld geen opzet, doch veelal nog onvoldoende bekend heid met dit werk. En juist om deze kennis te vergroten, trekt het Ned. Herv. Zendingsbureau te Oegstgeest en het Zendingscentrum van de Ge- ref. Kerken in Nederland te Baarn met deze tentoonstelling door het land, waarbn Ooes als laatste ge meente in de tweede tournee de Zento een week in haar midden heeft. Maandagavond had de opening plaats. Na samenzang en Schriftle zing, sprak ds. A. W. M. Odé een openingswoord, waarbij hij dank bracht aan de organisatoren en de plaatselijke zendingscommissies voor hun werk om deze tentoonstelling hier te krijgen, alsmede tot de kerk voogdij van de Ned. Herv. gemeente, die de wandelkerk voor dit doel af stond. Welke plaats zou beter ge schikt zijn dan de ruimte in deze kerk. Immers Kerk en Zending zijn nauw bij elkaar betrokken. Een bijzonder welkomstwoord sprak ds Odé ook tot de wethouders van Melle en Roose, verschillende predikanten, leden van kerkeraden en leerkrachten van en kele scholen. Voorts wees spreker op de Zendingsroeping van de kerk, waarna hij een kort exposé gaf van het vele dat hier te zien is. Met het uitspreken van de hoop dat men door deze tentoonstelling meer bewuste zendingsvrienden zal worden en zal gaan verstaan dat het nodig is dit werk uit te voeren en met de bede dat op de achtergrond van dit alles zal staan de gestalte van de zege nende Christus, verklaarde ds. Odé tenslotte deze tentoonstelling voor geopend. Nadat de organist nog een Zen dingslied van Bach ten gehore had ge bracht en de heer Vermolen namens de werkers enkele woorden van dank had gesproken voor de ondervonden medewerking, was gelegenheid de ten toonstelling te bezichtigen. In een vijftal stands van Java, Suma tra, Celebes en Molukken, Nieuw Guinea en Soemba treft men er vele gebruiksvoorwerpen en kunstwerken aan. Een aantal zendingswerkers zorgt hierbij voor een deskundige ex plicatie. waardoor men ook een in zicht krijgt van de levenswijzen der verschillende volken. Voorts treft men er stands van het Ned. Bijbelgenoot schap, de S.I.M.A.V.I. en de Geref. Zendingsbond aan. Juist door de uitvoerige mondelinge toelichting is deze tentoonstelling buitengewoon leerzaam en een bezoek alleszins waard. SNIPPÉRS Geslaagd voor het examen Wijkver pleging zuster Greet Kooman te Vlissin gen. De collecte voor de reclassering te Souburg, heeft 166.60 opgebracht. Geslaagd voor het examen heilgym nastiek en massage de heer K. F. M. Speckens, vroeger te Vlissingen, thans te 's-Gravenhage. Te Den Haag slaagde voor het exa men radiotechnicus van het Ned. Radio Genootschap de heer W. A. van Kleunen te Goes. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 27 Juni van Brakel van Borga; Hanna van zee; Bera van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 27 Juni Bera naar Kotka. Gepasseerd naar Antwerpen: 26 Juni Hartel van Bremen. Eemsliorn van zee. Import van Rotterdam. 27 Juni Silvaplana van Rotterdam." Averdyk van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: 26 Juni Breda naar Amsterdam. Tempo naar Rot terdam. 27 Juni Corona naar Rostock. Ma- raat V naar Londen. De Veiligheidsraad heeft hedennacht te vier uur zich uitgesproken voor steunver lening aan Zuid-Korea. Noord- Korea werd beschuldigd van „vredesbreuk" en aan alle leden van de V.N. werd toe gestaan Zuid-Korea te helpen bij het afslaan van de ge wapende aanval. Zeven leden stemden voor, een stemde tegen en twee onthielden zich van stemming. Tegenstemde Joego-Slavië, terwijl Egypte en India zich onthielden, omdat instructies van hun regeringen ontbraken. Het probleem der agrarische jeugd. In de algemene vergadering' van de C.B.T.B. te Arnhem waarschuwde de voorzitter, de heer Chr. van den Heu vel, tegen een te grote staatsbe moeienis met de land- en tuinbouw. Hij constateerde, dat er over de ge hele christelijke volksgemeenschap in ons land een zekere matheid ligt. De C.P T.B. dient de hele boeren- en tuinderstand te doordringen van de christelijke beginselen. Prof. dr. J. Waterink hield een re de over het jonge boeren- en tuin dersprobleem. Hij verklaarde, dat van de jeugd 63 geen plaats vinden in het agrarisch bedrijf. Zonder dat aparte maatregelen werden genomen, kozen echter tot dusver reeds 41 een ander beroep. Het vraagstuk komt dan neer op die resterende 23%. Prof. Waterink achtte het nodig, dat de land- en tuinbouwscholen zich concentreren op de sub-tropische landbouw en de specifieke land- en tuinbouwproblemen van Canada en Australië. Auteur bekroond sonnet bekend. Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde is thans ingelicht omtrent de auteur, die zich achter het pseudoniem W. M. Frede- riks verscholen heeft, van wie een sonnet werd bekroond. Het is mej. Wally Holzhaus te Amsterdam, een onbekende, die het sonnet heeft op gedragen aan de nagedachtenis van haar vader. Nieuws Noiedop in een Op de Franse ambassade is aan de heer H. A. ten Bruggencate, redacteur het A.N.P., medegedeeld, dat de Franse regering hem heeft benoemd tot Officier d' Academie. Oud-minister Struye is gekozen tot voorzitter van de Belgische Senaat. De heer Struye is doctor in de rechten en lector aan de Leuvense universiteit. Tij dens de bezetting was h(j één van de stichters der clandestiene „Libre Belgi- que". Aan de Westduitse regering is me degedeeld, dat de belangrijke voormali ge Kruppfabriek te Watenstedt-Salzgit- ter moet worden ontmanteld. Het Amerikaanse. s.s. „Excalibur" is gisteren in de haven van New York in aanvaring gekomen met de Deense pa- ketboot „Columbia". Het Amerikaanse schip, dat 114 personen aan boord had, is gezonken. ANJERDAG ORANJEBOOM BIER! Waar zijn onze schepen V Amstelland 25 te Bahia. Castor 22 v. N. York naar Cape Haitien. Leerdam 24 te New York. Aagtedijk 25 te Mobile. Aalsum 26 v. Madras n. Chittagong Aletta 27 te Telok Anson verw. Amstelkerk~27 te Takoradi verw. Armilla 26 te Singapore. Averdijk 27 te Antw. (uitr.) Blommersdijk 26 te Londen. Bonaire 27 te Debarara. Boschfontein 26 rede Zanzibar. Boissevain 27 te Santos. Empire Brent pass. 27 Kaap Bougaran (thuisr.) Fairsea pass. 27 Bona (thuisr.) Friesland 26 v. Port Said (thuisr.) Hecuba 26 v. Maracaibo n. Curacao. Hercules 26 v. Istanbul n. Bourgas. Indrapoera 26 v. Soer. n. Semarang. Kota Inten 28 v. Port said (thuisr.) Laagkerk 26 tot 30 te Khorramshar. Lindekerk 26 te Dubai. Loenerkerk 26 y. Bombay n. Karachi. Mariekerk 26 in Str. Malakka. Modjokerto pass. 28 Finist. (uitr.) Nw. Amsterdam 28 te N. York verw. Oranje 27 te Southampton (th.r.) 28 v.m. з.30 te Dmuiden verw., ontscheping 9 A'dam. Oranjefontein^26 te Lor. Marques. Polyphemus pass. 26 Kp. Finist. (uitr.) Pr. Alexander 29 te R'dam verw. Pr. J. Will. Friso 26 in Cabotstraat. Riouw 24 te Djak. (uitr.) Salawati 28 te Aden verw. Soestdijk 28 anker Mond Moesi. Tabinta 27 te Belawan Dell. Tankliaven III 26 v. TJ. Uban n Sun- geigerong. Theseus 26 te R'dam. Tosari 27 van Port Said. Veendam 27 te R'dam verw. Vulcanus 26 v. Tanger n. A'dam. Waterman pass. 27 Kp. Degatha n. Port Said. Willem Ruys pass. 27 Kp. Degatha, 30 te Southampton verw. (th.r.) Zeeland 26 v. Semarang n. Soerabaja. Zuiderkruis 27 te Tj. Oeban. TWEEDE KAMER De minister blijft bij 15 (Van onze parlementaire redacteur) Het reeds geruime tjjd op stapel staande wetsontwerp tot verhoging van de sinds de oorlog „bevroren" huishuren met 15 is Dinsdag in de Tweede Kamer in openbare behandeling gekomen. Ter tegemoetkoming aande huiseigenaren, die tengevolge van het duurder worden van het levensonderhoud en van allerlei werkzaamheden een onvoldoende rente van het in hun huizen gestoken kapitaal ontvangen en ni^t in staat zijn voor een voldoende onderhoud te zorgen, meende de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, dat niet langer met de huurverhoging gewacht kon worden. De herefi Roolvink (K.V.P.). van Dis (S.G.P.) en Kikkert (C.H.U.) konden met percentage wel instem men. De heer' Hoogcarspel (C.P.N.) vroeg meer bescherming van de arbeiders. Minister In 't Veld, de sprekers be antwoordende, meende met 15 niet ver van een redelijk percentage af te zijn. Hij heeft vroeger gesproken van 30 maar toen zou een zeker, deel afgeroomd worden door een huurbelasting. De bouwverenigingen kunnen met 15 uitkomen, zij het dan ook niet meer dan dat. Spr. verwacht, dat de daling der bouwkosten zich zal voort zetten, evenals die van het onder houd. Opschorting der behandeling totdat de belastingontwerpen zijn aangeno men, brengt geen oplossing. In het najaar kan worden nage gaan of behalve voor de categoriën, die profiteren van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting, ook voor anderen iets moet worden ge daan. Het verheugde spr.. dat de Kamer instemt met de instelling van huur adviescommissies. Tegenover een amendement-Van Vliet om de verho ging op 20 te brengen, staat spr. volstrekt afwijzend. Bij aanneming er van zou spr. schorsing der beraadsla ging moeten vragen. De zitting werd daarna verdaagd tot Woensdag een uur. Om de huurders niet te veel te du peren, is tevens voorgesteld enkele belastingen - - inkomstenbelasting en loonbelasting enigszins te verla gen. De heer F. van Vlief van de K.V.P. achtte een huurverhoging van 20 noodzakelijk. Met 15 komen de verhuurders, vooral op het platte land, niet toe, zeide hij. Spr. vroeg aandacht voor gezinnen, die niet van de belastingverlaging profiteren. Deze afgevaardigde wenste verder een beperkte werkingsduur van de wet. Zijn fractie overwoog de indie ning van een amendement om dit te bereiken. Het A.R. lid, de heer Stapelkamp, noemde het onrechtvaardig, dat de hu ren zolang op het oude peil zijn ge handhaafd. Hij vroeg maatregelen te gen het vragen van onbehoorlijke hu ren voor gemeubileerde kamers. GEEN WOONDIENSTEN. Mr. C. J. A. M. ten Hagen van de P.v.d.A. achtte de 15 aanvaard baar. Huizenbezit is een kapitaalbe legging en geen onderneming. Spr. heeft bezwaar tegen de voorstelling, dat huiseigenaren „woondiensten' verlenen. Wat de huren van nieuwbouw be treft. moet men tot aanpassing bij de kostprijs komen. Instelling van ad viescommissies heeft spr.'s instem ming. Voor bedrijfspanden schiet de ver hoging haar doel voorbij. Het communistische lid de heer H. Gortzak wilde verhoging uitstellen totdat zekerheid is verkregen over de belastingverlaging. De huurverhp- ging wordt voor grote gezinnen en ouden van dagen niet door de voor gestelde belastingverlaging gecom penseerd. Spr. wilde huurverlaging voor woningen, die ouder zijn dan 60 jaar (applaus van de publieke tribu ne). Mr. van der Feltz was van oordeel, dat de regering in haar beleid ge faald heeft. Hij zag het woningtekort nog toenemen, o.a. door de repatrië ringen verweet de minister, dat hij, wat ae verwachtingen voor de wo ningbouw betreft, te optimistisch ge weest is. De huiseigenaren hadden verwacht, dat de huren met 30 verhoogd zouden worden, deelde hij mee. Zg voelen zich nu teleurgesteld. Spr. wees. op de prijsopdrijving bij verhuur van gemeubileerde kamers. AVONDZITTING. In de avondzitting verklaarde de heer Ritmeester (V.V.D.), dat de ver hoging van 15 aan de lage kant is. Hg vroeg wanneer een nieuwe ver hoging te wachten zal zijn. Bijzon dere bepalingen ten aanzien van be drijfsruimten achtte spr. nodig. „Wij zullen hard toeslaan". Tijdens een vergadering te Brussel van het „Socialistische comité voor gemeenschappelijke actie" is een mo tie goedgekeurd, waarin wordt ver klaard, dat „de arbeiders plechtig een verbintenis aangaan tot het uiter ste tegen Koning Leopold te strijden en hierbij alle middelen te gebruiken. Zij zrjn bereid op elk ogenblik gehoor te geven aan de oproep van het co- i kene, die de beide mannen bg het mité". De voorzitter, Brouhon, zeide smokkelen behulpzaam was geweest, o.m.: ..Wij zullen hard toeslaan". kreeg eenzelfde straf toegemeten. Politierechter Middelburg Kazen en biggetjes over de grens. HET WAS TE VERLEIDELIJK... Een Rotterdamse kaashandelaar is gistren door de Bijzondere Politie rechter te Middelburg veroordeeld tot een boete van 1500 of 3 maan den en één maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftg'd van één jaar. Deze man, zekere G. L. v. d. H., had in de maanden November 1949 Januari 1950, zonder vergunning on geveer 10.000 kg. kaas geleverd aan Belgische kopers en daarvoor onge veer f 30.000 getoucheerd. Van de H. bekende het tenlaste gelegde. Hem was verteld, dat de door hem gele verde kaas voor Nederland bestemd was, doch hij had wel begrepen, dat het product uitgevoerd zou worden. De officier van iustitie eiste 2 maanden gevangenisstraf en een boe te van 2500 of 2 maanden. Op 2 Maart j.l. hadden J. de L., pluimveehandelaar te St. Jansteen en A. de«N., chauffeur te Koewacht, op de markt te Sint Niklaas 38 big gen gekocht en deze betaald met .zwarte" francs. De varkentjes wer den in de nachtelijke uren via een binnenweg over de Belgisch-Neder landse grens gesmokkeld. Zij werden echter dóór ambtenaren der Invoer rechten en Accijnzen ontdekt en in beslag genomen. De L. verklaarde voor de rechter, dat hij er iets bij had willen verdienen, omdat het mo menteel in de pluimveehandel erg slecht gaat, zoals hij zeide. Niette min kreeg hij, evenals de N., een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk. E. E. de M., een bakker te Ste- Van 26 Juni 1950. VEILING ZIERIKZEE. Asperges f* 2956; Rabarber f 10; Peu len f 33; Tomaten f 109; Princessebonen f 111136; Spitskool f 3—9; Sav. kool f 5 6; Postelein f 5; Tuinbonen f 510; Doperwten 923; Rode Bes 5260; Witte bes 55; Kruisbes (rijp) 40; Aard beien 3549; Eerstelingen 25—30; ld. drielingen f 18—20; Blauw put 3536; idem, drielingen, 23, alles per 100 kg. Bloemkool 9—25; Kropsla f 1.60—2; Kro ten 18; Bospeen f 814; Komkommers f 11—27, alles per 100 stuks; Rode bes per doos kg. 16—20; Frambozen per doos i kg 1520; Perziken 415. alles per 100 stuks, bos en doos V* kg. VEILING ROTTERDAM. Aardbeien 0.460.95; Rode bessen 0.78; Perziken 0.04—0.16; Pruimen 0.08—0.14; Pruimen 0.821.02; Vroege aardappels: grote 0.16—0.20; poters 0.12—0.17; kriel 0.040.11; Bloemkool A 0.120.21; idem B 0.08—0.10; Stamprincessen 0.90—0.93; Tuinbonen 8.8010; Rijsdoppers 0.18— 0.24; Komkommers la 0.22; idem I 0.15; Kroten 4.40—5.70; Spitskool 0.07—0.09; Bospeen 0.12—0.17; Rabarber 7.50; Sla I 2—2.60; Tomaten ABC 0.73—0,84; Toma ten C C 0.350.58; idem Bonken 0.58— 0.62. VEILING KAPELLE EN BIEZEL1NGE. 27 Juni. Grote veiling: Madame Moutot 62.30; Jacunda 64.20; Frambozen 75. Kleine veiling: Kersen: Hollanders 7 57; Markiezen 8—58; Elton 828; Porce- lein 1217; Vr. Witte 17; Suikerkersen 18—23; Vr. v. Werder 13—55; Brusselse bruine 5154; Meikersen 1251; Early Rivers 1565; Rode Blanche 17; Rode bessen 2467; Frambozen 107120; Aardbeien 4552. VEILING KRABBEXD1JKE EN O. Aardbeien: Madame Moutot 57.60; Ja cunda 62.8069.90; Rode bessen Prolific 60—73; Jonkheer v. Teaf 85—93; Fram bozen 81—101; Aardappels eerstelingen 13—15. VEILING SCHERPENISSE. Eerstelingen 13.65; Drielingen 11.49; Kriel 7.50; Doré's gewone 13.95; Drielin gen 11.49; Kriel 7.20; Gele eigenheimers 13.55; Drielingen 9. Aanvoer 16 ton. VEILING THOLEN. Bonken 12.1713.17; gewone 13.03 13.49; Poters 10.27—10.95; Kriel 8.51; Voeraardappelen 3.854.20. Aanvoer 80 ton. VEILING ST. ANNALAND. Eerstelingen 14; Drielingen 11.56; Kriel 7.207.99; Doré's gewone 13.8413.99; Drielingen 11.59; Kriel 7.99; Gele eigen heimers 14.20; Drielingen 8.51; Kriel 4.51; Blauwe eigenheimers 13.61. Aanvoer 20 ton. VISMIJN VEERE. Handels garnalen 196 kg. 51; Pellerij- garnalen 2000 kg. 45; Schar 118 kg. 34— 51; Bot 527 kg. 16—48; Kleine bot 75 kg. 18—32; Grote tong 37 kg. 106—162; Mid del tong 103 kg. 82—115; Rog 53 kg. 16— 22; Visiever 106 kg. 295; Paling 2 kg. 121; ongesort. vis 4 kg. 78. VEILINGSVER. „ZUID-BEVELAND". Grote veiling: Aardbeien v. h. vat 62.40 per 100 kg. Kleine veiling: Aard beien 45—66; Rode bessen 30—72; Witte bessen 34; Frambozen 61—92; Jonathan 82—91; Golden Delverons 98; Meikersen 1631; Hollanders 46—58; Early Rivers 46—55; Brusselse bruine 54—62; Luike naars 1625; Markiezen 4361; Suiker- kersen 2326; Volgers 2936; Vroege van Werder 49; Perziken 317; Kas- p ruimen 911. Groenten: Bloemkool A 1427; Idem B 1116; Idem C 812; Komkommers A 16—18; Idem B 11—14; idem C 8—11; Kropsla 23; Doperwten 1533; Dubb. Princessebonen 120124; Snijbonen 77 92; Tuinbonen 68; Groene kool 10; Ro de kool 11; Spitskool 11; Uien 15—18; Postelein 1518; Aardappelen 1620; Drielingen 14—19; Kriel 8—11; Kroten 3 -9; Wortelen 8—15; Radijs 3—3,50. EIERMARKT GOES. Gr. kipeieren 10% ct.; Poelje 8 ct.; Vuilschalige 8 ct.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7