DE Z.L.M. TREKT OVER DE SCHELDE Herlevend W.Z.-Vlaanderen geeft een landhouwdemonstratie Wat de Z.L.M.-tentoonstelling in Oostburg biedt Met paardenfokkerij en rundvee aan de top Zeeuwse Almanak Volledig beeld van Zeeuwsch Vlaams boerenleven ZEEUWSE K0UDBL0ED-F0KKERIJ HEEFT GESCHIEDENIS WEST-ZEEUWSCH VLAANDEREN IS GEREED r WOENSDAG 28 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Z.L.M. VOORZITTER IS ENTHOUSIAST. „Wy zy'n dankbaar, dat nu de beurt is aan West Zeeuwsch-Vlaanderen om de Z.L.M. te ontvangen. Dankbaar omdat het zo zwaar getroffen West Zeeuwsch-Vlaanderen thans in het zesde jaar na de bevrydlng aan de rest van Zeeland kan tonen hoever het gevorderd is met het herstel en de wederopbouw, aldus ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., in een ge sprek, dat hy met een onzer redacteuren voerde. Het aantal aanmeldingen voor de rijtoer van de Z.L.M. door West- Zeeuwsch-Vlaanderen is zo groot, dat alle records geslagen zullen worden en daaruit blijkt dus wel, dat de „rest van Zeeland" een warme en levendi ge belangstelling heeft voor dit ge bied. De bezoekers zullen aan de lande rijen weinig of geen schade meer zien. Zij zullen ook bemerken, dat er al veel is opgebouwd, dat tal van nieuwe hangars zyn verrezen en er op bedrijven hard wordt gewerkt. In de dorpen echter zullen ze nog ernsti ge sporen van het oorlogsgeweld op merken en bijvoorbeeld zien, dat een dorp als Schoondijke nog niet over het oorlogsleed heen is. In Oostburg is de opbouw in volle gang. Na de hoofdbestuursbijeenkomst, die altijd aan de Z.L.M.-vergadering vooraf gaat" hoopt het hoofdbestuur Oost burg te bekijken. Het zal ook een be zoek brengen aan de grote water- schapswerken, waarbij een tocht van Cadzand naar Oostburg op het pro gram staat. ONTVANGST HOOFDBESTUUR. Dan wordt des middags de tentoon stelling geopend en volgt er een ont vangst door het gemeentebestuur van Oostburg. Des avonds is er een maaltijd, waarbij o.m. zullen aanzit ten de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het ere lid, jhr. J. van Vredenburgh, en het dagelijks bestuur van de Hollandse Maatschappg van Landbouw. De volgende morgen begint dan de de grote algemene vergadering van de Z.L.M. Uit alle streken van Zee land zullen honderden de tocht naar Oostburg ondernemen. Het verkeer zal vooral met de autobussen zoveel mogelijk over KruiningenPerkpol- der worden geleid om het veer Vlis- singenBreskens niet al te zwaar te belasten. Waarschijnlijk zal er echter te Vlissingen een extra-boot gereed liggen om ingeval van nood te kun nen bijspringen. DE TENTOONSTELLING. Na afloop van de officiële vergade ring, waarvan het programma reeds bekend is, volgt de grote rijtoer, die zal eindigen op het tentoonstellings terrein. Die tentoonstelling, aldus merkte ir. de Geuze op wordt iets heel bijzonders. Op het bijna 6 H.A. grote terrein zullen in de eerste plaats ongeveer 300 paar den en 300 runderen te zien zijn, waar bij Zeeuwsch-Vlaanderen zal bewijzen, dat liet op het stuk van de trekpaarden- fokkerij niet alleen alle oorlogsmisère te boven is, maar weer tot de leidende groep van geheel Nederland behoort. Wat de runderen betreft zal Zeeuwsch- Vlaanderen tonen, dat het tesamen met Walcheren aan de top staat van Zeeland. In dit verband is het ook belangrijk, dat er veel bezoek van Belgische veefokkers wordt verwacht, die willen nagaan hoe het rundveestamboek in Nederland werkt, omdat men in België een soort gelijk stamboek wil invoeren. Naast het vee zullen de landbouw werktuigen op het expositieterrein de volle aandacht vragen. DORPEN-WEDSTRIJD. Ook daar is iets heel bijzonders, vertelde ir. Geuze, zeven dorpen zul len ieder naar eigen inzicht een mo delinventaris voor een landbouwbe drijf samenstellen. Er komt een in ventaris voor een bedrijf van 100 H.A., een voor een bedryf van 25 H.A. en vijf inventarissen voor mid delsoort bedrijven. Er is aan deze inventaris-expositie een wedstrijd verbonden en een jury onder leiding van ir. Bakker uit Arnhem de rijksconsulent voor landbouwwerktuigen zal vaststel len welk dorp de meest-economi- sche en meest-verantwoorde inzen ding heeftr. gedaan. HOGE VERWACHTINGEN. Er is dus alle reden, zo besloot ir. Geuze, om deze belangrijke expositie van het herlevende Zeeuwsch-Vlaan deren te gaan zien en ik ben over tuigd, dat bij de voorbereiding van vergadering en tentoonstelling reeds is gebleken hoe hoog de verwachtin gen zijn, die men van dit bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen en aan Oost burg heeft. ">v Naar Zeeuwsch- Vlaanderen Vandaag brengen wy op de ze pagina een aantal artikelen, die verband houden met de Algemene Zomervergadering der Z.L.M., welke zoals be kend dit jaar in West Zeeuwsch Vlaanderen wordt gehouden. „De Cadzandse boer ploegt voort" schryft in het Zeeuws Landbouwblad de heer L. van Dijk, directeur van de Landbouwwinterschool te Schoondijke met een variatie op de bekende ballade van de dichter Werumeus Buning. Welnu, ook deze pagina geeft er blyk van dat de Zeeuwsch Vlaamse boer voortploegt, niet alleen in letterlyke zin maar ook in overdrachtelijke beteke nis: in Zeeuwsch Vlaanderen is en wordt door de agrarische bevolking aangepakt! Vele Z. L.M.-ers zullen dit deze week met eigen ogen aanschouwen. Z.L.M. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de bovenstaande drie letters in deze da gen als magische tekens. Donderdag opent de Z.L.M.-tentoonstelling, Vrij dag stromen de boeren en boerinnen uit geheel Zeeland naar Oostburg, tot en met Zondag zal de tentoonstelling daarna nog vopr het publiek toegan kelijk zijn. Vandaar dat deze pagina vandaag staat in het dubbelteken van Zeeuwsch-Vlaanderei&en de Z.L.M. Het land over de Schelde is als ge heel Zeeland een boerenland. De be volking voelt er zich nauw verbonden aan haar bodem, en zonder een ster ke, levende landbouw kan men zich Zeeuwsch-Vlaanderen eenvoudig niet denken. Zeeuwsch-Vlaanderen is ech ter ook het land waar de zware Zeeuwse paarden, vandaan komen: een ras, dat een wereldnaam, heeft en die wereldnaam verdient. Zeeuwsch-Vlaanderen herleeft. Nu de oorlog vijf jaar achter ons ligt, schijnt veel van het leed geleden, zijn vele wonden eindelijk dan toch ge heeld. Nog valt er titanenwerk te verrichten. Nog altijd moet men er rekening mee houden, dat het vele jaren zal duren, eer dit landje van Cadzand weer zijn zal xvat het voor de oorlog was. Maar daar staat toch een verblijdend herstel tegenover. Zeeuwsch-Vlaanderen mag en kan weer gastheer zijn en met name wat de landbouw aangaat zeggen, dat het de moeilijkste jaren weer achter zich heeft. Dit is een gelukwens meer dan waard. Laat ons hopen, dat de grote Z.L.M.-manifestatie voor Zeeuwsch- Vlaanderen een echte feestdag wordt, gevierd met Vlaamse opgewekheid! Reeds Donderdag is de tentoonstelling open. Alien, die in het afgelopen najaar de tentoonstelling van de My. voor Oogst- en Tuinbouw te Oostburg hebben bezocht, zullen daaraan 'n zeer goede herinnering hebben. Een weelde van heesters, fruit, bloemen en zaaizaden boeide het oog. Nu is wederom, ter gelegenheid van het jaarfeest der Z.L.M., te Oost burg, een grote tent van 70 by 15 meter op hetzelfde terrein aan de Veer- hoek opgesteld. Verschillende organisatoren van het vorige jaar werken opnieuw mede en wij zy'n er van overtuigd, dat het duizendkoppige publiek zal genieten van hetgeen zy, samen met de standhouders, hebben weten te presteren. Vanzelfsprekend is het karakter van deze show georiënteerd op de akker en weidebouw. Verschillende organisaties op land bouwgebied, die ten doel hebben het platteland en de landbouwers vooruit te brengen, lichten de bezoekers voor en tonen, wat zij willen bevorderen. Trouwens ook de particuliere han del- en de landbouwcoöperatie, die deels aanwezig zijn om reclame te ma ken, hebben stands met een voorlich tend karakter, zij het dan ook gespe cialiseerd. Zy begrijpen zeer wel. dat een goede voorlichting aan de boeren over de mogelijkheden van hun pro duct, tenslotte hen zeker ten goede komt. Op deze plaats is het gewenst-, eens naar voren te brengen, dat de aan- en verkopers van de landbouw-producten een belangrijke gjoep van de bevol king vormen, die voor een groot deel de boer in de gelegenheid stellen be drijfswinst te maken. Vanzelfsprekend moet noch de part. handel, noch de coöperatie zelf daarbij te kort komen. Immers, in een goede gemeenschap is het ideaal, een redelijke verdeling van de winst tot stand te brengen. EVENWICHT. Het naast elkaar voorkomen van de particuliere handel en de coöperatie kenmerkt de aan- en verkoopmogelijk heden in dit gebied, waaruit blijkt, dat de Zeeuwsch Vlaamse landbouwers zich in het algemeen met het stand punt van minister Mansholt kan ver enigen, dat een gezond evenwicht tus sen het vrije bedrijf en de coöperatie een eerste vereiste is. DE ZAADHANDEL. De zaadhandel is in Zeeland altijd zeer belangrijk geweest. Men denke maar aan vroegere tijden, toen de Zeeuwse tarwe en de Zeeuwse rogge zeer bekend waren. Is de Zeeuwse blauwe niet altijd een consumptieaard appel van nationale betekenis geweest! Een aantal bekende zaadfirma's, die geregeld zaken doen in het Zeeuwsch Vlaamse land, geven hiervan blijk, door op deze tentoonstelling te ver schijnen. Een bijzonderheid is de stand over blauwmaanzaadkaf, een artikel, dat door de boeren voor een goede prijs aan de pharmaceutische industrie kan worden geleverd, BIJEN. Belangwekkend is ook een bijenstand, waarbij men bedenke, hoe belangrijk de bijen zijn, niet alleen als honing- producent, maar ook als bestuivers van de gewassen. De handelaren in bestrijdingsmidde len zullen een aantal goede producten tonen, hetgeen zeer gewenst is. daar op dit gebied een chaos bestaat. De propaganda voor cultuurtechni sche werken wordt door een ontgin ningsmaatschappij verzorgd. Dit is ze ker toe te juichen, daar op cultuur technisch gebied nog veel in deze streek valt te verbeteren. De veeteeltsector wordt vertegen woordigd door veevoedermiddelen en door een stand met hoefbeslag, twee zaken, die zeer belangrijk zijn. Hoe wel men de landbouwwerktuigen zal kunnen vinden op een buitenterrein, zijn in de tent toch een paar stands van olieproducten en van luchtbanden. Een boekhandel zal de belangstelling wekken voor vakliteratuur en goede romans voor de vrije tijd, daar het zo gewenst is dat er meer gelezen wordt dan thans het geval is. De coöperaties van de suikerbieten verwerking en van de aan- en ver koop van landbouwproducten ontbre ken vanzelfsprekend niet. Zij toch heb ben zich een vaste plaats in de Zeeuwsch Vlaamse landbouw ver overd. NIET OP ZAKEN DOEN GERICHT. Van de instellingen, die niet direct op zaken doen gericht zijn, noemen wij de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes, Deze instelling, bekend door zijn taak bij de t.b.c.-be strijding, zal ongetwijfeld ook van haar verdere werkzaamheden blijk geven. Het „Nacobrouw", een ^stichting om de brouwgerstteelt te bevorderen, is hier zeker op zijn plaats. Immers Zeeuwsch-Vlaanderen is het land- van de brouwgerst en ieder jaar gaan een groot deel van de prijzen, die het „Nacobrouw" voor de beste partijen gerst uitlooft, naar dit gebied. DRIEËENHEID. Tenslotte komt er een overkoepelen de drieëenheid, namelijk de land bouwwinterschool en de landbouw- huishoudschool uit Schoondijke en de landbouwvoorlichtingsdienst voor Zw.- Vlaanderen. Zij samen zorgen voor een objectieve voorlichting voor de boeren en boerinnen en stimuleren de land bouw in het algemeen. Al met al een bezienswaardige tent, met velerlei as pecten, die het doel, de landbouw te bevorderen, zeker zal vervullen. REEDS DONDERDAG. GEOPEND. Zij die dit alles rustig willen bekij ken. geven wij de raad dit reeds Don derdag te doen, daar de drukte op Vrijdag overstelpend dreigt te worden. Men zal die Donderdag ook reeds een kijkje kunnen nemen bij de enorme sortering landbouwwerktuigen, waar bij de nieuwste snufjes op dit gebied aanwezig zullen zijn. De dorpsafdelin gen van de Z.L.M. zullen laten zien wat er nodig is voor een gemechani seerd bedrijf. 's Middags van 2 tot 4 uur zal er op het terrein gedemonstreerd worden met luchtbandenwagens. De officiële opening van de tentoonstelling zal ge schieden om 5 uur. PAARDEN EN VEE. Vrijdag 30 Juni wordt de grote dag. Die dag zullen duizenden naar Oost burg trekken, niet alleen om de alge mene vergadering van de Z.L.M. bij te wonen, maar meer nóg om de ten toonstelling te bezoeken. Dan zullen de boeren uit West Zeeuwsch Vlaanderen hun dieren tonen. Bijna 360 van de beste stamboekpaarden zullen in de ring verschijnen, terwijl ongeveer 250 stuks van het beste fokvee zal wed ijveren om de hoogste prijzen. Een machtig schouwspel zal het zijn, wan neer tenslotte met de beste paarden en het beste vee gedemonstreerd zal worden. Dan zullen de vier-, acht-, wellicht 12-spannen in de ring ver schijnen. Dat zal Zeeuwsch Vlaanderen op zijn best zijn. Het geheel belooft iets groots te worden. De man, die zijn leven lang tussen de Zeeuwse paarden doorbracht, vertelt. Wie ziet niet graag die stoere Zeeuwse paarden. Of ze nu voor de ploeg door het land zwoegen of in de weide hun rust genieten, of ze in de stal aaneengerijd staan of op een keuringsdag zich, keurig opgetuigd, laten be wonderen, het is altijd een prachtig gezicht en op de grote koudbloed-ten- toonstellingen in binnen- en buitenland trekt het Zeeuwse paard dan ook steeds weer belangstelling en bewondering. Er is een tijd geweest, dat dit an ders was. Toen gaf België de toon aan in de koudbloed-fokkery en eigenlijk is er pas sinds het begin van onze eeuw in Zeeland op dit gebied een opleving gekomen, welke uiteinde- Vlaanderen werden ondergebracht, was daarvoor des temeer gelegenheid. De fokkers herinneren zich nog wel de beroemde hengsten uit die dagen, zoals Indigène de Wisbecq, Laboureur d' Isac, Marquis de Zuyen en Certain lijk er toe heeft geleid, dat de Zeeuw- 1 de Corroix. Toen is er werkelijk ge- se paardenfokkers tot de beste ter fokt met deze hengsten en de allei beste merries en daarvan plukken wij nu nog de vruchten. se paardenfokkers tot de beste wereld gerekend worden. Hoe is het gegaan? Wij hebben er dezer dagen eens een praatje over gemaakt met iemand, die zijn leven lang tussen de Zeeuwse H paarden heeft foorgebracht.en die d_e- Wo «r- EEN GEKKE TIJD ze vermeerdering van het begin af heeft medegemaakt. De heer A. J. Lako in Zuidzande, thans genietend van een verdiende rust na een welbesteed en arbeid zaam leven, was de liefde voor het paard al met de geboorte medegege ven. Zyn vader was een goed fokker en al is hij zelf nooit fokker geworden, als controleur van het Stamboek en secretaris vAn (je afd. Zeeland van .„Het Nederlandse Trekpaard" heeft hij meer dan dertig jaar zyn beste krachten gegeven aan de bevordering van de Zeeuwse paardenfokkerij. En hij kan er van vertellen ook. herhaaldelyk voor, dat een veulen nog vóór de geboorte voor 3000 werd verkocht. Er is zelfs een ver maard gebleven geval van een prachtig hengstveulen, dat in Bres kens voor 2500 te koop was. Een bekend fokker had er wel zin in, maar de man aarzelde toch. Een week later moest het al 5000 kosten, toen het dier een jaar oud was 25000 en nog een jaar later 50.000. 't Is vlot verkocht naar Brabant, toen het 2% jaar oud was; Artiste de Laboureur (zo heette deze vermaarde hengst) bracht toen honderdtien-duizend gul- Van dié moeilijke eerste jaren, toen £en °p! In die dagen (rond 1918) een de hele paardenfokkerij organitorisch vermogen in handen van warmbloedfokkers was, i u ^at het vreemdste was die er maar bitter weinig voor ge- dltkostbare paard, waarvan lede- voelden die koud-bloeders een goedeFe penner verrukt was, is het maar kans te geven. Daar heeft de bekende ^ee* .treurig afgelopen. Na enkele Zeeuwsch-Vlaamse landbouw-pion- dier een adem- nier Vorstelman van Oyen al tegen halingsgebrek en het heeft jaren ge- gevochten en het was tezamen met duurd, voor het weer werd goedge- aeze man, dat het de heer Lako, zelf ^eurd. Vrijwel roemloos is het ten toen nog maar een jongeling er in i aan zijn eindgekomen. slaagde tot de oprichting van een Ne- beroemde hengsten, die uit deriands Trekpaardenstamboek te ko-1 Meko£h\ werden, waren Ma- men. Er was weliswaar reeds een de Gaesbeuk en Clairon de la Lys. Limburgs Stamboek en in Zeeland dit materiaal zijn ongetwijfeld had men het Zeeuwsch-Belgisch de grondslagen reeds gelegd voor de Stamboek, maar nationaal was de van n* h,„h,to 7«m», zaak tot dat moment in handen van de warmbloedfokkers geweest. HET BELGISCH MATERIAAL successen van de huidige Zeeuwse paardenfokkerij. DE TOEKOMST Tenslotte hebben wjj de heer Lako Het werkelijk systematisch fokken nog gevraagd naar zijn mening over was in Zeeland in de eerste jaren de toekomst. Hij vertelde, dat de van deze eeuw begonnen, maar toch Zeeuwse fokkers zich met het nu kan men zeggen, aat er pas met de voorhanden zijnde materiaal voorlo oprichting van het nationaal stam boek schot in de Zeeuwse fokkerij is gekomen. Men werkte hier natuur lijk veel met Belgisch materiaal om dat de Belgen ons op het gebied van de paardenfokkerij ver vóór waren. Maar er is een oorlog voor nodig ge weest om de Zeeuwen die stoot te geven, welke hen in de allereerste rijen van de fokkerswereld bracht. Niet alleen Belgen, ook paarden kwamen in de oorlog van '14-18 over onze grens. Juist daaraan heeft de Zeeuwse paardenfokkerij een enorme stimulans te danken. Er werd in Zee land al lang met Belgisch materiaal gefokt, zelfs reeds in de zeventiger jaren Toen in de oorlog '14-'18 de beste Belgische hengsten in Zeeuwsch Prachtig materiaal uit Zeeuwse stallen 250 auto's enz. zullen aan de rijtoer deelnemen. De organisatie. Maandag kwam het bestuur van de Kring West Zeeuwsch Vlaanderen van de Z.L.M., alsmede de regelings commissie, voor een laatste bespre king bijeen, in verband met de grote landbouwtentoonstelling, die Donder dag en Vrijdag wordt gehouden. Uit de besprekingen bleek, dat alle voorbereidingen thans zijn getroffen, zodat het wel vaststaat dat de orga nisatie in orde zal zijn. DE RIJTOER. De meeste zorg had men voor de rijtoer, omdat wel vast staat, dat minstens 250 auto's, w.o. een 70-tal bussen, hieraan zullen deelnemen. De te volgen route werd dan ook met zorg gekozen, geheel in overleg met de Rijkspolitie, die extra krachten voor die dag zal mobiliseren. Zo zal, naast de motorpolitie, ook een poli auto met een luidsprekersinstallatie de stoet vergezellen, evenals 4 man van de wegenwacht. Een moeilyk probleem vormt het parkeren van al deze auto's op een zodanige wijze en plaats, dat een spoedig vertrek ge waarborgd is. Daarom moet iedere auto, die aan de rytoer zal deelnemen, beslist voor zien zyn van een nummer. Deze au to's gaan naar een speciaal parkeer terrein. Auto's zonder nummer zullen onherroepelyk van de rytoer worden uitgesloten. Men verzoekt ons onder de aan dacht te brengen, dat de tentoonstel ling reeds Donderdagsmiddags 1 uur voor het publiek geopend zal zijn. hoewel de officiële opening eerst om 5 uur is. Haagse gemeenteraad besprak affai're Diets. WETHOUDER BETREURDE GANG VAN ZAKEN In de Haagse gemeenteraad heeft men gesproken over de affaire-Joris Diels. In antwoord op verscheidene vragen deelde wethouder J. v. Zwyn- drecht mee, dat van gemeentewege door twee ambtenaren een onderzoek naar het politieke verleden van Diels wafc ingesteld. Lode Baekelmans, prof. van Mierlo, Herman Teirlinck en vele anderen in België hadden generlei be zwaar gemaakt. Toen er actie tegen de heer Diels pig geen zorgen behoeven te maken. Tenminste en dat zelde de heer Lako er nadrukkelijk bij als zy hun verstand gebruiken. Er bestaat helaas een minder goede gewoonte, óók in Zeeland, om een goede hengst naar elders te verkopen, wanneer er flink geld voor gemaakt kan worden. Dit gebeurt zelfs met toppaarden uit de klasse der driejarigen! En die gaan dan vaak nog naar Thole.i, waar ze voor hun waarde onvoldoende rendabel zijn omdat daar te weinig werkelijk goede merries gevonden worden. Dit zou natuuriyk kunnen worden voorkomen wanneer het Stamboek voor dergelijke tophengsten een be hoorlijke opbrengst aan dekgelden kan garanderen of zelf zou kopen. Maar hoe dat te financieren Inderdaad, daar komt nog al wat voor kijken. Maar het blijft jammer, dat te veel van het beste fokmate- riaal uit Zeeland verdwynt. Dc heer Lako heeft althans nog altijd spijt, dat de vermaarde hengst Dico van Mello naar Limburg verkocht is. Op het ogenblik koopt men in Zeeland al afstammelingen terug Tenslotte nog iets over de vraag „tractor of paard in de landbouw*1. Ook daarover heeft de heer Lako zyn mening en deze komt er eigenlijk op neer, dat z.i. de tractor nooit de paar- dentractie zal kunnen verdringen. Zeker, de motortractor zal nog ter rein winnen en als hulpkracht ook 'n waardevolle taak vervullen, maar vooral voor dc kleine bedryven, blyft het paard toch onmisbaar en in nat te jaren, wanneer iedereen plotseling op dezelfde dag de tractor nodig heeft, kan ook coöperatie geen af doende remedie zijn. Trouwens, ook in Amerika, waar de landbouwmecha nisatie al zover gevorderd is, hand haaft het paard zich ondanks alles. De heer Lako heeft een broer, die al jaren in de V.S. werkt en hij heeft zijn inlichtingen dus uit de eerste hand. Zogezien blyft er voor de Zeeuwse paardenfokkers een goede toekomst open. Zy staan aan de top en als zy nu maar zorgen daar te blyven, kun nen zy, dank zij de gTote vraag naar paarden, ook voor export, nogvele jaren goede zaken doen. Overstroming en brand teisteren West-Virginia. Ten gevolge van een hevige brand en een overstroming in West Virgi nia, te wijten aan de overvloedige re gen. zijn 17 personen gedood. Er worden nog 25 personen vermist. TH- dens een geweldig onweer boven gevoerd werd, heeft een adviescom- 1 streek van West Union werd een ben missie, bestaande uit mr. H. Haga, zinetank, waarin zich 4000 hl. brand- president van de Byzondere Raad van stof bevond, door de bliksem getrof- Casatie, prof. dr. G. van der Leeuw fen. De benzine vatte vlam en ver uit Groningen en mr. A. W. J. van spreidde zich op het water van de na- Vrijberghe de Coningh, raadsheer te bijliggende rivier. Den Haag, een onderzoek ingesteld Tweehonderd huizen van West en geen bezwaren kenbaar gemaakt. Union zyn ingestort. Het water be- „Wij hadden met Joris Diels geen ge-reikte op bepaalde punten bijna 12 lukkiger keuze kunnen doen", aldus 1 meter hoogte. Alle spoorwegverkeer de wethouder, wien het speet, dat I en alle telefoonverbindingen zyn on- Diels zich na hernieuwde hevige agi-derbroken. De schade wordt op een tatie, die naar hij zeide uit een kleine j millioen dollars geschat. Door de kern teAmsterdam afkomstig j kracht van de vloed zyn op verschei- was, heeft teruggetrokken. De zaak- dene plaatsen de spoorwegen wegge- Dlels is hiermede afgedaan, aldus j soeld. Het dorp Berea, ten Zuiden ygn wethouder van Zwyndrecht. West Union, is bijna geheel verwoest*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3