HET SCHELDE-RIJNKANAAL STOOMVAARTMIJ. ZEELAND BESTAAT 75 JAAR DE MELKFEDERATIE HEEFT EEN BELANGRIJKE TAAK BONDSDAG GER. MANNEN- VERENIGINGEN IN MIDDELBURG G0ESE VEILING BESLOOT TOT UITBREIDING KOELHUIS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 JUNI 1950 Komen er Nederlandse voor stellen voor verbetering van de AntwerpenRijnverbinding? „Het Laatste Nieuws" te Brussel meldt, dat de Nederlands—Belgische besprekingen over het Schelde-Rijnkanaal zich in een impasse bevinden. Zoals men weet is deze kwestie in studie bij een Nederlands—Belgische commissie, die uit zes leden bestaat. Deze commissie heeft In de laatste lijd heel weinig vergaderd en toch zal ze in October a.s. rapport moeten uitbrengen. Naar Het Laatste Nieuws mededeelt zouden de Nederlandse onderhande laars zich op het standpunt stellen, dat het kanaal slechts gegraven kon wor den, indien het ..verkeers-scheppend" zou zijn en er dus nieuw verkeer door het kanaal zou ontstaan. Ook zou men bereid zijn aan het graven van het kanaal mede te wer ken. indien het verkeer omvangrijker zou zijn dan voor de oorlog, maar vol gens het verslag-Brautigam van het vorig jaar zou dit eerst te verwachten zijn in de jaren tussen 1960 en 1975. De Nederlanders verlangen nu, dat de Belgische afvaardiging de economi sche noodzaak van het kanaal in de Benelux-Unie zal aantonen. v Het Belgische antwoord hierop luid de, dat de huidige verkeersweg Ant werpenMoerdijk een slechte, lange en onveilige weg is. Bovendien heeft men aan de hand van cijfers aangetoond, dat het recht streekse verkeer tussen België en Ne- derland en ook het doorvoerverkeer langs de Rijnverbinding tussen Duits land en België of Frankrijk, d.w z. het verkeer dat niets te maken heeft met de Rijnhavens, aanzienlijk belangrijker is dan het doorvoerverkeer naar en van de Rijn van Antwerpen en Rotter dam samen. 30 JUNI VERGADERING. Op grond van deze overwegingen acht men in België een verbeterde en moderne verbindingsweg volkomen gerechtvaardigd. Naar „Het Laatste Nieuws" tenslotte schrijft zullen, voordat op 30 Juni de commissie te Den Haag bijeenkomt. Verzekeringsplieht zilveruientrekkers. (Van onze Haagse redacteur) Als resultaat van gedurende enige maanden gevoerde besprekingen is thans, mede op aandrang van de Stich- vernemen wij de verzekeringsplieht ting voor de Landbouw, besloten zo krachtens de Ziektewet, de Kinderbij slagwet en de Ongevallenwet uit te breiden over verschillende categorieën van werkzaamheden, verricht door ar beiders die niet in loondienst of aan neming van werk werkzaam zijn en tot dusverre niet onder de verzekering vielen. Dat is van groot belang voor een aantal groepen van agrarische arbei ders. Opdat de zilveruientrekkers en de erwtenplukkers reeds tijdens de ko mende oogst verzekerd zullen zijn, zijn deze laatste groepen reeds dezer dagen onder de verzekering gebracht. Landbouwarbeldswet. (Van onze Haagse redacteur) Een uit dc Stichting voor de Land bouw gevormde commissie ter bestu dering van de eventuele wenselijkheid van de invoering van een Landbouw- arbeidswet is met haar Rapport gereed gekomen. De commissie is van oordeel, dat er in het gehele complex van de landar beid onderwerpen zijn. die in aanmer king komen om uit de privaatrechte lijke sfeer te worden overgebracht naar een regeling van meer duurzame aard. Zij spreekt zich echter niet uit over de vraag, of onder dit laatste moet wor den verstaan een regeling bij de wet of bij een verordening van een in te stellen publiekrechtelijk bedrijfsor gaan. Er bestond over dit punt name lijk bij de Commissie geen overeen stemming. Het Rapport zal aan de zes centrale organisaties, die bij de Stichting voor de Landbouw zijn aangesloten, ter be oordeling worden gestuurd. Te kort aan landbouw- arbeiders op Schouwen en Duiveland. Nog altijd is er op Schouwen Dui veland veel meer vraag naar werk krachten in de landbouw, dan er aanbod is. Het Gewestelijk Arbeida bureau kan dan ook niet aan alle aanvra gen voldoen, al wordt wel zoveel mogelijk geholpen met z.g. vliegen de colonnes. Waar het dorsen van koolzaad en het trekken van vlas eveneens spoe dig zal beginnen, wordt voor de eer ste maanden ook geen werkloosheid meer gevreesd. Ook het werken bij de DUW in Walcheren komt prak tisch niet meer voor, zodat behalve enkele wachtgelders (oud P.V.C.- personeel) geen werklozen meer staan ingeschreven. Ook in de bouwvakken is nog ge regeld werk, terwhl de aanleg van de betonweg door de polder Ooster- land (gedeelte Rijksweg no. 18) als mede ae werkzaamheden aan de wa terkeringen voldoende werkgelegen heid biedt aan de grondwerkers. Nieuwe dienstregeling Sluis Knocke gaat Zaterdag in. Zaterdag gaat de nieuwe dienstre geling in voor de tram van Sluis naar Knokke, met de verschillende aan sluitingen naar Brugge. Dit betekent een grote verbetering daar het aan tal verbindingen met de Belgische kust van vier op twaalf gebracht wordt. Men kan nu vanuit Sluis om half negen nog naar Brugge en de kust. Nieuw douanekantoor te Hansweert. Het voormalige Douanekantoor bij de sluizen van Hansweert dat in '44 verwoest werd, wordt thans afgebro ken. Het ligt in de bedoeling na de afbraak direct met de bouw van een nieuw kantoor te beginnen, doch dan veel kleiner dan hef oude. De firma De Klerk te Hansweert heeft het werk aangenomen. nog nota's worden uitgewisseld over dit vraagstuk. Wat de andere vraag stukken betreft, zoals de Stop van Ter- naaien en de sluis te Terneuzen, duren de besprekingen tussen de technici voort. Ofschoon zich zekere menings verschillen voordoen, is men van oor deel op deze punten tot overeenkomst te kunnen geraken. NEDERLANDS^ VOORSTELLEN? Totzover de mededelingen van Het Laatste Nieuws. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat naar wtf in Den Haag vernamen inderdaad in hoofdzaak overeenstemming is bereikt over de Stop van Ternaaien en de sluis te Ter- neuzen. De Belgen willen deze kwes ties evenwel niet afzonderlijk regelen, maar tesamen met die over het Schel de-Rijnkanaal. Er is nu van Belgische zijde gevraagd, welke voorstellen Ne derland zou willen doen voor verbete ring van de Schelde-Ryn-verbinding, een verbetering, die zou moeten leiden tot een kortere en veiliger scheep, vaartweg. Van Nederlandse zijde aarzelt men evenwel met het doen van voorstellen, omdat men zich dan teveel zou binden. Gemeentebestuur van Nieuwer- Amstel bezoekt Walcheren. Het gemeentebestuur van Nieuwer Amstel en de heer C. P. Broerse, land schapsarchitect. zullen Woensdag 5 Ju li en Donderdag 6 Juli de gasten zijn van de Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren. Op 6 Juli zal een tocht over Walcheren wor den gemaakt, waaraan ook het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren zal deelnemen. Per bus wordt des och tends een tocht gemaakt naar Oost- en West-Souburg, Ritthem en Vlissingen. Nadat te Vlissingen is geluncht wordt gereden naar Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande. Nadat in Zoutelande het strand is bekeken, gaat de tocht naar Westkapelle, waar de herbouw in ogenschouw wordt genomen. Over Domburg wordt gereden naar Oostka- pelle. waar de burgemeester het gezel schap zal ontvangen en via Seroosker- ke en Sint Laurens keert men dan om streeks 6 uur te Middelburg terug. Bevelandse burgemeesters en secretarissen naar België. Donderdag a.s. zullen de Bevelandse burgemeesters en secretarissen het aan gekondigde tegenbezoek aan hun Bel gische collega's te St. Niklaas en omge ving brengen. Met luxe auto's en een bus wordt naar St. Niklaas gereden, waar het ge zelschap om 11 uur op het stadhuis ontvangen wordt. Hierna wordt een bezoek gebracht aan Temse en Loke ren, terwijl in de middaguren het mu seum van Schone Kunsten te St. Ni klaas wordt bezichtigd. Vervolgens is er des avonds ter ere van de Neder landse gasten een ballonopstijging op de Markt van St. Niklaas, waarna de dag met een diner wordt besloten. 26 Juli 1875 eerste afvaart De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" bestaat deze maand 75 jaar. Men zou verschillende data voor dat jubileum kunnen aannemen. Op 10 Juni 1875 werd te Middelburg onder ere-voorzitterschap van Prins Hendrik de oprichtingsvergadering gehouden, daarna werd de oprich- tingsacte op 22 Juni te Amsterdam verleden, vervolgens werd op 25 Juni de directie der nieuwe N.V. opgedragen aan de directie der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij en tenslotte werd op 1 Juli de inschrijving geo pend op een lening groot 700.000. Intussen had men reeds in Januari twee radar-schepen van 1600 ton bruto in Amerika aangekocht, welke schepen op 19 Juli 1875 hun proeftocht maak ten, waarna op 26 Juli de dienst Vlis singenSheerness werd geopend. Wanneer dus het jubileum van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen feestelijk herdacht zou wor den. dan zou men er goed aan doen daarvoor de datum van 26 Juli te kie zen. Erg geslaagd was overigens die eer ste dienst niet, want hij moest in No vember 1875 gestaakt worden, omdat de schepen te duur in het gebruik wa ren en er dok andere bezwaren waren. Prins Hendrik verleende financiële steun en daardoor konden nieuwe schepen besteld worden, die in 1878 in de vaart kwamen. Intussen had men de dienst verlegd naar Queensborough. De maatschappij kreeg een eigen directie en dank zij het postvervoer was in 1879 het bedrijf Handhaving van het prijspeil „Blyf trouw aan de Melkfederatie, die in de afgelopen twaalf jaren alles heeft gedaan om de belangen van die groepen in het zuivelbedrijf te behartigen en dit ook in de toekomst hoopt te doen." Met deze woorden besloot de heer C. Zwagerman, als voorzitter, Dins dagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes, de algemene ledenverga dering van de Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren, In welke bijeenkomst vele problemen van veehouders, slijters en fabrieken alsmede van de federatie zelf ter sprake kwamen. In zjjn openingswoord stelde de voorzitter, de heer C. Zwagerman vast, dat de vereniging nog kernge zond is, trots dat sommige heren de provincie doorreizen en hierbij doen voorkomen dat de Melkfederatie niet de juiste organisatie is. Niettemin heeft de vereniging 12 jaar ervaring en bewezen dat zy de belangen van de drie groepen ten volle weet te behartigen. Vervolgens deed de secretaris, de heer C. Zee, enige mededelingen over de gebonden en vrije pryzen. De ver wachting is, dat de regering binnen korte tyd de prijsvaststelling zal los laten. Om een grote concurrentie te voorkomen, zullen de boeren, fabrie ken en slijters elkaar moeten vinden in een commissie, welke regelend zal dienen op te treden door vast stelling van de prijzen voor consu menten, boeren en slijters. DE MELIiSTANDAARDI- SATIE. Met de plannen voor de melkstand- aardisatie van consumptiemelk staat het er zo voor, dat deze op Walche ren wel zal worden doorgevoerd, terwyl het voor wat Zuid-Beveland betreft, nog hangende is. In de an dere delen van Zeeland gaat de standaardisatie beslist niet door. In samenwerking met de land bouworganisaties is tegen een en ander sterk geprotesteerd. Temeer ook omdat de prijs dan met 2% 3 ct. per liter zal stijgen. Het wie dit zal moeten thans de vraag, betalen. Voorts deed de secretaris enige mededelingen over de vestigingsre- geling'van de melkhandel en de sa ner ings-maatregelen. Het aantal melkvergunninghouders is met 900 gedaald van 1715 tot 815. Daar de winstmarge niet noemenswaard ver hoogd is, betekent dit voor de hui dige vergunninghouders een verbete ring, daar hun individuele omzetten hierdoor zijn vergroot. De consump tie buiten Walcheren bedraagt ca. 26 millioen liter per jaar. LANDELIJKE YESTIGINGS- KEGELING. Het ligt ook in de bedoeling dat binnenkort een uniforme landelijke in het leven wordt vestigingsregeling geroepen. Het u nieuwe vergunningen zal geschieden door het Bedrijfsschap van Zuivel. De gegadigden moeten dan beschik ken over een vakdiploma melkhan del, en het middenstandsdiploma, ter wijl zij moeten voldoen aan de eisen van het melkbesluit en de financiële eisen. Voorts wees spr. op het nut van een sanering, waarmee in Vlissingen, N.V. SCHELDEBANK ZIERIKZEE. De algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Scheldebank te Zierikzee stelde de balans en de ver lies- en winstrekening over 1949 vast. Er zal 7 dividend worden uitge keerd. De aftredende commissaris, de heer F. D. van Vessem, werd herkozen. CENTRAAL STIEREN STATION. De verbouwing van de hofstede te 's-Heer Hendrikskinderen, welke dooi de K.I.-verenigingen is aangekocht voor de inrichting van het centrale stierenstation, is gegund aan de fa. Beenhakker te 's-Heer Arendskerke. Middelburg, Souburg en Oostkapelle goede resultaten zy'n bereikt. Elke sljjter heeft hier een eigen wijk in de gemeente. Op dit gebied is ook elders nog veel te bereiken. De exploitatierekening over 1949 werd vei-volgens vastgesteld met 'n totaalbedrag van 41.643,40 en een nadelig salao van 4278,02. De ba lans per 31 Dec. gaf een bedrag aan van 26.706,59, w.o. een kapitaal- reserve van 10.890,97. „ORGANISATIE-PROBLEMEN." Vervolgens hield de voorzitter, de heer C. Zwagerman, een lezing over „Organisatie-problemen op het melk- terrein". Na op de betekenis van de veehouderij in onze provincie te heb ben gewezen, ging spr. in op de re- geringspolitiek voor wat betreft de afzet en de prijsvorming van melk en zuivel. Hij wees hierbij op de verschillende subsidie-x-egelingen en gaf een opsomming van de factoren, welke zullen beslissen of de rege- ringspolitiek slaagt of niet. Vorig jaar bedroeg de Ned. melkproductie 5% milliard liter, waarvan 2/3 in Nederland werd geconsumeerd. In de komende jaren zal deze productie stijgen tot 7 milliard liter. Kan ech ter niet voldoende geexporteerd wor den, dan zullen de boeren, fabrieken en slijters de dupe worden. Over de ontwikkeling van de binnenlandse markt valt weinig te zeggen. Om echter een verstandige binnenlandse afzet politiek te krijgen, zullen 'hebbenden goed de georganiseerd belanghebbenden goei moeten zijn. Bij de export kan Nederland goed concurreren, behalve met Nieuw Zeeland en Australië, die goedkoper kunnen produceren. Gestreefd zal moeten worden naar een goede kwa liteit en ook zal reclame moeten worden gemaakt om de export te vergroten. Met name bieden Duits land, de Beneluxlanden en Engeland ons mogelijkheden. Om het pryspeil te handhaven, zal een goede samen werking tussen boer, fabriek en slij ter nodig zijn. Daarom wekte spr. zijn gehoor op by elkaar te blijven. Sprekende over het werk van de Melkfederatie. wees de heer Zwager man erop, dat deze organisatie veel nuttig werk heeft gedaan, voor boer, slijter en fabriek. Tevens voor het publiek, dat een hygiënische melkvoorziening is ge waarborgd. Spr. betreurde dat de vakgroep in Zeeland niet heeft gewacht tot de P. B. O. in het leven is geroepen. Tot dusver is het werk van de vakgroep in deze provincie, volgens spr. uit sluitend negatief geweest. Binnenkort zal het Crisis Melkbe sluit worden ingetrokken, waarmee aan de federatie de wettelijke basis wordt ontnomen. Het Bedrijfschap voor Zuivel zal ook de vergunningen gaan intrekken. In verband met de komende P. B. O, zal het tegenwoordige reglement moeten worden aangepast. SAMENWERKING. Spr. wekte op de samenwerking te handhaven en het reglement te her zien en aan te vullen met een ste vig, gemeenschappelijk contract wat betreft de prijzen. Dan zal de fede ratie stevig staan by de oprichting van de P. B. O., en zal zij hopenlrjk in het nieuwe keurslijf kunnen pas sen. Nadat als bestuursleden waren her benoemd de heren J. B. Ruben, Ter- neuzen en P. Scheele, Hoek, deed de secretaris nog een beroep op de Zeeuwsch-Vlaamse en Zuid-Beveland- se leden om hun bijdrage te geven voor de reclame-actiè. Tot leden van de kas-commissie werden benoemd de heren Hamelink (Wemeldinge) en Flikweert (afd. Schouwen). Nadat nog enkele vragen waren gesteld, sloot hierop de voorzitter de geanimeerde vergadering. Negenhonderd gasten woonden begroetings bijeenkomst bij. Te Middelburg werd gisteren de 28ste Bondsdag van de Bond van Geref. Mannenverenigingcn gehouden. Uit alle delen van het land waren de vertegenwoordigers van ongeveer 300 verschillende verenigingen naar Zeeland's hoofdstad gekomen om deze dag te vieren. De dag werd 's middags om 2 uur in de Hofpïeinkerk geopend met een huishoudelijke vergadering, onder voorzitterschap van de Bondsvoorzit ter, ds. IJ. van der Zee. Na afwerking van de gewone agen da-punten, kwamen de diverse voor stellen van de verenigingen in bespre king. Het voorstel van de G.M.V. „Schrift en Belijdenis" te Hilversum, n.l. een contributieverhoging, onder vond grote tegenstand. Niet minder dan 38 sprekers wensten en kregen het woord! Door het grote tijdgebrek, dat hierdoor ontstond, moesten allen zich echter slechts met 1 minuut spreektijd tevreden stellen. De heer Van der Ven, lichtte namens het hoofdbestuur hét voorstel nog eens toe en wees er op, dat het Bondsbestuur, door het steeds groeiende werk. voor grote financiële problemen komt te staan. Een contri butieverhoging is dan ook het enige middel om hieraan tegemoet te dromen, aldus de heer Van der Ven. Bij stemming werd het voorstel met 205 tegen 90 stemmen aangenomen. Doordat de beschikbare tyd inmiddels was verstreken, werd besloten, de res terende agenda-punten hedenochtend te behandelen. BEGROETINGSAVOND. 's Avonds werd in de grote zaal van het Schuttershof een begroetingsbijeen komst gehouden. Het aantal belang stellenden was zó groot (naar schatting 900 mensen!), dat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Zelfs de koffiekamer en de hall waren geheel bezet! Na een openingswoord van de heer A. de Klerk uit Vlissingen. voorzitter van de kring Walcheren, zong het Vlis- singse koor onder leiding van de heer A- J- Feij, o.a. het Zeeuws volkslied. Een aantal coupletten van het Bonds lied werd door de aanwezigen meege zongen. Hierna volgde een declamatie van mej. Le Cointre, n.l. „Bevrijding" en „Walcheren", beide handelend over de inundatie van Walcheren. Vervolgens hield de Bondsvoorzitter, ds. IJ. van der Zee, een korte en gees tige toespraak, waarin hij de Zeeuw als voorbeeld stelde wat betreft het be tonen van activiteit in het verenigings leven. nog de heer Van der Heijde een frag- Tenslotte declameerde voor de pauze ment uit „De prijs der Vrijheid" van H. Sturm. De inleiding hiertoe hield spreker in het Zeeuws dialect. Na de pauze zong het koor op voor treffelijke wijze o.a. nog „Ruwe stor men" en hield ds. H. Veldkamp een opwekkende toespraak. Nadat mej. Le Cointre nog een tweetal declamatie's ten gehore had gebracht, werd deze geslaagde avond met gebed gesloten. Breskens heeft weer een hotel. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag het hotel-café-restaurant Scheldezicht te Breskens officieel ge opend. Tot de aanwezigen behoorden burgemeester J. A. Eekhout en de ge meentesecretaris. de heer P. J. Weit- tich, besturen van plaatselijke vereni gingen en vertegenwoordigers van Ho- recaf en Bedrijfshoreca. Het restaurant was in een ware bloe mentuin herschapen. Er werden vele hartelijke woorden gesproken. De bur gemeester bracht de eigenaar, de heer A. Roest en zijn echtgenote namens het gemeentebestur dank voor hun grote doorzettingsvermogen, waardoor Bres kens thans weer een hotel rijk is. dat een sieraad is voor de gemeente. Naar aanleiding van een opmerking van een der aanwezigen, dat de reizigers voor de laatste boot aan weer en wind zijn "blootgesteld, omdat de café's van Bres kens om 11 uur moeten zijn gesloten, deelde burgemeester Eekhout mede, dat B. en W. juist besloten hadden het sluitingsuur op 12 uur te stellen. Deze mededeling werd met groot enthousi asme ontvangen. winstgevend geworden. De concurren tie werd echter heviger en de toestan den op verkeersgebied wijzigden zich snel. In 1910 werd Folkestone als eind punt van d'e dienst genomen en werd de vloot gemoderniseerd. Door ernstige tegenslagen in de oorlog van 1914 1918 (vier schepen, die niet verzekerd waren, gingen verloren) moest een fi nanciële reorganisatie doorgevoerd worden en in 1922 kwam het bedrijf onder leiding van de fa. W. Müller en Co. te Rotterdam. Op aandrang van Engelse zijde werd in 1926 Harwich als eindpunt gekozen. Toen reeds dreigde het gevaar, dat Vlissingen niet langer de afvaartplaats zou zijn. De regering sprak zich echter voor Vlissingen uit. Na de jongste oorlog bleek opnieuw een streven te bestaan orn Vlissingen niet langer als af vaarthaven te hand haven en inderdaad keerde de Mij. Zeeland niet naar Vlissingen terug. Wel werd vorig jaar voor het eerst een toeristendienst VlissingenFolkestone gedurende enkele maanden onderhou den en over enkele dagen zal deze dienst voor 1950 hervat worden. De re sultaten zullen moeten uitwijzen of de ze toeristendienst winstgevend is te maken. De Tuinbouw- en Bloemen tentoonstelling te Middelburg. Grootse plannen. „Wij willen laten zien. wat sedert inundatie en droogmaking al weer ge. presteerd is door de tuinbouwers en bloemenkwekers A an "Walcheren." Met deze woorden vatte de voorzit ter van de Coöp. Veilingver. Walche ren, de heer B. Kole, dezer dagen op een persconferentie de bedoeling sa men, die voorzit bij de organisatoren van de grote tuinbouw- en bloementen toonstelling, welke op 14, 15 en 16 Sep tember te Middelburg zal worden ge houden. Spr. voegde er aan toe. dat reeds thans vaststaat, dat deze drie daagse expositie inderdaad een demon- tratie zal worden van hetgeen Walche ren op tuinbouwgebied vermag, MEDEWERKING VAN VELE ZIJDEN. Niet alleen de jonge afd. Walcheren van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde en de Coöp. Veilingver. Walcheren, die het plan voor de ten toonstelling opvatten, verlenen name lijk hun volle medewerking, maar ook de Plantenziektenkundige Dienst, de Tuinbouwvoorlichtingsdienst, de Zeeuwse Groententelersvereniging, de Nederlandse Fruitteelt, de P.Z.E.M. en de bekwaamste bloemisten zullen alles doen om de Tuinbouw en Bloementen toonstelling belangwekkend te maken voor deskundigen zowel als leken. In verband met dit laatste: de schoolkin deren, die onlangs planten ontvingen, zullen op deze expositie tonen, wat zij met die plantjes deden en zelfs ama teurs zullen met inzendingen op de ten toonstelling kunnen komen. Voorts is de Ned. Dahliavereniging voornemens om met een belangrijke inzending deel te nemen. DE TENTOONSTELLINGS COMMISSIE. De tentoonstellingscommissie, welke het voorbereidende werk verricht, is als volgt samengesteld: B. Kole. voor zitter, W. J. de Schipper, vice-voorzit- ter, W. Kweldam, secr.-penningmees- ter, L. Joziasse, B. J. Galjaard, T. San- derse en G. Budde (2de secr.) leden. Er is een pers- en propagandacommis- sie 'ingesteld, bestaande uit vertegen woordigers der Zeeuwse bladen. De heer Galjaard, die zijn sporen op het gebied van het inrichten van ten toonstellingen reeds verdiende hy richtte met zijn vader de nationale Tuinbouwtentoonstelling in 1945 te Leiden in, welke 40.000 bezoekers trok - zal als tentoonstellings-architect op treden. Zoals bekend wordt de tentoon stelling gehouden in de veilinggebou wen te Middelburg. De zaak wordt dus goed aangepakt en er is alle reden om met belangstel ling naai' verdere berichten omtrent de expositie uit te zien. Eindexamen H.B.S.-A te Zierlkzee. Voor het eindexamen H.B.S.-A Slaagden aan het Openbaar Lyceum te Zierikzee de heer V. C. J. A. v. d. Eynde te Zierikzee en de dames M. A. Kleppel te St. Philipsland en A. F. Vleugelsschutter te Nieuwerkerk. In de toekomst moet er een nieuw veiling-complex komen Bestuur zowel als leden van de Veilingsvereniging „Zuid Beveland", Dinsdagmorgen in het Schuttershof te Goes in algemene verga dering byeen, waren hot er unaniem over eens, dat in de toekomst zat moeten worden overgegaan tot do bouw van een nieuw veilingcomplex aan de Zuidzijde van de spoorlijn. In verband met de hieraan verbonden hoge kosten wil het bestuur echter liever nog even afwachten, temeer daar in deze vergadering het principe-besluit werd genomen om ook het tweede gedeelte van de voormalige stroopfabriek tot koelhuis In te rich ten, hetgeen eveneens hoge kosten met zich brengt. ballage zal worden aangekocht, werd het bestuur gemachtigd zo nodig tot aankoop over te gaan. UITBREIDING KOELHUIS EN PAKSTATION. Vervolgens werd in principe be sloten, ook het tweede deel van de voorm. stroopfabriek tot koelhuis in te richten. De machines zijn reeds gebaseerd op een uitbreiding. Hier mee zal weer koelruimte voor 50.000 kg. beschikbaar komen, hetgeen wel nodig is, omdat men in het afgelo pen seizoen ongeveer de helft heeft moeten afwijzen. Het bestuur zal thans de plannen nader uitwerken. Het is de bedoeling, het nieuwe ge deelte grotendeels voor gasbevvaring in te richten. Het voorstel om naast de fust- loods op het terrein aan de Terwei- straat op eenvoudige wijze de ruim te voor net pakstation te vergroten, teneinde door een uitbreiding met 600 "m2 tijdelijk in de behoefte te voorzien, ontmoette echter enige be zwaren. Niettemin werd uiteindelijk met 4615 stemmen en dén blanco besloten, tói?*deze uitbreiding over te gaan. Ook het bestuur bleek van mening dat er uiteindelijk een nieuw veiling complex moet komen, doch dit zou voor het ogenblik te zware lasten voor de vereniging meebrengen. De techn. commissie van het Cen traal bureau stelde bijv. een plan samen voor een nieuw pakstation in de Poel, nl. van 60 x 60 m. met perronbouw. De kosten hiervan wor den echter begroot op 325.000, hierbij de aankoop van grond niet in begrepen. Daarom wil men het rus tig aandoen. Nadat nog goedkeuring was ver leend tot het aangaan van een kss- geldlening tot een maximum van 300.000, vroeg de heer W. Mol bh de rondvraag nog naar de verdeling van de kisten. Tenslotte wees ir. van Soest op de eisen van de toekomst. De veiling zal met optimisme moe ten voortgaan en de plannen voor nieuwbouw zo enigszins mogelijk die nen te verwezenlijken. De toekomst eist het. Voorts dankte hy de admi nistrateur voor de medewerking aan zijn dienst bewezen. Nadat de voorzitter namens de vergadering ir. Van Soest de beste wensen had meegegeven voor diens reis naar Amerika, sloot hij de ver gadering. Na een openingswoord van de voor zitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, volgde de mededeling, dat men voor nemens is, ook in Noord Beveland een pakstation voor fruit in te lich ten. Dit zal geschieden in de des- s aangekochte loods, waarin het uïensorteren heeft plaats gehad, hetgeen geen succes geworden is. Wel geslaagd is de proef met gasbe- waring van Jonathans in het nieuwe koelhuis. DRUK JAAR VOOR DE VEILING. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J, Lindenbergh bleek, dat het afgelopen jaar zich ken merkte door een grote activiteit van de veiling, hoewel de omzet van ruim 5 mililoen wel iets teleur stelt in vergelijking met 1948, toen de om zet 6.8 millioen bedroeg. Het ledental bedraagt 1059 tegen 983 vorig jaar. Voorts werd geme moreerd het ingeb^uk nemen van het Poel-koelhuis en de nieuwe em ballage-loods, die 145.000 kisten kan bevatten. Er werden 4 sorteerma- chines aangekocht en tussen koelhuis en pakstation werd een ruimte ge maakt voor verpakking van fruit. Aan de techn. commissie van het Centraal bureau werd opdracht ge geven een onderzoek in te stellen naar de veiling, in verband met de eisen' voor de toekomst. Voorts vroeg het verslag nog aan dacht voor het belangrijke werk van le afzetcommissie en de proeven met ^asbe waring, welke voor Cox's, Con- :erence en Jonathan e.d. nieuwe mo gelijkheden openen. 1-Iet personeel treeg een compliment voor het vele werk. De balans en verantwoording der ingehouden veilingspercentages, als mede de percentages voor de provi sie 19501951 en de contributie, werden vastgesteld. Tot res. lid van de financiële commissie werd be noemd de heer J. Butijn te Bergen Zoom. In de vac. P. van Wingen werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Pikkaart te Ellewoutsdijk, terwijl de periodiek aftredende be stuursleden de heren J. Q. C. Lens hoek, C. Nijsse Gz„ J. Kakebeeke en J. Mol Wz. bij acclamatie werden herbenoemd. Uitgeloot werden zes obligaties, terwijl de rente van het ledenkapi taal werd vastgesteld op 4 Hoe wel dit jaar waarschijnlijk geen cm-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2