LANGE-AESTANDSG AS LAAT LANG OP ZICH WACHTEN AANMERKELIJKE VERHOGING VAN TELEGRAAFTARIEVEN Eeuw geleden kwam Prov. Wet tot stand. WAARBORG N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN KEERT 3% DIVIDEND UIT V eiligverkeersweek in Middelburg. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 JUNI 1950 GEMEENTERAAD MIDDELBURG Daarom krijgt de gasfabriek een waterpijpkoeler. Voor de laatste maal In het burgemeesierloze tijdperk heeft wethou der J. W. Kögeler de gemeenteraad van Middelburg gepresideerd! „On getwijfeld", zo zeide h\j gistermiddag bjj het begin van de vergadering, „heeft Iedere Middelburger met voldoening kennis genomen van het be richt, dat eindelijk een Durgemeester is benoemd. Thans is een einde ge komen aan een periode van onzekerheid en aan de ongewenste toestand, dat de Zeeuwse hoofdstad zonder burgemeester was. Ons aller wens is, dat mr. dr. Bolkestein de juiste man op de juiste plaats zal blijken te zijn." voor 600 's laars te verhuren aan Naar aanleiding van een medede ling over de verpachting van de jacht in het duinterrein te Oranjezon, wees de heer M. Wattel (A.R.) op de wenselijkheid, dat zoveel moge lijk jonge konijnen worden gedood. Zij dringen reeds tot Middelburg door, verzekerde hij. De voorzitter deelde voorts mede, dat mr. W. F. E. Baron van der Feltz en mr. H. F. Lantsheer ont slag hebben genomen als curatoren van het stedelijk gymnasium, daar de Baad een gewijzigd reglement van dit Gymnasium tegen het advies in van het college van curatoren heeft vastgesteld. De raad, die op de heer P. Me- liefste (A.R.) na volledig was, ver leende credieten voor aanschaffing van leermiddelen voor de Chr. Bur gerschool en school J. Op een vraag van de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) werd geantwoord, dat de post „on voorziene uitgaven" nog een bedrag van ruim 21.000 toont. De gratifi catieregeling 1950 voor het gemeen- tepersoneol, de wijziging van enige verordeningen en een aantal begro tingswijzigingen werden goedgekeurd evenals het aangaan van een defini tieve geldlening, groot 300.000. Ook werd een omissie in de verorde ning op de alg. begraafplaats her steld. Naar aanleiding van een op merking van de heer J. S. Hoek (A. R.), dat z.i. de circulaire, welke uit gegaan is over het voldoen van de grafrechten, bepalingen bevat, die niet gewettigd worden door de ver ordening, verklaarde de voorz. dat do „fatale" datum van 31 Mei 1950 waarvóór de bijdrage moest zijn be de fa. I. Woudenberg en Zn. voor de opslag van materiaal. Deze firma heeft opslagmoeilijkheden in verband met de verwijdering van de schut ting vóór het gothisch stadhuis. De heer I. van Loo (Arb.), die vond, dat de gemeente bepaalde verplich tingen heeft aan de fa. Woudenberg, achtte de huurprijs absurd hoog en ook de heer J. M. Wondergem (C. H.) kon niet begrijpen, dat zo'n „rotte, oude schuur" 600 per jaar moet opbrengen. Wethouder van 't Westende, die door afwezigheid de behandeling van het voorstel in B. en W. niet kon bijwonen, zou ook deze huurprijs herzien willen heb ben en voorts bepaald willen zien, dat de fa. Woudenberg een redelijk Herdenking te Middelburg. Dit jaar is het een eeuw geleden, dat de Provinciale Wet tot stand kwam. H. M. de Koningin heeft zich in begin sel bereid*verklaard naar aanleiding van dit jubileum op 4 Juli a.s. het Ne derlandse volk en in het bijzonder de onderscheidene colleges van Provinci ale Staten toe te spreken. Deze toe spraak. die over de radio wordt uitge zonden. zal vermoedelijk om 12.30 uur worden gehouden. In verband daarmee zijn de Provin ciale Staten op een eerder tijdstip dan aanvankelijk in de bedoeling lag op 4 Juli ter vergadering in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg opgeroepen, namelijk om 10.30 uur. Het onderzoek der geloofsbrieven en de beëdiging der leden zal dan kunnen geschieden vóór dat de Koningin haar rede uitspreekt, zodat deze in de vergaderzaal kan wor den aangehoord door het dan wettig geconstitueerde Staten-college. Het is de bedoeling van het Provin ciaal Bestuur om nadien de leden der Provinciale Staten een eenvoudige kof. fiemaaltijd aan te bieden. verkeersagenten! werd geant woord. dat de politie daarvoor te weinig personeel heeft. De heer A. Flipse (C.H.) kreeg op zijn vraag hoe het staat met het i herstel van de Vismarkt te horen, wilde dit in stemming brengen. De heer van Loo stelde voor de huur prijs te verlagen tot 300. Het voor stel van B. en W. werd met 10 te- fen 8 stemmen (die van de heren lierman, Hesselink. Van Loo, Won dergem, Flipse, Schuitema, Van Em- pel en Van 't Westende) aangeno men. In de rondvraag informeerde de heer L. A. Schenk (V.V.D.) wan neer het gothisch gedeelte van het stadhuis zal worden geopend. Ge antwoord werd, dat nog geen defini tieve datum vastgesteld is. De heer Van Loo vond, dat het bij ongeval- -i - len te lang duurt voordat de zieken- taald, daar anders volgens de dr- aut0 arriveert. De voorzitter zeide, stukje grond krijgt voor materiaal- dat dit werk thans opgedragen kan opslag. De voorzitter wees er op, worden dat in Middelburg pakhuizen worden verhuurd voor 3 h 3,50 per m2, DE MOLENS, terwijl hier maar 1,60 wordt ge- De heer Schuitema wilde weten vraagd. Hij voelde geen behoefte j hoe het staat met het herstel der aan wijziging van het voorstel en I molens. De heer Kögeler verklaarde, uril/iA i-lii- in cfommirio- Vivo vio-r>v> Hn ,1n f ,1A winlan T\n TTrtftr» rtr, iiof Tflicc culaire tot ruiming van de betref fende graven zou worden overge gaan), zonder meer is verschoven. HET GAS. De raad verleende een crediet van 14.000 voor de aanschaffing van een waterpijpkoeler voor de gasfa briek. De heer Hesselink sprak er znn bevreemding over uit, dat B. en W. nu pas met dit voorstel komen wanneer er inderdaad sprake is van een noodtoestand. Voorts drong hij er op aan de installatie binnen de kortst mogelijke tijd af. te' schrijven. Wethouder J. L. van 't Westende antwoox-dde, dat de enige beschikba re koeler aanvankelijk nog wel be trouwbaar was en dat er op werd gerekend, dat in 1950 met de leve ring van lange-afstandsgas zou wor den begonnen. Eerst thans is echter komen vast te staan, dat het langc-afstamlsgas nog minstens drie jaar op zich zal laten wachten. Ten aanzien van de afschrijving kon hjj de'heer Hesselink gerust stellen. Goedkeuring werd gehecht aan 'n voorstel om het verplichte sluitings uur van sigarenwinkels gedurende de kermisdagen te stellen op mid dernacht. De heer Hesselink vroeg of winkeliers van andere branche's ook op een dergelijke ontheffing aanspraak kunnen maken, waarop geantwoord werd, dat dit inderdaad zo is, maar dat geen verzoeken zijn binnengekomen. De heer A. J. Schui tema (Arb.) drong er op aan de weekmarkt gedurende de kermis niet op de Nieuwe Burg en Groen markt te houden, doch op de Dam. Dit zal worden overwogen. Het subsidie voor de ver. „Rijwiel pad Walcheren" werd verhoogd tot een vast bedrag van 25, plus 1 ct. dat alleen een arts kan beoordelen of overbrenging naar het Gasthuis noodzakelijk is, zodat daarop ge wacht moet worden. De heer Won dergem verklaarde zich voorstander van een parkeerverbod in het ge deelte L. Noordstraat bij het stad huis, maar de voorzitter wees op het gebx*ek aan parkeerruimte, dat nog steeds bestaat. De heer L. J. Breel (Arb.) herin nerde aan de credietaanvrage 7Q00) door de buurtvereniging 't Zand voor de kinderspeelplaats. Hij had daarover 'n voorstel verwacht. De heer Kögeler antwoordde, dat 'n voorstel van B. en W. gezonden is naar het bestuur van deze vereni ging, dat daarop echter nog niet heeft geantwoord. Op een •andere j vraag van de heer Breel Donder dags op drukken punten van de stad per inwoner per jaar. De voorzitter kon geen antwoord geven op een vraag van de heer H. J. Flierman (Arb.), of er reeds plannen bestaan tot het herstel van de fietspaden VlissingenZoutelande en Oranje zonOostkapelse bos. De noodzaak hiervan zal echter onder de aan dacht van het bestuur worden ge bracht. DE SCHUUR. Gestemd moest worden over het voorstel de door de gemeente ge kochte boerenschuur aan de Reisweg Originele prijsvraag tijdens winkelweek Terneuzen. Te Terneuzen wordt door de vereni ging voor de Handeldrijvende Midden stand „Terneuzen klimop" in samen werking met V.V.V. een winkelweek van 29 Juli5 Augustus georganiseerd. In deze week valt ook de bekende „Pavilion d'Or". Op 29 Juli is er een oriëntatierit voor automobilisten, op 5 Augustus een voetbalwedstrijd tussen een politie-elftal uit Gent en de poli- tiesportvereniging „Zeeland". Het mu ziekcorps van de Gentse politie is even eens aanwezig. Voorts is aan deze win kelweek een originele prijsvraag ver bonden. Er moet nl. geraden worden hoe hoog het midden van de as der wijzer plaat der Stadhuistoren verwijderd is van het trottoir in de Noordstraat. Fusie van muziekgezelschappen ie Hulst. De onderhandelingen gevoerd tus sen de besturen van de Koninklijke Harmonie en de Nieuwe Harmonie te Hulst hebben ertoe geleid, dat na besprekingen in de ledenvergadering tot fusie is overgegaan. Het nieuwe gezelschap, dat meer dan 100 leden zal omvatten, heet nu Stedelijke Harmonie. Getracht zal worden het praedicaat „Koninklijke" te behou den. De nieuwe Harmonie bestond 55 jaar, de Koninklijke bijna 150. Het nieuwe dagelijkse bestuur be staat uit de heren A. Vermeersen, voorzitter, F. Ivens, secretaris; J. Mierlo; Ch. Heirman; P. Warnier en L Maes. dat de molen De Hoop op het Vliss. Bolwerk 't eex-st in aanmerking komt voor herstel. Men probeert daarvoor bijdragen van Rijk en Px'ovincie te krijgen. Mevx\ De Vlieger (Arb.) pleitte voor banken op de berm bij de zwemschool, de heer Schuitema wilde de ouden van dagen banken op de Dam bezorgen. Hij vernam, dat na de verhuizing van de lunch room Petex'se alle noodwinkcls tot V. en D. afgebroken worden, waar door parkeergelegenheid ontstaat. Onmiddellijk daarna zal op de Dam het reeds lang geleden beloofde plantsoen (met banken) worden aangelegd. De heer Hoek wees er op, dat op Zaterdagochtenden, wanneer velen er gebruik van zouden willen maken, de zwemschool gesloten is, terwijl zij op Zondagochtenden, wanneer de liefhebberij voor een bad minimaal is. enige uren is geopend. Hij vroeg of de inrichting daarom niet Zater dags wél geopend en op Zondagoch tenden gesloten kan wox-den. De voorz. deelde mede, dat over deze kwestie een rapport wordt uitge bracht. Tenslotte verklaarde de heer Hoek Vlissingen graag met Middel burgs water te willen helpen, doch minder enthousiast te ztjh, wanneer Vlissingen inderdaad zelf schuld heeft aan het watergebrek. De heer Van 't Westende zette uiteen, dat dit laatste niet het geval is en dat de watervoorziening van Middelburg door deze hulp niet in gevaar wordt gebi'acht. Hierna sluiting. Zij worden per 1 Juli a an de internationaal geldende a angepast. Telegram van tien woorden twintig cent duurder. Per 1 Juli zullen de Nederlandse te legraaf tarieven aan de internationaal geldende worden aangepast, wat in houdt, dat in sommige gevallen de kos ten voor het publiek aanmerkelijk ho. ger zullen worden. Een telegram van tien woorden bUv., dat tot dusverre 40 cent kostte, zal na 1 Juli 60 cent kos- i ten. Het recht van telegramadressen, dat destijds op 12 werd gesteld, wordt eveneens met 50 vermeerderd tot f 18 per jaar. De directeur-generaal van P.T.T.. de heer L. Neher, vertelde tijdens een perscoixferentie. dat telegrammen, die van en naar Nederland worden ver zonden. berekend worden volgens de internationale P.T.T.-munt, de „goud- frank". Ieder deelnemend land bij de verzending, doorzending of afleve ring van een internationaal telegram, krijgt een part van het tarief. Het land, dat het geld van de afzender incas seert. moet dit verdelen onder de lan den, die bij de doorzending betrokken zijn. Nederland moet bij verzending van een telegram naar het buitenland hetzelfde doen. Hieruit volgt dat de tarieven in elk land uitgedrukt in „goudfranken" gelijk moeten zijn. Tot dusverre nam de Nederlandse te legraafdienst door een lager tarief aan afzenders hier te lande te berekenen, in vele gevallen verlies voor eigen re kening. Dit kan financieel niet meer en is bovendien in stryd met het inter nationale telegramreglement. Andere landen weigeren met ons op telegraaf- gebied samen te werken, indien Neder land de lage tarieven handhaaft. WAT P.T.T. TOELEGT. Om een indruk van de wijzigingen te geven laten wij hier enkele voor beelden volgen. Het verkeer met Bel gië en Luxemburg zal van 12 op 18 ct. per woord komen. Een telegram voor Canada daarentegen gaat 81 in plaats van 88 ct. per woord kosten. Het woord tarief voor New York stijgt ech ter van 84 tot 88 ct.. voor Italië van 31 tot 41 cent. P.T.T. moet thans op kabeltelegram men naar New York 0.4 per woord bij leggen. op ieder geseind woord naar China 55.32 centEen telegram van tien woorden in Nederlaixd kost P.T.T. 1.20. De afzender betaalt echter thans 40 ct. Noodgedwongen wordt deze prijs met 50 verhoogd. Ook het tarief voor telexinstallaties zal stijgen. De verhogingen voor de te lex dekken weliswaar niet de exploi tatiekosten, echter wel grotendeels de ondex-houdskosten. Uitgestelde tele grammen komen geheel te vervallen. Het minimum aantal woorden voor brieftelegrammen is van 25 op 22 woorden verlaagd. Tot dusverre werd jaarlijks op de Nederlandse telegraafdienst 2.9 milli- oen gulden verloren. Door het invoe ren van de verhogingen hoopt men dit verlies tot een half millioen gulden per jaar terug te brengen. Op het ogenblik ordt niet gedacht aan verhoging van posttarieven. VAN BUITEN ÈN VAN BINNEN Alle Waarborg-kleding heeft apart gemaakt binnenwerk, Waarborg-binnenwerk! Dat geeft blijvende pasvorm aan de goede coupe en bewerking. WAARBORG-COSTUUMS in diverse prijzen van f 84.— tot f 144.— Zomercost. f61.- tot f84.- Sportcolberts f 35.- tot f 65.- Pantalons f 17.30 tot* f 45.-. Eg. kat.reg.j. f35.- tot f93.- Kat. jongenspakjes v.a. f 9.50 Sluisherstel niet vóór 1953 Maandag 26 Juni kwam de gewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Haven van Vlissingen bijeen, waarin de jaarstukken over 1949 werden behandeld. Blijkens de Verlies- en Winstrekening was er over 1949 een saldowinst van 66.782,60, waarvan na aftrek van te betalen belastingen en het aan de directie toekomende tantième-bedrag ter verdeling overblijft 42.166,67. Een voorstel van de directie om het dividend te bepalen op 3 werd aanvaard. Een bedrag van 19.000 zal worden overgeboekt ixaar de re kening „Reserve herstel oorlogsschade", waardoor deze reserve op 97.000 wordt gebracht. De directie deelde o.a. het volgen-vens, de exploitatiemogelijkheid daar- de aan de aandeelhouders mede: van wordt belemmerd door het feit Aan de normale aanlegplaatsen voor de Stoomvaart My. „Zeeland" j werd xiog niets gedaan, aangezien de definitieve terugkeer van deze I dienst nog geen voldongen feit is ge- worden. Wel werd in de N.W. hoek van de buitenhaven een aanlegplaats ingericht voor de schepen van deze maatschappij, omdat het in de bedoe ling ligt dat de Maatschappij „Zee- lanrf" vHssim" aanlegplaatsen I dat met het herstel van de sluizen ondanks de omstandigheid dat er op was gerekend dat daarmede in 1949 zou worden aangevangen nog steeds geen aanvang werd ge maakt. Niet alleen dat daardoor de binnenhavens niet effectief kunnen worden geëxploiteerd, doch ook an- dere instanties, zoals de Koninklijke w v .Maatschappij „De Schelde", de Pro- land" Vlissingen zal gebruiken voor vïnciale Stoombootdienst, het Loods- het repareren en onderhouden van I wezen etc. ondervinden daardoor 25 taken in Nederland. Op aanvraag gaarne reizigei'sbezoelï. de opliggende schepen. Daarvoor heeft deze maatschappij het voorne men aan de buitenhaven werkplaat sen te stichten. HAVENT ERRE ENEN. Wat de binnenhavens aangaat, kan worden vermeld dat de nieuwe kade muur rond de eerste binnenhaven gereed kwam, zodat de terreinen op de landtong tussen eerste en tweede binnenhaven kunnen worden ge bruikt, hetgeen eveneens het geval is met het terrein ten Oosten van de eerste binnenhaven. De helft van de landtong werd in 1949 aan verschil lende bedrijven in huur afgestaan. DE SLUIZEN. Het is zeer jammer dat, terwijl gx-ote bedragen werden uitgegeven voor het herstel van de binnenha- Vliegtuig in Australië neergestort. Men vreest, dat 27 personen om het leven zijn gekomen als gevolg van net neerstorten van een Skymaster van de „Australian National Airways". Het toestel vloog in brand en stortte neer in bosachtig gebied, een half uur nadat het van het vliegveld van Guild ford was opgestegen. De Amerikaaxise kustwacht meldde, dat delen van een vliegtuigvleugel, vermoedelijk toebehorend aan het sinds Vrijdag vermiste toestel van de „Northwest Airlines", in het Michigan- meer zijn gevonden. Het bewuste vliegtuig vervoerde 58 inzittenden. Verloving van Prinses Margaret verwacht. Volgens United Press zal de Engelse prinses Margaret Rose zich waarschijn lijk na haar 20e verjaardag verloven met de schatrijke graaf van Dalkeith, erfgenaam van de hertog van Buc- cleugh. Deze is 26 jaar oud. Hij is een Schot, die tijdens de oorlog marine-of ficier is geweest en zich nadien toeleg de op de studie van de bosbouw. Centrale televisiezender in aanbouw. (Van onze Haagse redacteur) Bij Jaarsveld zal, naar bekend is, de Centrale Televisiezender der P.T.T. op gesteld worden. Wij vernemen, dat de zender prac- lisch wel gereed is,1 maar dat de mast, die ixx het buitenland besteld werd, nog niet ontvangen is. Ook moet er een zware constructie voor de zender in Jaax-sveld vervaardigd worden. En de kwestie der studioruimte is nog niet opgelost. Wel staat vast, dat er twee verbin dingen komen tussen de studio en de zender, namelijk door co-axiale kabels en door straalzendèrs. Amsterdamse studenten kring „St. Anna-ter-Muiden'-. ZEER BINNENKORT VERSCHIJNT DE EERSTE GROEP. In het „Forum Academiale", het al gemeen Nederlandse studentenblad, verscheen een artikel over de Amster damse Studentenkriixg „St. Anna ter- Muiden". Hieriix woi-at-voor de gehele Nederlandse studentenwereld doel en betekenis van deze kring uiteengezet. Behalve de reeds eerder door ons ver melde gegevens, wordt hierin medege deeld. dat de vestiging van de kring in het uiterste Zuidwesten van ons laxxd niet alleen van betekenis is voor de studentenwereld zelf. maar onge twijfeld ook voor de bevolking van Sluis. St. Anna-ter-Muiden en omge ving Dit belang mag zeer zeker niet al lee# materieel gezien worden. Men wil hier een centrum scheppen van cul tuur,. waar geregeld lezingen, muziek avonden, opvoeringen, e.d. zullen plaats hebben, die de bevolking nauwer in contact zullen brengen met 't geestelijk leven iix ons land. Men denkt vooral aan het volksuxiiversiteitenwerk van de Scandinavische studenten, die op dit gebied pionierswerk hebben ver richt. Men wil echter zoveel mogelijk het middeleeuws karakter van de om geving bewaren en geen enkele tak van menselijke wetenschap en kunst wordt hier in principe uitgesloten. De 'openingsrede zal worden uitge sproken door prof. Fox-bes uit Amster dam. die tot onderwerp heeft „Mens cn techniek in de oudheid". Het is nog niet precies bekend, wanneer de eerste groep zal verschijnen, doch dit zal zeer binnenkort het geval zijn. Examen vakkennis melkslijters. Dezer dagen werd door de Zeeuw se Melkfederaties het examen Vak kennis Melkhandelaren afgenomen. Dit bestaat uit een schriftelijk en mondeling gedeelte. De examen commissie bestond uit de heren ir. Tamboers- en pijperscorps te Goes jubileert. Zaterdag a.s. zal het Goese tamboers- en pijperscorps „Excelsioi"" zijn 20-ja- rig bestaan op feestelijke wijze herden ken. Alle Zeeuwse corpsen, nl. „Jonge Kracht" uit Biezelinge, „Juliana" uit Middelburg. „Nicoleen" uit Kamper land en de Signaal-afdeling E.M.M. uit Terneuzen. alsmede de beide Goese corpsen zulen hieraaxx medewerken. Des middags oin vijf uur maken de corpsen een afzonderlijke mars en om zeven uur 's avonds een gecombineerde mars, dus als één groot corps. Om acht uur zulen vex-volgens alle corpsen in feestelijk verlichte Schuttershof - tuiix enkele nummers ten gehore bren gen. met als slot een taptoe van alle deelnemende verenigingen. Ongetwijfeld zal het „Excelsior", dat een zo grote populariteit bij do Goese bevolking geniet, ook op deze feestdag niet aan belangstelling ontbreken. Jeugdherberg te Vlissingen hall Juli gereed. Naar wij vernemen zal vermoedelijk half Juli de verbouwing van een ge deelte van de Willem Ill-kazerne te Vlissingen zover gereed zijn. dat zij als jeugdherberg in gebruik kan worden genomen- Benoeming drs. Lockefeer. De heer drs. Louis Lockefeer werd benoemd tot lid van de landelijke ad viesraad van het Werkverband Ka tholiek Amateurstoneel in Neder land. Vlakglasimporteurs vergaderden in Middelburg. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Importeurs van Vlakglas, (B.V.I.) bezocht jl. Vrijdag en Zaterdag Walcheren. Onder voor zitterschap van de lieer D. de Jong uit Lelden werd Vrijdagmorgen in Middelburg vergaderd, waarna onder leiding van de directie van de Mid delburgse Verf- en Glashandel W. L. Heyboer Co. N.V., welke ook deel uitmaakt van het hoofdbestuur, een rondrit over het eiland Walcheren werd gemaakt. Hoewel het weer niet meewerkte was de rit zeer grote moeilijkheden en schade. Al hoewel een krachtige actie werd ge voerd, ziet het er niet naar uit dat met het werk zal worden begonnen vóór de zomer van 1950, zodat het volledig hei-stel wel niet vóór 1953 bereikt zal z>in. BUNKERSTATION. Het kolenbunkei-station kwam ge durende 1949 flink op di-eef en ook het bunkex-en van olie bjj de walin- stallatie nam in December oen aan vang. Het bunkeren van „Gronin gers" was dit jaar minder dan in 1948. De Stoomvaart Mtf. „Zeeland" gaf gedurende de zomer 23 afvaarten naar Folkestone met het s.s. „Meck- lenbux-g." Eveneens gedurende de zomermaan den werden regelmatige diensten on derhouden txxssen Antwerpen, Gent en Vlissingen met pleziex-botcn, waar voor onze N.V. als agente optx-ad. Het xnerendeel van deze schepen werd behandeld in do Gemeentelijke Vis sershaven, waardoor de passagiers meer in het centrum van de stad aankwamen. In totaal werden 21709 passagiers aangebracht. DEKLADING. Een verheugende omstandigheid is dat de Vlissixxgse haven diensten kon bewijzen aan schepen die zowel in Amsterdam/Rotterdam als in Ant werpen laden oflossen. Doordat de deklading (lichters en vee) naar Vlissingen werd gedirigeerd, konden dergelijke schepen zonder moeilijkhe den te Antwerpen afladen en dan in Vlissingen de deklading aan boord nemen. Ook werd Vlissingen gebruikt om lading vóór het gaan paar Ant werpen over te slaan, teneinde in Rotterdam tijdig een aansluiting te maken. Van die verschillende gele genheden werd gebruik gemaakt om passagiers te em- of debarkeren. Wat het stuwadoorsbedrljf. van de N.V. Haven van Vlissingen aangaat, kunnen de volgende cijfers over 1949 worden gegeven: Diversen 66.940 ton (vorig jaar 96.893 ton); Vis 558 ton (v.j.) 2572 ton)Stenen 9.520.000 (v.j. 10.631.000) Dakpannen 172.000 (v.j. 220.000). Tengevolge van het verminderde bouwvolume en een geringere omzet van melasse, liepen aeze cijfers ach teruit. en de heren toonden grote belangstel ling voor wat er in de oorlog op Wal- -- cheren was geschied en in fiet^bijzon- W. L. Harmsen, W. Sietema en K. der voor de wederopbouw daarna. Mep Veenbaas. j genoot van de rit over de Vlissingse Het aantal examinandi bedroeg 41 j boulevard en van de vlak onder de waarvan er 31 slaagden. Aan de volgende personen werd 't diploma vakbekwaamheid verstrekt. In Walcheren aan: C. de Bruijn, J. Looise en Jac. Sturm te Middel burg; Jac. v. d. Heijden, L. Schout en K. v. Vlaanderen te Koudekerke; P. v. d. Linde, Vlissingen en P. P. Louwerse te Vi'ouwepolaer. In Zuid-Beveland aan: J. Schipper Sx\ en J. Schipper Jr. te Goes; mevr. M. Geijsde Jonge, 's-Heerenhoek; J. A. de Meij, Ovezande; F. Walhout, Borssele en J. v. Noorden, Kloetinge. In Noord-Beveland aan: W. de Buck, Colijnsplaat. In Schouwen en Duiveland aan: mej. J. Kik, Bruinisse; M. M. Boot, Haamstede; D. Viergever, Dreischor; C. Remeeus, Ouwerkerk en J. M. Lodewijk, Zierikzee. In Zeeuwsch-Vlaanderen aan: mei. M<* C. de Zeeuw, Zaamslag; mej. S. A. den Exter, Sluiskil; J. R. M. Boon en P. J. M. Antheunis te Hulst; J. J. Tieleman, Walsoorden; J. F. J. Vaal, Vogelwaarde; J. R. v. d. Bun der, Sint Kruis; M. M. J. v. d. Bus- sche. Sluis; A. J. Barentsen, IJzen- dijke; C. F. de Pauw, Waterland kerkje en F. P. Ocké, Schoondijke. Nieuw veilingsgebouw te St. Maartensdijk. De CoÖp. Veilingvereniging St. Maar tensdijk en omstreken besteedde de bouw aan van een nieuwe veiling. Het werk is thans gegund aan de laagste inschrijvers de hex-en Joh. Burgers en H. van Djjke te St. Annaland voor 38.550.—. kust varende schepen. Aller waarde ring werd 's middags aan het diner in net hotel de „Nieuwe Doelen" te Middelburg uitgesproken. Zaterdag werd de restauratie van de Abdijge bouwen, de Nieuwe kerk en het Stad huis bezichtigd. De importeurs, die de opbouw van Middelburg met die van Rottex'daxh vergeleken, kwamen tot de coxxclusie, dat Middelburg, vooral waar het de particuliere gebouwen betreft, er beter voorstond daxx Rot terdam. Wel betreurden ze de kleine ruitverdeling in diverse panden, maar hen werd verzekerd dat dit de laatste tijd al zeer verbeterd was en dat hem tegenwoordig weer grote spiegelrui ten plaatst. In het hotel „Het Raedthuis" werd tenslotte de lunch gebruikt en hierbij kreeg de N.V. W. L. Heyboer een pluimpje voor de organisatie van de ontvangst en het verblijf op Walche ren. SPINTBESTRIJDING. De Waarschuwingsdienst van de Kring Zeeland der N.F.O., de Rijks- tuinbouw-voorilchtingsdienst cn de Plantenziektekundige dienst heeft me degedeeld, dat, naar verwacht wordt, de periode van 26 tot 29 Juni gunstig zal zijn voor het jiitvöeren van de spintbestryding met mijtendodende middelen. Geadviseerd wordt in dat tijdvak de bespuiting uit te voeren. Hiervoor kunnen gebruikt worden: a. Californische pap, mijtdodillg, te vens schurftbestx-ijding; b. spuitzwavel, minder mijtdoding en vrijwel gelijk waardige schurftbestrijding- c. Para- thion, zeer goede mijtdoding, geen schurftbestrijding. Vrijdag a.s. Veiligheidslaan I De Veilig Verkeersweek, die van 26 Juni tot 1 Juli In geheel Neder land gehouden wordt, gaat ook ixx Middelburg niet zonder meer voorbij. De vereniging Veilig Verkeer, Rijks politie en gemeentepolitie hebben de handen ineen geslagen en daardoor kan een doelmatig en zeker ook at tractief programma worden afge- werkt. Maandag reed de luidsprekerswa gen van de Rijkspolitie door de stad en riep luidkeels alle mogelijke ver- keerszondaai's tot de orde. Heden, Dinsdag, worden folders met attrac tieve rebussen verspreid, waarmede aardige prijzen gewonnen kurrnen worden. Woensdag is de dag, waarop de Veilig Verkeersactie zich richt tot de jeugd de scholen komen dan aan de beurt, de middelbare zo goed als de lagere en zelfs de kleuterscholen worden niet vergeten. Er is z?er aantrekkelijk propagandamateriaal, dat onder de jeugd verspreid zal worden en het schoolbezoek zal dus wel niet zonder resultaten blijven. De Donderdag is, met het oog op markt een Middelburg, een rustige dag. maar de Vrijdag' zal de moeite dubbel en dwars waard zijn. Op deze dag wordt n.l. in de Koé- poortlaan de bekende Veiligheidslaan ingericht. Iedere automobilist kan daar gratis door deskundig personeel zijn wagen aan een veiligheidstest laten onderwerpen. De ervaring heeft geleerd, dat van de zijde der automobilisten grote belangstelling voor deze veiligheidslaan bestaat. Voor het publiek" is deze laan een at tractie. oxiidat zij een aardig kijkspel biedt. Remmen, banden, wielsporing. stuurinrichting, fuseepennen. ve er- stroppen. deursloten, verlichting, al les wordt gecontroleerd en in het verleden kwam bij dit onderzoek een automobilist soms tot verrassende ontdekkingen. Let wél niet de auto mobilist, die zijn wagen goed laat onderhouden Volgende week komt dan de zoge naamde na-acte aan de beurs. Rijks- en gemeentepolitie richten dan hun critisch oog met name op wielrijders en voetgangers en delen „bonnen", uit, die als waarschuwing bedoeld zijn, geen geld kosten, maar wel wijze lessen en vaderlijke raad be vatten. Veilig verkeer. Rijks- en gemeen tepolitie, weren zich In de Veilig Verkeersweek weer best

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2