Drie stemmen moeten Labour morgen redden JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Beaverbrook-pers wint grond tegen Schuman-plan Zeeuwse Almanak GEREGELDE CONTROLE VAN HET GEBIT WORDT GESTIMULEERD WORDT DE MENS DOOR DE MACHINE VERDRONGEN CRISIS IN POLITIEKE SITUATIE TER SUMATRA'S OOSTKUST MAANDAG 26 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Telefonisch van onze correspondent). Londen. Wanneer vandaag in het Lagerhuis het tweedaagse debat over het Plan-Schuman geopend wordt, zal Labour zich andermaal in een vrjj critieke positie bevinden. Aan regeringszyde zijn er nL vyf leden dus- danig ziek, dat zy onmogelijk bij de stemming over de Conservatief-Libe- rale oppositiemotie aanwezig kunnen zyn. Onder hen bevindt zich tot zijn eigen grote ergernis, de reeds wekenlang tegen zijn doktoren mopperende minister van Buitenlandse Zaken Ernest Be vin, die nog steeds het hospi taal niet mag verlaten na zijn operatie. Dit betekent, dat Labour's theoreti sche algemene meerderheid van stemmen in het Huis dus feitelijk zal neerkomen op een benauwende overhand van zegge drie stemmen. Een drieregelige whip, de meest ur gente oproep tot aanwezigheid, is dan ook uitgezonden aan alle La- bourleden, teneinde een regeringsne derlaag te voorkomen, wanneer de oppositiemotie aan een stemming zal worden onderworpen. Naar verluidt, zal deze stemming omstreeks 7 uur morgenavond, aan het einde van de tweede dag van het debat, plaats hebben en zal door de regering als een vertrouwenskwestie beschouwd worden. Een eventuele Labour-nederlaag over de motie, die Engeland's deel name aan de Parijse besprekingen eist, onder voorbehoud dat het zich evenals Nederland zal kunnen terug trekken, indien het zich niet met de ontwikkeling zal kunnen verenigen, zou derhalve het aftreden der La boor-regering tengevolge hebben, VERENIGD FRONT Ondanks het zwakke gesputter van een aantal critici op de Labour-ban- ken, die Engeland wel vertegenwoor digd hadden willen zien te Parijs, staat het wel vast, dat Labour tij dens het debat een verenigd front zal vertonen en, minus de vijf zieken, Dinsdagavond zijn maximaal aantal stemmen zal behalen. In het oppositiekamp is de situatie echter onrustiger. Hoewel de Libera len onder hun leider Clement Davies als één man de oppositie steunen, schaart een kleine groep Conserva tieven zich niet langer achter Chur chill's vurige aansporing tot deelna me aan het Plan-Schuman. Dit zijn de extremistische isolationisten in Churchill's party en hoewel hun groep te klein is om van een split sing in de Conservatieve partij te kunnen spreken, bestaat de kans, dat ondanks de eveneens drieregelige onderlijnde oproep der oppositie Whips, deze Conservatieve „rebellen" zich morgen van stemming zullen onthouden, hetgeen Labour's maxi male meerderheid van drie stemmen aanzienlijk zou kunnen verhogen. „EMPIRE FIRST" De argumenten van deze Tory-re- bellen, wier verouderde leus nog steeds hardnekkig „Empire first" is, winnen zienderogen grond bjj de Britse gewone man, en worden ge- 10.000 personen dakloos in Nw. Zuid-Wa'Ies. Tengevolge van de zware regenval in de afgelopen twee weken zijn in het Noordelijk deel van Nieuw-Zuid- Wales 10.000 personen dakloos ge worden en 15 om het leven gekomen. Honderden vierkante kilometers vruchtbare akkergrond zijn tot een uitgestrekte binnenzee geworden. Japanse agentschappen in Nederland. De Nederlandse regering over weegt in een of meer plaatsen de vestiging toe te staan van Japanse agentschappen. In een aantal andere landen bestaan deze reeds. Zij ver strekken informaties over handels mogelijkheden in Japan. BELGEN KEERDEN OM. Vele auto's afkomstig van de Belgi sche kust trokken Zondag door Sluis en.heel -wat daarvan bleven er han gen. Meerderen echter trokken door ■naar Breskens om daar met de veer boot over de Schelde te trekken. De wegwijzer van de A.N.W.B. op de hoek van de Hoogstraat bevat echter niet de naam Breskens en herhaalde lijk stappen vele automobilisten daar uit om tiaar de weg te vragen. Mis schien is dit eenvoudig te veranderen zonder al te grote kosten en kan het doortrekkend verkeer op dit punt be ter ingelicht worden. Helaas: Voor zeer velen volgde als Breskens bereikt was, een gedwon gen rust van smns 2 uur. De Belgen mopperen. Zo lang de veren vrij waren, hadden ze de ge dwongen rust er desnoods voor over om in midden Zeeland te komen. Nu de veren duur zyn geworden, vinden se, dat er service geboden moet wor den en ergeren zij zich aan de stil liggende veerbotenEn zij keren om, bij tientallen. Nog rijden er on telbare auto's. Maar velen vinden twee uur gedwongen rust toch te bar, zowel in Vlissingen als Breskens. Pas op Zeeland! Vele Belgen ko men hier om de goedkoopte. Die goed koopte duurt niet eeuwigMaak de Belgen door gastvrijheid en service tot uw vrienden. Ge zult er in min der goedkope tijden voordeel van hebben! steund door de Beaverbrook-pers. In een fel en wantrouwend hoofdartikel zweept de populaire Daily Express met een dagoplage van ruim 4 millioen de gemoederen op tegen elke deelname van Engeland aan elk „continentaal kartel" en zegt, dat Engeland's enige redding ligt in nau were samenwerking met het Geme nebest en niet in het „Schuman-kar- tel". Wat betreft het voorstel van een aantal Republikeinse Senatoren in Amerika om 340 millioen dollar af te trekken van Engeland's Marshall hulp hetgeen deze hulp aan Albion zou halveren tenzij Engeland mee zou doen aan het Plan-Schuman, schrijft de Express, dat het Engelse volk zich door dergelijke chantage niet bang moet laten maken en zich daardoor nog verder aangespoord moet voelen om op eigen benen te staan. Dit natuurlijk weer te berei ken door samenwerking met het „Imperium". Hoewel men in elk woord de sis sende tong van Lord Beaverbrook proeft, hoort men dagelijks meer en meer Engelsen zijn woorden herha len. De huidige situatie, waarbij deze oerconservatieve Empire-maniak zich van Churchill afkeert, teneinde, zij het indirect, Attlee's «isolationisme te steunen, is op zijn minst genomen zonderling. (Nadruk verboden). Resolutie over sociale nood der gerepatrieerden. Onder auspiciën van de Ned. Ind. Bond voor ex-krijgsgevangenen en gerepatrieerden werd Zaterdag in Den Haag een druk bezochte land dag gehouen. Er -werd een resolutie aangenomen, die ter kennis zal wor den gebracht van H.M. de Koningin, de ministers en de beide Kamers der Staten-Generaal. In deze resolutie wordt er op aangedrongen op korte termijn de nodige maatregelen te treffen om te voorzien in de socia le nood van de gerepatrieerden. De verwachting wordt uitgesproken, dat de daarvoor in aanmerking komen de organisaties gekend zullen wor den in het treffen der voorzieningen en het recht zullen ontvangen mede te arbeiden bij de uitvoering der te nemen maatregelen. Koninklijke gift voor het rampenfonds. Koningin Juliana heeft een aan zienlijk bedrag ter beschikking ge steld van het Nationaal Rampenfonds om verdeeld te worden over de door de storm van Woensdag j.l. geteis terde gemeenten. Tilburgse politie blies 1100 bij elkaar voor Willemstad. Het Tilburgse politiecorps heeft in samenwerking met een aantal corps leden een muzikale rondtocht door Tilburg gemaakt en daarbij gecol lecteerd voor het door de windhoos getroffen Willemstad. De collecte bracht de mooie som op van bijna 1100. Nieuw middel tegen rheumatiek? Engelse geleerden menen, dat de plantensappen, die bewoners van Afrika gebruiken om de punten van hun pijlen te vergiftigen, van groot belang zouden kunnen zijn bij de productie van synthetische cortiso ne, het nieuwe middel, dat een om wenteling kan betekenen bij de be handeling van zieekten als rheuma tiek en verkalking. In afwachting van een gedetailleerd chemisch on derzoek m de Londense laboratoria heeft een expeditie, die 1500 kilome ter in West-Afrika heeft afgelegd 'n grote collectie zaden, bladen, schors en plantenextracten bijeengebracht. Ziekenfondsverzekerden zonder tandartsenkaart moeten van 1 Juli af meer betalen. In verband met de financiële toestand van de ziekenfondsverzekering en om voor de verzekerden 'n groter prikkel te scheppen hun natuurlijk ge bit door een geregelde controle in goede staat te houden, heeft de Zieken fondsraad enige besluiten genomen betreffende do bijbetalingen van vrij willig en verplicht verzekerden voor bepaalde soorten tandheelkundige hulp. Reeds thans worden verzekerden, die hun gebit halfjaarlijks laten con troleren en zich houden aan de aan wijzingen van de fondstandarts, die hun gebit heeft gesaneerd, ten bewij ze van hun sanering in het bezit ge steld van een zogenaamde tandarts- kaart en gesaneerden genoemd. De kosten van de z.g. zenuwbehan deling zullen voortaan in alle geval len geheel ten laste van de niet-gesa- neerden komen. Gesaneerden krijgen 91-jarige geleerde vliegt over de Oceaan. De 91-jarige Amerikaanse bo- taniste Alice Eastwood zal 2 Ju li naar Stockholm vliegen. Alice Eastwood, die als een van de prominente Amerikaanse bota nisten wordt beschouwd, zal erevoorzitster zijn van het In ternationaal Botanisch congres in Stockholm. Toen zij zeide te zullen gaan vliegen om tijd te winnen, stonden haar vrienden stom verbaasd te kijken. „Vlie gen op jouw leeftijd? ben je mal?", zo zeiden zij. De geleerde antwoordde: „Het moet prachtig zijn om 4e vliegen. Ik ben er van overtuigd, dat ik zo oud ben ge worden, omdat ik nooit bang ben geweest". Een atoombroeikas. In Amerika is een „atoombroeikas" geopend. Deze broeikas, die 250.000 dollar kost en atoomenergie gebruikt, dient om plantenziekten op te spo ren. De geleerden, die hier werken, hebben maatregelen genomen, die hen moeten beschermen tegen de uit straling. Zij zullen radio-actieve meststoffen gebruiken waarvan de uitwerking nagegaan kan worden by hun pogingen om meer te weten te komen van de wijze waarop de planten haar voedsel uit de grond halen, hoe zij dit verwerken en het verdelen over de takken, de bladeren en de vruchten. Week van de Franse film. Van 30 Juni tot 7 Juli wordt in ons land „de week van de Franse film" ge houden, Jean Cocteau zal in Amster dam en Scheveningen de gala-premiè res van zijn film „Orphée" bijwonen, tenvijl ook de hoofdrolspelers Marie Déa en Edouard Dermithe aanwezig zullen zijn. De regisseur Jean Dréville woont de première in Rotterdam van zijn „Le grand rendez-vous" by. Op 30 Juni wordt in Den Haag de gala première gegeven van Renè Clair's ,,La beauté du diable". een noodzakelijke behandeling gratis. Voorts zullen niet-gesaneerde ver- zekerden van dertig jaar en ouder voor een vulling een bijbetaling van 2.verschuldigd zijn in plaats van het tot dusverre geldende bedrag van 0.50. De verzekerde moet de tandarts een bewijs kunnen tonen, waaruit zijn leeftijd blijkt. Niet-ge- saneerden beneden 30 jaar blijven 0.50 per vulling betalen. Gesaneer den krijgen vullingen gratis. KUNSTGEBIT. Verder is de bijbetaling van een vei'zekerde, die gedurende ten minste een half jaar verzekerd is, voor een volledig kunstgebit van 45.tot 55.en voor een onder- of boven- gebit, van 11 tot en met 14 elemen ten, van 25.tot 30.ver hoogd. Gedeeltelijke kunstgebitten (van minder dan 11 elementen) mogen slechts worden verstrekt aan verze kerden, die in het bezit van een tandartskaart zijn of by wie de nog aanwezige gebitselementen tevoren zijn gesaneerd. In deze gevallen blijft de bijdrage van de verzekerde althans voorlopig ongewijzigd. De verzekerden hebben voortaan geen recht meer op 'n bijdrage van het ziekenfonds in de kosten van re paraties van kunstgebitten, behalve voor wat het aanbrengen van een nieuwe kunstharsbasis aan een bo ven- of ondergebit en de uitbreiding van een kunstgebit met een nieuw element of met een z.g. klammer. De nieuwe regelingen treden op 1 Juli in werking. Aan boord van het Engelse s.s. „Amsterdam", dat op de route Harwich Hoek van Holland in gebruik werd genomen, hadden enige plechtigheden plaats, waaronder de onthulling van een plaquette en een mozaiek. Onze foto toont mevrouw A. den HollanderSchotel tijdens de onthulling van een mozaiek dat een zeilschip, een oude windmolen, een rustiek stads gedeelte en een oude Ipeomotief voorstelt. Dit mozaiek is een geschenk van de Nederlandse spoorwegen aan de „British Railways" als blijk van erkentelijkheid en vriendschap. „Mechanische hersenenverrichten de meest ingewikkelde berekeningen. „Techniek staat nog maar in de kinderschoenen Er zyn van die eigenaardige boeken waarin de auteurs een beeld trachten te geven van de wereld der toekomst. Sommige van die werken zijn uiterst knap en suggestief geschreven en ge ven een allesbehalve prettig toekomst, beeld. Men denke b.v. aan George Or well's „1984", waarin hy de wereld van 1984 onder de loupe neemt, een wereld, waarin totalitarisme en tech niek de mens degraderen tot een schepsel van lager orde. Een dergelij ke schildering van de wereld van mor gen is beangstigend en men vraagt zich af of het inderdaad met de mens heid deze richting opgaat. Zo nu en dan lijkt het er nu reeds op, alsof de mens geheel en al door de machine wordt verdrongen. Zo komen er uit Amerika regelma tig bex'ichten over installaties, die de menselijke hersenen eigenlijk overbo dig maken. Deze machines kunnen al les r23 of liever gezegd meer dan de mens. Zij kunnen optellen, vermenig vuldigen, aftrekken, delen, afronden, kortom vrijwel elke rekenkundige be handeling uitvoeren en dat alles in een geweldig vlug tempo. Berekeningen bijvoorbeeld, waarover vroeger jaren moést worden gecijferd, worden thans door deze mechanische herseneh in korte tijd uitgevoerd. Daarbij komt ïxog dat de uitslagen vande ze berekenin gen door de machines zelf gecontro leerd worden, zodat fouten vrijwel zijn uitgesloten. NOG NIET TEVREDEN. Wie echter zou denken, dat geleer den, die met deze machines werken, tevreden over hun „pupillen" zijn, heeft het mis, want de heren vinden de resultaten nog maar zo-zo. „Wij zijn er nog maar pas mee be gonnen". zo schreef onlangs een Ame rikaanse geleerde, „de machines staan feitelijk nog maar in hun kinderschoe nen". In de toekomst kunnen we dus nog wel zo het een en ander op dit gebied verwachten. Zo wordt er gesproken (al zijn het dan nog maar fantasieën) over een automatische bibliotheek, een automatische tolk, een automatische typiste.een automatische stenograaf, Maria Goretti heilig verklaard. Maria Goretti, het 11-jarig meisje, dat in 1902 door de landarbeider Alessandro werd vermoord, werd Za terdagavond heilig Verklaard tijdens een grootse plechtigheid op het St. Pietersplein te Rome. De plechtigheid werd bijgewoond door de moeder van Maria. Het feest van de nieuwe heilige zal op 6 Juli worden gevierd. De Paus hield een toespraak waarin hij de deugden van de heilige prees. Oneerlijke accountant. Door de Haagse recherche is een ac countant aangehouden, die er van ver dacht wordt een aantal zakenlieden voor een bedrag van 17.500 te hebben opgelicht. enz. Wie in de toekomst naar de lees zaal gaat om daar b.v. een boek te zoeken over kippenfokkerij, zal een toets op een catalogus-machine kun nen indrukken, waarna er op een scherm een aantal titels van boeken over kippenfokkerij geprojecteerd wor den een druk op de knop en een afschrift van het geprojecteerde rolt uit de machine Wat een gemak zal men dan hebben van een automatische typist en steno graaf, om nog maar niet te spreken van een automatische tolkGewel dige mechanische krachten liggen er nog in de techniek der toekomst ver borgen en steeds meer worden deze krachteixrvrijgemaakt. Langzamerhand nemen ingewikkel de machines de plaats in. die tot nu toe alleen door de mens konden wor den vervuld. Het is alleen de vraag of de mens heid er in zal slagen om deze techni sche middelen ten goede aan te wen den. Dan pas immers zal blijken, dat de mens de techniek de baas is geble ven. En alleen- dan zal men niet be vreesd behoeven te zijn voor boze toe komstvoorspellingen, omdat de mens deze enorme krachten in eigen hand heeft. Kassier voorkwam overval. Een actieve en oplettende kassier van de Boerenleenbank te Haarlem heeft Zaterdag een roofoverval op deze bank voorkomen. Omstreeks tien uur kwamen drie jonge lieden kennelijk met minder goede bedoe lingen de bank binnen stappen. De kassier zag het drietal aankomen en sloot onmiddellijk het loket. De ad- spirant-bankrovers waren kennelijk zo beduusd, dat ze direct het hazen pad kozen en in een buiten wachten de auto wegraceden. Deze auto had den ze waarschijnlijk gestolen. Het Wereldgebeuren De Koreaanse kwestie Dc 38ste breedtegraad, die Noord en Zuid-Korea scheidt, is reeds sinds lang als een van de gevaarlijkste grenzen beschouwd met betrekking tot de tegenstelling tussen Oost en West. In de afgelopen maanden hebben er zich herhaaldelijk grens incidenten voorgedaan. De grens ligt op slechts zestig kilometer af stand van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea. De hoofdstad van Noord-Korea is Pyongyang. Korea heeft ongeveer dertig millioen in woners, die een taal spreken welke een mengsel is van Tartaars, Mon gools en Japans. Tijdens de tweede wereldoorlog werd een voorlopige Koreaanse re gering van in China vertoevende Koreanen-in-ballingschap opgericht, en op de conferentie van Cairo in 1943 kwamen de Verenigde Staten, China en Engeland overeen, dat Ko rea, na de nederlaag van Japan, te 9 zijner tijd „vrij en onafhankelijk" zou worden, doch op de tweede conferen tie te Moskou in 1945 werd overeen gekomen, dat Korea onder trustschap van de Grote Vier geplaatst zou worden. Toen pogingen tot eenmaking van Korea zonder succes bleven, begon nen de Russen in het industriële Noorden agrarische hervormingen uit te voeren en een-partij-systeem op te zetten, terwijl de Amerikanen in het agrarische Zuiden steun ga ven aan vrijheid van onderneming en parlementaire democratie. De Amerikanen steunden Zuid- Korea met jaarlijks honderd-millioen dollar aan economische hulp en ver der ook met militaire bijstand en advies. Men vertrouwde, dat Zuid- Korea per 1952 op economisch gebied zichzelf zou kunnen bedruipen. Twee-derden van de Koreaanse bevolking woont in het Zuiden doch daaronder bevindt zich een sterke anti-regeringsgezinde groep. De Zuid-Koreaanse republiek heeft een politiemacht van ongeveer vijftigdui zend man. Er zyn een veertiendui zendtal politieke gevangenen. Volgens schatting van ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken te Seoel, vorig jaar gedaan, waren wel vijftigdui zend Noord-Koreaanse communisten in het Zuiden binnengekomen om zich te mengen onder de twee millioen politieke en andere vluchtelingen uit het Noorden, die er zich reeds zou den bevinden. Vorig jaar verklaarde men reeds van Amerikaanse zijde, dat deze communisten de voorhoede zouden gaan vormen bij een eventu ele invasie uit het Noorden. Men heeft de sterkte van het Noord-Koreaanse leger geschat op ongeveer het dubbele van dat in het Zuiden, met een kern van oud-strij ders, die ondervinding hebben opge daan in de strijd van het Chinese leger tegen de Japanners. Het is ge wapend met moderne wapens van Russische makelij. In het Zuiden, waar zich een vijf honderd man sterke Amerikaanse missie bevindt voor militair advies, zou het aantal gewapende man schappen van leger en politie nog geen negentigduizend bedragen, waarbij ingesloten een kleine geme chaniseerde sectie, die geoefend is in het gebruik van Amerikaanse jeeps en transportvoertuigen. Sedert de laatste groep van 25.000 man Amerikaanse bezettingstroepen einde Juni van het vorig jaar Zuid- Korea verliet, hebben zich dikwijls incidenten voorgedaan aan de 38ste breedtegraad. Er kwamen soms wel een duizendtal geheel uitgeruste manschappen en zware artillerie aan te pas. Het Britse s.s. „Clintonia" heeft ge seind, dat het Zaterdagavond in de Noord zee een omgeslagen roeiboot Is gepas seerd. Mdh. Hatta blijft op standpunt staan, dat negara Oost- Sumatra rechtstreeks in eenheidsstaat moet opgaan. „Liever treed ik af, dan mijn woord te breken". De politieke situatie ter Sumatra's Oostkust ontwikkelt zich snel tot een crisis. Het uitvoerend orgaan van het Volkscongres heeft met 10 tegen 5 stemmen een motie van wantrouwen aangenomen tegen het beleid van de minister-president der R.I.S., Moh. Hatta, die de wens van dit congres tot aansluiting van de negara Oost-Suma- tra bij de Republiek Indonesië niet vervuld wil zien, doch daarentegen vasthoudt aan het standpunt, dat deze negara rechtstreeks in de toekomstige eenheidsstaat moet opgaan. 15. Jimmy begon al spoedig de fiets als zijn rechtmatig eigendom te beschouwen, maar hij kon het toch niet over zyn hart verkrijgen er op te stappen. Dat vond ie toch een beetje al te ge vaarlijk. Maar juist toen hy zijn ergste angst stond te overwinnen, kwam er een heel stel wiel renners aan. Zij reden bijkans nog harder dan die pechvogel van daareven ey schreeuwend dat Jim my uit de weg moest gaan, stormden zij op hem af. Opmerkelijk is. dat de afdeling Oostkust der Masjoemi zich geheel achter het standpunt van Hatta heeft geschaard. Daarentegen hebben ver schillende vakverenigingen van arbei ders ter Sumatra's Oostkust hun sym pathie betuigd met de motie van wan trouwen tegen Hatta. Inmiddels heeft deze gisteravond in een interview door Radio Djakarta ge zegd: „Teneinde rust en veiligheid te garanderen, hebben wij besloten niet over te gaan tot opheffing van de ne gara Oost-Sumatra alvorens de een heidsstaat tot stand is gekomen. Ik heb de vertegenwoordigers van het Volks congres meegedeeld, liever af te treden dan mijn woord te breken. Ik ben niet van plan om het denkbeeld, dat het buitenland over ons heeft, namelijk dat onze staat in een toestand van wanorde verkeert, te versterken". GEEN BLOEDVERGIETEN RISKEREN. Hatta herinnerde voorts aan het be staan van het veiligheidsbataljon in Oost-Sumatra, dat zich, indien niet met grote voorzichtigheid te werk wordt gegaan, gewapenderhand zal verzetten, aangezien vele leden van deze strijdmacht nog zijn bezield met wraakgevoelens over de moordpartijen tijdens de eerste sociale revolutie tér Oostkust in het voorjaar van 1946. De regering der RLS. wil onnodig bloed vergieten voorkomen. Wie aldus Hatta zal bovendien deze strijd macht aanpakken? Politieke waarnemers zien niettemin een mogelijkheid van onlusten, die daarom te gevaarlijker zijn. omdat het wel duidelijk is, dat het Volkscongres sterk onder communistische invloed staat. De waarnemende bisechop van Waj schau heeft medegedeeld, dat de Katl£ lieke bisschoppen de vredesoproep Stockholm steunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3