Het Groene Kruis zal nieuwe taken aanvatten Nieuws uit Zeeland Pensioen voor wijkverpleegsters Havenvereniging „Rotter dam" bracht bezoek aan VlisKngen. HET MUZIEKFESTIJN TE GOES WALC „Bezige handen" trok tienduizend bezoekers. TEREN jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 JUNI 1950 De Zaterdag j.I. in „Het Hof van Holland" te Tholen, onder voorzit terschap van jhr. R. Röell gehouden algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis", was druk bezocht. Afgevaardigden van 51 verenigingen alsmede een aantal wijkverpleegsters en verschillen de genodigden waren aanwezig. Ze werden alle door de voorzitter hartelyk verwelkomd, speciaal de Ge neeskundig Inspecteur der Volksgezondheid, dr. v. d. Borgli, Burg. en Wetli. van Goes, de afgevaardigde van het Wit Gele Kruis, de heer C. van Horslgh, verder de heren dr. Cath en drs. Crommelin als vertegen woordigers van de Alg. Ned. Ver. te Utrecht, mr. Hornstra, adjunct-direc teur van de Stichting Zeeland, dr. Verster, afgevaardigde van het Noord- Brabantse Groene Kruis e.a. We mogen aldus de voorzitter niet ontevreden zijn, wanneer we de eindbalans opmaken. Het aantal aangesloten verenigingen is thans 75 en het ledental groeit gestadig. Het bedraagt 40.338. De afgevaar digden van de pas toegetreden vere nigingen werden bijzonder verwel komd. Geen vereniging, zeer zeker op het platteland in Zeeland, telt meer leden dan het Groene Kruis. Het leeft by de bevolking, dank zij het werk, dat het doet. Spr. wekt op om te helpen voor komen, dat door wanbegrip, twee dracht, sectarisme of anderszins de splijtzwam van de verdeeldheid haar intrede in onze gelederen zou doen. Verder herinnerde spr. aan de nieuwe salarisregeling voor de wijk verpleegsters. De verenigingen zul len zich moeten instellen op een con tributie van tenminste 5 per jaar. De ledenwerfactie mag niet worden vergeten. Ook de gemeentebesturen zullen niet achter mogen blijven door subsidie-verlening of -verhoging. Plannen voor de toekomst zijn er genoeg: geestelijke volksgezondheid, rheuma-bestrijding. bevolkingsonder zoek, gezinsverzorging, enz. Spr. riep daarvoor aller medewer king in. Nadat dr. Duinker, voorzitter van liet Groene Kruis te Tholen. de gas ten had verwelkomd, en deze vere niging aan allen een kop koffie had aangeboden, deelde de voorzitter mgde, dat Ged. Staten bericht van verhindering hadden gezonden. Vervolgens werden de notulen, het jaarverslag van de secretaris en dat van de penningmeester goedgekeurd. Ook de begroting voor 1950 werd na bespreking en toelichting vastge steld. De aftredende bestuursleden, jhr. R. Röell en de heer A. de Lange, werden bij acclamatie herkozen, ter wijl in de plaats van dr. J. Nieuwen- huyze, die bedankt had, werd geko zen dr. M. C. Polderman te Yerseke. PENSIOENREGELING De secretaris, de heer A. de Lan ge, rapporteerde namens de daar voor benoemde commissie, over de pensioenering van de 'wijkverpleeg sters. Zeeuws Oorlogsmuseum. (vervolg van pagina L) „Wy moeten dit museum mede be schouwer als een stille hulde aan do geallieerde strgders en de burgers, die voor de vrijheid zyn gevallen, als een stille hulde ook aan de in genieurs, opzichters en arbeiders, die hun krachten gaven om Walcheren weer droog te maken en aan de Wal- chenaren, oo wier flinke en moedige houding ik trots ben. Het is om deze symbolische betekenis vooral, dat ik de gehele provincie geluk wens met deze aanwinst", aldus jhr. De Casem- broot. De loco-burgemeester van Middel burg, de heer J. W. Kögeler, herin- nei'de eraan hoeveel er in Zeeland ge leden is. Letterlek en figuurlijk was ons het water tot de lippen gekomen. Het gemeentebestuur is erkentelijk voor de indi'ukwekkende poging van de ver. „Zeeuw Oorlogsmuseum", om deze tijd van lgden en strijden in de herinnering te houden. Wanneer wij 't museum bezichtigen, zal dank baarheid bij ons rijzen, dat de be klemmende nachtmerrie is gevolgd door een verlossend ontwaken. Het gemeentebestuur is biy ook mede werking te hebben kunnen verlenen aan de totstandkoming van het mu seum, o.m. door beschikbaarstelling van de Vleeshal, waaraan geen bete re bestemming had kunnen worden gegeven. „Ik hoop", zo besloot de heer Kö geler, „dat het museum de belang stelling krijgt, welke het verdient, ik hoop tevens, dat het méér dan een bezienswaardigheid zal zyn; een op voedingsinstituut, waarin wij leren om alle weerstanden manmoedig het hoofd te bieden en om alles te doen wat mogelijk is teneinde een volgen de oorlog te vermyden!" IN DE VLEESHAL. Hierna begaf het gezelschap zich naar de VleeshaL Tussen de maquette en de overige uitstallingen was een koord gespannen, dat doorgeknipt werd door mevr. Fockema Andreae, Helaas was het nog niet mogelijk het pronkstuk van het museum geheel in werking te zien, zodat na het om draaien van een schakelaar door de staatssecretaris slechts zeer ten de le duidelijk kon worden gemaakt, wat de bezoekers later wacht. Het in drukken van een knop liet het dyk- gat by Rammekens in de zeewering zakken, waardoor enig idee werd ver kregen hoe straks het water over de maquette zal vloeien. Het was voor het gezelschap wel een teleur stelling het geheel nog niet in wer king te kunnen zien, doch men be greep de moeilijkheden, die de tijdi ge voltooiing verhinderden en had bewondering voor de maquette en de ingewikkelde mechaniek. Ook de an dere voorwerpen in het museum ge noten grote belangstelling. Een gedeelte van de plechtigheid werd door de Ned. dio-Unie opgenomen en 's avonds uit gezonden. In aanmerking zijn genomen voor statistieken toonde spr. aan, de ern stige gevolgen van de rheuma, o.a. in Amerika. Zweden en Nederland. De organen van de sociale verze keringen verschaften cyfers, die we zen op de funeste financiële en maat schappelijke gevolgen van deze ziek te. Grote bedragen aan ziektegeld, invaliditeitsrente en verlies aan ar beidsdagen zijn hiermee gemoeid. De oorzaken van deze ziekte zijn vaak moeilijk op te sporen, zodat preventieve maatregelen niet ge makkelijk zjjn te treffen. Voor de oorlog werd in ons land aan rheuma-bestrijding weinig ge daan, maar na de bevrijding is men begonnen om een «doeltreffende be- strijdingsmethode op te bouwen. Voortgebouwd is op het particulier initiatief, door de Kruisverenigingen ontwikkeld, n.l. de consultatie-bu- reaux. Van daaruit dienen de patiën ten, voor wie dit nodig is, naar de ziekenhuizen te worden gezonden, die enige bedden voor rheuma-patiënten alle zusters de bestaande, elders I hebben, terwijl ten slotte in Gronin- Amsterdam, Utrecht, Leiden reeds gesloten, verzekeringen voor zover deze bekend zijn. Deze be staande verzekeringen zijn aange vuld tot 40 per dienstjaar als wijk verpleegster bg een bij onze Provin ciale Vereniging aangesloten vereni ging plus een overbruggingspensioen van 200, het laatste uit te keren gedurende 10 jaren (van het 55ste tot het 65ste levensjaar). Dit overbruggingspensioen wordt slechts verleend aan die zusters, die tot haar 55e jaar tien of meer jaren in dienst van één der bij de Prov. Zeeuwse Vereniging Het Groene Kruis aangesloten verenigingen heb ben doorgebracht, óf op 1 Juli 1950 reeds in dienst waren. Het aanvullingspensioen houdt op op 65-jarige leeftijd als de ouder domsrente van de Raad van Arbeid ingaat. Verder is in de rej een invaUdjteits-pi aantal zusters ontbreekt dit momen- geling begrepen noen (bij een teel!) dat de helft bedraagt van het ouderdomspensioen, vermeerderd met het product van de andere helft en de verhouding tussen het aantal ja ren, dat de verzekering geduurd heeft en het totaal aantal jaren, dat bij valide-zijn de verzekei-ing zou hebben geduurd. Voor deze pensioenregeling is een jaarlgkse premie van 600 per zus ter vereist. Dit bedrag komt dus al leen voor rekening van de verenigin gen die, hetzij alleen, hetzij gezamen- ïyk met andere verenigingen, een wijkverpleegster in dienst hebben. Van deze premie mag 225 van de Zuster gevraagd worden. Voorts zal een jaarlgkse bijdrage van alle aan gesloten verenigingen gedurende plm. 10 jaren van 0.25 per lid nodig zijn. Op dit rapport volgde een uitge- briede besprekinj werden vei-strekt Vele inlichtingen Met algemene stemmen verenigde men zich in principe met dit voor stel, dat nu voor 15 September in alle verenigingen zal worden bespro ken, waarna in October een buiten gewone algemene vergadering zal worden gehouden, waar dezeJzaak verder haar beslag zal krggen. Namens de zusters dankte zuster Hagens de commissie voor dit voor stel. RHEUMA-BESTRIJDING In de middagvergadering sprak dr. J. Goslings te Leiden, Inspecteur der Rheuma-bestrgding, over „Rheuma- bestrijding". Aan de hand van enkele cyfers en gen, (met Rotterdam) en Nijmegen spe ciale klinieken voor deze patiënten zijn gesticht. Ook aan Zeeland is aandacht ge schonken bij de samenstelling van de begroting. Maar een uitgewerkt plan is nog moeilyk te geven. EEN RHEUMATOLOOG. Dr. v. d. Borgh voegde hieraan nog toe, dat begonnen zal kunnen worden, zodra een rheumatoloog be schikbaar is. Binnen een jaar of l\'z jaar komen er verschillende rheuma- tologen met hun studie klaar. De bedoeling is Zeeland te laten aanleu nen tegen Rotterdam voor wat de klinische behandeling betreft. Op voorstel van de voorzitter werd aan het bestuur overgelaten om zo spoedig mogelgk in federatief ver band met het Wit-Gc-'e Kruis een Elan voor de rheuma-bestrijding op e maken. GEESTELIJKE VOLKSGE ZONDHEID. Vervolgens deed de heer A. de Lange enkele mededelingen over de dienst voor de geestelijke volksge zondheid, waarmee per 1 Juli 1950 zal worden gestart. Op 11 Juli a.s. zal voor de eerste maal consultatie bureau worden gehouden. Daarna deelde dr. J. R. v. d. Borgh mede, dat het bevolkingsonderzoek binnenkort ter hand zal-worden ge nomen. T.B.C.-BESTRIJDING. Een derde tbc-arts is in Zeeland benoemd, die speciaal met dit on derzoek zal worden belast. Een transportabel toestel is ge kocht, dat van gemeente naar ge meente zal trekken. Kleine foto's worden gemaakt, die door de tbc- arts worden bekeken. Op die manier hoopt men tbc-lijders te ontdekken. Alles is vrgwillig. Maar spr. doet een beroep op allen, om de bevol king op te wekken zo volledig mo gelgk op te komen. De kosten zul- len 1 a 1.10 bedragen. I Nederland staat in ae tbc-bestrij- ding aan de spits. Deze voorsprong moeten wij bewaren. Hierna volgden nog hartelijke toe spraken van de heer C. van Horsigh namens het Wit Gele Kruis en van de burgemeester van Tholen, mr. A. J. v. d. Hoeven. De algemene vergadering in 1951 zal te Grypskerke worden gehouden. Na rondvraag volgde sluiting. Rondgang over „De Schelde" en tochl met „Prins Bernhard". Zaterdag hebben ruim 250 Rotter dammers een bezoek gebracht aan Vlissingen. Het waren leden van de Havenvereniging „Rotterdam", een vereniging, die zich ten doel stelt, door excursies, voordrachten en film avonden de belangstelling voor het havenbedryf in het algemeen en dat van Rotterdam in het bijzonder te vergroten. Het was logisch, dat de excursionisten grote interesse aan de dag legden voor de werven van de Kon. Mg. „De Schelde" en voor de haven van Vlissingen. In het Scheldekwartier werd aan de Rotterdammers, die ook nog een kort bezoek aan Middelburg hadden gebracht, een stamppotmaaltijd aan geboden. De secretaris van de vereni ging, mr. J. Dutilh jr; dankte hier de N.V. „De Schelde" en B. en W. van Vlissingen voor de schitterende ont vangst. Opdat men niet al te vreemd te- I genover de haven van Vlissingen zou staan, schetste de burgemeester van Vlissingen, m% B. Kolff, in het kort de geschiedenis van de havens in Vlissingen sinds de Middeleeuwen, toen de voornaamste havens in de binnenstad waren, tot de huidige tgd, nu het accent meer buiten de stad Ugt. Dit laatste, aldus mr. Kolff door j de bouw van het maritieme station. Onder leiding van de heer J. M. Jansen, assistent-bedrijfsleider van „De Schelde", werd daarna een rond gang gemaakt over de terreinen van „De Schelde". Men bekeek daarbg de twee in aanbouw zijnde Argentijnse motorschepen, de „Colombie" en de Russische duikbotenlichter. Ook werd een bezoek gebracht aan de machine- loods, die een grootse indruk maak te, en de lasloods. De rondgang werd besloten met een bezoek aan de be- dx-yven op het Eiland, waarna men over de sluizen naar de buitenhaven wandelde. BOOTTOCHT OP DE SCHELDE. Hier lag de veerboot „Prins Bern hard" te wachten om met de Rotter damse gasten een tocht op de Schel de te maken. De „Prins Bernhard" stak eerst over naar de West- Zeeuwsch Vlaamse kust en voer daarna nog langs de kust van Wal cheren ongeveer tot Zoutelande. Na de terugkeer in de Buitenhaven maakten de gasten nog een wande ling door Vlissingen. Speciaal de Bou levard trok veel belangstelling. De grootste en de beste! Advertentie HOOFDPIJNl Mijnhardt Hoofdpijnpoeders 45 «X. Mijnhaidt Hoofdpijncabletten .75 ct C.J.M.V.-BONDSDAG 1951 TE GOES. Zaterdag vergaderde in hotel „Cen traal" te Goes de Prov. Commissie van het C.J.M.V. Na opening met Schriftle zing en gebed door de heer C. Leunis, kwam de Zomerdag te Domburg in be spreking. Ds. Strating zal hier spreken over ..Het vieren van onze jeugd". Het Pijperkorps „Juliana" uit Middelburg zal zijn medewerking verlenen, terwijl de dag verder zal worden gevuld met sportwedstrijden. Op 9 en 10 September zal in het nieuwe C.J.M.V.-gebouw te Goes een P.C.- en P.J.W.C.-vergadering worden gehouden, welke het karakter van een weekend zal hebben. Bij voldoende deelname is men ver der voornemens op 30 Sept./l Oct. een weekend met bestuurders te houden in ..Hedenesse". De Bondsdag 1951 zal op 2de Paasdag te Goes worden georganiseerd. In Sep tember zal de P.C. zich beraden op het programma voor deze dag. JUBILEUM „HOSANNA" Concours van de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare g ezelschappen. Elf muziekgezelschappen hebben Zaterdag door hun deelname aan het 40ste bondsconcours van de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfaregezel schappen in de Schuttershoftuin te Goes, luister bygezet aan de viering Van het 60-jarig jubileum van het Chr. Muziekgezelschap „Hosanna". Me de door liet gunstige weer was het heerlijk in de tuin te vertoeven, waar bij de vry talryke bezoekers hebben kunnen genieten van goede muziek. „Hosanna", dat voor een keurige organisatie zorg droeg, heeft hiermee alle eer ingelegd. Het muzikale succes op dit concours was voor de fanfare „Excelsior" uit Pijnacker dat met 316 punten een eerste prys in de afdeling Uitmun tendheid wist te behalen en hiermee beslag legde op de wisselbeker. In de raadszaal ontving des ochtends burgemeester Ten Kate in byzijn van alle wethouders en de gemeentese cretaris, het hoofdbestuur, de jury leden, leden van het ere-comité en de besturen van de deelnemende vereni gingen. De burgemeester feliciteerde het ju bilerende „Hosanna", dat een sieraad voor de Goese samenleving mag wor den genoemd. Spr. bracht namens het gemeentebestuur dank voor de vele diensten, welke bg feesten e.d. aan de burgerg werden bewezen. In zgn gelukwensen en dankwoorden be trok de burgemeester tevens de voor zitter, de heer A. M. Duyvewaaröt, die sinds 1901 lid is en sedert 1930 het voorzitterschap bekleedt. Hg hoopte, dat korps èn voorzitter nog lang hun culturele werk zouden voort zetten. Voorts begroette spr. de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfaregezel schappen, die Goes de eer aandeed hier zijn 40ste concours te houdén. De bondsvoorzitter, de heer L. H. J. Kluit, dankte voor de hartelgke ontvangst en tevens voor de steun, welke „Hosanna" steeds van het ge meentebestuur mocht ontvangen. De voorzitter van de Oranjevereni ging, dr. H. Doeleman, wees op dc hartelgke samenwerking met „Ho sanna" en liet zgn woorden vergezeld gaan van een stoffeiyk bewys van waardering, in de vorm van een me daille. De heer J. Donner, voorzitter van „Handelsbelangen" getuigde van de medewerking welke „Hosanna" gaf bg winkelweken e.d. Naast een enveloppe met inhoud, bood deze spr. eveneens een medaille aan. De heer Y. Woudstra, voorzitter van de Chr. federatie van muziekbonden dankte eveneens het gemeentebestuur en bood „Hosanna" zgn gelukwensen aan. Nadat de heer A. de Jager Tolhoek nog had gesproken namens de Chr. Middenstandsvereniging wel ke ook een medaille aanbood, bracht de voorzitter van „Hosanna", de heer Duyvewaardt, dank voor de geschen ken en goede wensen. OPENING CONCOURS. Nadat het gemeentebestuur nog enkele verversingen had doen aan bieden, begaf het gezelschap zich naar het Schuttershof, waar inmid dels verschillende korpsen waren fearriveerd. Met Schriftlezing en ge- ed opende de bondsvoorzitter, de heer Kluit, hier het concours, waarna hy een welkomstwoord sprak, inzon derheid tot, het eerst kortgeleden toegetreden „Excelsior" van Cad- zand. Later kon hy ook ds. Buunk, uit Kortrijk (B.) met zgn korps van de Evangelisatievereniging als gas ten verwelkomen Hierna was het in letterlijke zin werken „geblazen". Onder het scherpluisterend oor van de juryle den, de heren R. van Yperen en G. Nieuwland uit Rotterdam en P. v. d. Hurk uit Bilthoven, lieten de korpsen zich achtereenvolgens horen in een koraal, een verplicht en een vrij num mer. De gemiddelde prestaties waren niet onvoldoende. Hoewel niet vele eerste prgzen werden toegekend, kunnen tweede en derde prgzen met gemiddelden van 7 en 6, bij een zo deskundige jury ongetwgfeld toch bevredigende resultaten worden ge noemd. Een veel gemaakte fout, ook bij dit concours was, dat bij de keuze van het vrije nummer, vaak te hoog gegrepen werd. Verschillende korp sen hebben zodoende juist door het vrije nummer hun kans op een hogere prijs om hals gebracht. In een gesprek met de juryleden mochten wy nog een compliment aan het adres van „Hosanna" horen voor de uitstekende organisatie. De direc teur, de heer Adr. Kousemaker, werd door deze „cracks" op muziekgebied, als een „zeer muzikaal man" beti teld. Te half zeven besloot het fraai ge- uniformeerde „Wilhelmina" uit Eind hoven de ry van deelnemende korp sen. MARSWEDSTRIJD. Hierna ging het hoe kan het anders op een muziekconcours met muziek naar de Grote Markt. Binnen de met honderden belangstellenden omzoomde omheining, traden hier drie korpsen op voor de marswed- strijd. Keurig in de ry, me een mar tiale tambour-maitre voorop, gaven zy een knap nummertje muzikaal marcheren ten beste. Van de muziektent af heeft daarop de federatievoorzitter, de heer Woud stra, het concours met gebed en een korte toespraak gesloten. Hy bracht gemeentebestuur en politie dank voor de medewerking en „Hosanna" voor de organisatie, terwyl hy de bonds- vrienden opwekte op de ingeslagen weg voort te gaan, hun Bybelse op dracht vervullend. De geslaagde dag werd des avonds beëindigd met een uitstekend concert van „Honsels Harmonie" in de fees- telyk verlichte Schuttershoftuin. „Hosanna" heeft zich geen mooier viering van het 60-jarig jubileum kunnen wensgh Drankbestrijdingswee'xend te Hedenesse. In het Hervormde Jeugdcentrum Hedenesse te Cadzand werd 'n week end-kamp gehouden, georganiseerd door de afd. Zeeland van de Ned. Vereniging tot bestrgding van alcol- houdende dranken. Aan dit kamp werd deelgenomen door een 40-tal jongeren onder wie leden van de A. J.C., de Nieuwe Koers en de V.C.J.V. Het kamp stond onder leiding van de heer A. J. Berenpas uit Middelburg. De dagopening werd Zaterdag ver richt door ds. Nolthenius uit Aarden- burg. Des middags hield de heer L. de Bree uit Vlissingen een lezing over „Vier eeuwen volksdis", waarbij hy een cultuur-historische beschrij ving gaf van het eten en drinken door de eeuwen heen. Zaterdagavond sprak de heer A. Hoolhorst, rector van het Lyceum te Oostburg, over het ontstaan en de ontwikkeling van West Zeeuwsch- Vlaanderen. Hg behandelde in dit verband de fauna van deze streek, in het bgzonder het vogelleven in het natuurreservaat „Het Zwin". De voordrachten werden afgewisseld met zang, spel en volksdansen. Zondagmorgen werd een fietstocht gemaakt naar „Het Zwin". Provinciale Stoomboot- diensten van Zeeland in 1949. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten ter vast stelling overgelegd de jaarstukken van de Provinciale Stoombootdien sten over 1949, nl. de balans in activa en passiva op f 12.661.996.90 en baten en lasten op f 1.973.411.11. Voor de diverse diensten bedragen de nadelige exploitatie-saldi (tussen haakjes de bedragen die waren be groot) Vliss.Breslcens f 798.102.32 (f 916.212.50), TerneuzenHoede- kenskerke f 227.279.41 (f 211.150), KruiningenPerkpolder f 686.486.05 (f 634.787.50), ZierikzeeKatsche- veer f 80.888.89 (f 81.000), Kortgene- Wolfaartsdijlc f 7921-81 (f 6300) en Veere-Kamperland f 1052.56 (f1325). De Rijksbijdrage voor de eerste drie diensten bedroeg f 1.883.547.85 (f 1.831.550), de bydrage van de Pro vincie voor de andere diensten f 89.86S.26 (f 88.625). Vermeldenswaard is het, dat op het m.s. Koningin Juliana aanschaf fingswaarde f 695.243.49 tot nu toe reeds f 616.243.49 is afgeschreven, op de radarinstallatie van het m.s. Oos- ter-Schelde aanschaffingswaarde f 37.035-88 reeds f 12.535.88. De collecte voor de Reclassering heeft te Vrouwenpolder f 25.84 opgebracht. Zaterdagavond gesloten. De door de Kon. Ver. Uit het volk- Voor het volk georganiseerde huis- vlijttentoonstelling „Bezige handen" in het Schuttershof en het Kunstmu seum te Middelburg, die Zaterdag avond is gesloten, is een groot succes geworden. Meer dan tienduizend per sonen uit alle delen van Zeeland heb ben er enige uurtjes aan besteed. De laatste avond, die door de muziekver eniging O.N.D.A. werd opgeluisterd, was de belangstelling overweldigend groot. Omstreeks half 12 werd de exposi tie gesloten. Alle medewerkers verza melden zich daarna in de grote zaal van het Schuttershof, waar de voor zitter van de tentoonstellingscommis sie, de heer J. Vos, de inzenders, or decommissarissen, lotenverkoopsters (alle loten werden verkocht!) en an dere medewerkers dank bracht. De voorzitter van het centraal bestuur van „Uit het volk-Voor het volk", de heer L. A. Schenk, deelde mede, dat „Bezige handen" door 10.080 mensen is bezocht, onder wie byna 1400 schoolkinderen. Hg bracht hartelijk dank aan de commissie van voorbe reiding. Mevr. Vos ontving een fraai bouquet anjers en de heren J. Vos en H. Pietex;s, resp. voorzitter en secre taris van de tentoonstellingscommis sie, kregen een aandenken aangebo den. Secretaris van Koudekerke meester in de rechten. De gemeentesecretaris van Koude kerke, de heer H. v. d. Schuur slaagde Vrijdag aan de Universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen in de rechtswetenschappen. Mr. H. van der Schuur, die als extraneus studeerde, is sedert 1940 gemeenteseci'etaris van Koudekerke. UITSLAGEN. De uitslagen van het concours zijn als volgt Afd. B (3e afd.) Fanfare: „Soli Deo Gloria", Colgnsplaat, 292 p., Ie pfös. Afd C (2e afd.) Fanfare: „Excel sior", Cadzand, 261 p., 2e pr. Afd. D (le afd.) Harmonie: „A.D. V.E.N.D.O.", Naaldwijk, 295 p., le pr.; „Prgs God met geklank der ba zuin", 's-Gravenzande, 272 p.. 2e pr.; „Wyd Gode uw kunst", Maasland, 271 p., 2e pr.; „Hosanna", Goes, 258 p., 2e pr.; „Prinses 'uliana", Klaaswaal, 231 p., 3e pr. Afd. D (le afd.) Fanfare: „Oefe ning na de Arbeid", Middelburg, 230 p., 3e pry's. Afd. E (afd. Uitmuntendheid) Fan fare: „Excelsior", Pijnacker, 316 p., le pr. (wisselbeker). Afd. E (afd. Uitmuntendheid) Harmonie „Honsels Harmonie", Honselerdyk, 275 p„ (2de pr.); „Ju- bal", Varsseveld, 244 p., 3e pr. Afd. F (Ere-afd.) Fanfare: „Wil helmina", Eindhoven, 289 p., le pr. Marswedstrijd „Jubal", Varsseveld, 99 p„ le pr.; Wilhelmina", Eindho ven, 96 p., le pr.; „P.G.M.G.D.B.", 's Gravenzande, 84 p., 2e prys. KUNST. Kerkconcert Vlissingen. Het eerste orgelconcert, dat in hét zomerseizoen te Vlissingen werd ge geven door de organist Piet Broerse in de St. Jacobskerk, is een goed be gin geweest. Niet alleen wat betreft de belangstelling, maar ook en vooral ten aanzien van programma en uit voering. De heer Broerse had zich voor dit concex-t van de medewerking verzekerd van mevrouw Helen Boeke, sopraan, een zangeres, Öie sedert eni ge tgd in Vlissingen woont. Het is te hopen, dat zij nog meei-malen in deze stad en ook daarbuiten zal op treden, want wat wij Vrijdagavond van haar hoorden, was zeer zeker de moéite waard. Mevx-ouw Boeke heeft een enigszins merkwaardige stem, die af en toe aan een jongenssopraan herinnert, in de hoge tonen minder fraai dan in de lage registers, doch steeds van een bgzondere frisheid. Het scheen ons toe, dat zij speciaal gedisponeerd is voor muziek, zoals Handel ze schreef: klaar en helder, dikwijls getuigend van een intense blgdschap. Mevrouw Boeke zong b.v. een aria uit de „Messias" en één uit „Josua" met grote warmte, waarbij haar geluid licht en soepel bleef. Dit was Vrijdag inderdaad een vreugde vol zingen en luisteren. Ook Mendelssohn's „Hör\ mein Biften" wex-d uitstekend gezongen. Daarentegen was het met Bach iets minder. Het leek alsof mevrouw Boe ke zich deze klanken nog niet geheel eigen had gemaakt. Bach is nu een maal een totaal andere persoonlijk heid dan Handel. De organist speelde werken van Bach, Sweelinck en Mendelssohn op de hem eigen rustige wyze. Een ver zorgde vertolking" kregexx vooral Sweelincks' variaties over „Mein jün- ges Leben hat ein End". De organist had voor enkele dezer variaties een karakteristieke registratie gekozen. de K. Eindexamen Jansenius Lyceum Hulst, Voor liet eind-examen H.B.S.-B van liet Jansenius Lyceum te Hulst slaag- dpn de volgende' candidaten: R. Aar- sen te Gx-oenendijk, G. Bogaert te Lams waarde, A. Born en J. dc Waal te Gi'aauw. K. v. d. Bulck te Hengst dijk, W. Goethals te Westdorpe, J. Hamelink te Stoppeldijk, L. Hermans te Ossenisse, F. de Koek te St. Jan steen, A. Pauwels, te Axel, A. Stal- laert en G. de Theije te Hontenisse, T. Thomas te IJzendijke, J. v. d. Veel te Hulst, E. de Waal te Clinge. G. v. d. Wielen te Vogelwaarde. Afgewe zen werden 3 candidaten. Eindexamen H.B.S.-B te Vlissingen. Aan de Ryks H.B.S. te Vlissingen slaagden voor 't eindexamen H.B.S.- B: Mies Blankei-t, T. J. J. Boogaard, Kobie Bos, M. C. Braam, C. P. Dek ker, R. C. de Greef, Ineke Hubi-egt- se, J. Jilleba, C. M. Kok, J. Koogei-, A. v. Mourik, J. v. d. Schaft, J. A. Somei's, R. J. M. Speckens, Gerda Spuyman, Lies van Es, W. Lems, A. J. Nooyens, D. Oostei-ling, A. Sorge- drager, R. Soi-gedragei-, J. M. de Waard. Drie candidaten werden afge wezen. Centrum van Kraamzorg op Walcheren. Sedert enkele maanden werkt thans op Walchei-en het Centrum voor Kraamzorg van de gezamenlijke Groe ne Kruisverenigingen op Walcheren. Belanghebbenden kennen natuurlijk uit hel verleden x-eeds het werk van het Kraamcentrum van het Groene Kruis te Middelburg, dat reeds enige jaren ai'beidt. Nadat in April het Centrum voor Kraamzorg is gesticht, bestrijkt dit evenwel het gehele eiland, wat een grote vooruitgang is. Het Centrum heeft, het is wellicht goed er eens op te wijzen, een tweeledig doel. In de eei-ste plaats zorgt het met be hulp van 36 gediplomeerde kraamver zorgsters voor deskundige hulp voor arts of vroedvrouw tijdens de beval ling, terwijl na de bevalling moeder, kind en gezin nog 10 a 12 dagen ver zorgd worden. Daarnaast zox-gt het Centrum voor Kx-aamzorg voor de opleiding van gedi- plomeex-de ki-aamverzorgsters. Ieder jaar wordt een cursus gehouden, waar aan 6 a 8 meisjes deelnemen. Voorzit ster van het Centrum is mej. M. J. v. d. Voox-en. kinderarts te Middelbux-g. tex-wijl zr. V. de Vlugt leidster-docente is. Naast dit tweetal geeft ook dr. E. Tonkes lessen. Het grote voordeel van de Stichtixxg is, dat thaxxs niet alleen zoals voox-hecn spreekuur in Middelburg wordt gehou den, maar ook op de Walcherse dor pen. In Vlissingen worden de spreek uren gehouden in het Medisch Centrum en op het Havendorp. in Middelburg in het gebouw aan de Gortstraat, in Sou burg in het wijkgebouw. Het zekerst van hulp tegen billijke tarieven is men. als men zich tijdig op geeft. Voor het diploma gemeente admini stratie slaagde de heer A. Korting te Hontenisse, thans ambtenaar bij de Pro vinciale Griffie te Middelburg. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „De inspecteur-ge neraal". 7 en 9 uur, (alle leeft.j. Morgen: Alhambra: „Het uur der ver gelding". 7 en 9 uur, (18 jaar). MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Ontsnapt van het dui velseiland. 7 en 9.15 uur; Schouw burg: De slaap des doods. 8 uur; Ge meentehuis: Raadsvergadering. 2 uur. Morgen: Electro: Senasties van 1948, 7 en 9.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2