ONDERWIJSVERNIEUWING GEEN UITVINDING VAN NA 1940 f 4miffin 2Pnnebruin NOGMAALS: DE WATERSITUATIE IN VLISSINGEN ZEEUWSE VLIEGVELDEN- KWESTIE IN EEN IMPASSE Kon. j. De Schelde had in 1949 een goed jaar Naerebout, landingsmonument en carillon 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 JUNI 1950 Interessante inleiding voor Bevelandse Onderwijzers vereniging. De Vereniging; van Onderwijzers in Zuid- en Noord Bevgjand hield Vrij dag in „de Prins van Oranje" te Goes haar 112de algemene vergadering. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken, werd een interessant en af wisselend programma afgewerkt, waarmee ook deze werkdag voor de ver eniging weer uitstekend besteed werd. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer J. E. Harthoom uit Goes het overleden lid de heer de Jager, die veertig jaar %ijn beste krachten aan het openbaar onderwijs te Waarde gaf. De beide inspecteurs van het L.O. hadden bericht van verhindering ge zonden. Tijdens de vergadering kon de voorzitter ook de burgemeester van Kloetinge, mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye en het ere-lia van de vereniging, de heer F. Mais, welkom heten. De secretaris, de heer F. J. A. L Visser uit Goes, bracht verslag uit. De rekening van de penningmeester, de heer J. C. M. Mazure. gaf een ba tig saldo van 24.59 te zien. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Vis ser bij acclamatie herbenoemd. HET LEVEN DER BIJEN Vervolgens hield de heer J. Lutegn, hoofd der o.l. school te Hansweert, een lezing over het leven der bijen. Als liefhebber vertelde hg op uiterst deskundige en onderhoudende wgze over het wondere leven in de korven en kasten. Als attractie was in de voorzaal een glazen demonstratie- kast met bijen te bewonderen. Spreker begon met een korte be spreking van de insecten welke nauw aan de bijen zijn verbonden, waaruit bleek dat hier een stijgende graad van ontwikkeling aanwezig is. Tot aleen-levende insecten behoren vele graaf-wespen. Verder zijn er de ge wone wespen en hommels, en als der de categorie de honingbijen, die in te genstelling tot de andere, ook in de winter als kolonie bijeen blijven. Van i alle drie groepen vertelde de inleider diverse interessante bijzonderheden. Hierna werd nog een film over de bijen Vertoond. ONDERWIJSVERNIEUWING Na de gemeenschappelijke koffie tafel was des middags het woord aan de lieg: F. Evers, voorzitter van het Paeda'gogiscli Centrum der N.O.V., die sprak over het onderwerp „Moge lijkheden en moeilijkheden bg de on derwijsvernieuwing". Alvorens zijn inleiding te beginnen deelde spreker naar aanleiding van de berichten over de salariskwestie me de, dat geen overeenstemming Is be reikt, welke tot volle tevredenheid van beide partyen is. De barrière voor de 5% is gröten- depls gebleven. Er is van deze kwes tie een kabinetspolitiek gemaakt, al dus spreker. Hy adviseerde daarom de zaak met een gematigd optimisme af te wachten. Sprekende over de onderwijsver nieuwing wees inleider er eerst op, dat dit geen „hitvinding" van na '40 is. Zolang het volksonderwijs van omstreeks 1800 af bestaat, is er steeds een streven naar vernieuwing geweest. De toestand van vandaag is, dat het klassikaal gelijktijdig onderwijs vol ledig gehandhaafd is. Dit is een ge lukkig feit, want anders zou men in een cnaos beland zijn. In de laatste 25 jaar heeft zich echter nog iets an ders voltrokken: de paedagogiek heeft zich als wetenschap gevestigd. Het onderwijl dat tot dusver een kwestie van aanleg en ervaring was, heeft een wetenschappelijke achter grond gekregen, verzorgd door de paedagogiek en haar hulpwetenschap pen, als kinderspychologre en sociolo gie. Met de verandering van de maat schappelijke structuur moet de school zich hierbij aanpassen. Het grote principiële verschil tus sen onderwijsvernieuwing van vroe ger en thans is, dat wij ons nu niet meer bezig houden met de leerstof, doch met het leerproces, 't Gaat om de vraag op welke wijze de functies in het kind harmonisch kunnen wor den ontwikkeld. Momenteel is er prin- -// IIUAXLIL Crème eri oI|e Gemeente Vlissingen benoemt leerkrachten. De gemeenteraad van Vlissingen benoemde Vrijdag tot onderwijzeres (7e leerkracht) aan de Bonedijke- school mej. A. C. Tielrooy te Borsse- le, tot directrice van de Gemeentelijke Industrie- en Huishoudschool me vrouw P. J. Sareis van Rijn te Har derwijk, tot lerares mej. E. Peterse te Middelburg en tot leraar de heer J. H. Bakker, eveneens te Middelburg. ZENDIN G STENTOONSTELLING TE GOES. Van Maandag 26 tot Vrijdag 30 Juni zal in de wandelkerk van de Grote Kerk te Goes de „Zento", een grote zendingstentoonstelling worden gehouden, uitgaande van het Ned. [erv. Zendingsbureau te Oegstgeest en het Zendingscentrum van de Ge- ref. Kerken in Nederland te Baarn. De belangwekkende expositie heeft verschillende stands, betrekking heb bend op een bepaald zendingsgebied. Ook het Ned. Bijbelgenootschap, de Zendingsbond en S.LM.A.V.I. zgn hier vertegenwe^rdigd. Het doel van de „Zento" is wat te laten zien en wat mede te delen, op dat door meerdere kennis grotere be langstelling en liefde kome voor het werk, dat de zending daar mag ver richten. Allerlei eenvoudige alledaagse ge bruiksvoorwerpen en ook uitingen van volkskunst zgn daar te zien. Het geheel vormt een volkenkundige ver zameling. waarbij de eplixcateurs, die allen vele jaren de zending dienen of dienden, voorlichting geven en ver tellen van de levenswijze, de zeden en gewoonten en van de godsdienst der volken van Indonesië. cipieel geen verschil in behandeling van de leerstof in de verschillende jaarklassen. Hierin moet verandering komen, aldus spreker. De mogelijkhe den zijn hiervoor doch de moeilijkhe den zijn vele. Er zullen o.a. vele nieu we leer- en hulpmiddelen nodig zijn. WAAROM HET GAAT Het gaat er bij het leerproces om, hoe leert een kind denken, hoe kan dit worden bevorderd en hoe leert men het handelen onder eigen ver antwoordelijkheid. De mogelijkheden daartoe zgn op elke school aanwezig. De leerstof moet echter ondergeschikt gemaakt worden aan het leerproces, 'olc zal een zekere scholing van de leerkrachten moeten plaats vinden. De kweekschool kan dit niet geven, omdat men dagelijks een eigen klas met kinderen niervoor moet hebben. Voor de na-scholing wordt echter langzamerhand in Nederland dc weg gebaand. Spreker besloot met te verklaren dat de onderwijsvernieuwing voor hem geen vraag is. Het staat voor hem vast dat deze komt, zoals de school zich reeds 150 jaar lang vernieuwd heeft. Het zal echter thans in een versneld tempo gaan omdat men nu de steun heeft van het wetenschappe lijk onderzoek. Nadat nog verschillende vragen door de spreker waren beantwoord, heeft de voorzitter, de heer Hart- hoorn de dag met een dankwoord be sloten. „Vogelschietinge" te Goes Zoals destijds gemeld zal op 22 en 23 Juli te Goes de zogenaamde vogelschietinge" worden gehouden. De „vogelschietinge" wordt dit maal te Goes als een Benelux schut tersfeest gevierd, waarbij de Zuia- Bevelandse boeren in de klederdracht van de plaatselijke boogschuttersver enigingen naar Goes zullen komen, om daar „de vogel" te schieten. Boogschutters uit Brussel en Gent zrjn als gasten op dit feest uitgeno digd. „De wederschietinge" (uitwedstrijd) wordt in September te Gent gehou den. Nieuwe school van Vrouwenpolder geopend. Donderdagavond is het nieuwe schoolgebouw van de vereniging voor Chr. lager onderwijs in Vrouwenpol der op feestelijke wijze geopend. Dit geschiedde in een bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer J. Janse die o.m. werd bijgewoond dóór burgemeester W. N. van Liere én de inspecteur van het Chr. volksonder wijs, dr. K. Huizenga- De heer Janse hield een rede, waar in hij de voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van de school en de vele daaraan verbonden moei lijkheden de revue liet passeren. Hij dankte B. en W. voor de medewer king, aan het schoolbestuur verleend, de architect, ir. A. Rothuizen, de inspecteur van het l.o„ het onderwij zend personeel en de uitvoerder. Bur gemeester Van Liere, dr. Huizenga en enige andere aanwezigen wensten het schoolbestuur met deze aanwinst geluk. De school oogstte grote be wondering. Door het onderwijzend personeel werd nog een tafelkleed voor de bestuurstafel aangeboden; de uitvoerder, de heer Walrave, schonk een bloemenmand. In T erneuzen gebouwd schip overgedragen. PROEFVAART VAN DE „EGBERT WAGENBORG". De op de werf van de Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij gebouw de kustvaarder „Egbert Wagen borg", is Donderdag tijdens een proefvaart op de Westerschelde of ficieel overgedragen aan Wagen- borg's scheepvaart- en expeditiebe drijf te Delfzijl. Vele genodigden wa ren daarbij tegenwoordig. Behalve natuurlijk de directie van de rederij en van de scheepsbouw maatschappij, waren ondermeer oud-minister ir. H. Vos en de hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat in Terneuzen, ir. J. van de Kerk. aan wezig. In verband met de storm had men het plan om de proefvaart op de Noordzee te houden, laten varen. Om 11 uur verliet het prachtige, comfortabele schip, dat onder bevel voer van kapitein J. Teeken, de Ter neuzense haven een uurtje latei- arriveerde liet te Vlissingen. Tijdens de terugreis van Vlissin gen naar Terneuzen, had de officiële overdracht plaats door de directeur van de Terneuzense Scheepsbouw- Mij., de heer J. J. de Klerk, aan de rederij uit Delfzijl. De lieer L. Vuur steen, directeur, dankte de maat schappij voor de bouw van het schip en herinnerde aan de verdiensten van de stichter der rederij, wijlen de heer Egbert Wagenborg, naar wie de coaster is genoemd. Inmiddels is het schip naar Rotterdam vertrok ken, vanwaar de eerste reis met een lading zout naar Zweden zal begin nen. RAAD VLISSINGEN. Ook elders vele moeilijkhed en met de waterlevering. De voorlichting kwam ter sprake, Uitvoerig heeft de raad van Vlis singen gisteren, gesproken over de precaix-e watersituatie in deze stad. De aanleiding hiertoe was een voor stel van B. en W. om hun een crediet te verlenen van 33.600 voor de aan voer van leidingwater uit Rotterdam. Bij de bespreking van dit voorstel bleek, dat er bij sommige raadsleden twijfel gerezen was over de vraag of B. en W. ten aanzien van deze kwestie wel een voldoende vooruitziend beleid hadden gevoerd. Zo kon de heer M. J. van Poelje zich niet aan de indruk onttrekken, dat de voorstellen van B. en W. een improvisatorisch karakter droegen. Was het nu niet mogelijk feweest, zo informeerde de heer van oelje, om eerder met voorstellen te komen? De moeilijke watersituatie is niet van vandaag of gisteren. Vlis singen als vacantie-oora heeft door deze moeilijkheden ongetwijfeld een minder goede naam gekregen en dit had men kunnen voorkomen. De heer van Poelje illustreerde zgn betoog met enige ervaringen, die Vlissingers elders hadden opgedaan, toen de wa tersituatie ter sprake kwam. Zo vroeg een Amsterdamse kellner bij het no teren van een bestelling aan een Vlissinger, of deze niet liever een glaasje water wilde hebben, want „daar is in Vlissingen immers ge brek aan DE PERS De heren J. L. de Wit (A.R.) en J. P. Ventevogel (C.H.) brachten de pu blicaties in de pers over de waterlei dingkwestie ter sprake. De eerste had enkele schriftelijke vragen gesteld over een in het Zeeuws Dagblad ver schenen artikel, waarin o.a. was ge schreven, dat de wateraanvoer van Breskens met een ponton van 450 ton, goedkoper zou geweest zijn. De burgemeester, mr. B. Kolff, kon deze bewering echter onmiddellijk ontzenu wen met de mededeling, dat deze aanvoer bijna 5000 meer zou heb ben gekost. De heer de Wit meende, dat net wellicht goed geweest zou zgn. wanneer B. en W. de pers op een persconferentie b.v. over een en an der hadden voorgelicht. De heer van Poelje sloot zich hierbij aan. Mr. Kolff wees er evenwel op, dat hij in de raadszitting van 26 Mei een uit voerige uiteenzetting van de moeilijk heden had gegeven, van welke uiteen zetting in de PZC een goed verslag was verschenen. Bovendien is door geen enkele persvertegenwoordiger aan het College van B. en W. nadien om inlichtingen verzocht. De heer Ventevogel, sprekende over het arti kel in het Zeeuws Dagblad, noemde deze berichtgeving „schandelijk". Naar zijn mening moet ook de pers rekening houden met de belangen van Vlissingen als badplaats. Burgemees ter Kolff zeide, dat het hem getrof fen had, dat de grote bladen wel aan dacht wijdden aan de Vlissingse moei lijkheden, doch die in andere gebieden voorbijgingen. Toch is de watersitua tie ook niet altijd rooskleurig. In Vo- lendam bv. klaagt de hotelwereld steen en been, in Aalsmeer is er te weinig water voor de kwekerijen, Friesland heeft onvoldoende druk in de uitlopers van zgn net, evenals in Rijswijk; in Brielle en Hellevoetsluis is de aanvoer slecht, in Apeldoorn is de druk te gering, de toestand in Hengelo en 's Gravendeel b.v. is ern stig enz. DE MOEILIJKHEDEN De burgemeester gaf tenslotte nog een uitvoerig overzicht van de moei lijkheden en betoogde, dat het beleid van B. en W. in deze kwestie wel vooruitziend geweest is. De moeilijk heden konden en zijn voorzien, maar men mag niet vergeten dat er hier vele onzekere factoren een rol spe len. De buizen b.v. voor de transport leiding bij Rilland zijn reeds vorig jaar Juni besteld en pas half April van dit jaar bleek, dat de buizen, die aan de weg waren gelegd afgekeurd werden. Reeds in October van het vo rig jaar is de directeur van het ge meentelijk Waterleiding bedrijf be gonnen met onderhandelingen over wa terlevering door andere maatschap pijen. Op een vraag van de heer M. J. Corveleijn (R.K.) antwoordde mr. Kolff, dat het aanjaagstation voor de Boulevard deze maand gereed komt. Dit station heeft vanzelfsprekend al leen invloed op de waterdruk en niet op de waterhoeveelheid. Hierna be sloot de raad z.h.s. B. en W. het ge vraagde crediet te verlenen. Last Tan venuwen? Mijnhardt's Zenawtabletten helpen U er overheen. Kon. Militaire Kapel naar Tholen. Naar wjj vernemenzal Dinsdag 11 Juli de bekende Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen een bezoek aan Tholen brengen. Het is wel een bijzonderheid, dat dit 55-man tellende muziekcorps een bezoek aan dit Zeeuwse eiland brengt. 's Middags zal de kapel 'n muzika le wandeling door Scherpenisse ma ken. Vervolgens wordt op het sport veld te St. Maartensdijk een concert gegeven. Na afloop van een muzikale wandeling door St. Maartensdijk zal tot besluit de taptoe worden geblazen. De manschappen worden bg de bur gerij ondergebracht. Afwijzing subsidieverzoek, door G.S. voorgesteld. Gedeputeerde Staten hebben aan de Prov. Staten voorgesteld afwijzend te beschikken op een verzoek van de R.K. Maatschappelijke Gezinszorg le IJzendijke om een subsidie uit de pro vinciale middelen ten behoeve van het wérk der gezinsverzorging over 1949 van 425. Zou de Provincie volgens het rijksschema gaan subsidiëren, dan zou dit verlichting van de uitgaven van Rijk of gemeente betekenen, zonder dat dit aan de instellingen en dus aan het werk zelf ten goede zou komen. Moeilijkheden over deelnam e door gemeenten in het maatschappelijk kapitaal. Nadere bestudering van planner bleek nodig. In de aanstaande zomerzitting van de Prov. Staten Aan Zeeland kun nen nog geen voorstellen van G. S. tot provinciale deelname in het maatschappelijk kapitaal van de op te richten N.V.'s tot aanleg en ex ploitatie van luchtvaartterreinen In Zeeuwsch-Vlaanderen en op Walche ren worden behandeld. Het college is namelyk tot de conclusie gekomen, dat de plannen en in het bijzonder 't schema van de verdeling der kosten nadere bestudering behoeven. In een bespreking in December 1949 met vertegenwoordigers van de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten was 'n schema ter tafel, waarnaar het be drag van 35.000, waarvoor door de streek (d.w.z. de gezamenlijke ge meenten) zou moeten worden gepar ticipeerd, naar de mening van G.S. over de diverse gemeenten zou kun nen worden verdeeld. Aangezien dit schema niet allerwege instemming vond, werd het door een in het le ven geroepen commissie nader on derzocht. Dit onderzoek leidde tot be- Woning- en Personeelsgebrek dwong tot uitbreiding fabriek in Dordrecht. Dividend voorgesteld van 6 procent. Uit het zo juist verschenen verslag over het boekjaar 1949 van de N.V. Kon. M(j. „De Schelde" te Vlissingen biykt, dat 1949 voor het grootste Industriële bedrijf van Zeeland, een gunstig jaar is geweest. Verlies- en Winstrekening sluiten op een bedrag van 7.597.582,59, met een winstsaldo van 719.000.de Balans sluit in activa en passiva op 'n bedrag van 103.930.634,11. De directie stelt voor het dividend te bepalen op 6 pro cent (vorig jaar idem). De voor Zeeland belangrijkste passage in het verslag is wel die, waarin wordt opgemerkt, dat, wyl in Vlissingen nog steeds gekampt moet worden met een tekort aan geschoold personeel, besloten werd de fabriek In Dordrecht uit te breiden met een grote hal (3800 M2), terwjjl tevens be sloten werd tot het bouwen in Dordrecht van een nieuw bedrjjfskantoor. In dit verband wordt opgemerkt, dat de woningtoestand te Vlissingen slechts uiterst langzaam verbetert. Verder vermeldt het verslag het aftréden van ir. H. C. Wesseling als directeur en de benoeming van de heer J. W. Hupkes tot zgn opvol ger, alsmede de herbenoeming van de heer A. Ruys en de benoeming van ir. H. C. Wesseling tot commis saris der N.V. Het maatschappelijk kapitaal werd uitgebreid en ge bracht op 10.000.000.(niet uit gegeven 7.600.000). De staatsle ning van 3.064.072,22 werd in haar geheel afgelost, zulks ten einde een gunstiger financiering mogelijk te maken. Het algemeen overzicht vermeldt het overlijden van de heer B. E. Ruys, die gedurende meer dan 43 jaar commissaris was en brengt hulde aan de aftredende directeur ir. H. C. Wesseling voor 't belangrijke werk dat door hem gedux-ende meer dan 30 jaren voor de maatschappij werd verricht. GROTE ACTIVITEIT. Geconstateerd wordt, dat het ver slagjaar zich kenmex-kte door een grote activiteit in alle bedrijfsafde lingen. Afgeleverd wei-den de sche pen m.s. „Waingapoe" van de K.P. M„ m.s. „Carbet" van de Comp. Gen. Transatlantique, m.s. „Ko ningin Juliana" van de Prov. Stoom bootdiensten, s.s. „Stad Breda" van de Halcyonlijn en een 250 tons drij vende bok voor de Sowjet-Unie. De afdeling scheepsreparatie voltooide o.a. naast vele kleinere reparaties de zeer omvangrijke reparatie en om bouw van het m.s. „Indrapoera" van de Kon. Rotterd. Lloyd. De afdeling bruggen en staal constructies leverde, behalve enkele De raad van Vlissingen stond crediet van 10.000 toe. De gemeenteraad van Vlissingen besloot Vrijdagmiddag onder voorzit terschap van burgemeester mr. B. Kolff aan B. en W. een crediet toe te staan van 10.000 voor de herop richting van het standbeeld van Frans Naerebout. Zoals bekend is aan de heer Ph. ten Klooster te Veere op- dracht gegeven dit standbeeld te ver vaardigen. De heer W. J. Andriessen (P.v.d.A.) vroeg bij de behandeling van het voorstel, waarom het stand beeld in het Bellamypark wordt ge plaatst en waarom niet op de Boxile- vard. De burgemeester antwoordde hierop, dat in de commissie, die over dit monument B. en W. heeft gead viseerd, breedvoerig van gedachten is gewisseld over de plaats van het standbeeld. De commissie was even eens van mening, dat het beeld ge plaatst diende te worden, op de Bou levard. Dit bleek echter niet mogelgk: de plaats waar het beeld vroeger stond was ongeschikt geworden ten-, gevolge van een grofe Duitse bunker en voorts bleek alleen het kleine bol werk je bg de Gevangentoren ge schikt voor plaatsing. Deze laatste oplossing kon de commissie niet be vredigen, waarna op advies van twee commissieleden werd besloten het monument in het Bellamypark op te richten. Van deze plaats immers is Naerebout uitgevaren als visser, ter wijl bovendien het loodswezen in de onmiddellijke nabijheid is gelegen. HET CARRELLON De heer J. Marys vroeg hoe het nu stond met het monument op de lan dingsplaats en de heer H. van Rooijen (C.H.) informeerde naar het carril- lon, dat evenals het standbeeld van Naerebout op de urgentielgst is ge plaatst. De burgemeester deelde de heer Marijs mede, dat met de Engel sen overeenstemming is bereikt over een andere plaats voor het landings- monument. Thans wordt gewacht op bericht van de beeldhouwer. Wat het carillon betx-eft, deelde de burgemees ter mpde, dat volgende week liet be stek van de Nederlandse Klokkerv- en Orgelraad naar de klokkengieterijen jgaat voor prijsopgave. Tenslotte wilde mej. T. M. van Heulen (P.v.d.A.) weten of in de com missie van advies voor het Naerebout- standbeeld deskundigen op het gebied van beeldhouwwerk zitting hadden. Er waren geen deskundigen onder de commissieleden, zo zeiae de burge meester, maar wel is samengewerkt met een adviescollege uit de Neder landse Kring van Beeldhouwers, ter wijl ook enkele deskundigen buiten de commissie hun oordeel nebben gege ven. ;rote objecten voor eigen gebi'uik, liverse constructiewerken aan de Rijkswaterstaat. Nederlandse Spoor wegen en particuliere instellingen. De machinefabriek leverde een groot aantal producten, waaronder vele land- enmaxine-ketelinstallaties, grote koelinstallaties, alsmede scheepsinstallaties van afgeleverde schepen. De verwachtingen ten aanzien van de vei'koopsmogelijkheden voor klein- koel-installaties zijn nog steeds niet in vervulling gegaan. Er vindt nog steeds een grote import van deze ma chines plaats, zodat de bijdrage tot de industrialisatie wat deze markt betreft, ver beneden de technische capaciteit blijft. UITBREIDINGEN. De grote bedrijvigheid in alle af delingen maakte de verdere uitbrei ding en moderniseiing van het be drijf noodzakelijk. Besloten werd om de afoouwkade langs het dok met 126 m. te verlengen. De baan van de 150-tons kraan langs dit dok werd eveneens verlengd. Besteld werden twee nieuwe draaitorenkranen van 25 ton. In Breskens werd een nieuwe kernmakerij in dierst gesteld. De scheepsbouwloods 3 te Vlissingen werd met 70 meter verlengd, terwijl de bouw van de grote lasloods op het Eiland (4600 M2) goede vorde ringen maakt. De producten van lichtmetaal, welke de afdeling Dordrecht vervaar digt, mogen zich in een steeds toe nemende belangstelling verheugen. De autobuscarrosserieafdeling te Dordrecht was eveneens behoorlijk van wei-k voorzien. Echter verwacht men hier een teruggang, tenzij ex portorders verkregen kunnen wor den. Per 31 December 1949 waren in dienst der maatschappij 624 ambte naren en 3642 werklieden. VOORUITZICHTEN GUNSTIG. De vooruitzichten over 1950 wor den gunstig genoemd. Er is nog zeer veel onderhanden werk. De bouw van het nieuwe schip voor de Zweden Amerika Lijn zal ongeveer 2Y2 jaar vereisen, waardoor gedurende deze tijd vele afdelingen ruim van werk zijn voorzien. Over verschillende be langrijke objecten zgn onderhande lingen gaande, zodat men meent de naaste toekomst met vertrouwen te gemoet te kunnen zien. Op 31 December waren de volgen de werken onderhanden ras. „Prins Bernhard" voor de Prov. Stoomboot diensten. m.s. „Carimare" voor de Comp. Gen. Ti'ansatlantique, m.s. „Jagersfontein" voor de Ver. Ned. Scheepv. Mij. (alle drie inmiddels af- geleverd, s.s. „Colombie" voor de C. .T., twee motorschepen voor Argen tijnse rekening, vier onderzeeboot jagers voor de Kon. Ned. Marine, diverse Schelde-Sulzer scheepsmoto ren, verschillende stoomketels voor electrische centrales, koelinstalla ties, lichtmetalen reddingsboten, autobuscarrosserieën en diverse staalconstructiewerken. Tevens verscheen het verslag over 1949, alsmede de balans en winst en verliesrekening van de N.V. Na tionaal Bezit van Aandelen Kon. Mg. „De Schelde" te Vlissingen. De winst- en vei'liesrekening sluit op een bedrag van 150.329,92, met een winst van 126.441,75, de balans op een bedrag in activa en passiva van 2.587.457,87. langrijke wijzigingen van het aan- vankelgke schema, die G. S. meen den te moéten overnemen. Het college vei*zocht toen de be- ti-okken gemeentebesturen een be sluit van de raden uit te lokken, waarbij B. en W. worden gemachtigd deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal tot het voorgestelde be- di-ag. Verzocht werd het raadsbe sluit vóór 1 Mei in te zenden. Niet al leen is van een groot aantal gemeen ten nog geen bericht binnengekomen, maar ook de inhoud van de ingeko men antwoorden, (waaronder er zgn, waaruit blgkt, dat men geheel afwij zend staat tegenover participatie), hebben G. S. de overtuiging geschon ken, dat op de basis, welke zjj zich hadden gedacht, niet kan worden voortgewerkt. VLIEGVELD WALCHEREN. Met betrekking tot het vliegveld Walcheren werden door G. S. aan de minister plannen voorgelegd voor 'n luchtvaartterrein, zowel van de E- als van de F-klasse, waarbg men met het oog op de hoge kosten van een E-veld, waarin de participatie van provincie en streek elk 160.000 zou bedragen, gepleit heeft voor de aanr leg van een F-veld (provincie en streek elk 106.500), zij het, dat daarbij rekening zou worden gehou den met de mogelijkheid van een toe komstige uitbreiding tot E-veld. Gezien de in een onlangs gehouden bijeenkomst met de vertegenwoordi gers van Walcherse en Bevelandse femeenten gehouden discussies oyer et participatie-schema, hebben G. S. gemeend ook ten aanzien van dit vliegveld de plannen en het verde lingsschema te onderwerpen aan de nadere beoordeling van een commis sie. Deze bestaat uit dile leden, aan te wijzen door de Ver. v. Burg. en Secr. der voormalige plattelandsge meenten op Walcheren en drie van de Ver. v. Burg. en Secr. in Z. en N.- Beveland, met als voorzitter een lid van G. S. Het college hoopt thans in de a.s. winterzitting van de Staten met definitieve voorstellen voor de dag te kunnen komen. Inundatiegevolgen benadelen woningbouwverenigingen. De Alg. Bond van Woningbouwvei*. houdt op 30 Juni en 1 Juli in Arn hem een congres met referaten vair dr. ir. Z. Y. van der Meer en ir. W. van Tijen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel van de woningbouw vereniging „Goed Wonen" te Vlis singen. Deze verzoekt de Nationale Woningraad pogingen aan te wenden om te Dereiken, dat het Rijk een zo groot mogelijk aandeel zal gemen in de kosten van de steeds ppnieuw. noodzakelijke herstellingen als ge volg van de Inundatie voor de vereni gingen, wier huizen doo^Jnundatie schaden leden. In een toelichting wordt opgemerkt dat de herstellingen, welke na de watersnood zijn verricht, niet afdoen de zijn geweest. De funeste nawer king van het zeewater blijkt voorna melijk op de muren, met het gevolg, dat behangselpapier en muurbezet ting afvallen. Door het extra onder houdswerk komt het normale onder houd van de woningen dusdanig in 't gedrang, dat de kwaliteit van de hul zen achteruit gaat. Overdracht weggedeelte te Westkqjpelle. Burgemeester en Wethouders van Westkapelle hebben Ged. Staten van Zeeland verzocht te willen bevorde ren, dat het gedeelte weg in hun ge meente, de verbinding vormende tus sen de prov. weg. Zoutelande-Westka- pelle en de Casembrootstraat. door de Provincie aan de gemeente in eigen dom wordt overgedragen. Aan de Prov. Staten wordt voorgesteld 't verzoek in te wililgen. Eindexamen H.B.S.-B te Terneuzen. Voor het eind-examen H.B.S.-B slaagden gisteren de volgende leerlin- fen aan het Openbaar Lyceum te erneuzen: J. Booy en A. J. Brugge, Axel; Betsy Dorisbinsylvanus, Bier vliet; J. J. Frangois, J. A. v. Liere, Ria de Klerk, P. Menister, Ria v. Os- sevelde, J. de Pauw, J. v. d. Peyl, M. J. Wondergem en J. A. v. Wijck te Terneuzen, M. Meertense en C. P. de Putter te Hoek, C. M. de Putter, Othene; A. C. Rinn, Axel; en A. H. Stouthamer te Sas van Gent. Eén candidaat werd afgewezen. Eerste steenlegging school met de Bijbel te Oostburg. In heid Oostburg werd in tegenwoordig- van burgemeester Hoekzema en de wethouder van onderwijs, de heer J. H. van Kampen de eerste steen ge legd van de school met de Bijbel. Dit feschiedde door de voorzitter van et schoolbestuur, de heer Adriaanse, die in 'n toespraak z'n vreugde uit sprak over 't feit dat de school binnen afzienbare tgd in gebruik genomen kan worden. Ook wethouder van Kampen en het hoofd der school, de heer Fond- se, voerden het woord. GELDLENING VAN 800.000 Een makelaar heeft de gemeente Middelburg een geldlening van 300.000 aangeboden tegen een koers van 100% en een looptijd van 40 jaar, op te nemen per 15 Juli 1950. Het rentepercentage bedraagt 3%% per jaar. De aflossing zal geschieden fedurende de eerste 20 jaar 1% en e volgende 20 jaar 4% van het no minale bedrag. B. en W. stellen de Raad voor deze definitieve geldlening aan te gaan en haar te bestemmen voor de dekking van een kapitaals verstrekking aan het Grondbedryf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2