PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schuman's pad niet over rozen BILT Eerste dagen van Parijse conferentie brachten al moeilijkheden Deze week VER. STATEN EEN LAND WAAR GEEN WONINGNOOD IS Vandaag v- INDONESISCHE CRITIEK OP SOEKARNO EN VAN MAARSEVEEN GROENE KRUIS-ARBEID IN ZEELAND BREIDT ZICH UIT DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 147 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie- F vaD de Velde en F. deo Boer Adj W de Pagter Hoofdred.. O BaliJniyr». Pl.verv.l \V. Leertouwer en H. A Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per ■■iBflMflliHlHHMH 4.15 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 Juni 1950 ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels»: van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58-60 tel 2355. 4 lijnen <b.g.g 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorstatr 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N Bogardsti. C Vandaag beslissing over lot Franse kabinet. Op de Parysc conferentie over het plan Schuman zijn reeds moeilijkhe den gerezen, die aantonen, dat de tveg naar overeenstemming zeer lang zal zyn. In de eerste plaats is Jean Monnet, de man achter het plan, met zulke verstrekkende voorstellen gekomen, dat de andere delegaties enige adempauze willen hebben voor overleg. De Nederlandse vertegenwoordi ging heeft besloten voor enige dagen naar Den Haag terug te keren. In de tweede plaats loopt op 't ogenblik de Franse regering gevaar en een eventueel aftreden zou natuurlijk zyn weerslag hebben op de conferentie. nieuw parlement, dat gekozen moet worden uit de parlementen van de deelnemende landen. Dit lijkt nogal ingewikkeld en daarom heeft met na me de Nederlandse delegatie be zwaar om naast het Europese parle ment in Straatsburg nog een tweede soortgelijk lichaam te scheppen. Even is in de conferentie ook al naar voren gekomen de vraag, hoe de invloed van werkgevers en werk nemers bij de Hoge Autoriteit moet worden geregeld. Van Nederlandse zijde wil men op grond van de erva ringen in eigen land, dat werkgevers Zoals bericht heeft de Franse mi nister-president Bidault onverwacht in de Kamer de vertrouwenskwestie gesteld, nadat hij by een discussie over de door de socialisten voorge stelde hogere bezoldiging der ambte naren met 351 tot 201 stemmen in de minderheid was gesteld. De grondwet schrijft voor de tweede stemming 'n volle dag uitstel voor, zodat op zijn vroegst vandaag het lot van het ka- binet-Bidault bekend kan zijn. Een aanzienlijk aantal afgevaardigden van de rechtervleugel en van het centrum stemde eigenlijk niet zozeer tegen de regering dan wel tegen het plan Schuman. Er is in de Nationale Vergadering een stroming, die niet zo enthousiast is over de voortva rendheid van minister Schuman en liever Bidault als minister van Bui tenlandse Zaken ziet. Het voorste van Monnet, waarvan zo even gewag werd gemaakt, betreft de bevoegdheden van het gezagsor gaan. Hoeveel macht willen de sou- vereine regeringen aan dit orgaan afstaan? Monnet wil het gezagsor gaan verantwoordelijk stellen aan 'n Deze week zal in de geschiedenis van dit jaar geboekstaafd blijven als de week van minister van Maarse- veen's verklaring over Nieuw Guinea, Slechts enkele dagen nadat de heer Pandit Nehroe, die in Indische krin gen een zeer groot man is, had ver klaard, dat de Nederlanders op grond van hun verleden als koloniale onder- drukkere het veld maar moesten rui men en Nieuw Guinea, inclusief zijn bevolking, aan de republiek Indone sia Serikat moesten afstaan, ver klaarde onze bewindsman op aan duidelijkheid niets te wensen latende wijze, dal Nederland daar niet aan denkt. Indonesië heeft voorlopig nog genoeg met zichzelf te stellen, zei de minister, het heeft gebrek aan dok ters, leraren, ambtenaren, het heeft een slecht voorbeeld gegeven van de manier, waarop het het in 't R.T.C.- accoord vastgelegde beginsel der zelf beschikking respecteert... Onder die omstandigheden Nieuw Guinea verla ten noemde ons kabinetslid hoogst ongewenst. Wij vleien ons niet met de hoop, dat daarmede het laatste woord over Nieuw Guinea is gesproken, noch zijn wij er zekey van, dat Nederland Nieuw Guinea niet toch nog af zal staan aan Indonesië. Er zijn met de heer Soekarno en zijn geestverwan ten de laatste jaren te veel beslissen de accoorden gesloten, die het niet verder dan papier brachten, dan dat wij zo optimistisch zouden zyn. Bo vendien: de Indonesische pers ver klaart onomwonden, dat onze minis teriële verklaring een stap achter uit is in de vriendschap tussen Ne derland en Indonesië. Ambon ligt ons nog zwaar op het hart. Het is geblokkeerd. De Am- bonnezen dreigen te verhongeren. Waar blijven nu de onvolprezen ver tegenwoordigers der Verenigde Na ties, die nog steeds in Indonesië ver toeven cn eertijds de mond zo vol hadden over de wreedheid van de Ne derlanders tegenover de Indonesische helden, die thans 'n machteloos klein volk tormenteren? Een windhoos teisterde West Bra bant. de gepensionneerden lachen de ze week, want zij krijgen een extra toelage en hoe wonderlijk het klinkt voor degenen, die bij het woord pen sioen aan een grijze baard, een gou wenaar en een wandelstokske den ken, kindertoeslag! Minder verheugend was het reken sommetje, dat de minister van oor log aan het Nederlandse volk voor legde. Deze bewindsman heeft name lijk uitgerekend, dat onze defensie ons 851.977.886.— per jaar kost en zo vyf jaar na het begin van de vre de vinden wij dat een nog al zure uitgave. Een goede bewapening is de beste garantie tegen oorlog, luidt het bekende gezegde, waarvan de waarheid overigens door velen wordt betwijfeld. Maar als onze echtgeno ten levensverzekeringen gingen af sluiten tegen een premie, die het per centage der inkomsten, gevormd door onze oorlogsbegroting, van ons salaris zou vergen, zouden de meeste mannen tot de conclusie komen, dat zulk een verzekering hoogst onge zond is. Zelfs al is zij, zoals de oor logsbegroting, bittere noodzaak. Parool en N.R.C. hebben dezer da gen iets ongelooflijks gesignaleerd. Een geval van „spel met een mens". De directie van een meubelfabriek in Amstelveen ontsloeg een arbeider en het gewestelijk arbeidsbureau weigerde dit ontslag goed te keuren. Niks mee te maken, we zullen wel eens zien wie de baas is! zei toen de directeur. En hjj zette deze weder rechtelijk ontslagen mens in een lo kaal op een stoel en verbood hem op te staan, te roken, te lezen of een en werknemers in goede samenwer king een grote invloed krijgen. An dere delegaties willen niet zo ver gaan, omdat zy in hun eigen land die innige samenwerking tussen werkge ver en werknemer niet kennen, of door de nationalisatie (bijvoorbeeld van de steenkoolindustrie in Frank rijk) geen onafhankelijke werkgevers meer kennen. Over 't algemeen is het op de conferentie nog een diplomatiek zoe ken, tasten en polsen, zonder dat er een vastomlijnd werkplan is. Schepen met oorlogs materiaal naar Europa. Vier en twintig schepen worden thans gebruikt voor het zenden van Amerikaanse militaire goederen naar Frankryk, Engeland, Italië, België, Nederland, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen. In diplomatieke kringen te Wash ington verklaart men, dat zes dezer schepen met een totale lading van 5000 ton oorlogsmaterieel naar Bel gische havens op weg zijn en dat het merendeel van de wapens, die zij ver voeren, bestemd is voor het Belgische leger. Van nu tot half Juli zou een zending van ongeveer 172.000 ton moderne Amerikaanse wapens in West-Europa aankomen. Evaringen van Nederlandse studiecommissie. Onlangs heeft een delegatie van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf een studiereis naar de Ver. Staten gemaakt. De leider van deze delegatie, Ir J. J. G. van Hoek, heeft op 'n bijeenkomst in Den Haag met tal van autoriteiten een inleiding gehouden over zijn ervaringen. Uit deze inleiding bleek, dat van woningnood in de Ver. Staten zeker niet gesproken kan worden. In 1949 werden door de particu liere bouwondernemers ruim een miliioen woningen gebouwd, terwijl over dit jaar een. nog grotere pro ductie wordt verwacht. Door de hoge lonen en de in ver houding tot deze lonen lagere mate riaalkosten ligt de bouwprijs in Ame rika anders dan in Nederland. Rela tief hoge lonen leiden ertoe, dat men streeft naar meer uniforme construc tiemethoden, die tot arbeidsbesparing op het bouwwerk leiden. De produc tiviteit van de arbeid lijkt de delega tie, hoewel nog niet op het vooroor logs peil, toch op iets hoger peil te liggen dan in ons land, met uitzon dering van de metselaars. De vak bekwaamheid ligt, naar de mening der delegatie, ook op 'n hoog niveau. Het grote voordeel van de goede teamgeest is, dat de hoofdaannemer in staat is om onmiddellijk na liet verkrijgen van de opdracht het werk met ai zijn onderaannemers zodanig aan te vatten, dat er 'n juiste en lo gische volgorde in de werkzaamhe den ontstaat. Aan een voorbereiding door middel van minutieuze tijd- en werkschema's e.d. wordt aanzienlijk meer aandacht geschonken dan in Nederland gebruikelijk is. Het per centage mensen, dat een eigen huis bewoont, is in Amerika ongeveer twee en een half maal groter dan hier. Afgezien van de technische voor zieningen in keuken-badkamers en wat betreft verwarming, heeft de de legatie de indruk, dat de kwaliteit zullen de heren Drees, Lief- tinck en Manshoit, 5 jaren achtereen het ministersambt hebben bekleed is het 100 jaar geleden, dat de befaamde Engelse veldheer Lord Kitchener in Ierland werd geboren. MORGEN wordt Koningin-Moeder Nazli van Egypte 56 jaar. raam open te doen. Dat deed meneer op 25 Februari. Bovendien betaalde hij de man geen arbeidsloon meer uit Men voelt by het lezen van deze, door een onderzoek bevestigde feiten, zijn vingers jeuken. Men vraagt zich verbjjsterd af, of zoiets in de eeuw der sociale vooruitgang zo maar mag en kan. En men slaakt de verzuchting, dat het toch eigenlijk rechtvaardig zou zijn, als niemand iets meer bestelde bij een directie, die tot zulk een minderwaardig spel met een mens in staat is. Zij hoort in deze tijd niet thuis. Helaas: boycot men het bedrijf, dan worden alle werkkrachten er de dupe van. Uit het buitenland weinig nieuws. Behalve dan natuurlijk het plan netjes-spel, waaraan zo langzamer hand de halve wereld meedoet. Ieder een ontwerpt een prachtplan, de an deren draaien het de hals om. En we strompelen verder. De toekomst te gemoet. van de lager geprijsde huizen wel eens te lijden heeft van het streven naar zo laag mogelijke bouwkosten. Op het gebied van nieuw-bouwsy- stemen heeft de delegatie in de be zochte gebieden weinig en zeker niets opzienbarends waargenomen De huren zijn zodanig, dat gezinnen van geschoolde arbeiders deze kun nen betrekken. Niettemin zijn de hum-bedragen hoog. Opvallend was 't grote verschil in loon-hoogte tussen geschoolde en ongeschoolde arbei ders. Londense vleesvervoerders staken. Oj) een massabijeenkomst te Lon den hebben meer dan duizend chauf feurs van vrachtauto's, die vlees ver voeren, besloten van Zaterdag af een staking iu het gehele land uit te roe pen. De staking is niet officieel. Een totale onderbreking van de vleesdis tributie dreigt hierdoor. De stakers eisen hogere lonen. Ond2rnemingsw3chlen in Indonesië opgeheven. Radio-Indonesia meldde, dat het instituut van de ondememingswach- ten in Indonesië is opgeheven. De wachten zullen zo spoedig mogelijk in de staatspolitie worden opgeno men. Voortaan mogen de eigenaren of administrateurs van de onderne mingen geen speciale gewapende wachten meer in dienst houden ter beveiliging van hun eigendommen. Ilarriman, de vroegere reizende ambas sadeur van het Marshall-plan, is onlangs benoemd tot speciaal adviseur van Truman. Wijziging Noodwel Drees. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging dei- noodwet ouderdomsvoorziening. Bij deze noodwet ouderdomsvoorziening werd destijds uitgegaan van de ver wachting, dat na afloop van een drie tal jaren de algemene herziening van de sociale verzekering haar beslag zou hebben gekregen. Deze verwach ting is tot liet leedwezen der rege ring niet verwezenlijkt. Daarom is n uitbreiding van de werking van de noodwet ouderdomsvoorziening tot degenen die inmiddels na 30 Septem ber 1950 de leeftijd van 65 jaar zul len bereiken onvermijdelijk. Thans zullen ook personen, "die in het tijd vak van 1 October 1950 tot en met 30 September 1952 de leeftyd van 65 jaar bei-eiken, voor een ouderdonisuit- kering in aanmerking kunnen komen. Er bestaat naar de mening van de regering aanleiding tegemoet te ko men aan die ouden van dagen, wier inkomen met een niet te groot be drag de thans geldende inkomens grenzen voor de noodwet ouderdoms voorziening overtreft. Een oplossing is haars inziens hier te vinden in de ze zin, dat weliswaar de inkomens grenzen worden verhoogd, doch dat ae ouderdomsuitkeringen van diege nen, wier inkomen ligt beneden de thans geldende grenzen met inacht neming van die (oude) grenzen wor den berekend. Voor diegenen wier inkomen ligt tussen de thans geldende en de in het nieuwe wetsontwerp voorgestelde grenzen, wordt de nieuwe inkomens grens voor de berekening van het be drag .hunner ouderdomsuitkering in aanmerking genomen. Overeenkomst tussen Tsjecho- Slowakije en Oost-Duitsland Radio-Praag deelt mede, dat Oost- Duitsland en Tjecho-Slowakije te Praag een gezamenlijke Oost-Duitse en Tsjechoslowaakse verklaring uit geven, waarin wordt gezegd, dat alle kwesties tussen beide landen geregeld zijn, dat er geen der staten territoria le of grensaanspraken heeft en dat het overbrengen van Duitsers van Tsjecho-Slowakije naar Duitsland, hetgeen aan het einde van de oorlog geschiedde, definitief is geregeld. De verklaring is uitgege ven na onderhandelingen, die zijn gevoerd tussen de Tsjechoslo waakse regering en een Oostduitse regeringsdelegaties, onder leiding van vice-premier Walter Ulbricht, welke Woensdag te Praag aankwam. VERKLARINGEN VAN BEIDEN BETREURD. De verklaring* van minister Van Maarseveen, ®lat Nieuw Guinea Neder lands gebied moet blijven, heeft in Indonesië nogal wat commentaar uit gelokt. In regeringskringen te, Batavia wordt deze positieve uitspraak ten zeerste betreurd. Vele ministers uit 't kabinet der R.I.S. zijn overigens niet bijster geestdriftig over de wyzc, waarop president Soekarno tydens zyn rondreis met premier Pandit Nehroe van India de kwestie-Irian be handelde in de toespraken, die hij hield. De „Nieuwsgier" bevatte een hoofd artikel onder de titel: „een stap ach ter". Het blad zegt hierin o,m, dat de verklaring van minister van Maarseveen zonder enige aanleiding gedaan werd. De commissie heeft nog geen rapport uitgebracht en reeds zegt de Nederlandse regering: „Wat ook het advies moge zijn, wij storen ons er niet aan en blijven op ons standpunt staan". Daarbij komt. al dus de „Nieuwsgier" verder, dat de argumenten van minister van Maar seveen hier niet bijzonder indruk- I wekkend zijn. Wat heeft Nederland j tot heden voor Irian gedaan. Wat is het voornemens te doen? De cijfers die thans ter beschikking staan, mo- tiveren de theorie van de Nederland- se roeping allerminst. Het hovaar dige beroep op de Nederlandse be- kwaamheid om in Irian te doen, wat j Indonesië niet zou kunnen, is tot dusver noch voor noch na de oorlog gehonoreerd. Het blad besluit: „De redenering van minister van Maarse veen is een slag in de lucht en boven dien een bron van wrevel en geprik keldheid." Het Indonesische blad „Pedoman", dat meestal de opvattingen van de partij van Sjahrir weergeeft, leverde reeds felle critiek op de redevoe ringen van president Soekarno en schreef, dat hierin slechts een poging kan worden gezien de aandacht af te leiden van de grote binnenlandse problemen. „Eerst was de binnen landse toestand nog niet bevredigend, omdat de eenheidsstaat nog niet be reikt was. Wanneer de eenheidsstaat Uitstel indiening aangiftebiljet. In de loop van de maand Juni zijn door de meeste inspecties der belas tingen de aangiftebiljetten inkom stenbelasting 1949 en vermogensbe lasting 1950 (model b) aan de belas tingplichtigen toegezonden. Door bijzondere omstandigheden kan de „Belastinggids '50 bij de aan giften voor het vermogensbelasting jaar 1950 en het inkomstenbelasting jaar 1949" niet voor 27 Juni 1950 ver- schijnen. Aangezien vele belssting- I plichtigen van deze gids gebruik ple- fen te maken voor de aangifte van e waarde en de opbrengst van hun i effectenbezit, heeft de minister van j financiën bepaald, dat de termijn van inlevering van bedoelde aangiftebil jetten voor zover deze in de maand Juni 1950 zijn uitgereikt •geacht wordt eerst op 31 Juli '50 te sluiten. Bij Kingman in Arizona is een zeld zaam radio-actief mineraal gevonden, thaleniet genaamd, dat mogelijk gebruikt kan worden bij het atoomonderzoek. Tot nu toe werd het mineraal slechts in Zwe den gevonden. De Provinciale Vereniging had een druk verenigingsjaar. De Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft in 1949 in haar ledenregister recordcijfers geboekt. Het aantal aangesloten verenigin gen bedraagt momenteel 75 met 40.338 leden. Voor het eerst werd hier mede de 40.000 overschreden. Met grote dankbaarheid constateert de secretaris, de heer A. de Lange te Goes, in zijn jaarverslag deze ver blijdende groei der vereniging. Slechts een heel enkele vereniging in Zeeland is nu nog niet aangesloten. Gehoopt wordt ook deze te kunnen bewegen haar isolement te verlaten en in aansluiting kracht te zoeken. Het afgelopen jaar was er een van drukke en zich steeds uitbreidende arbeid en bij verschillende onderdelen viel groei en uitbreiding te constate- rèn. Aan de besturen wordt de zware verantwoordelijkheid opgelegd om hun taak en roeping naar plicht en geweten in het algemeen belang te volbren gen, al wordt daarby dan helaas de stem van de leden niet of zo goed als niet gehoord. Als nieuwe verenigingen zijn toe getreden Colijnsplaat, Driewegen, 's Heer Abtskerke en Kats. De beide distri cts-huisbezoeksters, de zusters Fuijkschot en Hagens gaven in 1949 totaal 47 moeder- en 28 kleutercur sussen. Het totaal aantal deelneem sters bedroeg ruim 1200. Ook ver leenden zij assistentie op verschillen de consultatiebureaux en stimuleer den het werk van de wijkverpleeg sters. MEER WIJKVERPLEEGSTERS. Het werd gemakkelijker om in va catures van wijkverpleegsters te voorzien, zodat het aantal vacatures kleiner is dan de voorgaande jaren. Er is een salaris-regeling vastgesteld door het college van Rijksbemidde laars, die, wat het aanvangssalaris betreft, bindend is verklaard. Ge hoopt wordt dat ook spoedig een pensioensregeling getroffen kan wor den. Aangedrongen wordt om nu een volledig bevoegde wijkverpleegster te benoemen en zelf de wijkverple ging ter hand te nemen en deze niet aan anderen over te laten. De vijf centra voor kraamzorg (Axel, Goes, Groede, Middelburg en Zierikzee) functlonneren goed en ontwikkelen zich tot een belangrijk onderdeel van het Groene Kruiswerk. Nieuwe wijkgebouwen werden ge opend te Ellewoutsdyk, WestkapeTle, Vlissingen, O. en W. Souburg, Bres- kens, Kapelle-Biezelinge en 'sHeer Arendskerke. Dank zij de destijds ontvangen gift van H. M. de Konin- fin kon aan enkele verenigingen 250 voor de medische inrichting van het consultatiebureau voor zui gelingen in haar nieuwe wijkgebouw worden gegeven. Het werk van de dienst voor zedelijke volksgezond heid, die gezamenlijk met het Wit Gele Kruis wordt uitgeoefend, nam nog toe. Helaas nam nl. het aantal fevallen van geslachtsziekte, mede oor de terugkeer van militairen uit Indonesië, eer toe dan af. GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID. Met ingang van 1 Juli zal met het Wit Gele Kruis de dienst voor gees telijke volksgezondheid worden be gonnen. Tot psychiater is benoemd dr. B. Pfaltzer te Middelburg en tot huisbezoekster-enquêtrice. zuster G. Wieringa te Fijnaart. Gehoopt wordt dat dit stekje zal uitgroeien tot een volledige dienst met een full-time psychiater en psycholoog, zodat ook in de toekomst een medisch-opvoed- kundig bureau zal kunnen worden in gesteld. De gezinszorg heeft de volle aandacht. Als ideaal wordt als alge mene organisatie gesteld, dat deze dienst op algemene basis wordt ge plaatst, zodat ieder, van welke rich ting ook, hiervan gebruik kan ma ken. Besloten werd voor de districts- huisbezoeksters een filmapparaat aan te schaffen, dat o.a. op de moe dercursussen dienst zal kunnen doen. Het werk voor het dag. bestuur groeit in die mate, dat in de nabije toekomst een hulpkracht zal moeten worden aangesteld, die secretaris en penningmeester wat administratie en correspondentie uit de handen kan nemen. Van het Algemeen bestuur is een bjjdrage ontvangen voor in richting van een bureau. Met waar dering wordt ook melding gemaakt van de provinciale subsidie van 1 Jan. '49 af. Hierdoor kan het .Groene Kruiswerk worden uitgebouwd en kunnen taken ter hand worden geno men, die tot nu toe moesten blijven liggen. Het verslag eindigt met een beroep op allen om zich met de grootst mogelijke toewijding aan het Groene Kruiswerk te geven en zich eenparig teweer te stellen, tegen alle tweedracht, verdeeldheid en spljjt- zucht, die de kracht zouden breken. Het Groene Kruis wil zyn en blijven de algemene organisatie die alle groepen en richtingen omvat. DE FINANCIËN. De rekening over 1949 van de penningmeester, de heer P. L. Abra- hamse uit Vlissingen, geeft voor wat de gewone dienst betreft een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven te zien van 22.284.20 met een nade lig saldo van 182.30. De kapitaal- dienst geeft een bedrag aan van 25.111.39. De balans sluit in activa en passiva met een bedrag van 24.929.09. De begroting 1950 be loopt voor de gewone dienst aan in komsten en uitgaven een bedrag van 28.100 en voor de kapitaaldienst een som van 27.429.09. een feit is en de volkswelvaart niet beter wordt, zal het devies wel wor den: eerst wanneer Irian Indonesisch is, zal het goed gat£i". In het algemeen kan gezegd wor den, dat het huidige kabinet er niet bijzonder op gebrand is van de kwes tie-Irian een internationaal twistpunt te maken. Men hoopt nog steeds op een oplossing binnen het wederzijds Nederlands-Indonesisch overleg. MOEILIJK PROBLEEM. Opmerkelijk is in dit verband, dat de suggestie van president Soekarno om een speciale missie naar Austra lië te zenden om 't Indonesische stand punt uiteen te zetten. Over 't alge meen is men van mening dat een be vredigende oplossing tussen Neder land en Indonesië ten aanzien van Irian zeer moeilijk te vinden zal zijn. Thans zijn drie ministers in het ka binet aangewezen om de politiek ten aanzien van Irian uit te stippelen en te behandelen, namelijk Soeparmo (zonder portefeuille) Anak Agung (binnenlandse zaken) en Leimena gezondheid KORTE PREDICATIE ERFGENAMEN „Indien wij kinderen zijn, zo zijn loïj ook erfgenamen, erfgenamen Gods en medeërfgenamen van Christus". Rom. 8 17a. Een kind is een toekomstige erfge naam. Zonder het vooruitzicht op een erfdeel is een kind niet een écht kind, behoort het er niet werkelijk bij. wordt het niet voor vol gerekend. Het ouderlijk huis is meer dan alleen de plaats waar het kind icordt opgevoed en spelen mag. het houdt een belofte in: later zal dit ook jóuw eigendom zyn, hier lipt een deel voor je klaar, dat niemand zal kunnen betivislen. En welk kind wil niet graag volwas sen worden, is er tevreden mee kind te blijven, ook al heeft het nog zo n zonnige jeugd b>j vader en moeder thuis? „Later als ik groot ben Zo is het ook met Gods kinderen. Het is voor hen van heel groot be lang, of zij óók erfgenamen zijn. Het spreekt immers niet vanzelf, dat zij Gods échte, volwaardige kinderen zijn. Zij zijn eigenlijk Zijn kinderen hele maal niet, zij zijn het slechts door genade, door gunst, door aanneming. Meent God her ernstig, als Hij ons, die voor Hem niet meer zijn dan von delingen en zwervers, tot Zijn kinde ren aanneemt en ons de eretitel van Zijn eniggeboren Zoon toebedeelt? Ja mits Hij ons ook tot erfgena men verklaart. Dat wij „van God" zijn, mogen we nii alleen nog maar geloven, ivij genieten de zegen van het Vaderhuis nu nog slechts voor zover wij, midden in het lijden en iu de schuld, vasthouden aan Christus, de eniggeborene. Maar de echte kin deren van God doen nog iels daaren boven: zij verlangen. Zij weten: ons wacht een erfdeel. Dit kindschap is nog maar een begindeze genade een eersteling uit de rijkdom van Gods gaven. Als wij met Christus kind eren zijn, zullen wij ook met Hem erfgenamen zijn. Het kind-zijn was voor Hem: lijden, en alzo tot Zijn heerlijkheid ingaan. Indien wij met Hem lijden, zullen wij dan ook niet met Hem ver heerlijkt worden? Vlissingen F. S. Kloosterman. Perszuivering geëindigd. Bjj de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend waarin voorzienin gen betreffende het perswezen wor den getroffen. Blykens de toelichting zijn de sa menstelling en de bevoegdheden van de persraad voorshands ongewijzigd gehandhaafd, terwijl ook de strafbe palingen met betrekking tot de zuive ring gehandhaafd blijven. Overigens is het de bedoeling, dat de onderha vige wet'in de plaats zal treden van de wet noodvoorziening perswezen, hetgeen het definitieve einde van de perszuivering betekent. De regering acht het niet langer gerechtvaardigd het certificaat van geen bezwaar te handhaven. Een bevredigende oplossing kan worden bereikt door de uitoefening ener journalistieke of leidende niet-jour- nalistieke functie te ontzeggen aan degenen, die op grond van hun zo danig optreden tijdens de bezetting zijn uitgesloten van het actief en pas sief kiesrecht, zolang deze uitslui ting van kracht is. AF EN TOE ZONNESCHIJN Weersverwachting geldig tot heden avond. Wisselend bewolkt met af en toe zonneschijn en overwegend droog weer. Meest matige Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperatu ren dan bisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1