Het drama van Walcheren wordt opnieuw beleefd Vernuftige automatische bediening van inundatie-maquette Waterleiding bedrijven Walcheren „Telers brengt uw producten naar de veiling!" ROTTERDAMS LEIDINGWATER VOOR VLISSINGEN BEZIGE HANDEN" TREKT DUIZENDEN BEZOEKERS Verspuy De Z.LM.-tentoonstelling te Oostburg. Goes krijgt een melkfabriek. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 JUNI 1950 Zeeuws Oorlogsmuseum en Middelburg zijn een gran dioze attractie rijker. Een fietswiel, een graxnofoonmotortje en een gasmaskers lang, akelig nuchtere, akelig lelykc voorwerpen, vormen de onmisbare onderdelen van een automatlsch-elcctrische installatie, die zó vernuftig is bedacht, dat men er paf van staat, een apparatuur, die als een onweerstaanbare mag neet deze en de komende zomers talloze vreemdelingen én Zeeuwen naar de Vleeshal van het Middelburgse Stadhuis zal trekken. Hiermede wordt na melijk de imposante maquette van Walcheren in het morgen te openen Zeeuws Oorlogsmuseum tot leven gewekt; zij maakt het mogeiyit, dat de bezoekers het epos van Walchcren's inundatie en droogmaking kunnen be leven. Gisteren heeft de pers op invitatie van het bestuur der Vereniging Zeeuws Oologsmuseum deze aan winst bezichtigd. Tevoren vertelde de voorzitter, de neer J. Ph. Koene, iets over de voorgeschiedenis. Hij herin nerde er aan, dat men er naar heett gestreefd aan het op 3 Augustus '46 geopende museum een typisch Zeeuws cachet te geven. Aanvankelijk was het maar primitief gehuisvest; een oude garage, welke tot dat tijdstip als noodschool had gefungeerd en n houten aanbouw achter de Stadhuis ruïne boden onderdak, drie zomers lang. Primitief, jamaar duizen den bezoekers uit alle delen van het land hebben er een kykje genomen en iedereen was vol lof over ae expo sitie, die interessant bleek te zijn en een frisse indruk maakte. N& de zomer van '48 moesten de reeds onteigende gebouwen echter worden afgebroken. Het was een toer een ander onderkomen te vinden. Het oog viel op het militair hospitaal, maar dit moest voor kazernering van COAK-leerlingen dienen. Inmiddels was op instigatie van wijlen burge meester Sandberg tot Essenburg een comité opgericht met het doel een attractief object in Middelburg te verkrijgen, dat van heinde en ver be zoekers naar Walcheren zou trekken. Tal van ideëen werden geopperd, maar zij bleken niet voor verwezen lijking vatbaar, voornamelijk, omdat zij te veel geld vroegen. Toen werd contact gezocht met het bestuur van het Oorlogsmuseum en dat betekende, dat er eindelijk spijkers zonder gou den koppen konden worden geslagen. IDEEëN, VERNUFT EN TALENT Twee ideeën werden geboren. Het eerste hield in een maquette te laten maken van het zich nog steeds in de wereldbelangstelling verheugende Walcheren, het tweede de oude Vlees hal van het Stadhuis, die ook al als veilingslokaliteit, fietsenbergplaats en bodenhuis dienst had gedaan en die inmiddels gerestaureerd werd, tot museum te bestemmen. De ma quette daar was men het spoedig over eens zou moeten aantonen, hoe.Walcheren vroeger was, hoe de inundatie en de droogmaking verlie pen en hoe het eiland er naaien uit zag. Men overwoog deze vier phases te laten zien op een draaibare ma- Suette, doch deze zou te klein en te uur worden. Hoom's Maquette studio in Eindhoven achtte het echter moge lijk een nieuw plan één grote ma quette, waarop men door een mecha niek en speciale belichting de ver schillende phases achtereenvolgens zou kunnen vertonen, te realiseren; het gemeentebestuur, alweer dank zjj het initiatief van jhr. Sandberg, ver strekte voor de fabricage een rente loze lening. De speciale belichting (om na het droogvallen van het eiland die naar geestige modderkleur te suggereren) en het mechaniek om de maquette te inunderen en het water weer weg te laten lopen, vormden echter een Im mens probleem. Verlichtingsdeskundi gen en de maquettestudio slaagden er, ieder op eigen terrein, niet in dit op te lossen, het bestuurslid van de vereniging, de heer J. P. P. de Blé- eourt, echter wél. Hy heeft er lang over gepiekerd en ongevraagd heeft hij ztfn denkbeelden uitgewerkt. Het resultaat was verbluffend; hy zette de deskundigen beschaamd; aan zijn vindingrijkheid en talent is het te danken, dat Middelburg zyn grote at tractie tenslotte kreeg! HET DRAMA VOLTREKT ZICH Nog is het kolossale object niet ge heel afgewerkt, maar wij kregen er gisteren niettemin een goede indruk van. Door een muurtje van de overi ge zaalruimte gescheiden rust de aan trekkelijke maquette van Walcheren met zh'n steden en dorpen, zijn water en polder, in een bassin van maar liefst 36 vierkante meter oppervlakte. Het enige, wat men moet doen om het drama van Walcheren op te voeren, is een knop in te drukken. Verder gaat alles automatisch, dank zij de ingenieuze apparatuur, die de heer De Blécourt zelf bouwde en die aan het oog onttrokken is achter de ma quette. Eerst ziet men het eiland ln voor- R.T.M. kon verkeer niet aan Nader vernemen wy nog het vol gende over de moeilijkheden, die zich Woensdag bij het veer Anna Jacoba- polder-Zijpe in verband met de land dag van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond voordeden. Men had de R.T.M. ruim 14 dagen van te voren f ewaarschuwd, dat er een groot aan- al autobussen zou komen. Het gevolg van het veronachtzamen dezer waarschuwing was dan ook, dat verscheidene deelneemsters te laat in de kerk kwamen, waar de landdag werd geopend. Hieruit blijkt dus weer, dat de R. T.M. niet tenvolle in staat is om deze veerdienst op de juiste wijze te laten functionneren. Het is dus zaak. voor al wanneer straks het vreemdelingen verkeer naar Schouwen-Duiveland toeneemt, in de thans bestaande rege ling aangrijpende verbeteringen aan te nrengen. oorlogse fleur in het zonlicht baden. Dan doet het electrisch mechanisme in de volgorde van de bombardemen ten de dykgaten in de zeeweringen vallen en stroomt het water over net land. Door luchttoevoer wordt het in beweging gebracht om het geheel realistischer te doen lyken. Korte tijd later wordt de zeewering weer gedicht en stroomt het water weg loor twee gecamoufleerde openingen in de maquette. Tijdens het droogval len wordt, dank zij een geheimzinnig projectiesysteem, net land, waarop water heeft gestaan, vaal en modder- kleurig. Geleidelijk breekt tenslotte de „zon" weer door. Op de momenten, dat de toestand op het eiland station- nair is, worden ook alweer auto matisch lantaarnplaatjes vertoond, welke beelden geven te zien van Wal- cheren's verwoesting, terwijl de toe schouwers bovendien aan de hand van teksten in het Nederlands. Frans en Engels het verloop van de gebeur tenissen kunnen volgen. Iedere vobr- stelling duurt een kwartier. PRACHTIGE OMGEVING Is de bezichtiging van deze „bewe gende" maquette (die enig is in ons land) op zichzelf reeds een bézoek aan het Oorlogsmuseum overwaard, jmen kan bovendien nog talrijke an dere belangwekkende zaken bekijken. Er is een schat van documentatiema teriaal over en herinneringen aan de oorlog, men kan een éénmanstorpedo. een zeemjjn. ontstekers en ander oor logstuig van naby zien en onderwyl genieten van de prachtige restaura tie der Vleeshal. De meubilering, aan kleding en opstelling der voorwerpen is zodanig, dat aan de schoonheid van deze zaal geen geweld wordt aange daan. De architect van de restaura tie, de heer M. J. J. van Beveren, maakte ontwerpen voor de eikenhou ten uitstaltafels en de rekken, die harmoniëren met de omgeving leerlingen van de Ambachtsschool der leiding van hun leraar, de neer P. Wildschut, vervaardigden op keu rige wyze deze meubelstukken. Morgenmiddag om 2 uur zal de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fokkema Andreae, zoals gemeld, 't museum officieel openen. Daarna kunnen de poorten voor het publiek worden geopend. Dat de vereniging Zeeuws Oorlogsmuseum op een druk bezoek kan rekenen is, gezien de kwa liteiten van deze unieke maquette, buiten kyf. Middelburg is een attrac tie ryker, die vele vreemdelingen naar de stad zal lokken! Aanbesteding dorpsweg Koewacht. Door de hoofding.-dirccteur van j de Provinciale Waterstaat in Zee land zal Woensdag 5 Juli, ten ver zoeke van Gedeputeerde Staten, in het openbaar worden aanbesteed dc geheip verbetering van de dorpsweg (dorpsstraat), met aanliggende trot toirs, in de gemeente Koewacht. De verbetering van deze in slech te staat verkerende dorpstraverse, waarover reeds vele jaren wordt on derhandeld, zal aansluiten aan de in België gelegen weg naar Stekenë, waarover met de Belgische autori teiten overeenstemming werd ver kregen. or.- O - Als het zover is, dan is het leed haast geleden. NU ECHTER MOET U ZUINIG MET LEIDINGWATER ZIJN! Aldus de secretaris van de Coöp. Veilingsver. „Walche ren" op de alg. ledenvergadering In de veilingszaal van de Coöperatieve Veilingsvereniging „Walcheren",' werd gistermorgen, onder voorzitterschap van de heer B. Koole, de alge mene ledenvergadering gehouden. De opkomst was uitermate gering. Het jaar 1949 was een jaar van grote zorg voor het bestuur en de direc tie. Vele moeilykheden moesten overwonnen worden in verband met de bouw en ook met dc financiën, aldus de voorzitter. Iers brengt Uw producten naar de veiling, de handel wacht daar op U". Voor de doorsnee-tuinder was het afgelopen jaar goed, aldus spreker. Slechts enkelen hebben een slecht jaar gehad, maar dat was toch een heel klein percentage. We mogen dus danlcbaar terugzien op het afgelopen jaar. Ook de prijzen zyn in het be gin van 1950 goed te noemen. DE TENTOONSTELLING. Vervolgens ging de heer Koole nog even in op een gerucht dat de laatste tyd hardnekkig de ronde doet, n.l. de tentoonstelling. Hierover kon de voorzitter mededelen, dat deze zal worden gehouden op 14, 15 en 16 September, tezamen met de afd. Walcheren van de My. Tuinbouw en Plantkunde. Het is de bedoeling, om op die dagen eens te laten zien, wat onze kwekers van groenten, bloemen enz. gepresteerd hebben, na de inun datie op ons zo zwaar getroffen Wal cheren. Tenslotte besprak de voorzitter nog de verkaveling van de gronden, voornamelijk de tuinbouwgronden. Ik ben bang, zo zei de voorzitter, dat deze zaak over ert zonder ons wordt beslist door één of meer ambtenaren. Er wordt aan een practische tuinder nooit om advies gevraagd. MINDER LEDEN. Vervolgens bracht de secretaris, de heer L. Joziasse, het jaarverslag over 1949 uit. Hieruit bleek dat het ledental terug liep van 617 tot 583, dit tengevolge van uittreden of over lijden. In bet algelopen jaar veilden deze 583 leden voor een bedrag van 1.361.795,88. d.i. gemiddeld per lid 2.533.— tegen een bedrag van 517,90 per lid in 1939. Hieruit blijkt dat de tuinbouw in tensiever is dan voorheen op Walche ren het geval was. De oppervlakte cultuurgrond voor de tuinbouw op Walcheren moet dan ook eerder wor den uitgebreid dan worden ingekrom pen. Ook de eier-omzet steeg met onge veer 10.000. De secretaris memoreerde vervol gens de nieuwbouw, welke officieel werd geopend op 15 Maart 1950. Spreker noemde in dit verband het afgelopen jaar een van de belang rijkste jaren en wees er op dat de aanvoer- en emballageloods nog voor uitbreiding vatbaar zyn. De heer Jo ziasse besloot met de woorden: „Te- CENTRALISATIE VAN EIEREN De directeur, de heer W. Kweldam, betreurde het dat er zo weinig con tact bestond tussen de veiling en de leden. Ook ontbreekt er nog veel aan de sortering en het gewicht, hetgeen is gebleken uit de rapporten van de controleurs. Voor de goede gang van zaken is voor de export van eieren centralisatie noodzakelijk, aldus de directeur. De omzet over 1949 lichtte de heer Kweldam toe met enkele cyfers. Hard fruit f 230.000; klein fruit f 42.000; kasfruit f 27.000; aardappelen (vroe ge) f 66.000 en (late) f 21.000; groen ten f 653-000. De balans sloot met een bruto sal do van f 6.296,12 terwyl de baten van de exploitatierekening f 99.458.81 wa ren. Na het uitbrengen van het verslag Raad van Toezicht en de vaststelling van de bestuursvergoeding, werd overgegaan tot verkiezing van be stuursleden. De heren W. J. de Schip per en P. Ton Czn. werden herkozen. Als leden van de Raad van Toezicht werden herkozen de heren A. H. Geertse en T. Staat. Het veilingspercentage voor leden en niet-leden werd onveranderd vast gesteld, evenals de te heffen entree gelden en contributie. Tijdens de rondvraag dankte de heef W. J. de Schipper namens de jrzitt t\i dens de tot standkoming van d< vereniging de voorzitter voor 't vele werk dat deze verrichtte voor en tij- nieuwbouw. Ook kwam de bouw van do boter- bewaarplaats nog ter sprake. Deze zal onder ogen worden gezien, maar zy zal niet door de vereniging, maar door de gezamenlijke boterbewaar- ders worden geëxploiteerd. Tenslotte sprak nog de heer M- Wattel, hoofd-assi stent van de Ryics- tuinbouwvoorlichtingsdienst, die het besprokene in de vergadering hier en daar nog toehchtte. OPENING MOSSELSEIZOEN Het Aan- en Verkoopbureau voor Mosselen te Bergen op Zoom heeft 't voornemen het mosselseizoen 1950 1951, 28 Juni te openen. AANVOER PER TANKSCHIP VAN 1100 TON. Kosten ruim f 33.000 B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor om een crediet te verlenen van 32.500 en f 1100.voor de ver betering van de precaire watersitua tie in Vlissingen. Hiervoor zal water uit Rotterdam worden aangevoerd. Het is n.l. reeds vrij spoedig geble ken, dat de Waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch Vlaanderen" tengevol ge van 't droge tijdvak in het begin van deze maand, ondanks te waarde ren pogingen om Vlissingen te hel pen, niet in staat was zov^^ water te leveren, dat het aantal reizen van de tankboot, zoals dat was voorzien, inderdaad kon worden bereikt. Onder die omstandigheden hebben B. en W. de besprekingen met de Vtfssingse dame kreeg medaille van H.M. de Koningin voor haar kantwerk. De mooiste inzendingen werden bekroond. De attractieve huisvlyttentoonstel- liiig „Bezige Handen" in het Schut tershof en het Kunstmuseum te Mid delburg mag zich zoals ook kon wor den verwacht, in een buitengewoon druk bezoek verheugen. Inclusief de schoolkinderen hebben tot nu toe on geveer vierduizend mensen de expo sitie bezichtigd. Vooral gisteravond was het byzonder druk; op een gege ven moment moesten zelfs enkele honderden bezoekers eerst naar het Kunstmuseum worden gedirigeerd, daar het in het Schuttershof eivol was. Inmiddels zyn ook de bekroningen bekend gemaakt. De medaille \an H. M. de Koningin is toegekend aan me vrouw M. A. v. Brcen-van der Eyk uit Vlissingen voor haar prachtig kantwerk, de medaille van de Com missaris der Koningin aan de heer V. A. Tof fold te Sluiskil voor 't door hem gebouwde scheepsmodel. Schepenbouw: le pr. V. A. Toffoli. Sluiskil, med. Commissaris der Koningin. 2e pr. J. Bal, Vlissingen, med. N.V. Bouw meester, Borsius en v.fcd. Leyé. 3e pr. J. de Vuyst, Vlissingen, med. mr. Mes. 4e pr. J. Marijs. Vlissingen, med. A. Locke- (eer. 5e pr. J. Flipse, Vlissingen. med. Schulte en Thieme. 6e pr. P. A. v. d. Berkhof. Terneuzen, med. W. J. Hoen- camp. 7e pr. J. P. Paulusse, Terneuzen. med. P. de Vos. VUegtnlgenbouw: L. D. Griep, Middel burg. med. buurtver. Niéuwe Burg. Metaalbewerking: le pr. C. J. Nieuwen- UUis, Goes, (locomotief), zilveren med. üit het Volk-Voor het Volk. Ie pr. K. van Hoek. Vlissingen (spoorwegemplace ment). zilveren med. Uit het Vplk—Voor het Volk. 2e pr. A. de Hamer. Middel burg. med. L. J. Geers. 3e pr. A. de Graaf, Goes, med. N. Th. de Jong. Schilderen olieverf: le pr. F. Bliek, Middelburg, zilveren med. Uit het Volk- Voor het Volk. 2e pr. H. van Leuven, Souburg (Kamp Vliegveld), med. L. On derdak. 3e pr. J. v. d. Kommer, Dreischor. med. W. de Graaf. 4e pr. J. H. Popma, Middelburg, med. J. Ph. Koene. 5e pr. Jaquet, Kapelle-Biezelinge, med. J. Boom. Schilderen waterverf: le pr. C. B. Boer man, Terneuzen, med. C. Hamelink. Tekenen: le pr. F. Bosschaart, Sluis, med. A. Schout. 2c pr. J. Krijger. Mid delburg. med. A. Minderhoud. 3e pr. P. Rijken. Middelburg, med. buurtver. Span jaardstraat. Collectieve Inzending Coloriet: le pr. K. J. Holster, Middelburg, med, H. Pic- ters. 2e pr. A. D. Grims. Middelburg, med. J. P. van 't Hof. Frivolité-werk: le pr. Mevr, Tavenier- Boone, Middelburg, med. burg. Vlissin gen. 2e pr. Mej. H. Pagter, Middelburg, med. Ch. J. Mature. Knoop- en weefwerk: le pr. mej. M. Wagenvoort en de heer C. J. van Dordt. Middelburg, med. J. A. Tavenler. Haakwerk: le pr. mej. A. van Kuyk, Middelburg, zilver Uit het Volk-Voor het Volk. 2e pr. mevr. Everwijn, Middelburg, med. L. J. van 't Westende. 3e pr. mej. B. Hendriks, med. J. J. Kerkmeyer. Breiwerk: le pr. mevr. Houtekamer, Souburg, med. C. Phillpse. 2e pr. mevr. D. J. Waardenburg-Schoonen, Middelburg, brons Uit het Volk-Voor het Volk. Dames, U weet het natuurlyk Een overhemd met vas te boord is Iets, wat ied're man bekoort. Laat ons dan by uw keus ma ken, behulpzaam z\jn. Herenmodehuis Lange Delft II Middelburg. DE OESTERBROEDVAL Volgens Mededeling No. 2 van het Rijksinstituut voor Visseryonder- zoek is het aantal oesterlarven stij gende. Er werden er reeds 100 a 150 stuks per 100 liter water geteld, waarbij reeds enkele grote larven werden óntdekt. Rijpe larven wer den nog niet waargenomen, zodat nog geen aanslag is te verwachten. In de komende dagen wordt nog 'n verdere stijging van het aantal lar ven verwacht, en binnen enkele da gen verwacht men dc eerste aan slag. Het is nu maar te hopen dat het weer niet al te veel afkoelt, want een temperatuur van minstens 18 graden is nodig voor een goede ontwikkeling der larven. De pannen- leggers hebben nog geen haast, maar de eerste vrachten mosselschelpen werden reeds sedert Maandag j.l. ge zaaid. Borduurwerk: le pr. mevr. N. Humme- len-van Nood, Middelburg, zilver Uit het Volk-Voor het Volk. le pr. mevr. Huser- Wissink, Middelburg, med. mr. A. J. v. d. Weel. 2e pr. mevr. Pennings. Axel, med. F. B. den Boer. 2e pr. mej. Klaver, Vlis singen, med. J. C. Peek. 3e pr. mej. S. de Hullu, Middelburg, brons Uit het Volk- Voor het Volk. 3e pr. mej. M. de Pries ter, Middelburg, brons Uit het Volk-Voor het Volk. Kantwerk: le pr. mevr. N. A. van Breen-v. d. Eijk. Vlissingen. med. H.M. de Koningin. 2e pr. mej. Pieterse, St. Lau rens. med. burg. Oostburg. Meubels: le pr. S. R. Hermanides, Mid delburg, boekenbon buurtver. Nieuw Mid delburg. Houtzaagwerk: le pr. T. P. de Leeuw, Middelburg, med. L. A. Schenk. Inlegwerk: le pr. K. J. Jansen, Vlissin gen. fototoestel L. Helder. 2e pr. mej. M. C. Bosch, Middelburg, med. P. Casten- miller. Houtbewerking: le pr^K. A. de Bour- graaf. Middelburg. mcd.^F. Konraad. Speelgoed: le pr. A. Pot. Vlissingen, lauwerkr. Buurtver. Schuitvlotstr. le pr. P. Meyer, Middelburg, brons Uit het Volk- Voor het Volk. Beeldhouwwerk: le pr. H. Huissoon. Vlissingen. med. burgem. Middelburg. 2e pr. A. Jongepier, Vrouwenpolder, med. buurtver. Dampoort. 3e pr. W. N. de Jong. Souburg, med. M. Meulenberg. Houtsnijwerk: le pr. Jac. Castel, Sou burg. med. fa. G. W. den Boer. le pr. L. Korstanje. Kapelle-Biezelinge (boeren wagens). med. ir. M. Geuze. 2e pr. A. Luteijn, Breskens, med. buurtver. Vlas mark t. Diversen: le pr. I. Fastenau, Middelburg (brandweerauto), med. fa. J. Konraad en Zn. le pr. O. de Kleyn. Middelburg (viool) med. J. Vos. 2e pr. J. H. Bakker, Middel burg (sierschepen). med. baron v. d. Felts. 2e pr. W. F. Verduin, Middelburg (schilderij v. postzegels), med. burgem. Goes. 3e pr. B. C. van Sabben, Souburg (radio), blocnote fa. P. Hackenberg. Diversen, inzenders ben. 14 jaar: le pr. J. C. Mes. Middelburg. 2e pr. W. v. d. Hofstede. Middelburg. Ktnderzorg: Jongens ben. 14 Jaar: le pr. K. Rijkhals. 2e pr. A. Jansen v. Galen. 3e pr. J. Veerhoek. Kindcr/org: Jongens boven 14 j.: le pr. A. Hilleman. 2e pr. L. Hilleman. Klndcrzorg: Meisjes ben. 14 j.: le pr. Nel Overdulve. 2e pr. Leuntje Bredau. 3e pr. Corry van Gorsel. Kinderzorg: Meisjes boven 14 J.: le pr. Grada Kroon. 2e pr. M. Jansen. Vrouw, handwerken ben. 14 jaar: le pr. Jootje de Jager, le pr. EUa Tinbergen. 2e pr. Marietje van Wallenburg. Jeugdtekeningen: le pr. Cornells Mol, Middelburg. 2e pr. F. J. Bukkens. Vlis singen. Handwerkclubje Domburg: le pr. Jo Roelse, Domburg. 2e pr. Jo Franke, Dom burg. 3e pr. Neeltje de Jager. Domburg. Eindexamen Handels dagschool Middelburg. Gisteren slaagde voor het eind examen der Middelbare Handelsdag- school te Middelburg, de volgende candidaten C. v. Hercules, Middel burg; M. Hofman, Middelburg L. Lindenbergh, Wemeldinge; C. Mol, MiddelburgA. Rejjnhout, Middel burg; A. Tilroe, Nieuwdorp; L. Traas, Nieuwdorp. Afgewezen 3, terugge trokken 1 candidaat. Geslaagde paardenmarkt in Middelburg. Gistermorgen werd te Middelburg weer de jaarlijkse paardenmarkt ge houden. Er heerste op het marktter rein een gezellige drukte. Zelfs ko pers uit de Achterhoek waren naar Zeeland's hoofdstad gekomen, om de ze markt te bezoeken. De aanvoer mag goed genoemd worden. Ongeveer 100 paarden wer den aangevoerd. De kwaliteit was ta melijk goed cn er was een willige handel. Speciaal voor dc jaarlingen bestond veel belangstelling. Deze beestjes maakten pryzen varieerende tussen de f 350.en 550. Dc aanvoer van speenveulens was klein, en er was weinig handel in. Ook waren er weer goede werk paarden te krijgen tussen de 3 cn 6 jaar. Kortom het mag weer een ge slaagde markt worden genoemd. Postdirecteuren Terneuzen en Breskens benoemd. By beschikking van de directeur- generaal der P.T.T., zyn de bureau chefs der P.T.T., de heren E. B. de Groote te Amsterdam en G. van Heu- men te Rotterdam, benoemd tot di recteur van het postkantoor respec tievelijk te Breskens en Terneuzen. Waterleiding My. Tholen en de rede rij, die hiervoor tankschepen tor be schikking had, voortgezet en voorts is ook nagegaan in hoeverre verder afgelegen waterleidingbedryven, zo als die van Dordrecht en Rotterdam zouden kunnen bijspringen. Het bleek dat Tholen niet voldoende zekerheid te krap, terwijl Dordrecht bij warme kon bieden voor regelmatige aan voer. Het eiland Schouwen zat zelf dagen nauwelijks aan de eigen be hoefte bleek te kunnen voldoen. Rot terdam bleek zonder bezwaar water te kunnen leveren en maakte, wat de te leveren hoeveelheid betreft, ook geen voorbehoud. De beste oplossing is tlians water te doen aanvoeren uit Rotterdam met een tankschip van de N.V. Phs. van Ommerens Scheepvaartbedrijf al daar, welke daartoe thans een tank schip van 1100 ton ter beschikking heeft. De Koninkiyke Maatschappy „Dc Schelde" is bereid voor het sle pen van het tankschip zorg te drag- gen. De kosten van het per tankschip aan te voeren water bedragen per M3 1,64. Verwacht wordt dat twee reizen per week met het schip kunnen wor den gemaakt, zodat gemiddeld plm. 300 M3 water per dag zal kunnen worden verkregen. Door het vervan gen van het bovenbedoelde tankschip van 1100 ton door een van 1500 ton, hetwelk over enige vyeken mogelijk zal zijn, of door het in de vaart bren gen van een tweede tankschip, be staat de mogelijkheid aan de voor noemde aanvoer nog uitbreiding te geven. Voor het overpompen van het water zal een pomp aangeschaft die nen te worden. Nog slechts enkele dagen en dan zal West-Zeeuwsch Vlaanderen, meer in het bijzonder de centrum-gemeen te Oostburg, in het middelpunt staan van de Zeeuwse landbouw. De grote tentoonstelling, die ge houden zal worden ter gelegenheid van de jaarvergadering van ae Z. L. M., belooft de grootste te worden, die ooit in Zeeland is gehouden. De organisatie daarvan berust uitslui tend in handen van landbouwers uit West Zeeuwsch Vlaanderen, maar men kan er van verzekerd zyn, dat deze organisatie perfect zal zyn. Er wordt onder hoogspanning gewerkt en vele landbouwers zyn dag in, dag uit. in de weer met de voorbereiding. Men verwacht, speciaal Vrydag 30 Juni, ongeveer 15000 bezoekers. DE RIJTOER. Een geweldige organisatie eist de rytoer, die de gasten wordt aange boden. Aan deze rijtoer zullen niet minder dan 250 particuliere auto's en autobussen deelnemen. Bezien wij de route, die gevolgd zal worden, dan blykt daaruit, dat cr langs meer dere wegen gereden moet worden, die niet hepaalt geschikt zyn voor zo'n massaverkeer. Speciaal denken wy daarbij aan do weg van Retran- chement naar Cadzand en die van SasputHoofdplaat, Nieuwlandse molen naar IJzendijke, terwyl in laatste instantie ook de weg van IJzendyke, via Waterlandkerkje naar Oostburg, minder fraai is. Hier te- f enover staat natuurlyk, dat dc gas- en een stukje landbouwgebied bij uitnemendheid te zien zullen krijgen en daar gaat het tenslotte om. Ongetwijfeld zal de motorpolitie zorgen voor een vlot verloop, terwijl tevens de medewerking van de we genwacht is ingeroepen. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zyn, beloven deze Z.LiM.-da- gen ware hoogtijdagen te worden "Vest-Zeeuwi t-Zeeuwsch-Vlaande- voor geheel W ren. Op industrieterrein aan Zuidvlietstraat. Dezer dagen is overeenstemming bereikt tussen het gemeentebestuur van Goes en de Hollandse Fabriek van Melkproducten Voedingsmiddelen „Hollandia" N.V. te Vlaardingen over de aankoop van ca. 3000 m2 grond op het industrieterrein aan de Zuid vlietstraat. De „Hollandia" zal op deze grond een melkfabriek stichten, welke waarschijniyk volgend jaar gereed zal zyn. Behalve aan liet 5 7 man tclUendo fabriekspcrsoneel zal dit bedryf ook voor liet transport weer aan verscheidene mensen w erk geven. MAN OPGESPOORD. Maandag verliet zekere D. te Goes in overspannen toestand de echtelij ke woning. De man is te Hulst opge spoord, waarna hij naar een inrich ting werd overgebracht. LOODSDIENSTEN GESTAAKT WEGENS SLECHT WEER. Gistermorgen in alle vroegte zijn op dc Wielingen cn voor Vlissingen van 1 uur tot bijna 4 uur do loods- diensten gestaakt wegens het slech te weer. GOUDEN JUBILEUM Dinsdag vierde dc heer Jan Bon newei te Hoofdplaat, zyn gouden feest als muzikant van „Oefening Baart Kunst". Des avonds werd hem een serena de gebracht en door 't muziekgezel schap een zetel aangeboden. De heer Bonnewel is steeds een grote steun geweest voor het gezel schap, daar hy een uitmuntend^ mu zikant was. Node zal men hem nu zien heengaan, daar hij om gezond heidsredenen genoodzaakt is zijn ge liefd instrument te laten rusten. Mej. Suzanna A. C. P. Pilaar te Goes slaagde voor hot einddiploma solozang van het Amsterdams Conservatorium. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2