PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Dr. Plesman ijvert voor een eigen „plan" Zeeuwse aardbeienoogst is tegengevallen BILT Betere internationale samenwerking Begin Augustus eenheidsstaat? BENARDE URENIN EEN SCHACHT Volgend jaar proeven met bevloeiing Belgische textielstaking Maandag ten einde. DE VOORSPELT: WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 193e Jaargang - No.146 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie 8 vhd de Velde en f t» fen Boer Adj W de Pagtet Hootdrea. G BalUntyo Pi.verv.i W. Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMKNT'SPRIJS 32 ct. per week; f 3.91 p. tew.; £r p p. i 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent Bur vusstngen Walsti 58- -60 tel 2355 4 Ulnen (bg.g 2361 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (bg.g 22281; Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerjjstr. :^ienkzec^Js_Bogar^ Vrijdag 23 Juni 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. GEZAMENLIJK UITVOEREN VAN GROTE WERKEN. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Juni Onze souvereiniteit beschouwen we niet ten onrechte als een van onze hoogste nationale goederen. Vandaar, dat we er zo voor zichtig mee omspringen. Vooral de Duitse overheersing heeft ons de grote betekenis ervan doen beseffen. Maar de landen, die niet door de Duitsers bezet geweest zijn, gaven niet temin graag vrijwillig een deel van hun souvereiniteit prys om door onder linge samenwerking tot een sterke machtsontplooiing tegen de gemeen schappelijke vijand te komen. Men stelde toen vrijwel onbeperkt kapitalen ter beschikking en vergat onderlinge binnenlandse, politieke en andere ge schillen. Als men zich al dergelijke dingen van een geweldige importantie getroost om veldslagen en de oorlog te winnen, waarom zullen we dan ook niet een klein stukje van onze souvereiniteit offeren en geld fourneren om de wereld op te bouwen, om de welvaart te verhogen ende vrede te winnen? Ziedaar de kerngedachte van het plan, dat de directeur van de K.L.M. zij het niet in deze kwaliteit dr. A. Plesman, heeft opgesteld voor internationale samenwerking. Dr. Plesman heeft ons dit plan, dat reeds uit 1944 stamt en dus niets met een plan-Schuman, een plan- Stikker en de vele andere plannen, waarmede de wereld in de laatste tijd is verblijd, te maken heeft, toege licht. Het heeft aanvankelijk andere namen gedragen, doch na vele be sprekingen en onderhandelingen op internationaal niveau heeft het ein delijk de naam „Plan for Internatio nal Cooperation", dat is Plan voor Internationale Samenwerking, ge kregen. Waarom ging tot nu toe alles mis heeft dr. Plesman zich afgevraagd. Zijn conclusie was: omdat men dik wijls, wanneer fouten gemaakt wor den, hardnekkig blijft herhalen. Men moet een andere procedure kiezen. In zijn Plan meent de heer Plesman die gevonden te hebben. Hij komt dus met iets nieuws. Tot op dit ogenblik zweert elke mi nister, die naar een buitenlandse con ferentie gestuurd wordt, plechtig, dat hij de belangen van zijn land zal ver dedigen. Tengevolge van de verschei denheid dezer belangen komt men echter heel moeilijk tot overeenstem ming. Want ieder is gebonden aan de door zijn regering medegegeven in structie. Maak daarom één instantie in het land verantwoordelijk voor de sa menwerking met de gehele wereld, of althans met landen, waarmede men een blijvend contact wil onder houden, zegt de heer Plesman. Zo'n instituut of lichaam bestaat thans nergens, tenzij men de minister van Euitenlandse Zaken met zijn staf als zodanig wil aanmerken- Doch deze minister deelt zijn verantwoordelijk heid met het gehele kabinet. Dr. Plesman stelt de benoeming in elk land voor van 'n directeur-gene raal, die zelfstandig voor de interna tionale samenwerking verantwoorde lijk is en die in zijn fuctie gehand haafd wordt, ook als binnenlandse Ladderende nylons in hei Lagerhuis. Het vrouwelijke Lagerhuis- lid Jean Mann (Labour) is van plan Dinsdag a.s. een paar „geladderde" nylonkousen mee te nemen naar de vergadering van het Lagerhuis, om ze te tonen aan de minister van handel, Wilson, en hem te vra gen, of er niets gedaan kan worden om het publiek te vrij waren voor dure nylons van slechte kwaliteit. „Men had mij in de waan ge bracht, dat nylons niet ladde ren", aldus verklaarde mevr. Mann aan de verslaggever van de „Daily Telegraph", „doch ik begin te geloven, dat niets zo gemakkelijk laddert Als juist nylons Mevrouw Mann zeide. dat alleen een in Zwitserland ge kocht paar nylons aan haar verwachtingen had voldaan. De Eenheidsstaat zal, indieu er zicli geen bijzondere tegenslagen voordoen, begin Augustus een feit zijn, aldus een mededeling van de voorzitter van de gemengde commis sie voor het overleg tussen de R.I.S. en de Republiek Indonesië. Aan het eind van Juni zal de com missie gereed zijn met het ontwerp voor een grondwet, dat daarna zal worden aangeboden aan de regelin gen van de R.I.S. en de R.I. Hierna volgt een behandeling in de parle menten, waarvoor naar verwachting ongeveer een maand nodig zal zijn. Zestien personen dakloos door brand. Gistermorgen om half elf is brand uitgebroken in de voormalige mare chausseekazerne te Enschede, welk gebouw sedert geruime tijd werd be woond door drie gezinnen en een al leenwonende vrouw. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen en wist de brand tot de zolderverdieping te beperken. Deze brandde nog ge heel uit. In totaal zijn 16 personen dakloos geworden. Vissersboot door storm in moeilijkheden. Gisterochtend geraakte het kust- vissersvaartuig Katwijk 66 tegen over de vuurtoren van Scheveningen in moeilijkheden. Het scheepje werd door de harde wind en de vloed op de kust geworpen. De uit drie koppen bestaande bemanning sprong over boord en bracht zich. wadende door het water, in veiligheid.. De motor van de Katwijk 66, „Aaltje" is in tact gebleven, maar de visvangst ging verloren. Door de storm kwam het Wieringer vissersvaartuig Wieringen 105. bemand met twee personen bij Terschelling in moeilijkheden te verkeren. Het vaar tuig is door een reddingboot in de haven binnengebracht. Vierde dader overval op Jockeyclub gepakt. De vierde dader van de overval op de Jockeyclub in Den Haag, gepleegd op 24 April j.l. is gearresteerd. Het is een zekere W. H. van der W., gebo ren in Bandoeng, die er ook van wordt verdacht te zijn betrokken bij een aantal taxi-overvallen. Houding van Nederlanders in Indonesië defaitistisch? Een medewerker van de New York Herald Tribune heeft de houding van vele Nederlanders in Indonesië defaitistisch genoemd. Dit zal vol gens hem leiden tot een snelle afne ming van de Nederlandse invloed al daar. Hij ziet tevens grote kansen liggen voor de Verenigde Staten. Ondermeer schrift hij „Of de Ne derlands-Indonesische Unie ooit méér zal zijn dan een samengaan op pa pier, of zelfs in stand zal blijven, is afhankelijk van vele factoren, waar van de psychologische zeker niet de minst belangrijke is." politieke beroeringen een of meer mi nisters of het gehele kabinet tot af treden dwingen. Dr. Plesman's Plan is uiteindelijk bedoeld voor een samenwerking fan het internationale bedrijfsleven, voor de uitvoering van grote werken van publiek nut; van werken, waartoe 't afzonderlijke particuliere initiatief niet in staat is. Het dient dus de we reldeconomie. In verschillende delen van de we reld zijn projecten voor de aanleg van kanalen en van tunnels, voor het vruchtbaar maken van grote land streken enz., doch zij komen niet tot uitvoering door een gebrek aan ka pitaal en meermalen ook door een te kort aan arbeiders. Wij moeten in dit opzicht actief zijn, zegt dr. Plesman. Want door de mo derne techniek neemt de productie van energie en neemt ook de wereld rijkdom sterk toe. De landen moeten hun overtollige energie kwijt. In Amerika, dat door het plan Marshall dertien milliard dollar spendeert aan de wereldopbouw van Europa, ziet men terdege in, dat men door dit of fer niet alleen het oude werelddeel, maar ook zich zelf helpt. De landen moeten hun energie kwijt op een be hoorlijke manier, niet door een nieu we oorlog te ontketenen eh veldsla gen te winnen, maar door vredelie vender arbeidsterreinen te zoeken. Daarvoor juist zijn de grote publieke werken van enorm belang. Premie vrijwillige ziekenverzekering verhoogd De Ziekenfondsraad heeft besloten geen wijziging te brengen in de oor- spronkelijke mededeling, dat met in gang van 2 Juli de premie voor vrij willige verzekering tot tachtig cent per week per persoon van zestien jaar en "ouder zal worden verhoogd. De premieverhoging zal voorlopig niet gelden voor degenen, die een uit kering krachtens de noodwet Drees genieten. Journalistieke prijs voor artikelen over Nederland. Op initiatief van Albert Balink, hoofdredacteur van „The Knicker bocker". hebben vyftig Nederlandse industriële en zakenlijke ondernemin gen een som gelds bijeen gebracht voor de instelling van een „Willem de Zwijger-prijs" ter nagedachtenis der 14 Amerikaanse journalisten, die in Juli 1949 óp de thuisreis van In donesië het slachtoffer werden van een vliegongeluk. De prijs, bestaande uit een gouden medaille en een be drag van 2500 dollar, zal jaarlijks worden uitgereikt aan het beste arti kel, door een Amerikaan in een Ame- kaans dagblad of tijdschrift, in het afgelopen jaar gepubliceerd over een onderwerp, dat een bijdrage beoogt tot een beter begrip van Nederlandse problemen "en de Nederlandse levens opvatting. Op 28 September zal de prijs voor de eerste maal worden toe gekend. Engels schip lek geslagen. Een Engels transportvaartuig is gistermorgen op de Haaksgronden vastgelopen en lek geslagen. Het kon echter op eigen kracht de rede van Den Helder bereiken. Daar heeft de R.S. 7, een sleepboot van de Kon. Marine, contact kunnen maken, waarna het schip, dat veel water had gemaakt, de haven werd binnenge sleept. Aan boord bevonden zich ze ven opvarenden, onder wie de vrouw van de kapitein. 44-jarige oorlogsgewonde wil Kanaal overzwemmen. Een 44-jarige Amerikaanse oor logsgewonde, die van Engeland uit het Kanaal wil overzwemmen mag van de emigratie-autoriteiten in Southampton niet van boord. Hij j *T j» heeft te weinig geld by zich om al *n ^eine Noordzweedse stadje die tijd in zijn onderhoud te voor- Ljusne is men uren bezig geweest zien en om dan nog de terugreis te j met pogingen om een ^ouwarbeider Zweed bij de haren uit de modder getrokken. betalen. Fraser, zo heet de man, wil nu naar Cherbourg, om dan van Frankrijk uit het Kanaal over te zwemmen. Hij wil laten zien tot wat een oor logsgewonde in staat is, om daarmee de belangstelling voor de oorlogs veteranen te vergroten. te redden, die in een negen meter nauwe schacht was gevallen. Onder in bevond zich klei, waarin de man wegzakte. Het duurde enige tijd voordat men zijn hulpgeroep ver nam en toen men toesnelde was hij reeds tot aan het middel weggezakt. De ongelukkige, Larsson geheten, Woensdagmorgen trok een windhoos oyer het Westelyk deel van Noor:'- Braoant, w aarbij hier en daar aanzienlijke schade w.-,„ üigericht. Voorai de plaatsen Dinteloord, Fynnard en Willemstad werden zwaar getroffen. De windhoos boven hpt Hollands Diep bij Willemsstad. kon zijn armen niet gebruiken, om dat de schacht niet meer dan 30 Cm. doorsnede had. Met koortsachtige haast begonnen brandweerlieden en anderen een nieuwe schacht te gra ven, doch toen men nog slechts en kele voet diep had te graven was Larsson reeds tot aan zijn kin weg gezakt. Hij was zeer verzwakt en had de moed al opgegeven. Later gelukte het een brandweer man met een touw onder zijn armen in de put af te dalen en Larsson bij zijn haren tot het middel uit de klei te trekken. Toen men hem echter met een windas wilde ophalen bleek zijn voet bekneld te zijn zodat be sloten werd met het opgraven van de andere schacht voort te gaan. Tenslotte gelukte het hem zijn voet vrij te maken en men kon hem op halen. De geredde werd in het ziekenhuis onderzocht, doch bleek geen lichame lijk letsel opgelopen te hebben. Wel was hij geheel van streek. Thans 31 Juli begin Benelux-conferentie. In regeringskringen te Brussel ver klaart men, dat de conferentie van' de ministers der Beneluxlanden op 31 Juli te Brussel of te Oostende zal worden geopend. Het overleg zou tot 2 Augustus duren. Hulp voor Willemstad. Ter leniging van de eerste nood. die gisteren in Willemstad is ontstaan ten gevolge van de windhoos heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Ro de Kruis een bedrag van 5000 ter beschikking van deze gemeente ge steld. GROTE HOEVEELHEDEN AARDBEIEN WERDEN DOORGEDRAAID. A De verwachting dat men dit jaar eens overvloedig aardbeien kon eten, is niet in vervulling gegaan. De oogst is lelyk tegenvallen. De bloei en de vrachtzetting deden alle goeds verwachten, doch de langdurige droogte werd oorzaak dat vele vruchten te klein bleven en noodrijp werden. Voor de telers was dit een financiële tegenvaller doordat een lagere kilo-opbrengst werd verkregen, tenvyl de kwaliteit ook aan de zeer matige leant was. Dit had tot gevolg dat practisch niets voor export in aanmerking kwam en flinke partyen aardbeien voor het vat bestemd werden. Doordat tevoren door 't Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen een „bodem" in de markt was gelegd, werden grote hoeveelheden tegen de garantieprijs inge nomen, vooral de vroege Madame Lefeber, in de week van 10 t.m. 17 Juni op de Kapelse veiling zelfs 80 a 90% van de aanvoer die straks als pulp hun weg zullen moeten vinden naar de jamfabrieken e.d. Totaal is In Kapelle ongeveer 25 ton doorgedraaid, op de andere Bev. veilingen beperkte zich dit slechts tot enkele duizenden kg. Enkele malen was 't daardoor voor de fruithandelaren moeiiyk partijtjes te bemachtigen voor de directe con sumptie. Hoe goed overigens de minimum prijzen zijn ter voorkoming van „af- braakprijzen", kan toch ook weer de vraag rijzen of dit systeem stimule rend zal werken ter bevordering van het streven naar kwaliteitsverbete ring. Daarbij komt, dat momenteel nog een heffing wordt geheven om de afzet van de resterende pulp van vorig jaar mogelijk te maken. Kwaliteitsverbetering? In andere streken van ons land waar veel aard beien worden geteeld, o.a. het Ken- nemerland, komt veel zandgrond voor welke zich goed leent voor be regening en bevloeiing. Daar men in Zeeland toch ook altyd nog met 220 h.a. aardbeien zit, waarvan plm. 130 h.a. in Zuid-Beveland, blijkt men voornemens te zyn volgend jaar ook de mogelijkheid onder ogen te willen zien of hier beregening of bevloeiing mogelijk is. Uiteraard zit men met de moeilijkheid van de aanvoer van het water. Het grondwater zit te diep of is zout. Het zal dus wel met leidingwater moeten gebeuren. In ieder.geval is het de overweging waard. Er zal zo enigszins mogelii! der afhankelijk te zijn van de na tuurlijke regenval. DE KERSENOOGST IS GOED, TENZIJ. Met de kersenoogst gaat het goed. De vroege Early Rivers doen het be vredigend, ook wat de financiële op brengst betreft. Bü de verpachtingen is voor de Itersen ongeveer 1520 ct. op hout betaald, hetgeen een goede pacht mag worden genoemd. De re gen van de laatste dagen heeft nog niet veel schade aangericht, doch wanneer het slechte weer blijft aan houden gaat men het gevaar lopen dat de kersen gaan scheuren. En dan zou het er wel eens minder rooskleu rig voor de pachters kunnen gaan uitzien. De groene pluk van de kruisbessen is practisch afgelopen. Hier kan van een goede oogst gesproken worden. Er kon tegen redelijke prijzen wor den afgeleverd, voornamelijk voor export naar Engeland en verder voor de conservenfabrieken. De vroege plukkers hebben ditmaal geen voor deel gehad, daar de prijzen van begin tot eind vrijwel stationnair zijn ge weest. Zij die dus later hebben ge plukt, zaten dit jaar door een grote re kilo-opbrengst aan de beste zijde. De rode en zwarte bessen zullen een matig tot goede oogst opleveren, terwijl Üe frambozen goed zullen worden. Ook van de pruimen wordt een ma tig tot goede oogst venvacht, met uitzondering van de Reine Claude d'Althann, welke aan de zwakke kant is. APPELS EN PEREN. Zoals reeds eerder opgemerkt, zul len de appels en peren dit jaar geen topoogst leveren. De verwachtingen zijn: iets hoger dan 60% van de op- brengst van vorig jaar. De appelen doen het matig tot goed. met uitzon dering van de Transparante de Cron- eel. terwijl vooral in O.Z. Beveland Anti-communistische wet in Australië opgeschort. De wet tot ontbinding van de communistische party in Australië zal eerst over drie maanden weer aan het parlement worden voorge legd. De Senaat, waarin Labour als oppositiepartij de meerderheid heeft, kon het over de wet niet eens worden. De wet van de weemoed. Het Amerikaanse Congres heeft Truman een wet ter tekening toege zonden, volgens welke het cavalerie- paard uit de dienst van het leger wordt genomen. Waals protest tegen televisie over 625 lijnen. Het Waalse nationaal congres heeft een communiqué uitgegeven, waarin 't volgende wordt verklaard: „Het Waalse congres volgt met de meeste aandacht de ontwikkeling van de televisiekwestie in België in verband met de geruchten, als zou definitief het systeem van de 625 lij nen, naar Nederlands voorbeeld, zijn gekozen, in plaats van het systeem met 819 lijnen zoals in Frankrijk. Deze keuze is geenszins ingegeven door geldige technische redenen en kan alleen berusten op de bedoeling Wallonië uitzendingen op te dringen, die geheel vfeemd zijn aan zyn gees tesgesteldheid en zijn cultuur. „Het Waalse nationale congres ziet in deze keuze opnieuw een bewijs van het Vlaamse imperialisme". Gisterochtend ontspoorde een rijtuig van de electrische trein uit Zaandam even voor binnenkomst te Amsterdam. Er waren geen persoonlijke ongelukben. Het treinverkeer ondervindt enige ver traging. Superbe achterblijven en plaatselijk ook de Yellow Transparante en Bramley Seedling. De peren zullen het iets minder doen dan de appels, doordat enkele rassen sterk hebben geruid. De zwakkelingen zijn hier ditmaal de Bonne Louise d'Avranche en de Le- gipont. Verder zyn de Comtesse de Paris en de Doyenne du Commice over het algemeen slecht, terwijl de Triumph de Vienne practisch mislukt is. MEELDAUW BREIDT UIT. Dit jaar doet zich ook het ver schijnsel voor, dat de meeldauw, wel ke tot voor enkele jaren uitsluitend in Oost Zuid-Beveland voorkwam, nu practisch overal langzaam uitbreidt. De beste remedie hiertegen is tot dusver nog wel, het uitknippen van de aangetaste scheuten. Naar andere bestrijdingsmiddelen wordt gezocht. Tenslotte nog de groenten. Ook de ze hebben sterk geleden van de droogte. In het bijzonder de vroege rardanpelen, die niet voldoende kon den uitgroeien en de andijvie alsmede Bespreking leidde tot accoord. Na een bespreking gistermiddag tussen de Belgische minister van Economische Zaken, Eyskens, en af gevaardigden van werknemers en werkgevers in de textielindustrie, is een accoord bereikt. Op grond hier van zullen de arbeiders in de textiel industrie, die vier weken geleden het werk neerlegden, aanstaande Maan dag het werk hervatten. Ongeveer 4.000 arbeiders van de Belgische scheepsherstelinduslrie, die meer dan een maand geleden het werk neerlegden, hebben besloten vandaag het werk te hervatten. De staking had ten doel de loon eisen te ondersteunen. Naar ver luidt is overeenstemming tussen werknemers en werkgevers bereik! De bijzonderheden der overeenkomst zijn echter nog niet bekend. Ter dood veroordeelde soldaat in vrijheid. Gisteren heeft de bevelhebber van het Britse Rynleger de invryheids- stelling van de soldaat Linsell bevo len, die door een militair gerechtshof ter dood veroordeeld was wegens het doodschieten van een Duitse agent van politie. Het vonnis werd in Mei i geveld. Linsell verklaarde geschoten te hebben, toen de agent, „die zeer I dronken was", weigerde mee te gaan. De agent bevond zich in een auto met enige anderen. Het schot werd op de auto gelost. Linsell, die toen op wacht stond, beriep zich voor het gerecht op de „order tot doden". Op 't besluit van de bevelhebber is geen beroep piogelijk. Gelijkstelling der negers „bedreiging der beschaving" Beide huizen van het parlement van Alabama hebben de onlangs door het Amerikaanse Hooggerechtshof gedane uitspraak tegen achterstellen van negers van de hand gewezen als een „bedreiging van de Zuidelijke be schaving". Deze afwijzing werd ver vat in twee met algemene stemmen aangenomen resoluties, waarin ver klaard werd dat men zich geen ver menging van blanke en negerkinde ren op de openbare scholen wilde la ten opdringen en tot voorzichtigheid werd gemaand „om oprakelen van het conflict tussen de rassen te ver mijden". De uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof werd onlangs, zoals gemeld, gedaan ten aanzien van se- gregatie-practijken aan de universi teit van Öklahama en in restauratie wagens van treinen. Franse regering stelde vertrouwenskwestie. De Franse premier, Bidault, heeft de vertrouwenskwestie gesteld, na dat de Nationale Vergadering tegen de wil der regering in een socialis tisch voorstel tot verhoging der amb tenarensalarissen goedgekeurd had. De minister van financiën. Petsche, verklaarde, dat het voorstel strijdig was met de wet van Januari, waar bij de maximum cijfers der begroting van dit jaar Werden vastgesteld. Over de vertrouwenskwestie zal Zaterdagochtend gestemd worden. Nieuwe Amerikaanse bevelhebber in Europa. President Truman heeft luitenant- generaal Manton Sprague Eddy be noemd tot opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa. De president heeft de Senaat verzocht de benoeming van generaal Eddy goed te keuren, evenals het ontslag met rangverhoging van generaal Huëbner als opperbevelhebber in Eu ropa en plaatsvervangend bevelheb ber in de Amerikaanse zóne van Duitsland. iets gedaan moeten worden om min- t de Cox Oranje Pippin en de Laxtor. de sla, die snel in het zaad kwamen. WISSELEND BEWOLKT Geldig tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Matige, af en toe nog vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1