De verhoging der Pensioenen ORANJE-GROENE KRUIS IN ZEELAND GROEIT Middelburgse schooljeugd deed Verkeers-examen CHAUFFEURS KREGEN HUN DIPLOMA Waren de vrouwen vroeger mooier 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 JUNI 1950 WETSONTWERPEN THANS VERSCHENEN. Extra uitgaven belopen 16 millioen. De reeds aangekondigde wetsont werpen tot verhoging van de pen sioenen met een bijzondere toeslag en de toekenning van een kindertoelage aan de gepensionneerder. hebben thans de Tweede Kamer bereikt. Aan de Memorie van Toelichting ontlenen wij dat de regering ervan overtuigd is. dat vele gepensionneer- den, vooral die met lage pensioenen, in financiële nood verkeren. Zij is daarom bereid boven de reeds ver leende toeslag op pensioen tot een be drag van ca. 40 millioen hiervoor nog een bedrag van 16 millioen beschik baar te stellen. Hiervan zal een be drag van 3.750.000 bestemd worden voor het toekennen van de kinderbij slag aan de gepensionneerden. Het resterende bedrag van 12.250.000 zou de regering willen aanwenden voor het verlenen van een toeslag overeenkomstig de hieronder nader aan te duiden regeling. Zij meent, dat, gezien de toestand van 's landatfinan- ciën, hiermede de grens bereikt is, waartoe kan worden gegaan, hoezeer zij ook overtuigd is, dat daarmede de nood onder de gepensionneerden niet volkomen wordt gelenigd. Men verlie- ze hierbjj echter niet uit het oog, dat door de toeslagen, welke reeds ten be hoeve van de gepensionneerden wer den verleend, zij reeds in relatief gesproken belangrijk gunstiger omstandigheden verkeren dan zij. die van de rente van 'n gering vermogen of van lijfrente moeten leven. De regering heeft na rijp beraad gemeend in redelijkheid de belangen van de gepensionneerden het best te dienen door indiening van een geheel nieuw wetsontwerp, waarbij niet in gang van 1 Januari 1950 ann de ge pensionneerden, voor zover dezen in de termen komen voor een toeslag in gevolge de zogenaamde toeslagwet, 'n jaarlijkse bijzondere toeslag wordt toegekend van 90 en aan de overige gepensionn. van 50, een en ander met dien verstande, dat de bijzondere toeslag: a. 1.0 pet van pensioen en toeslag (en extra-bijslag voor militairen) niet zal overschrijden; b. te zamen met pensioen en toeslag en extra-bijslag de maxima van 4800 (eigen pensioen), f 2000 (kost winnerspensioen), 2200 (weduwen- pensioen), 2.950 "(weduwenpensioen militaire oorlogsslachtoffers) 4000 (gezinspensioen) 500 (wezenpen sioen) en 1000 (volle-wezenpen sioen) niet zal overschrijden. Het verschil van 40 in de thans voorgestelde toeslagen is dan te be schouwen als een nadere tegemoetko ming aan de gepensionneerden met 'n toeslag, terwijl het bedrag van 50 moet worden gezien als een maatre gel om ook aan de overige gepension neerden althans enige tegemoetko ming te verlenen. Op deze wijze wordt voldaan aan het verlangen van de Kamer om alle gepensionneerden in de verbetering van de toeslag te betrekken en om 't verschil in de maxima der weduwe pensioenen van vóór 1 Januari 1947 en van die, welke op of na die datum zijn vastgesteld, te verkleinen zonder dat daadoor de onderlinge verhouding tussen de pensioenen wordt verstoord. Voor de pensioenen, die met inbe grip van de huidige toeslag en extra- bijslag beneden 500, respectievelijk 900 blijven, fs een bijzondere toeslag van 10% voorgesteld om te voorko men, dat de toeslag op het pensioen uit een nevenbetrek king, alsmede op militaire pensioe nen. toegekend uit hoofde van een ge ringe invaliditeit, onevenredig zou worden ten opzichte van het pensioen. DE KINDERTOESLAG Omtrent de kindertoeslag, waar van de toekenning in een afzonderlijk wetsontwerp is vastgesteld, wordt in de daarby behorende memorie van toelichting o.m. opgemerkt: Naar de mening van de regering zou 't niet juist zijn aan haar, die krach tens een vrijwillige verzekering een weduwepensioen genieten, kindertoe lage toe te kennen, aangezien dit bui ten het object der overeenkomst valt. Echter heeft de regering gemeend Grote verontwaardiging in Overslag. Raad wijst samenvoeging met Zuiddorpe van de hand. hierop een uitzondering te moeten maken voor degenen, die uit hoofde van een ingevolge wettelijke bepalin gen gesloten verzekering "wórden ge- pensionneerd, aangezien bii deze ver zekering de belanghebbenden, wat hun bijdrage voor uitzicht op gezins pensioen betreft, als met ambtenaren in actieve dienst gelijkgesteld zijn te beschouwen. Tevens wordt medegedeeld, dat ook vóór 1922 ontslagen ambtenaren on der de kindertoeslagregeling vallen. De kindertoelage vereist uitgaven tot een bedrag van 3.745.000. Raadslid van Krabbendijke plotseling overleden. Toen dc heer M. de Jonge, raadslid van Krabbcndijke. zich naar hét Werk begaf, zakte hij plotseling op straat ineen. Korte tijd later is hij overleden. De heer De Jonge is 63 jaar oud ge worden. Hij was raadslid van 5 Sep tember 1939 tot 1941 en van 1946 tot heden en vertegenwoordigde Gemeen tebelangen. Voorts was hij o.a. voor zitter van de Woningtoewïjzingscom- missie. Na aanrijding overleden. De 82-jarige C. uit Kemseke, die in Kapellebrug door een auto werd aangereden, is in het ziekenhuis te Hulst aan de gevolgen van deze kan- ryding overleden. MEIK EN PUUR Kwatta blijven altijd geldig N.V. KWATTA BREDA Zeeuwse fruitteeltdeskun digen naar Amerika. In het kader 'van de E.C.A.-liulp aan Nederland zal eind Augustus een commissie bestaande uit de heren ir. A. W. van <lc Plassche, directeur van de tuinbouw, Ir. W. van Soest, r\jks- tuinbouwconsulcnt in Zeeland, M. Paardekoopcr, van het Centraal Bu reau van de tuinbouwveilingen en ir. Joh. Bos, redacteur van de „Fruit teelt" een studiereis naar Amerika maken. Op deze reis welke ongeveer 3 V2 maand zal duren, zullen speciaal de. pluk. afzet, sortering, verpakking en bewaring in koelhuizen van het Ame rikaanse fruit worden bestudeerd. Nu allervvege in ons land wordt ge zocht naar mogelijkheden om de af zet van het fruit, door aantrekkelijke verpakking e.d. te verbeteren, zal de reis van deze commissie wellicht van grodt belang kunnen zijn. Autobus reed van dijk te Middelburg. ONPRETTIG EINDE VAN EEN PRETTIG UITSTAPJE. Gistermorgen vroeg omstreeks 2 uur is een touringcar uit Vlis- singen. waarmede ruim tien personen een uitstapje naar Valkenburg had den gemaakt, door nog niet geheel opgehelderde oorzaak bij de spoor wegovergang te Middelburg van de dijk afgereden, omgekanteld en met de wielen omhoog vlak naast de spoorlijn terecht gekomen. Wonder boven wonder bekwamen inzittenden geen letsel. Wel wa ren zy natuurlijk zeer geschrokken en één dame moest in het ziekenhuis een behandeling voor shock onder gaan. Een jongetje brulde zo hard, dat gasten van een hotel op de Los- kade het hoorden. De autobus werd korte tyd na het ongeval weer op de weg gebracht. Hoewel de bovenzijde en de zijkanten van de carrosserie ingedeukt waren, viel de materiële schade toch nog mee. Eerste vergadering na de reorganisatie. De Provinciale afdeling van het Oranje-Groene Kruis kwam Woens dagmiddag voor dc eerste maal na de reorganisatie, in „dè Prins van Oran je" te Goes in algemene vergadering byecn. Uit verslagen en besprekingen kwam de dankbaarheid tot uiting over de groei van de jonge organisatie i en het vertrouwen waarmee men de toekomst tegemoet gaat. Na opening met schriftlezing en gebed, sprak do voorzitter, de heer D. Kodde uit Zoutelande een welkomst woord, inzonderheid tot de spreekster van deze middag, Zuster Voorhoeve, dokter J. R. v. d. Borgh, inspecteur van de Volksgezondheid, de heer R. Smit. directeur van het bureau van de landelijke Oranje-Groene Kruis vereniging en de heer de Reij van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk. De stand van zaken is thans zo, dat de vereniging binnen zeer korte tijd rechtspersoonlijkheid zal verkrijgen. Zeeland is thans de eerste provincie welke een prov. vereniging van het Oranje-Groene Kruis bezit. Van het Prov. bestuur wordt grote medewer king ondervonden. Reeds nu wordt BEVOLKING LEEFDE AUTOMATISCH MEE. „Heb ik iets verkeerd gedaan, meneer?" Vele Middelburgers hebben giste ren uit een soort van medeleven met de. 240 schoolkinderen, die zich daar voor hadden opgegeven, het verkeers- examen mee afgelegd. Zij zagen de politieagenten en" leerlingen van de machinistenschool met grote lijsten staan, zy zagen de kinderen met de grote nummers fietsen en lopen, kort om zij geraakten zelf in een examen- stemming! Om half negen begon de bedrijvig heid al. Bij de Schouwburg hadden de deelnemers zich opgesteld en re gelmatig verlieten zij „de start". Van de Schouwburg werd gereden langs de gasfabriek, vervolgens langs de Herengracht, over de Seisbinnenbrug, vervolgens Kromme Wele-Vlasmarkt dan rechts over de Markt naar de Gravenstraat, rechts de Zusterstraat in. Plein 1940, over de Pottenmarkt, Markt en langs het stadhuis, dooi de Lange Delft en Koorkerkstraat, de Korte Giststraat, daarna weer rechts af de St. Pieterstraat in, Korte Delft, Dam, Molstraat, Koepoortstraat, Mo lenwater om vervolgens bij de Schouwburg weer te eindigen: In deze route waren verschillende verkeersproblemen ingelast. De schooljeugd lette goed op en probeerde zo min mogelijk fouten te maken. Even stonden we op de hoek van de Lange Delft en de Markt te kijken. Een agent noteerde de voorbij komende nummers. Er werden op dit gedeelte welttig fouten gemaakt, maar plotseling hield hy één van de kinderen aan. Dodelijk verschrikt keek de wielrijdster op, zwaaide zo als ze had geleerd met haar arm, ten teken dat ze wilde afstappen en vroeg toen met een hoog rode kleur: „Heb ik iets verkeerd gedaan, me neer?" Gelukkig moest de agent al leen weten van welke school zij kwam, zodat de reis vol goede moed weer kon worden voortgezet. ONDER HOOG GELEIDE. In een speciale vergadering heeft de gemeenteraad van Overslag de nieuwe plannen van Gedep. Staten. tot een gemeentelhke herindeling in l onder de jongelui -een paar oudere he- t-Zeeuwsch Vlaanderen bespro- ren. Het bleek, dat de school uit Oost- Onder al deze wielryders en rijd sters viel ons een bijzondere groep op. Bij de Schouwburg bemerkten we Oost-Zeeuwsch Vlaanderen bespro ken. Met grote verontwaardiging werd het plan om Zuiddorpe en Overslag samen te voegen door de raadsleden ontvangen. Men was van mening, dat Zuiddorpe een arme en niet vooruitstrevende gemeente is zo dat Overslag geschaad zou worden, indien het met deze gemeente samen gevoegd zou worden. De raad besloot een comité op te richten, dat een door alle bewoners van Overslag boven de 18 jaar getekend request zal opmaken. Samenwerking ïr.et Koewacht achtte men veel aannemelijker, vooral ook, omdat de samenwerking met Zuid dorpe niet zo heel goea is. MEVR. ROOSEVELT VERTROKKEN Mevr. Roosevelt heeft Woensdag Den Haag per auto verlaten. Zij is op weg naar Brussel, waar zij waar schijnlijk enige tijd zal verblijven. DE HEER L. J. CORSTANJE f Na een kort ziekbed overleed te Middelburg op 66-jarige leeftijd de heer L. J. Corstanje, die vele jaren zowel op kerkelijk als maatschap pelijk gebied talrijke functies heeft vervuld. Zo was hij ouderling en notabel der Ned. Heiw. gemeente en secretaris van de kerkelijke kiesvereniging „Op dat zij allen één zijn". Jarenlang was de overledene voorzitter van de afde ling „Middelburg" van de Bakkers- bond, terwijl hij het vorig jaar. na vele jaren penningmeester te zijn ge weest. tot voorzitter van de Zeeuwse Bakkcrsbond werd gekozen. kapelle was aangekomen, onder lei ding van niemand minder dande burgemeester en het personeel van de secretarie. Wij weten niet of zij ook aan het examen wilden deelnemen, het getuigt in elk geval de goede wil en de belangstelling voor dit nuttige werk. De voetgangers hadden een kortere route, welke meer in de buurt Van de Schouwburg bleef. Om hen het examen echter niet al te gemakkelijk te maken, werden zij na afloop van 't practische gedeelte, nog theoretisch geëxamineerd. Er werden hén aller lei vragen gesteld over alle mogelijke spelen: waar wel en waar niet mag worden gevoetbald, geknikkerd, enz. enz. Niet alleen Middelburg was in ac tie, zoals hieruit blykt. In de mor genuren was de stad aan de beurt, 's Middags echter kwam de jeugd van verschillende omliggende dorpen naar de stad, om eveneens het exa men af te leggen. De wielryders kwa men n.l- uit Oostkapelle, Gapinge en Koudekerke. Om deze, jongens en meisjes, dfe minder bekend zijn. met de stad, tegemoet te komen, werd de route enigszins vereenvoudigd. GOED WERK VAK VEILIG VERKEER. Een woord van lof komt hier zeker toe aan het bestuur van de Ver. Vei lig Verkeer afd. Middelburg voor het vele werk, dat het geheel belangeloos verrichtte. Veel tyd werd besteed aan de administratie en veel overleg was nodig voordat men het eens was over de te rijden en te lopen route. Ook de Ryks- en Gemeentepolitie en de leer lingen van de machinistenschool komt een woord van dank toe voor hun me dewerking op de contróleposten. Het examen stond onder leiding van de heer F. A. Rosendaal, die werd bij gestaan door een tweetal deskundi gen, n.l. de commissaris van politie van Middelburg, de heer M. A. Rene- man en majoor G. H. van Helden, districtscommandant der Rijkspolitie in Zeeland. De heer Reneman was aanwezig als voorzitter van de exa mencommissie voor de stad, terwijl de heer van Helden, voorzitter is van de examen-commissie van dé'dorpen.' Ook vandaag zullen nog examens worden afgelegd, echter niet in Mid delburg zelf, maar in de dorpen Rit- them, Domburg en Meliskerke. Hier zal het examen staan onder leiding van de Rijkspolitie. Arbeider viel in scheepsruim. Gistermorgen omstreeks half elf is te Sas van Gent bij het laden van de kustvaarder „Hondsrug", die voor de Stijfsel- en Glucosefabriek lag, de heer M. J. Ploegaert uit Philippine in het ruim gevallen en in zorgwekkende toestand naar het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Met een aantal mede-arbeiders was P. bezig een dëkzeil over reeds gela den goederen te leggen, toen er een regenbui losbarstte. Men wilde naar de fabriek rennen om daar te schui len, maar P. gleed uit en viel in het ruim. Gisteravond was zijn toestand bevredigend. NA AFLOOP. Na afloop van de examens kwamen de medewerkers nog even samen in de Schouwburg. De heer E. Visscher, voorzitter van de Ver. voor Veilig Verkeer, afd. Zeeland, sprak de aan wezigen toe en dankte allen voor de bereidwillige medewerking. ,,A1 vijf tien jaar nemen wij deze examens af" aldus spreker „en we kunnen zeggen, ze staan op hoog peil." In het bijzon der dankte spreker mevr. Mazure, voor haar steeds grote activiteit. Aan de examens in Middelburg hebben totaal ongeveer 250 fietsers meegedaan en ongeveer 45 voetgan gers, waarbij leerlingen van 10 scho len uit de stad. Na afloop van het sanienzyn werd met een klein gezelschap nog een be zoek gebracht aan het in wording zijnde Verkèerslokaal in School C aan de Bree. De verschillende verkeers borden worden vervaardigd door leer lingen van de afdeling Schilderen van de Ambachtsschool. Installatie burgemeester van Middelburg op 3 Juli. Mr. dr. N. Bolkestein bracht gisteren officieus bezoek. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde burgemeester van Middel burg, mr, dr. N. Bolkestein, op Maan dag 3 Juli in de middaguren in de grote zaal van het Schuttershof wor den geïnstalleerd. Gistermiddag heeft mr, dr. Bolkestein in handen van de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casern- broot, de burgemeesterseed afgelegd. Mr. dr. Bolkestêin bracht gisteren een officieus bezoek aan Middelburg. Na de beëidiging tér Provinciale Griffie werd hij door het college van B. en W. ontvangen. Hij liet zich voorlichten over Middelburgse aan gelegenheden. Iri Hotel „De Burg" werd 'a avonds een maaltijd gebruikt, waaraan, be halve de wnd. burgemeester en d( wethouders, ook de" gemeentesecreta ris aanzat. Hierna bracht mr. dr. Bolkestein nog een bezoek aan de tentoonstelling „Bezige Handen", waarover hij zich in lovende zin uit liet. Hedenmorgen heeft hij zijn toe komstige woon- en werkstad weer veriaten. Diploma-uitreiking 3e EVO- ehauffeurscursus. Te Goes reikte de heer C. Ouwe hand, directeur van gem. werken te Vlissingen, als werkgever aan een aantal geslaagden van de 3e E.V.O.- chauffeurscursus het zilveren diplo ma B. van vakbekwaamheid uit. Voor deze plechtigheid waren be halve het bestuur van het district Zeeland van de Eigen Vervoerders Organisatie, de examencommissie en de geslaagden, ook verschillende werkgevers, de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de dis trictscommandant der rijkspolitie, majoor G. H. van Helden en de com missaris van politie te Middelburg, Grootste schoonheidsontdekking sinds 1863 ZUIVERHEID TEN TOP GEVOERD. Er is altijd een strijdvraag ge weest, of de vrouwen vroeger mooier waren dan nu. „Mooi" is natuurlijk ook een kwestie van smaak en van tijd. Indien men af beeldingen ziet van eertijds be roemde schoonheden, vraagt men zich soms af, waaraan deze vrou wen hun faam te danken hadden. Zeker is het. dat de moderne vrouw over schoonheidsmiddelen, beschikt, die haar, zusters van wel-,, eer niet kenden. En één vgn/ dè* beste schoonheidsmiddelen-is een goede, door en door zuivere zeep. Dobbelman in Nijmegen bezit thans een zg. „Sharples"-installatie, die de zuiverheid van Castella Schoon- heidszeep ten top voert met een kracht, 14.000 maal werkzamer dan de zwaartekracht. Deze installatie vormt de grootste vooruitgang in de zeepindustrie sinds 1863 en zet gro te kracht bij aan het motto, dat zo sterk verbonden is aan Castella: Iedere vrouw kan mooi zijn. De nieuwe Castella-kwaliteit, onzeg baar zuiver en zacht, bereid met de fijnste huidverjongende oliën, doet zélfs een verwaarloosde huid bin nen de zeven dagen duidelijk ople ven. Gedeelte Middelburgse brug gearriveerd. Gisteravond heeft de „Telegraaf 18" het vaste gedeelte van de nieuwe Middelburgse kanaalbrug. de z.g. „aanbrug". te bestemder plaatse ge bracht. Vandaag zal een grote bok, die reeds ligt te wacliten by de Blau- wedijk, de metalen constructie op lichten en op landhoofd en pijler plaatsen. Oesterexport naar België, België heeft in Mei jl. 40.350 Ne derlandse oesters geïmporteerd. Di.t aantal is voor de maand Mei betrek kelijk hoog, gezien het feit, dat het goede oesterseizoen einde April af liep. Zeeuwse vereniging te Hilversum helpt muziek vereniging. Dezer dagen ontving de heer F. D. van Vessem, wethouder van Bruinis- se, van de vereniging „De Zeeuwen" te Hilversum de som van 142. Dit bedrag werd hem ter hand ge steld door het bestuurslid van deze vereniging, de lieer L. .1. Dijkman, bestemd voor de muziekvereniging „Nu met Hope" voor de aankoop van niéuwe instrumenten. Door de Hilversumse vereniging was een zeer geslaagde bazar genou- dten, met het doel, culturele vereni gingen in Zeeland te helpen. Een be wijs dat een Zeeuw, waar ook ter we reld, saamhorigheid blijft gevoelen met de bewoners der eilanden, waar hij het levenslicht aanschouwde. de heer M. A. Reneman, in „de Prins van Oranje" te Goes bijeenkomen. Nadat de voorzitter van de E.V.O., de heer J. Duvekot, een welkomst woord had gesproken, wees hij op de waarde van het chauffeursdiploma. Dit laatste werd ook onderstreept door de heer B. W. Alink uit Wemel- dinge als lid van de examencommis sie. Doordat ditmaal de beschikking werd verkregen over de Ambachts school. is het examen op de meest prettige wyze afgenomen kunnen worden. Daar de chauffeurs, die in groepsverband studeerden beter voor de dag kwamen dan zij, die zich indi vidueel voorbereidden, gaf hy de werkgevers in overweging om de cursisten te helpen een groep te vor men. opdat een goed resultaat kan worden verkregen. Het percentage geslaagden gaat steeds omhoog, zo dat een stand van vakbekwame chauffeurs wordt verkregen. Met de raad voor de geslaagden: „wees een heer in het verkeer, een levende re clame voor het bedrijf en een zorgza me vader voor uw auto", besloot de ze spreker zijn speechje. DE UITREIKING. Hierna reikte de heer Ouwehand op een gezellige, geestige wijze de diploma's uit. Het was hem opgeval len dat er nog zo weinig examen- candidaten uit Zeeuwsch Vlaanderen waren. Het zou ook in het belang van de werkgevers daar zijn. wan neer dit aantal werd vergroot. In de voorgaande jaren heeft Zeeland bij de examens geen slecht figuur gesla gen. Het percentage geslaagden kwam steeds boven het landelijk ge middelde uit. Dit jaar is 62 Van de candidaten geslaagd. Een extra gelukwens ontvingen de heren J. de Fagter cn P. Schot uit Vlissingen, die elk drie negens op hun punten- lijstjé kregen. Voorts merkte dc heer Ouwehand tenslotte nog op, dat het vaak de ge woonte is. dat gediplomeerde chauf feurs in een hogere loonklassc ko men. Nadat nog een aantal prijsjes on der de geslaagden was verloot, dood de heer Alink nog de suggestie om een club van gediplomeerden te vor men, waarin van tijd tot tyd nieuwe kennis kan worden vergaard, bijv. bij de komende nieuwe Wegenverkeers wet. Ook bracht h'ö de concierge van de Ambachtsschool te Goes dank voor zijn goede zorgen bij het exa men. De directeur van deze school, de heer C. J. Buurman, zegde ook voor volgende jaren weer alle mede werking toe, de heer Snoep uit Mid delburg sprak een dankwoord na mens de werkgevers, waarna de voor zitter, de heer Duvekot, uit naam van de verkeersbonden tenslotte nog al len dank bracht die gratis aan de cursus en het examen hun medewer king hadden verleend. ook een prov. subsidie verkregen. Tenslotte wees de voorzitter er in zyn openingswoord op, dat bij alle werk en dat van de barmhartigheid in het bijzonder, toch vooral het oog steeds gericht moet zijn op God. Medegedeeld werd dat de Ver. tot instandhouding van het Chr. zieken huis „Bethesda" te Vlissingen, tot de vereniging is toegetreden. Na vaststelling der notulen en het aanbrengen van enige ondergeschikte wijzigingen in de statuten, bracht de secretaris, de heer A. J. Leenhouts uit Vlissingen het jaarverslag uit. Het jaar 1949 werd beheerst door de reorganisatie van de kring tot prov. vereniging. Deze wijziging moet van groot belang worden geacht. Op de landelijke vergadering werd in ver band hiermee zelfs opgemerkt dat van Zeeland de victorie begint. Met dankbaarheid werd gememoreerd dat een prov. subsidie van 10 cent per lid zal worden ontvangen. De secretaris liet daarom ook een opwekking horen om het ledental op te voeren. Dat dit mogelijk is, bewees de afd. Yerseke waar in 5 maanden tijd het aantal le den van 550 tot 760 steeg. Het aantal leden van de prov. vereniging be draagt thans, voor zover de afdelin gen^ hiervan opgave deden, in totaal Uit de rekening van de penning meester, ds Renting van Heinkens- zand bleek, dat de financiële positie der vereniging sterk verbeterd is. Het batig saldo bedraagt thans 231,73. De begroting werd vastgesteld tot 'n bedrag van 1000. Onder de geraam de uitgaven komt o.m. voor 500 voor de T.B.C.-bestrijding, door 0,25 per kind per dag te verstrekken voor opname in sanatoria. Voorts 200 voor kinderuitzending en 200 voor aanschaf verpleegartikelen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren A. J. Leenhouts en J. Schipper bij acclamatie herbe noemd. Hierna wees de secretaris nog ou de mogelijkheid om in bepaalde gj vallen steun te verkrygen van de Cei trale Ver. voor lichamelijk gebrekl?. gen in Nederland. Zo is o.m. aan de afd. Vlissingen een invalidewagen toegezegd. DE DIACONESSENARBEID Na de pauze vertelde mej. Zuster Voorhoeve, oud-besturend zuster van het diaconessenhuie te Haarlem, een en ander over het ontstaan en de ont wikkeling van de diaconessènarbeid. Zij zette hierbij uiteen dat het diaco- nessenwerk zijn ontstaan in de Bijbel vindt. De diaconesscnhuizen in Ne derland dragen een interkerkelijk ka rakter, waarbij de ziekenhuisverple- ging en de wijkverpleging op de voor grond is gekomen. Momenteel is er 'n kleincré kring van vrouwen, die zich willen doen inzegenen. Hoewel men uiteraard gaarne ziet dat meis jes zich gedreven door de liefde van Christus voor dit werk aanmelden, worden toch in de diaconessenhuizen ook meisjes tot gewoon verpleegster opgeleid. Nadat de voorzitter de'Spreekster had dank gebracht, verkreeg- de heer Smiit van het Centraal-bureau nog het woord, om uitdrukking te geven aan de vreugde over de ontwikkeling van de Zeeuwse afdeling. Hy bracht dank aan de secretaris voor zijn vele arbeid, terwijl hy tevens opwekte naar buiten als Oranje-Groene Kruis op te treden. Nog teveel wordt er ar beid door de zusters verricht waarbij niet duidelijk tot uiting komt dst dit zusters van het Oranje-Groene Kruis zijn. Dokter v. d. Borgh gaf hierna nog enkele wenken. Hy achtte een juiste taakomschrijving van de Prov. ver eniging gewenst, terwijl hij tevens samenwerking met andere kruisver enigingen bepleitte. De voorzitter zegde alle samenwer king toe. echter onder behoud van zelfstandigheid. Ook de vertegenwoordiger van de Stichting Zeeland zegde voor de toe komst alle medewerking aan het Oranje-Groene Kruis toe. Met een slotwoord van en dankge bed door ds Renting werd deze verga dering gesloten. Veilings vereniging Zuid- Bevelaivd breidt koel- capaciteit uit. In de Dinsdag 27 Juni a.s. te hou den algemene vergadering van de Veilingsvereniging Zuid Beveland te Goes zal een plan in bespreking ko men om tegen volgend jaar de voor malige stroopfabriek in de Poel, wel ke thans voor de helft tot koelhuis is ingericht, geheel aan het koelen dienstbaar te maken. De koelcapaci- teit te Goes zou hiermee dan weer met 5 a 600.000 kg. toenemen. Voorts wil men het pakstation uitbreiden. In het boekjaar April 194931 Maart 1950 werd een omzet van 5.324.027,54 bereikt. Dc voornaam ste van de geveilde producten wer den gevormd door de appels (10.610.285 kg, opbr. 2.113.390,27), peren (6.699.088 kg. 1.087.900,38)., zwarte bessen (332.270 kg. mét 298.712.52), pruimen (1.269.492 kg. 218.108.77), kruisbessen (414.646 kg. 234.534.10), stamboncn (653.609 kg. 235.299.34), en eieren met 385.659 29. De balans per 31 Maart 1950 geeft jn activa en passiva een bedrag van 1.191.876,51 aan. De rekening der ingehouden veilingspercentages geeft een bedrag van 266.347.03 te zien. Op gebouwen, inventaris en materi aal werd een bedrag van 125.709.77 afgeschreven, welke niet ten laste der exploitatierekeningen werden ge bracht. De baten bestonden o.m. uit: Provisies 189.222.07, materïaalex- ploitatie 47.462.84. exploitatie tran sportrekening 2.662.03, exploitatie koelhuis 701.84, exploitatie eiervei- ling 4.128.25. Voorgesteld wordt voor 1950/1951 de volgende provisies te heffen: aan- voerveiling: leden 5%. gasten 7C,.. Monsterveiling en administratief vei len: leden 3%, gasten 5%, boomgaar den 2%. Hierin is begrepen de hef fing voor het afzetfonds van het centraal bureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2