PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT West-Brabant door windhoos geteisterd 0£ BILT Grote schade in Dinteloord, Steenbergen en Willemstad OPTIMISTISCHE GELUIDEN UIT BELGIE OVER DE BENELUX KONINKLIJK BEZOEK AAN HOGE NOORDEN BESLOTEN CHRISTENVROUWEN WAREN IN ZIERIKZEE BIJEEN VOORSPELT '193e Jaargang - No.145 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. b, den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred.. G. Balllntlin. Pl.verv.: W. Leertouwer en A Bosshardt. ABtJNNKMEN l'SPRIJS 32 Ct. per week; f 3.90 p kw.; fr p p. I 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESXENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 Juni 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels l 1 iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur v'ilsstngen Waistr 58— 4 lijnen (b.gg 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel 102; Temeuzen: Brouwcrjjstr. 2; Zierikzee: N.^ogarustr^C260.J^^s Niets was bestand tegen de windkracht. (Van onze speciale verslaggever) De Woensdagmorgen van de 21ste Juni 1950 zal in West Brabant nog jaren de nodige gesprekstof opleveren. Een windhoos met ongekende kracht heeft deze streek geteisterd en voornamelijk in Steenbergen, Din teloord, Fijnaart en Willemstad grote schade aangericht. De wind kwam uit de richting Tholcn en bereikte met groot geraas het eerst Dinteloord. Eerst dacht men dat het een rookkolom was. Spoedig bleek echter het te gendeel. Volgens ooggetuigen bewoog de hoos zich als een witte streep met grote snelheid langs een donkere he mel en trok met veel geraas over het land, totdat zij zich Doven het Hol lands Diep in een zuil van opgestuwd water oploste. Woensdagochtend rond half elf trok de windhoos over het Noord westelijk gedeelte van de gemeente Dinteloord (N.-Br.). In een ogenblik tijds werden van een groot aantal huizen de pannen van de daken ge- 'fmkt en hoog de lucht ingeslingerd, Terwijl in verschillende straten de kozijnen uit de huizen werden ge drukt. Door de luchtdruk werden enige duivenhokken en kleine schuurtjes, welke aphterin de tuinen stonden, opgenomen en tegen deze huizen gesmeten. De materiële schade is aanzienlijk. Het N.W. deel van Dinteloord werd beschadigd en vervolgens bewoog de hoos zich in N.Ö. lichting met als volgend slachtoffer Willemstad. Hier was de schade groter dan in Dintel oord. De bewoners van het stadje werden om 10 uur opgeschrikt door een gerommel in de verte, dat snel aangroeide tot een enorm lawaai. Schuttingen en dakpannen werden door de lucht geslingerd en honder den meters verder neergesmeten, bo men werden ontworteld en kwamen met zware klappen op de grond te recht. Vijfentwintig huizen werden zwaar beschadigd, twee noodwonin gen werden geheel vernield en acht gezinnen zijn door de verwoesting dakloos geworden. Alle ambachtslie den in de gemeente zijn opgeroepen voor herstel- en opruimingswerk zaamheden. De dakloze gezinnen zijn in andere huizen ondergebracht. ENORM GERAAS. De mensen in Dinteloord hoor den de hoos met veel geraas aanko men en wisten zich ijlings in veilig heid te stellen. „Eer we goed en wel wisten wat er gebeurde, vertelde een vrouw, die druk bezig was de ravage op te rui men, was de bui al voorbij. Het duur de maar enige momenten. In de Kerkring werden een paar ji-i en noodwoningen totaal vernield. Mej. Groeneveld, die daar woonde, was achter in het tuintje met haar dochter aan het werk. „Ik hoorde ineens een geweldig leven langs de Singel aan komen sui zen" zei de vrouw, „en 't geleek veel of er een zwaar onweer laag over dc grond rolde. Toen zag ik plotseling de hoos aan komen razen en in luttele seconden vlogen de daken van de woningen door de lucht. Met loeiend lawaai trok de hoos verder langs de huizen van de Kerk ring en alle dakpannen en goten werden afgerukt. De deuren en ra men werden uit de hengsels gelicht en tegen de grond geslagen. De dakbe dekking werd weggevaagd en alles in deze woningen werd kort en klein geslagen. De schilderijen en andere wandversiering werden totaal ver nield". Naast haar woonde mej. Zwijgers. Zij was met haar iy>-jarig dochter tje thuis toen de hoos over trok en Raad van Britse Joden contra Duitse vice-consul. De raad van Blitse Joden heeft 'n verklaring uitgegeven, waarin gepro testeerd wordt tegen een uitlating van de pas-benoemde Duitse vice- consul in Engeland, Wurmann. Wur- mann heeft volgens de „Picture Poss" verklaard, dat „in 50 jaar tijds de behandeling van de Joden door de Nazi's in het juiste daglicht zal komen te staan". Een dergelijke zinspeling op een poli tiek, welke de koelbloedige massa moord onder de meest schokkende omstandigheden van zes millioen on schuldige mannen, vrouwen en kin deren met zich bracht, kan slechts beschouwd worden als een instem ming met dergelijke wreedheden, al dus de verklaring. Voorts zou naar het oordeel van Wurmann Hitier in 1939 een histo risch verantwoorde figuur zijn ge weest. Hitier zou niet gehandeld heb ben zoals hij deed, indien hij had ge weten welk lijden over Duitsland zou komen, met andere woorden, zo gaat de raad verder, Wurmann be kommert zich slechts om het lijden van Duitsland en niet om het 'leed dat Hitiers slachtoffers ondergingen. Toestand van Generaal Smuts weer ernstig. Generaal Smuts heeft een slechte nacht gehad en zijn toestand was Woensdag weer ernstig, aldus het of ficiële communiqué van zijn dokters. In het bijzonder baart de toestand van 2ij'ri hart zorgen. hoewel in deze woning een even grote vernieling werd aangericht, kwamen de beide mensen er zonder verwondingen af. Ook waren er wel humoristische gevallen. Een kloek met kuikens met hok en al werd in Fijnaart meege sleurd. Waar dit terecht is gekomen weet nog niemand. Een houten huisje van de douane aan het Hollands Diep te Willemstad werd finaal het water in geslagen. Het was een fantastisch gezicht de hoos aan te zien komen, vertelden verschillende mensen in Willemstad. Over de velden trok zij met veel geraas alles omver werkend wat in haar weg kwam. Het hooi lag kilome ters ver langs de wegen. Op 2 km. afstand hoorde een kran tenbezorger de hoos aankomen van de richting Dinteloord. Over het dak van een boerderij trok de hoos, allé pannen vlogen in de lucht en dan trok het geheel met veel lawaai voorbij, in de richting van het Hol lands Diep. Een geweldige watermas sa zoog de hoos op, er ontstond een kolom van 10-tallen meters hoogte. Door het geweldige gewicht zakte de hoos spoedig daar in elkaar. In een tuin in het dorp kwam een ontwortelde boom terecht, waar vandaan weet niemand. Tegen de kerk sloeg een goot met lijst aan splinters, die tientallen me ters verder van een huis was wegge rukt. Een duivenhok met duiven er in werd tegen een huis gesmeten, kort om hoe het mogelijk is, dat er* on danks deze grote vernieling geen ernstige gewonden of nog erger zyn gevallen, mag wel een wonder heten. Er waren straten, waar de hoos door was getrokken die grote schade hadden opgelopen, maar dan was de hoos weer weggedraaid en waren de volgende straten, waardoor de wind hoos was gegaan zonder enige ver nielingen er af gekomen. Vermoedelijk is de hoos uit de Schelde opgetrokken gedurende het onweer. Ook bij Ossendrecht, Huybergen en Hoogerheide woedde het noodweer. Kier viel een zo hevige regen, dat de wegen in een oogwenk blank stonden en alle verkeer gestoord werd. ONWEER MET ZWARE HAGEL BUI BOVEN JUTPHAAS. Ook boven het dorp Jutphaas in Utrecht ontlastte zich Woensdag morgen omstreeks half twaalf een onweer, dat gepaard ging met zware hagelbuien. Er vielen stenen waar van enkele een doorsnee van meer dan vijf centimeter hadden. Grote schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. Van de ap pel- en perebomen werden de vruch ten afgeslagen. De kersenoogst is grotendeels verloren gegaan. De tuinders kregen ernstige glasschade. De straten stonden blank en de riool- putten konden het water niet ver zwelgen. OP DE VELUWE. Op de grens van de gemeenten Hoe velaken, Terschuur, Zwartebroek en Achterveld woedde gisteren eveneens een windhoos, gepaard gaande met een slagregen, die grote schade aanrichtte. Van acht boerderijen werd de kap afgerukt; één ervan kwam 700 meter verder terecht. Tientallen hooibergen gingen de lucht in, benevens een kip penhok met 200 kippen. Ongeveer 180 bomen werden ontworteld. Goede verwachtingen en tevredenheid over wat werd bereikt. Na aankomst in Groningen per Koninklijke trein, reden H. 31. Ko ningin Juliana en Z. Iv. H. Prins Bernhard in een calèche naar de bin nenstad. Bestrijding vogelpest in nieuw stadium. In bepaalde gevallen inenting. Op grond van liet ernstige verloop van de pseudo-vogelpest in enkele ge bieden is thans besloten, dat in be paalde gevallen lot inenting van het pluimvee zal worden overgegaan. Daar aan deze inenting enkele na delen zgn verbonden (o.a. duurt het ongeveer 10 dagen na de inenting al vorens onvatbaarheid optreedt) wordt de beslissing over het feit of de pluim- Bevo'.king van Oost-Groningen bood een stamboek- merrie acn. I misch Ziekenhuis te Groningen, waar I de patiënten in de tuin de hoge gas- ten toezongen. Ruim tienduizend schoolkinderen brachten vervolgens 1 een welluidende aubade op het Markt- •icin. viphopaera me ;ie.; en ïongens B,„ot succes geworden. Hoeu-e. H SïïïSE'EÜK dan de regen in stromen neerviel, zaaj Spraj< de burgemeester, mr, P, Koninklijke trein stopte niet op de juiste plaats Ook de tweede dag van het konin- kiijk bezoek aan Groningen is oen ■erd het vurig enthousiasme van de Groningers niet uitgeblust: in alle ge meenten, die met een bezoek werden vereerd, was de bevolking op de been om het koninklijk paar een hartelijke ontvangst te bereiden en de jeugd zong het hoogste lied. 's Morgens brachten de Koningin en de Prins een bezoek aan het Acade- Sabotage oorzaak van scheepsramp in Rode Zee? De Londense „Daily Graphic" meldt dat in het midden-Oosten ge- stationneerde beambten van de Brit se geheime dienst zich met spoed naar de Rode Zee hebben begeven, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de „geheimzinnige ontploffing", welke de ondergang werd van de „Indian Enterprise". „Zij zullen", aldus dit blad, „de mo gelijkheid van sabotage onderzoeken". De Labour-party en het plan-Schuman. Een groep Labourleden heeft een amendement ingediend op de conser- vatief-liberale motie, waarin er op aan wordt gedrongen, dat Engeland zal deelnemen aan de besprekingen over het plan te Parijs. Premier Attlee heeft op een bij eenkomst van de parlementsfraetie der Labourpartij verklaard, dat de regering zich bij haar onderhandelin gen met andere regeringen niet de handen mocht laten binden door de verklaring van het partijbestuur. De Labourregering zal bjj het En- veestapel in een bepaalde streek zal j g-eise parlement Maandag een motie worden mgeent, ter beoordeling van 1 - -- - - - de betrokken inspecteurs van de Vec- artseriijkundige Dienst overgelaten. Verwacht mag worden, dat binnen enkele dagen met de.inenting zal wor den begonnen. De inenting' zal ge schieden met zgn. dode entstof. Hier uit vloeien in het algemeen geeii' na delen voor de ingeente kippen en de i eierindustrie voort. De duur van de i immuniteit bedraagt evenwel slechts enkele maanden. Maar er zijn nog vele voetangels en klemmen. In 't jaarverslag van het Belgisch co mité voor de Benelux-samenwerking wordt \crklaard, dat de verdere ont wikkeling van de Benelux-Unie met optimisme tegemoet gezien kan wor den.' Het verslag stelt vast, dat de in werkingtreding van de economische unie, die voor 1 Juli a.s. was voorzien, door dc politieke toestand waarschijn lijk zal worden vertraagd. In 't begin zal dit nieuwe regiem geen grote verschilpunten vertonen met net- geen tevoren reeds bestond, o.a. als ge volg van het handhaven van een aan tal beperkingen op financieel en mo netair gebied. Het is evenwel waar schijnlijk, dat deze laatste zeer spoe dig zullen verdwijnen. Wat het fiscaal aspect van de unie betreft, vestigt 't verslag de aandacht op de overeenkomst betreffende de eenmaking van de accijnsrechten. Dit zal waarschijnlijk binnenkort ook gel den'voor bier en alcohol, hoewel er zeer ernstige moeilijkheden bestaan. Deze vloeien o.a. voort uit het verschil in wetgeving in de Beneluxlanden. Het verslag legt de nadruk op de al gemene tevredenheid, die in België kan worden vastgesteld sedert de voor unie van kracht werd. Ongeveer 90 van de Belgische uitvoer naar Neder land werd vrijgemaakt en het sijsteem van de vergunning-verklaring werd vergemakkelijkt. Van 1 October 1949 tot 1 Juli 1950 werd een uitvoer naar Nederland voorzien van in totaal fr. 15 milliard. Het jaarlijkse volume van de Belgi sche uitvoer naar Nederland zal bij gevolg 20 milliard francs bedragen, hetgeen 25 c/o van de totale uitvoer betekent. DE MARSHALL-HULP. Dit gunstige resultaat is voorna melijk te danken aan de Marshall hulp, waardoor Nederland in staat is zijn aankopen te betalen aan zijn handelspartner, doch mag eveneens worden toegeschreven aan de credie- ten, die door België aan Nederland werden verleend, hoe gering deze ook waren. Indien de toewijzingen van het Marshall-plan annzienlyk zouden verminderen vóórdat een oplossing is gevonden voor het moeilijke pro bleem der betalingen in dc Benelux, zouden de thans bestaande vrijma kingen van het handelsverkeer niet gehandhaafd kunnen worden. In dat geval zou handhaving van een zeker evenwicht het herstel der contingen- teringen noodzakelijk maken. Een dergelijke maatregel zou even wel ernstige schade toebrengen aan de toenaderingsgedachte tussen de drie landen. De berichten zijn op het ogenblik echter geruststellend. DE BELGISCHE LANDBOUW. Het verslag merkt voorts nog op, dat het gebrek aan evenwicht in de betalingsbalans der Beneluxpartners betalingsbalans van de drie landen in evenwicht gebracht te worden. Ook wordt er op gewezen, dat de massale uitvoer der ijzer- en staalin dustrie en der textielnijverheid naar Nederland niet kan voortduren. Deze ..hausse" zal eindigen op het ogen blik, dat Nederland verzadigd is. De Uitvoer zal zich dan op een normaal niveau stabiliseren. Men acht het noodzakelijk, dat de Belgische landbouwers, zich zo snel mogelijk aan de nieuwe toestand aanpassen, hun methodes modernise ren en hun organisatie verbeteren. Het zou niet passend zijn, zo wordt betoogd, dat de Belgische landbouw de vorming van een unie belemmert, het zou ook niet juist zijn in België een landbouwindustrie op te richten en de landbouw kunstmatig te be schermen. Tenslotte wordt in het jaarverslag de nadruk gelegd op de noodzaak der oprichting van hogere Benelux-oi'ganen. Franse elsctrische locomotieven voor Nederland. De eerste van een serie van vijftig hypermoderne electrische locomotieven voor de Nederlandse Spoorwegen heeft Dinsdag de werkplaatsen ,,Alst- hom" te Belfort verlaten. Deze locomotieven, die vier motoren van elk 650 paardekrachten hebben, zullen de Nederlandse treinen met een snelheid van 135 per uur voorttrekken. Chinese nationalisten vallen Brits schip aan. Zeven vliegtuigen van de nationa listische Chinese luchtmacht hebben het gestrande Britse schip Anhui en het reddingsschip Hanjang met bom men én machinegeweervuur aange vallen. zo verklaren de eigenaren van de beide schepen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en er is geen schade aangericht. Beide sche pen liggen voor Swatou. De Anhui was op 16 Juni nabij de haven Swatow aan de grond gezet nadat zij op een mijn was gelopen. r~ traditioneel is. Toch dient de totale denkt te nemen. „Politieagenten" in zwembroek. Twee in badcostuum gehulde beschonken Zweedse zeelieden waanden zich gisteren „politie agent", toen zij bij de Westsluis te Terneuzen niet alleen 't ver keer op hun manier regelden, maai* dit oolc bizonder hinder den. Toen de echte politie ten tonele verscheen bleken zij ech ter niet zo lastig. Rustig lieten zij zich naar hun schip terug brengen. Regering zou belangrijk rapport hebben geweigerd. Het Tweede Kamerlid de heer J. Reijers (C.H.) heeft aan de minister van Uniezaken schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de regering een rapport van de legercommandant, ltn.-gen. Buurman van Vreeden, over de hachelijke toestand van de Neder landse burgerlijke bevolking in Indo nesië zou hebben geweigerd. Hij zou gaarne vernemen, indien dit juist is, welke overwegingen de regering hiertoe noopten. Voorts vraagt hij of de be langen van de burgerlijke bevolking na het wegtrekken van onze troepen voldoende zijn gewaarborgd en zo ïiiet, welke maatregelen de minister indienen over het plan-Schuman, waarin verzocht wordt om een uiting van vertrouwen in haar houding, al dus wordt in politieke kringen te Londen vernomen. Film over Vincent van Gogli. De Britse filmproducent Herbert Wilcox is voornemens een film over het leven van Vincent van Gogh te maken. De hoofdrol zou worden ver tolkt door Trevor Howard. De bin nenopnamen zouden in Engeland on de buitenopnamen in Arles en Mont- martre worden gemaakt. Kinderzorg in Indonesië. De uitvoerende raad van het kinder noodfonds der V.N. heeft alle fondsen, (een bedrag van ruim 1,4 millioen dol lars). die noodzakelijk zijn-voor het gehele programma voor Indonesië toe gekend. Bovendien heeft de uitvoeren de raad zijn goedkeuring gehecht aan een extra toewijzing van 100.000 dol lars voor aanvullende hulp aan Azië. Indonesië zal ook een deel van deze extra toewijzing ontvangen. Geslaagde landdag van Gewest Zeeland van N.C.V.B. Uit alle delen van Zeeland waren gisteren in Zierikzec de leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond bijeen om daar hun gewestelijke land dag te houden. De strakke hoofdtooi van de Walcherse en de Schouwense drachten, de mooie Cadzandse mutsen en het fijne kantwerk aan de Be- velandse kappen, deze bonte wemeling van Zeeuwse kleding, gaf het stille Zierikzec deze dag een fleurige e® feestelijke aanblik. Niet minder dan 1000 deelneemsters hadden zich in de Kerk te Zierikz.ee verzameld, toen de presidente van het gewest Zeeland, mevr. de Jong- Bikker, het openingswoord uitsprak. Mevrouw de Jong heette de deel neemsters hartelijk welkom en bracht vooral dank aan het bestuur van afd. Zierikzee, in het bijzonder mevr. D. H.Baas-Kemp, burgemeester W. Baas van Kerkwerve en de kerkvoogdij, die zo bereidwillig de kerk ter beschik king van de landdag had gesteld. Zij betreurde het, dat alle deelneemsters nog niet aanwezig waren. De R.T.M. had nl. 't verkeer over 't veer Anna Jacobapolder-Zijpe niet aange kund, waardoor sommige van de 28 autobussen enkele ux*en hadden moe ten wachten. Mevrouw de Jong legde de nadruk op het interkerkelijk karakter van de bond, waardoor thans vrouwen van alle kerkgezindten eendrachtig bijeen waren. Want, zo vervolgde de voor zitster haar openingswoord, doordat wij kinderen van één Vader zijn, moe ten wij samen waken, werken en bid den. REDE VAN DS PETERS Ds J. A. Peters te Den Haag sprak daarna over „Geestelijke vrijheid". Spreker stelde de vraag wat onder vrijheid verstaan dient te worden. Ab solute vrijheid was volgens hem een hersenschim, want de geestelijke vrij heid moet in de catechismus gezocht worden. De ware vrijheid is een gees telijk goed en voor de vrijwillige vrij heid moeten wij in deze wereld ons zelf geven. Christenvrouwen, zo ver volgde spreker, indien gij geen eigen dom van Christus zijt, dan zijt gij het van de duivel. Jezus Christus heeft met zijn bloed de grootste prijs voor ons gegeven en wij moeten hem daar om loven. Sprekende over de vrije tijdsbeste ding, zei ds Peters, dat dit een stuk levensstijl is, dat niets te maken heeft met een schema. Dit is ook niet te formuleren, maar wel is vast te stel len wat stijlloos is. NAAR DE DUINEN 's Middags gingen de deelneemsters in de 28 bussen naar Haamstede. Langs Burgh-sluis ging 't naar Wes- tenschouwen, waar onder leiding van de opziener der Domeinen, de heer Lijsen, een wandeling gemaakt werd. Vrijwel alle dames waren enthousiast over het mooie natuur schoon in dit deel van Schouwen. Na de thee ging het naar Renesse, waar een krans werd gelegd op het monument van de oorlogsslachtoffers. De secretaresse van de afd. Zierikzee herdacht met enkele woorden de slachtoffers, die hier de dood vonden. Het plan was in de duinen achter het slot Haamstede de landdag voort te zetten, waarbij dan enkele toespra ken gehouden zouden worden. Door de regen viel dit plan echter letterlijk in het water en daarom ging men weer terug naar Zierikzee. NAAR HUIS Voor de kerk namen toen de deel neemsters van deze geslaagde landdag afscheid van hun gastvrouwen, van elkaar en van Zierikzee. W. J. H. Cort van der Linden, dc be- zoekeig toe. In r^-nol (Hoogeznnd) zag het koninklijk paar een coaster te water laten. Óok in Veendam en Wilder- vank kende het enthousiasme van de bevolking geen grenzen. In Veendam werd de lunch gebruikt, in Winscho ten werd een zwarte stamboekmerrie een edel geschenk van de bevolking van Oost-Groningen voorgeleid. Dit gebeurde ook met de kampioenen van de centrale trekpaardenkeuring, welke 's morgens was gehouden. De Prins toonde hiervoor veel belang stelling. maar de Koningin voelde zich meer aangetrokken tot een ten toonstelling over het leven van de Oost-Groningse vrouw, vroeger en nu. LUIDKLOK VOOR PALEIS In Heiligerlee werd de beroemde klokkengieterij bezichtigd. De direc teur bood voor ieder der Prinsessen een tafelbel en voor paleis Soestdijk een luidklok aan. Gisteravond om kwart over 7 vertrok het koninklijk paar uit Groningen. Bij de aankomst van de koninkiyke trein in Groningen bleek, dat de uit gang van het koninklijk rijtuig niet precies voor de reeds tevoren op het perron uitgelegde loper was gekomen, lilt was vreemd, omdat de lengte van de trein tevoren was gemeten, 't Ver schil is vermoedelijk te wyten ge weest aan de vering van de koppel ingen. Hongaarse bisschoppen willen met regering onderhandelen. Over overeenkomst tussen Kerk en Staal. De gezamelijke Katholieke bisschop pen van Hongarije hebben besloten de regering te vragen onderhandelin gen te openen over een overeenkomst tussen Kerk en Staat, aldus werd Woensdag te Boedapest medegedeeld. Dit is de eerste maal, dat het Hon gaarse Katholieke epsicopaat offici- .eel te kennen heeft gegeven, dat het onderhandelingen wil beginnen over een overeenkomst met de Staat. De regering heeft gedurende verscheide ne jaren verzocht om een overeen komst vooral in de periode voor de arrestatie van en het proces tegen kardinaal Mindszenty. Te Boedapest zijn de laatste tijd verschillende kloosters door de Staat in beslag genomen. De kloosterlingen, die in vrachtwagens zijn weggevoerd, werden naar het paleis van de bis schop van Vac gebracht. Het paleis telt 186 kamers, die volgens de auto riteiten voor 't merendeel ongebruikt zijn en daarom best de verdreven kloosterlingen kunnen herbergen. 25.000 Nederlanders emi greerden naar Canada. Van 1947 af tot heden zijn niet minder dan 25.000 Nederlanders naar Canada geëmigreerd. Voor 1951 is opnieuw een schema opgezet voor de emigratie van 10.000 Nederlandse „settlers". Dit aantal is in 1950 niet bereikt. Dit is voornamelijk het gevolg van het feit dat de meeste gegadigden zich te laat hebben aangemeld. De beste tijd om naar Canada te vertrekken ligt in de periode van Februari tot en met April. Protest tegen hogere ziekenfondspremie. „Unitas", bond van assurantie- en ziekenfondsagenten, heeft een tele gram gezonden aan de minister van sociale zaken en de ziekenfondsraad, waarin ernstig gewaarschuwd wordt tegen verhoging der ziekenfondspre mie van de vrijwillig-verzekerden van 63 cent tot 80 cent per week. (Zie pagina 5). Als reden wordt o.m- aangevoerd, dat de minstdraagkrachtigen der vrij willig-verzekerden wellicht voor het lidmaatschap van het ziekenfonds zullen bedanken waardoor zij dan eventueel ten laste zullen komen van de sociale afdelingen der gemeenten. „Unitas" meent, dat een oplossing gevonden zou kunnen worden door de verzekerden een uniform bedrag te laten betalen bij de eerste visite, even tueel bij het uitschrijven van het eer ste recept, terwgl tevens een kleine vergoeding in rekening zou kunnen worden gebracht by ziekenvervoer. NOG IETS KOELER. Weersverwachting, geldig tot he denavond. Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk af en toe regen, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1