Gouddorst Een bezoek aan de school van onze Prinsesjes -*,-r JIMMY BROWN, Werkplaatsvan Kees Boeke wordt uitgebreid Zeeuwse Almanak In 1949 bezochten 255.000 vreemdelingen ons land De Koninklijke Petroleum Maatschappij jubileert MAANDAG 19 JUNI1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 1 Opvoeding tot gemeenschapsmensen. (Van onze speciale verslaggever). Midden in de wirwar van door elkaar kronkelende lanen, die naar beroemde schilders genoemd zijn, ligt in Bilthoven een complex van tegen en aan elk aar gebouwde lokalen, vertrekken en vertrekjes van steen en hout, van bij gebouwtjes en loodsjes alles van grote eenvoud en passend in de sfeer van het rustige villadorp in de provincie Utrecht. Tezamen vormen de gebouw tjes „De Werkplaats" dat is als wjj voor het gemak de traditionele naam „school" mogen gebruiken de school van drie Koningskinderen, van de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. Z\j werken en leven hier met de andere kinderen van allerlei rang en stand, van verschillende gods dienstige overtuigingen en uit verschillende politieke milieu's op voet van geljjkheid. Zij onderscheiden zich in geen enkel opzicht van de andere leer ingen en gaan ongemerkt hun gang. Toen wij de werkplaats bezochten en op enige afstand daarvan even met de leider Kees Boeke stonden te pra ten het was op het middaguur jakkerde Ireentje, gekleed in een voudige schoolkleren, die „ertegen kunnen" temidden van haar medeleer lingen op haar fietsje over het smal le zandpaadje en riep bij het passe ren, evenals de anderen tegen de heer Boeke: „Dag Kees!" De Werkplaats is geen gewone school, men volgt er niet de gewone onderwijsmethoden, maar voedt er de kinderen op tot vrije, zich gemak kelijk bewegende mensen. Men kweekt er de gemeenschapszin aan en zoekt tegelijkertijd naar de indi viduele aanleg, om die speciaal te ontwikkelen. „De Werkplaats" is een merkwaar dige en een interessante inrichting. Wg komen er aan tijdens het speel kwartier, maar we troffen er niet aan een groep losgebarsten, schreeu wende en tollende kinderen, doch rus tige jongens en meisjes. NIET ONDER DRUK „Dat komt, doordat zij niet onder druk staan", verklaarde Kees Boeke. .Zij hebben er geen behoefte aan om zich luidruchtig te uiten. Zij krijgen geen order en er is geen druk van bovenaf. Er is een grote mate van vertrouwelijkheid .tussen de kinderen onderling maar ook tussen de kinde ren en docenten. Wij tutoyeren elkaar allemaal en de docenten worden door de kinderen bij de voornaam ge noemd." Wij hadden een plaatsje buiten ge zocht en konden rustig praten. Toen de lessen weer begonnen waren, klonk uit een der lokalen pianomuziek, een rhythmiek-groepje was bezig met volksdansen. Uit een ander vertrek kwam nu en dan een stem. Langs ons héén liep een enkele keer een jongen of een meisje dat bezig was met tuin- of huishoudelijke arbeid. Tegenover ons hadden wij het ge zicht op een paar houten bijgebouw tjes, waarin getimmerd en niet te kenborden gesjouwd werd...... En ir. Boeke vertelde: „Wij gaan hier uit van de regel, dat kinderen die opgroeien, zich ieder naar z'n aard in vrijheid moeten kunnen ontplooien. Wij streven er daarom naar, om geen druk te oefenen en geen spanningen te wekken en om veel vrijheid te bieden, mits in een sfeer van orde en rust en van respect voor de anderen. Wij verwerpen het beginsel van het dreigement en van de straf, omdat deze de kinderen te rughouden uit angst voor de gevol gen. Wij willen de leerlingen juist van angstgevoelens bevrijden, van daar ook de vertrouwelijkheid." HET WERK Met „Kees" zgn we door en langs de verschillende vertrekken gedwaald er heerste een opvallende rust en stilte. In de grote zaal zaten ver scheidene kinderen kalm te werken, zonder toezicht van een volwassene, ieder aan een eigen taak. „Zij kunnen onafgebroken doorgaan met het on derwerp dat zij onder handen heb ben", verduidelijkte de heer Boeke, „en toch zijn zij, wat hun vorderin- KAT EN BRANDWEER. Zondagmiddag reed een Magirus- ladder van de Middelburgse Brand weer uit, niet om brand te blussen maar om een kat in de sak te kopen. In een boom tegenover het militair hospitaal sat een kat. Niet van vari- daag of gisteren, maar al drie dagen. Dag en nacht hoorden de omwonen den het beestje klagend miauwen. Zondagmiddag werd het hen einde lijk te bar en dus ratelde de bel bij de brandweer en de Magirusladder trok er op uit. Het valt- niet mee om een kat uit een boom te krijgen. Weldra zaten er meer brandweermannen dan kat ten in de boom en poes klom hoger naarmate ook de mannen van de rode wagen hoger klommen. Ten slotte kon de kat niet hoger, evenmin als de blussers. Een talrijk publiek wachtte beneden in spanning wat er gebeuren zou. De poes koos de wijste partij. Van de hoogste tak sprong ze over de redders heen op de ladderrende die af en verdween ach ter de huizen! De brandweer kwam zonder poes beneden en kocht zich dus een kat in de zak. Maar daar staat tegenover, dat zonder de brandweer poes ver moedelijk nog in de boom zat. Een mooi karweitje, mopperde een vdfi da brandweermannen terecht. Wttfirom bellen ze voor die kat uitgerekend na drie dagen precies op Zondagmiddag! ?en betreft, in verschillende stadia. Iet werk is namelijk scherp georga niseerd. Voor elk vak is een syste matisch werkplan opgesteld en alle onderdelen zijn weer op een werk schema vastgelegd. Dat maakt voor de jongens en meisjes een grote ma te van initiatief en specialisatie mo gelijk." Het werk is echter niet alleen indi vidueel, in tegendeel: op sommige plaatsen kwamen we groepjes tegen die gezamenlijk met dezelfde stof be zig waren. Zo een groepje staatsinrichting, waaraan we hebben kunnen uitleggen, wat het verschil is tussen een staats secretaris en een secretaris-generaal dat ons even later een briefje in handen speelde, met het verzoek het mogelijk te maken, dat deze klasse een interessante parlementsvergadering bijwoont GEEN KLASSEN. Wanneer we spreken van klasse, be gaan we eigenlijk een ketterij. Want de Werkplaats kent geen klassen en dus geen overgaan of overgaan met onvoldoenden en geen zittenblijven. Als een onderdeel niet goed is ver werkt, wordt daaraan nog eens in het bijzonder aandacht besteed. Wel zijn de leerlingen Kees Boeke spreekt van „werkers" in enkele leeftijds groepen ingedeeld. Bijzondere aandacht schenkt Kees Boeke aan aesthetische vorming. Geza menlijk doen de kinderen aan muziek en wel twintig keer hebben zij reeds de Mattheuspassion gezongen. Zij spe len toneel en waagden zich zelfs aan „Midzomernachtsdroom" en andere werken van Shakespeare. Natuurlijk gaat dit niet allemaal onberispelijk, maar de kinderen beleven er hun vreugde aan en krijgen gevoel voor het schone. OPLEIDING VOOR DE UNIVERSITEIT. Tot nu toe ging de werkplaats van het kleuteronderwijs tot ongeveer de 4e klas van de middelbare school. Na September zal zij opleiden tot aan de Universiteit, waarbij ir. Boeke het recht hoopt te verwerven dat het! school-examen toegang tot de univer siteit geeft. In September wordt aan de Jan Steenlaan in Bilthoven ook een groot nieuw gebouw in gebruik genomen, waarin alleen al een gemeenschapszaal aanwezig is voor een vijf zeshonderd kinderen, voorzien van een groot to neel met orkestbak, een ruime tribu ne, filmcabine enz. Menige gemeente zou trots zijn, zo'n schouwburgzaal te kunnen tonen. SLECHTZIENDE KINDEREN. Dan zal ook een begin gemaakt wor den met het opnemen van slechtziende kinderen. Hoewel zij nog niet officieel als leerling is opgegeven mag venvacht worden, dat Prinses Marijke de Werk plaats zal gaan bezoeken. Overeenkomstig het Amerikaanse systeem zullen de slechtziende kinde ren geen afzonderlijk onderwijs ont vangen, maar met de andere leerlingen meedoen, omdat zij zich daardoor het snelst en het gemakkeijlkst bij het normale leven aanpassen. Wel zal men nog veel ervaringen moeten opdoen en talrijke moeilijkheden moeten over winnen. doch nu reeds is. wat de gordijnen, wat het meubilair en wat de speel- en leermiddelen betreft, kening gehouden met de bijzondere eisen, die dit onderwijs stelt. De Koningskinderen hebben op de Werkplaats een prachtige omgeving gevonden. Met hen profiteren enkele honderden andere leerlingen van de bijzondere vorm van onderwijs, die ir. Boeke in Nederland geïntroduceerd heeft en die hij in bijna 25 jaar heeft uitgebouwd tot een systeem, dat ook buiten de grenzen de aandacht gaat trekken. Congres van de A.N.V.V. In de theeschenkerij van „Diergaarde Blijdorp" werd gisteren het congres van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer voortgezet met de algemene vergade ring. De voorzitter, mr. dr. L. M. Deckers uit Den Haag, deelde mee. dat de be langstelling in het vreemdelingenver keer zowel in het algemeen als in het bijzonder in de vereniging stijgende is. De organisatie telt op "net ogenblik 616 plaatselijke verenigingen en er is alle reden tot tevredenheid. De voor zitter deelde vervolgens mede, dat er naar schatting in 1949 ongeveer 255.000 vreemdelingen in ons land zijn geweest, die gebruik van een hotel hebben gemaakt. Hij constateerde dat het aantal buitenlandse bezoekers toe neemt. In 1949 zijn er, aldus spreker, meer vreemde valuta in Nederland verbruikt dan omgekeerd. Met de vacantiespreiding gaat het, zo vervolgde de voorzitter, crescendo of schoon dit een moeilijk probleem is. Bij de rondvraag werd de vraag ge steld of het niet mogelijk is gelden uit de Marshallhulp te krijgen voor het be houd van molens. De voorzitter ant woordde, dat inderdaad daarvoor Marshallhulp is gevraagd, doch dat het het niet zeker is of die verleend zal worden. door David Doc. 32 „Ik begrijp het nog niet. Wat heeft het manuscript met Pizarro's buit te maken, als hij er mee wegkwam? Heeft hij die dan niet mee het land uit genomen?" „Hij nam mee, wat hij krijgen kon. Het was een druppel in een emmer vergeleken bij wat hij miste. Ieder ons goud in Peru en er waren mijnen over het gehele land in wer king behoorde aan de Inca's, de regerende familie, omdat zij kinde ren van de zon waren en goud de tranen van de zon. Zij hadden geen geld en hadden het ook niet nodig. Zij maakten er beelden van, vazen, ornamenten, juwelen. Zij plaveiden er de vloeren van hun tempels mee. In Cuzco maakten zij goten van z*.iver goud, rondom de Tempel van de Zon, om het regenwater af te voeren en zetten gouden platen in de muren, alleen maar omdat zij zo mooi glins terden. Zilver was zo algemeen, dat de Conquistadores het gebruikten, om hun paarden te beslaan. „Toen Pizarro Atahualpa gedood had en optrok om Cuzco te plunderen, wis ten de priesters, wat er komen ging. Zij verborgen tonnen van de schat, ze ker vijftig keer zoveel als zij voor los prijs naar Cajamarca gezonden had den; begroeven het, gooiden het in me ren en rivieren, voor zij er vandoor gingen. De Hoge Priester, Villac Umu, hield aantekening van de plaatsen, waar de schatten verborgen waren, zodat ze weer te voorschijn gehaald konden worden, als de Spanjaarden uit het land verdreven waren. Hij kon niet schrijven, maar hij maakte een quipu, een boodschapkoord, om hem de de tails te helpen onthouden. Toen hij stierf, gaf hij de instructie en de quipu aan zgn opvolger over. Er was niemand, die deze tweede Hoge Pries ter kon opvolgen. De linie stierf met hem uit. Maar deze had leren schrij ven. Hij schreef de gehele historie op 'n dozijn vellen perkament, sloeg die om de quipu heen en stierf met die boodschap in de hand, omdat hij nie mand had, aan wie hij die geven kon". vellen parkament". vroeg behoor jij te weten, „Hoeveel ik. „Twaalf. Dat want je hebt ze". „All right. Ga door", „Da boodschap verdween, toen de laatste Hoge Priester stierf. Carcdlasso de la Vega, die een neef van Atahualpa was, spendeerde zijn leven er aan. om ze te vinden en schreef een geschiede nis van de verovering, waarin hij dit verhaal doet. Maar niemand hoorde ooit weer van het manuscript tot de een of andere dwaze hacendado in Chi li aan het Nationale Museum voor Ar cheologie in Lima schreef, dat hij een vreemd perkament en een Inca-quipu tegengekomen was, die het museum voor een bepaald bedrag wellicht zou den interesseren". Terwijl het museum nog zat te bedenken, of het er op in zou gaan of niet, kreeg Berrien er de lucht van. Ik hield een oogje op Berrien nu ja, om particuliere redenen en toen hij zelf naar Chili ging, wist ik, dat hij iets belangrijks te pakken had. Hij reisde nooit meer dan strikt noodzakelijk was. Ik volgde hem. Hij betaalde de hacendado vijf duizend Amerikaanse dollars voor het ding. Ik ontdekte dat later, toen ik met de hacendado gesproken had. Uit wat hij mg vertelde en uit wat ik van Berrien wist, was er maar één ma nuscript, waar hij zoveel voor beta len zou. Ik boekte passage op de „Talca" opdat ik het hem afhandig zou kunnen maken. De rest weet je". Maar ik wist de rest niet. Ik vroeg „Wat had je tegen Berrien en waar om hield je hem in het oog?" „Dat komt er nu niet meer op aan". I (Wordt vervolgd). Vv*-- In Bilthoven, waar de Werkplaats Kindergemeenschap van Kees Boeke is gevestigd, vordert de bouw van een nieuw schoolgebouw gestadig. De vertrekken, waarin op het ogenblik les wordt gegeven, bieden in feite slechts accommodatie voor 50 leerlingen doch niet minder dan 170 jongens en meisjes zijn thans m deze beperkte ruimte ondergebracht. Op de foto: boven, het nieuwe gebouw, dat in het najaar gereed zal zgn; onder, enige leerlingen schilderen vrije onderwerpen in liet tekenlokaal van het oude gebouw. Schenkingen voor bestrijding van kanker en tuberculose De minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, opende gisteren in de dierentuin in Den Haag de jubileumtentoonstelling van de Koninklijke Nederlandse Pe troleum Maatsehappg, die heden het zestigjarig jubileum viert. In een toe spraak zei de minister verheuggd te zijn, dat het zestigjarig jubileum, in tegenstelling tot de 25 en 50-jarige jubilea in vredestijd valt. „De Neder landse regering grijpt deze gelegen heid gaarne aan om van haar bewon dering voor het vele, dat tot stand is gebracht, te getuigen" aldus de mi nister. Gezien de groei en kracht van de Koninklijke zou hij deze maat schappij het devies „pal in de bran ding" willen meegeven. De minister noemde de zestigjari ge „Koninklijke" een monument van particulier initiatief, waarvan de wer king, nationaal en internationaal vruchtbaar is geweest. De vruchtbare en loyale samenwerking tussen maatschappij en regering achtte de minister een bewijs voor zijn stelling betreffnede particulier initiatief en leiding van de overheid. Voorts wees hij op de betekenis van de raffinaderij te Pernis die, mede chemisch basisbedrijf is voor de in- dustrieële ontwikkeling van Neder land. op de kunstmestfabriek Melcog te IJmuiden en het bedrag van twee- honderd-millioen aan orders, die de dochtermaatschappijen van de konink lijke in de afgelopen drie jaar bij de Nederlandse industrie plaatsten. Men kan vertrouwen putten, aldus de minister, uit de eigenschappen voor een toekomstige vitale ontwik keling als waarvan deze maatschap- pij bij dit jubileum overtuigend blijk geeft. Spreker juichte het houden van de tentoonstelling toe en ver klaarde deze nadien voor geopend. Er werden bij deze gelegenheid ver scheidene hoge onderscheidingen aan het personeel uitgereikt. De presi dent-directeur, mr. B. Th. W. van Hasselt werd benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De duizenden employé's van de 60- jarige maatschappij boden de directie tien gedenkramen aan, die door de Haagse glazenier Pieter Hofman zijn ontworpen. De glazen geven vier sym bolische stadia uit de aardolieindustrie weer. nl. het winnen, het destilleren, het vervoer en de verkoop. Na deze aanbieding kondigde mr. van Hasselt aan, dat de jubilerende maatschappij 'n bedrag van 500.000 schenkt aan het Koningin Wilhelmi- na-fonds ter bestrijding van de kanker en een bedrag van 500.000 aan het Ned. Rode Kruis, met de bedoeling dat dit bedrag ten gunste van een of meer objecten in de strijd tegen tu berculose zal worden besteed. De di rectie van de Koninklijke vat dit ge- schenk op enerzijds als een geschenk aan het Nederlandse volk door het personeel van de Koninklijke, ander zijds als een geschenk aan het perso neel van die maatschappij. Tijdens een galadiner. Vrijdag avond in het kasteel Oud-Wassenaar, hebben o.m. Prins Bernhard en de minister-president, Dr. W. Drees, het woord gevoerd. Italiaanse bandieten in hun Zondagse [kleren De toeschouwers op de publieke tribune van de rechtszaal te Viterbo (Italië) toonden zich teleurgesteld, toen 27 bandieten, naar men ver klaart medeplichtigen van Giulliano, in Zondagse kleren en keurig ge kamd, doch aan elkaar geketend, voor de rechter verschenen. Zij had den het aanschijn van een tamme troep; een van hen viel flauw, een ander brak in tranen uit en ver klaarde drie kinderen te hebben, „die van honger zullen omkomen als ik niet voor hen kan werken" en weer een ander las een filmblad. De 27 beklaagden, en negen ande ren onder wie Giuliano zelf die verstek lieten gaan, worden er van beschuldigd 11 boeren gedood te heb ben tijdens een Mei-demonstratie Giuliano, de bandieten-„koning", verklaarde in een getypte brief van zes pagina's, dat hij „niet meer van plan was dan de boeren af te schrik ken en plaatselijke communistische leiders te vangen". De leeftijd der notarissen. De Broederschap van Candidaatno- tarissen heeft vergaderd te Deventer. De voorzitter, de heer van Arendonk, behandelde o.m. de benoemingskansen van de candidaatnotarissen. waarbij hij zei, dat een zeer groot aantal der candidaten tot 12 jaar na hun promotie tot candidaat nog op een benoeming wachten. Het percentage der niet-be- noemden was in 1949 zelfs 60 (totaal 508 candidaten). Zij hebben de leeftijd van 38 tot 49 jaar. In Februari 1950 waren in ons land 834 notarissen in functie, van wie 88 boven de 70 jaar. dus meer dan 10 Zou. tengevolge van de werkzaamheid van de commis- sie-Pitlo, de maximum leeftijdsgrens gebracht worden op 70 jaar, dan ko men in 1952 120 vacatures te vervullen, welk aantal geleidelijk zou toenemen tot 174 vacatures, dat is 1/5 gedeelte van het totaal aantal standplaatsen. 9. Toen Jimmy Brown een paar uur in z'n eentje was voortgesjokt, verstoten als hij was uit den huize Brushbox, begon hij zich heel treurig te gevoelen. „Wat ben ik begonnen", dacht ng, „en wat ben ik een ezelskop geweest, dat heer lijke leventje bij meneer Brushbox zó maar prijs te gevenen juist op 't ogenblik, dat hg op z'n schreden wilde terugkeren, om de familie Brushbox maar weer heel beleefd excuses te vra gen voor zijn schandaad, naderde van de andere kant een wielrijder. Het Wereldgebeuren Beruchte brochure Als het bestuur van de Britse La- bourparty had voorzien welk een po litiek stormpje de inmiddels berucht geworden brochure „Europese een heid" zou doen opstoken, dan was de publicatie vermoedelijk voorlopig niet doorgegaan. Zelden is een verklaring van de Britse socialisten in het bui tenland zo slecht ontvangen. Vooral in de Ver. Staten is de „zie je nou weT-critiek algemeen geweest. Vrij wel geen blad heeft een goedkeurend woord over voor het geschrift, dat als een schriftelijk bewijs werd gezien van de onwil der socialisten mee te werken aan de éénwording van Euro pa. De Congresleden die de Marshall hulp belagen, hebben er een nieuwe stok mee in handen gekregen om Labour te slaan en intrekking van verdere dollarsteun te eisen. Mede hierom heeft Paul Hoffman, de direc teur van de Marshall-organisatie, de brochure „zeer betreurenswaardig" genoemd. In Frankrijk toonden Schuman en zijn medewerkers zich uiterst teleur gesteld en in sommige klingen is men zelfs geneigd de oude term „perfide Albion" weer te doen opduiken. Ook bij de geestverwanten in het buitenland heeft Labour geen goede beurt gemaakt. De Franse socialisten hebben de kool en de geit trachten te sparen door in hun critiek een slag om de arm te houden, maar welwil lend was het commentaar niet. In Nederland zijn voormannen van de P. v. d. A. weinig gesticht over de houding van Labour; alleen ir België is er meer waardering. De meeste so cialistische leiders zijn van mening, dat de herrie rondom de brochure niets anders dan een storm in een glas water is. Dat moge waar zijn, premier Attiee bevindt zich op het ogenblik in een moeilijk parket. Hoe moeilijk, blijkt uit zijn schutterig optreden in het La gerhuis, dat de bedoeling heeft te sussen. Donderdag stond Attlee aan een waar kruisvuur van vragen bloot, waarbij hg tenslotte moest toegeven het tijdstip van publicatie van de brochure „ongelukkig" te achten. De oppositie, door dit antwoord geprik keld, vroeg Attlee of hij de brochure had gelezen en goedgekeurd. De pre mier bleef op beide vragen het ant woord schuldig. Het kan natuurlijk best zijn, dat Attlee noch Berin de tekst voor publicatie hebben gezien, maar dan is de samenwerking met het partijsecretariaat ook niet bijster vlot. Blijft de vraag of het geschrift nu eigenlijk wel zoveel deining waard is. Te oordelen naar de uittreksels in de pers is het nogal diplomatiek opge steld en zijn er passages, waarmee de opstellers nog alle kanten opkunnen. De gewraakte passage is echter die, waarin alle voorstellen voor een Europese organisatie'met wetgevende bevoegdheden worden verworpen. Een krasse uitspraak dus tegen bovenna tionaal gezag, zonder welk van de Europese eenheid niet veel zal komen. Verder wordt de vrees tot uitdruk king gebracht, dat het plan-Schuman de levensstandaard van de Britse arbeider zal aantasten. Achter deze vrees staat trouwens de gedachte, dat Engeland het enige socialistisch ge regeerde land in Europa is, terwijl in de landen van het continent het liberalisme steeds meer veld wint. Labour wenst de geleide economie niet prijs te geven terwille van Euro pese samenwerking. Het gaat ten slotte niet alleen om een federaal Europa op zichzelf, zo is een der stel lingen in de brochure, van belang is ook v/elke geest zal overheersen in dit nieuwe Europa. En dan staat de Labour-regering alleen als trouw hoedster van de „welfare state", van nationalisatie der basis-industrieën en een politiek van volledige werkgele genheid voor allen. Het is een probleem voor alle Euro pese socialisten op welke wijze een principieel standpunt geformuleerd moet worden tegenover plannen, die het beheer over belangrijke Europese industrieën en de economische poli tiek raken. Het afgelopen weekein de is in Londen een conferentie ge houden van de socialistische partijen in West-Europa, verenigd in de Comisco. Het plan-Schuman was het enige punt op de agenda en de be sprekingen hadden tot doel een ge meenschappelijke houding te vinden. Labours brochure heeft waarschijn lijk dit beraad er niet vlotter op doen verlopen. Op dit moment is het re sultaat nog niet bekend. Het zou niet verwonderlijk zijn als de aan vaarde resoluties door vaagheid ieder een zowat tevreden stellen. Internationale smokkelbende werd opgerold De douanerecherche te Aken is er in samenwerking met Nederlandse en Belgische douane-instanties in ge slaagd een internationale smokkelben de op te rollen. Deze bende bediende zich van een met 20 mm. dikke platen gepantserde auto. waarmee zij talrijke keren duizenden kilo's koffie van Bel gië naar Duitsland heeft gesmokkeld. Enige tijd geleden bleef die auto in de omgeving van Aken vlakbij de grens op Duits gebied in een moeras steken. De smokkelaars zelf wisten toen weliswaar te ontkomen, maar aan de auto had de douane voldoende hou vast voor verdere nasporingen. Deze hebben thans tot de aanhouding van een twintigtal personen, onder wie af nemers van de smokkelaars in Aken en Keulen benevens in Nederlandse en Belgische grensplaatsen geleid. Onder degenen, die in Keulen werden gear resteerd. bevinden zich Joego-Slaviërs. Rott. Lloyd: resultaten niet onbevredigend De resultaten over 1949 noemt de di rectie van de Kon. RotterdamscKe Lloyd niet onbevredigend. Echter in aanmerking nemend, dat meer reizeq ondernomen werden dan in 1948. zjjn de resultaten niet geheel in overeén- stemming met de grotere prestaties. Öe hoofdoorzaken liggen in het oneven wichtige en wisselvallige ladingaEUi- bod en de nog steeds stijgende kosten van laden en lossen. De exploitatierekening laat een voordelig saldo van 22.854.483 ff 20.056.898) en een saldo winst van 19.259.609 21.127 639). Na afschrij ving restéert 2.940.000 2:800.000),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3