NIEUWS UIT ZEELAND Postzegelverzamelaars toonden hun collecties in Vlissingen Uitstekend geslaagd B-tour- nooi werd gisteren besloten MIDDELBURGSE GASFABRIEK HEEFT MAAR EEN KOELER De Inter-Zeeland ducht gevaar Bonnie lassies uit Schotland op Walcheren. Ingrijpende maatregel voor mosselhandel. Kuiperspoort-complex te Middelburg wordt geleidelijk gerestaureerd Jl-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 19 JUNI 1950 Jubileumtentoonstelling van de afdeling van „Philatelica". Er zijn nog altijd mensen, die het verzamelen van postzegels als een onschuldige, maar weinig interessan te liefhebber^ beschouwen. Zij den ken dan wellicht aan him schoolja ren, toen de eerste postzegels in een lucifersdoosje met de gebruikelijke stukjes drop en eindjes veter in de broekzak een veilig plaatsje vonden. Die liefhebberij is misschien nog eens opgevoerd tot het stadium, waarin de zegels in een schrift of zelfs in 'n album werden geplakt, maar na zijn twaalfde jaar was deze verzamelaar in den regel toch voor de philatelic verloren en hij heeft er eigenlijk geen idee van, wat deze voor de echte phi latelist betekent. Hoe zo'n moeizaam opgebouwde collectie voor de eige naar steeds meer een waardevol bezit wordt en dat heus niet alleen om de waarde in guldens, maar vooral om dat zij zijn kennis van landen en vol ken verrijkt, zijn inzicht in de ge schiedenis der mensheid verdiept of zijn belangstelling voor een of ander „speciaal" onderwerp vergroot. Wie hiervan nog niet overtuigd mocht zijn, heeft dit Zaterdag en Zondag kunnen ervaren in het Schel- dekwartier te Vlissingen, waar de plaatselijke afdeling van „Philateli- ca'' haar vijfjarig bestaan vierde met een postzegeltentoonstelling, die er wezen mocnt. Er waren tal van bij zonder fraaie inzendingen, niet al leen van de leden van ae jubilerende afdeling, maar ook uit Middelburg en van het Nederlands Postmuseum. Bij deze inzendingen waren er, die wel heel duidelyk aan toonden, dat het verzamelen van postzegels een wer kelijk waardevolle liefhebberij kan zijn. Denken we bijv. aan een „ge schiedenis van de tweede wereldoor log" in postzegels, aan de prachtige collectie herdenkingszegels van vele landen of aan die mooie „beeldverza meling", die uitsluitend zegels met afbeeldingen, welke op de scheep vaart betrekking hebben, bevatte. OPENING DOOR DE COMMISSARIS DER KONINGIN De tentoonstelling werd officieel geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die in een geestige en sympathieke toespraak zich zelf bekend maakte als een philiatelis- tisch reclasseringsgeval: „ik heb ver zameld, maar ik schaam mij diep, want ik doe er de laatste jaren niets meer aan", aldus de Commissaris, die de afdeling hartelijk gelukwenste en er bovendien nog op wees, dat deze liefhebberij in elk geval het grote voordeel voor de vrouwen heeft, dat zij hun mannen huiselijk maakt. Voor de Commissaris zijn openings toespraak hield, werd de afdeling nog door verschillende andere, spre kers gecomplimenteerd. Burgemees ter mr. B. Kolff deed dit namens het gemeentebestuur, er daai'bij zijn vreugde over uitsprekende, dat het thans weer mogelijk blijkt aandacht te hebben voor dingen, die niet uit sluitend de eerste levensbehoeften betreffen. Dokter A. Sta verman complimen teerde namens de „moedervereni ging", de Postzegelvereniging Vlis singen, de heer P. L. Backer uit Den Haag namens het hoofdbestuur van ..Philatelica". Deze laatste spreker prees de organisatoren van deze ju bileumtentoonstelling en bood het af delingsbestuur 'n jubileum-geschenk in enveloppe aan. De voorzitter der afdeling, de heer A. Rorije, dankte, nadat de voorzitter van de tentoonstellingscommissie, ir. W. F. Suurmond, 'n kort woord van welkom had gesproken, allen, die bij de voorbereidingen hun steun hebben gegeven en aan het slot alle sprekers voor hun hartelijke woorden. Beide dagen trok de tentoonstelling veel belangstelling, zodat zjj voor de jubilei-ende afdeling en voor de phi- latelie in het algemeen een goede propaganda is geweest. OPMERKELIJKE TENTOON STELLING. Van deskundige zyde bereikten ons nog de volgende opmerkingen: Do expositie mag een opmerkelijke ten toonstelling genoemd worden. Niet alleen omdat hier rijp cn groen op typische wijze naast elkaar stonden cn er dus van 'n echte verenigings demonstratie gesproken kon worden, maar ook omdat de doorgewinterde philatelist dingen te aanschouwen kreeg, die hij zelden of nooit ergens anders vindt. Zo was de collectie „Rariteiten" van Nederland inderdaad niet alleen ui termate waardevol, maar ook zeer bijzonder. De inzending van het Post museum klonk natuurlijk als een klok, er was zeer fraaie luchtpost te bewonderen en een uitstekende col lectie Rusland. Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen waren van zelfsprekend best vertegenwoordigd en door dit alles was deze expositie er een, die menige philatelist zich met dankbaarheid zal herinneren. Zij plukken een piano bij elkaar. Alle leerlingen van de Clxr. Kweekschool te Middelburg zullen volgende maand waarschijnlijk van 1 tot 7 Juli een week op Zuid-Beveland meehelpen bij ae fruitpluk Zij hopen daarmee zoveel te ver dienen, dat zij een tweede hands piano voor hun school kunnen aanschaffen. Verhoging prov. subsidie land- en luinbouwcursussen Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld overeenkomstig het verzoek van de Ned. Ver van Land- en Tuinbouwon- derwijzers en van de R.K. Ver. van 'Land- en Tuiubouwonderwijzers het 'provinciaal subsidie per door de bij die verenigingen aangesloten onderwij zers gegeven lesuur te vci-hogen van 0.70'tot 1.— Daarmede zal een lio- jgere uitgave van ongeveer 1800.— per jaar zijn gemoeid. Voorts wordt voorgesteld een nieuw besluit subsidiëring voorbereidende land- en tuinbouwwintercursussen te nemen en het subsidiebedrag gelijktij dig to verhogen van 0.7Ü tot 1.— per uur onderricht. Als tijdelijke leerkracht aan de open bare lagere school te Noordgouwe is we gens ziekte van de tegenwoordige onder wijzeres benoemd ïriej. D. Vaarzon More) uit Veere. per rol De grootste en de beste! RAADSVOORSTELLEN. TENNIS Verrassingen bij heren categorieën. Het waren gisteren in de finales van het door de Middelburgse Lawfc- tennisclub georganiseerde B-tour- nooi de heren, die voor de verrassin- fen zorgden. Het begon al by het eren-enkel. De Domburgse speler Tieleman had in de demi-finale de fa voriet in deze categorie, de heer Pi laar uit Goes met 2-6, 7-5 en 6-4 verslagen en kwam zodoende in de finale tegen een andere Domburger, de heer Provoost, die de heer Wisse in de halve eindstrijd met 6-4 en 6-3 had verslagen. De finale werd daar mee een geheel Domburgse aangele genheid, en dat terwyi men in Dom burg slechts één jaar een goede baan heeft. Door zeer tactisch te spelen ver sloeg de heer Provoost zijn clubge noot met 6-3 en 6-4 en won dit B-toumooi, het eerste waaraan hij deelnam. Bij het herendubbel zorgden de Middelburgers Haag en Dorst voor de verrassingen, door de Goese heren Scherphuis en Pilaar met niet min der dan 6-0 cn 6-3 te verslaan. De heer Scherphuis dwong wel met zijn haarscherpe services de bewonde- ïing van de kleine, maar voor ten nis in Zeeland grote schare toe schouwers af, maar kon niet verhin deren, dat de activiteit en het harde werken van de Middelburgers zege vierden. Bij het gemengde dubbel was het Goese dubbel, de heer en mevrouw Pilaar, de meerdere van het paar mevr. Fraser-Laane uit Bergen op Zoom met 6-3, 2-6 en 6-4. Met buitengewone aandacht werd het verloop van de partij tussen de dames Frazer uit Bergen op Zoom en Pel uit Middelburg in de finale van het dames-enkel gevolgd. Toen mevr. Pel de le set met niet minder den 6-0 won, leek haar de zege niet meer te ontsnappen. Maar door haar grotere wedstrijdroutine, haar formidabel uithoudingsvermogen en haar uitstekende kijk op de bal wist mevrouw Frazer de laatste twee sets met 6-2 en 6-1 te winnen. Na een toepasselijk woord reikte de heer J. Scheltens, voorzitter van de organiserende vereniging, aan 't slot van dit uitnemend geslaagde B« tournooi de prijzen uit. Voorgesteld wordt wate rpijpkoeler aan te schaffen Sigarenwinkels in de kermisweek. Voor de laatste maal in het bur gemeester-loze tjjdpevk zal wethou der J. W. Kögelrr op Maandag 20 Juni in zijn functie van wnnrn. bur gemeester de Gemeenteraad van Mid delburg presideren. Voor de gaskoeling in de Gasia- bi-iek is thans slechts één koeler l een gecombineerde lucht-waterkoelerj aanwezig. Wanneer in het waterkocl- gedeelte inwendige lekkages zouden optreden, kunnen deze niet worden gerepareerd zonder de gehele koeler buiten dienst te stellen, wat voor de normale gang van het bedi-yf prac- tisch onmogelijk is. Een zo goedkoop mogelijke tijdelijke oplossing voor dit risico is gevonden in het bijplaatsen van een kleine watex-pijpkoeler, welke eventueel de functie van de tegen woordige koelinstallatie kan overne men. B. en W. vragen de Raad hier voor een crediet van 14.000. Door oorlogsgeweld en bezetting is een groot deel der inventaris en leer middelen van school J. verloren ge gaan. De vervangingswaarde be draagt naar raming 8.825.90, waar onder een bedrag van 2700.voor leermiddelen. Voorgesteld wordt een crediet tot dit laatste bedrag beschik baar te stellen. Voorts worden ere- Scheepsbotsing op de Westerschelde. Zaterdagavond om 20.30 uur is 't Nederlandse s.s. „Aldabi" van de re derij Nievelt en Goudriaan op de Schelde by Vlissingen in aanvaring gekomen met het Engelse ss „Wan- staed" van de rederij Watts uit Lon den. De 7239 ton metende „Aldabi" was op weg van Rotterdam naar Antwerpen, de 5664 ton metende „Wanstead" kwam van Antwerpen. Dit laatste schip meldde aanzien lijke schade midscheeps en bleef tot Zondagmorgen op de Vlissingse rede liggen. Na een Lloyd-expertise is het schip daarna opgestoomd naar Ant werpen. De „Aldabi" is Zaterdag avond al doorgevaren naar Antwer pen. Ergerlijk vandalisme Zaterdagmiddag zijn twee jongens van omstreeks 12 jaar te Vlissingen binnengedrongen in het in aanbouw zijnde pand van de fa. A., aan de Ko ningsweg. Zy maakten zich meester van enkele potten verf en kwasten en togen op hun manier aan 't werk. De woning en de kantoren, die zich reeds in een ver gevorderd stadium van afbouw bevinden, werden door de knapen besmeurd en van tekeningen voorzien. Zy ontzagen zich niet pas geschilderde deuren en muren te be kladden en beschilderden gereed schappen, die door de werklieden in het pand wax-en achtergelaten. De politie stelde een onderzoek in en wist de daders spoedig op te spo ren. Proces-verbaal werd opgemaakt. Eindexamen Christelijke Kweekschool Middelburg. Voor het eindexamen handenarbeid aan de Clxr. Kweekschool te Middel burg zijn alle candidaten geslaagd. Het zyn de dames M. J. Coomaxis, Domburg, H. van Donk, Goes, C. P. A. J. Speelman, Goes, N. N. Speel man, Middelburg, M. C. Veldkamp, Middelburg, A. G. Vroom, Middel burg en M. van Westen, Goes en de heren P. van Damme, Middelburg, L. Walhout. Nieuwdoi-p. H. de Winter, Yerseke en A. C. Zoetewey, Yerseke. dieten van 800.— gevraagd voor aanschaffing van leermiddelen voor school J., en van 117.50 voor aan schaffing van zangboekjes voor de Ver. „Chr. Burgerschool". ANDERE VOORSTELLEN B. cn W. stellen tevens voor het subsidie van 150.voor de ver. „Rijwielpad Walcheren" te verhogen tot 235.60 (een vast bedrag van "f '25.—verhoogd met 1 cent per in woner. het loon van de schoonmaak ster der meisjes-Ulo te verhogen, kleine wijzigingen aan te brengen in de vex'ordening sti'aatbelasting, het reglement Algemeen Weduwen- cn Wezenfonds en de Vei'ordcuing op de Alg. begraafplaats, een aantal begro tingswijzigingen goed te keux-en en aan het gemeentepersoneel een va- cantie-gratificatie van 2<X> der jaar wedde met een maximum van 50. toe te kennen. Tenslotte stellen B. cn W. voor dit op verzoek van de Middelburgse vereniging van sigarenwinkeliers om het verplichte sluitingsuur voor winkels in rookartikelen gedurende de jaarlijkse kermisweek te stellen op 24 uur. Nieuwe burgemeester van Middelburg brengt officieus bezoek Naar wij vernemen zal de nieuwe burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, Woensdag a.s. een onof ficieel bezoek aan Middelburg brengen, waar hy op de secretarie kennis zal maken met zijn toekomstige medewer kers. Verdwijnen de Zeeuwse vracht auto's van de Europese wegen? Naar wü vernemen heeft de ver. voersorganisatic „Inter-Zeeland" zich tot de minister van verkeer en water- 'staat gewend met liet verzoek de nieuw ontworpen richtlijnen voor het internationale vrachtvervoer per auto jnog niet vast te stellen. De organisatie jzou deze nieuwe richtlijnen tevoren •gaarne in landelijk verband besproken 'zien. omdat ze meent, dat verscheidene vervoersbedryven niet met de ontwor pen richtlijnen kunnen instemmen. Het hoofdbezwaar van de Inter-Zee land gaat tegen de wijze waai'Op de vergunningen in de richtlijnen wor den deze aangeduid als „ontheffingen" - voor internationaal vervoer ver eend worden aan de bedrijven, die hans reeds op alle landen van Europa rijden. Een definitieve vergunning voor ver voer naar alle landen in Europa behal ve België waarvoor een afzonder lijke regeling geldt zal alleen gege ven worden aan bedrijven, die in 1948 tenminste twaalf ritten naar het bui tenland maakten op een definitieve vergunning. Aan deze voorwaarde kan practisch geen enkel Zeeuws vervoers bedrijf voldoen, omdat men in 1948 geen definitieve vergunningen had maar werkte met tijdelijke vergunnin gen. Alles was toen tijdelijk en onzeker. Worden de thans ontworpen richtlij nen aanvaard, dan komen de vervoer ders van de Inter-Zeeland weer in de onaangename situatie, dat ze voor elke rit naar het buitenland moeten smeken om een afzonderlijke vergunning, met de kans. dat die vergunning niet ver leend wordt. Wij vernamen, dat behalve de Inter- Zeeland ook andere vervoersorganisa ties ernstige bezi aren hebben tegen deze richtlijnen. Bambi in Groede geboren. Het hertenkamp in Groede ver heugt zich in een steeds gi-otere po pulariteit. Ook het aantal bewoners is vermeerderd. Waren er bij de opening slechts drie edelherten, ge schonken door Prinses Wilhelmlna, spoedig daarna kreeg het gemeen tebestuur een damhertenbok en een hinde van de Nederlandse ambassa deur in Brussel. In Februari j.l. kwa men er nog twee hindes bij, geschon ken door „Vrederust." Vrydagavond laat kwam de ver zorger van de herten, de heer II. Cijsouw, burgemeester Everaars de blijde ty'ding brengen, dat er voor de eerste maal een jong hertje was ge boren. Volgens de wens vaxx jeugdi ge bezoekertj es is deze aanwinst Bambi genaamd naar zyn beroemde neefje uit de Walt Disney-tckenfilm. VEILIG VERKEER. In het kader van de Veilig Verkcers- Internationale vriendschap. Drie-cn-twintig „bonnic lassics'l^=*T^TJ vrolyke Schotse meiskes zonder de traditionele ruiten, maar met rol lende rrr's en wapperende haren in de zeewind stonden gistermorgen aan het strand van Koudekerke en keken uit over de Westerschelde. „Splendid" zeiden ze, „wy zullen hier een heeriyke week hebben!" Deze opgewekte dameB uit het schone land van St. Andrews en 't monster van Lochness zijn tot Za terdag a.s. de gasten van de afde ling Walcheren der International Friendship League, de Bond voor Internationale Vriendschap, die daar mee een prachtig staaltje van ser vice-work" verricht. Op enkele uit zonderingen na zjjn de meisjes leden van een vriendschaps club en afkomstig uit de buurt van Edin burgh en Glasgow geen lid van de I. F. L„ maar deze organisatie nam op zich haar een gezellige va- caxitieweek in Koudekerke te berei den. Zaterdagavond laat kwam het gezelschap in het pension Westduin aan, na een voortreffelijke reis. Gistermorgen werd de Hollandse ta fel aan gedaan en enkele meisjes doken in de golven, 's Middags ge noten allen van het strandleven en 's avonds was er in het pension een gezellige begroetingsavond, tijdens welke voordrachten en Nederlandse en Schotse liedjes ten beste werden gegeven, Morgen wordt een uitstapje naar Brussel gemaakt, Woensdagavond laten de gasten Schotse dansen zien. („We hebben onze Schotse rokken bq ons!" vei-telde Lena Roberts ons). Donderdag staat een rondrit over Walcheren op het px-ogramma en Vrijdag is er een trip naar Brugge. De heer Chr. Bank verliet Middelburgse Bestuurdersbond. Zaterdagmiddag heeft de heer Chr. Bank in kleine kring afscheid geno men als bestuurder van de Middel burgse Bestuurders Bond. De heer Bank heeft eert zeer werkzaam aandeel gehad in de arbeidersorganisatie van de Zeeuwse hoofdstad, in 1907 werd hij lid en in 1926 voorzitter der afdeling van de Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond, waai-van hij het ledental heeft zien groeien van 15 tot 467. Hij is ook voorzitter geweest van de Bestuurders- bond, doch stond in 1948 zijn plaats af aan de heer J Goossen. Deze opende in de intieme byeen- Chauffeurs-examens. Tussen 2 Mei cn 15 Juni werden door de Alg. Verladers- en Eigen Vervoer- dei*s Organisatie in vele plaatsen in ons land de chauffeurs-examens afge nomen. Zo ook in onze provincie; er aren in Zeeland 64 deelnemers, van •ie 40 chauffeurs slaagden, die op 21 Juni a.s. in de ..Prins van Oranje" te Goes de bewijzen van vakbekwaam heid in ontvangst zullen nemen. Het zijn: J. Moison, Vlissingen; E. Oskam. Vlissingen; C. Oosterbos, Vlissingen; J. de Hamer O. en W. Souburg; P. van Gemert. Vlissingen; H. J. Jansen, Vlissingen; J. de Pagter. Vlissingen; P. Schot, Vlissingen; A. Houtekamer, Wemeldinge; A. Janse. Wemeldinge; H. van Stel. Wemeldinge; A. Vermai- re, Wemeldinge; M. H. Vermerris, We meldinge; C. v. d. Weyden, Wemeldin ge; A. van Fraassen. Vlissingen; A. Wabeke Wemeldinge; R. Meyering, Wemeldinge; J. F. J. de Looff, Vlissin- fen; C. M. Kerpestein, Vlissingen; J. van Gils, Vlissingen; J. Lievense. Middelbimg: J. Dophemont, Hulst; A. A. Aerens, Zaamslag; J. Sanderse. Yer seke; J. Baljeu, Middelburg; J. Filius, Middelburg; A. Hendrikse, Middel burg; A. Slabber, Goes; J. Boone, Mid- delbux-g; P. de Schipper, Middelburg: C. W. Tengeler, Middelburg; P. J. de Jonge. Goes; L. M. Hollemans. Bieze- linge; B. Danckaerts, Vlissingen; L. J. Dieleman. Vlissingen; C. van Moolen- broek. Middelburg; J. Jacobse, Melis- kerke; W. J. de Vrieze, Baarland; M. A. Pieterse, Wemeldinge; J. Kuiper, Vlissixxgen. Critiek op federatie van Zeeuwse verenigingen JAARVERGADERING „ZEE- LANDIA" IN DEN HAAG. In Den Haag vergaderde onder vooi-zitterschap van de heer J. Goed- bloed, de Zeeuwse vereniging „Zee- landia". In deze vergadering, waar aan nog een bonte avond onder leiding van de heer Culjé was ver bonden. bracht de secretaris, de heer W. I. Burgel, verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar. Voorts schetste hg de gang van za ken bg de federatie van Zeeuwse verenigingen, die in 1948 in Den Bosch is opgericht. De federatie heeft schijnbaar geen levensvatbaarheid, aldus de heer Burgel. Na een ongelukkige stact, bleek al direct dat er krachten in ae federatie werkten, die geen of heel weinig verstand van het organisa tieleren hadden. Het is geen kunst om iets in het leven to roepen, niaur om de voorwaarden te scheppen dat dit „iets" in leven blijft, is moeilij ker. Daar is meer voor nodig dan eigen zin door te dry ven en gege- aë rï van°' pë: ven opdachten op «0fr« Vrije export naar België. In een te Bergen op Zooni gehou den vergadering van mosselëxpor- teurs werd medegedeeld, dat het zo goed als zeker Is dat er 'n einde zal komen aan de monopoliepositie van dc Vermosixx In België. Dat betekent dat iedere Belg zou moge» importe ren, terwyi de handelaar-exporteurs in Nederland, die in België een im- porteurarelatie heeft, vrij naar dat land zal mogen exporteren. Ook de z.g handeiaarscontingenten ver dwijnen. Dit is een zeer ingrijpende maatre gel, daar ook do pryzen worden los gelaten. Het aan- en verkoopkan toor zal zijn functie blijven uitoefe nen, zodat de kweker van een rede lijke prijs verzekerd blijft, want de inkoopsprijs wordt vastgehouden. Het is te verwachten, dat de export naar België zal toenemen, want door het loslaten van de verkoopsprijs en de onderlinge concurrentie zal de pry's van de mossel in België aan zienlijk dalen. Bezige handen richten „Bezige handen" in. In het Middelburgse Kunstmuseum werd Zaterdagmorgen druk gewerkt aan de oprichting van een gedeelte der tentoonstelling „Bezige Handen", die, zoals bekend, beoogt te laten zien wat de Zeeuwen met huisviyt kunnen bereiken en die morgen geo pend wordt. Worden in het Schuttershof de tal loze voox-werpen uitgestald (dit veel omvattende werk geschiedt vandaag) de drie zalen van het Kunstxnuseum zyn gereserveerd voor de vele schil- deryen en tekeningen, dlo de organi serende vereniging „Uit het volk- Voor het volk" bei-eikt hebben van Zeeuwen uit alle delen van de pro vincie. Het aantal inzendingen op dit gebied is veel groter dan men had mogen verwachten, wy hebben er reeds zeer opmerk^Jyk werk onder gezien en zullen hierop nog nader te rugkomen. Deze veelbelovende expositie in Schuttershof en Kunstmuseum zal geopend blyven tot en met 24 Juixi. weck houdt hedenavond om 21.10 uur de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. ir. O. C. A. van ndih de Jeude voor de Avrozender en causerie over de Veilig Vcrkeers- ctie 1950. Daar Woensdag in Middel burg de practische verkeersexamens worden gehouden, vragen wij voor e causerie bijzondere aandacht. kers. Op hartelijke wijze nam hij af scheid van de heer Bank en dankte hem voor alles, wat hij voor de moder ne vakbeweging in Middelburg in het algemeen en voor de M.B.B. in het bij zonder heeft gedaan. Als aandenken overhandigde hij een fotostander, waarin een foto van het voltallige bc- «uur een plaats zal vinden. Dit ge schenk ging vergezeld van een roker tje, terwijl mevr. Bank met een bloei ende plant werd verblijd. Als vcx'tegenwoordigcr van het N.V, V. voerde de heer Buijs het woox*d en natuurlijk was dit een woord van waardering. Hij liet het vergezeld gaan van het nieuwe, verzilverde N.V.V.- insigne en een kist sigaren. De secre taris van de M.B.B., dc heer L. J. Geers, sprak een persoonlijk woord cn overhandigde een roman van A. M. dc Jong. Nadat nog de bestuurders P. II. ('eers, J. M. Geljon, J. de Jonge en A. PTondècl hadden gesproken, dankte de heer Bank voor de hartelijke speeches co de cadcaux Hij merkte nog op: Van het werk voor de vakbeweging v.-ordt men materieel niet beter, doch als mens wel rijker". De nog aanwezige stoepen in de stad wil men inventa riseren Vergadering „Oude gebouwen' In verband met de aanleg van een straatje achter het flatgebouw cn de tegelplaats cn tuin van dc nieuwe meisjes-Ulo wordt een beter uitzicht verkregen op de achterzijde van het mooie Kuiperspoort-complex te Mid delburg. De Vereniging „Oude gebou wen" aldaar heeft overwogen stappen te ondernemen om deze aanblik te verfraaien, doch heeft inmiddels ver nomen, dat het in dc bedoeling van het gemeentebestuur ligt geleidelijk de restauratic van het complex onder handen te ncmcu. Dit werd medegedeeld in de Zater dagmiddag gehouden vergadei'ing van deze vereniging, waarvan mr. A. J. van der Weel voorzitter is. In deze bij eenkomst werd ook gesproken over de verdwijning van het bekende poortje in de Herenstraat. Medegedeeld werd. dat dit berust onder de hoede van Ge meentewerken. Men mag veronderstel len. dat het t.z.t. wel ex-gens geplaatst zal worden. Een ernstig punt van bespreking maakte de verdwijxxing van soms heel aardig met de gevels harmoniërende stoepen uit. Men realiseerde zich wel. dat deze niet kunnen blijven bewaard in straten met een druk verkeer, zoals de Korte Delft; in stillere straten die nen zij echter behouden te blijven. Indien mogelijk zal men een inven tarisatie opstellen van de nog aanwezi ge stoepen en daax-op ter bevoegde plaatse de aandacht vestigen. VOLDOENING. De secretaris van „Oude gebouwen", dr. W. S. Unger, wees in zijn jaarver slag op de restauratie gedurende 1949 van enkele bijzondere objecten, o.a. de trapgevel naast het Leger des Heils- gebouw en de muur van het Gildehuis in de Kuiperspoort. HU memoreerde voorts de definitieve ondergang van .De Steenrotse", Het stemt de vëreni- gixig tot voldoening, dat er op haar terrein weer het een cn ander is be reikt. De rekening over 1949 vermeldde aan ontvangsten een bedrag van 432.11, aan uitgaven een bedrag van 391.40, met dus een winstsaldo van 40.71. De aftredende bestuursleden do heren W. Berdenis van Bex-lekom, J. C. Blaupot ten Cate cn J. A. van Doox-ninck werden bij acclamatie her kozen. Onder de deskundige leiding van de heren ir. A. Rothuizen cn ix\ H. de Lussanet dc la Sablonièi'c bezichtigde men vex-volgcns de kerkem-estauratie. Volksonderwijs groeit in Zeeland Zaterdagmiddag werd in „De Prins van Oranje" te Goes onder voorzitterschap van dè heer A. de Jonge uit Middelbux'g dc jaarverga dering gehouden van de Federatie Zeeland van Volksonderwys. Na de naar eigen inzicht op te willen los sen. Volgens de heer Burgel is het al direct fout geweest geen vast be stuur tc benoemen en zeker is het fataal voor het organisatieleren als cr geen vast secretariaat is. Door dit alles is van samenwerking niet veel terecht gekomen. Excursie beplanting van Walcheren. Zaterdag hebben de bestuursleden van de Stichting Nieuw Walcheren een excursie gemaakt langs de be plantingen op het eiland, die door het werk dezer stichting tot stand zyn gekomen. Nadat in Middelburg een bezoek was gebracht aan dc speel weide bij de Maycretewoningen en de beplanting in de Griffioen, werd in St. Laurens de straatbeplanting en in Scrooskerlce de beplanting van Kin- derzorg bezichtigd. De duinbeplanting in Domburg, het Navybos in Westkapelle, begraaf plaats en dorpskexm in Biggekerke en het V.B.N.A.-bos in Kouaekerke wa ren de volgende objecten. De excui'sie werd besloten met de bezichtiging van de beplanting van Bethesda en villapax'k Vlissingen, de beplanting' in de buitenwyken dezer stad en liet Bellamypark. Duidelyk bleek op deze tocht, dat de beplantingen, ontworpen door de hoer Bx-oerse, zeer geslaagd mogen heten. Het goede effect valt reeds thans op, waax* in lintbeboixwing ge tracht is door aanplant van bomen in de voortuinen de minder fraaie ge velrijen te bi-eken en waar, zoals in Vlissingen, door gemeenschappelijke hekloze voortuinen een fraaier effect te krijgen, dan by de stylloze, rom melige voortuintjes elders. Zeeuwen in de Spoorwegraad By beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat zyn voor het tydvak van Juni 1950 tot Juni 1953 tot leden van de Spoorwegraad o.a. benoemd: Jhr. mr. A. F. C. dc Casembroot to Middelburg, in zijn hoedanigheid van lid van het dag. bestuur van de A.N. W.B., en tot zijn plaatsvervanger de heer C. J. van Schaardenbux-g Jr., uit Den Haag. de heer K. van Ever- dingen, voorzitter van de afdeling verkeer van de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Zeeland te Vlis singen en tot diens plaatsvervanger de heer H. A. M. A. de Meyer, lid van de Raad van Bijstand van die Kamer te Temeuzen. alg. vex-gadexing op tc Utrecht benoemd de neer H. v. d. Veen te Goes. Bij de bespreking van de propa ganda c.d. kwam naar voren, dat het ledental in talx-ijke Zeeuwse gemeen ten flink is toegenomen. Ook de be langstelling voor het openbaar onder wijs in het algemeen, is groeiende. Voorts werd besloten om by de pro paganda ook het kleuteronderwys meer op de voorgrond te plaatsen. De tweede kabel. De P.Z.E.M. heeft de tweede elec- trische hoogspanningskabel door de Westerschelde van Zuid-Bevelar.d naar Zoeuwsch-Vlaanderen gelegd. MIDDELBURG. Vandaas: Chr. Kweekschool: Eindles Tuintckencursus. Nieuw Walcheren. 7.30 uur: Electro: Noodlottige lading, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Abbott en Costello ln donker Afrika, 8 uur. Morgen: Schuttershof en Kunstmuseum: Bezige Handen, 711 uur; Electro: Berlin Express. 7 en 9.15 uur. Schouw burg: zie vandaag. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „Prima Ballerina" (alle leeft.), 7 en 9 uur; Noordzco- boulevard: vergadering Scheldebcker- comité. Morgen: Alhambra: „Vreemde Lading". (18 j.) 7 en 9 uur; Noordzeeboulc- vard: vergadering Middcsritandspartij, m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2