GROOT MUZIEKFEEST TE GOES NIEUW STANDBEELD VAN FRANS NAEREBOUT POLITIESCHIETWEDSTRIJDEN WERDEN DRUK BEZOCHT De kosten bedragen f12.000 Welverzorgde handen HAMEA Gelei BEZIGE HANDEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 JUNI 1950 Ter ere van „Hosanna" Twaalf muziekgezelschappen zullen volgende week Zaterdag, 24 Juni a.*. In de Goese Sehuttershoftuin hun melodieuze klanken doen horen. De Bond T an Chr. Harmonie- en Fanfaregezelschappen zal er zyn veertigste bondsconcours houden. De reden dat deze bond ditmaal de muzikale prestaties van zyn korpsen in de Ganzcstad komt meten, is wel een zeer bijzondere. Precies 61 jaar geleden, op 24 Juni 1889, kwam in een ver. gadering van bestuursleden der christelijke jongelingsverenigingen te Goes de idee naar voren, om hier een christelijk muziekgezelschap op te richten. Kort daarna zag „Hosanna" het levenslicht en sedertdien is het gezelschap uitgegroeid tot een korps dat niet alleen op Christelijke bijeenkomsten, doch ook door medewerking aan vele volksfeesten in Goes een bijzondere plaats is gaan innemen. Een Oranjefeest zonder „Hosanna" zou moeilijk denkbaar meer zyn. kort na de bevrijding weer met repete ren beginnen. DE DIRECTEUREN. In totaal heeft de vereniging acht di recteuren gehad. nl. van de oprichting tot 1 Augustus 1891 de heer P. de Jon ge. vervolgens tot Mei 1892 de heer P. J. Kievit uit Wilhelminadorp, die werd opgevolgd door de heer L. de Beste. In 1906 kreeg de heer J. C. Anderson de leiding tot Januari 1920. Van 1920— 1923 zwaaide de heer J. R. v. d. Glas, kapelmeester van het 3e R.I. uit Ber gen op Zoom, de dirigeerstok te Goes, en hierna tot 1940 de heer C. G. Go- vaarts, eveneens uit Bergen op Zoom. Zijn plaatsgenoot, de heer Horst, volg de hem na zijn overlijden op en bleef werkzaam totdat de bezetters er een eind aan maakten. Sedert de bevrij. ding is thans de heer Adr. Kousema ker directeur. De heer A. M. Duijvewaardt, die sinds 1930 de voorzittershamer hanteert, is tevens het oudste lid van de vereni ging. Sedert 1901 maakt hij reeds deel uit van het korps. Met de heren L. J. Hillebrand, secretaris. J. H. Slabbe- koorn. penningmeester, D. Gorsse, H. P. Keukelaar en F. P. Priester vormt hij thans het bestuur van het jubile rende ..Hosanna-', dat op een respecta bele „staat van dienst" kan bogen. Nadat op 24 Juni 1889 in die bewuste vergadering het plan naar voren was gekomen bespraken een dag of tien la ter de heren H. Janse Azn., J. de Jon ge Jzn., Joh. de Jonge Azn., A. C. Mulder, P. Mulder. H. Poolmeyer, Ph. Wessels en J. Wortz Czn. de zaken. Men wist een lening van 500.aan te gaan voor aanschaf van instrumenten. Gelukkig waren de ze toen nog wat goedkoper dan tegen woordig, want na de aankoop van vijf tien instrumenten die men zelfs nog eerst een maand op proef kon krijgen en een kleine trom, had men van de geleende gelden nog zestig gulden over voor kasgeld. In een vergadering van 11 Juli kreeg het gezelschap zijn naam ..Hosanna" en de heer P. de Jonge Jzn. werd directeur. Donderdagsavonds zou in de Chr. Bewaarschool gerepeteerd worden. Op 1 Augustus had de defini tieve oprichtingsvergadering plaats en toen kon met 17 leden aangevangen worden. Op 25 December werd in de bijzondere school de eerste openbare les gehouden voor een vierhonderdtal belangstellenden en de volgende dag werd de zang van de Zondagsschool- kinderen in de Chr. Geref. Kerk bege leid. Beide malen werd het optreden een succes. Zeer vele geslaagde uitvoe ringen zijn hierop in de loop der jaren gevolgd. Op 13 Augusuts 1890 werd het eerste concert gegeven in de boom gaard van de heer Jac. de Jager. ZELFSTANDIG. Toen de Chr. Jongelingsvereniging, waarvan ..Hosanna" nog steeds een on derdeel vormde, geen toestemming gaf om op de Markt te concerteren, beslo ten de muzikanten een zelfstandige vereniging te vormen. De jongelings- vereniging kreeg de 500 van de le ning terug en de muzikanten konden de instrumenten behouden. Het eerste zelfstandige bestuur dat toen werd ge vormd bestond uit de heren S. Hartog, H. Janse Bz.. Ph. Wessels, A. Quakke- laar, J. C. de Buck en J. Does. Er kwam ook een commissie van advies, waarin de heren Adr. Mulder en J. A Steketee zitting namen. In de huidige commissie heeft hierin naast de heer Jacq de Smit en J. C. v. d. Weert ook de heer W. C. de Beste zitting. Hij ver vult deze functie reeds 28 jaar. Het zou te ver voeren de geschiede nis van de zestigjarige op de voet te volgen. Het ledental groeide gestadig lot oen aantal van 42 in 1923. Momen teel zijn er 32 werkende leden. In de bezettingsjaren moest de vereniging haar werkzaamheid staken, toen de in strumenten in beslag werden genomen. Men ging echter rustig door met con tributie betalen en zo kon „Hosanna" De pers over de nieuwe burgemeester De benoeming van een nieuwe bur gemeester van Middelburg heeft bij de Zeeuwse bladen reeds enigge reacties uitgelokt. Wij gaven er echter de voor keur aan te wachten met ons oordeel tot wij de nieuwe burgemeester ont moet hadden en personen, die hem van nabij, persoonlijk èn ambtelijk, kennen, naar hun mening hadden ge vraagd. Het Zeeuwsch Dagblad echter tekende gisteren reeds aan: ,.Het zal niemand verwonde ren. wanneer wij er onze teleur stelling over uitspreken, dat een P.v.d.A.-burgemeester (een so cialist van de oude stempel) is benoemd, omdat wij het èn om de politieke engodsdienstige ge aardheid van de bevolking der Zeeuwse hoofdstad èn om psy chologische redenen beter had den gevonden, dat de beslissing anders was uitgevallen. Dit is echter nakaarten en dat heeft geen zin". De Stem (RK) formuleerde haar oordeel als volgt: „Middelburg heeft zyn eerste burger weer en gezien de ante cedenten van de nieuwbenoem de geloven we. dat het de rechte man op de juiste plaats zal blij ken te zijn. al zal, wat de poli tieke zijde van het geval betreft, niet ieder enthousiast zijn. Wij geloven echter dat men dit niet zwaarder behoeft te ne men dan het weegt. Gezien het feit dat de fractie van de P.v.d.A. verreweg de sterkste is in de Middelburgse raad en dat. daarom de keuze van een burgemeester uit die kring op zichzelf niet onredelijk is. Toont de nieuwe burgervader zich bovendien een magistraats persoon, die het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamt, dan zal de critiek wel vlug luwen". Het Vrije Volk wijst op het feit, dat 36 der Middelburgse kiezers P.v.d. A. stemde en juicht de benoeming van de heer Bolkestein als volgt toe; „In de rijen van de Partij van de Arbeid heerst vreugde over deze benoeming, daar eindelijk een lang bestaand onrecht, aan het socialistisch deel van geheel Zeeland gepleegd, ongedaan is gemaakt. Een socialist als bur gemeester in een gemeente van enig formaat was schijnbaar voor Zeeland voorheen niet weggelegd, gezien de benoemin gen enkele jaren geleden in Vlis- singen en Middelburg gedaan". Men ziet, de meningen lopen uiteen. Met belangstelling en vertrouwen zien wij de komst van mr. dr. Bolkestein tegemoet. HET CONCOURS. Tenislotte nog iets over het concours. Des morgens om tien uur zal er in het stadhuis een officiële ontvangst zijn. Nadat de bondsvoorzitter, de heer H. J. Kluit, om elf uur in het Schut tershof het concours geopend zal heb ben, gaan twaalf korpsen in de con certwedstrijden hun capaciteiten tonen. Deze wedstrijden zullen de gehele mid dag in beslag nemen. Na het slotwoord van de federatjevoorziter, de heer Woudstra, zullen drie muziekgezel schappen elkaar op de Grote Markt bekampen in een marswedstrijd. Ten slotte geeft Honsels Harmonie uit Hon- selersdijk des avonds van 8 tot 10 uur een concert in de feestelijk verlichte Schuttershoftuin. De jury wordt gevormd door de he ren R. van Yperen en G. Nieuwland uit Rotterdam en P. v. d. Hurk uit Bilthoven. Wanneer het weer op deze feestdag meewerkt, zal dit concours ongetwij feld een waardige en aantrekkelijke viering van dit zestigjarig jubileum worden. MEDAILLE VAN H. M. DE KONINGIN EN PRINS BERNHARD. Voor het op a.s. Zaterdag, 24 Juni in 't Schuttershof te Goes te houden concours, tfer gelegenheid van het 60-jarig bestaan van ..Hosanna" zijn, door H. M. de Koningin en door Z. K. H. Prins Bérnhard, grote bronzen medaillesmet hun beeldenaar be schikbaar gesteld. Van de Commis saris der Koningin in Zeeland, werd een medaille met het Zeeuwse wapen ontvangen. Prinses Wilhelmina begroette Zeeuwse dames. Evang. Vrouwenvereniging van Wemeldinge op hel Loo. Het uitstapje van dc Evangelische Vrouwenvereniging uit Wemeldinge heeft wel een bijzonder verloop ge had. Toen zU namelijk met dc leden het Koninkiyk Paleis „Het Loo" te Apeldoorn bezocht, werden de deel neemsters allen persoonlyk door H. K.H. Prinses Wilhelmina begroet. Dc Prinses gaf de deelneemsters allen een hand en informeerde belangstel lend naar haar reis, waar ze gegeten hadden, enz. De vereniging maakte een uitstapje naar Apeldoorn en mocht daar niet speciale toestemming „Het Loo" be zoeken. Het gezelschap werd rondge leid door de intendant van het paleis, de heer van Geuns. Tijdens deze rond leiding was het, dat H.K.H. Prinses Wilhelmina de deelneemsters kwam begroeten. Mevr. de Goededa la Fette over handigde H.K.H. na een kort toe spraakje, een busje Zeeuwse babbe laars. Deze babbelaars werden door een inwoonster van Wemeldinge, mej. C. de Schipperde Groene, gebak ken. H.K.H. bedankte vriendelyk voor deze attentie en zeide: „Straks by de thee zal ik er eentje van proeven". Hierna nam zy afscheid van de groep. Vanzelfsprekend waren de dames verheugd over deze zeer ongedwon gen ontmoeting. De dag werd verder doorgebracht in een bekende uitspan ning. Om ongeveer 12 uur kwam het gezelschap zeer voldaan in Wemel dinge terug. Een jaar geleden werd door de ge meenteraad van Vlissingen een com missie benoemd, die aan B. en W. ad vies zou uitbrengen over de herop richting van het standbeeld voor Frans Naerebout, wiens naam onverbrekelijk aan Vlissingen is verbonden. B. en W. van Vlissingen schrijven thans aan de gemeenteraad: In het bijzonder de Vlissingse vis sers- en loodsenbevolking beschouwt hem als haar vertegenwoordiger, op wien zij nóg steeds trots het oog ge vestigd houdt. Waar het hier derhalve om een monument gaat, waarbij stads- verfraaiing slechts een zeer bijkomsti ge rol speelt, menen wij, dat het ver antwoord is thans tot heroprichting te besluiten. TWEE ONTWERPEN. Door een tweetal beeldhouwers, te weten mevrouw L, MesserHeybroek, te Vlissingen en de heer Ph. ten Kloos ter te Veere, hebben wij een klein ont werp van een nieuw beeld laten ver vaardigen. Na ampele overweging heeft de meerderheid der commissie haar keuze bepaald op het ontwerp Nieuw kerkgebouw ie Bruinisse Het nieuwe kerkgebouw der Gere formeerde Gemeente te Bruinisse zal op Woensdag 2 Augustus officieel in gebruik worden genomen. Drastische maatregel om bieten te kunnen uitvoeren Voor het Haagse Gerechtshof stond gisteren terecht R. Th. M. D., die wegens het uitlokken van valsheid in geschrif te, meermalen gepleegd, in Zeeland, tot 3 weken gevangenisstraf was ver oordeeld. Hij had dit gedaan om bie ten te kunnen uitvoeren. Appellant was in hoger beroep gekomen, omdat hij de opgelegde straf te zwaar vond. De procureur-generaal deelde deze me ning niet en vroeg bevestiging van het vonnis. Appellants raadsman mr. Van Son uit Hulst, schetste D. als een fatsoen lijk man. die in het grensgebied wo nende en zaken doende, zich niet be wust was geweest van de ernst van het gepleegde misdrijf, temeer omdat daar de opvatting over het al dan niet geoorloofde bij invoer en uitvoer nog al ruim is. Hij wees er op. dat D. veeL'illegaal, werk. heeft verricht en daarvoor 18 maanden Jn een P^itS kamp heeft moeten zitten. Voor deze onderdaan van een bevriend land, vroeg mr. Van Son een voorwaardelij ke straf. Uitspraak Woensdag 28 Juni. LONEN TUINBOUWBEDRIJF. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een wijziging van dc rege lingen van lonen en andere arbeids voorwaarden voor het tuinbouwbedrijf in Zeeland. Ongeveer 200 schutters te Terneuzen Feestelijk wapperden de vlaggen op liet schiettcrrrein aan dc Oostkolk to Terneuzen toen daar Vrydag op uitnodiging van de Terneuzense poJi- tiósportvereniging de beste karabijn- en pistoolschutters van de Zeeuwse politie, van de Dienst Invoerrechten en Accynzen, van de Marechaussée's en van de C.C.D. met elkaar de stryd aanbonden. Bovendien was er een aantal schut ters uit België op bezoek gekomen. Dank zij de voortreffelijke organi satie zyn de wedstrijden stipt vol gens program verlopen. In het bij zijn van vele autoriteiten, van wie wjj noemen, de politiecommissaris sen van .Gent, St. Nicolaas, Lokeren, Middelburg en Vlissingen, de dis trictscommandant Rijkspolitie maj. G. H. van Helden, de kapiteins Deur- loo en Stoorvogel van de Rijkspoli tie, kap. W. Haarsma Buma van de Marechaussée, de hoofdinspecteur In voerrechten en Accynzen, de heer Zuur, de chef algemene controle van de C.C.D. en de politieinspec- teurs van Terneuzen en Goes, sprak burgemeester Teilcgen van Terneu zen een openingswoord. Hij heette in het bijzonder dc vele Belgische gasten welkom en uitte de hoop. dat dit contact de toch al hechte band tussen België en Neder land nog zou versterken. Daarna knalden al spoedig de eer ste schoten. Aan de wedstrijd na men 116 karabijn- cn 132 pistool- schutters deel. Toen des namiddags het program was afgewerkt, reikte burgemeester Teilegen in hotel „Du Commerce" dc pryzen uit. De uitslag was: Pistoolschieten officieren: 1. M. A. Reneman. Middelburg; 2. F. Bauwels. Gent; Hulst. 3. L. Stoorvogel, Groepsprljzen Wisselbeker beste pistoolgroepGenv politie Middelburg. Wisselbeker beste karabijngroep: In voerrechten Terneuzen. Pistoolgroep: 1. Gemeentepolitie Kon. Marechaussée, ten, Terneuzen. Middelburg. 2. 3. Invoerrech- Karabijngrocp: 1. Invoerrechten Terneuzen, 2. Rijks politie Z. Vlaanderen, 3. Politicsport vereniging Luctor. Beste Belgische pistoolgroep: Gemeentepolitie Gent. De gouden kogel voor de beste in dividuele schutter op pistool en ka rabijn ging naar de heer P. Koekoek van de Gem. Politie te Middelburg. De individuele prijzen werden als volgt toegekend: Pistool: 1. J. Hirden (Invoerr. Vlissingen), 2. P. Koekoek (Gem. pol. M'burg), 3. G. Daanc (Kon. Mar.), 4. M. L. van Bloois (Invoerr. Terneuzen), 5. N. v. Steyn (Kon. Mar.), 6. W. Th. Huugen (Politiesportver. Luctor), 7. P. Suurland (Gem. pol. M'burg), 8. 0. Lenselink (Gem. pol. M'burg), 9. A. Maquelin (Gem. pol. M'burg), 10. J. Wisse (Verkeerspolitie). Karabyn: 1. Corn. Jansen (R. pol.), 2. J. Hak ker (Inv. Terneuzen), 3. S. de Vos (Verkeerspolitie), 4. W. A. de Romph (Gem. pol. Goes), 5. F. Bol- tong (CCD), 6. P. Koekoek (Gem. pol. M'burg). 7. O. C. Wouthuizen (Invoerr. Terneuzen). 8. A. Lenselink (Gem. pol. M'burg), 9. A. C. Reitse- ma (Invoerr. IJzendyke), 10. P. Brasser (CCD). Na afloop dankte de voorzitter van dc Terneuzense Politiesportvereni- ging, de heer P. v .d. Goes, alle deelnemers voor de opkomst en ver wachtte allen het volgend jaar weer in Terneuzen terug te zien. Onder hilariteit verzekerde burge meester Teilegen tenslotte, dat de polltiesportvereniging van Terneu zen een goede gastvrouwe was, want alle prijzen waren op enkele na aan de gasten gelaten. Spr. hoopte, dat dit volgend jaar anders zou zijn. Eerste oesterlarven werden gesignaleerd Volgens beribht van dr. Korringa zyn de eerste oesterlarven gesigna leerd, zy waren tamelyk talrijk voor de tijd van het jaar, namelijk enkele tientallen per 100 1. water. Men ver onderstelt dat dit larven zijn van dc oesters uit Arcachon. die altijd ca, 14 dagen vroeger zyn dan de andere. Hoewel het aantal moederoesters volgens dr. Korringa kleiner wordt feschat dan vorig jaar, is het volgens em toch wel zo groot, dat alleen een bepaald koude zomer slechte resulta ten zal geven. Wanneer de top-broed- val zal komen is nog moeilijk te zeg gen, maar volgens de theorie zou dit ca. 9 Juli moeten zijn. Doch ook acht dr. Korringa het mogelijk, dat reeds op ca 25 Juni een gróte broedval plaats vjhdt. Shell jubileumrit 95 DEELNEMERS UIT GEHEEL NEDERLAND STARTEN TE GOES Voor de 24 uurs-sterrit op 23 en 24 Juni a.s., welke wordt gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de N.V. Kon. Ned. Petro leum Mij en georganiseerd wordt door de Shell Nederland N.V., zullen op de startplaats Goes 95 deelne mers vertrekken. De deelname is to taal tot 400 automobielen beperkt, hetgeen uit organisatorische en vei ligheidsoverwegingen noodzakelijk is. De start te Goes zal Vrydag 23 Juni des morgens om acht uur plaats vinden. Burgemeester ten Kate zal het eerste startsein geven. Elke twee minuten zal van drie punten op de Grote Markt gelyk worden gestart. Verder zijn er in den lande nog 14 verplichte controleposten cn 14 vrije controleposten, w.o. Vlissingen. De finish is te 's Gravenhage op Zater dag 24 Juni a.s. van 1014 uur aan de Houtrusthallen. van de heer ten Klooster, bij welke keuze wij ons geheel hebben aangeslo ten. Het door genoemde beeldhouwer vervaardigde ontwerp op 1/5 der ware grootte staat in de wethouderskamer voor de leden ter bezichtiging. Totzo ver de brief van B. en W. Wat betreft de plaats, waar het standbeeld zal worden opgericht menen B. en W. hiervoor aan te wijzen een plek in het Bellamypark, tegenover de Voorhaven. DE KOSTEN. De kosten, verbonden aan het ver vaardigen van een nieuw standbeeld, zullen, inclusief kleine kosten, onge veer 12.000 bedragen. Aangezien het oude standbeeld tegen molest was verzekerd, zijn rechten ontstaan op een schadeuitkering, wel ke geschat kan worden op plm. 2600. Er is derhalve nog een bedrag van plm. 9400 ongedekt. Uiteraard zullen B. en W. alle pogin gen aanwenden om de totale kosten, verbonden aan de heroprichting van het standbeeld, door verwezenlijking van de in deze op het Rijk bestaande aanspraken voor herstel van oorlogs schade. gedekt te krijgen. Dat de heroprichting van het stand beeld op hoge prijs wordt gesteld blijkt wei hieruit, dat tot nu toe reeds aan bijdragen is ontvangen een bedrag van plm. 1900. een bijdrage van plm. 900 in uitzicht is gesteld en door di verse instellingen en ondernemingen garanties zijn verleend tot een geza menlijk bedrag van 775. Van een aan tal instellingen wordt nog antwoord verwacht. en W. verzoeken nu aan de raad goedkeuring voor heroprichting van het standbeeld van Frans Naerebout en voor dit doel een crcdiet te verlenen van 10.100 12.0001900), waarop de Rijksbijdrage in de oorlogsschade (c.q. de molestüitkering) en eventueel de gegarandeerde bedragen in minde ring komen. HET WERK VAN HONDERDEN ZEEUWSE vraagt uw belangstelling op de Pro vinciale Tentoonstelling in het Schut tershof en .Kunstmuseum te Middel burg van 20 tot en met 24 Juni. ZIE DE ADVERTENTIES. Canadees Jongensorkest trekt door Middelburg De Vancouver Boys Band, het fraai geüniformeerde Canadese jongensor kest, dat volgens buitenlandse bladen tot grote muzikale prestaties in staat is, zal op Vrijdag 30 Juni, alvorens te concertej-en in de Concert- en Ge hoorzaal, een muzikale mars door Middelburg maken. De jongens arriveren eerst met de trein van 18.10 in Middelburg, daar zy 's morgens door H.M. de Konin gin op het paleis Soestdyk zullen worden ontvangen.. De mars door de stad begint waarschijnlijk om 7.30 yur 's avonds. Op 29 Juni geeft het orkest een concert in Amersfoort, dat door de PCJ-Wereldomroep wordt uitgezon den. Na hun optreden in Middelburg reizen de jongens door naar Ooster beek, waar zy op 1 Juli een gala concert geven. Dit vormt een belang rijk onderdeel van het daar te hou den muziekfestival. Na hun Neder lands tournée gaan zy naar Austra lië. Postdirecteur te Terneuzen Tot directeur van het postkantoor te Terneuzen is benoemd dc heer G. G. van Heumen, chef van de afdeling Pakketpost in het Centraalstation te Utrecht. C.O.A.K.-niilitairen verlaten Middelburg De 138 militairen, die in Middelburg aan de Centrale Opleidingsschool Ad ministratief Kader tot sergeant zijn op geleid, hebben gisteren de uitslag ver nomen van het examen. Er slaagden 135 militairen; drie moesten worden afgewezen. Na de uitslag defileerden zij voor dc school. Vandaag gaan de jongens met verlof tot 26 Juni. op welke datum zij zich naar hun onderdelen moeten begeven teneinde als administrateur dienst te doen. De nieuwe leerlingen van de COAK zullen eerstdaags in Middelburg arri veren. Hun opleiding duurt negen maanden. AFSCHEIDSAVOND. In de zaal van de Schouwburg te Middelburg werd een afscheidsavond gegeven voor de militairen van de C.O.A.Kde Centrale Opleidings school Administratie Kader. De avond werd, verzorgd door het R.A.O.-variété uit Den Haag, dat onder leiding stond van kapitein van Ewyk. Dat variété is gevormd door militairen van de land-, lucht- en zeemacht. Na een kort openings woord van kapitein van Ewyk, werd met het programma begonnen. De verschillende nummers, werden vlot afgewerkt en vielen bij de talrijke publiek zeer in dc smaak. Vooral de man met de drie benen, (Jack van Tol), oogstte veel succes. Daarnaast word ook de accordeonist (Tonny v. Vliet), zeer gewaardeerd, evenals de negerzanger (Peter Kooymans) en de humorist (Bert Schutte). Het hoogLepunt van de avond was ongetwijfeld het optreden van Eddy A. Schuyer, niet als conferencier of goochelaar, wat hy ook perfect ten tonele bracht, maar als te- lephaat. Hy demonstreerde drie ex perimenten die de volle belangstelling van het publiek genoten. Dë muzikale omlijsting werd ver zorgd door het trio Ad. Mink, Eddy Knecht en Huib de Groot. Het mosselseizoen Het ligt in het voornemen van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosse len te Bergen op Zoom, het mosselsei zoen 1950/'5l te openen op 28 Juni a.s. Van die dag af, zullen kwekers .dus weer kunnen leveren, de verzending zal mogelyk zyn van 1 Juli af. Hoewel Iets later dan vorig jaar. begint de kwaliteit der mosselen nu snel goed te worden en verwacht mag worden, dat bij de opening van het nieuwe sei zoen vele kwekers over prima kwali teit mosselen zullen beschikken, die in alle opzichten aan de gestelde leve ringsvoorwaarden voldoen. Westkapelle als badplaats De V.V.V te Westkapelle vergader de Donderdagavond onder leiding van burgemeester mr. M. Tydeman. De vereniging besloot toe te treden tot de Prov. V.V.V. voor Zeeland. Hoewel de afdeling nog pas kort bestaat, bleek uit de discussies, dat er een behoorlijke animo is óm West kapelle als badplaats vooruit te stu wen. Plannen werden besproken om de accomodatie voor badgasten uit te bi-eiden en de aantrekkelijkheid van hét dorp tc vergroten. Eindexamen R H.B.S. A. te Middelburg Gistermiddag werd de uitslag be kend gemaakt van het eindexamen der Rliks H.B.S. te Middelburg, afdeling A. De namen der geslaagden luiden: Nelly in 't Anker, Oostkapelle; Corry Corbyn, Zoutelande: Kees Cornelissen, Middelburg; Irma Geers, Middelburg; Lcentje den Holander, Middelburg; Maria Kloet, Nieuwland; Adr. de Pag- ter. Domburg; Jan Passenier, Souburg; Jaap Schenk, Middelburg. Drie candi- daten moesten worden afgewezen. Koninklijk bezoek aan Zeeland in Augustus a.s. Zal vermoedelijk samenvallen met opening Stadhuis te Middelburg Naar \vy vernemen staat het titans practisch vast, dat het bezoek vin het Koninklijk Paar aan de Prov" - cle Zeeland zal plaats vinden in loop van Augustus. Aangenomv i mag worden, dat het zal samen val len met de Ingebruikneming van hefc gerestaureerde Gothisehe gedeelte van het beroemde stadhuis van Mid delburg. De nieuwe burgemeester van Mid delburg treft het wel buitengewoon, dat hij eerstdaags het Koninklijk be zoek aan Groningen nog juist als Ge deputeerde kan medemaken en kort daarna als eerste burger van Zce- lands hoofdstad de Landsvrouwe mag ontvangen. Bijzonderheden omtrent het pro gramma van het bezoek aan Zee land, dat vermoedelijk twee dagen zal duren, staan, voor zover ons be kend is, nog niet vast. Jaarvergadering van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. De jaarvergadering van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis is bepaald op Zaterdag 1 Juli te Sas van Gent. Aanvang om 10.30 uur in het R.K. Verenigingsge bouw. Om drie uur volgt een feeste- ke bijeenkomst ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de plaatselijke af deling. Het zal die dag tevens 30 jaren gele den zijn, dat de heer P. C. van Hecke werd gekozen tot voorzitter van do af deling Sas van Gent. zodat een dubbel jubileum zal worden gevierd. Het koelhuis te Krabbendijke. Dezer dagen is met de bouw van het koelhuis tc Krabbendijke begonnen. De eerste betonnen palen zijn reeds ingeheid. Het werk trekt grote belang stelling. Geen uitvallers bij de jeugd in de Avondvierdaagse Gisteren is de Avondvierdaagse' jn Zeeland voortgezet. In Middelbrug? waren drie ouderen niet opgekomen^ degenen, die verschenen, volbrachten de wandeling via Zanddijk en Gapinge De jongeren waren volledig aan de start en liepen allen de tocht (via St. Laurens en door de Schellach) uit. De twee groepen van de Sportvereniging 't Zand hebben reeds hun kruisjes ont vangen; zij hebben namelijk ook Dins dag al gewandeld. De deelnemers aan dc Avondvier daagse in Oostburg en Axel waren voltallig en liepen allen de tocht uit. In Goes was één oudere niet meer aan de start verschenen. Men liep het par cours GoesKattend ij keWilhelm in a- polderGoes. Ook bij deze jongeren waren er geen uitvallers. In Axel is de Avondvierdaagse thans beëindigd. De deelnemers, die alle tochten hebben uitgelopen, ontvingen een hcrinneringskruis. Eindexamen Chr. Lyceum voor Zeeland Xan het eerste eindexamen in dc geschiedenis van het Christelijk Ly ceum voor Zeeland namen op 15 en 16 Juni 1950 twee candidaten deel. Voor het getuigschrift H.B.S. A zyn geslaagd: mej. H. Haantjes en de heer A. J. dc Lange, beide woonachtig tc Goes. Nadat Vrijdagmiddag de uitslag in een vergadering van Bestuur, personeel, gecomitteerdcn, ouders, enz. was medegedeeld, heeft de heer J. Laport. voorzitter van het school bestuur, de geslaagden toegesproken en hun namens het bestuur een zak bijbel in prachtband met oorkonde aangeboden. Voorts sprak nog de rector, dra D. Barendse, die de geslaagden ook gelukwenste en met een enkel woord afscheid van hen nam. OPENINGSPLECHTIGHEID WORDT UITGEZONDEN. Naar wij vernemen zal de opening van het Zeeuwse Oorlogsmuseum in de voormalige Vleeshal van het Mid delburgse Stadhuis op Zaterdag 24 Juli over de radio worden uitgezonden. De Nederlandse Radio Unie zal opnamen maken, welke die avond om 7.15 uur in het KRO-programma te beluisteren zijn. Vermoedelijk zal Polygoon-Profilti's Nederlands Nieuws de openingsplee - tigheid filmen. Het staat nog stee s niet vast wie de officiële opening d verrichten. EXAMEN ALGEMENE ONTWIKKELING. Voor het tc Bergen op Zoom gehou den examen Algemene Ontwikkeling A slaagden: J. Heijboer, M. Mosselman. C. Scherpenisse, H. van Popering, D. Bruinzeel (met lóf) J. v. d. Repe cn J. Kaashoek, allen uit St. Annaland. Voor Alg. Ontwikkeling B slaagden: J. M. de Graaf, M. v. d. Hoek, A Stoutjesdijk, allen uit St. Maartensdijk en P. J. Gunst uit Stavenisse. Voor Eenvoudige Landbouwadmini- stratie slaagden: T. den Boer van St. Annaland (met lof) cn J. Gaakcor uit Stavenisse. NAGEKOMEN ADVERTENTIE De Heer en Mevrouw VISSER—DE NOO geven met vreugde kennis v-u de geboorte van hun Dochter LIESBETH KAREN. Terneuzen. 15 Juni. Tijdelijk: Ziekenhuis, Axelsestraa. Door 's Heren Goedheid werden wij verblijd met de geboorte van ors Dochtertje cn Zusje MAR JA A. VAN HELLEMAN— M. VAN HELLEMAN ANTHEUNISSE. ANNEKE. TOON cn WILLY. Biggekcrkc, 16 Juli 1950.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2