NIEUWS UIT ZEELAND SPITSKOOL 't ÜAfbgMettte dtehtó Wi dozb l Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN WALCHEREN MINISTER LIEFTINCK MOEST EERST NOG WAT STUDEREN DONDERDAG 15 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 AANBESTEDING. Door het Bestuur van de Waterkering van het calamiteuze waterschap Bruinis- se, werd te Bruinisse aanbesteed: Perceel A: Het opruimen van een ge deelte basalt en steenglooiing met kreu- kelberm,. het opbrengen van rijswerk met steenbestorting op de kreukelberm. het opnieuw maken van een basaltglooiing met steenstrook enz. Perceel B: Het maken en zinken van twee zinkstukken ter gezamenlijke op pervlakte van 3531 M2 en het aanbren gen van een steenbestorting over een op pervlakte van 5696 M2. Ingeschreven werd als volgt: Voor per ceel A: Joh. van Vossen, St. Annaland, 1 27.800.—; Gcbrs. Wjjnands en Cornet, Werkendam, f 27.800.W. van den Berg, Bruinisse, f 26.250.—; A. van der Werf. St. Maartensdijk, 25.900.—; J. M. Dek ker, Papendrecht, f 25.645.—; T. Hakkers Werkendam, 25.600.—; Firma van Se- venter, Sliedrecht. 25.500.—; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee, f 25.256.—; P. Broeken, Breda, f 24.100.—: W. van Vossen en Zoon, St. Annaland. f 24.000.—. Voor perceel B: Wijnands en Cornet, Werkendam, f 134.750.—; L. Roskam, Slie drecht, 132,000.—; P. Broeken, Breda, 117.300.T. K. Kraaycveld, Sliedrecht. 129.000.—; J. M, Dekker, Papendrecht. f 116.300.—; W. van den Berg, Bruinisse, 113.400.—; Firma van Oord. Werken dam. 112.800.—; C. H. van Wijnen en Zn.. Papendrecht. 106.500.—: T. Hakkers. Werkendam, 105.100; Firma van Se- venter, Sliedrecht, f 104.600.—. Voor de percelen A. en B.: tesamen werd ingeschreven door Gebrs. Wijnands en Cornet, Werkendam, 158.500.—; Fir ma C. Verwater. Tilburg, 155.400.—; P Broeken, Breda,' 141.000.—; J. M. Dek ker. Papendrecht, 139.945.—; W. van den Berg, Bruinisse. 139.400.—: T. Hakkers, Werkendam, 130.700.—; Firma J. A, v Seventer. Sliedrecht, t 130.000.—. Daar voor het werk in massa niet voordeliger is ingeschreven worden de percelen A en B afzonderlijk gegund en wel: perceel A: aan W. van Vossen en Zoon, St. Annaland, f 24.000.—. Perceel B: Firma J. S, van Seventer, Sliedrecht, f 104.800.—. Rundveekeuringen op Walcheren. Te Vrouwenpolder werd de jaarlijk se rundveekeuring gehouden. Als keur meesters traden op de heren Harmsen, Vercraeye, Kleinepier en Kloek. Aangevoerd waren 1 stier. 32 koeien en 7 st. jongvee, terwijl de belangstel ling goed was. De uitslag is als volgt: Stier Herman, eig. A. Maas. Ie pr., 76 1/10 p. Ie Kalfskocien: Akke. B. Meyer, le pr. 78 p.. verkreeg de prijs van de Kring Walcheren; Lena, van J. Moens, 2e pr. 78 p.; Marijke, van M. J. de Vlie ger. 3e pr. 77p.; Emma. van A. C. Goedbloed, 4e pr. 77 p.; Griet 6. van P. Melis, 5e pr. 77 p.; De Kleine I, M. J. de Vlieger. 6e pr. 76% p.- Starre, van J. Moens, 7e pr. 76 p.; Julia, van Chr. Geerse, 8e pr. 76, p.; Moortje, 'van A. Mesu Cz., 9e pr. 75 p.; Truida, van A. Maas. 10e pr. 75 p. 2e Kalfskocien: Sul, van P. Polder man, le pr. 80 p.: Neeltje. van S. de Bruyn, 2e pr. 78% p.; Mieke, van A Mesu Jz.. 3e pr. 78 p.: Corrie, van P Matthijse, 4e pr. 77 p.: Emma, van A. Maas, 5e pr. 77 p.; Nelly, van A. Mesu Jz.. 6e pr. 76% p.; Fokje 13, van M. J. de Vlieger. 7e pr. 75 p. 3e Kalfskocien: Frida, van A. Mesu Cz„ lc pr. 82 p.. kreeg de prijs van de Coöper. Eiland Walcheren: Boukje, van P. Melis, 2e pr. 79 p.; Alida. van A. v. Tatenhove. 3e pr. 79 p.; Gusta, van M. J. de Vlieger. 4e pr. 78 p. Oudere koeien: Geeltje 21, A. v. Ta tenhove, le pr. 83 p.; Bles, van S. de Bruyn, 2e pr. 82 p.; Mirih. van J. Moens. 3e pr. 82 p.. kreeg de prijs van de Melkfabriek: Aafke. van P. Polder man. 4e pr.. 81% p.; Maaike, van Chr. Francois, 5e pr'. 80 p.: Juweeltje, van A. C. Goedbloed. 6e pr 79 p.: Willy, van A. C. Goedbloed. 7e pr. 78 j> - Em ma. van J."Moons, 8e pr. 78 p.; Starre" van A. Mesu Cz.. 9e pr. 77 p.; Kleine 11. M. J. do Vlieger. 10e pr. 77 p.; Bet sy. van M. J. de Vlieger, lie pr. 77 p. 2.Jarig Jongvee: 1. Aaltje. Chr. Fran cois: 2. Clara. M. J. de Vlieger: 3 Ber tha, M. J. de Vlieger; 4. Truida, P. Matthijse. 1-Jarig Jongvee: 1. Doortje. S. de Bruyn; 2. Mina. idem; 3. Bontje, idem. In Serooskerke werden gisteren premiekeuringen gehouden voor stie ren en vrouwelijk fokvee in Zeeland. De uitslag is als volgt: Oudere stieren: Emma's Hans, eig. A. Maljaars, le pr. Stieren van 1 tot 2 jaar: Gudo, eig. Stierhoudcrij Allart-de Buck, le pr., Dragas Adema 4, eig. K. Kluyfhout. le pr. le Kalfskoeien: Sul., eig. K. Be- suyen, 78 pnt. en prijs van de kring Walcheren van de Z.L.M., Pietje, eig. J. Meyers, 77 pnt. 2e Kalfskoeien: Leni, eig. P. J. Abrahamse, 80 pnt., Koos, eig. P. de Buck, 79 pnt., Meibloem, eig. P. J. Abrahamse, 79 pnt., Geertje II, eig. A. Maljaars. 78 pnt., Anna 35, eig. J. Meyers, 77 pnt.. Juffrouw, eig. K. Coppoolse, 76 pnt., de Jonge. eig. J. Meyers, 75 pnt. 3e Kalfskoeien: Bloemhof, eig. A. Maljaars, 80 pnt. prijs van de Coöp. Ver. Eiland Walcheren. Sjoke, eig. A. Maljaars. 78 pnt., Bles, eig. A. Mal jaars, 79 pnt., Martha, eig. P. J. Abrahamse. 78 pnt., Bontje, eig. K. Coppoolse, 77 pnt. 4e Kalfskoeien: Pietje, eig. P. de Buck, 81 pnt., prijs van de melkfa briek. Bertha 9, eig. P. J, Abraham se, 80 pnt., Mina 26, eig. A. Mal jaars, 79 pnt., Emma, eig. K. Cop poolse, 78% pnt., Bontje, eig. A. Maljaars, 77 pnt. Oudere koeien: de Hoop 4, eig. K. Coppoolse, 79 pnt.. Nellie 3, eig. P. J. Abrahamse, 79 pnt. Kalfsvaarzen: Nellie, eig. K. Cop poolse, Bontje, eig. A. Maljaars. Eenjarige vaarzen: Jantje, eig. K. Coppoolse, Mina, eig. id., Jannetje, P. Meyers. Koudekerke COLLECTE VOOR DE RECLASSERING. Zaterdag 17 Juni zal te Koudeker ke een collecte voor de nationale re classering gehouden worden. Een groot aantal dames heeft deze huis- aan huis-collecte op zich genomen. VERENIGINGEN GAAN OP REIS. Een aantal verenigingen uit Kou dekerke heeft besloten in de maand Juli een uitstapje te maken. Zo gaat de Rode Kruis afdeling met een bus naar Apeldoorn en omstreken; de Plattelandsvrouwen gaan naar het Zuiden (Breda en omstreken) en de Hervormde mannen- en vrouwenver enigingen op 11 Juli naar Valken burg. Verder heeft ook de zangver eniging „Zanglust" een „uitje" op haar programma, terwgl de ouden van dagen zullen worden uitgenodigd een reisje te maken. CONCERT. Zaterdag a.s. van 8 tot 10 uur geeft de muziekvereniging Voorwaarts te Koudekerke een concert. Middelburg SCHOLENBOUW OP T ZAND. Met de bouw van de Lagere Land bouwschool der Z.L.M. op 't Zand worden goede vorderingen gemaakt, binnen niet al te lange tijd zal men zich volledig kunnen wijden aan de afwerking van het interieur. Ook wordt goed opgeschoten met de bouw van de woning voor het schoolhoofd naast de. school. Op weinige meters afstand is een begin gemaakt met het optrekken van de nieuwe school voor Buitenge woon Lager Onderwijs, over de in deling waarvan wij ook reeds uit voerig schreven. De funderingen zgn reeds gelegd. KORTE DELFT BETER BERIJDBAAR. Nu een nieuwe bestrating is aan gebracht, is de Korte Delft te Middel burg veel beter berijdbaar geworden. De verwijdering van de gladde „kin derkopjes" wordt vooral toegejuicht door de voerlieden, wier paarden daarover herhaaldelijk uitgleden. Thans wordt ook de laatste hand ge legd aan de afwerking van de trot toirs, die de stoepen hebben vervan gen. VOORLOPIG GEEN OFFICIËLE OPENING C.B.T.B.-SCHOLEN. De nieuwe schoolgebouwen van de C.B.T.B.-huishoudschool (het grote herenhuis op het Noordbolwerk) en van de C.B.TB.-landbouwwinter- school) het voormalige buiten Toren vliet) te Middelburg, zijn reeds ge ruime tjjd geleden in gebruik geno men, doch nog steeds niet officieel geopend. Men wil daarmee wachten totdat de inrichting van de huishoud school geheel gereed is en het aan zien van Torenvliet wat verfraaid. Vermoedelijk zullen echter beide ge bouwen in de aanstaande herfst of ficieel worden, ggopend. VAN TRAPJE GEVALLEN. De concierge der Belastingen B. te Middelburg viel gisteren van een trapje en verwondde daarbij zijn been in die mate, dat opname in het Gasthuis nodig werd geacht. Vlissingen VLISSINGSE SPEELTUIN. Gisteravond was een aantal geno digden in de gelegenheid de Vlissing- se Speeltuin aan de Bloemenlaan te bewonderen, die thans in werking is. Onder meer waren aanwezig vertegen woordigers van de woningbouwvereni gingen „Gemeenschappelijk Belang" en van ..St. Willebrordus". De voorzitter van de Vlissingse Speeltuin Vereniging, de heer D. Heijboer. heette de aanwe zigen in het gebouwtje bij de ingang hartelijk welkom. „Het was een tegen slag", zo zei hij. „dat de verschillende apparaten niet op tijd aanwezig kon den zijn. zodat van een officiële ope ning eigenlijk niet gesproken kon wor den". „Ook in het huidige stadium is de speeltuin nog voor uitbreiding vat baar, zowel wat betreft de toestellen, als 't financiële gedeelte"» vervolgde de voorzitter. Gelukkig werd het be stuur van de Speeltuin Vereniging ge- 'jjjdragen van „St. Wille brordus" en „Gemeenschappelijk Be lang". De heer Heyboer deelde nog mede. dat ongeveer 900 spelende kin deren lid zijn. Na dit welkomstwoord werd een rondgang over het terrein gemaakt en de verschillende toestellen werden be keken. Enkele van de gasten konden het niet nalaten even een klein ritje in de draaimolen te maken of zich te wa gen op het plankje van een der grote schommels. Op het terreintje achter de speeltuin zullen bij mooi weer door de dames Lems aan de kinderen spelletjes wor den geleerd en naderhand misschien zelfs volksdansjes Biggekerke CONTRIBUTIEVERHOGING „GROENE KRUIS" In een vergadering van de Ver. Het Groene Kruis in café Juliana te Biggekerke, welke werd gepresi deerd door burgemeester J. L. Dreg- mans, werd ondermeer besloten de contributie te verhogen van 2 tot 3 per lid en per jaar. Deze verho ging is noodzakelijk in verband met de verhoogde bezoldiging (volgens Rijksregeling) van de wijkzuster. Sclieepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 13 Juni Oil- stream van Port Jcrömc: Gudria van Antwerpen; 14 Juni Henriëtte van Ant werpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 13 Juni Rolf van Casablanca: Averdijk van New Orleans; Spica van Huil; 14 Juni Glory van Huil; Blitar van Schiedam: Zeehond van Huil; Alphard van Rotterdam: Prima van Londen. Vlissingen vetrtrokken: 13 Juni Oilstream naar Gothenburg; Memel naar Rostock. Gepasseerd van Antwerpen: 13 Juni Ce res naar zee van Tcrneuzen. Celebes naar Londen. Prinsengracht naar Londen; Do- rinda naar Le Havre. Remmert naar Lis sabon. 14 Juni Olwe naar Londen; Deni naar zee. Nieuwe landbouwmachines. Door de heer Heyens te Graauw werd een aardappellooftrekker ge construeerd, die een enorme verbe tering betekent. In de Wienngermeer werd er reeds mee gedemonstreerd en in landbouwkringen bestaat er grote belangstelling voor. De heer Bleyenberg te St. Jan steen (Heikant) construeerde een repelmachine voor de vlasserij, die eveneens een grote vooruitgang be tekende en een grotere duurzaam heid heeft van 5 jaar. Met deze ma chine, die reeds in serie gemaakt wordt, werd ook gedemonstreerd. De resultaten zijn zeer gunstig en in vlasserskringen bestaat er daarom grote belangstelling voor. Met recht een groente die anders dan anders is. Want spitskool ts een verrassend pittige koolsoort, niet duur en buitengewoon rijk aan beschermende stoffen en voe dingswaarde Van restjes spitskool, aardappelpuree en desgewenst wat vleesrestjes is een kostelijk oven-schoteltje te bereiden. Of neem er voor de variatie eens ten kaassaus;t bij Gewoonweg een Zondagsmaa! VOETBAL. Het voetbalprogramma Zierikzee nog niet buiten gevaar Zierikzee—RKFC (Besliss.); Pï>A Schoondyke; Corn. Boys IIHulst Het ongeldig verklaren van de des tijds gespeelde wedstrijd Nieuw Borg- vliet—RKFC (8—1) dreigt nu deze inmiddels is overgespeeld en in een verrassende puntenverdeling (0 0) eindigde voor Zierikzee kwa de gevolgen te krijgen. Immers RK FC en Zierikzee zijn nu met een ge lijk aantal punten geëindigd en zul len dus in een beslissingswedstrijd moeten uitmaken, wie niet Steen bergen en Virtus om het éne be schikbare plaatsje in de derde klas zal moeten spelen. Een wel heel onbevredigend "=lot voor de' mannen uit Schouwen, dat weer eens een schril licht werpt op de veelvuldig voorkomende onregel matigheden in West-Brabant. Het beruchte geval Verpaalen nog nimmer tot een geheel bevredigende oplossing gebracht thans gevolgd door deze Bergse historie geeft te denken en het wordt hard tijd dat paal en perk wordt gesteld aan der gelijke kwesties Inmiddels zit Zierikzee met de ge bakken peren en het is te hopen dat het de zege zal weten te behalen. PSK moet van Schoondijke win nen om op gelijke hoogte met Cort- gene te komen en het ziet er wel naar uit. dat de beslissing tussen P SK en Cortgene in een extra wed strijd zal moeten worden uitgevoch ten. Hulst II heeft na de neder laag op eigen grond hoegenaamd geen kans tegen de Sassenaren. die door een overwinning hun intrede in de res. derde klas zullen kunnen doen. LANDSKAMPIOENSCHAP. De strgd om liet landskampioen schap, waarbij Limbuvgia aan een gel\jk spel voldoende heeft om op de titel beslag te leggen, brengt dit weekend de volgende ontmoetingen: Blauw WitEnschedese Boys; Hcerenveen—Limburgia beiden Za terdagavond); Mauri tsAjax. ITALIË WINT INTERNATIONAAL MILITAIR TOERNOOI De finale van het Internationaal Militair Voetbaltournooi, welke op 't H.B.S.-terrein in Den Haag tussen Italië en België werd gespeeld, werd met 21 door Italië gewonnen. (Rust 1—0). KERKNIEUWS. Generale Synode dei* Gereformeerde Kerken NIEUWE TERREINVERDELIXG IN INDONESIË AANVAARD. In de gisteren in Den Haag gehou den slotzitting van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken werd be sloten de nieuwe terreinverdeling in Indonesië te aanvaarden. Ook stelde de Synode de overeenkomst vast tus sen de synoden van de Javaanse en Chinese kerken inzake missionnaire predikanten, belast met de opleiding van predikanten of met een bijzondere opdracht. De Synode bepaalde, dat de gevan genispredikant in vaste dienst de eer en de naam van de dienaar des Woords zal behouden. Ook wisselde men van gedachte over de positie der Gerefor meerde kerken in Zuid-Amerika. Bij de Synode zijn talrijke stukken ingekomen met betrekking tot de hulp verlening aan gescheurde" kerken. Men besloot de kerken dringend op te wekken de benodigde twee millioen gulden voor deze zaak bijeen te bren gen. Zij besloot vervolgens, van de collecten, die voor kerken en diaco nieën op Midden-Java gehouden zul len worden. 20 c/o ten goede te doen komon aan kerken en diaconieën op Soemba. De Synode besloot voor de nood in Indonesië een bidstond uit te schrijven. CHR. GEREF. KERK Door de Chr. Gercf. Kerk te Tho- len zijn op het tweetal gesteld: ds. M. Baan te Dordrecht en ds. N. de Jong te Middelharnis. NED. HERV. KERK Beroepen: te. De Heg-Heyplaats: F. de Graaff te \Vel en Ammerswoude; te Oudewater: J. van Wier te Keste- ren: te Rijssen: W. Rijnsburger, res. legerpred. te Amersfoort. Beroepen: te Nijkerk: J. C. Telwagen te Wezep. Bedankt voor Molenaarsgraaf: W. L. Mulder te Maartensdijk. GEREF. KERKEN j Beroepen: te Appingedam (2de pred. plaats)D. J. Madderaar te Qude Pe- kela; te Heerjansdam en te Spijkc- nisse: J. N. 'Post te Wieringenverf. Beroepen: te Lichtevoorde: H. C. Emdijk. cand. te Amstelveen: te Op perdoes: ds. P. Brullmann, woonach tig te Utrecht. TWEEDE KAMER Staatssecretarissen dragen staatsrechtelijke verantwoordelijkheid (Van onze parlementaire reacteur). Achter in de grote Ridderzaal dromden Woensdagmiddag verscheidene Kamerleden, onder wie de statige prof. mr. C. P. M. Romnie, dé léven dige heer J. Schouten en de kleine, maar vinnige prof. mr. P. S. Ger- brandy, om de minister, die de koorden van de Nederlandse bedrs in handen houdt, prof. mr. P. Lieftinek. Zy hielden nog een onderonsje, toen de Kamer officieel al was begon nen met de besprekingen over de positie van de ministers zonder porte feuille en de Staatssecretarissen. Hun levendige, onderlinge discussie gold nog een ander onderwerp, en wel het amendement, dat mr. J. J. de Haas van de K.V.P. had ingeluid bij de behandeling van het wetsontwerp be treffende de financiering van de wederopbouw van publiekrechtelijke lichamen, over welk ontwerp de dames en heren reeds de gehele Dinsdag middag en -avond hadden gedebatteerd. De relsverenlging van Anna Jaqpba- polder hoopt Vrijdag as. een bezoek te brengen aan de Veluwe. Waar zijn onze schepen Alhena 12 Juni van Buenos Aires naar Rotterdam. Arensdijk 10 Juni te New York. Arkeldijk 12 Juni te Vera Cruz. Ar- nedijk 11 Juni te Galveston. Axeldtjk 12 Juni te Wilmington Castelbianco pass. 14 Juni Aden tbuisr. Ceronia 12 Juni van Puerto Lacruz naar St. Vine. Fairsea pass. 12 Juni de Maladiven thuisr. Gen H. Taylor p. 13 Juni Kanaal Maladlv. n. Suez thuisr. Gen. A. W. Greely p. 13 Juni Kaap Degatta thuisr. Goya p. 13 Juni de Maladiven thuisr. Kota Inten 14 Juni te Colombo verw. Oranje p. 15 Ju ni Kaap Guardafui naar Suez thuisr. Pr Maurits 12 Juni van Detr. naar Hamil ton. Sibajak 14 Juni te Colombo verw. Volendam 13 Juni van Rotterdam naar Quebec. Zonnewijk 12 Juni van Brisba ne naar Sydney. Aagtedgk 13 Juni van Havanna naar Corpus Christi. Alkaid 13 Juni van Paranagua naar Victoria. Al- waki 13 Juni van Santos naar Victoria Alderamin 13 Juni nog te Chittagong. Aletta 13 Juni van Pladjoe naar Singapo re. Alphard 13 Juni van Rotterdam naar Antwerpen. Armilla 14 Juni te Pladjoe (verw.) Ariadne 13 Juni te Hamburg Bali 12 Juni van Charleston naar Balti more. Berlage 12 Juni van Belawan naar Singapore. Blijdendijk 13 Juni van Port Said naar Genua. Celebes 13 Juni van Pladjoe naar Soerabaja. Chama 10 Juni te Singapore. Drente 13 Juni te Djakarta. Duivendrecht 13 Juni te St. Vincent. Eemdijk 13 Juni van Portland naar Long view. Erinna 13 Juni te Miri. Fairsea 13 Juni 1150 m. O.-Z.O. Guardafui. Garoet 14 Juni te Djakarta. Gen. J. H. MCRAE 13 Juni in Rode Zee bij St, Johnseil. Groote Beer p. 13 Juni Pantellaria (thuis reis). Heemskerk 43 Juni te Durban. Hel lenic Prince 13 Juni 240 m. van Malta Hersilia 13 Juni van Paramaribo paar de Azoren. Japara 13 Juni b(J Kaap Tenez. Java p. 14 Juni Kaap Guardafui, Kedoe 12 Juni van Probolingo naar Soerabaja Langle Scott 13 Juni van Manilla. Laer tes 11 Juni van Soerabaja naar Balik Pa pan. Lawak 11 Juni te Log Angeles. Lek- kerkerk 13 Juni van ColOmb. naar Ma dras. Lieve Vrouwekerk 13 Juni te Khor- ramshar. Lutterkerk 14 Juni van Suez n. Bombay. Maashaven 13 Juni van Port Gentll naar Lagos. Mariekerk 13 Juni van Suez naar Aden. Mirza 13 Juni te Sin gapore. Mentor 13 Juni van Tunis naar Cyprus. Nelly 12 Juni te Fremantle. Nw. Amsterdam 17 Juni te Southampton (ver wacht). Noordwijk 13 Juni bij Kaap Bon Ovula 10 Juni te Singapore. Ossendrecht 13 Juni ln Straat Gibraltar. Radja 14 Ju ni te Kaapstad. Rempang 13 Juni rede Donggala. Reynolds 11 Juni van Soera baja naar Rotterdam. Ridderkerk 13 Ju ni van Kaapstad naar Walvisbaai. Rotti 13 Juni van Semarang naar Cheribon. Roepat p. 13 JUni Gibraltar (uttr.). Sarpe- don 14 Juni te Curacao. Sarangan p. 13 Juni Flores. Saparoea 12 Juni van Bor deaux naar Dakar. Singkep 13 Juni van Soerabaja naar Makassar. Strabo 13 Ju ni te Bordeaux. Stad Breda 14 Juni te Genua. Spes, 12 Juni van Foynes naar Boston. Spora 10 Juni van Genua naar Marseile. Tabinta 13 Juni van Suez n. Aden. Tattkhaven III 13 Juni van Sungei- geroes naar Tj. Uban. Tabinta 12 Juni van Port Said naar Suez (verb.). Talisse 13 Juni van Basrah haar Bahrein. Titus 13 Juni van Beyrouth. Tosari 13 Juni te Genua. Valerius 12 Juni te Djakarta. Veendam 13 Juni te New York. Volen dam 13 Juni van Rotterdam naar New York. Willem Ruys 13 Juni 150 mijl W. Sabang (thuisr.). Winsum 10 Juni van Santiago naar Kingston. Zeeland 13 Juni van Belawan. Zuiderkruis p. 13 Juni Pointe de Galle. De minister wenste het amende ment en alles wat daaraan vast zit rustig te bestuderen; daarom schor ste de voorzitter, dr. 'L. G. Korten- horst, de verdere behandeling van het ontwerp. Maar direct schoot een aan tal leden op de bewindsman af, die nog temidden van het groepje in een druk gesprek gewikkeld stond, toen de vergadering al weer heropend was en de presidenteen ander on derwerp aan de orde stelde. De leden zetten zich langzamerhand aan het luisteren wat de sprekers over de positie van de Staatssecre tarissen te zeggen hadden; minister Lieftinek verdween Pas veel later op de middag ver volgde de Kamer de beraadslagingen over de financieringsregeling voor de wederopbouw van publiekrechtelij ke lichamen. De bewindsman kwam toen met een wijziging van het wets ontwerp op de proppen, waarin met de wensen van de heer De Haas re kening was gehouden. Deze trpk zijn amendement in en de Kamer verenig de zich met de door de minister voor gestelde wijziging. Daarna bereikte het wetsontwerp in snel tempo de eindstreep. De Ka mer verenigde zich ermede zonder hoofdelijke stemming. POSITIE VAN DE STAATS SECRETARISSEN. Behalve ministers zonder porte feuille kent ons land sinds enige tyd Staats-secretavissen. Hun positie, zo wel staatsrechtelijk als hun rechts positie, was echter tot nu toe niet wettelijk geregeld. Thans zijn wij daarmede een eind op de goede weg gekomen, want Woensdagmiddag nam de Tweede Kamer ook na enige discussie zon der hoofdelijke stemming een wets ontwerp aan, dat nadere voorzienin gen inhoudt in verband met de in voering van de ambten van minister zonder portefeuille en van Staats- secretaris. De minister-president, tevens mi nister van Algemene Zaken, dr. W. Drees, nam de gelegenheid te baat, om nog eens precies te vertellen, welke de positie van de Staats-secre- tarissen is. De regering is zich er terdege van bewust, zo zeide hij, dat een Staats-secretaris geen ambtenaar Hij draagt namelgk een staats rechtelijke verantwoordelijkheid en is ook verantwoordelijk aan het par lement, al zal hij in den regel han delen volgens aanwijzingen van de minister, aan wiens departement hg verbonden is. Als een minister aftreedt, zal ook zijn Staats-secretaris zijn ontslag aanbieden en als het gehele kabinet aftreedt, zullen ook de Staats-secre- tarissen dit doen. Op een vraag van mr. van der Goes van Naters verklaarde dr. Drees nog, dat evenals dit voor het ministers ambt 't geval is, vrouwen tot Staats secretaris benoemd kunnen worden. De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft medegedeeld, dat het wets ontwerp betreffende de verhoging van de huishuren op Dinsdag 27 Juni in openbare behandeling zal worden 'genomen. VEILING MIDDELBURG. Bloemkool A 14—24: B 10—18; C 8— 13; D 8—9; Boskroten 15—25: Komkom mers A 23—34; B 18—29; C 16—24: Dop pers 2445; Waspecn 2344; Bospeen 25 —42: Tuinbonen 12—16: Dubb. Prinsessen 118—130: Sla 2—3; Postelein 20—32; Stam- snijbonen 77—95; Andijvie 6—24; Poot- uien 13—20; Rabarber 6—16: Spinazie 8— 18; Aardbeien 47—62; Aardappelen; gro te 31—35; drielingen 31—33; kriel 20—32. VISMIJN XB VEERE. Veiling op 14 Juni. Export garnalen 882 kg.: 1.01—1.26: Schar 499 kg.: 16—37; Bot 98 kg.: 16—32; Schol 2 kg.: 20; Wijting 18 kg. 16; Middel tong 77 kg. 56—1.14; Rog 72 kg. 16—23: Ongesorteerd 3 kg. 18; Paling 1.2 kg.: 90 VEILING KRABBENDIJKB EN O. Van 14 Juni Kruisbessen f 45.10—46.20 per 100 kg., aardbeien f 3560 per 100 kg.; Nieuwe aardappelen (Eerstelingen) 25—27 per 100 kg. VEILING KAPELLE EN O. Van 14 Juni. Grote veiling: Kruisbessen f 44.80— 52; Aardbeien Madam Moutot 56—61.10; idem Jacumda 60.50, alles per 100 kg. Kleine veiling: Kersen: Early Rivers f 36—82: Vr. v. Spishoven f 23—50; Aard beien 45—63; Jonathan 87 per 100 kg. kg.; Dubbele princessen f 1.30; Doperw ten f 0.46: Peulen 0.63—0.66; Aardap pelen 0.14—0.35; Sjalotten 0.06; Tuin bonen 0.26; Spek komkommers 0.13; Rabarber f 0.10—0.14; Kropsla 0.020.03; Bloemkool 0.080.24; Komkommers 0.12—0.38. alles per kg.; Bos Selderij 0.07%; Peen 0.18—0.25; Kroten 0.18. alles per bos.é VEILING ZUID-BEVELAND. Van Woensdag 14 Juni. Grote veiling: Kruisbessen f 45.90— 47.60, per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien f 4553: Ro de bessen 81: Kersen Early Rivers 53 —88. beide per 100 kg.: Groenten: Bloem kool A 15—21; idem B 8—14; Kom kommers A 18—22; idem B 1517; idem C 8; Kropsla 2—3. alles per 100 stuks: Rabarber f <—9; Sjalotten f 25: Tuinbonen 1518; Peulen f 47—48: Spi nazie 10—13; Waspeen 17—18; Poste lein 18—20; Doperwten 29—46; Nieu we aardappelen f 28—34: idem drielingen f 23—25; idem kriel 1419, alles per 100 kg.: Kroten f 24—31, per 100 bos. AARDAPPELVEILING SX. ANNALAND. Eerst. gew. 28-29. id. drxel. 27. id. kriel 21. Doré's gew. 27-31. id. driel. 27-30. ld- kriel 21—24. Aanvoer 20 ton. VEILING SCHERPENISSE. Doré's le 60ort 30.—. drielingen f 30.—, kriel 24.—. Eerstelingen le soort 29.—. drielingen 30.—, kriel f 24.—. Alles per 100 K.G.. Aanvoer 7 ton. VEILING THOLEN. Aardappelen, bonken 28; 13 ton ge wone aardappelen f 24—26 3 ton poters f 22; 2 ton kriel 19. alles per 100 kilo. Bloemkool 18 ct. per stuk. Noodkreet uit Zuid-Molukken OORLOGSSCHIP DER R.I.S. SCHENDT TERRITORIALE WATEREN. De vertegenwoordiger van de repu bliek Zuid-Molukken. dr. P. J. Nikijoe- loen heeft een telegram ontvangen, waarin het volgende wordt medege deeld: „Een oorlogsschip van de R.I.S. schendt iedere dag de territoriale wa teren van Ambon. De beschieting van de onschuldige bevolking van Namlea op Boeroe is herhaald. Het aantal slachtoffers is onbekend. Bovendien is men schuldig aan roverg van de be volking. Verzoeke siappen te nemen bij buitenlandse mogendheden en de regering der R.I.S. voor het «tegengaan van deze zeeroverij en strenge maat regelen tegen deze R.I.S.-piraat. De re publiek Zuid-Molukken zal haar onaf hankelijkheid blijven verdedigen, doch hulp is zeer urgent. Verzoeke de am bassadeurs van Amerika. Engeland. Australië en Frankrijk in te-lichten over de gebeurtenissen". Geheimzinnige mist boven de Stille Oceaan Een gëhéimzinnige mist heeft zich Woensdag ovèr het Zuidwesten van de Stille Oceaan, van Hawai tot Midway- eiland, gelegd en wel over een afstand van ongeveer 3200 kilometer. Het weer kundig station van Honoloeloe heeft verklaard, niet te kunnen voorspellen wanneer die mist zal optrekken en evenmin in staat te zijn de oorzaken er van aan te geven. De mist kan ver oorzaakt zijn door winden, welke zand uit de Afrikaanse woestijnen meevoe ren. of wel door de jongste uitbarsting van de vulkaan Manoea Loa. Het weer kundig station acht het evenmin uit gesloten. dat de mist door een atoom ontploffing is veroorzaakt. Op het Witte Huis te Washington werd verklaard, dat men' niets afwist van een atoom ontploffing, waar ook ter wereld. Gemeentebestuur in de nor Twee straten in het Cyperse plaats je Limassol hebben nieuwe namen gekregen, maar pas nadat'de opposi tie van de burgemeester en de wet houders was gebroken door hun ge vangenzetting. Het gemeentebestuur had geweigerd de naamborden te laten aanbrengen, omdat één der straten genoemd was naar sir Richmond Palmer, die het eiland bestuurde na de ongeregeld heden van 1931. Het Britse bestuur heeft B. en W. voor onbepaalde tgd gevangengezet en een „gemeentelijke commissie" ingesteld, die Limassol voorlopig besturen zal. Precies op lijd In de nacht van Dinsdag op Woens dag tegen vier uur belde de portier van het gemeentelijk handelsterrein te R'dam de politie op met de medede ling. dat er een beschonken man ach ter een ligusterhaag lag. De politie trof daar de havenarbeider P. M. aan. die met zijn benen over de tramrails lag. Gelukkig werd de man meegeno men want om kwart over vier moest op die plaats de eerste tram van de R. T.M. passeren. Om tien uur gistermor gen sliep de man nog. De op 1 Juni aangewezen koffiebon 464 algemeen moet uiterlijk op 17 Juni bij de detaillist worden ingeleverd-; Tussen Indonesië en Spanje zijn di plomatieke besprekingen aangeknoopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7