Oorlog deed de criminaliteit sterk toenemen JIMMY BROWN, sportheld no. 1 In alle landen hetzelfde „DERDE MAN" BEZORGDE DE CITHERBOUWERS DRUK WERK Prof. dr. Ph. Kohnstamm 75 jaar Antieke schatten in Delfts Prinsenhof DONDERDAG 15 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Wegen tot verbetering moeilijk aan te geven. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Juni Aan de slechte, ja fnuikende invloed, die de oorlog op de criminaliteit, op de misdadigheid dus, heeft, twijfelt niemand. Wie se dert de bevrijding geregeld zijn krant heeft gelezen en ook overigens zijn ogen de kost heeft gegeven, weet, dat er sinds 1945 veel meer overtredingen van allerlei aard en misdrijven gebeuren dan voor 1940. Dit feit is uiteraard en in de eerste plaats bekend by hen, die van de mis dadigheid en haar problemen hun studie maken. Zy komen bij het navorsen van het verband tussen oorlog en criminaliteit tot merkwaardige conclusies en velerlei verklaringen, hoewel de wegen tot verbetering in dit opzicht moeilijk of niet aangewezen schynen te kunnen worden. Dit bleek ons bij het aanhoren van een lezing, die mr. dr. W. H. Nagel, Hoofd van het Studie- en Documen tatiecentrum van het gevangeniswe zen, in een bijeenkomst in het gebouw van het departement van Justitie voor een aantal gestichtspredikanten hield. In a,lle landen, die oorlog gevoerd hebben, is een sterke toeneming van de geweldscriminaliteit, dus van moord, doodslag en mishandeling waar te nemen. Vergeleken met 1913 steeg by voorbeeld in Duitsland de weldscriminaliteit na de eerste reldoorlog met 310 a 350%. Men vindt dit bevestigd in Berlijn, waar het aan tal mishandelingen sterk toenam. Ook de bigamie, valsheid in ge schriften enz. stegen sterk. Hetzelfde geldt voor de vermogensdelicten, al is hier de correlatie met de oorlog niet zo duidelijk aanwijsbaar. De ambtsdelicten namen eveneens on rustbarend toe. De oorzaak daarvan is o.a. dat vroeger betrouwbare ambte naren tengevolge van de oorlogsom standigheden vervangen moesten worden door anderen. Eigenaardig is, dat door de oorlog de criminaliteit zich verplaatst van het geld en de verzilverbare papieren naar metalen, enz. als bijvoorbeeld koper, koperdraad, telefoondraden, zelfs naar hele standbeelden. Gedaald is alleen het aantal brand stichtingen. Niemand heeft er name lijk belang bij een groot bedrag aan verzekeringsgeld in handen te krijgen, omdat de waarde van het geld sterk verminderd is. Begrijpelijk is het, dat berovingen en roofovervallen wel toenemen. De delinquenten verlangen namelyk goederen. Een gelukkig ver schijnsel was in ons land altijd, dat er betrekkelijk weinig roofovervallen voorkwamen. Helaas is daarin door de oorlog verandering_gekomen. Wel heeft men opgemerkt, dat dit vooral is toe te schrijven aan zoge naamde nieuwkomers. DE JEUGD De jeugdcriminaliteit steeg zeer aanzienlijk. In. Brunswijk in Duitsland kwamen in 1938 het jaar voor het uitbreken van de oorlog 6859 aan giften van jeugdcrimininaliteit voor. In 1947 bedroeg dit aantal 38.664. In Hamburg steeg deze crimininaliteit tot 741% en in Sleeswijk Holstein tot 727% van het vooroorlogse peil. In het algemeen kan gezegd wor den, dat het rechtsbewustzijn een ster ke knauw kreeg. In bijzondere mate was dit het geval in de bezette lan den. Zo ontzag men zich, om bij ons land te blijven, nimmer om de door de Duitsers ingevoerde rechtsregelen Communistische raadsleden veroordeeld. De Amsterdamse rechtbank heeft de twee communistische raadsleden, die betrokken waren bij het tumult in de raadsvergadering van 30 Juli 1949, veroordeeld. De ex-wethouder Seegers werd conform de eis ver oordeeld tot 100.boete subs, tien dagen, het raadslid Brandenburg te gen wie eveneens 100.was ge- eist, werd één maand voorwaardelijk opgelegd en 100.boete subs, tien dagen. Naar men zich zal herinneren vorm de de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" het onderwerp van een motie, ingediend door de com munistische fractie, die de burge meester niet in bespreking wilde brengen. Toen het merendeel der overige raadsleden hiermede instem de, ontstond tumult onder de com munistische raadsleden. Spooik verstoort wittebroodsweken. De nachtrust van een jong Belgisch paar, dat de wittebroodsweken te Bracquegnies bij Charleroi door brengt, wordt gestoord door geest verschijningen. De bruid, de 20-jarige Maria de Roeck-Bonvarlet klaagt, dat haar nachtgewaad kapot getrokken wordt door een geest met een haar tooi als Mistinquette, ogen als thee schoteltjes, een haviksneus en een bochel. Haar 22-jarige echtgenoot Hector verklaarde: „ik transpireer aan één stuk en moet drie maal per nacht een andere pyama aantrekken". Ook anderen verklaren de geest te hebben gezien. De priester van het dorp, Joseph Guilmin, bracht een nacht in het spookhuis door om het raadsel op te lossen, maar zei de volgende morgen: „ik werd door een onzichtbare hand gekrabd". Emile Duret, de 60-jarige burge meester van het mijnstadje, heeft de medewerking verkregen van een groot deel der 9000 inwoners voor 'n nachtelijke jacht op de geesten. Het „bezoekuur" der geesten is van tien voor half een tot 4 uur, volgens Hector. „Wanneer we naar bed- zijn gegaan worden wij bij de keel gegre pen en geslagen", verklaart de echt genoot. Hij veronderstelt, dat iemand uit de buurt zwarte magie toepast uit wraak voor een hem mogelijk ge daan onrecht of uit afgunst op hun geluk. Nu gaat het paar naar bed met deuren en ramen gegrendeld, terwijl de dorpsbewoners elkaar aflossend buiten de wacht betrekken. met voeten te treden en tegelijkertijd daarmede ook Nederlandse rechtsre gelen. Tegen de gezagsdragers is in Ne derland grote wederspannigheid ge constateerd. Dat blijkt bijvoorbeeld aan de grens, waar smokkelaars bru taal opereerden en verboden grens overschrijdingen schering en inslag waren. Verzet, tegen de politie kwam herhaaldelijk voor, ook tegen de amb tenaren van de prijsbeheersing. Nog altijd staat het publiek wantrouwend tegenover de overheid. Vooral betreft dit hen, die gezuiverd zijn. Dit moet feweten worden aan de wijze, waarop e zuivering is geschied. Op die zui vering kan uiteraard niet meer terug gekomen worden, maar wel is het zaak, deze mentaliteit en de gevolgen ervan, vooral bij ex-politieke-delin- quenten, weg te nemen. RUWER De gevoeligheid voor de evennaaste heeft zeer sterk te lijden gehad. Men is grover en rmter dan vroeger. De gevallen, waarin automobilisten na een aanrijding doorrijden, is legio. Het aantal boksmatches na de oorlog met dodelijke afloop bedroeg 51. Ook in de sport treedt verruwing op. Dat alles is het gevolg van het geringe respect, dat men nog altyd voor de medemens heeft. Enig uitzicht voor de toekomst is moeilijk te geven. Misschien krijgen we wel weer een nieuwe oorlog en de gevolgen daarvan zullen waarschijn lijk wat de criminaliteit betreft, ge lijk zyn aan die, welke we nu consta teren. Dat was een weinig hoopvol slot aan het betoog van mr. dr. Van Nagel, doch het betekende niet, dat de ge stichtspredikanten, die met grote aan dacht geluisterd hadden, zich erbij neerlegden. Him taak is het juist om zo mogelijk wel enige verbetering te bereiken. Vreemde vis Drie inwoners van Vannes, hoofd stad van 't departement Morbihan in Frankrijk, hebben een vis gevangen, zoals er tot dusver aan de Franse kust nog geen werd gezien. De vis heeft geen schubben, doch wel een soort huid, die er als zilververnis uit ziet. De vis is 50 c.m. lang en 15 c.m. breed; hij heeft geen staart, doch draagt aan zijn achterlijf een parel moeren band van 22 c.m. hoogte, die dienst doet als diepteroer. Dit wordt verlengd door twee vleugeltjes, een aan de bovenkant en het andere aan de onderkant, die zich met grote snelheid in tegenovergestelde rich ting bewegen. De ogen zjjrt omringd met een lichtgevende kring en be dekt met een doorzichtig en uiterst hard vlies. Bestellingen stromen Mittenwald binnen. (Van onze correspondent) Niet alleen de kleding is onderhe vig aan de mode, ook de muziekin strumenten vallen er onder. In de laatste jaren trad vooral de accor deon op de voorgrond. De mode heeft luimen en vaak onverwachte om standigheden brengen er verandering in. Een oud Beiers en Oostenryks muziekinstrument de cither dat dreigde in de vergetelheid te ge raken, is weer in de algemene be langstelling gekomen. Het „Harry Lime-theme" uit de in vele landen met geestdrift ontvangen film „De derde Man" gaat in de vorm van 'n gramofoonplaat de gehele wereld door. Anton Karas, de door deze film beroemd geworden citherspe- ler uit Wenen, werd in Engeland by de anders zo koele Britten met een ware hartstocht ontvangen. Niet weinig Engelsen gingen naar een muziekhandel en vroegen: „Hebt u een cither?" Reeds enkele maanden geleden stroomden de brieven met bestellin gen uit Engeland het vioolbouwers dorp Mittenwald binnen. De heer Huber, eigenaar van een muziekzaak in Mittenwald, vertelde: „Vele En gelse windels voor muziekinstru menten hebben aaons gevraagd, of wij cithers kunnen leveren. De mees te gaven tegelykertijd bestellingen op, maar wij moesten 90 procent van de aanvragers teleurstellen. Hier in Mittenwald is alles geconcentreerd op de vioolbouw, er zijn nog maar vijf citherbouwers in het dorp. Deze zijn natuurlyk niet in staat op korte termijn en tegen billijke prijzen hon derden cithers te leveren. Want daar zijn de Engelsen het over eens het moet vlug gebeuren, vóór de „hartstocht" voor dit nieuwe instru ment gaat luwen". In een bont beschilderd huis in de nabijheid van de kerk woont de ci- therbouwer Hornsteiner: „Ik heb nog niks gemerkt van de Engelse op drachten", zegt hij droogjes. „Ik ben ook maar 'n eenvoudig instrument maker en houd er geen buitenlandse relaties op na". Per- maand verlaten maar een paar cithers de werkplaats van deze 60-jarige citherbouwer. De goedkoop ste kost toch altijd nog 80 mark. Aan een zeer goed instrument werkt hij ongeveer drie weken en de prys ligt dan tussen de 300 en 400 mark. )e enkele citherbouwers, die het dorp Mittenwald rijk is, maken goede cithers te goede cithers. De men sen in het buitenland hebben weinig geld en zy willen daarom goedkope instrumenten. In Saksen worden de cithers aan de lopende band ge maakt, doch zij zijn veel slechter van geluid en afwerking. In Mitten wald worden ze vervaardigd uit pa- lisanderhout met ingelegd ivoor. „Al Marktkoopman verloor proces van Unilever. De president van de Haagse recht bank deed uitspraak in het kort ge ding, dat door de Unilever aanhangig was gemaakt tegen de Haagse markt koopman K. O. van M. Gedaagde had het door de Unilever gefabri ceerde standaardmerk margarine verkocht voor 30 cent per pakje, hoe wel de door dit concern vastgestelde prijs 34 cent was. Hem werd gelast onmiddellijk de verkoop tegen 'n la gere dan de vastgestelde prys te sta ken en verboden om bij de margarine andere producten tegen verlaagde prijs te verkopen of ten geschenke te geven. 40 jaar bouw ik nu cithers, maar 't wordt steeds slechter met de afzet", klaagt de heer Fiirst, een andere ci therbouwer uit het dorp. „Ik heb nu zelfs mijn zoon, die ook zijn diploma als citherbouwer heeft, moeten ont slaan, omdat er veel te weinig op- dx-achten binnen komen". In het rustige bergdoipje Farchant bij Garmisch-Partenkirchen vertelt ons een citherbouwer: „Wij zijn niet ontevi-eden, de opdx-achten komen langzaam binnen. Aanvragen hebben we genoeg gekregen, voornamelijk uit Oostenrijk en Zwitsex-land, doch de voor-waarden voor de export leve ren moeilijkheden op. Onlangs heb ben we 'n proefzending naar Frank rijk gestuurd". Deze citherbouwer staat voortdu rend in contact met vele Beierse ci- thei-verenigingen, aan wie hij zo nu en dan de grote 42-snarige solo-in strumenten levert. Een dergelyke ci ther wordt meestal in de vorm van een harp uit het beste hout van over zee vervaardigd, want dat speciale hout kan een snarenspanning van... 310 kilogram weerstaan. „Ik hoop, dat er voor de cither bouwers een goede tyd gaat aanbre ken. Zo te zien zijn de voortekenen gunstig", zegt hij. (Nadruk verboden). Op alles voorbereid Tijdens een wedstrijd tussen twee Vietnamse voetbalelftallen werd de keeper van een der elf tallen door de scheidsrechter van het veld gestuurd omdat er, toen hij een uitval maakte, een pistool uit de zak van zijn sport- broekje viel. De protesterende keeper zeide. dat hij de revolver bij zich had, voor het geval het publiek tot vijandelijke daden zou overgaan. Belgische communisten erkennen fouten. Het hoofdbestuur van de Belgische communistische partij is Zaterdag en Zondag te Brussel bijeengekomen. In een na afloop van de werkzaam heden goedgekeurde resolutie wordt gezegd, „dat de verkiezingsnederlaag van 4 Juni o.m. te wijten is aan grove fouten, die begaan werden in de oriën tering en in de actie van de communis tische partij". De resolutie spreekt zich verder uit tegen de terugkomst van Koning Leo pold en voor de verdediging van de vrede. Wanneer buitenlanders een bezoek aan Nederland brengen, staat de trip „Volendam en Marken" steevast op liet nrogramma. Deze week waren het 160 leden van de Zweedse marine, die met een viertal oorlogssche pen naar Nederland zyn gekomen, die Volendani bezochten. Natuurlyk moesten er ansichtkaarten, klompjes en poppen voor „thuis" worden ge kocht in één der talrijke souvenir-winkeltjes. Een veelzijdige geest Men schrijft ons: Zaterdag a.s. wordt Prof. dr. Ph. Kohnstamm 75 jaar. Het heeft alle zin om bij de verjaardag van deze bijzon- dere geleerde even stil te staan om te overwegen, welke geestelijke betekenis hij voor de Nederlandse bevolking heeft. Zijn leven omspant een tijdperk vol van schokkende ontwikkelingen op bij na elk gebied van maatschappelijk en geestelijk leven. Met een hem gegeven wonderbaarlijke veelzijdigheid worden al deze ontwikkelingen bestudeerd. Niet alleen bestudeerd, maar ook door leefd. Abstracte ideeën bekoren deze realistische denker niet. Van uit het ongeloof van de negen tiende eeuw is Prof. Kohnstamm ten slotte gekomen tot een positief ethisch orthodox-godsdienstige geloofsbelijde nis. In hem voltrekt zich daarmede een stuk geschiedenis. Een geestelijk tijdsproces komt bij hem tot uitdruk king. In zeer vele geschriften heeft hij zijn opvattingen en zienswijzen neer gelegd, culminerend in zijn magistrale hoofdwerk „Schepper en Schepping", dat in drie delen de wijsbegeerte, de opvoedkunde en de theologie behan delt. Van zijn kleinere geschriften zijn zijn publicaties over democratie en dic tatuur nog steeds van actueel belang. Het is ondoenlijk alle onderwérpen te bespreken, die zijn aandacht hebben gehad. Hoe zou het kunnen? Gepromo veerd in de Wis- en Natuurkunde- bij zijn zo zeer vereerde leermeester Prof. v. d. Waals; privaat-docent in de logica en de kennisleer; professor in de Ther modynamica; professor in de Paedago- giek, terwijl een pi-ofessoraat voor Ethiek en Godsdienstfilosofie hem is aangeboden. Wellicht dus één van de meest omvattende geesten in Neder land! Mogen velen zich in zijn ge schriften gaan verdiepen. Deze gezegende mens, die nog steeds met grote werkkracht midden in het volle leven staat, worden ook uit de peripheric van het land de hartelijke gelukwensen aangeboden. Passagiersdienst met helicopters. De passagiersdienst met helicopters, die de British European Airways in En geland reeds tussen Cardiff en Liver pool heeft opgezet, wordt in de toe komst uitgebreid met de aanschaf^Van 12-persoons helicopters met twee schroeven. De B.E.A. prefereert dub- belmotorige helicopters aangezien bij een storing in een van de motoren al tijd nog op de tweede kan worden teruggevallen. Van het gebruik van dergelyke helicopters hangt ook af de passagiersverbinding tussen Engeland en het vasteland van Europa, waar voor B.E.A. ook plannen heeft. Hoe wel de snelheid van helicopters min der groot is dan die van gewone vlieg tuigen, heeft een dergelyke dienst 't voordeel dat passagiers vanuit het centrum van de stad vertrekken en ook weer in het centrum van de plaats van bestemming worden afge leverd. De soms zo langdurige reis naar en van het vliegveld wordt dus onnodig. Engeland overweegt beperking visinvoer. Desgevraagd heeft de Engelse pre mier, Attlee, in het Lagerhuis medege deeld, dat de regering in verband met de moeilijkheden, waarin het Engelse visserijbedrijf tegenwoordig verkeert, beperking van de visinvoer overweegt. Nederland kan hier wedijveren met Parijs en Londen. Musea en verzamelaars vullen er hun collecties aan. (Vay onze speciale verslaggever) Het Delftse Prinsenhof, het monu ment in steen, waarin Prins Willem van Oranje zijn laatste levensdagen sleet en door moordenaarshand uit 't aardse bestaan werd weggerukt, ligt in Nederlands antieke stadje als een kostbaar etui in een sierlijk bewerkte doos. In het Prinsenhof praalt een schat van schoonheid, zoals het ar tistiek bewerkte reliquie schittert in het fraaie etui in de rijkversierde schrijn. De .Nederlandse antiquairs hebben er het mooiste, dat zij bezitten, bij eengebracht; pi'achtige doeken en pa nelen van binnen- en buitenlandse oude meester, van Ruysdael, van Van Ostade, van Flinck, van Jan Steen en anderen; oude Franse, Italiaanse en Nederlandse meubelstukken, statige kussenkasten en kunstig gebeeld houwde tafels en kisten; roemers en bokalen van edel kristal; Delfts Blauw en kleurig porcelein van Meis sen en Sèvres; tere Chinese servie zen; Italiaans majolica; glanzend zilver en tinnen bekers en kannen in schone vormen; devote heiligenbeel den uit hout en steen; primitieve en kunstig gesneden beeldjes uit Ooster se landen; prachtige gobelins; oude penningen en antieke boeken met fraai»- banden. De Vereniging van handelaren in oude kunst heeft voor de tweede keer in het Prinsenhof in Delft, het mu seum. dat door het gemeentebestuur daarvoor ter beschikking werd ge steld, het edelste, het schoonste en het kostbaarste, dat Nederland aan oude kunst en antiek te bieden heeft, [uitgestald. Ook verleden jaar is er reeds zo'n beurs gehouden, die toen meer dan 20.000 bezqpkers trok. Te gemoetkomend aan het verlangen van velen en aangemoedigd door het za- |kelijke succes, besloot men om van 15 Juni tot 6 Juli opnieuw een beurs te organiseren. ER WORDT VERKOCHT Een beurs dus, niet louter een ten toonstelling. Want in tegenstelling tot onze musea, waarin men de kunst schatten bewonderen kan, maar waar in zij voor ieder onbereikbaar blijven, zal men op deze beurs kunnen kopen. In 1949 heeft men een grote omzet geboekt; vooral de musea hebben er gekocht het Rijksmuseum in Am sterdam byvoorbeeld zeer veel voor alle afdelingen en de handelaren uit Nederland, zowel als die uit andere landen. Ook particulieren hebben er verzamelingen aangevuld. Men zal over een dikke buidel moe ten beschikken om zich op deze beurs eigenaar te maken van de prachtig ste zaken, die het voorgeslacht ons in rijke verscheidenheid heeft nagela ten. De waarde van het tentoonge stelde is ongeveer twee millioen gul den, Maar ook zij, die het Prinsenhof betreden niet met de bedoeling om er te kopen, doch alleen om zich te ver lustigen in de kunstschatten, die Ne- derland blijkt rijk te zijn, zullen er volop genieten. In het Prinsenhof wordt gede monstreerd. dat Nederland, wat de kunsthandel betreft vooraan staat. Het komt na Londen en Parijs op de derde plaats en velen menen zelfs, dat Nederland en dan voor namelijk Amsterdam en Den Haag zeker gelijk gesteld mag worden met Parijs, zo het daar niet bovenuit gaat. 6. Hij zette de terrine gewoon aan z'n lippen, en slobberde het ding uit, tot het leeg was. Me neer Brushbox en Billy lachten daar hartelijk om, maar mevrouw Brushbox ergerde zich groen en geel aan die ongelikte aap. Tegen zulk een eet lust was bovendien niet te koken, en dat vond mevrouw het ergst, want zij was heel zuinig van aard. En eens op een keer liep bij haar de maat over. Jimmy had z'n eigen soepterrine al schoon leeggedronken, en nog niet verzadigd greep hij brutaal de terrine, die voor de familie bestemd was Het Wereldgebeuren Het nieuwste plan De collectie plannen is deze week uitgebreid met een ontwerp, waaraan de naam verbonden is van onze ac tieve minister van Buitenlandse Za ken, mr. Stikker. De meeste kranten lezers zullen de berichten hierover wel hebben afgedaan met een luchti ge commentaar „weer wat anders", om vervolgens hun blik te iaten gaan over andere kolommen. Het econo misch jargon, dat in Europa opgang doet, is voor de leek langzamerhand niet meer te volgen zonder een na slagboekje met toelichting op alicrlei termen, afkortingen en organisaties. Alleen al het modewooivl integratie zal velen zwaar op de maag liggen, hoewel het in feite niets anders be tekent dan in elkaar passen tot één feheel. Integratie van handel en in- ustrie in de verschillende Europese landen is het doel van het nieuwe Ne derlandse plarf. Integratie door een betere verdeling van de industrie over Westeuropa en door het scheppen van één grote markt zonder handelsbelem meringen. Tot dusver is van deza economische samenwerking nog niet zo heel veel terecht gekomen. Het Europese be drijfsleven is jaren achtereen groot gebracht met protectie en de regerin gen bleken niet bereid voetstoots ter- wille van mogelijk voordeel op lange termijn de beschermende maatrege len voor hun zwakkere bedrijfstakken ongedaan te maken. Dat is ook te be- grypen. Geen regering kan zich ver oorloven de grenzen voor ongebreidel de concurrentie open te stellen en zo doende bepaalde industrieën aan de ondergang en de arbeiders die er werkzaam zijn aan de werkloosheid prijs te geven. De Benelux heeft ge leerd met hoeveel horten en stoten een economische unie tot stand komt en met hoeveel belangen alle maal rekening moet worden gehou den. Het nationale hemd is nu eenmaal nader dan de Europese rok en offers brengen terwille van een gemeen schappelijk doel kost moeite. Het is de verdienste van het Nederlandse plan, dat zeer realistisch rekening wordt gehouden met het önvermydc- lijke nationale egoïsme. Het nieuwe erin is een voorstel om een gezamen lijk fonds in te stellen waaruit de gel den geput kunnen worden om de slachtoffers van de integratie schade loos te stelien. Zo ongeveer een spaar pot voor de zwakke broeders, die door uitkeringen voor ondergang moeten worden behoed. Het fonds kan in de eerste plaats uitkeringen doen ten behoeve van de modernisering van een bepaalde be drijfstak in een deelnemend land, op dat het opgewassen zal zijn tegen concurrentie en indien zelfs moderni sering weinig vooruitzichten biedt kan het fonds steun verlenen voor nieuwe investeringen, omscholing en verplaatsing van arbeidskrachten. In dat geval moet de zwakke bedrijfstak geheel verdwijnen en daarvoor een nieuwe industrie in het leven geroe pen worden. Het spreekt van zelf. dat het beheer van het fonds een zeer de licate kwestie is. Dat beheer moet op gedragen worden aan een lichaam, dat alleen het Europese belang in het oog hoüdt en dé bevoegdheid krijgt een besluit dwingend voor te schry- ven. Zonder aantasting van het heilige huisje der souvereiniteit stokt de in tegratie. In het Nederlandse plan i3 deze zaak voorzichtig behandeld, waarschijnlijk om Engeland niet bij voorbaat af te schrikken. Voor beslissingen over het fonds is een meerderheid van drie-vierde der stemmen vereist en bovendien krijgt een land, dat zich niet brj het besluit wil neerleggen, het recht de betrokken bedrijfssector buiten de integratie te houden. Dat lijkt al bedenkelijk veel op het recht van veto. Het Nederland se plan is omvattender dan het plan- Schuman, maar geeft eveneens nog slechts grondbeginselen weer. De uit voering zal zeker tijd kosten. De Nederlandse regering en in het bijzonder minister Stikker komt de eer toe een belangwekkend en ge durfd initiatief genomen te hebben. Als klein land kan Nederland slechts een bescheiden rol spelen in de we reldpolitiek, maar dat houdt geenszins in. dat van Den Haag uit geen fors en vooruitstrevend geluid zou mogen klinken. Dat Nodarland thans kort en goed een meth*4e aan de orde heeft festeld om gaandeweg de handels- arrières in Europa te slechten en mooie woorden waar te maken, kan een belangrijke bijdrage zijn tot ver sterking van Europa. Een Haagse minister heeft zowaar kans gezien zijn Franse collega te overtroeven. In geen jaren heeft zulk een frisse wind gewaaid in het van oudsher nogal stoffige departement van Buitenland se Zaken. China blijft voorlopig kapitalistisch In een toespraak tot het bestuur van de communistische partij, die Dinsdag gepubliceerd is. heeft Mao Tse Toeng, de leider van het communistische Chi na, op 6 Juni verklaard, dat het be werkstelligen van een fundamentele verandering ten goede in China's fi nanciële en economische toestand drie jaar of nog iets langer zal vergen. De „bevrijding" van Tibet en For mosa was nog een „zware taak". Over de industrie zei Mao, dat het nodig is de verhouding tussen openba re en particuliere ondernemingen te verbeteren en ook die tussen arbeid cn kapitaal. „Het denkbeeld van sommige mensen die menen, dat het mogelijk is het kapitalisme spoedig te elimineren en het socialisme in te voeren, is on juist en niet geschikt voor de verhou dingen in ons land". Geval van vogelpest verzwegen Op drie plaatsen is er thans in de gemeente Barneveld pseudo-vogel- pest: te Berneveld dorp, te Voorthui zen en te Kootwijkerbroek. Bij elkaar zyn er ongeveer 25 bedrijven aange tast. Het laatste gemelde geval komt uit Kootwykerbroek, dat tot nog toe vrij bleef. Uit het onderzoek bleek, dat de man reeds vorige week Vrij dag de pest op zijn bedrijf had, maar dit „omdat hij het zo druk met de hooibouw had" nog niet had opgege ven. Hij kreeg prompt proces-ver baal. De aangrenzende bedrijven worden ook besmet verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3