daTco De sociale taak van de kerk FILM De Zeeuwse Gerei, diakenen vergaderden te Goes Eind September nieuwe brug te Middelburg. Centrale cultuurtechnische commissie op Walcheren Het bezoek van mevr. Roosevelt aan Zeeland RUIM 400 CANDIDATEN VOOR MULO-EXAMENS IN ZEELAND De examencommissies aangewezen De grenswijzigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Mittelstenscheid komt in Augustus a.s. vrij. De avond-vierdaagse in Zeeland Zeeuwse Hypotheekbank. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 JUNI 1950 Diakenen uit alle delen der provincie kwamen Woensdag in de Geref. kerk te Goes byeen voor de 23ste Zeeuwse Provinciale Diaconale confe rentie. Na opening met samenzang, schriftlezing en gebed, sprak de voorzitter van het Zeeuws Diaconaal Comité, de heer J. P. Brouwer uit Zierikzee, in de morgenvergadering een welkomstwoord, waarin hy o.m. constateer de, dat het werk der barmhartigheid de laatste jaren steeds meer in het middelpunt der belangstelling komt te staan. De sociale zorg breidt zich uit, doch spr. gaf als zyn mening, dat de Geref. kerk him hulpbehoevenden zelf moeten blyven ondersteunen. Het gaat bij het diaconale werk n.l. niet alleen om stoffelijke doch ook om geestelijke belangen. Tenslotte sprak de voorzitter de hoop uit, dat ook de predikanten zich steeds meer gaan interesseren voor het diaconale werk. Na vaststelling der notulen van de conferentie 1949 en de prov. verga dering van 30 Jan. 1950, bracht de penningmeester, de heer C. den Ha mer uit Axel, zijn financieel verslag uit. De rekening gaf een batig saldo van 254.80 te zien. Vervolgens kwam een vraag van de diaconie te Serooskerke (W.) in bespreking, of er een classicale rege ling inzake rechthebbende onder steunden bestaat en hoe lang de vertrekkende voor de rekening van de diaconie uit zijn oude gemeente blijft. Ds. H. Pestman uit Terneuzen en ds. P. van Til uit Middelburg, ga ven als adviseurs hun mening. Een regeling bestaat niet en is ook niet gewenst. Zij zou, zoals ds. van Til aantoonde, ook in strijd zijn met de K.O. De betrokken diaconieën zullen in vrijwilligheid samen deze gevallen dienen te regelen. Uiteindelijk werd als conclusie aan genomen, dat bij vertrek een onder steunde voor rekening van de diaco nie in zijn nieuwe plaats van inwo ning komt. Wanneer deze hiertoe fi nancieel niet in staat is, kan de zus- terdiaconie te hulp komen. Tot comitélid werd herkozen het aftredende lid, de heer A. de Poorte te Midelburg. HET CHR. SANATORIUM VOOR HET ZUIDEN Vervolgens deed ds. van Til enige mededelingen over de huidige stand van zaken van het te stichten Chr. Sanatorium voor het Zuiden. Bij de werkzaamheden heeft het bestuur prioriteit gegeven aan de grondaankoop. Tot op heden is men er nog niet in geslaagd beslag te leggen op een geschikt terrein. Voor de financiering zal t.z.t. ook een beroep op subsidie gedaan wor den op de burgerlijke gemeenten. Wat betreft de reactie op een schrijven om steun aan alle kerken in het Zuiden, kon ds. van Til nog teen bemoedigend geluid doen horen, lechts enkele Geref. Kerken zonden tot dusver een bijdrage. Voorts deelde h\j mede, dat in Den Haag het plan voor de bouw is aanvaard. Het staat als nummer twee op de lijst, om tussen 19511954 te worden uit gevoerd. De kosten zullen voor 3/7 deel door het Rijk gedragen worden. Het is verheugend dat de zaken er zo voorstaan, doch dit brengt ook consequenties mee. De kansen moe ten nu worden gegrepen; er zal ge handeld moeten worden. Het zal bij dat Prot. Sanatorium niet alleen gaan om de t.b.c.-bestrij- ding, doch ook om geestelijke belan gen. Het gehele werk is afhankelijk van de genade Gods. Ds. van Til wees er daarom op, dat deze arbeid waarmee men thans begonnen is, een zaak van gebed moet worden. De morgenvergadering werd beslo ten met een toespraak van zuster H. Sondorp, propagandiste van de Ver. tot Chr. verzorging van geestes- en zenuwzieken te Ermelo. Spreekster vroeg aandacht voor het zegenrijke werk dat in de inrichtingen van deze verenigingen wordt verricht en wekte tenslotte op om meer meisjes zich voor het werk in deze stichtin gen te doen aanmelden, opdat geen paviljoens gesloten moeten blijven, zoals thans nog het geval is. DE SOCIALE TAAK In de middagvergadering hield ds. G. Laarman uit Utrecht een refe raat over het onderwerp „De sociale taak van de Kerk". Sinds meer dan een halve eeuw staat de sociale kwestie in het brandpunt van de be langstelling. In de laatste tientallen jaren heeft de Kerk ontzaglijk veel maatschappelijk werk verricht, doch zonder fanfares hierover aan te hef- COÖP. ZEEUWSE AAN- EN VERKOOPVERENIGING. Dinsdag hield de Coöp. Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging G. A. in hotel „Centraal" te Goes haar algemene le denvergadering onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge. Uitgebracht werd het jaarverslag over het boekjaar 1948'49. Hieruit bleek dat 15.399 ton werd omgezet tot een waarde van f 2.561.000. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. Boonman. Borssele herkozen, terwijl in de plaats van het aftredende lid, de heer J. J. Klompe, Wolfaartsdijk, secretaris, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer J. NoteboomMol te 's-Heer Arendskerkc. De heer Klompe die acht jaar bestuurslid was. werd dank ge bracht voor zijn werk in het belang van de coöperatie verricht. Tot leden van de commissie van toe zicht werden benoemd de heren J. M. v. Nieuwenhuijzen. Nieuwdorp, M. Griep, Krabbendijke, H. J. Noordhoek, Kloetin- ge, Jac. Boonman Pzn., Ovezande, I. Elen- baas. Baarland, J. C. Meulenberg, Rilland en S. Wartena, Kattendijke en tot plv. bestuursleden de heren J. J. van Malde- gem. Waarde en J. P. Lindenbergh, 's-H. Arendskerke. fen. Sprekende over de sociale taak van de Kerk zette inleider uiteen, wat de Kerk te doen heeft. De ge hele structuur van de maatschappij moet critisch worden bezien in het licht van het Evangelie. Men ziet steeds dat de maatschappij scheef groeit, wat niet naar Gods' wil is. Teveel wordt het historisch gegroei de als normaal gezien. De kerk moet letten op de economische tendenzen en strekkingen in onze samenleving. Ook over de organisatievorm en de leuzen moet de profetische bediening haar oordeel hebben. Met werkgevers moet gesproken worden over de plaats welke zij van God in deze wereld hebben gekregen en de arbeiders moeten gewezen worden op de verantwoordlykheid welke zij in de gemeenschap dragen. Voor een goede vervulling van de sociale taak bepleitte inleider voor de voorgangers een practische scho ling. De sociale taak van de kerk strekt zich ook uit tot de houding van de wereld. Zo zou zij bjjv. een protest moeten laten horen tegen de vermaterialisering van het leven en tegen concentratie van krachten, die een gezonde en vrije samenleving sa boteren. Wij zullen in deze wereld de voltooiing van het Koninkrijk van Christus niet zien, maar toch heb ben wij dit altjjd te zoeken, aldus spr. Van de leden der kerk mag worden gevraagd dat zij naar deze eisen zul len leven. Met nadruk wees spr. er op, dat het de eis van de kerk is over sociale gerechtigheid te spreken, fcerwyl er daarnaast een sociale actie van de kerk moet zijn. Door de dienst van barmhartigheid is steeds veel ge daan. Niet alleen door ondersteuning voor levensonderhoud, doch ook op ander gebied. De ambtsdragers ko men in aanraking met duizend vor men van de veelkleurige nood van de mensen. Hierna wees spr. nog op de wenselijkheid dat de kerk voor de sociale actie een orgaan heeft. Hij zette uiteen hoe bijv. in Utrecht hiervoor een commissie be staande uit een predikant, twee ouderlingen en twee diakenen werk zaam is, waartoe men zich met al lerlei moeilijkheden kan wenden. Verder pleitte ds. Laarman voor aanstelling van sociale werksters, die als rechterhand van de ambtsdragers heel nuttig werk kunnen doen. Voor kleinere gemeenten is 't wellicht mo gelijk een sociaal werkster voor een gehele classis aan te stellen. Deze sociale actie heeft ook haar grote nut voor de evangelisatiearbeid. Ook in de centra van Zeeland kan wel licht een bureau voor geestelijke en sociale zorg worden ingericht. Dit zal veel geld kosten, doch daar mag het werk voor Gods Koninkrijk niet op afstuiten. Het gaat er bij dit alles niet om de vraag hoe sociale kwes ties hiermee worden opgelost, doch alleen om gehoorzaam te zijn aan onze opdracht, zo besloot ds. Laar man zijn referaat. Na een drukke bespreking, een slot woord van de voorzitter en samen zang, ging tenslotte ds. Laarman voor in dankgebed. MELK PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA Aanbrug arriveert deze maand. Naar wij vernemen kan thans met vrij grote zekerheid worden aangeno men, dat de nieuwe brug over het ka naal te Middelburg eind September in gebruik genomen kan worden. De me talen brugconstructic is reeds voor een belangrijk gedeelte gereed en zal in Juli of Augustus in Middelburg arri. veren, waarna met de montage op de reeds voltooide onderbouw kan wor den begonnen. De zogenaamde aanbrug, die komt te liggen tussen het draaibaar gedeelte en het landhoofd aan de stadszijde van het kanaal, zal nog deze maand naar de bestemde plaats worden gebracht en vervolgens worden gemonteerd en van een vloer worden voorzien. Bezoek uit Hulst aan Schouwen en Duiveland Het gemeentebestuur van Hulst heeft Woensdag met het grootste deel van het gemeentepersoneel het jaarlijkse uitstapje gemaakt. Dit maal ging de reis naar Schouwen en Duiveland, waar men een prettige dag had. De bezoekers werden door het gemeentebestuur van Zierikzee ten stadhuize ontvangen. 'Prot. Chr. Mil. Tehuis te Bergen op Zoom jubileert Een comité is gevormd om het 60- jarig bestaan te vieren van het Prot. Chr. Militair 'Tehuis te Bergen op Zoom. Vele jonge Zeeuwen, die hun mili taire dienstplicht in Bergen op Zoom vervulden, kennen dat tehuis en het is daarom wel aardig even te memo reren, dat de eerste steen voor dit tehuis destijds werd gelegd door ds. W. A. van Griethuysen uit Goes. Bij zijn toespraak had hij als tekst geko zen Ps. 90 16 en 17. Begin October 1890 werd het te huis feestelijk geopend. Na de bevrijding in 1945 is het te huis aanmerkelijk verbouwd en ver beterd. Het heeft na 1944 geruime tijd dienst gedaan als militair tehuis voor alle gezindten. Gemiddeld bezoe ken thans 50 militairen per dag het tehuis en op de ontspanningsavonden komen er meer dan 250. In het feestcomité, dat thans druk aan het werk is, hebben zitting ge nomen de heren C. van Tienhoven, H. Jonker, H. Schutte, A. Geluk en J. Leusink. Examen Christelijke Kweekschool, Middelburg. Voor het examen Nuttige handwer ken slaagdeix aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg vijf van de zes candidaten. te weten de dames M. J. Coomans. Domburg, H. van Donk, Goes, C. P. A. J. Speelman. Goes. M. C. Veldkamp. Middelburg en M. van Westen. Goes. Rovers van Oud-Vossemeer behouden hun straf. Het Haagse Gerechtshof bevestig de Woensdagmorgen de vonnissen, die de rechtbanken te Middelburg en Rotterdam hebben gewezen tegen de drie zware jongens, die'op 22 Sep tember 194Ö een roofovervalpleeg den op de landbouwers C. en J. A. van Engelen te Oud Vosscmeei'. J. A. F. behoudt dus een gevangenis straf van drie jaar, P. H. H. va/, twee jaar. en M. J. N. zyn straf van vijf jaar. De procureur-generaal had geconcludeerd resp. tot een gevange nisstrafvan vier en drie jaar en be vestiging van de straf van vjjf jaar. ae NATIONALE FILM' wereldreputatie Gezelschap had grote bewondering voor wat sinds 1945 is bereikt Zeeuwse naamgenoten worden aan haar voorgesteld. Mevrouw E. Roosevelt, de weduwe van de voormalige president der Ver enigde Staten, zal, zoals gemeld, op Dinsdag a.s. een bezoek brengen aan Oud-Vossemeer, dat oude banden met de familie Roosevelt heeft. Over dit bezoek vernamen wij ter provinciale griffie te Middelburg nog de volgen de bijzonderheden. Mevrouw Roosevelt wordt tussen half 2 en 2 uur op het eiland Tholen verwacht, waar zij op de Thoolse brug door de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, wordt ontvangen. Om 4 uur zal zij de terugreis aanvaarden. Tijdens haar bezoek aan Oud-Vos semeer zal haar een eenvoudige lunch worden aangeboden. Voorts zal het gemeentebestuur haar de woning to nen, die staat op de plaats, waar eer tijds de familie Roosevelt, wier af stammelingen naar Amerika emi greerden, gewoond moet hebben. Ook zal men haar het wapen van de fa milie Roosevelt, dat zich in een zaal van het gemeentehuis bevindt, laten zien. Wy vernemen, dat het in de bedoe ling ligt alle Zeeuwen, die de naam Roosevelt dragen, die middag uit te nodigen tot een bezoek aan Oxid-Vos- semeer, opdat zy aan mevr. Roose velt voorgesteld kunnen worden. „America's first lady" stelt zeer hoge pry's op een bezoek aan Oud- Vossemeer en bij het opmaken van het programma voor haar oponthoud in Nederland stond zij er dan ook op, dat in ieder geval de gelegenheid zou bestaan de reis naar Zeeland te ma ken. Kersencampagne begint weer. De kersenverkopingen op het hout liggen al weer achter ons. Hiervoor bestond veel belangstelling. Over de gehele linie besteedde men voor Mei kersen 1522% cent per kg.; voor de Duitse kersen, waarvan de aanplant in verhouding tot de Meikersen veel minder is. werd 25—35 cent per kg. be taald. De pluk- en peurdex-slonen zijn wel iets minder dan het vorige jaar, maar ze zijn toch nog zo hoog, dat ze de con sumentenprijs beïnvloeden. Met de pluk van de Duitse kersen is men feeds begonnen. De Meikersen zullen w aarschijnlijk niet voor de twee de helft van de volgende week aan de markt komen. Onder maaimachine gekomen. In de Abraham Wissepolder te An na Jacobapolder heeft zich Maandag avond een tamelijk ernstig ongeluk voorgedaan. De heer Nouwen, die be zig was om een maaimachine te ver stellen, kreeg de machine boven op zich, doordat de paarden deze omver- trokken. De heer Nouwen liep een paar gebroken ribben op, maar kon toch door dokter Menger, die spoedig ter plaatse was, naar zijn eigen huis vervoerd worden. Paarden en machi ne kwam in een sloot tercht. Deskundige voorlichting over herverkaveling De Centrale Cultuurtechnische Com missie (C.C.C.) heeft Dinsdag verga derd in het Bureau Herverkaveling te Middelburg, 's Avonds kwam de C.C.C. welke ten nauwste betrokken is bij al le ruilvex-kavelingsaangelegenheden in Nederland, opnieuw bijeen teneinde zich te laten voorlichten over de her verkaveling van Walcheren. Ir. A, Franke, ir. A. G. Wiex-sma en het hoofd van het Bureau Herverkaveling, de heer W. A. van der Werff, hebben daarbij een uiteenzetting gegeven. Gisteren maakte het gezelschap een excursie over Walcheren, waarbij we derom deskundige voorlichting werd verstrekt. Voor de leden der Centrale Cultuux-technische Commissie was dit bezoek bijzonder interessant, omdat zij ook in 1945 op Walcheren vergaderden en toen de meeste plaatsen slechts per Dukw konden bereiken. De Mulo-examens staan weer voor de deur. Dit jaar zullen meer dan 400 Zeeuwse jongens en meisjes de gang naar de examenlokalen maken. Ongeveer 350 zullen in de weken van 38 en 1722 Juli in het Goese Schuttershof het mondeling examen voor het Mulo-diploma afleggen, terwijl een 60-tal leerlingen van Zuid-Bcvelandse Ulo-seholen Breda als examenplaats aangewezen kreeg. Over het gehele land zullen 87 examencommissies in een tijdsver loop van 5 weken de duizenden Mulo- examencandidaten moeten verwer ken. In de eerste examenweek te Goes zal als voorzitter optreden de heer R. A. Rothfusz te Amsterdam. Als exa minatoren zijn aangewezen: voor Ne derlands: P. van Roon, Middelburg, J. L. de Bel, Zierikzee, C. van Moo- lenbroek, Zevenbergen en H. M. Bou- man, Rotterdam; Frans: mw. T. D. M. Leeflangv. d. Vliet, Goes, J. C. A. M. v. d. Sande, Roosendaal, J. Ge- lyns, Brielle, A. R. v. d. Putte, Gou da; Duits: M. Polderman, Goes, J. M. I. de Hulster, Kortgene, J. P. Ver sluis, Den Haag, K. Roosjen, Haar lem; Engels: J. B. Dekker, Middel burg, J. W. Ditmar, Vlissingen, A. J. de Weex-dt, Krabbendijke, W. A. Jan sen, Middelburg"; Aardrijkskunde: W. J. J. Ackermans, Roosendaal, J. J. Bierens, Tholen, P. J. van Helden, Ycrseke, H. Doruiter, Dordrecht; Ge schiedenis: H. Vasmel, Amsterdam, S. de Boer, Zevenbergen, J. H. Kei zer, Steenbergen, J. Zijdeman, Rot terdam; Kennis der natuur: H. A. Stemerding, Axel, H. P. J. van Mou- rik, Terneuzen, A. W. Monster, Oost burg, N. van Vliet, Vlaardingen, J. C. Spaans, Zierikzee; Algebra: H. J. Wesselink, Middelburg, L. Vink, Mid delburg, A. C. Reusen, Goes, W. H. v. d. Berge, Breda; Meetkunde: S. Schetters, Roosendaal, C. Muilwijk, Gorinchem, A. Brens, Breda, J. C. Spaans, Zierikzqp; Handelsrekenen: C. v. d. Linde, Terneuzen, H. van El ven, Wissekerke; Boekhouden: R. Ot- tens, Vlissingen, M. L. van Vugt, Terneuzen. Schrijven en tekenen: M. A. Hage, Dordrecht. In de tweede week treedt als voor zitter op de heer J. G. Houtgast, 's- Gravenhage. Examinatoren zijn: Ne derlands: J. M. P. Schefman uit Maastricht, L. E. Smallegange, Bre da, J. C. Groenenberg, Terneuzen, B. Th. Zinkhaan, Vught; Frans: J. Boender, Middelburg, J. G. van Moo- sel, Middelbux'g, J. C. A. M. v. d. Sande, Roosendaal, G. J. Postma, Brussel; Duits: C. J. Mol, Zwijn- drecht, M. Polderman, Goes, VV. L. Pouw, Tilburg, C. van Moolenbroek, Zevenbergen; Engels: mej. W. B. Förch, Texneuzen, J. A. Izeboud, Oud- Beyerland, A. D. Nusselder, Breda, C. Goor, Terneuzen; Aardrijkskunde: J. J. de Vast, Terneuzen, E. C. Hum- melen, Steenbergen, H. A- v. Eupen, Eindhoven, J. Meilof, Axel; Geschie denis: G. Venhuizen, Middelburg, J. van Kooten, Terneuzen, F. G. van Rooy, Boxtel, D. Hupkes, 's Herto genbosch; Kennis der Natuur: M. C. Goudberg, Waalwijk, B. H. Ligterin- gen, Vlissingen, F. J. A. L. Visser, Goes, R. Klunder, Waddinxveen; Al- bra: L. Vink, Middelburg, A. W. Gos- sije, Oostburg, A. van Tooren, Bre da, J. Zwiep, 's-Hertogenbosch; Meet kunde: S. Schetters, Roosendaal, A. V. J. M. Janssens, Tilburg, J. Zwiep, 's-HertogenboschHandelsrekenen mej. J. A. Cjjsouw, Goes, J. Beuge link, Eindhoven; Boekhouden: J. de Groot, Leiden, L. C. J. Kooiman, Lek- kerkerk; Schrijven en tekenen: J. v. Oort, Rotterdam. De heer H. C. van Donk, Goes, zal als voorzitter optreden te Den Haag, Groningen en Schiedam en de heer Joh. E. Harthoorn. eveneens te Goes, te Den Haag, Lexden en Alkmaar. Het contrast was natuurlijk buiten gewoon groot en de bezoekers legden een groot respect aan de dag voor de resultaten, die in allerlei opzicht be reikt zyn. Ook het werk der Herverkavelings commissie trok sterk hun aandacht, omdat, zoals bekend, de herverkave ling buiten het terrein der ruilverka- velxng valt. Helaas was de voorzitter der Herkavelingscommissie, mr. A. J. van der Weel. verhinderd de avond- vex'gadering bij te wonen en de excur sie mee te maken. Hulst is niet bevredigd De plannen van Gedeputeexde Sta ten van Zeeland voor de doorvoe ring van enkele grenswijzigingen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn door de gemeentebesturen aldaar niet on sympathiek ontvangen. Over het al gemeen worden deze plannen aan vaardbaar geacht. Alleen de burge meester van Vogelwaarde, de heer F. A. Hendrikse was tegen het plan, omdat zijn gemeente teveel grond gebied verliest en het gemeentebe stuur van Overslag is meer gepor teerd, voor samenvoeging van deze gemeente inet Koewacht, dan met Zuiddorpe. In Zuiddorpe heeft men geen be zwaren en in St. Jansteen vindt men dat het plan inderdaad een basis voor bespreking oplevert. De gemeente Hulst had een gro tere uitbreiding verwacht, dan haar thans zou worden toegewezen en is met de huidige oplossing niet tevre den gesteld. De gemeente Graauw en Langedam en de gemeente Clin- ge zullen zich wel bij de voorge stelde oplossing kunnen neerleggen. Het voornaamste bezwaar xs wel dat van de gemeente Hulst, omdat deze grenswijzigingen die geen betrekking hebben op de gemeen ten langs de kanaalzone, voorname lijk werden ontworpen om aan Hulst dat tc nauw in zrjn grenzen beslo ten ligt, een uitbreiding van grond gebied te geven. Hij kreeg 4 jaar met aftrek. T>e Bijzondere Raad van Cassatie tc 's-Gravenhage heeft gisteren de „Fach. berater" Mittelstenscheid, die vele honderden Zeeuwen naar Duitsland zond om ,daar voor de vyand te arbei den, veroordeeld tot 4 jaar gevangenis straf met aftrek ingaande 17 Augustus 1946. De „Fachberater" zal dus 17 Au gustus a.s. in vryheid worden gesteld. In hoger beroep was zes jaar tegen hem geëist. Deelname loopt terug Gisteravond startten op vier plaatsen In Zeeland de deelnemers voor de avond vierdaagse. In Middelburg verschenen er 238 wandelaars aan de start; de jon geren met 59 en de ouderen met 207 deel nemers. Om zeven uur marcheerde de eer ste groep af. Het 10 km. lange par cours voor de jeugdgroep ging van de Markt naar de Seisweg en via Hogelandse- en Koudekerkfie weg naar Middelburg terug. Deze ploeg, die voor de eerste maal aan de tocht deelnam, had geen uitvallers. De 15 km. mars voor de groten ging van Middelburg naar Serooskerke en via Grijpskerke naar Middelburg terug. Ook bij hen kwam iedereen weer in goede welstand aan. De deelname was iets kleiner dan vorig jaar, wat grotendeels te wijten was aan de examentijd. IN GOES. Een-en-twintig dames en heren, on der wie een groep van het Rode Kruis, kwamen in Goes aan de start. Het parcours over 15 km. ging hier van Goes naar de Poel en over Baars- dorp en 's-Heer Arendskerke weer terug naar Goes. Aan de tocht van 10 km. voor de jeugd namen zeven jongens en meisjes deel. Zy moesten via de 's-Gravenpolderse weg binnen door over Kloetinge naar de finish. Ook hier waren geen uitvallers. IN Z.-VLAANDEREN. In West-Zecuwsch-Vlaanderen was Oostburg het vertrekpunt. Er waren 82 deelnemex-s, die om zeven uur de tocht door de polders aanvaardden. Burgemeester Hoekzema was by de start aanwezig. Allo wandelaars ar riveerden in ae beste welstand. De eerste kwam om 9.35 binnen. Voor het 10 km. parcours was er geen be langstelling bij de jeugd. Van Axel uit gingen er 82 oudere deelnemers op weg. Om zeven uur startten daar ook veertig jeugdige wandelaars voor de tocht over 10 km. Er waren geen uitvallers en allen keerden nog voor tien uur in de beste stemming terug. Dividend 7 over 1949. Verschenen is het jaarvei-slag '49 van de Zeeuwse Hypotheekbank, die behoort tot het hypotheekbanken concern, dat onder leiding staat van de N.V. Westlandse Hypotheekbank. Uit het jaarverslag "blijkt, dat per 31 Dec. 1949 van de Zeeuwse bank in omloop waren aan pandbrieven en schuldbekentenissen 17.285.600 (voorgaand jaar 16.781.000). Het in hypotheken belegde bedrag was op 31 Dec. 1949 19.782.937,56 (voox-gaand jaar 18.091.959.12). De gemiddelde hypotheekrente bedroeg over 1949: 3,841 c/c. De gemiddelde pandbriefrente bedroeg 3,125 waaruit dus blijkt, dat er tussen de hypotheekrente en de pandbriefrente een marge was van 0,716 (voor gaand jaar 0,776 De totale reserves bedroegen per 1 Januari 1950 861.000. waaronder niet begrepen de reserve's voor pen sioenen, hypothecaire debiteuren enz. Aan de balans en de winst- en verliesrekening ontlenen wij, dat over 1949 een winst van 166.614,33 werd gecalculeerd. De post interest op pandbrieven enz. vermeldt een uitgaaf van 527.517,97, de post in terest hypotheken een ontvangst van 725.857,60. Uit de rekening „Verwoeste pan den" blijkt, dat een bedrag van 1.440.540 aah hypotheek drukte op verwoeste of gedeeltelijk ver woeste panden, waarvan werd inge schreven in het grootboek wederop bouw 1.365.125 betrekking heb bend op 58 panden, terwijl voor 53 een inschrijving werd verkregen ho ger dan de hoofdsom en voor 5 la ger dan de hoofdsom. Niet gedekt door een inschrijving werd een bedrag van 15.791. IN ZEELAND. Door het gehele hypotheekconcern waren eind 1949 in Zeeland belegd 134 hypotheken tot een totaal van 1.264.900. In 1949 werden in Zee land nieuw afgesloten 32 hypothe ken tot een totaal bedrag van 540.950. Uit de staat van om-oerende goe deren blijkt, dat dc Zeeuwse Hypo theekbank te Middelburg een kan toorgebouw bezat en te Vlissingen een café met bovenwoning. welk laatste gebouw een ingekocht onder pand is. DIVIDEND. Tenslotte wordt aan de verga ring van aandeelhouders voox-ge- steld de reserves niet te verhogen. Voor de Zeeuwse Hyootheekbank is een dividenduitkering mogelijk van 7 op het verplicht gestorte gedeelte der aandelen. Op het niet verplicht gestorte deel kan 4 wor den uitgekeerd en op de oprichters- bewijzen 5,29. B.B.C.-omroepers breken de tong over Arnemuiden. (Van onze Londense correspondente) Onze vooi*malige landgenoot Leo Fuld, momenteel a duizend pond (tien duizend gulden) per week de hoogst- betaalde liedjeszanger in Engeland, is zojuist naar Nederland vei'trokken voor een paar weken vacantie, alvo rens zijn tweede wereldtournee te be ginnen. Hij is vex-gezeld van zijn vrouw, de vroegere Jeanne Vesen. uit Beverwijk. Leo. een ex-Rotterdammei*, nu genaturaliseerd Amerikaan, dankt zijn phenomenale successen in Enge land en Amerika voor een groot deel aan de door hem in het Engels vertaal de versie van „Die Mooie Molen", waarvan de gramofoonplaten bij tien duizenden verkocht worden in Londen en New York. „Momenteel ben ik be zig met de vertaling van de Klokken van Ai-nemuiden". vertëlde hij ons voor zijn vertrek. ..maar dat kost me nogal wat hoofdbrekens". Het zal dan ook nog wel enige maan den duren alvorens de verengelste klokken over de B.B.C. zullen galmen. De Deccafabriek, die de platen zal ma ken. staat er nl. op, dat het woord Arnemuiden in de titel behouden blijft daar dit authentieke Hollandse woora de platenvex-koop ten goede zou ko men. De B.B.C. wil het echter niet in de titel hebben, omdat geen enkele En gelse omroeper het kan uitspreken. Welkom thuis Een inwoner uit Breskens, die gis teravond na elf uur per auto thuis arriveerde, werd door ziin broer warm ontvangen. Deze snelde name lijk op hem toe en bracht hem na een korte woordenwisseling gevolgd door een vechtpartij, een flinke won de aan het hoofd toe. Enkele vrouwen, die het bloed za gen vloeien, i-iepen om hulp en alar meerden dusdoende de marechaussee, waai-van de kazerne aan de overkant van de straat was. Enkele politiedie naren snelden toe en wisten de vech tende broers spoedig te scheiden. Z\j werden ter kalmering meegenomen. LEZERS SCHRIJVEN... BADEN IN ZEELAND. In het ingezonden stuk van de heer B. Oldeman over het gebruik van bad huizen in Zeeland is een zetfout geslo pen. De laatste alinea dient in het be gin als volgt te worden gelezen: „Tot slot de heer Vos te Souburg. Bij 6000 inwoners kan gerekend worden op een bezoek van pl.m. 300 bezoekers per week (gemiddeld per jaar berekend)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2