PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland stelde het Europese boven het nationale belang D£ BILT STADSVLAG VAN DAMSTAD VERVANGEN DOOREEN HEMD PRACHTIG 0ESTERSEIZ0EN WERD AFGESLOTEN Minister Stikker lichtte het plan tot economische integratie toe SPORT VND SPIEL" LEIDDE TOT LANDVERRAAD j De voorraad werd uitverkocht Vandaag VOORSPELT: 193e Jaargang -No. 139 Dagblad, uitgave van" de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F b>. 3en Boer Ad.1 W de Pagter Iloofdred.. G. Balllntljn. Pl.verv.i W. Leertouwer en Ei. A Bosshartit ABONNEMENTSPRIJS 32 cl. per week; f 3.91! p kw.; fr p p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 Juni '50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 5800 tel 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 België weigert mee te doen aan Europes betalingsunie Minister Stikker heeft gisteren in een persconferentie op het ministerie van Buitenlanse Zaken een korte toelichting- gegeven op het Nederlandse plan van actie voor Europese economische integratie. Hij liet daaraan een verontschuldiging voorafgaan aan de Nederlandse persvertegenwoordigers. Het was zijn bedoeling dit plan zelf bekend te maken, maar door een verkeerd begrijpen van telegrammen werd het plan Dinsdag in Parijs wereldkundig gemaakt. Minister Stikker bracht naar voren, dat destijds bij de Nederlandse delega tie in de O.E.E.S. de vraag opkwam of alleen het nationale belang moet ver dedigd worden of dat ons land zich op een breder standpunt dient te stel len. ook al zou dat wel eens indruisen tegen nationale belangen. Zeer bepaald heeft Nederland zich op het brede standpunt gesteld. Men zag in. dat het noodzakelijk - was tot verdere integratie te komen en men geloofde ook in de mogelijk heid daarvan. De vraag was toen hoe Engeland en Duitsland daarbij zouden kunnen worden betrokken. Ten aanzien van Engeland wilde hü als voorzitter van de O.E.E.S. uitdruk kelijk verklaren, dat op het ogenblik de meest loyale medewerking wordt ondervonden. Het standpunt van En geland met betrekking tot de beta, lingsregeling is bekend, men weet waar de moeilijkheden liggen en daar voor zijn oplossingen gevonden. Het gaat nu om de uitwerking daarvan. De minister noemde het verheugend, dat thans in alle departementen in ons land de gedachte leeft op het bredere standpunt te gaan staan. Hij hoopt, dat er in het kader van de O.E.E.S. in het eind dezer maand een betalingsrege ling tot stand zal komen. Op een vraag hoe het Nederlandse plan in verhouding staat tot het plnn- Schuman, antwoordde de minister, dat in beide plannen wordt uitgegaan van de gedachte een integratie per indus trietak te verwezenlijken. Het plan- Schuman brengt voorts de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland naar vo ren. Tenslotte zoekt dit plan ook naar een staatsrechtelijke oplossing, het geen bij het Nederlandse plan niet. het geval is. Het is de bedoeling het plan in het einde dezer maand in de vergadering van de raad van de O.E.E.S. te bespre ken. Minister Stikker hoopt dat dan een beslissing wordt genomen, opdat het plan in studie kan komen. Minister Stikker deelde over het Europees integratiefonds nog mee, dat over de bijdrage tot het fonds unaniem beslist moet worden. Wat de uitgaven betreft kan gebroken worden met de unanimiteit. Hij acht het geenszins uitgesloten, dat Engeland met het plan kan meegaan. Het gaat er om of de landen bereid zijn mee te werken, ook al kunnen zij er wel eens schade bij hebben. Neder land heeft zich bereid verklaard dat te doen. Het is op het ogenblik moeilijk te zeggen hoeveel jaren de verwezenlij king van het plan zal vragen. De inte gratie heeft een aspect op langere ter mijn. De vrijmaking van de handel kan en moet op korte termijn geschie den. Duiven spelen piano en tafeltennis. Dr, B. F. Skinner, professor m de psychologie aan de Harvard - universiteit te Cambridge (U.S. A..) heeft een aantal duiven ta feltennis en pianospelen geleerd. De pingpongtafel is 60 bij 60 centimeter, doch hefeft geen net. De duiven raken de bal met hun snavel. Soms gaat de bal drie of vier maal heen en weer. maar meestal blijft het bij één slag Voor elke treffer krijgen zij een beloning in voedsel. Melodietjes worden gespeeld op een piano met zeven toetsen. Wanneer een duif de toetsen in een bepaalde volgorde aanslaat, krijgt zij een beloning. Economisch en politiek is het van groot belang dat Engeland hierbij part ner is, aldus minister Stikker. BELGIË WEIGERT. Kort na de persconferentie kwam een voor minister Stikker teleurstel lend bericht uit Brussel. Het Belgische kabinet heeft namelijk besloten de voorwaarden, die de O.E.E.S. heeft ge. steld voor België's deelneming aan de voorgestelde Europese betalingsunic als onaanvaardbaar te verwerpen. De Belgische minister van buiten landse zaken. Paul van Zeeland, zal vandaag naar Parijs gaan om de O.E. E.S. op de hoogte te stellen van deze- weigering. Op België werd in het kader van de betalingsunie een beroep gedaan nieu we credieten aan het buitenland te verstrekken tot een bedrag van 10 mil liard francs. De Belgische regering acht de middelen daarvoor ontoerei kend. Benelux-conferentie een maand uitgesteld Teveel andere bijeenkomsten Naar te Brussel van welingelichte zijde wordt vernomen, zal de Benelux- conferentie. die aan het einde van deze maand te Oostende zou worden gehou den .ongeveer een maand worden uit gesteld. Om dit uitstel is door de Ne derlandse regering verzocht in verband met het aantal andere buitenlandse conferenties, dat op hetzelfde tijdstip wordt gehouden, in het bijzonder die inzake de Europese betalingsunie. De Belgische regering zou zich niet verzetten tegen dit uitstel in verband met de komende parlementaire debat ten. De 3 regeringen zullen zodra een be slissing is genomen over een nieuwe datum van de Beneluxconferentie een communiqué uitgeven. Devalueert Zwitserse frank? Volgens de „Daily Graphic" zou Zwitserland van plan zijn in de loop van het jaar zijn frank met 20C< te devalueren, teneinde zijn exporthan- del en het toerisme te hulp te ko men. Pseudo-vogelpest in Laren Ook in Laren (Geld.) is een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Jn verband hiermede is gelast dat in het gehele Zuidelijke deel van de gemeen te alle pluimvee, honden en katten moeten worden opgehokt. v. Kwestie Jeruzalem werd niet opgelost De Behecrschapsraad van de V. N. heeft, gisteren besloten de kwestie-Je. ruzalem naar de algemeene vergade ring terug te zenden. Het besluit werd met negen tegen een stem genomen. De raad is van oor deel, dat zij niet in staat is het sta tuut voor internationalisatie van de heilige stad uit te voeren. Proteststaking in Australische havens In de Australische havens is een sta king begonnen als protest tegen het wetsontwerp om de communistische partij te verbieden. De staking schijnt echter verre van algemeen te zijn. De regering is in zoverre de opposi tie tegen het wetsontwerp tegemoet gekomen, dat thans, als een persoon of vereniging ervan beschuldigd wordt communistisch te zijn. de bewijslast op de staat rust en niet, zoals in het oorspronkelijke ontwerp, op de be schuldigde. De Labour-partij blijft ondanks deze concessie het wetsontwerp als een ge vaar voor de democratische burger rechten beschouwen. Opnieuw tweemaal de doodstraf geëist Julius Herdtman, de tot doodstraf veroordeelde ex-leider van de „Ne derlandse nationaal-socialistische bond" in Duitsland, erkende gisteren in beroep van cassatie, dat hij land verraad onder Nederlanders in Duitsland heeft georganiseerd. „Dat was niet mijn plan", aldus zei Herdtman thans. Hij organiseerde in 1940 „Sport und Spiel"-kampen. tezamen met de eveneens ter dood veroordeelde Kohier. „Het was mijn bedoeling om Nederlanders getraind te hebben in dien de neutraliteit voor ons vader land geschonden zou worden", aldus Herdtman. Weersport en wapenhan del zouden in drie kampen met on- geveen 200 Nederlanders worden on derwezen. De enkele honderden die vóór Mei 1940 aan deze kampen deelnamen, werden strikt geïsoleerd. Hun post werd gecensureerd. Zij werden beëdigd in trouw aan Konin gin, vaderland en Mussert, welke laatste de „macht zou overnemen". Bovendien moesten zij zweren, dat zij alles, wat in de kampen en na dien geschiedde, geheim zouden hou den. IN DUITSE UNIFORMEN Op 9 Mei werden de „Sport und Spiel"-kampeerders, die in Duitse uniformen gekleed waren, uit hun verblijfplaats gehaald. Sommigen werden in burgerpakjes, anderen in Nederlandse marechaussée- of mili taire uniformen gestoken en met Duitse patrouilles op stap gestuurd. Rusland trekt minder uit voor zijn defensie De Sowjetrussisehë begroting voor 1950 .die door de minister van finan ciën openbaar is gemaakt voorziet in de uitgave van 427.900 millioen roebel en een inkomen van 432.000 millioen roebel. In totaal zijn 18 (ongeveer 60 milliard gulden) bestemd voor de defensie. In 1940 bedroeg dit percen tage meer dan 32 en in 1946: 23.9'",. De bruto'-opbrengst van de Sowjet- industrie was in 1949 20 hoger dan in het voorafgaande jaar. De graan oogst bedroeg in 1949 126.666.000 ton. hetgeen meer is dan voor de oorlog. De winsten van de industrie bedragen 70 milliard roebel, driemaal zoveel als in 1946. De begroting voor wetenschap pelijk onderzoek bedraagt ruim 8 mil liard. Amerikaans-Nederlandse luchtoefeningen De Amerikaanse en Nederlandse luchtmachten zullen binnenkort ge- mecnschappelyke oefeningen houden, aldus is gisteren op het Amerikaanse departement van Defensie medegc. dceld. „Daar een aanzienlijk deel van het Nederlandse radarnet thans gereed is en de piloten van de pasgevormde Ne derlandse meteor-straaljagereskaders voldoende vaardigheid hebben verwor ven, zijn geregelde oefeningen van bei de luchtmachten gezamenlijk mogelijk" wordt gezegd in het communiqué. De Amerikaanse vliegende reuzen- forten. die in Engeland gestationneerd zijn, zullen de routine oefenvluchten op Helgoland over Nederlands gebied maken en zullen daar worden aange vallen door Nederlandse jagers. Film camera's in de jagers en bommenwer pers zullen de successen vari deze aan vallen registreren. Zo was het bijv. mogelijk, dat Duit se soldaten die door „Sport und Spiel-marechaussée's" zogenaamd gevangen genomen waren, Neder landse posten konden overvallen en ontwapenen. De president van de Raad van Cassatie vroeg verdachte, of hij het land-oorlogreglement kende on hoé hij dacht over het Duitse gebruik van Nederlandse uniformen bij de ovêrvai in Mei 1940. „Mijn oordeel is vernie tigend". aldus Herdtmann. De procureur-fiscaal vroeg bevesti ging van de doodvonnissen tegen deze verdachte en tegen Kohier. Poolse gezant gedood Bij autoboising in West-Duitsland De Poolse gezant in Den Haag. de heer K. Pruszinsky, is gisteren, toen hij per auto op weg was naar Polen, in de omgeving van Dusseldorp veron gelukt. Op de plaats, waar het ongeluk ge beurde. werd het verkeer in beide ichtingen over één weghelft geleid. De gezant trachtte aan het einde van dit weggedeelte een andere auto te passeren. Zijn wagen werd toen aange reden door een vrachtauto, die uit een zijweg kwam. Pruszinsky zat zelf aan het stuur Prof Swarszynski uit Lods. die naast hem zat. liep ernstige verwondingen op. De Poolse gezant werd in 1907 gebo ren. In de Spaanse burgeroorlog trad hij op als oorlogscorespondent en in 1940 voegde hij zich bij het Poolse le ger 'in Frankrijk. Hij nam - o.m. deel aan de expeditie naar Narvik en de in- vasiè in Frankrijk. In 1948 werd hij in Nederland geaccrediteerd als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Polen. Brutale dieven ver schalkten de wacht „Damstad", het kleine ommuurde Oud-Hollandse marktplein, dat aan de voet van Jacob van Campens bouwwerk is verrezen ter gelegen heid van het 500-jarig bestaan van ,.'s lands uitstalkast" de Kalver- straat is door Amstelredams vroe de vader geopend. Mr. Am. J. d'Ailly werd met een rijtuig van zijn ambts woning gehaald en in een feestelijke optocht door de Kalverstraat, waar confetti en serpentine op het hoofd van de magistraat neerdaalde, naai de poort van Damstad gereden. Op de trappen van zijn Oud-Hollandse raadhuisje stond burgemeester Ben Groeneveld zijn ambtgenoot op te wachten om hem in zijn gemeente hartelijk welkom te heten. Burge meester d'Ailly beloofde zijn Oud-Hol landse collega de steun van zijn schout en rakkers om de boertigheid Voorafgegaan door herauten, reed gistermorgen tegen 11 uur Amsterdams eei-jde burger in een rijtuig de. in Damstad herschapen Dam op. Aan hem aas' de taak de poorten van dit stukje middeleeuwen te openen. Dit was tevens de opening van de festiviteiten ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat als winkelstraat. Op de foto een overzicht van Damstad. De handhaving van het zelfbeschikkingsrecht. Regering betudeert nota's van Hatta en U.N.C.I. Naar wij vernemen heeft de Neder landse regering zowel van minister president Hatta namens de V.S.I., als van de U.N.C.I. antwoorden ontvan gen naar aanleiding van de door haar verzonden nota's met betrekking tot de handhaving van het zelfbeschikkings recht. Deze antwoorden worden door de Ned. regering bestudeerd. Dodelijk ongeval met jachtgeweer. Te Berkel-Enschot in Noord-Bra bant is de heer J. Nachtzaam uit Den Dungen, die daar als rijkspolitie man gedetacheerd was. het slachtof fer geworden van een noodlottig on geluk. De heer Nachtsaam wain de tuin van een villa aan de Bossche- weg met een jachtgeweer aan het kraaien schieten. Plotseling hoorde men een schot en een ^il. Omwonen den vonden- de politieman stervende. Uit het onderzoek bleek, dat het slachtoffer met h li geweer in de hand door het struikgewas was ge drongen, waarbij een schot is afge gaan, dat hem via een arm in de borst heeft getroffen. Canada geeft moed niet op De Canadese minister van Buiten landse Zaken. Pearson, heeft ver klaard, dat de Canadese regering ér bij de regeringen der andere Wester se landen op aandringt, pogingen in het werk te stellen om de commissie voor de atoomenergie der V.N. weer aan het werk te krijgen. AVRO en VARA verzorgen samen schooluitzendingen De leidende organen van de Avro en de Vara hebben besloten hun goed keuring te verlenen aan de plannen om gezamenlijk schooluitzendingen te verzorgen. Lange tijd heeft deze mo gelijke samenwerking een twistpunt uitgemaakt, doch thans is in beide om roepverenigingen het principebesluit aanvaard. en leutigheid in toom te houden. Toen daverden de kanonschoten en schalden de trompetten: de Damstad was geopend. In de Oud-Hollandse burgemeesterskamer werd voor de officiële gasten in kelken iets mous- serends van Franse afkomst ge schonken en op een groot batig saldo (dat ten goede zal komen aan de kankerbestrijding) geklonken. ONHEILSBOODSCHAP Onbekende lieden hebben gisteren in Damstad een wel zeer brutaal stukje uitgehaald, door midden in de drukte de stadsvlag ontvreemden. Tegen het middernachtelijk uur, toen de feestvreugde nog volop da verde in de miniatuurstad en de wachten op de tinnen het oog meer gevestigd hielden op de schonen uit het gevolg van Catherina de Medici dan op eventuele gegadigden voor de schandpaal, klam een snoodaard langs het raam van de kamer van de burgemeestér, wien juist een in terview werd afgenomen door een persvertegenwoordiger van het nabij gelegen Amsterdam, in de vlaggeto- ren van de Damstad. Hij zag kans de fier wapperende vlag. die een treffende gelijkenis heeft met die van de hoofdstads des lands, te vervangen door een hemd. De consternatie, die de ontdekking van deze vlagschennende verwisse ling bij het bestuur en de notabelen van Damstad verwekte, laat zich ge makkelijker denken dan beschrijven. De burgemeester, wie terstond om zijn commentaar gevraagd werd zei. nauwelijks bekomen van de schrik der onheilsboodschap, die een hevig transpirerende hellebaardier hem zojuist was komen melden, zijn handen ten hemel heffende: „Helaas, het is maar al te waar. de vlag is heen". Toornig verklaarde hij daarop: „Morgen zal de verantwoordelijke vaandelwacht, die wel te diep in de roemer zal hebben gekeken," in het blok worden geslagen. Naar de daders aan een verslag gever hebben medegedeeld, was het motief van de diefstal: het stadsbestuur er op te attende ren, dat het de' eerbied jegens de vlag heeft te betrachten 'door deze bij het vallen van het duister niet slechts te strijken doch geheel finnen te halen en dat het zorg dient te dra gen voor een effectieve bewaking der bezittingen van stad en poorters. Het was niet de bedoeling geweest zich de vlag wederrechtelijk toe te eigenen doch om deze des anderen daags weer in het bezit te stellen van de schout... in ruil voor het hemd. De datum van 15 Juni is vanouds de dag. waarop officieel het oester seizoen eindigt en in Yerseke ziet men thans terug op een heel mooi oesterseizoen. Ten eerste was de groei in de zomer van 1949 zo buiten gewoon goed, dat velen zich nauwelijks een jaar kunnen herinneren, waarin een dergelijke groei werd gezien. Anderzijds was er ook al dooi de mooie zomer, een zeer goede aanslag op pannen zowel als op uitge zaaide mosselschelpen. Toen de verkoop op 15 Augustus oesters hadden een voortreffelijke 1949 aanving, ble'ek *er reeds*"dade- lijk een levendige belangstelling te bestaan, al temperde de warmte aanvankelijk de verkoop wel wat. Een goede vraag bleef er het ge hele seizoen bestaan, en er werden totaalcijfers behaald, die in jaren niet bereikt konden worden. Ook de winter werkte mee, want practisch werd de verzending en de arbeid in de bedrijven niet geschaad door een vorstperiode. Het binnenland nam in totaal af ca. 1,717.000 stuks oesters, België als voornaamste afnemer kwam tot 13.234.000 stuks, Engeland 1.595.000 stuks, terwijl de diverse andere lan den, waaronder Duitsland en Zwit serland in totaal 1.676.000 stuks af namen. Als nieuwe afnemer ver scheen nog aan de markt Frankrük, waarvan men eerst grote verwach tingen had daar er in Frankryk. naar het heette een schreeuwend tekort was aan grote oesters. Even wel de totaalcijfers kwamen niet ho ger dan 135.000 stuks. Daar de voorradige consumptieoesters prac tisch allen geruimd zijn. kan men achteraf zeggen, dat men een land als Frankrijk toch niet had kunnen bedienen. De in het voorjaar van 1949 in Frankrijk aangekochte Franse zaai- zomer en deden het dan ook heel goed. Aangemoedigd door het resul taat van deze import werden er ook in het voorjaar van 1950 weer oes ters besteld in Frankrijk, doch het in te voeren kwantum bedroeg slechts 2/3 van het totaal in het voorgaan de jaar, omdat er meer Zeeuwse zaaioesters beschikbaar waren, en men van het standpunt uitging, dat de Franse zaaioesters alleen moes ten dienen als aanvulling van de te korten aan Zeeuwse oesters, en niet moesten worden gebruikt om een eigen productie te vervangen. Liefst had men alleen oesters uit Bretagne ingevoerd, doch al spoedig bleek dat daar niet voldoende beschikbaar was tenminste als het ging over goede kwaliteit. Ten slotte werden er in Bretagne ca. 155.000 kg. aangekocht. In Arcachon werd een aanvullend kwantum gekocht van ca. 58.000 kg.. zodat er in totaal ca. 214.000 kg. werden aangekocht. Men is alge meen van mening, dat de kwaliteit beslist minder is dan die van het vorig jaar. MOSSELSCHELPEN. Daar de mosseïconservenfabrieken over het algemeen een slecht jaar hadden, en weinig afzet voor hun product vonden, is er weinig ge kookt, zodat er een flink tekort aan mosselschelpen voor de broedval '50 dreigde. Er werd dan ook besloten weer een kwantum Deense schelpen te doen importeren, waarvoor tame lijk veel belangstelling was. In to taal werden per kustvaarder ca. 3500 m3 schelpen aangevoerd. Verder wei-den de mosselpercelen schoon- gevist, waarop nog lege schelpen na de sterfte in de mosselen vorig jaar zaten. Daardoor werden dan ook belangrij ke hoeveelheden schelpen verkregen. Voorts hebben de mosselverzendei s naar Frankrijk liun schelpen uit de schoonderijen zuinig bewaard, zodat er in totaal een bevredigende hoe veelheid schelpen aanwezig is voor de broedval 1950. DE PANNEN. De pannen industrie geefl nog steeds vele handen werk. vooral om dat er veel oesterfjes zijn af te ste ken, en de pannen weer op tijd ge reed moeten zijn om te water te worden gebracht. 31en schat het aantal pannen, dat dit jaar zal wor den uitgezet tussen, 3 en 3 '/2 millioen stuks. De hele oesterwerêld wacht nu weer in spanning af, hoe in de komende weken de broedval zich zal ontwikkelen. Brandstichting uit wraak. Een 20-jarige lederbewerker uit Amsterdam stak in Januari 1.1. het huis van zijn tante in brand. Met deze tante, bij wie hij geruime tijd ingewoond' had. leefde de jongen óp zeer gespannen voet en door wraak gevoelens gedreven, kwam hij ten slotte tot zijn daad. Hij stond hiervoor terecht voor de Amsterdamse rechtbank. De of ficier van justitie eiste 2>j jaar. Huurwet komt 27 Juni in de Tweede Kamer. Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer besloten in de vergadering van Dins dag 27 Juni een aanvang te maken met de behandeling van de huurwet. Deze vergadering zal des avonds worden voortgezet. Smuts afgetreden als leider van de oppositie Generaal Smuts heeft met het oog op zijn langdurige ziekte zijn ontslag aangeboden als leider van de parle- mentsfractie der Verenigde Partij (oo- positie) Strauss, waarnemend voorzit ter der parlementsfractie, is met alge mene stemmen tot zijn opvolger geko zen is het 25 jaar geleden, dat op het radiolaboratorium der P.T.T. in Den Haag het eerste contact op de korte golf tot stand kwam, tussen Nederland en Oost-Indië. ...is het 125 jaar geleden, dat te Londen de eerste steen werd gelegd voor de bekende Lon don-Bridge. V Directeur van de Unesco diende zijn ontslag in Dr. Jaime Torres Bodet, de Mexi caanse directeur-generaal van de Unesco, heeft tijdens de conferentie van deze V.N.-organisatïe in Florence, onverwachts zijn ontslag ingediend. Bodet stond er op. dat de Unesco in een duidelijk omschreven standpunt zou innemen en met alle ten dienste staande middelen voor vrede zou ijve ren. Anders, zo zeide hij, zal ik mijn ontslag moeten indienen. De hoofden van de delegaties zullen vandaag bijeenkomen om de ontslag aanvrage te bespreken. Waarschijnlijk zal een beroep op Bodet worden ge daan op zijn besluit terug te komen. Aard(ig) symbool van culturele eenheid Van onder de vloer der grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw reikte gistermiddag Eduard van Bei- num de zangeres mevr. Faniella een schaal met aarde aan. die hij even te voren had geschept uit de grond waar A'dams muziektempel op rust. Deze aai-de gaat naar Hollyowod, waarheen ook aax-de uit een twintigtal andere landen wordt gezonden om daar te worden vermengd met grond van Hol lywood. Dit alles zal in een omhulsel bewaard worden als symbool van de culturele eenheid. KOEL Over het algemeen veel bewolking, bijna overal enkele buien. Matige, tot zwakke wind, hoofdzakelijk tus sen Noordwest en Zuidwest. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1