Arbeid in de nieuwe Sloepolder LEZERS SCHRIJVEN K Pioniers op Walcheren 't InterSockhuis Twee-en-twintig horlogemakers stonden terecht DtKUYPlR 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 JUNI 1950 Rijkslandbouwvoorlichtings dienst gaf adviezen aan de pachters „Mijn compliment voor de „circusvoorstelling" die U voor ons vanmid dag hebt gearrangeerd. Het is werkelQk een non-stop programma", 7.0 voegde de rentmeester der Domeinen, ir. J. Kluytenaar gistermiddag in de nieuwe Sloepolder de Rykslandbouwconsulent, ir. C. W. C. van Bee kom toe. Zware tractoren met schyvenploegen worstelden zich door de zware kleigrond, kreken werden op vernuftige wtfze en in een minimum van tyd gedicht, terwyl een bewegelijke wieltrekker met maaibalk door het hoogopgaande gras snorde. Wat dit alles te betekenen had? Vijf en twintig Zuid-Bevelandse en WaU cherse boeren zullen straks als voor- lopige pachters het ruim 400 h.a. grote stuk nieuw gewonnen grond in cul tuur gaan brengen. Volgend voorjaar zal 't land één bloeiend koolzaadveld zijn, doch voor het zover is Hoe goed de nieuwe pachters ook in de praktijk zijn, in de nieuwe polder zullen zij voor verschillende problemen komen te staan welke zij nog niet bij de hand hebben gehad. Daarom nam d e rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de Zeeuwse eilanden het lofwaar dig initiatief om de boeren zoveel mo gelijk bij te staan. Tien dagen geleden trok ir. van Beekom. vergezeld van zijn medewerkers en met groot materi aal naar de nieuwe polder om na te gaan met welke werktuigen en metho den het best de grondbewerking kan geschieden. Verschillende proefveldjes zijn bewerkt en het resultaat konden de boeren thans aanschouwen, om er tegelijk hun oordeel over te vellen. De belangstelling voor deze demonstratie was groter dan men venvacht had, want niet alleen de 25 pachters, doch ook vele andere landbouwers waren van de party, om het nieuwe land eens van meer na bij te bekijken. Voordat men echter de polder in trok. had ir. van Beekom na een inlei dend woord van de rentmeester der domeinen, ir. Klytenaar, in café van den Dries te Lewedorp nog gelegen heid om enkele dingen eens rustig te bepraten. DE GRONDBEWERKING. Bij de grondbewerking gaat het er om, dat zo ondiep mogelijk wordt ge werkt. Dit klopt ook met de adviezen van oudere boeren bij wie men zijn licht heeft opgestoken. Voorts most vóór alles worden zorggedragen, dat bij de bewerking van de grond, de ver binding met de ondergrond blijft oe= staan om uitdroging te voorkomen. Een zeer groot deel van de Sloepol der is begroeid met Spartinagras. een kleiner deel met kweek- en verder "met schapengras. Een onderzoek heeft geleerd, dat de beste structuur onder het schapengras wordt gevonden. Hier op volgt het kweek- en tenslotte het Spartinagras. Voordat met de bewerking van de grond wordt begonnen, dient eerst goed te worden nagegaan of er kreek jes onder het gras verborgen liggen. Bij zonnebrand, doorzit- schrijnen, smetten P' lu (vervolg van pagina 1) IIET KLINKT EENVOU DIG Gisteren heeft kapitein Veth ons meegenomen op het werk en heb ben wrj de jongens bezig gezien met hun „droge traning'' (de „natte" is de bruggenbouw)Zij graven dwars door het bouwland heen en laten en passant het vroegere bochtige weg getje verdwijnen. Het wegoppervlak wordt gemaakt en de bermsloten gegraven. Daarna wordt steenslag aangebracht, de logge wals rijdt daar een paar maal overheen en tot slot wordt met behulp van een sproeiinstallatie zand „ingewassen". I-let klinkt nogal eenvoudig, maar ge moet het zelf eens proberen! Vooral in het begin viel het werk niet mee: de schoppen waren nog bot en hadden een hevig conflict met de spijkerharde grond. Maar alles went en al spoedig toonden de meesten een grote han digheid in dit ongewone werk, dat zeer zorgvuldig moet worden uitge voerd. Ook wel eens een grote slim heidWij zagen een knaap vruch teloos pogen een weerspannige kluit aarde op te scheppen. Toen dit ex periment voor de derde maal mis- iukte. zei hij: „Dan halen we er de dragline maar bij" en pakte de kluit met beide handen op. Met ochtend- en middagpauze en de schafttijd als onderbrekingen, wordt gewerkt van acht uur tot half 5. Omstreeks het middaguur scharen de jongens zich in een lange rij en nemen hun kuchie en een blikje kof fie in ontvangst, Midags werken niet alle 80 militairen: een gedeelte maakt dan een excursie en bewon dert de mechanische graafwerk zaamheden op Walcheren, een beetje jaloers op die grote grijpers als zij zich hun eigen nietig schopje herin neren Opzichter van Sliedrecht der Hei- demij. toonde zich zeer tevreden over de prestaties van de jongens. „Ik leer hier trouwens ook nog heel wat", vertelde hy ons, „ik weet nu byv. wat drie sterren betekenen." E11 sterren heeft hij de laatste tijd genoeg gezien: vele hoge legerautori- tciten, o.w. de adjudant van Prins Bernhard, hebben reeds door een bezoek van hun belangstelling blijk gegeven. Gisteren draaide bovendien de camera van de Legerfoto- en filmdienst en vandaag verschijnt de microfoon van het Strijdkrachten programma op het werk. ,Ik ben echt groots op wat hier gebeurt" zei kapt. Vcth ons nog, „Ik beschouw het als een bekroning van myn militaire loopbaan." Hij zal namelyk, na elf jaar in dienst 4e zijn geweest, eerdaags 7,yn bur gerpak weer aantrekken. De kapi tein voegde er tot slot aan toe: „Het zou me niets verbazen, wanneer dit experiment navolging krUgt!" dat om ongelukken met paarden te voorkomen. Voor het ploegen is het ook wenselijk, dat het kweekgras wordt gemaaid, hetgeen het best kan geschieden met een tractor met maai balk, welke dicht bij de kreken kan komen. Het Spartinagras is momenteel nog niet zo hoog en kan wel zonder meer ondergeploegd worden. Nu de proefnemingen. Er is gewerkt met ploegen, schijfeggen en schijfploe- gen ,doch de resultaten van de schijf- ploeg voldoen wel het beste. Vóór het zaaien moet de grond dan nog met de schijfeg bewerkt worden, waarna goe de kansen aanwezig zijn. GEEN MESTSTOFFEN. De grond is buitengewoon rijk aan organische stoffen, als kali en fosfor- zuur. Dit jaar kan ook de stikstofbe mesting wel achterwege blijven. On getwijfeld is dit voor de voorlopige pachters zeer aantrekkelijk en voorde lig. Over de keuze van het gewas is men het reeds eens. Dat zal koolzaad worden. Ir. van Beekom adviseerde echter, niet eerder dan in de tweede helft van Augustus te beginnen met de inzaai in verband met een te geile ont wikkeling, hetgeen wel eens tot te leurstellingen zou kunnen leiden. Wat betreft de rassenkeuze wees de land- bouwconsulent nog op de wenselijk heid om zowel Hamburger als Lemp- kes te gebruiken. De rijpheid van deze rassen verschilt vier tot zes dagen, het geen in verband met het beschikbare materiaal voor het maaien van een zo grote oppervlakte koolzaad, wellicht zijn nut kan hebben. ZIEKTEBESTRIJDING PER VLIEGTUIG? Hoewel het om een nieuw gebied gaat, zal het volgens ir. van Beekom toch ook hier nodig zyn, dat 14 da gen na opkomst de koolzaadaardvlo met H.C.H. of D.D.T. bevattende middelen wordt bestreden, terwijl ook tijdens de bloei tegen parasieten ge stoven zal moeten worden. Voor deze laatste bestrijding gaf hij in over weging dit collectief te doen geschie den, bijv. met behulp van een heli- coptère of een klein vliegtuig. Deze methode van bestryding zal goed koper zyn, dan dat elke pachter zijn percelen afzonderlijk bestuift. Het geopperde idee van samenwer king vond direct bijval uit de verga dering, want op voorstel van een der pachters, de heer B. Koole uit Sou burg, werd besloten, een commissie van de Sloepachters in het leven te roepen, welke het contact met de voorlichtingsdienst kan onderhouden. Tegelijk werd maar overgegaan tot vorming van de commissie, waarin zitting namen de heren M. T. de Dreu, N. en St. Joosland; A. H. Zandee, Nieuwdorp, L. M. Oele, Le« wedorpH. Vermue, 's Heerenhoek en J. Driedijk, Woïfaartsdijk. Nadat nog verschillende vragen waren gesteld en beantwoord, ging men het veld in. Uitvoerig werden hier de verschillende bewerkingsme thoden bekeken en besproken. Ieder een vormde zich een oordeel hoe hij het zaakje zal moeten aanvatten. Unaniem was men de mening toege daan dat er in de komende maanden heel wat verricht moet worden, om in Augustus het zaad aan de grond te kunnen toevertrouwen. Doch ook dat komt wel in orde. Immers, de Zeeuw se boer weet van aanpakken! El*A' met garantie-certificaat Zeeuwse Paardenfokkerij De secretaris van de afd. Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" de heer A. Cappón te Goes sprak Dinsdagmiddag voor de A.V.R.O. microfoon over de Zeeuwse paarden fokkerij. Na in het kort de achterstand van Nederland op het gebied van de paar denfokkerij aan het eind van de vori ge eeuw te hebben geschetst, wees de heer Cappon erop hoe Limburg en Zeeland door het fokken met de beste hengsten en merries van een bepaald ras, overgingen tot de verbetering van het paardenras. Op initiatief van wij len de heer Vorstermari van Oven-, werd een organisatie van Zeeuwse fok kers opgericht. De andere provincies volgden en zo kwam in 1914 epn Ne derlandse organisatie, thans de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" tot stand. Het trekpaard heeft zich, dank zij ook het pionierswerk van een Zeeuwse export-wegbereider een zeer goede naam in Europa ver worven. De laatste drie jaren werd voor 25 millioen gulden aan fok- en werkpaarden geëxporteerd en voor plm. 15 millioen aan slachtpaarden. Een. schril contrast hiermee noemde de heer Cappon het grote deviezenverlies als gevolg van de naar zijn mening te grote motortrekker-invoer. In het ver volg van zijn interessante causerie gaf hij een korte opsomming van de grote successen welke de Zeeuwse fokkers met hun fokproducten behaalden^ zo wel in het binnen- als in het buiten land. De paardenfokkerij in Zeeland, heeft zich na de zware slagen door de oorlog toegebracht, alweer op een hoog peil gebracht. De Zeeuwse keuringen, met name de centrale hengstenkeuring te Goes kunnen hiervan getuigen. Goede prestaties Yan Zeeuwse rijders in Ronde van België Zestien motoren en drie auto's, be mand met 31 leden van „Scheldegou- wen, startten Zaterdagavond om 7 uur te Breskens voor de zware ronde van België. In een stevig tempo ging het naar de grenspost Eede, welke dank zij de medewerking van de dou ane vlot gepasseerd kon worden. In Brugge, de eerste contróle, kwamen allen op tijd, maar daar kreeg een der deelnemers door een gebroken gaskabel reeds een half uur achtei-- stand, welke hij echter weer kon in lopen. Het pechduiveltje liet de Zeeuwen niet met rust, want nog voor Gent moest er drie keer gesleu teld worden. Gelukkig waren het alle kleine mankementen, welke spoedig verholpen konden worden. Even voor Antwerpen kwam een der deelnemex-s te vallen, maar gok dat liep goed af. Via Ekeren en Oostmalle ging het naar Herenthals en daar moest he laas een machine blijven staan met een bebx-oken magneet. Voort ging 't via Mol, Lommei. Glpns en Herstal naar Luik, dat bij het aanbreken van de dag met een achterstand van meer dan een xiur bex-eikt werd. De volgende 250 km. konden zon der pech woi'den afgelegd. Door het Maasdal langs Huw Andenne en Na men. Sombreffe. Waterloo. Boitsfort en Hal ging het naar Geeraardsber- gen. Hier was de achterstand geredu ceerd tot een kwartier. Het laatste traject, in een ruk naar de finish te Antwerpen, bracht nog exxkele pech- gevallen. Tenslotte moest één der deelnemers nog meer dan 50 'km., ge sleept worden, maar de finish werd op tyd bereikt. Hier bleek, dat „Scheldegouwen" van alle buitenlandse clubs met het grootste aantal deelnemers was bin nengekomen. De stad Luik had hier voor een enorme beker beschikbaar- gesteld, welke in triomf mee naar Zeeland werd gevoerd. Maar boven dien bleek, dat „Scheldegouwen" als zesde op de totale ranglijst prijkte, voor welke prestatie een ere-banier in ontvangst werd genomen. Zilveren priesterfeest van pastoor te Hansweert. Te Hansweert werd het zilveren priesterfeest van pastoor H. Figelet gevierd. Het feest begon Zaterdag avond reeds met klokgelui. Na aan komst op het schoolplein, waar hij werd opgewacht door 56 in het wit geklede bruidjes en alle schoolkinde ren, hield het hoofd van de school, de heer Meyer, een toespraak. De bruid jes zegden nog een welkomstlied óp, terwijl dé schoolkinderen er een zon gen. Na de .plechtige Hoogmis werd een receptie gehouden voor alle pa rochianen. Het aardappelkoelhuis te Scherpenisse. Voor het te Scherpenisse te bouwen aardappelkoelhuis is thans een defini tief bestuur samengesteld. Hierin heb ben zitting genomen de hex-en J. J. Hage te Scherpenisse, G. D. Kloet. St. Maartensdijk. L. J. van Popering, St. Annaland, M. van TJlburgn, Oud Vossemeer en B. Frederichs te Oud Vossemeex*. Getracht zal wox'den met de bouw van het koelhuis voor het najaar klaarte zyn. D.U.W.-kampen voor gerepatrieerden Naar wy vernemen zullen de D.u.W.- kampen Breskens-Haven en Rodan- borg te Oostburg wox-den overgedra gen aan het ministerie van Binnen landse Zaken voor de huisvesting van uit Indonesië gerepatrieerde ge zinnen, die nog geen woning ter be schikking hebben. AANBESTEDING. Door het bestuur van de calamiteu- ze Burgh en Westlandpolder werd in het gemeentehuis van Burgh aanbesteed het maken van een duiker van gewapend beton in het gedeelte ,De Hamer" onder de Suikerdijk te Burgsluis met slopen van de bestaande duiker en verder bij komende werken en leveranties. Ingeschreven werd al3 volgt: L. v. d. Klippe en J. Lagasse, Vlissin- gen f 46.900.—: J. Vos. Tholen, f 38,320.—: A. C. v. Loon én Zn.. Bergen op Zoom, f 38.200.—: J. A. van Houssel, Bergen op Zoom, f 37.800.Fa. M. K. Daane, Haam stede. f 37.600.—; P. L. van Veldhoven te Zierikzee, 37.400.J. Hogesteger. We- meldinge, f 36.800.—; M. den Engelsman, Burgh. 36.550.—; J. v. Vossen en K. L. Moermond te St. Annaland. f 35.780. M. v. d. Velde. Bruinissc, f 32.400.—; T. D. v. Veldhoven, Zierikzee, f 30.800.—; W. v. d. Berg en P. v. Dongen, Haamstede, 28.300.—: Fa. L. P. Bom en Zn., Burgh, 27.420.—; Fa. Bijkerk Steur, Burgh, 26.480.—; A. L. Blijleven te Breda, f 26.325.—; J. K. de Oude en K. T. de Oude, Biervliet, 35.895.—: H. Stouten, Brouwershaven, f 25.400.M. den Ouden en K. T. de Jonge, Zierikzee, 24.975. Behoudens goedkeuring door de Cul tuurtechnische dienst zal het werk aan de laagste inschrijver worden gegund. Het bestuur van het Waterschap „De Brede Watering Bewesten Yer- seke" heeft Dinsdag in het Polder huis té Goes aanbesteed, het delven van pl.m. 2300 M2 van de z.g. Oude ieiding, met bijkomende werken, vanaf de Inlaagd(jk tot aan het Hoo- gepad in de gemeente Wemeldinge. Inschijvers waren: Fa. Bos en van Doornick, Heinkenszand, f 24.910.—. G. W. Polderman, Sparcndam, voor f 19.800.Mabuwat, Dordrecht, voor f 19.415.J. A. Leys, Kapelle voor f 18,900.W. Uil en J. ten Brinke, Amsterdam voor f 18.814. F. DuijnhouWer, Goes voor f 17.800. J. Hoogesteger, Wemeldinge voor f 16.950.P. Broeken, Breda voor f 36.900.—. Het werk is niet gegund. Advertentie A.s. Donderdag op de Markt te Middelburg en Zierikzee, TEXTIELGOEDEREN GULDENS beneden de normale winkelprijs prachtig pyama popelinc voor heren en jongenspyama's. Let wel 1.25 per meter. De nieuwste vistra mou- seline 1.98 per meter. Partij zware kwaliteit grote i-ode zakdoeken, slechts 0.69. Handweef tafelkleden, normale gx-ootte, slechts 4.90. Ja- ponschorten, alle maten, 9.50. C ^heffing openbare school te Hulst In de raad van Hulst werd een le vendige discussie gevoerd over het al of niet blijven voortbestaan van de openbax-e lagere school. Uit een schrij ven vaxx het hoofd der school bleek, dat de school nog maar 24 leerlingen telt en dat dit aaxxtal tot 19 zal terug lopen. Op voorstel van de heer J. Martens besloot men een bespreking met de ouders te houden om te overleggen of het niet beter zou zijn om de leerlin gen op andere scholen of op de open bare school te Axel te plaatsen. Partij hout in brand te T erneuzen ZUURSTOFCYLINDERS KONDEN NOG WORDEN WEGGESLEEPT. Gisteravond omstreeks half elf werd bi-and ontdekt op een terrein aan het derde havendok te Terneuzen, dat als opslagplaats in gebruik is bij de me- taalhandel fa. wed. P. Krakau. De Terneuzense brandweer, die spoe dig met een motorspuit ter plaatse was. greep het vuur dat woedde in een partij hout, afkomstig van gesloopte spoorwegwagons, met twee stralen aan en wist uitbreiding te voorkomen. Een grote partij zuurstofcylinders die in de onmiddellijke nabijheid van het brandende hout lag en gevaar voor explosie opleverde, kon nog voor aan komst van de brandweer door enige politieambtenaren en burgers tijdig worden weggesleept. Het hout is vermoedelijk gaan smeu len door vonken uit een snijapparaat, waarmee de wagons wox-den gesloopt. Een aanzienlijke partij hout ging ver loren. Tot in de nacht duurde het na- blussingswerk voort. Polderhuis „Vrije van „Sluis" bijna gereed De bouw van een polderhuis van het waterschap ..Vrije van Sluis" in de Brouwerijstraat te Oostburg is thans zover gevorderd, dat spoedig de inge bruikneming verwacht kan worden. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot, heeft zich bereid verklaard de opening te verrichten. Zoals bekend ging bet polderhuis aan de Markt ixx 1944 door oorlógsge- weld verloren. De inventaris verbrand de in 1945 te Biervliet. De opening zal een officieel karak ter dragen. Vele autoriteiten uit de provincie en de stx-eek zullen worden uitgenodigd. Jongetje uit kanaal bij Sluiskil gered. Aangetrokken door het mooie weer was het zoontje van de heer D. uit Sluiskil in het kanaal gaan zwemmen op eeix band. De heer Voorhaus, em ploye van de PZEM, pascerde en zag op eens. dat er iets niet in orde was. Plotseling verdween het kereltje in de diepte. De heer Voorhaus aar zelde niet en het mocht hem geluk ken de drenkeling spoedig weer op het droge tc bi-engen. Stromijt verbrand. Bij de landbouwer R. Verhaegen te Graauw brak brand uit in een stromyt, die vlak bij een kapitale schuur stond. Twaalfduizend kilo stro werden een prooi der vlammen. De brandweer uit Hulst, die gealarmeerd was, vei'leende assistentie. Dc schuur kon behouden worden. Politierechter Middelburg Gesmokkelde horloges in voorraad gehad Twee en twintig Zeeuwse horloge makers en juweliers stonden voor de Middelburgse politierechter terecht, omdat zij in de loop van vorig .jaar horloges in voorraad hadden gehad of hadden verhandeld, waarvan zij wisten, of rcdelykerwyze konden vermoeden, dat deze in stryd met de regeling „In en Uitvoer" ons land waren binnengesmokkeld. De aantal len varieerden tussen één en 24. De meesten van hen voerden tot hun verdediging aan, dat zij zeer moeilijk aan hox-loges konden komen ook niet met een gewone vergunning en dat zij toch wat moesten kunnen aanbieden ,daar zy anders hun klan ten vex-lox-en. De Politierechter legde de volgende straffen op: H. van *'t H. te Brouwex-shavcn, 40 of 20 dagen; C. J. v. d. H. te Vlissingen, confox-m de eis, 50 of 20 dagen en verbeurdverklax-ing; P. M. J. H. te Middelburg, 100 of 20 dagen met verbeurdverklaxing, (de eis was 500 of 2 maanden met verb, vex-kl.); W. J. C. te Middel- De toren van Hulst. Dooi- de gemeente Hulst wordt 'n prijsvraag uitgeschx-even voor een niéuwe top op de toren van de ba siliek. Aan de prijsvraag nemen de vol gende architecten deel: lx-. P. Briel, Hilvex-sum; Ii\ C. Pouderoyer, Ny- megen en C. Royaards, Schoorl. De jury, die de ingezonden wer ken moet beoordelen, bestaat uit: B. Truffino, Hulst; Ir. F. Gouwetor, Rotterdam; Prof. F. Eschauzier, 's- Gx-avenland; Jhr, E. van Nispen tot Sevenaer, Den Haag en J. Groene- wegen, Amstex-dam. Het uit te voeren wex-k mag 90.000 gulden kosten. De schietwedstrijden te Terneuzen Aan de internationale schietwed strijden, welke op Vrydag in Terneu zen worden georganiseex-d, zullen o.m. 38 groepen pistoolschutters en 26 groepen karabïjnschutters deel nemen. De opening van de wedstrijden zal plaats vinden om 9.50 uur door de urgemeester der gemeente Terneu zen. De prijsuitreiking door de bur gemeester is omstreeks half vijf in Be bovenzaal van café „Du Com- Gemeeniehuis van Zuiddorpe wordt gerestaureerd. Met de restauratie van het gemeén- 'tehuis van Zuiddox-pe worden goede vorderingen gemaakt. Over enkele weken zal het waarschynlyk geheel gei-eed zyn, zodat de eerstvolgende raadsvergadering weer in eigen omge ving kan wox-den gehouden. Woningbouw te Hulst De gemeenteraad van Hulst keurde het voorstel van B. en W. goed om de bouw van 40 simplex-woningen op te dragen aan de fa. Muijs en de Winter te Vlissingen voor de som van 396.727. In de omgeving van de Roo- seveldtweg zullen bovendien nog 95 sy steem-woningen verrij7.cn.. zodat Hulst in totaal 135 nieuwe woningen krijgt. „ZEEWOLF" LICHT BESCHADIGD Het jachtje Zeewolf, dat Dinsdag morgen vroeg door de reddingsboot van Veere, binnengesleept moest wor den nadat het in het Brouwerhavense Gat in moelijkheden was geweest, blijkt slechts licht beschadigd te zijn. Doordat het strandde op het Nieuwe Zand is het roer onbruikbaar gewor den en zijn enkele duigen ontzet. De reparatie kan te Veere geschie den. waarna het scheepje naar Haax-- lem zal terugkeren. ONSPORTIEF. Vele sportliefhebbers hebben op Za terdag 3 Juni 1.1. zich bij de Ronde van Goes verwonderd over het feit dat zovele wielrenners wegens ban- denpech de koers moesten verlaten. Bij nader onderzoek is echter gebleken dat een groot aantal kopspijkers op het parcours is gevonden. Aangezien het parcours vóór de start is aangeveegd, wordt er vermoed dat hier kwaadwil ligheid in het spel is. Daai-om verzoeken wij alle wieier- sportliefhebbex-s die menen hierover inlichtingen te kunnen verschaffen, zich te melden bij de politie. HET COMITÉ. DE NIEUWE VUILNISEMMERS. Dezer dagen werd mij een circulaire thuisbezorgd over de x-einigingsdienst in de gemeente Middelburg. Als men deze circulaire leest, komt men tot de ontdekking wat de nieuwe regeling gaat kosten aan de inwoners. Zij mo gen 1.- betalen voor een nieuwe vuil nisemmer, maar die wordt hun eigen dom niet. Wel zijn ze verantwoordelijk voor de beschadiging. Zou men alvo- x-ens hiermede te beginnen, het perso neel willen instruex-en. opdat de em mers niet beschadigd worden, bij het leegstorten en weer op de straat zet ten? Ieder gezin wordt nu voor 4.- per jaar aangeslagen, maar hoe moeten de trekkers van de Noodwet Dx-ees dat betalen? Ik ken een weduwe, die al les bijeen 14.- per week krijgt. Kan zo iemand daarvan nog 4.- reini- gingslasten opbrengen? Al heeft men 100 meer. dan kan dat nog niet be taald worden. Ik hoop. dat deze gezin nen worden vrijgesteld. Een Noodwet-Drees-trekker. Middelburg. EEN 40-JARIG ONDERWIJZERS- JUBILEUM. Het buurtschap Driewegen (gemeen te Biervliet) bezit alleen een school. Naast deze school woont het hoofd J. J. de Vogelaar-, De kinderen heeft hij niet alleen lezen, schx-ijven en rekenen geleerd, maar ook door zijn onderwijs vormde hij ze tot zelfstandige mensen in de samenleving. Na de schooltijd vojgde de heer de Vogelaar met belangstelling het leven van zijn oud-leerlingen. Velen klopten om raad aan het schoolhuis aan. Bij bijzondere dagen toonde de hoofdon derwijzer zijn vriendclyke belangstel ling. 1 Juli zal het 40 jaar geleden zijn. dat hij als ondex-wijzer begon. Een co mité heeft het plan opgevat de grijze meester bij die gelegenheid te huldi gen. Het Gemeentebestuur gaf toe stemming met een lijst in Driewegen rond te gaan. Vele oud-leerlingen, die naar eldex-s vertrokken, zullen gaarne voor dit doel een gave willen geven. De voox-zitter van het comité. A. den Hamer, Driewegen 437, zal deze met blijdschap ontvangen, terwijl U ze per giro kunt vermaken aan ds. H. C. P. M. Wiebosch. Markt 248, Biervliet, no. 199743. Het huldigingscomlté. LIKEUREN burg, 10 of 5 dagen, met vex-b. verkl.; D. L. te Goes, 50 of 20 da gen met verb, verkl.; C. H. te Goes, 60 of 20 dagen; M. J. te Tholen, 50 of 20 dagen met verb, verkl.; A. J. D. te Poortvliet, J. Tj. D„ en J. W. te Sint Annaland, allen 10.of 5 dagen met verbeurdverklaring; H. C. de G. te Stavenisse 100 of 20 dagen met vex-b.vex-kl.A. J. M. J. W. te Tholen, 50 of 20 dagen met verb, verkl.; P. A. de K. te Middelbux-g, 10 of 5 dagen met verb, vex-kl.; N. Th. de J. te Middelbux-g, 10 of 5 dagen met vex-b. verkl.; K. J. te Goes, 100 of 30 dagen; P. M. de B. te Wissekerke, 50 of 20 dagen met vcx-b. vex-kl.; D. M. A. de C. te Hulst, 10 of 5 dagen, met vex-b. verkl.; J. v .d. M. en W. v. d. M. te Zierikzee, ieder 10 of 5 dagen, met verb, vex-kl.; A. J. F. te Zierikzee, 25 of 10 dagen en M. D. P. L. H. te Middelburg, 10 of 5 dagen, met verb, vex-kl. Eveneens stonden tex-echt zes per sonen, die deze horloges aan boven genoemde horlogemakers hadden verkocht, terecht. L. K„ horlogemaker te Renkum, werd veroordeeld tot 1 maand gev. str. voorwaax-delijk, met 2 jaar proef tijd; J. Ph. M. goudsmid te Arnhem, 100 of 1 maand; J. de W. gx-ossier te Amsterdam, 150 of 30 dagen (de eis was 1 maand voox-waardelyk en 200 of 1 maand)A. G. A. S., koopman te Utrecht, 25 of 10 da gen en P. T„ handelsreiziger te La- x-en, 200 of 1 maand, met verb, vex-kl. van de inbeslag genomen hor loges. J. M. de W„ handelagent te Am sterdam, 150 of 30 dagen (eis 1 maand voorw. met 2 jaar proeftijd en 200 of 1 maand. ^Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I t de jeuk bedaren en I I doodt de ziektekiemen. I I zodat de huid zich kan I herstellen. Eindexamen Stedelijk Gymnasium Middelburg Gistex-en werd de uitslag bekend ge maakt van het examen Stedelyk Gymnasium te Middelburg, Van de acht candidaten moesten er vier wox- den afgewezen. De namen van de ge slaagden luiden: afdeling A: W. J. Koole en Elisabeth J. N. van Ooijen; afdeling BK. W. Brevet -en H. F. van Woerden. Eindexamen Rijkskweekschool Middelburg Aan de Rykskweekschool te Mid delburg slaagden voor het diploma Nuttige handwerken de dames C. E. Kaan, Koudekerke; P. Korstanje, Goes; J. A. van Liere, J.éddelburg; M. H. Moddcrkreeke, Nieuwdorp; F. Moes, Middelbux-g; A. J. Steketee, Middelburg; E. Vaarzon Morel en A. A. Weststx-ate. Ki*uiningen. Er wer den geen candidaten afgewezen. Examen onderwijzeres Chr. Fröbelonderwijs Van de acht candidaten, opgeleid op de cursus in de Christ. Kweek school te Middelburg, slaagden er zeven voor het examen ondei'wyzei-es bij het Chr. Fröbelonderwijs. De da mes A. Abralxamse uit Terneuzen, C. v. d. Bosse, Gapinge; W. C. J. Gel dof, Krabbcndyke; J. C. de Kuijper, T. A. H. de Jonge, W. v. Meerendonk en E Wouters, allen te iMddelburg. EXAMEN SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE Voor het diploma B I als scheeps- wex-ktuigkundige slaagden de heren B. van Belzen uit Kloetinge (met lof) en M. J. Munter uit lvortgene, belden leerling van de Machinisten- school te Middelburg. Bloempot op het hoofd Een bloempot, welke zich bevond op de venstei'bank van de eerste ver dieping van de woning van de heer G. te Terneuzen, viel plotseling naar beneden en kwam terecht op het hoofd van de zich op de stoep bevin dende heer G. Eerste hulp. welke nooazakelyk bleek, werd verleend door dokter BredaVriesman. CENTRALE LANDBOUW ONDERLINGE. Op 9 Juni werd te Goes in ..De Prins van Oranje" onder voorzitter schap van de heer I. W. Kakebeeke te Rilland-Bath de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de on- dex-afdeling Zeeland van de Centrale Landbouw-Onderlinge. Het aantal leden op 31 December 1949 bedroeg 3031. Door de leden werd in dit jaar 13.482.000.vexloond (vo rig jaar 12.708.000,-2). In 1949 werd aangifte gedaan van 935 ongevallen, waarvan 848 als bedrijfsongeval in behandeling wei-den genomen. Voor 1948 wax-èn deze getallen resp. 908 en 827. Met de leden kan worden afgerekend op 1.30 waarin begrepen een stor ting groot 0.10 in de reservekas per 100.— loon. benevens 1.50 per lid. Tot leden van het bestuur werden hei-kozen de hex-en: C. Franse te Kle- verskex-kc en Th. A. A. Thomaes te Hoofdplaat en benoemd de heer C. J. J, Kooyman te St. Annaland. Tot plaatsvervangende leden werden herbenoemd de heren: C. van Dalen te Scherpenisse. A. W. Cevaal te Grijpskerke en A. dc Hullu-Leenhouts te Öx-oede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2