Tendolin Grenswijzigingsplannen voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Samenvoeging van Zuiddorpe en Overslag voorgesteld De Vlissingse sportweek Herbouw Brittannia-hotel te Vlissinger UITERSTE SOBERHEID NODIG Groot jacht liep vast in de Oosterscheldc Nieuwe Sloepolder tijdelijk verpacht. ABATTOIR TE VLISSINGEN BLIJFT BESTAAN. ADMINISTRATEUR DER P.Z.E.M. TE MIDDELBURG JUBILEERT Spietyoyjt? Duinbrand te Domburg Het nieuwe zwembad te Sas van Gent. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 13 JUNI 1950 Hulst zou uitgebreid worden Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de ten Oosten van het kanaal TerneuzenSas van Gent gelegen gemeenten, met uitzondering van die in de z.g. kanaal-zóne, een plan toegezonden, waarin de aanvan kelijke denkbeelden van dit college over een gemeentelijke herindeling zyn vervat. Deze komen ondermeer neer op samenvoeging van de gemeenten Zuiddorpe en Overslag. Het voorlopig karakter, dat Gedu- puteerde Staten aan deze voorstel len meenden te moeten geven, houdt ondermeer in, dat de betrokken ge meentebesturen alle gelegenheid krij gen om hiertegenover hun eigen me ning te stellen. Teneinde dit overleg met deze gemeentebestui-en zo vrij mogeltfk te doen geschieden, droeg de toezending van de voorstellen geen officieel karakter in die zin, ,dat 2y geheel buiten de by de wet voor grenswijzigingen voorgeschre ven procedure staat. Met inachtneming van bovenstaan de hebben Gedeputeerde Staten nu aan de betrokken gemeentebesturen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ver zocht hun oordeel te willen geven over de navolgende voorlopige plan nen, die wy hier gemeentewijs en globaal weergeven. UITBREIDING HULST De gemeente Vogelwaarde zal vol gens ae voorlopige plannen Ossenis- se aan de buurtgemeente Hontenisse moeten afstaan. Verder zal Vogel waarde in het Z.O.-deel van die ge meente nog een klein gebied aan Hulst kwijt raken. Aan de gemeente Hontenisse zal Ossenisse worden toegevoegd en voorts zal ook deze gemeente een klein, in het Zuiden gelegen gebied aan Hulst moeten afstaan. Dit laat ste geldt ook voor de gemeente Graauw en Langendam, welke overi gens echter geheel in haar oude vorm wordt gehandhaafd. De gemeonte Hulst, die wel zëer nauw begrensd is, krijgt er in het Noorden bedoelde gebieden van Graauw, Hontenisse en Vogelwaarde bij en verder In het Zuiden een, in de omgeving van de Tragel of Steen- sedyk gelegen gebied van St. Jan steen.'"Van de gemeente Clinge ont vangt Hulst er voorts nog een in de Clingepolder gelegen gebied (omge ving Grote Kreek) by. Vlissings elftal tegen N.A.C. of B.V.V.? In de vergadering, die Maandag avond door de commissie van voorbe reiding werd belegd in hotel Royal te Vlis8ingen, is het definitieve program ma vastgesteld voor de sportweek, wel ke in Vlissingen zal worden gehouden van Vrijdag 21 Julj tot en met Zater dag 29 Juli. Het is deze commissie o.a. gelukt een Vlissings elftal samen te stellen voor de te spelen wedstrijd te gen een eerste klasser. Alle voetbal verenigingen van Vlissingen zullen in dat elftal 2ijn vertegenwoordigd. Wie deze eerste klasser zal zijn is nog een vraagteken: er is echter contact opge nomen met N.A.C. en B.V.V. De sportweek wordt geopend met een optocht van alle deelnemende ver enigingen. Zij zullen van het Woold- huis aan het einde van de Boulevard vertrekken en na een mars door de stad voor de burgemeester defileren. Deze ontsteekt daarna een fakkel, die in estafette door de stad en over de boulevard naar het Bellamypark zal worden gebracht, waar een vuur zal worden aangestoken, dat de hele week bliift branden. Het programma ziet er verder als volgt uit: Zaterdag 22 Juli: 3 uur wandeltocht over 15 km., leeftijd 12 jaar en ouder voor iedereen, ook voor niet Vüssin- gers en niet-leden van Sportverenigin gen. 7 uur wielerwedstrijd. Maandag 24 Juli: aanvang 7 uur. 2 Handbalwedstrijden. Vlissingexi—Hel las (Goes) voor heren. Handbalwed strijd: VlissingenGoes voor Dames. Dinsdag 25 Juli: aanvang 7 uur. Korf balwedstrijd: MadjoeSwift. Voetbal wedstrijd: Vliss. Jeugdelftal—Middel burgs jeugdelftal. Woensdag 26 Juli: aanvang 15.00 uur. Wedstrijden voor de jeugd en sp. leden van de Vliss. sportvereniging en kin deren van vreemdelingen op het strand oa. zaklopen, enz. Aanvang 19.15 uur. Gymn. uitvoering door de Vliss. Turn verenigingen. Boksdemonstraties. Touwtrekken door 6-tallen van de Sportver. (Elke ver. mag hoogstens met 2-zestallen uitkomen. Donderdag 27 Juli: aanvang 19.00 uur. Atletiekwedstrijden door leden van de deelnemende sportver. o.a. hardlopen, hoog- en vèrspringen, esta- fette's enz. Aanvang 20.30 uur. Tafcl- tenniswedstrijden. Vrijdag 28 Juli: aanvang 1900 uur. Hockeywedstrijden door 2 elftallen uit Middelburg. Na afloop veteranen wed strijd (voetbal) tussen Vlissingen en Middelburg. Zaterdag 29 Juli: aanvang 2 uur. Ka nowedstrijd in het kanaal van Vlissin gen naar Souburg (voor iedereen). Aanvang 3 uur. Zwemwedstrijd voor de leden van Vliss. sportveren. en Zwemwedstrijd in het kanaal van Sou burg naar Vlissingen. (Ook voor niet Vlissïhgers. echter alleen voor hen die lid zijn van een zwemelub. Aanvang 19.00 uur. Voetbalwedstrijd Vlissings- elftal—Eerste klasser. Aanvang 21.00 uur. Muziek en prijsuitreiking in het Bellamypark. Clinge raakt bovendien het thans tot die gemeente behorende gedeelte van Kapellebrug kwflt aan St. Jan steen. voor het overige behouden St. Jansteen en Clinge de bestaan de grenzen. KOEWACHT INTACT De gemeente Koewacht wordt ge heel intact gelaten, terwijl Zuid dorpe en Overslag volgens de voor stellen worden samengevoegd. Er worden dus maar twee gemeen ten tot één grotere verenigd. Anders dan op Schouwen-Dulveland en Wal cheren komen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen weinig kleine gemeenten voor. De gemeente Vogelwaarde heeft reeds in 1936, door samenvoe ging van bestaando gemeenten, haar huialge vorm gekregen. Ilct ligt in de bedoeling vnn Ge dupeerde Staten ten aanzien van de In de z.g. kanaal-zóne gelegen ge meenten (die afwjjkend karakter dragen) een afzonderlek onderzoek door de grenswyzigingscominiaHlc to doen lnntcllcn. Aan de betrokken gemeenten Is verzocht het oordeel van de raden veer 81 Juli a.s. ter kennis van Ge deputeerde Staten te brengen. Nieuwe besprekingen gaande N.*nr wij vernemen heeft de toene mende Intreresse die in kringen van. ho- telexploitanten en van andere belangheb benden bij de hotel-exploitatie, bestaat voor de oprichting van nieuwe hotels, er toe geleid, dat thans ook de herbouw van het BritUnia-hotcl te VUssingen in serieuze beschouwing is genomen. Het gemeentebestuur van Vlis singen heeft uiteraard niets nagela ten om de mogelijke herbouw van dit belangrijke hotel te stimuleren. Ook in het college van commissarissen zijn daarover besprekingen gevoerd. In de gemeenteraad werd meer dan eens geïnformeerd naar de mogelijk heid om voor de herbouw van dit ho tel een uitkering uit de Marshall-gel den te ontvangen. De groep van belanghebbenden, die thans een deelname in de eventuele wederopbouw van het Brlttaniahotel overweegt, liet bereids een voorlopig project voor een nieuw hotel maken, om daardoor een concreet pjan voor de bespreking te krygen. Daarby is gedacht aan een vrij groot hotel met een beduidend aantal verdiepingen. Uiteraard zal alles afhangen van de te verwachten bouwkosten, rnoge- ïyke bydragen en de explottatiebere- kening. Deze finantiële zyde is thans breedvoerig in studie, wy kunnen hieraan nog toevoegen, dat tot de groep geïnteresseerden ook een belangryk buitenlands bedryf be- GOES' FINANCIËLE POSITIE. Zware druk rioleringskosten B. en W. van Goes hebben dc gemeenteraad een nota doen toekomen waarin het toegezegde overzicht van de financiële toestand der gemeente wordt gegeven. Uit de beschouwingen biykt, dat dit Jaar en ook In de ko mende jaren de grootste zuinigheid zal móeten worden betracht om een sluitend budget te handhaven. Niet dan bij zeer grote noqdzakeiykhcd zal tot het doen van nieuwe uitgaven besloten kunnen worden. Vooral de nieu we riolering zal in do eerstvolgende jaren het gewone budget zwaar belas ten. Bij het overzicht :.s uitgegaan van de begroting voor 1950. Deze kon slechts met moeite sluitend worden gemaakt, hoewel de inkomsten zo hoog mogelijk zijn opgevoerd. Voor volgende jaren is. afgezien van externe factoren, zoals het wijzigen van de financiële verhouding, een stijging der inkomsten in belang rijke mate niet te verwachten. Ook net uitgavcnpeil zal daarom noodgedwon gen op hetzelfde niveau moeten blij ven. Bij de begroting voor 1950, is, na de vastgestelde begrotingswijzigingen, het plafond bereikt. Indien zich tegen vallers zouden voordoen, zal dit tot een tekort leiden. De enige reserve, welke in de begroting nog zit. i.s gelegen in het feit. dat voor verschillende kapi taalsuitgaven de rente en aflossing voor een geheel jaar zijn geraamd, ter wijl deze uitgaven, óf later óf in het geheel niet zullen worden gedaan. Het zal daarom noodzakelijk zijn voor de rest van 1950 de uiterste soberheid in acht te nemen %n slechts in zeer nood zakelijke gevallen nieuwe uitgaven te doen. DE TOEKOMST. Ditzelfde beeld geld ook voor dc vol gende jaren. Wel kan gewezen worden op enkele voordelen, zoals het te ver wachten minder nadelig saldo van de reinigingsdienst en de meerdere op brengst van de personele belasting, doch deze meevallers zullen nodig zijn om de normale stijging der uitgaven op te vangen. Een gunstige factor is. dat verwacht mag worden, dat na het slui ten van de rekening over 1949 alle oude tekorten zullen 2yn weggewerkt. In cijfers weergegeven komt het er op neer dat de totaal inkomsten 1.966.248 bedragen en de uitgaven voor onderwijs. krankzinnigen. politie, salarissen en verdere wettelijke ver plichte uitgaven 898.750, rente en af lossingen 494.460. uitgaven die wel moeten worden geraamd, dóch wier grootte niet geheel vaststaat (volks huisvesting, gasthuis .bedrijven, reser ve voor nieuwe riolering e.d.) 467.835. tol aal 1.861 045. Het verschil tussen inkomsten en uitgaven ad 105.203 is moeilijk te omschrijven of te speci ficeren. Het heeft betrekking op uitga ven. die niet verplicht of verschuldigd zijn. Bij het besluiten tot het doen de zer uitgaven is echter wel de vereiste soberheid betracht. In de toekomst zal het dan ook weinig ruimte bieden voor uitbreiding van deze rubriek. VERLAGING DER UITGAVEN. Uit dit bedrag zal ook nimmer geput kunnen worden voor verhoging van de genoemde gespecificeerde uitgaven ad 1.861.045. Integendeel, er zal moeten worden gestreefd naar verlaging der uitgaven, die we4 moeten worden ge raamd. doch wier grootte niet geheel vaststaat, aangezieu hl b<ïfc bedrag van 105.203 geen ruimte zit voor nieuwe uitgaven voor bijv. een badhuis, groter sportterrein, demping kade. sanering, verbetering haven en sluizen. DE RIOLERING. Een afzonderlijke bespreking wordt in de nota gewijd aan de riolering. Door de uitgaven voor deze post in de jaren 1949 t.m, 1955 zullen de hiervoor aangegane schulden oplopen van 165.750 in 1949 tot 842.445 in 1955 In laatstgenoemd jaar zullen de uitga ven voor rente en aflossing f 48.552 be dragen. Naast een vermindering van andere posten voor rente en aflossing van 1951—1955 variërend van j 3515 tot 16.537- .ontstaat door de riolering een vermeerdering van 25.437 tot 48.552, zodat dit .uiteindelijk -eennadelig-var- schil van 21.922 tot 32.015 betekent. In de volgende jaren zullen dus niet onbelangrijke bedragen gevonden moe ten worden door verhoging der inkom sten en vermindering der uitgaven om te kunnen komen tot een sluitende be groting. In de hogere opbrengst van de reinï. gingsrechten, waartoe werd beslóten, en in de in voorbereiding zijnde her. ziening van de rioolrechten, alsmede een daling van de jaarlijkse kosten welke ïla dc volledige uitvoering van de nieuwe riolering mag worden ver- wacht. - -wordt nog een vermeerdering der inkomsten van naar raming 25.500 verwacht. FINANCIkLE VERHOUDING MET HET RIJK. Gewezen wordt verder op de grote onzekerheid welke is ontstaan t.a.v. de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten voor de volgende jaren, me de in verband met de opheffing van de ondernemingsbelasting. De noodrege- ling gemecnteflnanciën geldt slechts voor de jaren 1948 t.m. 1950 en omtrent een nieuwe definitieve regeling of een verlenging van de noodregeling is nog niet bekend. Ook is nog geen voorstel bij de Staten Generaal ingediend, voor een toegezegde vervangende uitkering wegens het vervallen van de onderne mingsbelasting. OP LOSSE SCHROEVEN. Zolang deze onzekere factor niet is weggenomen, staat de toekomstige fi nanciële positie der gemeente zeer ze ker op losse schroeven. Dit maant on- fetwijfeld tot nog groter voorzichtig. eid. Alleen indien de nieuwe financi ële verhouding tussen Rijk en gemeen ten niet ongunstiger zal worden en bij het betrachten van de grootst mogelij ke zuinigheid en een zo voorzichtig mogelijke voering van het financieel beleid, menen B, en W.. dat niettegen staande de voortdurende groei der ge meente dc mogelijkheid bestaat, zij het dan ook met grote moeite, het beoogde doel te bereiken en een sluitend budget handhaven. Daarbij zullen echter steeds wegen moeten worden gezocht om niet strikt noodzakelijke uitgaven te vermijden, opdat er ruimte zal wor den gevonden voor met de uitbreiding der gemeente en de voortdurend grote re eisen, welke aan de huishouding der zemeente worden gesteld, onvermijde lijk samenhangende uitgaven. „Maria Blankenheim" bracht het haven van Veere binnen De reddingboot „Maria C. Blanken heim" uit Veere moest gisteravond uit varen ter assistentie van een Jacht In de Oosterschelde, dat irr moeilijkheden erkeerde. Het bleek de „Zeewolf" te zijn, een uit Haarlem afkomstig groot jacht, aan boord waarvan zich de drie gebroeders van Duyn uit de Jan Steenstraat in Haarlem bevonden. Zondag waren zij met het jacht, dat volgens de schipper van de Maria C. Blankenheim, geenszins zeewaardig is. uit IJmuiden vertrokken. Het doel van hun reis was Vlissingen. Maar Zondagavond waren de broers derma te vermoeid, dat zij probeerden de kust te-bereiken. Zij liepen bij hun po ging om in een haven te komen aan de grond. Vannacht om ongeveer één uur is het jacht, dat een groot lek had. met zyn uitgeputte bemanning in de haven van Veere binnengesleept. Er waren 350 gegadigden. Naar wy vernemen hebben dezer da gen 25 boeren van de Rentmeester der Domeinen bericht ontvangen, dat zy een aantal kavels van dc nieuwe Sloe, polder, variërend van 430 ha., voor de tyd van twee jaar ter exploitatie hebben toegewezen gekregen. Zy kun. nen direct een begin maken met de be werking van de gronden. Hoewel de pacht zoals bekend, een tijdelijk karakter draagt, waren er niettemin 350 gegadigden. Een groot aantal hiervan moest reeds direct af vallen .omdat zij te ver van de nieuwe polder afwonen, dan wel om andere re denen hiervoor minder geschikt geacht werden. Er bleven echter toch nog 150 sollicitanten over. die in de termen vielen om voor toewijzing van een ka vel in aanmerking te komen. Voor de instantie welke met de verdeling was belast, is het dus ongetwijfeld een moeilijke taak geweest uiteindelijk de pachters aan te wijzen. De boeren die een perceel in pacht ontvingen, zijn voornamelijk in dc on middellijke nabijheid van de nieuwe polder woonachtig, nl. 2 te Nieuw en St. Joosland, 8 te Nieuwdorp, 3 tc 's-Heer Arendskerke, 2 te Borssele, 1 te Lewedorp. 1 te Souburg, 2 te Ovezan- de, 3 te Wolfaartsdyk, 2 te 's-Heeren- hoek en 1 te Heinkenszand. De Vlissingse slagers hebben de vlag laten wapperen en toch was er geen nationale feestdag. Maar wel was er een speciale vreugdedag voor de Vlissingse slagers, want uit Den Haag was een belangrijke beslissing medegedeeld. Zoals men weet waren sedert enkele jaren plannen in be werking om dc slacht voor geheel Walcheren te centraliseren - in het slachthuis te Middelburg. Het abatoir te Vlissingen zou dan opgeheven moe ten worden, De slagers van Vlissingen hndden daar evenwel ernstig bezwaar tegen, omdat voor Vlissingen als havenstad het hebben van oen eigen slachthuis waardevol is. Ook de gemeenteraad van Vlissingen deelde dit inzicht. Nu is dan beslist, dat het abatoir te Vlis singen blijft staan. Het is na de be- vryding met zorg hersteld en verbe terd. zodat het aan alle hygiënische eisen voldoet. Ook dit heeft er onge twijfeld toebijgedragen, dat dc Vlis singse slagers nun abatoir thans mo gen behouden. De heer J. M. Baan maakte 40 jaar electricitelts- voorztenlng in Zeeland mee. Vele herinneringen Op 26 Juni zal de administrateur van de N. V. Prov. Zeeuwse Electrici- teitsmaatschapp\j te Middelburg, de heer J. M. Baan uit Vlissingen, wor den gehuldigd. Die dag is het name lijk 40 jaar geleden, dat hij zijn werk zaamheden in de eleetriciteitsadmlni- stratio begon. „Dat wil niet zeggen, dat ik nu 40 jaar lang ambtenaar in de slechtste betekenis van het woord ben geweest: ons bedryf Is namelyk een prettige werkgemeenschap, waar in een uitstekende teamgeest heerst en van ambtenarij geen sprake is", vertelde hy ons. Na in 1906 het eindexamen der 5 jarige-H.B.S. te Middelburg met goed evolg te hebben afgelegd, bekwaam de de heer Baan zich verder voor een administratieve loopbaan en trad, na nog enige tyd op een administratie- 40-jarig onderwijzersjubileum te Biervliet. Op 1 Juli a.s. zal de heer J. J. de Vogelaar, hoofd van de school te Driewegen (Biervliet) de dag her denken, dat hy voor veertig jaar zijn intrede deed als onderwijzer te Bier- vliét. Een huldigingscomité is ge vormd óm deze. dag voor de heer Vo gelaar tot een pnvergeteiyke te ma ken. Botersmokkelarij duurt voort Douaneambtenaren te St. Jansteen slaagden er in een party van onge veer 100 kg boter te achterhalen, die bestemd was voor frauduleuze uit voer naar België. Ook het rywiel, waarmee de boter werd vervoerd, is in beslag genomen. verdrijft rheupiafische pijnen V. A J TEN DOESSCHATE - ZWOLLE De brand te St. Annaland Naar aanleiding van de brand in de patates frites-zaak te St. Annaland in de nacht van Zaterdag op Zondag deelde de directie van de P.Z.E.M. ons mede, dat het vermoeden, dat kortsluiting de oorzaak van deze brand is geweest, onjuist is geble ken. Van de electrische friteuse, die na de brand uit het pand te voor schijn is gehaald, bleek één schake laar niet te zyn uitgeschakeld. Dit moet tot gevolg hebben gehad, dat de olie, waarin de aardappelen worden gebakken, tenslotte in damp is over gegaan, terwyl de electriciteit en dus ook de warmte onbeheerd onafgebro ken werd toegevoerd. Dat dit op brand moest uitlopen zal niemand verwonderen. HU bericht, dat in de stad Tholen de stroomlevering gestoord was, waardoor de brandweer van deze ge meente niet spoedig kon worden ge alarmeerd, verdient eveneens aanvul ling'. Met liet oog op te verrichten werkzaamheden aan net transfonna- toratation aldaar is gedurendo de nacht en de vroege morgen de stroomlevering aan de stad Tholen uitgeschakeld geweest. Hiervan zyn, zoals gebruikelijk, de gemeente en verdere belanghebbende stroomaf nemers tevoren in kennis gesteld. Aardbeien lijden onder de droogte. Het aanhoudende droge, warme weer van de laatste tijd betekent voor de aardbeientelers van Zuid Be veland een tegenvaller. Vooral de vroege soorten hebben hiervan te iy- den. De kilo opbrengst wordt matig terwyl het voor de planten niet be- vordelyk is, omdat er vele flauw lig gen. Verschillende percelen Mad. Moutot snakken ook naar water. Ook by de latere soorten is de droogte reeds merkbaar. DE HEER J. M. BAAN GïifiN AMBTENAAR. Vermoedelijk door achteloosheid Maandagmiddag om 13 uur brak brand uit in de duinbegroeiing ten Westen van Domburg aan de weg naar Westkapelle. De brandweer van Domburg was spoedig ter plaatse en kon met hulp van particulieren uit breiding voorkomen. Toch ging er nog ruim een halve ha. mooie duin beplanting verloren. Hoewel de oor zaak onbekend is, ligt het vermoe den voor de hand, dat een achteloos weggeworpen peukje sigaar of siga ret de oorzaak is. Persooniyke onge lukken kwamen niet voor. Laat men toch vooral in deze droge tijd uiterst voorzichtig zyn met vuur en alles doen om het weinige natuurschoon wat ons eiland nog bezit, te sparen. Z.L.M,-ers naar Oostburg. PROF. DR. E. DE VRIES SPREEKT OVER WERELDVOEDSEL PROBLEMEN. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal, zoals reeds gemeld, op Vrijdag 30 Juni in Oostburg haar algemene ver gadering houden. Dit geschiedt in de graanloods van de heer De Bruijckere. De vergadering wordt om 9 uur ge opend door de voorzitter, ir M. A. Geuze. Na het huishoudelijk ge deelte houdt prof. dr. E. de Vries uit Wageningcn een inleiding over het on derwerp „Wereldvoedselproblemen". De vergadering wordt om 11.30 uur beëindigd, waarna om 12.30 uur de tra ditionele rijtoer begint. Van 2.30 tot 4.30 uur worden grote demonstraties van paarden en rundvee gegeven en om 7 uur verzorgt de Marinierskapel teen concert op het terrein van de land bouwtentoonstelling. Deze wordt Don derdagmiddag 29 Juni om 5 uur door de heer Geuze officieel geopend, doch reeds om 1 uur voor het publiek toe gankelijk gesteld. De Oostburgse Har monie zal de openingsplechtigheid met muziek opluisteren. Zeeuwse vereniging in Den Bosch onthulde vlag De Zeeuwse vereniging voor Den Bosch en omstreken „Luctor et Emer- .go" hield tot besluit van het seizoen haar jaarlijkse feestavond in de ge zellige kleine zaal van het Casino. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer Louwerse, waarin de ze speciaal de afgevaardigden van Zeelandia uit Nymegen en ,,'t Olie Haim" en „De Tukkers" uit Den Bosch, de spelers van Sint Barbara en de vertegenwoordiger van de Garnizoenscommandant welkom heette, zongen alle aanwezigen staande het Zeeuwse Volkslied, waar bij de nieuwe Zeeuwse vlag werd ont huld. Hierna werd in een vlug tempo door de Zeeuwse Comedie-Spelers een programma vEin sketches, zang en voordracht ten tonele gebracht, waar bij vooral de sketch „Dienstbode ge vraagd" zeer in de smaak viel. Nadat het doek voor de laatste maal was gezakt, bracht de heer Louwerse alle spelers hulde voor het gebodene, in het bijzonder de heer Heiliger, die ook dit maal weer de leiding van de feestavond in handen had. De voorzitter van „De Tukkers" bracht „Luctor et Emergo" dank voor de uitnodiging aan de andere regionale verenigingen, waarna de verloting werd gehouden, waarvoor de prnzen waren beschikbaar gesteld door de leden der vereniging en ver scheidene zakenrelaties. Tot slot werd onder leiding van de heer Michielsen tot kwart voor twee een gezellig en attractief bal ge houden met muzikale medewerking van een orkestje o.l.v. de heer Meij. Vermeld dient nog te worden de keurig verzorgde folders over Zee land, die alle tafeltjes in de zaal sierden en de mooie stand met Zeeuw se poppen. kantoor te hebben gewerkt, op 26 Juni 1910 in dienst van de ,S.A. des Tramways Vapeur de Flessigue- Middelbourg" te Vlissingen, in de rang van commies. Op 1 Mei 1923 werd hij benoemd tot boekhouder-chef de bureau: op 1 Januari 1929 ging hij over in PZEM- dienst in de rang van hoofdboekhou der en op 1 Juni 1946 volgde zyn be noeming tot administrateur deze ven nootschap. Toen ae heer Baan in 1910 in func tie trad, was de stoomtram juist ver vangen door electrische tractie. Het kantoorpersoneel bestond uit drie personen plus magazijnmeester en een loopjongen. Alles werd nog met de hand geschreven; er stond op kan toor wel een fonkelnieuwe schrijfma chine, maar deze werd als een onding beschouwd en derhalve niet gebruikt. In Augustus van dat jaar werd de eerste stroom aan particulieren gele verd en werden de eerste kwitanties uitgeschreven, twintig in getal! een hoogtepunt in die tyd was (in 1912) de afsluiting van het stroomleverings- contract met de gemeente Middel burg. Gedurende de eerste wereldoorlog moest de jubilaris-in-spé wegens ge brek aan personeel tevens als meter- opnemer-lncasseerder optreden. UITBREIDING In de eerste jaren ging het met de uitbreiding van het aantal aanslui tingen niet zo voorspoedig: pas na de invoering in 1918 van muntmeters ging dat beter. Eerst in April 1924 werd tot mechanisatie der admistra- tie overgegaan. In 1928 moest enorm veel werk worden verzet in verband met de voorbereiding der overname van het bedryf door de PZEM. Op 31 December 1928 was het aan tal aansluitingen inmiddels aange groeid tot 3456. Na de overname werd de elcctriflcatie van Walche- ren's platteland en de Bevelanden met energie ter hand genomen. De centralisatie van de administratie werd verhaast door het feit, dat in Mei 1940 zowel het kantoor to Mid- delbux-g als dat te Vlissingen werd gebombardeerd. Men betx-ok toen het nog niet voltooide xxleuwe kantoorge bouw te Middelburg, waar aanvanke lijk aan houten schragen moest wor den gewerkt. Dal de omvang van de door de heer Baan geleide administratie enorm is toegenomen in de loop van de jaren moge blijken uit het feit, dat men in 1910 begon met 20 aan sluitingen en dat het aantal geplaat ste meters in December 1949 ruim 64.000 bedroeg. „Ik zie op die 40 jaren met voldoe ning terug'aldus de heer Baan. „Temeer, omdat ik byna al die tijd heb mogen samonwei-kon met dc man, die, ware l»y in leven gebleven, op 1 Mei j.l. zyn 40-jarlg jubileum zou hebben gevierd, onze voormalige directeur de heer J. Sloovrs. Ik zal hem nooit vergeten, omdat hy voor mij steeds een lichtend voorbeeld is geweest." Er heeft zich een comité gevormd uit het PZEM-personeel om de heer Baan een hulde te bereiden. Het zal deze hoofdambtenaar, die veel heeft bygedragen tot de tot standkoming van de Zeeuwse electri- eiteltsvoorziening, op de 26c Juni zo- ker niet aan belangstelling ontbro- Kosten worden hoog. Maandag werd te Sas van Gent aan besteed het maken van het nieuwe zwembad. De laagste inschi-iifster was dc fa. A. J. Remmers te Tilburg voor 124.500. Hoogste inschrijver was G. A. v. d. Stx-aaten te Terneuzen voor 168.000. De ovei'ige inschrijvers waren: J. en K. de Oude, Biervliet 166.275; P. de Regt, Terneuzen 149.950; A. J. Bhjle- ven, Breda 131.500: fa. Goed en v. d. Walle, Kloosterzande-Hulst 142.600; fa. Hamelink, Hoek 150.000; P. v. d. Schoot Tilburg 127.908; Fa. Gebrs. v. d. Poel, Terneuzen 140.900; Fa. Hu berts. De Bilt 162.900; fa. Mol. Breda 133.800 en Vermeulen's Bouwbedrijf, Gorkum 134.200. De gunning werd aangehouden. Wanneer we hierbij aantekenen, dat er uiteraard behalve het bouwen nog vrij hoge bijkomende kosten zijn en dat op basis van de laagste inschrijving de to tale kosten van het nieuwe zwembad wel om de 200.000 zouden komen, dan is het duidelijk, dat de gemeente Sas van Gent hier voor een belangrijke be slissing staat. De Belgische textielstaking Naar wij vernemen is er in de tex- tielbedryven van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen geen onrust te bespeu ren onder de Belgische werkkrach- ten, ondanks de textielstaking in België. Een actie in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen wordt ook uitgesloten geacht, omdat er in de laatste tyd nog personeel ontslagen moest wor den wegens slapte. Een Nederlands fabrikant, die zich Zaterdag j.l. naar een garen- vei-very ln Wetteren (België) begaf onx daar zyn goedeien af tc halen, die geverfd waren, kreeg van de pos tende stakers toestemming zyn vrachtauto te laden. Het laden moest echter geschieden door kantoorper soneel. Eindexamen Christelijke Kweekschool, Middelburg. Wedei-om werden vier candidaten voor het einddiploma van de Chr. Kweekschool geëxamineerd. Allen slaagden, nl. de heren K. J. Ovaa, Vlissingen, L. Walhout, Nieuwdorp, H. de Winter en A. C. Zoetewey. Yer- seke. De examens zyn tlxans beemdigd Van de 16 candidaten slaagden er 15,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2