PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sensatie op het „vredescongres" Gezondheidszorg in Middelburg door samenwerking BILT Oostenrijkse geleerde deed een aanval op de Sowjet-Unie Wordt Z.0.-Azië een centrum van wereldpolitiek? Labour verwerpt „echt" Europees parlement REUTER-C0RRESP0NDENT NAAR 00ST-BERLUN GEVLUCHT Vandaag NIELS B0HR RICHT BRIEF TOT DE VERENIGDE NATIES BARNEVELDSE PLUIMVEESTAPEL ERNSTIG BEDREIGD Coördinatie werk Kruisverenigingen en „Diakonessen-arbeid" Geesteszwakke zoon doodde zijn ouders. Tijdelijk geen omzetbelasting op sigaren. Felle bosbrand bedreigde een kindertehuis DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No.137 Dagblad, uitgave van do firma Provincial* Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. jen Boer Adj W de Pagter. Hoofdred,. G. Balllntyn. Pl.verv.j W. Leertouwer en H. A Bosshardt. A BUN N EMENTSPR1J S 32 ct. per week; f 3.90 p. kvv.; £r p p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 8RESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 Juni 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2,30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VUssingen Walstr 58^-60 tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes; L. Vorstgtr 63. tol. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzon: Brouwrfjjitr. 2; Zierlkzee: N. Bogardstr. C ICO, tel. 2 Het sabelgekletter in het Oosten geeft geen vertrouwen Tijdens het communistische vredescongres in Wenen heeft de Oosten rijkse atoomgeleerde, prof. Hans Thlrring, voor een kleine sensatie ge zorgd, door zich te verstouten critiek uit te oefenen op de Sowjet-Unie, daarmee wat afwisseling brengend in de eentonige lofzangen op het Oosten en de dito aanvallen op de „oorlogsophitsers" in het Westen. Prof. Thirring deed namelijk een beroep op de afgevaardigden uit de com munistische landen er toe mede te werken, dat hun leiders het recht van alle volken eerbiedigen om de regeringsvorm te handhaven, die deze volken zelf hebben gekozen. Hij verzocht verder de Sowjet-Unie haar veto tegen het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk op te geven. Dit zou een „schitterende bij drage tot de vredesgedachte" zijn. Tevoren had Thirring verklaard: „U moet begrijpen, dat millioenen bezorgde mensen weten, dat er in de Sowjet-Unie en in de volksdemocra tieën zuiver militaire organisaties bestaan en dat woordvoerders van deze landen een meedogenloze cam pagne voeren tegen de regeringen van de rest van de wereld. Elke eerste Mei kan de wereld met verba zing kennis nemen van foto's en be lichten over enorme militaire para des met de modernste tanks, bom menwerpers, vlammenwerpers en an dere wapens. Is het dan te verwon deren dat de bevolking van liet Westen, geïntimideerd door dit sa belgekletter, weinig vertrouwen kan stellen in een vresdesaanbod van 't Oosten?'" De Tsjeclioslowaakse minister van Volksgezondheid, Plojhar, pleegde na deze verrassende verklaring snel overleg met de Russische afgevaar digden. Daarna had hij zijn antwoord gereed. „Noch Rusland, noch de Rede van Pandit Nehroe voor parlement te Djocja. President Soekarno en de minister president van India. Pandit Nehroe. zijn Zondagavond te Djocja aangeko men. Pandit Nehroe verklaarde, dat Azië en in het bijzonder Z.O. Azië geroepen is het centrum van de wereldpolitiek te worden, waar grote conflicten kun nen beginnen. Voor het republikeinse parlement zeide Pandit, dat Azië de gevaarlijkste plek ter wereld is. Hij voegde hieraan toe, dat het onmiddel lijke gevaar was geschapen door het communisme. Eind Juni conferentie van Benelux-ministers Naar „Het Laatste Nieuws" bericht zal einde Juni een ministeriële coiU'e- rentie worden gehouden van de drie Bencluxlanden. Deze besprekingen zullen plaats heb. Na hem zei de Russische afge- I Jï.en,BelS'ë .hetzij te Spa heriij te vaardigde Anatol Safronof: „Het °os'e"(l<!- «-aarschttylak »P 2'. M Russische leger heeft geen agres- sieve bedoelingen. Het heeft sllehts Eerwacht wordt .dat op deze conté- vaderland H^t^Ru^sifche "S SMe mot M S« S ge±Tn^dattUUrIök gS overige Oosteuropese staten zullen ook maar één stap over hun gren zen doen voor een aanvalsoorlog", zeide hy. Onder gejuich van de aan wezigen voegde .hij er aan toe „Op grond van onze zogenaamde Oostelijke ideologie zyn wij er van overtuigd, dat de nieuwe socialisti sche wereld geen oorlog nodig heeft, en er zeker geen zal beginnen" Dag Anrietje. Een herenfiets, geketend aan een paaltje van een tramhalte ergens bij Den Haag en een daar aan bevestigd briefje met het opschrift „dag Annetje" waren er de oorzaak van, dat agenten en recherche van de Haagse po litie met een dreg gingen zoeken naar de resten van een bedroef de minnaar. De man werd niet gevonden, maar de vader gaf hel adres van de geliefde van zijn coon op en toen men daar aan- klopte en om opheldering ver zocht, barstte Annetje in lachen uit. Zij verklaarde dat haar ver loofde dikwijls naar Leiden ging en zijn fiets dan bij de tramhalte zette om met de tram verder te gaan. Zo ook nu weer en Anne tje had de fiets zien staan en daar als lieve groet bovenge noemd briefje aangehangen. De politiemannen zeiden: „DagAnnetje" en rukten in, de politiehond incluis. Geen wetgevende macht Het bestuur van de >ritse Labour- par tij heeft gisteren verklaard alle voorstellen voor een Europees parle ment met wetgevende bevoegdheden le verwerpen. Het plan-Schuman wordt verwel komd als een bijdrage tot verwezelij- king van meer eenheid in Europa. Wel acht men het gevaar aanwezig, dat de privé-industriëlen, evenals in liet verleden, beperkende kartels op richten in de Europese zware industrie en dat zü het plan-Schuman teri bate van eigen belangen misbruiken. SCHUMAN VERBAASD. Minister Schuman, heeft gezegd ..verbaasd" te zijn over deze verkla ring van de Labour-partij. Hij meent, dat noch de Labour-afgevaardigden in het Lagerhuis, noch de regering „een zo negatief standpunt" zullen innemen als het bestuur van de Labour-partij Belgic zal concrete voorstellen doen ter bespoediging van het plan-Schu man tijdens de besprekingen over dit plan. die op 20 Juni te Parijs zullen worden geopend. RUMOER IN GENÈVE. In de warme vergaderzaal van de Economische Commissie voor Europa kwam het gisteren tot een langdurig rumoer, toen de Poolse gedelegeerde Katz-Suchy verklaarde, dat het plan- Schuman een schending van de ver dragen van Potsdam en Yalta betekent. Dc Amerikaanse gedelegeerde ver zocht de voorzitter het woord aan zijn Poolse collega te ontnemen en vroeg later de betwiste zinsnede uit het ver slag weg te laten. Hierop sloeg Katz- Suchy met de vuist op tafel en riep: ,,Dit is nog nooit in een vergadering van de Ver. Naties» voorgekomen". Kinderen speelden mei lucifers Doordat kinderen met lucifers speel den is in een opslagplaats van. tarwe- stro op de boerderij van J. Bovee te Halsteren tegenover de stad Tholen brand uitgebroken. De brandweer had enige uren nodig om de laaiende vuur gloed te bedwingen. Doordat de wind richting gunstig was bleef de boerderij gespaard. De boer zelf was op reis naar Eindhoven. Hij wil „Brits-Amerikaanse oorlogsstokers" niet ianger dienen Zijn stap is voor zijn collega's een volkomen verrassing Als een lopend vuurtje ging gisteren het gerucht door Berlijn, dat Wilhelm Picck, de president van de Oostduitsc republiek, naar West-Bcrlijn was ge vlucht. De kranten moesten echter op hon derden telefoontjes van hun lezers ant woorden, dat het gerucht niet Pieck maar Peet betrof, de Engelse journa list, die, integendeel, van West naar Oost-Berlyn was gevlucht. Peet. de hoofdcorrespondent van Reuter te Berlijn heeft tijdens een pers conferentie op het Oostduitse departe ment van Voorlichting verklaard, dat hij de „Brits-Amerikaanse oorlogssto- kers niet langer kan dienen". ,,Als Westerse journalist werd ik automatisch een werktuig van de doo; de Amerikanen beheerste oorlogsma chine. Als vaderlandslievende Engels man. democraat en vriend van de vre de kan ik niet langer op deze weg voortgaan. De druppel die de emmer deed overlopen, was de leugenachtige berichtgeving in de Westelijke pers lover de grote vredesdemonstratie van de jeugd te Berlijn". GEEN COMMUNIST. John Peet heeft dc Oostduitse autori. teiten verzocht om in Oost-Duitsland te mogen wonen. Hij hoopt daar als journalist te kunnen werken. Naar zjjn zeggen is liy nooit lid van een commu nistische partij geweest. De directie van Reuter te Londen verklaarde, dat de stap van Peet vol komen een verrassing was. Geen van zijn Britse en Amerikaanse collega's jn Duitsland wist blijkbaar, dat hij op po litiek gebied een uitgesproken stand punt innam. Zi.in berichten waren steeds nauwkeurig, objectief en onbe- •ispelijk. Onlangs heeft hij echter onder gees telijke druk geleden, doch zijn colle ga's schreven dit toe aan huiselijke moeilijkheden (hij was van zijn vrouw gescheiden) en terugkerende aanval len van malaria. De stand van de straat In een Wassenaarse kliniek wordt een oorlogsinvalide verpleegd, die ver lamd is en gedoemd zou zijn ter wille van dc verpleging zijn gehele leven in een ziekenhuis door te bx-engen, als er niet tussen hem en een verpleegster een liefde was gegroeid. Deze resul teerde in een huwelijk, waardoor de man in een eigen woning zou kunnen woi'dcn verpleegd, B. en W. vorderden een mooie wo ning, maar de eigenaresse, een N.V.. tekende bij Ged. Staten verzet aan, daar zij dit huis wilde vex-kopen. Ixi de toelichting werd gezegd, dat de inva lide waarschijnlijk de huur niet zou kunnen opbrengen en dat bovendien de stand van de stx-aat naar beneden zou worden gehaaldG.S. hebben ech ter het verzet ongegrond verklaard. wordt Prins Aschwin, de eni ge broer van Z.K.H. Prins Bern- hard. 36 jaar. Indonesië tosgelaten tot de arbeidsorganisatie Met 134 stemmen bij 4 onthoudingen (van afgevaardigden van nationalis tisch China) zijn op de conferentie van de I.L.O. (internationale arbeidsorga nisatie) de V.S. van Indonesië als lid van deze organisatie toegelaten. Het hoofd van de Ixxdonesische dele gatie minister Wilspo. bracht hiervoor dank aan de vergadering. „Samenwerking bij atoomproblemen biedt unieke kansen voor overbrugging van geschillen" Hij sprak reeds met Roosevelt over de atoombom. De beroemde Deense atoomgeleerde Niels Bohr, die reeds jaren lang elk in. terview van de hand wijst, heeft de tekst van een open brief aan de V. N. gepubliceerd, waarin hij opwekt tot in. ternationale samenwerking bij het ge bruik van de atoomenergie. II.M. Koningin Juliana en de drie oudste Prinsessen hebben Zaterdagavond in het Nutsgebouvv te Alphen a.d. Itjjn een voorstelling bijgewoond van dc kin der-operette „Een Sprookjesmelodie" welke gegeven werd ten bate van de afdeling Alphen a.d. Ryn \an het Rode Kruis. In de pauze werden de Prinsesjes voorgesteld. Tweede van rechts Prinses Beatrix, in het niidden de Prinsessen Irene cn Margriet. Pseudo-vogelpest breidt zich uit als een olievlek Ingrijpende maatregelen Bohr, die tijdens de oorlog uit het door Duitsland bezette Denemarken wist te ontkomen en met Engelse en Amerikaanse geleerden aan de atoom bom werkte, die op Hxrosjima werd geworpen, verklaart met nadruk, dat een verenigde poging om de onheil spellende dreiging van atoomwapeixs voor de beschaving af te wenden „zeer unieke kansen zou kxxnnen bieden voor het overbruggen van internationale ge schillen". AJJeeri wederzijdse volledige openhartigheid kan met goed succes het vertrouwen bevorderen en de ge meenschappelijke veiligheid waarbor gen. aldus professor Bohx\ die in zijn brief verder verklaart, dat hij met dit schrijven geheel op eigen verantwoor- delijkheid zonder overleg met de rege ring van enig land handelt. In 1944 diende hij reeds bij president Roosevelt een memorandum in, waar na hem een lang onderhoud verleend werd. In dit memorandum werd een overeenkomst over de controle op het gebruik der nieuwe actieve stoffen als voorwaarde genoemd voor het even wicht tussen tijdelijk voordeel en be drieging voor de veiligheid van de mensheid. In Mei 1948 diende hij bij ae Amerikaanse regering een tweede me morandum in over de mogelijkheid van het komen tot openhartige weder zijdse uitwisseling. ging van de pluimveestapel overge gaan. Wat lange tijd in Barneveld gevreesd van „officiële werd. is een feit geworden. De op de J™1' mestbedrjjven uitgebroken pseudo-vo. gelpest .heeft m drjjven beperkt schoon het pluimvee van de aangren. zende bedrijven vernietigd werd. seuao V» i uit aIs een °H«vlek. Er m en niet tot deze "he- jn lhans zeer ingrijpende maatrege. kunnen houden of ,en af?ekondigd. Alle pluimvee in een kunnen houden, of-1 ffedeclte Barneveld moet opge- hokt worden, terwijl honden en kat- ten vastgehouden moeten worden. Er worden nog steeds nieuwe geval len gemeld. Het aantal daarvan wordt nog onderzocht, waaronder enige uit het dorp Voorthuizen. In enkele ande re gevallen werd definitief pseudo-vo gelpest geconstateerd en tot vernieti- Goedkoopste ziekteverzekering, die men zich kan wensen Vele en langdurige besprekingen, waaraan deelgenomen werd door jyer- tegemvoordigers van het Groene Kruis, het Wlt-Gele Kruis en de Zeeuw se Hervormde Diakonesseninrichting in Middelburg, hebben tot een prach tig resultaat geleid, een resultaat, dat zeker ten goede zal komen aan de volksgezondheid. Het behelst een zo eng mogelijke samenwerking tussen deze drie organisaties, die toch liun autonomie bewaren. Zy zullen al die werkzaamheden, welke gezamenlijk verricht kunnen worden, ook tezamen ondernemen, waardoor veel meer dan in het verleden kan worden bereikt. Reeds geruime tyd geleden belegde het gemeentebestuur van Middel burg een vergadering mét vertegen woordigers van de drie instellingen. In deze vei'gadering werden de mogelijkheden tot samenwerking (waardoor bereikt kou kunnen wor den, dat méér voor dé gezondheids zorg wordt gedaan dan wanneer iedere vereniging afzonderlijk ar- beidt) onder ogen gezien. Het Groene Kruis hield zich in Middelburg tot 1947 alleen maar be zig met de uitlening van verplegings- materlalen, doch xxxoest zyn taak uit breiden, aangezien het Rijk alleen dan subsidie verstrekt, indien de Kruisverenigingen alle takken van de algemene gezondheidszoi'g behar tigt. Na vrij moeilijke onderhandelin gen werd dan ook besloten lxet ar beidsterrein te vei'groten. Eenzelfde moeilijkheid deed zich voor ten aanzien van de Zeeuwse Hervormde Diakonesseninrichting, een reeds lang bestaand instituut, dat zich echter alleen bezig hield met de wijkverpleging. Ook deze vereni ging heeft haar werkzaamheden uit gebreid. Zij is thans op interkerke lijke basis gesteld (alle Prot. Chr. kerkgenootschappen zijn in het be stuur vertegenwoordigd) en kreeg de nieuwe naam „Vereniging voor Dia- konessenarbeid". Het \Vit-Gele Kruis in de Zeeuwse hoofdstad heeft ge tracht op elk gebied van de alge mene gezondheidszorg een taak te vervullen, doch werd in deze arbeid belemmerd door het te geringe aan tal leden. De laatste jaren heeft de vereniging echter een grote activiteit ontplooid en zag haar ledental met ruim 60% stijgen. De besprekingen, die geleid heb ben tot het besluit de werkzaamhe den zoveel mogelijk te coördineren, werden geleid door de gemeentege neesheer, dokter Van der Slikke. CENTRALE .ADMINISTRATIE Een der eerste resultaten van de samenwerking is de instelling van een centrale administratie met cen trale contributieinning. Het Groene Krnls en de Ver. voor Diakonessenar- beld hebben reeds samen één maga- zyn; wellicht wordt dit in de toe komst het centrale magazijn voor de drie verenigingen. Voorts wordt een grote propaganda-actie gevoerd voor het belangrijke medisch-sociale werk van deze instellingen. Allo gezinnen in Middelbui'g ont vangen een circulaire, die ook ge zonden wordt aan alle kei'kgenoot- schappen, buurt- en personeelsver enigingen, vrouwenbonden, vakor ganisaties, enz. Daarin worden de doelstellingen van de nieuwe constel latie uiteengezet. Onder haar'werkzaamheden vallen de zuigelingenzorg, het kleuterbu reau, de wijkverpleging, de t.b.c.- bestrijding en beschikbaarstelling van verplegingsmateriaal, terwyl men in de toekomst ook hoopt té ko men tot voorlichting voor lijders aan suikerziekte, moedex-cursussen, rheu- mabestrijding, enz. Vanzelfsprekend wordt het aan de artsen overgelaten te beoordelen of een patiënt hulp no dig heeft. VIJF OF ZES ZUSTERS Naar men ons mededeelde zijn de verenigingen voor de tbc-bestrijding j en voor zuigelingenzorg in het Groe- I Mr. Stikker roept raad van ministers bijeen Minister Stikker heeft als voorzitter van de O.E.E.S. het comité van minis ters bijeen geroepen om een voorstel tot oprichting van een Europese beta- lingsunie te bespreken. De ministers Petsche (Frankrijk), Van Zeeland (België). Gaitskell (Engeland) en Pella (Italië) zullen aan het over leg deelnemen. Volgens A.P. zal de Nederlandse re- gex-ing deze week een verreikend plan indienen voor industriële reorganisatie in West-Europa, dat ten doel heeft de nog bestaande handelsbarrières uit de weg te ruimen. Tragisch misdrijf in Zutphen. Te Zutphen heeft zich een afschu welijk misdrijf afgespeeld, dat aaxx het echtpaar ten B. het leven heeft ge kost. De heer en mevrouw ten B. had den sedert enige tijd hun zoon. die ja renlang verpleegd is in een psychiatri sche inrichting te Zutphen. weer thuis. Zondag heeft deze man zijn vader en moeder met bijlslagen van het leven beroofd. Niemand heeft echter hiervan iets gemerkt. Zondagavond vervoegde de zoon zich aan het politiebureau om er mededeling te doen van zijn afschuwe lijke daad. Een onderzoek wees uit. dat zijn verhaal geen fantasie was, doch harde werkelijkheid. In een ka mer vond men de zwaar verminkte lij ken van de heer en mevrouw ten B.. die enige jaren geleden van Den Haag naar Zutphen verhuisden om hun zoon geregeld te kunnen bezoeken. Maar dure sigaretten worden nog duurder. In verband met de toestand in de si- garenindustrie is de regel ing voorne mens een wettelijke maatregel van tijdelijke aard voor te stellen, waarbij sigaren worden vrijgesteld van omzet belasting. Deze maatregel zal, teza men met maatregelen door de indu strie zelf te nemen, moeten leiden tot prijs verlaging van sigaren. Voorts zal de regering, teneinde de verhouding in belastingdruk op si garen en sigaretten meer in overeen- -r '39 Wanneer deze dieren toch rondlopen. stemming te brengen met die van '3 worden zij doodgeschoten. Loslopend' en bovendien de vereiste hudo-etoi, pluimvee wordt in beslag genomen en eveneens vernietigd. ne Kruis opgenomen. Het consulta- tiebureau voor zuigelingen wordt voortaan door de drie verenigingen gezamenlijk geëxploiteerd, terwijl de verpleegster voor t.b.c. nu voor alle di'ie werkt. Men hoopt spoedig in to taal vijf a zes wijkverpleegsters in dienst te hebben: momenteel werken er twee voor de Diakonesseninrich ting, één voor het Groene Kruis (tenvijl een tweede gevraagd wordt) en één voor het Wit-Gele Kruis. De bovengenoemde contactcom missie blijft bestaan, opdat geregeld contact tussen de verenigingeü ge waarborgd is. Het belangrijke werd, dat men zich voorstelt thans uit te gaan voeren, kan alleen slagen, indien de vereni gingen tezamen minstens 4000 leden (gezinnen) tellen. Men hoopt, dat dit aantal ixlet alleen bereikt, doch ook overschreden wordt. De contributie bedraagt tenminste 5 per jaar, d.w. 7» een dubbeltje per week, de goed koopste ziekteverzekering dus, welke men zich kan denken. Bovendien draagt men, door lid te worden, ge zamenlijk de noden van onze mede mensen. een uiting van gemeen schapszin; die vooral in deze tijd dringend nodig is. En de ervaring leert, dat een goede wijkverpleging een groot aantal bedden in de zie kenhuizen leeg houdt. Dat is ieder een wat waard! en bovendien de vereiste budgetaire compensatie te verkrijgen, tevens voorstellen de omzetbelasting van de duurdere sigaretten te verhogen. Vermoedelijk aangestoken Een Katholiek kindertehuis tussen de Brabantse dorpen Veldhoven en Steensel werd gistermiddag bedreigd door een hevige bos- en heidebrand, waardoor tientallen hectaren in vlam. men opgingen. Verondersteld wordt, dat de verspreid liggende brandhaar. den opzettelijk veroorzaakt waren. De brand brak uit om 3 uur. maar eerst om half 8 waren de brandweer corpsen hei vuur meester. Het kinder tehuis bleef gespaard, ondanks het feit. dat enige ernstige brandhaarden op 800 meter van het huis lagen. De on geveer 100 kinderen gedroegen zich voorbeeldig; van paniek was geen spra ke. De brandweer uit Eindhoven maak te gebruik van z.g. nevelblussers. Tij dens het blussingswerk ontstonden enige keren nieuwe haarden, wat de opinie versterkte, dat hier van' opzet sprake was. Admiraal Harwood overleden Admiraal sir Henry Harwood,'onder wiens bevel Engelse vlooteenheden in de eerste zeeslag van de tweede we reldoorlog voor de monding van de Platarivier het Duitse vestzakslagschip Graf Spee onschadelijk maakten, is gisteren op 62-jarige leeftijd in Enge land overleden. ZOMER. Weersverwachting, geldig tot van- vond. Warm. 7,onnig en droog weer met voornamelijk in het Zuiden van het land enkele overdrijvende wolken velden. Meest matige wind hoofdza kelijk uit Oostelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1