Gouddorst Nuttig orgaan van Herv. Kerk PL0UVIER JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Wika-opleiding, verspreiding van lectuur en conferenties BATAVUS DE ACCIJNZEN DRUKKEN ZWAAR 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 JUNI 1930 Stichting Kerk en Wereld WAT HET AFGELO PEN JAAR BRACHT. Byna vijf jaar geleden, om nauwkeurig te zijn, in de zomer van 1945, ging er een circulaire uit naar enige honderden predikanten in de Neder, lands Hervormde Kerk. Het was een van de eerste levenstekenen van een nieuw orgaan in het kerkelijk bestel: de stichting Kerk en Wereld. Wat ZÜ wilde? In de eerste plaats stelde zjj zich voor: hulpkrachten te leveren voor de vervulling van de nieuwe taken, die de Kerk na de bezetting voor zich zag. Er was een begin in de organisatie van een driejarige opleidings cursus voor jongemensen, die predikanten als jeugdleider of als evangelist terzyde zouden staan. Deze begon in de herfst van 1945. Sindsdien is er nog veel meer ter hand genomen. Wat zoal Daarvan moge in het volgen, de, aan de hand van het kortelings verschenen verslag over de periode tussen 1 September 1948 en 31 Augustus 1949, iets worden verteld. Nog steeds is de opleiding van hulpkrachten Werkers in Kerkelijk Arbeid, Wika's zoals ze officieel he ten de kern van het werk der stichting. Die opleiding geschiedt op het buitengoed De Horst, te Drieber gen. In het afgelopen jaar bereidden 48 jonge mensen, van wie zestien meisjes, zich op hun vaak zware taak in de kerk voor. Die voorbereiding blijft niet beperkt tot het nuttigen van een grote hoeveelheid op de prac- tijk afgestemde theorie. Deze jonge ren worden ook en grondig practisch gevormd: zij doen huisbe zoek. colporteren, werken onder com munisten. hebben zelfs evangelisatie werk onder de badgasten te Zand- voort en Scheveningen verricht. Al dit werk stelt hoge eisen aan degenen, die het verrichten. Maar zij behoren dan ook tot een geestelijke elite. Er worden zeer hoge eisen aan hun intelligentie en hun karakter ge steld en er is een scherpe selectie ge weest. wanneer de candidaten tot de opleiding worden toegelaten. In het afgelopen jaar waren er 223 gegadig den; er werden er twintig aanvaard... WERKTERREIN Waar werken de 56 Wika's, die ..De Voor bridge-spelers EEN SPELER MET DURF». (Door onze Bridge-medewerker)è. Nog te vaak komt het voor, dat men een gedubbeld contract te genspelend genoegen neemt met een a twee downslagen, terwijl men bij goed spel de leider veel meer „straf" had kunnen geven. Wellicht komt dat veelal omdat is het con tract eenmaal down gespeeld de concentratie enigszins verslapt. De spanning is geweken door de zeker heid, dat de leider er niet meer kan komen. Neen, iets dergelijks gebeur de niet bij het volgende spel, al pro fiteerden de tegenspelers wel zeer van het feit. dat de leider zich veel en vee! had laten intimideren. Mag ik U eerst uitnodigen het eind bod te bepalen? Ik zal er dan het mijne van zeggen en U laten zien hoe listig W. (een sp,ler met durf)è en O. profiteerden van Z.'s zwakke spel! N. 4 H, B, 10, 7, 6 V H, 9, 8, 3 O 6, 4 4 5, 4 W. O. 4 A, V, 9, 8, 4 4 3, 2 C5 A, B, 5, 2 4 «O H, 3 O V, 8, 7. 5, 2 7, 6 4 B, 10, 8, 3. 2 4 5 C? V. 10, 7, O A, B, 10, 9 4 A. H, V, 9 Z gever) opende het bieden geen der beide partijen was kwest- baar met 1 KI.; bij het bepalen van het eindbod dient daarvan uit te gaan. Zeker kan ik mij verenigen met het openingsbod van Z., gevolgd door 1 Sch. van W. N. biede 1 S.A. (partner, ik heb een goede Sch.-dek- king. O.: pas; Z.: pas Zeker het is verleidelijk voor Z. om 2 Ru te bieden, maar toch is zijn kaart niet zo sterk, dat hij de 1 S.A.- bieding anders mag beschouwen dan als een signaal heel kalmpjes aan te doen. W. zal op de 1 S.A. eveneens moeten passen. Wil Z. persé iets zeg gen, dan mag hij 2 S.A. bieden. Maar daarmede is het ook gedaan. Hoger mogen Z. N. niet gaan, ook al is 3 S.A. nog zo verleidelijk. Hoe het in de practijk ging Z. opende met 1 KI. en na 1 Sch. van W. pasten N. en O. Z. liet nu 2 Ru. horen. W. bood 2 Sch. en na passen van N. en O. keerde Z. tot 3 KI. te rug. W. en N. pasten, doch O. dou bleerde. Z. durfde noch 3 Ru., noch 3 S.A. aan en paste. W. vond een en ander uitstekend en de arme N. durf de evenmin 3 S.A. aan, W. een speler met durf, trok Ru. H. voor. Z. kwam met de Aas aan slag; hij redeneerde n.l. dat W. ook Ru-Vrouw moest hebben, zodat hij het bijgooien van Ru. 9 niet eens in overweging nam. Z. vervolgde met Sch. 5 (waarom niet eerst KI. A. en H.?). Ja, Z. was geïntimideerd. Hij schatte O. op KI. B, 10 en nog vier troevenW. nam prompt met Sch. Aas, waarna Ha. Aas en een kleine Ha. volgden. O. troefde in, trof Ru. V. en Ru. door, zodat W. kon introe ven. W. speelde weer Ha. na, O. troef de trok Ru. en W. troefde, gevolgd door Ha., die O. introefde. Zo ging Z. vier down! Toegegevenhet zat ongunstig, maar toch had Z. door Ru. H. aan W. te laten, heel wat meer tegenstand kunnen bieden. W. moet wel Ha. Aas naspelen in de hoop dat O. slechts één Ha. heeft. W. en O. komen dan tot vijf slagen, die zjj achter elkaar maken. Maar daarmede is het dan i ook gedaan. Horst" in de afgelopen jaren heeft afgeleverd? Negentien zijn geplaatst in de arbeid onder buitenkerkelijken, achttien in dienst van jeugdraden, vijf werken als vormingsleider en staan aan het hoofd van regionale centra, vijf in beginnend maatschap pelijk werk, vier zijn in dienst van verschillende Raden der Synode, vier arbeiden in inrichtingen en één ver richt experimenteel werk. De taak van de vormingsleiders be staat vooral hierin, dat zij gemeen teleden vormen voor apostolair werk. Zij staan aan het hoofd van vormings centra, die met medewerking van de stichting Kerk en Wereld een federa tie hebben gesticht. Verscheidene Wika's werken in Zee land. In Twente heeft men vooral het werk onder de fabrieksjeugd aange pakt. Na een jaar van oriënterende expe rimenten is men begonnen met de or ganisatie van zesweekse cursussen voor fabrieksmeisjes. Er is een spe ciale classicale commissie voor dit werk ingesteld. Kerk en Wereld hoopt Wika's af te leveren, die speciaal voor dit werk zijn getraind. In de classis Winschoten wordt door twee Wika's voorbereidend werk gedaan, terwijl in samenwerking met predikanten een streekplan is opgezet. ANDERE TAKEN Tot zover de opleiding en het werk van de Wika's. De vorming van deze werkers is wel de voornaamste, maar niet de enige taak van Kerk en We reld. Er zijn er sinds de oprichting van deze stichting nog al wat bijge komen. Om enkele te noemen: het conferentiewerk. Reeds enige jaren worden er conferenties, dienstbaar aan het apostolaat, gehouden, eerst in het hoofdgebouw, sinds 16 Juli 1949 in het Eijkmanhuis, een gebouw op de terreinen van „De Horst", dat kon worden gesticht, dank zij een gift van 60.000 dollar van een Amerikaans kerkgenootschap. DE PLAATS IN DE HERV. KERK Tot voor kort is de plaats van de stichting in het geheel der Ned. Herv. Kerk nog min of meer zwevend ge weest. Daaraan zal echter binnen af zienbare tijd een einde komen, wan neer de nieuwe Kerkorde in werking treedt. In één der ordinantiën van deze Kerkorde zijn de taak en de plaats van Kerk en Wereld aldus om schreven: a. Kerk en Wereld dient voortaan de Raad voor de vragen van de sa menleving en de Raad voor de arbeid tot verbreiding van het Evangelie; b. Kerk en Wereld dient deze raden niet alleen door hun besluiten uit te voeren, doch ook door eigen initiatie ven; c. beide raden krijgen een direc teur van Kerk en Wereld als secreta ris; d. het curatorium zal bestaan uit drie leden van de ene en drie leden van de andere raad. drie leden van de Synode en drie vrij te benoemen le den. Veertig maal kwamen groepen op ..De Horst" en in het Eijkmanhuis bijeen: kerkeraden, gemeenteleden, vooraanstaande figuren uit het maat schappelijke leven, Jonge-Kerkgroe- pen. e.d. Er worden voorts diverse uitgaven verzorgd: het colportage-orgaan „De Open Deur", een bijbelgids, een ka dercursus en een cursus over het communisme. Een sociologisch insti tuut verricht allerlei onderzoekingen, met de resultaten waarvan zij de kerk weer van dienst is. Al dit werk wordt gefinancierd uit een begroting, die dit jaar steeg van 275.000 tot 305,000. Een dreigend tekort van 36.000 kon dank zij een aantal grote en kleine giften worden opgevangen. KERKNIEUWS. Ds. R. v. d. WAAL t Te Vlissingen is overleden ds. R. v. d Waal, emeritus-predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. van de Waal, die de laatste twee jaar in Vlissingen woonde, werd op 14 October 1874 te Rhenen geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht en werd in 1904 candidaat. Zijn eerste gemeente was Nieuw- Beierland. Daarna volgden Schore, Ovezande en Driewegen. Zijn laatste standplaats was Barendrecht, waar hij al in 1935 zijn emeritaat verkreeg, daar hij onder een zekere mate van invaliditeit door een spierverlamming gebukt ging. Ds. van de Waal was een liefhebber van de schilderkunst en beoefende zelf deze kunst tot aan zijn dood toe. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. J. VAN HALSEMA Het was Zondag 4 Juni een blijde dag voor de Geref. Kerk te Tholen, daar na een vacature van bijna vier jaar, cand. J. v. Halsema als nieuwe leraar kwam. In de morgen had de bevestiging plaats door zijn vader, ds. B. van Halsema te Ermelo. Aan de handoplegging namen deel, ds. de Bruin van Krabbendijke en ds. van de Stoel van Bergen op Zoom. Na een treffende predikatie en toe spraak door de vader, zong de ge meente haar nieuwe leraar toe. Des avonds te 7 uur had de intrede plaats van ds. v. Halsema. Namens de ge meente werd ds. v. H. toegesproken door ouderling Lindhout. Ds. de Bruin sprak namens de classis Tholen en ds. van de Wiel als collega der Ned. Herv. Kerk. Ds. v, H. dankte in zijn slotwoord alle sprekers, in het bijzon der zijn vader. Hij richtte vervolgens het woord tot de gemeente, catechi santen en de burgemeester en de ver schillende aanwezige ambtsbroeders. Tijdens beide diensten was het kerk gebouw geheel gevuld. R IJ W I E L E N trotseren de tijd door degelijkheid Rode Kruis vraagt verbod van atoomwapens. Het internationaal comité van het Rode Kruis heeft aan 64 regeringen een brief gezonden, waarin verbod van het gebruik van atoomwapens wordt geëist. Een ander geluid komt uit de Ver. Staten. Het Amerikaanse leger maakt plannen voor de vervaardiging van atoomwapens, die door artillerie kun nen worden afgevuurd, aldus heeft generaal Collins in een radio-inter view verklaard. heeft DE zomerschoenen door David Dodge 22 „Ik wilde zeggen, indien u het zoudt willen verkopen, zoudt u er van een privé-verzamelaar waar schijnlijk duizend soles voor kunnen krijgen. Het museum, dat reeds een uitstekende verzameling heeft, zou et minder voor betalen". Duizend soles was ongeveer zeven tig dollar. Ik zei„Oh, neen, ik ben er niet op gebrand om het te verko pen. Ik zou graag willen weten, wat de boodschap is, die er in besloten ligt". Hij Schudde het hoofd. „Dat kan niemand u zeggen. Die kunst is vierhonderd jaar geleden reeds verloren gegaan. Ziet u, de qui- pu bevatten geen bepaalde bood schappen of mededelingen, zoals een brief. Het is meer een hulp voor het geheugen om een boodschapper of schrijver iets te helpen onthouden, wat hem mondeling is medegedeeld. Alles, wat wij er van weten is, dat zij gebruikt werden om een aantal con crete ideeën en enige simpele aflei dingen over te brengen. Dit witte koord bijv. kan betekenen „zilver" of „vrede". Dit gele koord kan zijn „goud", „zon" of „koningschap" omdat de Inca's zonen van de zon wa ren en goud niets anders was dan zonnetranen. Dit rode koord kan be tekenen „oorlog" of „bloed". De kno pen dienden er voor om het geheugen van degeen, die het koord „las" op te frissen, met betrekking tot wat hij te zeggen had over zilver, vrede, goud. zon. Inca. oorlog of bloed, al naar ge lang het voorkwam". „Is er niemand die mij er iets meer van vertellen kan „Niemand. Niet sedert de laatste In ca gestorven is". Hij liet zijn vingers nogmaals langs het koord lopen, terwijl hij het nauw keurig bestudeerde. Ik dacht aan de drie bladen perka ment, die ik in mijn zak had en vroeg mij af, of ik die hem zou laten zien. Als de quipu niet meer dan zeventig dollar waard was voor een man, die er zoveel van wist als hij, dan moest de werkelijke waarde van Berrien's pakje in het perkament zitten. Maar ze moesten toch op de een of andere manier met elkaar in verband staan. „Wat voor taal spraken de Inca's?" „Quechua. Maar zij hadden geen methode, om het op te schrijven. „Zou een man, die Spaans kon schrijven, ook Quechua kunnen schrij ven?" „Hij zou de klanken, die hij hoordq phonetisch kunnen schrijven. Wij heb ben hier verscheinene oude documen ten in het museum, daterend van de tijd van de Conquistadores en die ge schreven zijn in een mengsel van Spaans en Quechua. „Zou ik er eens een mogen zien?" „Zeker". Hij bracht een paar voddige stukjes perkament te voorschijn, die in nog slechter conditie waren dan de mijne. Ze waren tussen glas gedrukt geweest, om ze beter te bewaren. Ik wist niet, wat voor soort documenten het waren, omdat ik mij over de spelling en de verbleekte inkt niet druk maakte. Een enkele blik was voldoende. Ze waren in hetzelfde mengsel van slecht Spaans en Igorot geschreven, waar over ik in mijn hotelkamer had zitten nadenken. „Kunt u dit lezen"? „Neen. Mijn specialiteit is textiel. Het oude Quechua vereist een diep gaande studie. Er is geen manier, om de taal te leren, zoals die in de tijd van de Conquistadors gesproken werd, behalve dan door de studie van de documenten, die geschreven zijn door Spanjaarden of gekerstende Indianen uit die periode, die bovendien maar al te vaak nog maar half geletterd waren. Daar de Quechua's zelf geen alphabet hadden, bestaat er niet zo iets als een spelgids of grammaire. En heel veel van de oude woorden zijn vervallen uit de taal, die de Indianen heden ten dage gebruiken." „Waren de Quechua's Inca's, of de Inca's Quechua's, of wat eigenlijk Ik ben nogal een groentje op het ge bied van de Peruaanse geschiedenis". „De Inca's waren van Quechua's-af- komst. „Inca's" betekent feitelijk „ko ning" of „regeerder". De Inca's waren een kleine groep van regerende Que- chuna's, die de westkust van dit con tinent beheersten vanaf ongeveer de twaalfde eeuw tot de tijd van de Con quistadores. Als tf daar meer van wilt weten, kan ik u aanraden eens te le zen het boek .Conquest of Peru" door een van uw landgenoten William Prescott geschreven. Het is een van de beste boeken, die ooit over dit on derwerp gedrukt zijn". (Wordt vervolgd). Marktberichten VEILING ROTTERDAM. Van 5 Juni. Aardbeien 1.27—1,86. per kg.; idem 0.36 0.68 p. doos; Rode bessen 0.52; Perzi ken 0.05—0,17; Vroege aardappels: gro te 0.38—0.39; poters 0.35—0.38; kriel 0.29. Asperges 0.76—1.61; Bloemkool A 0.13 0.21; idem B 0.10—0.12; idem C 0.08—0.09; idem D 0.08; Snijbonen 0.90; Kroten 0.11 —0.14; Spitskool 0.15; Bospeen 0.32—0.44; idem I 0.36—0.43: Rabarber 8.70—10.50; Sla I 2.103; Spinazie 6.207; Tomaten ABC 1,34—1.67; i.dem bonken 1.09; Kruisbessen 0.73. VISVEILING BRESKENS. Week van 28 Mei—3 Juni. 407 kg. pellerij garnalen max. prijs. 12,534 kg. export garnalen van f 1.79— 0.56 4425 kg. bot van f 0.38—0.16; 4279 kg. schar van f 0.35—0.16: 64 kg. tong (groot) van f 1.30—1; 536 kg. tong (klein f 1.19— 0.70 1834 kg. vispuf. VEILING ZIERIKZEE. Van 5 Juni 1950. Spinazie 5—10; Postelein 33; Waspeen 20; Asperges 31—140; Rabarber 16—18; Peulen 110; Vroege aardappelen 2530; idem drielingen 19; idem poters 7; Aard beien 60—104, alles per 100 kg.; Kropsla 1.602; Bloemkool 4—26; Bospeen 23— 42; Radijs 6; Sjalotten 2; Aardbeien per doos A 2 ons 3441. alles per 100 stuks, of 100 bos. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE EN O. Van 5 Juni 1950. Grote veiling. Kruisbessen 5872. Kleine veiling kersen (vroege der Markt) 2.24; Aardbeien 27—1.18; Aardap pelen 31—49; Rabarber 18; Spinazie 9. Sjalotten 1, alles per kg.; Kropsla 2—3; Bloemkool 8—26; Komkommers 13—32. al les per stuk. VEILING KRABBENDIJKE EN O. Van 5 Juni 1950. Geveilde kruisbessen f 61—73, per 100 kg. Foor ideale reiniging ran elk kunstgebit, ook plasti Tast He natuurlijke kleur roti Vto kunstgebit niet aan! Een PRODENT product, dus primal „Jenever" en „tabak" luiden de alarmklok. (Van onze economische medewerker) j De inkomsten-, de loon- en de om. zetbelasting, zij zqn alle even druk. kend. Doch bij de vele verzuchtingen over de hoge belastingen verliest men vaak uit het oog, dat de accijnzen niet minder zwaar op onze maag liggen. Neem nu de raming voor 1950. Voor zout hoopt men 7 millioen, voor ge- distilleerd 90 millioen, voor bier 16 millioen, voor suiker 80 millioen en voor tabak 190 millioen te ontvangen. In totaal een bedrag vormende van 383 millioen of 10(4 van alle be. lastingen. Dat is toch niet mis. Het is dan ook geen wonder, dat de groepen „gedistilleerd" en „tabak" de laatste tijd met veel ophef de alarm klok luiden. De accijns, die op de prijs van het product komt, maakt de prijs voor de consument zó hoog. dat deze laatste, gezien zijn geringe koopkracht, minder van deze artikelen gaat kopen. De fabrikanten van gedistilleerd en ta bak hebben er dus het grootste belang bij, dat de druk op de consument ge ringer wordt. Nemen wij eerst de stokerijen als voorbeeld. In 1939 bedroeg de accijns 220.per H.L. van 50 thans is hij 320.— doch de regering stelt in ver band met de Benelux voor hem te ver hogen tot 596.—. De prijs van de borrel wordt dan dermate hoog, dat de afzet hierdoor aanzienlijk moet teruglopen. Opper vlakkig bekeken, zou men zeggen dat zulks alleen funest zal zijn voor de ca. 140 distilleerderijen met haar 4400 werknemers, doch men vergeet dan de gehele achterban als capsule-, etiket ten-, kurken- en flessenleveranciers. vervoersorganisaties en vooral de vele café- en restaurantbedrijven. Boven dien zou het euvel van de geheime stokerijen zeer ernstig worden. Van de zijde der distilleerderijen heeft men nu berekend, .dat een renda bele bedrijfsvoering alleen mogelijk zal zijn bij een accijns van 300 per H.L. van 50 en men heeft de regering er voor gewaarschuwd, dat als zij de ac cijns zou optrekken tot het Benelux- peil, de verkoop zó zou dalen, dat de opbrengst aan accijnzen onherroepelijk beneden de huidige ontvangsten komt te liggen. De regering zou zich dus lelijk in haar vingers snijden. Dit is ook de strekking van het klemmende betoog van de sigaren- en kerftabakfabrikan ten, Eigenlijk gaan deze nog een stap verder. Want zij reclameren niet tegen een voorgenomen verhoging doch zij opponeren tegen de bestaande accijn zen. die onlangs op Beneluxpeil zijn gebracht. Advertentie AANBEVOLEN! voor de warme dagen: Heren korte onderbroekjes. cricket-model, 2.753.25 Singlets 1.752.252.75. Lange hemden zonder mouwen 3.95 Witte polohemden, korte mouw, 6.25—6.85. Tennispet in wit en khaki 1.952.45. MAGAZIJN NIEUW ENGELAND. Lange Giststraat 11 Middelburg, recht over Fa. Dekker. FIRMA J. GERRITZEN en W. KOEJEMANS. 8 Juni HOOG WATER LAAG WATER U.+NAP u.+NAP u.—NAP u.—NAP Vlissingen 8.27 1.49 20.46 1.26 2.09 1.90 14.23 1.51 Terneuzen 8.52 1.72 21.13 1.48 2.40 2.10 14.53 1.72 Hansweert 9.22 1.87 21.33 1.61 3.16 2.26 15.31 1.85 Zierikzee 9.37 1.25 21.52 0.94 2.57 1.65 15.33 1.25 Wemeldinge 9.52 1.44 22.14 1.13 3.12 1.89 15.40 1.45 DE SIGAAR. Was in 1939 de accijns voor een si gaar 10 thans is dat 27 (voor si garetten is hij 62 en voor kerftabak 40 Dit jaagt de prijs voor de con sumenten omhoog, waardoor de sigaar veel te duur wordt. Illustratief is dan ook zeker, dat een sigarenfabrikant, om rendabel te kunnen werken, een prijs van 24 cent moet vragen: de koopkracht van het publiek laat echter slechts een sigaar van 15 cent toe. Ook hier geldt weer: gaat het de si garenfabrikant slecht, dan gaat het ook zijn arbeiders slecht (van de 15.000 zijn er momenteel al 6000 werkloos) en evenzeer de verpakkingsindustrie en grafische industrie die voor hem werkt, terwijl evenmin de grossiers en winkeliers vergeten mogen worden. De sigarenfabrikant dringt dan ook aan op een accijnsverlaging tot 10 die niet alleen de sigarenindustrie nieuw leven zal inblazen, maar die ook de schatkist meer geld in het laat je zal brengen dan zij nu ontvangt, omdat thans van de opbrengst afge trokken moet worden het bedrag aan werkloosheidsuitkering. Wij zien hier dus twee voorbeelden van de invloed van de accijnzen op ons economische leven. Duidelijk blijkt, dat een te hoge accijns, die be doeld is om de verbruiker meer belas ting te laten betalen, als een boemerang terecht komt op het hoofd van de in dustrie en vande regering. Deze accijnsverhogingen vinden plaats In- verband met de Benelux, omdat de ac cijnzen dan op één peil moeten komen. Uiteindelijk moeten wij ons dus afvra gen of deze Benelux zoveel vruchten zal afwerpen, dat het zulke offers waard is, dat wij dus de eenheid met België moeten kopen met het lam leg gen van belangrijke bedrijfstakken. (Nadruk verboden) Amsterdamse Beurs S Juni 6 Juni Nederland 1948 (3%) IOO14 100% dito 1947 (314) 3 99 99 dito 1937 3 99 98 Dollar-lening 1947 3 98 98 Investeringcert. 3 99 (4 .9914 Nederland 1962—64 100 99% Nederland N.W.S. 2>4 81(4 81(4 Spaarc. a f 100 2(4% 100% Indië 1937 A 3 95% 95(4 Grootboek 1946 3 98% 98% Ned. Ind Hand B 86% 86% Ned Handelmij 142 (4 142% AKU 171 171(4 Bergh's Jurgens 314(4 314(4 Calvé-Dclft 130% 131'A Centrale Suiker 183 Kon: Ned. Hoogovens 158(4 158 XJnilever 209% 209'4 Ned. Kabelfabrlck 29414 Philips 232(4 231% Wilton Feyenoord 145 142(4 Kon. Petrol. Mij. 283% 281% Amsterdam Rubb. 130'A 131% H.A. Lijn 155(4 152% Kon. Paketvaart 124 122(4 Ned. Scheepv. Unie 134% 134% Rotterdamse Lloyd 132 132 Stv. Mij. Nederland 153(4 152% Handelsver. A'dam 130% 130% Deli Batavia Mij. 103 103 Deli Mij. 120(4 122% Anaconda 32 32'4 Bethlehem Steel 116 113% General Motors 92% 92(4 Kennecot 49 Shell Union 44% 44(4 Dinsdag was de affaire ter beurze zeer gering, hetgeen in tegenstelling was met beide vorige beursdagen, toen de affaire iets groter was door een licht verhoog de belangstelling van het publiek. Noch beroepshandel, noch particulieren gin gen tot grote orders over. Dat het koers- peil echter goed gehandhaafd bleef, stem de niet alleen tot voldoening, maar was ook een aanwijzing, dat de technische positie van de markt stukken beter is dan enkele weken geleden. Toen zou een dergelijke orderloze dag zeer zeker tot verliezen hebben geleid. Ondanks een lagere opening voor Kon. Olie waren de andere hoeken bij opening goed prijshoudend. 95door een ontstellend tafereel! Jimmy Brown was met Sietske onder zijn arm aan het passagieren geslagen door de kruinen der bomen. Hij slingerde zich van de ene top naar de andere in een bijna adembenemend tempo. De brave kerel dacht dat hij daarmee Sietske een ontzettend groot plezier bereidde. Zo'n tochtje was namelijk een der verzetjes, die de jongelingschap in het oer woud aan de meisjes hunner keuze aanboden op mooie zomeravonden en hij meende, dat dit Friese meisje het ook echt énig zou vinden. Het arme kind gilde als een speenvarken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4