Waarom zijn sinaasappelen en bananen zo duur? JIMMY BROWN, sporiheld no. 1 Zeeuwse Almanak LOU BANDYEEN BEROEMD MAN, DIE ZIJN MENSEN KENT STRIJD TEGEN VALSE MUNTERS MAANDAG 5 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Het publiek bepaalt zelf de prijs (Van onze speciale verslaggever). Allerwegen klaagt men over de dure zuidvruchten: sinaasappelen, grape fruits en bananen. De prijzen, die winkeliers en venters het publiek vragen, zijn dermate hoog, dat menige huismoeder haar kind geen banaantje kan gunnen en dat in tijden van griep in ons land met z(jn zo wisselvallig klimaat de goede raad van de dokter, om vooral veel sinaasappelen te eten in plaats van vitamine-C tabletten te slikken, noodgedwongen in de wind geslagen moet worden. zijn pas korte tijd geleden vrijgege ven, nadat ze mondjesmaat van re geringswege geïmporteerd waren. Het ging veelal zo, dat de transito handel het uitschot in ons land hield, nadat de goede kwaliteiten doorver kocht waren. AANKOPEN. Een niet onbelangrijke rol naast Spanje, onze voornaamste sinaasap- pelenleverancier^ Israël en Italië, zal straks ook Suriname spelen met si naasappelen en grape fruit. Grote partijen, zo vernamen wij van be voegde zijde, zijn bereids aange kocht. De Surinaamse sinaasappel heeft weliswaar een harde schil, maar de vrucht is zoeter, hoewel minder aromatisch. Aanvankelijk hebben de importeurs grote verlie zen geleden en ook thans beperken zich de winsten tot 35 Wij verkeren thans, niet alleen wat het fruitseizoen betreft, in een over gangsstadium. Wanneer de liberali satie van het handelsverkeer door zet, de Europese samenwerking een feit wordt ener geen derde we- De vraag, waarom sinaasappelen en bananen zo duur zijn, hebben wij gesteld aan verschillende insiders, waarbfl wij het eerst aanklopten bij de secretaris van de Vakgroep Groot handel Groenten en Fruit, mr. L. Schenderling. Deze begon met ons erop te wij zen, dat cfe maanden April en Mei teen citrus-fruit-tijd is, omdat er an geen aanvoer dezer zuidvruch ten komt. In Juni komen er aardbeien op de markt, die dit jaar wegens de gro te oogst zeer goedkoop zullen wor den, omdat er voor dit zeer aan be derf onderhevige artikel alleen maar export naar Duitsland en En geland mogelijk is en de jam- en conservenfabrieken lang niet alles zullen kunnen verwerken. De Ne derlandse consument zal daarvan dus in ruime mate kunnen profiteren. Voor de kersen wordt een redelij ke oogst met matige prijzen ver wacht en in dè maanden Augustus, September en October komt dan 't vroege harde fruit: appelen en pe ren, waarmede wij het vorige jaar wegens de enorme oogst geen raad wisten, zodat zelfs de slechte soor ten aan de vernietiging prijs gege ven moesten worden. In het winterseizoen hebben wij dan het Nederlandse binnenlandse fruit met in de maanden December, Januari en Februari volop zuid vruchten. FRUITARM. De maanden April en Mei zyn dus van oudsher fruitarme maanden, waarin de aanwezige vruchten een goede prys maken. In het seizoen 1948/'49 en vorige jaren na de be vrijding hadden wij de directe lei ding der regering door een gecen traliseerde import, waarbij alle im- Eorteurs op basis van hun quotum ij de invoer uit Spanje, Palestina en Italië participeerden. De onder handelingen geschiedden door een de legatie met regeringsvertegenwoor digers, welke laatste alles te vertel len hadden over het quantum, dat afgenomen werd, de prijzen en de spreiding over het seizoen. Van andere zijde vernamen wjj, dat die ambtenaren-inmenging, zacht gezegd, niet altijd even gelukkig ge weest is en dat ook de consument daarbij dikwerf het loodje heeft ge legd. Voor het eerst is in het seizoen 1949/'50 de vrije import een feit ge worden en mr. Schenderling legde er de nadruk op, dat van enige mono polie-vorming geen sprake is. Ieder een met een geldige erkenning als importeur kan daaraan deelnemen. En dat zijn niet minder dan 2000 personen. Inderdaad hebben thans tal van personen met kleine quota veel geïmporteerd! De enige uitzondering wordt ge vormd door Italië, waarmede de handel nog niet geheel vrij is, om dat met reciprociteits-transacties gewerkt moet worden. DE VEILINGEN. Zeven grote importeurs organise ren tezamen citrusveiüngen in de Rivièra-hal in Rotterdam, hetgeen niet betekent, dat zij bij de inkoop samenwerken. Ieder ander mag daar ook veilen tegen een klein commis sieloon van 23 Een andere groep importeurs houdt daarnaast regelmatig veilin gen in de K. N. S. M.-loodsen te Rotterdam en een derde groep heeft incidenteel verkopingen. Het bedrijfsschap heeft zich be moeid met de vraag, wie er op de veilingen kopen, omdat een beperkte kring van kopers voor de impor teurs van geen belang is. Voorschrift is nu, dat iedere gros sier in Nederland, die een minima le omzet heeft gehad in 1937, '38 en 39 of in de jaren 1947 en 1949, moet worden toegelaten. De beide laatste jaren betreffen degenen, die het initiatief gehad hebben het vrije Surinaamse fruit te importeren. Belangrijk is nu dit: de prijzen komen tot stand in volledige vrije concurrentie. De winstmarges zijn geenszins hoog te noemen en van een monopolie-positie is geen sprake. Wat de bananen betreft deze CONTRAST. vriest in de winter en er ligt maar een heel dun laagje ijs op ae vesten van Goes, dan ziet ge het opgeschoten knapenstel onmiddellijk een poging wagen om na te gaan „of het al houat Een nat pak De kans om onder het ijs te verdwijnen en er levenloos weer onderuit te komen Ze hebben het er graag voor over, die kruipen. Wat deert een nat pak in de winter Nu viel er verleden week in Goes een vierjarig kind in het water. Tot degenen, die in de vest sprongen en het kind redden, behoorde ook een dame. Zij bezeerde haar voet vrij ernstig en kon de redding alleen niet volbrengen. Op de wal stonden de zelfde jongens, die in de winter zulke helden zijn. Maar denkt ge dat er één ook te water sprong? En een vat pak in de zomer riskeerde Helaas. Zij keken werkeloos toe. Commentaar overbodig. Blinden speelden drie uur lang toneel. Er heeft zich onlangs een uniek schouwspel voorgedaan in de opera van Lyon, waar blinde leerlingen en oud-leerlingen van een gemeentelijke instelling van Lyon drie uur lang' toneelspeel- r'm. De spelers voerden een één- acter van Franc-Nohain op en het was voor het publiek een buitengewone gewaarwording om mensen, die totaal niets kun nen zien. zich met een volkomen zekerheid en gemak tussen de decors en de meubels te zien be- wegen, alsof zij beroepsacteurs waren. Zij hadden hun rollen met braille-schrift geleerd of op het gehoor tijdens de dagelijkse repetities. reldoorlog uitbreekt, zullen stellig de citrus-pryzen dalen. Het uitstel van de Economische Unie met België en Luxemburg be wijst, welke moeilijkheden er te over winnen znn. In dit verband kunnen wy mededelen, dat een grote partij Congo-bananen weldra in koelsche- pen in ons land zal aankomen. WAT ER KWAM. Hoe nu waren de cijfers van de citrus-importen in het afgelopen sei zoen? Uit Spanje kwam 40.000 ton sinaasappelen op de Nederlandse 40 kg. Jaffa's en 22.000 kisten ad 40 kg. Jaffa's en 22.0000 kisten ad 40 kg. grape fruit. Men bedenke hierbij, dat evenals nu jaren geleden de tomaat in ons lana erin moest komen, wat een tevoren onbekend artikel was, de grape fruit een ta melijk nieuw artikel is, waaraan de smaak van het Nederlandse publiek moet wennen. Vast staat, dat het een zeer gezonde vrucht is, die in de Angelsaksische landen een grote populariteit geniet. In 1949 werden uit Midden-Ame- rika 3500 ton Fyffes-bananen en van de Canarische eilanden 1500 ton ge ïmporteerd en nog het een en ander uit de Congo. Hoezeer het verbruik van bananen, ondanks de stellig veel te hoge prijzen, stijgt, blijkt uit dit cijfer: het eerste kwartaal werden 12.000 ton bananen geïmporteerd, waarbij er ook uit Guadeloupe en Kameroen waren! Ingewijden achtten met ons de prijzen der citrus-vruchten en bana nen te hoog, waarbij, dank zij de on gelimiteerde en ongecontroleerde prijzen, soms veel te veel gevraagd wordt. Zo dezer dagen nog op de Scheveningse boulevard 1,50 voor een pond niet al te fraaie kwaliteit bananen. Wat daartegen te doen is? Een voudig niet kopen. De Londense huisvrouwen hebben de Nederland se consumenten het goede voorbeeld gegeven, toen zij tegen de hoge groentenprijzen protesteerden door dit voedsel te weigeren. Het publiek u en ik bepaalt zelf de prys. Ook van sinaasappelen, grapefruit en bananen! (Nadruk verboden). Nauwelijks is het laatste kalenderblaadje van Mei afgescheurd, of hen gelaars van klein tot groot werpen hun dobbers uit in de hoop een visje te verschalken. De jongens op deze foto hebben het «licht bij huis ge zocht. In het vrye uurtje tussen schooltijd proberen zy hun geluk in een Amsterdamse gracht. Nederlander wegens oplichting in Straatsburg gearresteerd. De politie te Straatsburg heeft een dertigjarige Nederlander, genaamd B. Ph. gearresteerd, die zich aan een nieuw soort oplichterij schuldig heeft gemaakt. In advertenties in ae Pa- rijse dagbladen beloofde hij een Re nault of een reis naar Rome aan de lezers, die het nummer zouden ra den, waarop de grote prijs van de nationale loterij zou vallen. Om hier aan deel te kunnen nemen moest men 200 fr. storten voor een welda- digheidswerk, dat slechts in de ver beelding van H. bestond. NOTITIES BIJ EEN GOUDEN STEM. Er wordt beweerd dat beroepshumoristen en clowns in hun gewone doen melancholici zijn, pessimisten en wereldvreemden. We weten dat van die clown, door de Italiaanse componist Leoncavallo beroemd ge maakt: „Paljas". Paljas, die zingen moest, tei*wijl z'n dochtertje stervend was. Maar we hebben ook wel eens horen verluiden dat Buziau (groot- is zijn naam) thuis lichtelyk ongenietbaar was als hij geen geschikte teksten kon krijgen of aan een nieuwe rol bezig was. En we menen te weten dat Grock, vermaard in vijf werelddelen, thuis een trieste, be drukte figuur is. En zo zijn er nog wel een stuk of wat bekende lachkanon- nen. Overigens is het volmaakt natuurlijk dat deze mensen met treurnis in het hart door het leven baggeren. Avond aan avond tegen het scha- terlachend mensdom te moeten aankijken lijkt ons het ergste lot, dat een aardbewoner kan treffen. Al deze dingen overdacht ik, staan de voor een vlammend affiche, op gehangen aan de voorgevel van de Kleine Komedie, waarop Lou Bandy werd gepresenteerd in zijn amusan te, pikante en elegante cabaretrevue „Tussen d'Amstel en het IJ" en ik overdacht ze nog eens opnieuw in de minuten die ik spendeerde aan het optreden van onze sinds zo vele ja ren vermaarde vaderlandse humo rist. Hij zong, die avond, zoals hij een kwart eeuw zong; en tien jaar ge leden; en verleden jaar; en zoals hij over tien jaar, als de goden hem die toestaan, nóg zal zingen. Met een kwart stem, schor als een verstop te trompet, met nauwelijks een res tant wijs. Maar dat weinige is rij kelijk voldoende om een volle zaal in beweging te brengen. En het was uiterst curieus te moeten vaststellen met hoe weinig moeite en met hoe weinig artistieke inspanning Bandy het orgel, dat Mensheid' heet, be speelt. Dat hij zó veel succes met zó weinig middelen weet te forceren bewijst, dat de heer Bandy in de eerste plaats psycholoog is. Hij kent het orgel en hg kent het spel. BEROEMD.. In de hal zei die avond iemand te gen een ander: hij is beroemd. Daar mee werd Bandy bedoeld. Ik heb er ernstig over nagedacht, terwyl een deel van de amusante, pikante en elegante revue inmiddels voorby eb de. Natuurlylc is hij beroemd. Zo juist is er een boek, bevattende Ban dy's levensbeschrijving, verschenen. Dat gebeurt niet iedere artist tijdens z'n leven. Bandy wel. En ik heb eens horen verluiden, dat Bandy de meeste inkomstenbelasting betaalt van heel Nederland. Ook dat wyst op beroemdheid. Voorts zei men mij eens dat Bandy nu al, bjj z'n leven dus, een bronzen model van zyn rechterhand heeft laten maken, waarvan hij later, als ook deze Ban dy tot zijn voorvaderen verzameld is, gipsafdrukken wil laten vervaar digen, ofschoon de zin van zulks me ontgaat en ik van dergelijk wonder lijk en sinister gedoe noch het amu sante, noch het pikante en aller minst het elegante inzie. Men zegt dat Bandy een verzame laar van schilderijen is en dat z'n huls in Doorn* aan de Beukenrode- laan, een galerij van moderne kunst werd. En dan wordt er, ten slotte, INTERNATIONALE CONFERENTIES IN HET VREDESPALEIS. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Juni. De valsmunterij neemt over dc hele wereld toe. Een verschijnsel, dat na iedere oorlog de kop opsteekt en de internatio nale criminele politie veel hoofdbrekens bezorgt. Sinds de laatste oorlog werd geconstateerd, dat ongeveer 400 verschillende typen van valse bankbiljetten in omlpop waren. Het werd dus hoog tijd, dat de interna tionale politionele samenwerking, die reeds vóór 1940 bestond en zeer gunstige resultaten opleverde, zo spoedig mogelijk werd hervat. Temeer daar de misdaad en zeker de internationale misdaad niet stil staat. Het is een voortdurende stryd van het apparaat, dat de gemeenschap moet beschermen tegen degenen, die aan de maatschappij nadeel willen toe brengen. mers aanwezig zijn. Het grootste aan tal deelnemers ooit bereikt bedroeg 74. Het verdrag van Genève van 1929 is niet zomaar uit de lucht komen vallen Op grote schaal na de oorlog van ,1914- 1918 opgezette valsmunterijcomplotten deden talrijke landen de handen ineen slaan. Toen echter op een gegeven mo ment Prins Ludwig von Windeschgratz met de Hongaarse kolonel van Janko- vick een internationaal complot had gesmeed voor het vervalsen van bank biljetten van 1000 francs, deed nie mand minder dan minister Birand een beroep op de Volkenbond om tot een internationaal verdrag te komen, aan gezien het slagen van dit complot een economische catastrophe teweeg zou hebben gebracht. In 1929 zag Briand zijn werk bekroond. De behoefte aan internationale politiesamenwerking deed zich echter reeds lang gevoelen. Vóór 1914 werden dienaangaande reeds verschillende congressen gehouden, met name te Buenos Aires, Madrid. San Paulo, Washington en Monaco. Het is dan ook geen wonder, dat reeds in 1946 de Internationale Crimi- nele Politie Commissie. die haar hoofdzetel in Parijs heeft, haar werk weer opnam en van meet af aan er op heeft aangedrongen, dat artikel 15 van het verdrag van Genève weer zou wor den toegepast. Dit artikel schrijft voor, dat er op geregelde tijden internatio nale conferenties zullen moeten wor den gehouden, waaraan dienen deel te nemen vertegenwoordigers van de'Na tionale Emissie Banken Nederlandse Bank. Franse Bank enz. tezamen met politiefunctionarissen, ervaren op het gebied van de vals geld bestrijding. In overeenstemming hiermede zul len in het Vredespaleis te 's-Graven- hage in de maand Juni twee voor de politie uitermate belangrijke conferen ties worden gehouden, waarvoor reeds 40 landen hebben toegezegd, dat zij vertegenwoordigers zullen afvaardigen. Op deze conferentie zullen 120 deelne- bronzen hand, ondanks die belasting, ondanks die schorre, lelijke stem. Voor de rest was het niet verhef fend, onder ons gezegd en gezwegen, ook al schitterden er dan, naast Ban dy, namen op het programma als Lizzy Valesco (van wie we drie jaar geleden een andere carrière droomdenals die van Herman Tholen, als die van Han Beuker (lste vleugel), die van Pim Tholen (2e vleugel) en Joop de Leur (3e vleugel). Alles en allen waren dus voor succes aanwezig, inclusief de amusante, pikante en elegante inslag van het geval (alleen exclu sief Harry Lime, die niet kon ko men.) O jaer werd gedanst. Iets dat met can-can (alléén voor heren) te maken moest hebben. Niet zo bar elegant, omdat we hier nu eenmaal aan de boorden van de Amstel en niet aan die van de Seine leven. Wel. zand erover. Het had weinig om het verteld (of geroddeld) dat hij een lijf en dat was begrijpelijk, omdat loon» ie ir. ~>r, het alleen maar om Bandy gaat. Bandy van de bioscoop. Bandv van de bontedinsdagavondtrein. Bandy van denou javan wat ei genlijk niét! Het was een avond van klein kunstgenot. Zogezegd: klein- kultuur. Wat weer iets anders is dan rein cultuur. Een zondvloed vleugel- lawyt. Enfin, u begrijpt het allang: amusant en elegant. Èn als brillant middelpunt: Bandy. Strijdend tegen die schorre stem. Strijdend tegen 'n onverbiddelijk aansluipende ouder dom. Strijdend tegen de Tijd, dat niet zijn gouden stem maar zyn Dode Hand getuigenis zal afleggen van een groot verleden. Het verleden van de meeste belasting-betalende man In Nederland. lastig man is en in z'n gewone doen helemaal niet zo bar plezierig en amicaal. Maar ik zeg u: dat zal wel roddel zijn, want als er één voe dingsbodem is voor ijverzucht en ja loezie, dan is dat wel dat wereldje van kleinkunstartisten, waarvan Bandy Koning is. ALS 25 JAAR GELEDEN. Lou zong die avond, en vertelde grappen. Als een kwart eeuw, als tien jaar en als een jaar geleden. Het was niet nieuw en het was niet oud. Maar het was Lou Bandy en dat scheen voor het mensdom rijke lijk voldoende te zijn. Iedere heer en iedere dame was opgetogen. En zo zal het wel blijven. Ondanks die EEN LABORATORIUM. In 1923 kwam weer een internatio naal politiecongres te Wenen bijeen onder leiding van de Oostenrijkse Bonds-Kanselier dr. Schober. Het deze stad geweest, die een voor ons land uitermate deskundig politieman opleverde, de heer J. Adler. die belast is met dd leiding van het internationa le Bureau ter bestrijding van falsifica ties. waaronder niet alleen geldzaken, maar ook waardepapieren, postzegels en andex-e zaken behoren. Sinds 1946 zetelt hij in het gebouw van het Direc toraat-Generaal van de politie, waar hem een uitgebreid laboratorium ter beschikking staat voor het opsporen der falsificaties. Bovendien worden hem uit de hele wereld en op ieder ge bied vervalsingen toegezonden, waar van de heer Adler een uitgebreid ar chief heeft samengesteld. De deelnemers aan de komende con ferenties in het Vredespaleis zullen worden ontvangen door de gemeente besturen van Amsterdam. Den Haag en Rotterdam. Aan het Internationale Bureau ter bestrijding van namaak en vervalsing van waardepapieren zal een documen tair museum worden verbonden, dat uiteraard uitsluitend toegankelijk is voor de gedelegeerden ter conferentie, zodat zij kunnen zien welke methoden zijn toegepast en hoe deze kunnen worden voorkomen. Anthony van Kampen. Zaterdag geraakte de 39-jarige ar beider J. Goedhardt uit Koog- aan de Zaan bij de Maashaven te Rotterdam be kneld tussen een truck en een aanhang wagen. Met inwendige bloedingen is de man in het ziekenhuis opgenomen, waar hij overleed. 93. Op zo'n Elfstedentocht hadden de Leeuwar- denaren heel wat beleefd, hun stad werd dan meestal overstroomd door allerlei buitennissige vreemdelingen in dwaze klederdrachten, waar zij him ogen naar uitkeken, maar een Elfste- denwinnaar, die na afloop van de tocht met 'n meisje in een boom klom. hadden zij nog nooit gezien. Eerst vonden zjj het heel aardig en lachten zij om het dwaze Idee. Maar toen het heerschap hen begon uit te lachen en lange neuzen tegen hen begon te trekken, sloeg hun stemming om en kozen ze openlijk partij voor Sieuwerd Sipkema, de agent van politie, die zich onder de boom had geposteerd en het tweetal luidkeels sommeerde, onmiddellijk naar beneden te komen, daar artikel 134bis van de stedelijke politieverordening den burgers uit drukkelijk verbood in bomen te klimmen, die langs de openbare weg stonden opgesteld. Het Wereldgebeuren Sociale kwesties in de landbouw Toen in 1946 te Londen de Inter nationale Federatie van Agrarische Producenten (I.F.A.P.) werd opge richt, werd, voor wat de taak dezer nieuwe organisatie betreft, in de eei-- ste plaats gedacht aan economische vraagstukken. Het is vooral de Ne derlandse delegatie geweest, die in de daarop volgende jaarlijkse confe renties er op heeft gewezen, dat de agrarische vraagstukken niet uitslui tend van de economische kant kun nen worden benaderd, doch dat even zeer aan de sociale aspecten aandacht diende te worden geschonken. Slechts zeer geleidelijk heeft deze gedachte, hoewel in algemene zin wel onderschreven, in de I.F.A.P. in gang gevonden. Dat het nu, na enige jaren, toch zover schijnt te komen, is niet alleen het gevolg van het feit, dat de Stichting voor de Landbouw van enige andere organisaties, voor namelijk van Frankrijk, op dit punt steun ging ondervinden, doch ook de consequentie van het practische werk van de I.F.A.P. zelf, die van zelfsprekend met de sociale aspecten en consequenties werd geconfron teerd. Zo komen dan na een voorzich tig begin in 1949, thans belangrijke sociale vraagstukken voor op de agenda der conferentie, die nu te Soltsjöbaden in Zweden wordt gehou den. aldus meldt een bijzondere cor respondent van het A.N.P. In de eerste plaats zal worden ge sproken over de agrarische vraag stukken, die aan de orde zijn by de intenationale arbeidsorganisatie te Genève. Deze instelling vroeger door de Volkenbond opgericht en thans een der bijzondere organisaties van de Verengide Naties heeft een twaalftal jaren geleden voor de be handeling dier problemen een per manente agrarische commissie inge steld, die na de oorlog twee maal heeft vergaderd en op haar werkpro gram onderwerpen heeft als metho den tot vaststelling van minimum lonen in de landbouw, arbeidsduur in de landbouw, vacantie met behoud van loon, kinderarbeid in de landbouw ciale verzekeringsvraagstukken. Deze commissie heeft thans over verschillende van deze onderwerpen rapporten uitgebracht, die te zijner tyd in de elk jaar gehouden arbeids- conferentie zullen worden behandeld. De bedoeling er van is, dat zij zullen leiden tot een ontwerp-verarag of een ontwerp-aanbeveling. In overeenstemming met de opvat tingen van de Stichting voor de Landbouw, die de eenheid van sociaal en economisch beleid tot uitgangs punt heeft, is de Nederlandse delega tie van mening, dat de samenwerking tussen de I.F.A.P. en de internatio nale arbeidsorganisatie goed moet worden geregeld en, zo dit is ge schied, een belangrijke bydrage moet worden geacht voor een door de I.F. A.P. op te bouwen internationaal argraisch beleid, dat niet alleen eco nomisch, maar ook sociaal verant woord is. Van meer concrete inhoud is een twede punt, met het werk van de in ternationale arbeidsorganisatie in ver band staande, namelijk de agenda der binnen enkele dagen te Genève aan vangende arbeidsconferentie, waar voor het eerst sinds jaren weer enkele agrarische punten op staan vermeld. Het dagelijks bestuur van de I.F.A.P. besloot enige dagen gele den om naar deze conferentie nog een afgevaardigde te zenden, waarvoor, werd aangewezen een der ondervoor zitters van de Engelse landbouworga nisatie. bovendien lid van de hierbo- vengenoemde permanente agrarische commissie. Dit met de bedoeling, dat de resultaten van de besprekingen hier in Saltsjöbaden met betrekking tot de ze punten nog tijdig aan hen zullen kunnen worden doorgegeven. Aangete kend zij hierbij, dat in de Nederlandse delegatie op de arbeidsconferentie me de zitting hebben mr. J. B. M. Laudy. secretaris voor sociale zaken bij de K.N.B.TH, en A. de Ruyter. secretaris van de A.N.L.B., beiden optredend als adviseurs van de werkgevers-, onder scheidenlijk arbeiders-vertegenwoordi ger m deze delegatie. Een tweede belangrijk sociaal punt op de agenda heeft betrekking op de sociale verzekering. Daarnaast is in de afgelopen maanden door de Stichting voor de Landbouw in samenwerking met de Franse landbouworganisaties een nota opgesteld, die ten doel heeft enige richtlijnen voor te stellen, waar binnen de verwezenlijking van de re solutie van de internationale arbeids organisatie zou kunnen plaats hebben. Hierbij is in het bijzonder dit vraag stuk benaderd van de vorig jaar dooi de I.F.A.P. gedane uitspraak uit. dat de positie van de landarbeid binnen het kader van de totale arbeid zal moe ten worden beloond op eenzelfde ni veau als die van de arbeid in andere bedrijfstakken. Motie over Vietnam door R.I.S.-parlement aangenomen. Het parlement van de R.I.S. heeft met 49 tegen 38 stemmen de motie aangenomen van de heer Natsir, de fractieleider van de Masjoemi, waar in wordt aangedrongen op een onder zoek naar de situatie in Viet Minh. De leden van de Partai Nasional In donesia stemden allen tegen. Hitier verdween in de wolken. „Wil passagier Hitier zich naar de douanehal begeven Deze woorden klonken door het luid sprekersysteem op de luchthaven van Frankfort. Een ietwat benau wende stilte viel over de luchthaven. Zou hij dan toch Elke beweging verstarde plots en elkeen keek oplettend wie zich in de richting van de douanehal zou bege ven. Een heletijd gebeurde er niets. Toen begon een klein, vriendelijk mannetje met neergeslagen ogen on der de doordringende blikken van hon derden paren ogen langzaam in de bedoelde richting te schuivelen. Noch in figuur noch in optreden had hij iets gemeen met zyn naamgenoot. Snel passeerde hy de douane en stap te daarna zo ongemerkt mogelijk in het vliegtuig. Toen verdween Hitlefi, die kennelijk onder zyn naam lijdt, ik da wolken,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3