NIEUWS UIT ZEELAND ARNEMUIDSE VISSERS KUNNEN WEER NAAR EIGEN HAVEN Veere's Schotse huizen. Engelse tornedobootjagers naar Vlissingen. Jeugdverenigingen bijeen ie Hedenesse. Veerdienst Vlissingen— Bresbens stagneerde. De arrestatie van de heer P. C. Lammens. Dodelijk ongeval in Vlissings buitenhaven. Stro-cellulose fabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zestig jaar R.K. arbeidersbeweging -in Vlissingen INDIANEN OP BIS0NJACHT IN DE WALCHERSE PRAIRIE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 JUNI 1950 Draaibare Arnebrug werd Zaterdag geopend. Zett met vlaggen versierde masten staken Zaterdagmiddag, om- sersvloot van Arnemniden hadden gev orderd, waren er geen vaartuigen Het waren masten van hoogaarzen en botters uit Arnemniden, die voor de eerste keer sinds jaren door de Arne naar „hun" thuisliaven zouden varen. Voor de eerste keer sinds jaren, want sedert de Duitsers de vis sersvloot van Arnemuiden had gevorderd, waren er geen vaartuigen meer meer in deze vissershaven geweest, ook omdat later do Arnebrug werd verwoest. Maar Zaterdag werd dande nieuwe Arnebrug letterlijk en fi guurlijk geopend en konden de vissers door de Arne naar hun thuisha ven gaan. Tal van Arnemuidenaars waren Zaterdag naar de plechtige inge- bruik- en openstelling van deze brug komen kijken. Het muziekgezelschap „Arne^s Genoegen", dat zich op de geïnstalleerd. Arn. 7 had kortte de wachttijd met het spelen van vrolij ke nummers. Toen kwam het grote moment. De ambtenaren van de Rijkswaterstaat sloten de brug voor het verkeer en het officiële gezel schap, onder wie ir. Th. Heyblom en ir. A. Wiebes en de heren J. Lan- gebeeke, burgemeester van Arne muiden, J. Polderdijk, wethouder; A. Schuit en J. Scheele, raadsleden, J. J. Huyssen, gemeentesecretaris en A. Buys Jz., gemeente-ontvanger, be gaf zich op de brug. Burgemeester Langebeeke verricht te de opening. Hij dankte de Rijks waterstaat. ae aannemers, de op zichters en de werklieden voor ae vlotte „aflevering" en hij hoopte, dat de bevolking van Arnemuiden nog Jang plezier zou hebben van de brug, die min of meer tegen zijn verwach- ting zo vlug klaar was gekomen. Toen werd de brug opengedraaid. En terwijl „Arne's Genoegen" het Wilhelmus speelde, voer wethouder Joz. Siereveld met zijn schip, de Arn. 7, als eerste de Arne op. Na hem volgden de anderen. Allemaal, ovenals de Arn. 7 met de vlag In top en soms zelfs gepavoiseerd. Men bracht daarbn nog een driewerf hoe ra op de Rijkswaterstaat. NAAR EIGEN WENSEN. Daarna werd de brug weer geslo ten. heel voorzichtig nog, want er moeten nog enkele verbeteringen worden aangebracht. Het officiële gezelschap gingweer aan de wal en het verkeer werd weer over de brug geleid. De boten voeren door naar de eigen haven. Wethouder Siere^feld, die wij nog naar zijn oordeel over de nieuwe brug vroegen, was één en al enthou siasme. „We kunnen nu weer in Dankbetuiging H.M. de Koningin. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft van H. M. Koningin Ju liana de volgende dankbetuiging ont vangen: ..Het is mij niet mogelijk de talloze gelukwensen, die mij ter gelegenheid van mijn verjaardag uit alle delen van het land bereikten, persoonlijk te be antwoorden. Ik zie mij daarom genood zaakt Uw tussenkomst in te roepen om aan de gemeentebesturen, de gemeen teraden en de bevolking van de ge meenten. die van hun belangstelling blijk gaven, mijn oprechte dank over te brengen". Goede fruitopbrengst verwacht. Hoewel de stand van de groenten over het algemeen goed mag worden genoemd, blijkt thans toch, dat de ontwikkeling van de gewassen door het koude en gure voorjaar nadelig is beïnvloed. De weersomstandigheden tijdens de bloei van het fruit waren ongun stig en goede bestuiving was daar door niet mogelijk, terwijl voorts de bloei over een lange periode werd uitgestrekt. De sterke sneeuwval op 25 April, welke met vorst gepaard ging, heeft niet zoveel schade ver oorzaakt als aanvankelijk werd ge vreesd. De vruchtzetting lijkt sterk mee te vallen. (vervolg van pagina 1) STIJL EN ELEGANCE Het tweede huis „In den Struys" was oorspronkelijk de „conciergerie" der Schotse kooplieden, hun club house, waar zij ook hun dagelijkse maaltijden hielden in de verhoogde tuinzaal. Eigenlijk moest het „in den Dodo" heten, want het was deze thans uitgestorven vogel van de Canarische eilanden, die als model diende voor de gevelstenen. Een waar wangedrocht; zeelieden, die naar Veere kwamen, hadden wel eens tamme exemplaren aan boord. „In den Struys", dat vroeger ook museum was, werd in 1946 zeer edel moedig door de eigenaresse, de En gelse miss Oakes, met inbegrip van een aantal museumstukken, aan de Staat geschonken. Het bevat aan de kaaizijde een groot vertrek, dat in de stijl der 17e eeuw is gehouden en dat om het fraaie Louis Quatorze, Quinze en Seize-meubilair, een imponerend kabinet, de onvervangbare porselein verzameling uit het stadhuis en vooral ook de rust en statigheid van het geheel, alleen reeds een bezoek aan het museum waard is. De voor zitter van de stichting, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, Rijksadviseur voor de musea, maakte zich bijzonder verdienstelijk voor de inrichting. De tuinzaal tenslotte is gewijd aan de folklore en bevat een collectie voorwerpen, die moeilijk voor verbe tering vatbaar is. Zij is een spiegel van het Zeeuwse boerenleven in ver vlogen jaren en heeft als pronkstuk een vitrine met kostbare oude costu mes. Mevr. Couwenberg, een bekende weefster, zal in dit lichte, gezellige vertrek de weefgetouwen in beweging brengen. Eén van Veere's grootste schatten zoekt men in dit museum echter ver geefs. De befaamde beker van Maxi- miliaan blijft bewaard ln de vier schaar van hef stadhuis, welke oud heidskamer thans een niet te nege ren aanvulling vormt van het mu seum „De Schotse Hulzen". eigen haven zelf reparaties aan onze schepen aanbrengen en we behoeven niet meer heen en weer te reizen naar Veere om de teerkwast te han teren". „Maaar of we nu meteen met zijn allen 's Vrydags naar huis zullen komen Nee, dat zal nog niet gaan. Wij kunnen maar met zijn zessen in de kleine sluis te Veere. Dus wie er dan het eerste is, zal ook het eerste op het visterrein zijn. Maar straks wel natuurlek als de grote sluis klaar is. Dan liggen ze weer in onze eigen haven." Voortaan zal men tussen Vrijdag en Maandag weer masten zien in de haven van Arnemuiden. En men kan dan weer vissers de teerkwast zien hanteren en netten zien boeten en reparaties zien verrichten in Arne muiden. Nu zullen het er nog maar vijf of zes zijn, die thuis komen Maar als straks de grote sluis iii Veere klaar is, dan zal er boven de huisjes van Arnemuiden weer een reeks van masten verrijzen. Ook nog bezoeken aan Rotterdam, Amsterdam en Den Helder. Naar wij vernemen zal tussen 12 Juni en 20 Juli een aantal Engelse oorlogsschepen een bezoek aan ons land brengen. Het betreft hier de torpedobootjagers Hr. Mrs. „Sole- bay", St. Kitts", Loch Alvie", „Cle opatra" en „Gabert" en enkele mo tortorpedoboten. bert" bezoeken Rotterdam, de „St. De „Cleopatra" en de „Gabert" ko men van 1419 Juli een bezoek aan Vlissingen brengen. De „Solebay", „Cleopatra" en „Ga- bert" bezoeken Rotterdam: de „St. Kitts" en „Loch Alvie" Amsterdam en de motortorpedoboten Den Helder en Rotterdam. Russisch duikbootbergings- vaartuig te Vlissingen. Op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" zal het Russische duikboot-, bergingsschip. „Kommuna" worden gerepareerd. Het is een ongewoon schip, dat bestaat uit twee drijvers, waartussen een gezonken duikboot gelicht kan worden. Groot is de boot niet, maar wel was er een talrjjke bemanning aan boord, namelijk on geveer 30 officieren en 70 mali. Naar wij vernemen zijn Zondag morgen de kapitein en 66 man aan boord van de „Sebastopol" gegaan, die hen naar Rusland zal terugbren gen. Op Hedenesse, het jeugddorp van de Ned. Hervormde kerk te Cadzand, wordt op 24 en 25 Juni a.s. het eerste weekend gehouden van de gezamen lijke Zeeuwse jeugdverenigingen. Zaterdag 24 Juni spreekt Dr. Hool- horst, dirceteur van de Rijks H.B.S. te Oostburg, over de geschiedenis van het Zwin en Zondag 25 Juni de heer de Bree, leraar H.B.S. te Vlissingen over „Spijzen en dranken door de eeuwen heen". De Zondagmorgen wordt gereserveerd voor kerkgang of wandeling. Voor dit weekend zijn uitgenodigd de C.J.M.V., de Jonge Kerk, de V.C.J.B., de Lutherse Jon- gerenbond, Nieuwe Koers en A.J.C. Vele reizigers gedupeerd. Zaterdagavond zijn een groot aan tal reizigers met de veerboot Vlis singen—Breskens ernstig gedupeerd geworden, door een defect aan de hefinstallatie te Vlissingen. De „Koningin Juliana", die te 20.55 uur uit Vlissingen moest vertrekken, kon de fuik niet verlaten, omdat de loopbrug niet omhoog gehaald kon worden. Naar wij vernamen was reeds op vorige reizen het defect ge constateerd, waarom men een mon teur had gewaarschuwd om de instal latie na te zien. Het herstel duimde enkele uren en intussen bleef de veer dienst gestremd. Onder de passagiers aan boord heerste een verre van op gewekte stemming, temeer daar er velen waren, die in Breskens hun reis Eer bus moesten voortzetten. Toen et oponthoud steeds langer duurde, stond het wel vast, dat er in Bres kens geen aansluiting meer zou zijn. Verschillende auto's verlieten de boot, om de aansluiting in Kruiningen te halen. Eindelijk, het was half twaalf ge worden, was het euvel hersteld en vertrok de boot voor haar laatste reis van die dag. In Breskens aangekomen bleek er inderdaad geen enkele busverbinding meer te bestaan, zódat vele passa giers gedwongen waren zich per taxi naar huis te laten brengen. Men vraagt zich af of het niet mogeltjk geweest was een andere boot in te leggen, daar men toch over voldoen de reserveboten beschikt! Drijvende mijn voor Vlissingen. Zaterdagavond is ter hoogte van het roeiershoofd te Vlissingen in de monding van de Westerschelde een drijvende myn gesignaleerd. Het oor logstuig dreef in de richting van de Wielingen, naar zee toe dus. Allo maatregelen zijn genomen om de mijn onschadelijk te maken. Hij werd in de Weense Universiteitskliniek behandeld. In aansluiting op ons bericht van Zaterdag betreffende de arrestatie van de heer P. C. Lammens uit Terneuzen, in de Russische zóne van Wenen, ver nemen wij nog het volgende. Zijn toestand is thans bevredigend. Hjj is in het St. Josephziekenhuis te Vlissingen onder behandeling van de zenuwarts de heer G. J. W. Petten. De heer Petten ontving een uit voerige brief van prof. Kauder?, die verbonden is aan de Universi- teitsklinick te Wenen. In deze kli niek werd de heer Lammens enige dagen behandeld en toen hij zover was, dat hij naar Nederland ver voerd kon worden, is zijn overbren- ging naar Nederland geregeld. Daar bij heeft prof. Kauders er op aange drongen, dat hjj zich in Nederland direct onder medische behandeling zou stellen, want hij was nog niet genezen. Het is uiteraard moeilijk na te gaan hoe de heer Lammens de geestesstoor nis heeft opgelopen, waarvoor hij be- handeld is in de Universiteitskliniek. Zelf heeft hij Zondagmiddag tegen- over familieleden en bezoekers de me dedelingen herhaald, die hij tevoren reeds aan zijn echtgenote heeft ge daan en waarvan wij een uitvoerig overzicht gaven. Hij blijft er bij, dat hij werd gearresteerd op straat en mis handeld. waarbij hij enige tanden ver loor. Ook blijft hij verklaren, dat hij van spionnage werd verdacht. Mevr. Lammens te Terneuzen deelde ons mede. dat haar echtgenoot vroeger nimmer aan enige vorm van zenuw stoornis heeft geleden en ook nimmer is behandeld voor een dergelijke aan doening. Werkman stortte van wal op dekschuit. Zaterdagmorgen heeft zich aan de Vlissingse Buitenhaven een dodelijk ongeval voorgedaan. Een aantal ar beiders was bezig een hoeveelheid betonblokken van de wal op een dek schuit te storten, toen de bijna 53- jarige K. A. de Buck van Koudekerke daarbij het evenwicht. y°r<oor en van vijf meter hoogte op hef beton viel. De man werd zwaar gekwetst opgeno men en terstond naar het St. Jo zefziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek echter, dat hij reeds was overleden. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Kapitaal kwam niet bijeen. Naar wij vefnemen is het uitgeslo. ten, dat bij de oprichting van een stro- cellalosefabriek in Zecuwsch-Vlaande ren de aanvankelijke opzet kan wor den gevolgd. Deze opzet hield in de deelname van de landbouwers in het te investeren kapitaal voor een bedrag: e ~u.uc- van 800.000—, verdeeld in achtduL ?trand te Zoutelande is men onlangs Bekend veearts overleden. J. KOLSEN TE TERHOLE Te Terhole is overleden de bekende veearts J. Kolsen. De heer Kolsen werd geboren in 1878 en promoveerde op 6 Augustus 1903 aan de veeartse- nijkundige hogeschool te Utrecht tot veearts, cum laude. Hij schreef vele artikelen voor hst „Tijdschrift voor de dierengenees- kunde". De overledene was meer dan 25 jaar leraar aan de landbouwwin- terschool te Hulst. Lange tijd is hij ook voorzitter geweest van de paar- denfokvereniging „Door Eendracht Sterk". Verder was de heer Kolsen bestuurslid van de Z.L.M., hoofd van de geneeskundige vleeskeuringsdienst te Hontenisse en Hulst en meer dan 40 jaar voorzitter van de afdeling Maatschappij voor Dierengeneeskun- de. De heer Kolsen was ridder in de orde van Oranje-Nassau en een van de oprichters van de Parochie Terho le. De begrafenis zal plaats vinden op Dinsdag om 10 uur te Terhole. WALCHEREN Bescherming Zuiderstrand te Zoutelande. Ter bescherming van het Zuider- zend aandelen van 100.elk. On danks de vele moeite welke de destijds ingestelde commissie zich getroostte, is men er maar In geslaagd ongeveer de helft der aandelen bü de landbouwers te plaatsen. Daar men echter voornemens is. in dien enigszins mogelijk, de stichting der fabriek toch doorgang te doen vin den. wordt thans uitgezien naar ande re mogelijkheden. Hierbij wordt ge- dacht aan belegging van particulier kapitaal, naast het door de landbou wers bijeengebrachte kapitaal. Bespre kingen daarover zijn nog gaande. Oud-wethouder Edelman vertelde als mede-oprichter van de eer ste jaren. In de zomer van 1890 kwam een aantal VUssingse mannen bijeen in het aan oudere Vlissingers nog wel bekende zaaltje van But" op het Beursplein en ztf stichtten een R.K. Volksbond, dit in navolging van en kele grote Hollandse steden. Nu, zestig jaar later, vierde de Kath. Ar beidersbeweging van Vlissingen, welke uit die Volksbond groeide, op slechts enkele tientallen meters van de plaats, waar de oprichting tot stand kwam. haar zestig jarig bestaan met een receptie, tijdens welke niet alleen de gebruikelijke woorden van gelukwens werden gesproken, maar bovendien tal van herinneringen uit die eerste dagen werden op gehaald. Vele hartelijke toespraken tijdens receptie. De feestviering van de 60-jarige K.A.B. was 's morgens reeds ingezet met een kerkelijke viering een plechtige H. Mis in de R.K. kerk, opgedragen door de geestelijke advi seur, kapelaan H. Kampschöer, Mie daarbij ook de predicatie hield en vooral wees op het belang van de vorming van de persoonlijk heid van de leden. Na de Mis begaf men zich in op tocht naar het bondsgebouw aan de Beursstraat, waar eerst een gemeen schappelijk ontbijt werd genuttigd en daarna de receptie begon, welke bij zonder druk bezocht werd. Zoals wij reeds zeiden er waren vele sprekers en hun hartelijke woor den getuigden allen van de dank baarheid en de bewondering voor het geen de Kath. arbeidersbeweging heeft kunnen bereiken. Maar er was toch één spreker, die voor allen ge noemd mag worden de nu 84-jarige heer W. P. Edelman, oud-wethouder van Vlissingen, thans in Middelburg woonachtig, die in 1890 reeds tot de oprichters van de R, K. Volksbond behoorde en kort daarna ook enige tijd zijn voorzitter is geweest. Hij vertelde van de actie van Willem Pastoors, die in Amsterdam in de laatste tachtiger jaren de eerste R.K. Volksbond stichtte en van de oud- Vlissingér, Jan Smit, die penning meester van die Bond werd en in 1890 de stoot gaf tot de oprichting van de Vlissingse bond. die daardoor int de oudste in de lande is komen te behoren. De heer Edelman, kras en vitaal als steeds, kende ze nog allemaal, de oprichters, die het eer ste bestuur vormden voorzitter G. Kotte, secretaris Prein en penning per rol De grootste en de beste! Romantiek en avontu ur voor welpen uit Middelburg e n Vlissingen. Opperhoofd Ippecaquana gaf moeilijke opdracht. Zaterdagmiddag zijn wij als enig bleekgezicht met 200 vervaarlijke In dianen op bïsonjaebt geweest in de Walcherse prairie. Met de sandalen vol zand en het hart vol vrees heb ben wij ons een weg gebaand door het dichte kreupelhout, voortdurend belaagd door vijandelijke stammen, grommende beren, pijlen en toma hawks. Toen wij ergens een papiertje vonden, waarop de waarschuwing stond te lezen, dat wij bedreigd wer den door een vreemdeling, die wij on verwijld moesten scalperen, toen bo vendien het zonlicht schitterde in de strijdbijl van één van Manitou's zo nen en men met een vulpen (ons eni ge wapen) geen koppen kan snellen, hebben wij maar het hazenpad geko zen om op het strand coloradokevers te jagen. Dat was minder gevaarlijk, ugh! Een 160-tal welpen uit Middelburg en Vlissingen heeft Zaterdag een middag uit duizenden beleefd in het Vrouwenpolderse duinterrein, waar zij hun hart konden ophalen aan de romantiek en avonturen van het grote Indianenspel Ippecaquana, dat op die dag alom in den lande werd gespeeld, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van het spel Man verkennen. Voor de eerste maal ge- schiedde dit in massa-verband, waar bij echter zo veel mogelijk ruimte werd gelaten aan het initiatief van de jongens en hun akela's zelf. Het spel werd bijgewoond door oübaas J. J. Meijboom uit Middelburg, districts commissaris en een aantal verkenners, die bij de contróleposten de rol van medicijnman vervulden, terwijl' de leiding berustte bij de assistent-D. C., akela Boogaert uit Middelburg. DE KRIJGERS OP PAD De spelers van dit Indianendrama arriveerden op het terrein als vreed zame welpen met nette petjes en schone knieën, maar nauwelijks was de hordenroep uitgestoten of zij ver anderden in indrukwekkende krijgers, Na de verkleedpartij stelden de hor den zich op bij hun totempalen, de Renobioten, Penohezen, Sumanee's en Inca's uit Middelburg; de Cheroke- zen, Toqulnia's, Minnesota's en Ka- maroha's (namen om de tong op te breken) uit Vlissingen, en toen moest beoordeeld worden welke groep het meest in stijl was. Geen gemakkelijke taak, want alle jongens en ook de akela's hadden er voor gezorgd er zo veel mogelijk als volbloed-Indianen uit te zien veren in het haar, bont gekleurde attributen, het naakte lijf grillig beschilderd of uitgedost in zeer realistische costumes in schelle kleuren. Ook de leidster, in de dracht van een machtige squaw, was zó uit Fntz de boeken van Karl May en Steuben weggelopen. De tarn-tam begon haar donker lied te zingen en alle Indianen verzamel den zich. Plotseling verscheen opper hoofd Ippecaquana zelf, die zijn vol gelingen opdracht gaf de prairie in te trekken en zoveel mogelijk bisons te doden. De krijgers voerden in een grote kring een woeste dans om hem uit (een kostelijk kleurig schouwspel) en trokken daarna in hordeverband de duinen in. Een dobbelsteen be paalde hun weg, waarop zij de uit karton geknipte buffelsporen moesten volgen, tot zij bij een punt kwamen waar een bepaalde opdracht moest worden uitgevoerd. In totaal wacht ten de sluipende roodhuiden 60 op drachten. Hoe beter zij hun speur tocht volbrachten, hoe meer punten zij verwierven, waardoor bepaald werd welke horde de winnaar van het spel werd. Bovendien werd beoor deeld welke groep zich het meest in de Indianensfeer inleefde. Als herin nering aan dit spel ontving iedere horde een op Indiaanse wijze ver sierd stukje leer voor de totempaal. DE VREDESPIJP Nadat tenslotte op plattegronden Indianendorpen waren opgebouwd en om de winnende horde een dans was uitgevoerd, werd de vredespijp ge rookt, zij het dan niet letterlijk: de Indianen aten een stukje en luister den naar een radioboodschap van de hoofdcommissaris aan alle welpen. Water om de tatoueringen af te wassen, was niet voorhanden en me nig bleekgezicht in Middelburg en Vlissingen, is dan ook nog bleker om de neus geworden, toen hij 's avouds huiveringwekkende roodhuiden door de straten zag gaan, op weg naar dc ouderlijke wigwam meester C. D. Mentink en dan J. Bel- froid, de koster van de oude R.K. St. Jacobslcerk, die vice-voorzitter werd en verder de heren A. Barre- mans. M. Ratelband, J. Limonard, A. Bakkens en Ch. Millot. Pastoor de Graaf werd geestelijk adviseur en eerste bode was de heer P. Fruytier. Er werden nog meer herinneringen opgehaald hoe burgemeester teyn Nolthenius bij het eerste lus trum een medaille schonk en, vooral niet te vergeten, hoe mgr. dr. Schaepman zijn beroemde rede, wel ke hij na het uitkomen van de ency cliek „Rerum Novarum" overal in den lande hield, het eerst in Vlissin gen, uitsprak. Dat was in de zomer van 1891, toen de R.K. Volksbond dus nauwelijks één jaar oud was. Van hen, die bij de oprichting terstond lid werden, was ook de nu 8Ö-jarige heer J. 3. Lenaerts tér re ceptie aanwezig." Maar nu terug te komen op de sprekers er was een hele reeks en hiervan moeten we eerst noemen de heer F. Keesen uit Rotterdam, 2e voorzitter van de Diocesane Bond en oud-districts-bestuurder van Zeeland, die vooral wees op de offers, welke door pioniers, de „mannen van het eerste uur" werden gebracht. Offers, die tenslotte hebben bewerkt, dat de positie van de arbeider nu geconcreti seerd kon worden in de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. Spr. prees de ijzeren volharding van de Vlissingse afdeling en bood tot slot een enveloppe met inhoud aan. Er was voorts een Belgische depu tatie van het Chr. Werkefsverbond van Brugge, bestaande uit de heren A. Vermeersch. H. de F^uw en H. C. Creijff, van wie eerstgenoemde een hartelijke groet en gelukwens over bracht en daarbij wees op de beteke nis van de Christelijke vakbeweging voor de bescherming van de werk man en zijn gezin. Burgemeester mr. B. Kolff. die met wethouder L. P. van Oorschot ter receptie verscheen, wees op de sa menwerking tussen werknemers en werkgevers, welke hij het cement noemde voor de grondslagen van een betere samenleving. Verder spraken o.m. nog de heren H. v. d. Meer namens de Vlissingse Bestuurdersbond. B. S. Scheers na mens de afd. Middelburg, Krakeel namens de afd. Zierïkzee. S. Dogge voor het Zieken- en Ondersteunings fonds, J. Kuipers voor de Woning- bouwvereniging ..St. Joseph" en de R.K. Ver. van Spoor, en Tramweg personeel „St, Rafaël". J. Limonard voor het Wit-Gele Kruis. J. Henning voor de R.K. Middenstand, Th. de Baare voor de K.A.J.. J. v. d. Vate voor de R.K. Bouwvakarbeiders en de Sportver. „Walcheren". W. Saav voor „Herwonnen Levenskracht". .T. Borgs namens de „Vriendenkring", fonderafd. toneel), en P. Wanst voor de R.K. Metaalbewerkersbond „St. Elov" en de R-k. Coöperatie. Ver schillende sprekers boden een ge schenk aan, terwijl reeds tal van bloemstukken de zaal sierden. Van de overige aanwezigen noe men wij nog deken R. A. Nieveen van Djjkum uit Goes en pastoor C. A. Ouwendyk van Vlissingen. De voorzitter, de heer F. Schets, had voor iedere spreker een afzon derlijk dankwoord.' Vermeld moet voorts nog worden, dat telegrammen van hulde en trouw werden gezonden aan H. M. de Ko ningin. kardinaal J. de .Tong en de bisschop van Haarlem, mgr. J. Hul- bers. TONEELAVOND Het feest, dat Zaterdagmiddag werd ingezet met een kinderfeest in het Concertgebouw, werd in dezelfde zaal besloten met een toneelavond, verzorgd door de onderafd. „Vrien denkring", welke het blijspel „Tele foon voor meneertelegram voor mevrouwvan Wim Dumont op voerde. Het werd een geslaagde op voering, welke aan deze waardige jubileumviering een vrolijk slot gaf. Tijdens de pauze deelde kapelaan Kampschöer mede. dat het ledental van de onlangs opgerichte C. en O.- kring cultuur en ontspanning) tot 90 ia gestegen. begonnen met het leggen van rljs- houten zinkstukken. Thans is het laatste stuk ter lengte van 50 meter bij het uiteinde van één der pieren tot zinken gebracht. Men wil namelijk het afnemen van 't zand tegengaan, want daardoor zou de breedte van 't badstrand kleiner worden en dat zou een gevaar voor Zoutelande betekenen. Dr. W. Lammers te Groningen, voor heen te Vlissingen, slaagde voor het 1ste gedeelte van het artsexamen. Middelburg NOTABELEN BENOEMD. Tot notabelen der Ned. Herv. Gem. te Middelburg Werden benoemd de heren P. de Nood en P. de Vos. PLANTENLIEFHEBBERS ZOCHTEN DE NATUUR OP. De Koninklijke Vereniging voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Walcheren, organiseerde onder leiding van de heren Tillema uit Middelburg en Galjaard uit Vlissingen. Zaterdag middag een excursie naar het Middel burgse waterwingebied te Oranjezon. Ruim 40 leden hadden zich niet door de warmte laten afschrikken en geno ten van de prachtige natuur ln dit hoekje van Walcheren. Niet alleen de flora werd aandachtig bekeken, ook de vogels werden geobserveerd. Men ving een jonge scholekster, die kennelijk uit het ouderlijk nest was ontsnapt en zag zeer vele konijnen. Het was een gezellige en tevens leerzame middag. VRLJZ. ZONDAGSSCHOOL. In de grote zaal van "hét Schut tershof te Middelburg werd Zater dagmiddag door de Zondagsschool der Vrijzinnig Hervormden, onder leiding van mej. C. Barends, een uit voering gegeven. Na een inleidend woord van ds. Metz werd een aantal spelletjes en volksdansen getoond en na de pauze werd op uitstekende wijze een lekespcl opgevoerd. De vele aanwezigen toonden zich dankbaar voor het gebodene. St. Laurens GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van St. Laurens is tegen Vrijdagavond 7.30 u. in open bare vergadering bijeengeroepen. Men zal dan een wijziging van de po litieverordening inzake het bestrij den van schade door duiven aan land en tuinbouwgewassen bespreken. Ver der stellen B. en W. voor een plan voor te bereiden van een plan van uitbreiding aansluitend aan het uit breidingsplan der gemeente Grjjps- kerke en voorts om straatverlichting uit te breiden. 1 Oostkapelle RODE KRUIS-COLLECTE De aandacht wordt er op gevestigd dat de offerzakjes van de Rode Kruis-collecte in de week van 5 tot en met 10 Juni te Oostkapelle zul-* len worden opgehaald. VOETBAL PROGRAMMA ZOMERAVONDVOETBAL. Maandag: PingelaarsHMCD; Boele en v. E.SVZ. Dinsdag: DVVOlympia; EMWV PGZ. Woensdag: VCNMBakkers; ZFC —BSC. Donderdag: Lieftinck BoysSup porters VendemFocus. Vrijdag: LoodswezenPZC. Officiële publicaties VLISSINGEN. VERHINDERING SPREEKUUR. De Wethouder van Onderwijs is op Woensdag 7 Juni a.s. verhinderd spreek uur te houden. legenda VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „Beau Geste", 7 en 9 uur. Morgen: Alhambra: „Hocus Pocus", 7-en 9 uur. MIDDELBURG. Vawdagr, O ast kerk: Orgelbespeling Jan Rijn, 8 uur; Electro: „Huis der dap peren". (18 jr.). 7 en 9.15; Schouw burg: „De gangster", (18 jr), 8 uur; Kunstmuseum: Tentoonstelling wer ken uit eigen bezit. 18—17,30 en 19— 21 uur (ook morgen). Morgen: Electro: „Kennismaking ge zocht" (18 jr.). 7 en 9.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2