PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Brits-Franse tegenstelling over het plan Schuman Een Nederlander uit Terneuzen in Wenen gearresteerd VERVOER LEVEND PLUMVEE IN ONS LAND VERBODEN. De BILT Deze week Vandaag WEDEROM MILITAIR TOESTEL NEERGESTORT. Er zal een Westduitse politiemacht worden gevormd VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 129 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 Ct. per week; f 3.90 p. kw.: fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 Juni 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per Dim. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f Liedere regel r-eer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerjjstr. 2: Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Londen neemt niet deel aan de besprekingen. Voorwaarden van Parijs onaanvaardbaar geacht. Het Britse kabinet heeft besloten niet deel te nemen aan de komende be sprekingen over het plan Schuman, het plan om Europese staal- en steen koolindustrie samen te smelten. Vrijdagavond heeft de Franse ambassadeur te Londen dit telefonisch aan zjjn ministerie meegedeeld. Het besluit werd genomen tijdens een spoedzitting van het Britse kabinet, waaraan slechts acht ministers deelnamen. Attlee en Cripps bevinden zich met vacantie in het buitenland, Bevin ligt in het ziekenhuis. Aan de spoedzittingging 'n uitgebreide notawisseling tussen Londen en Parijs vooraf. De Britse nota's wer den steeds in Parijs teleurstellend ge acht. waarna weer een nieuw tele gram naar Londen ging. De Franse regering hield vast aan twee voor waarden voor deelneming aan de be sprekingen over het plan Schuman. Deze voorwaarden zijn: le De betrokken regeringen verklaren voornemens te zijn de steenkool- en staalbedrijven van haar landen onder een gemeenschappelijk beheer te brengen. 2e Deze regeringen verplichten zich de in te stellen internationale autori teit het hoogste gezag toe te kennen op het gebied van beheer en exploita tie van deze bedrijven. De Franse regering gaat daarbij blijkbaar uit van het standpunt, dat De week na Pinksteren is steeds een stille week. Er gebeurt niet bijs ster veel belangrijks in, als men ten minste de tegenwoordig normaal te noemen misdaden en ongevallen niet meer als belangrijk beschouwt. In wezen zijn zjj dat natuurlijk zeer ze ker. De toenemende gemakkelijkheid, waarop steeds meer mensen naar eigen goeddunken beschikken over het leven van hun medemensen, de roe keloosheid, waarmede anderen eigen en anderer leven in de waagschaal stellen en ongelukken veroorzaken, fs een tijdsverschijnsel, dat onze belang stelling en zelfs bestudering verdient. Maar wie verandert er iets aan en wat zit er anders op dan berusten? De Pinksterdemonstraties in Ber lijn zijn rustig verlopen. Er zijn in het verleden heethoofdige Amerikanen geweest, die voorspelden, dat deze Pinksterdemonstraties een oorlog zouden veroorzaken. Nu alles rus tig is verlopen zitten die Amerika nen daar een peetje mee. Nu is die rust eensklaps een gevolg van on menselijke partij-discipline. Wij heb ben de oorlogsvoorspelling met een korreltje zout genomen, wij doen het evenzeer met de conclusie, die de Amerikanen nu trekken. Wij kunnen niet beoordelen wat er achter het IJzeren Gordijn gebeurt, onthouden ons van een oordeel en zijn alleen maar dankbaar, dat de oorlog weer over is gedreven. Voor lang? Als men de Amerikaanse minister van buitenlandse zalven mag geloven, klaart de atmosfeer wat op, wordt de internationale stemming wat milder. Laat ons hopen, dat de opklaring doorzet. Intussen dreigt er zowaar, evenals na de vorige oorlog, een verwijde ring te ontstaan tussen Engeland en Frankrijk. Het plan Schumann om de West-Europese industrieën, inclu sief de Duitse aaneen te koppelen als wapen tegen Rusland stuit m Londen op zo ernstige bezwaren, dat de no ta's om zo te zeggen tussen Parijs en Londen heen en weer vliegen. Ver deeldheid onder de Westerse landen? Stalin zou van vreugde om zulk een meevaller tien jaar jonger wor den Morgen gaan de Belgen ter stem bus. Onverschilliger dan ooit. Met de kroon van Leopold als inzet. Het is, als steeds, een dubbeltje op zQn kant. Maar het zou goed zijn voor België, als er nu althans een duidelijke De- slissing viel. Half Nederland ziet in spanning uit naar de eerste Nieuwe Hollandse haring. Men proeft het zeebanket reeds voor het er is. En men heeft daarom de trieste tijding, dat de Ronde Tafel Conferentie, die men misschien beter maar niet had kun nen houden van het resultaat im mers is bitter weinig overgebleven twee en half millioen aan belasting gelden heeft verslonden. Jammer van het geld en om het eerlijk te zeggen: de kosten vallen niet mee Met evenveel spanning als naar het bericht over de eerste nieuwe ha ring kijkt de gewone sterveling uit naar wat in Barneveld gaat gebeu ren. Het zou voor de Barnevelders een ramp zijn, als de pseudo vogel pest de vernietiging van de hele ve- luwse pluimveestapel noodzakelijk zou maken. Zo ver is het gelukkig nog niet. Ziedaar de dingen dezer week. O neen, nog een kleinigheid. Wij heb ben destijds protest aangetekend te gen het feit, dat de directeur-gene raal der posterijen tijdens de verkie zingscampagne censuur uitoefende op geschriften, die huis aan huis door Je post verspreid moesten worden. De directeur-generaal blijkt volgens het antwoord van de regering op des betreffende vragen van Kamerleden volkomen in zjjn recht te staan. Hij niag deze censuur uitoefenen. En doet bet met zorg. Niettemin vinden wjj het onjuist, dat hij dit recht heeft. Want een ander, in een andere tijd, kan .met dit recht wel eens zo om springen, dat de vrije meningsuiting er door in het gedrang komt besprekingen alleen succes kunnen hebben als de betrokken partijen het in principe eens zijn. De Engelsen voelen er niets vooi zich tevoren te binden en wachten liever het verloop van de onderhandelingen af. Het was oorspronkelijk de bedoe ling, dat Frankrijk, de Benelux-lan- den, Italië, Westduitsland en eventu eel ook Engeland Vrijdag tegelijker tijd een gelijkluidende verklaring zouden publiceren. De publicatie is echter in verband met Engelands houding een dag uitgesteld. Overigens is de breuk nog niet vol komen. In een der Britse nota's ts een geheel nieuw plan voor onderhan delingen uiteengezet, waarover nog wordt onderhandeld. De beide ministeries in Londen en Parijs staan voortdurend telefonisch in verbinding. Hoezeer de Franse autoriteiten lichtelijk geïrriteerd zijn over de Britse houding blijkt uit een uitla ting van een hoge Franse functiona ris: „Het traditionele wantrouwen van Engeland ten aanzien van een verenigd Europees vasteland is de Britse regering opnieuw te machtig gebleken". ENGELSE VOORSTEL De Engelse nota, waarin Groot- Brittannië een geheel nieuw voorstel heeft gedaan om de impasse, welke in het Brits-Franse overleg is inge treden, op te heffen, is Vrijdagavond door de Britse ambassadeur te Parijs sir Oliver Hardy aan minister Schu man overhandigd. Sir Oliver had een onderhoud van ruim twee uur met minister Schuman. waarin hij het Britse voorstel toelichtte. Nadat te Londen was vernomen dat sir Oliver en Schuman een onderhoud hadden gehad, ving Kenneth Youn ger, minister van staat van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, nog Vrijdagavond laat besprekingen met andere regeringsfunctionarissen aan. Dit doet Londense waarnemers tot de slotsom komen, dat de Franse i egering blijkbaar genoeg belangstel ling voor 't Britse tegenvoorstel had, om de besprekingen met Londen vóórt te zetten. Deze waarnemers me nen, dat daarom geredelijk kan wor den aangenomen dat de Franse rege ring hetzij een of andere wijziging in het Britse tegenvoorstel heeft aanbe volen, hetzij zelf met een nieuw voor stel is gekomen. FRANKRIJK VASTBESLOTEN Zaterdagochtend vroeg werd op t Britse ministerie van buitenlandse za ken vernomen dat, indien deze te elf der ore ondernomen pogingen om als nog Brits-Franse overeenstemming te bereiken sneees hebben, Groot-Brlt- tannië mogelijk ook het communique zal ondertekenen, dat Zaterdag te twaalf uur zal worden uitgegeven. Het schijnt, dat de Franse regering vasthoudt aan haar voornemen om dit communique Zaterdag te publiceren. Sir Oliver Hardy en minister Schu man zijn overeengekomen dat Groot- Brittannië op de hoogte zal worden gehouden van het verloop der onder handelingen over het plan-Schuman. In Franse diplomatieke kringen is men nog steeds van mening aat de Britse regering in staat zal zijn bin nen niet al te lange tijd aan de sprekingen deel te nemen. be- begint in Venetië de 25e Biennale, die tot 15 October duurt en waaraan ook door Ne derlandse kunstenaars wordt deelgenomen. is het 375 jaar geleden, dat de Nederlandse interieur en stillevenschilder en glazenier Pieter Aertsen te Amsterdam overleed, V.J Een dag na het ongeluk met de twee Fireflies te Scheveningcn is opnieuw een militair toestel neergestort. Gister middag omstreeks half één stortte een Mcteor-straaljager van de luchtstrijd krachten op een open plek in het Hart. jesbos bij Enschede neer. De inzitten, den, een instructeur en een leerling, kwamen in de vlammen om. Het vliegtuig, een Meteor Mark 7. was een trainingstoestel van het oplei dingskamp Twen the. Het kwam nor maal binnenvliegen voor een landing en had het landingsgestel reeds uit. Vijfhonderd meter van de landings baan stortte het in horizontale stand neer. vloog, toen het de grond raakte, in brand en werd geheel vernield. De beide inzittenden zijn waarschijnlijk op slag gedood. Hulpcolonnes van het vliegveld snelden onmiddellijk naar de plaats van het ongeval, doch konden Ditmaal een straalvliegtuig bij Enschedé. Twee inzittenden gedood. Ter hoogte van de vuurtoren van Scheveningen zijn twee ..Fireflies" van de Marine Luchtvaartdienst in zee gestort. Slechts een kleine tank werd door dc baggermolen „Banka" die de plaats van het ongeval opereerde, opgevist. weinig meer uitrichten. Bij dit ongeval kwamen om het le ven de 26-jarige res. eerste luit.-vlieger J. Bakker uit Barendrecht en de 25-ja- rige eerste luit-vlieger waarnemer D. Boer uit Zegveld, beide ongehuwd. Bakker maakte in R.A.F.-verband in de oorlog een groot aantal vluchten boven bezet gebied en was thans com mandant van de grondvliegdienst en vlieginstructeur op de jachtvliegschool. Twenthe. Boer was eerst oorlogsvrij williger in Indonesië en werd na zijn terugkeer in Nederland geplaatst bij de vliegopleiding van de L.S.K.. waar hij einde 1949 zijn brevet haalde. Hij volgde nu een opleiding op straal vliegtuigen. Oni 9.42 uur Vrijdagmorgen arriveerde schipper Willem Rog van de Scheveningse logger Sch. 9. „Prinses Marij ke" met de eerste kantjes Hollandse Nieuwe in IJmuiden. Hiermede had hjj de jaarlijkse haringracegewonnen. De Katwijkers beschouwen echter de Karei Doorman", die met veertig kantjes vlak achter de „Prinses Ma rijke" binnenvoer als winnaar, omdat de „Karei Doorman" eigen vangst aan boord had, terwijl de „Prinses Ma rijke" slechts de haring van enige loggers vervoerde. Links op de foto: het lossen der kantjes, rechts: de „I rin ses Jlarijke", die onder grote belangstelling aan de kade meerde. Voorstel van Adenauer. Uit gewoonlijk betrouwbare bron to Londen wordt vernomen, dat de drie Westelijke mogendheden de op richting overwegen van een Duitse politiemacht onder toezicht van de Westduitse Bondsregering. De vorming van deze macht werd besproken op de jongste bijeenkomst van de drié Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken. De beslissing zal binnenkort genomen worden door de geallieerde Hoge Commissarissen en ae Westduitse regering. In diplomatieke kringen te Londen verklaart men met naaruk, dat deze politiemacht geen gelijkenis zal ver tonen met de Oostduitse Volkspolitie. Het initiatief tot de oprichting is uitgegaan van kanselier Adenauer, die een sterkte van 25000 man voor stelde. joego-SIavië is boos op Polen. GEZANT TE WARSCHAU TERUGGEROEPEN. Het Joego-Slavische Nieuwsbureau Tanjoeng meldt, dat Jocgo-Slavië zjjn ambassadeur te Warschau heeft teruggeroepen. Volgens Tanjoeg is de ambassadeur, dr. Rade Pribicevic, teruggeroepen vanwege „het beledigende gedrag van de Poolse autoriteiten jegens de Joe goslavische ambassade en in het bij zonder jegens de ambassadeur, die ge hinderd wordt in de normale uitoefe ning van zijn taak". Voortaan zal een zaakgelastigde de ambassade te Warschau zal leiden. Speurtocht naar wrakken van verongelukte Fireflies. Een duiker van het bergingsvaar tuig „Texel" van de firma Doeksen, dat door de marine is gecharterd, heeft gistermiddag het eerste wrak stuk van de voor de Scheveningse kust neergestorte Fireflies gevonden. Het was een deel van een hoogteroer, dat naar boven werd gehesen. Later moest echter het zoeken worden ge staakt in verband met het tij. Waar ongeveer het wrak van het tweede vliegtuig ligt, is nog niet bepaald. Vandaag wordt verder gezocht. Maatregel in verband met ontdekking van pseudo- vogelpest te Barneveld. Bij ontheffing moeten de staartveren worden afgesneden In verband met de ontdekking van de pseudo-vogelpest op een mestbe- drijf te Barneveld, dat z\jn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt, heeft de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening bepaald, dat het met ingang van vandaag ver boden is In ons land levend pluimvee te vervoeren. Het mestbedrijf in Barneveld is het derde in Nederland, waarop de ge vreesde vogelziekte is geconstateèrd. Ongerustheid bij K.N.I.L.- beroepsmilitairen. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Fens (K.V.P.) heeft in schriftelijke vragen gewezen op de ongerustheid, die bij de Europese militairen in vaste dienst bij het K.N.I.L. is ontstaan omtrent de mogelijkheid van overgang naar de Kon. Landmacht Het aantal, dat daar voor in aanmerking komt, is beperkt, zodat een groot gedeelte van dit per soneel zal moeten afvloeien. Dit blijkt uit regelingen van de commissie- Sjoerdsma in Indonesië. Bij de keuringen in het K.N.I.L.- centrum te Nijmegen hebben de art sen voorts geen bevoegdheid hun be slissing over de al of niet lichamelij ke geschiktheid van de keurling. De afgewezene kan zich daardoor niet be roepen op het recht van herkeuring bij de commissie, die tot afwijzing heeft besloten. De heer Fens verzoekt de regering maatregelen te treffen, opdat elke be roepsmilitair van het K.N.I.L., die be reid is door te dienen, ervan verze kerd kan zijn, dat hij welkom is in de K. L. en bij de L. S. K. en dat zijn rechtszekerheid niet wordt aangetast. Een week door Russen vastgehouden. ZIJ VERDACHTEN HEM VAN SPIONNAGE. Als een gebroken man en in sterk overspannen toestand is te Terneuzen teruggekeerd de heer P. C. Lammens, Jjjmverker by de Nederlandse spoor wegen. Hij was 13 Mei met een groepje leden van de Spoorweg-esperantis tenvereniging naar Salzburg gegaan om daar een congres bij te wonen. Na afloop van het congres werd een bezoek aan Wenen gebracht on daar is de heer Lammens in handen van de Rassen gevallen. Zijn echtgenote en kinderen hebben in de grootste ongerustheid verkeerd over zijn wegblijven, want hij had voor zijn vertrek medegedeeld, dat hij 23 Mei in Terneuzen zou terugke ren om in de familiekring op 24 Mei zijn verjaardag te vieren. Eerst op Zaterdag 27 Mei kwam een telegram van de Nederlandse consul te Wenen, waarin mevrouw Lammens werd uit genodigd haar echtgenoot af te halen in Rotterdam, waar hij per trein zou aankomen. Diep getroffen was mevrouw Lam mens toen ze de toestond zag, waarin haar man arriveerde. H(j kon nauwelijks uit de trein stappen had een beschadigde mond, waar in enkele tanden ontbraken en er was geen behoorlijk gesprek met hem te voeren. Twee leden van de Esperantisten-ver eniging vergezelden hem. Het bleek, dat de heer Lammens te Wenen ge vangen was genomen door bewakings troepen van de Russische zóne. Deze Russen hebben hem by zijn ar restatie mishandeld. VERDWAALD Uit mededelingen van de beide be geleiders bleek, dat de heer Lammens toen het gezelschap in Wenen een restaurant wilde bezoeken, zich alleen op een wandeling begaf. Hij is toen blijkbaar verdwaald geraakt en heeft de grens van de Russische zóne over schreden. Zodra het esperantistengezelschap hem miste, Is alles in het werk ge steld om de heer Lammens te vinden. De Nederlandse consul te Wenen, de heer J. H. C. Schouten stelde ogen blikkelijk een onderzoek in. Hij slaag de er in de heer Lammens te vinden. Deze zat namelijk opgesloten in een gevangenis in de Russiche zóne en hjj werd verdacht van splonnage. DE VRIJLATING Zaterdag 27 Mei kreeg hij de toe zegging, dat de arrestant Maandag zou worden vrijgelaten. Dat is inderdaad gebeurd. Twee le den van de Esperantistenvereniging hebben de geheel overspannen en uit geputte man daarna naar Rotterdam begeleid. DE ARRESTATIE Voor zover uit zijn verklaringen valt op te maken moet de heer Lammens bij de grens van de Russische zóne zijn gearresteerd en daarbij waren ook Amerikaanse militairen aanwezig, die nog gepoogd hebben de arrestatie te beletten. Enige tanden werden hem uit de mond geslagen en de Russen sleurden hem naar een auto, waarin hij naar een gevangenis werd ver voerd. Hij zou daar een injectie heb ben gekregen en enige dagen buiten bewustzijn hebben gelegen. Later werd hij weer tot bewustzijn gebracht en toen bleek hem, dat hij werd verdacht van spionnage. De voeding in de gevangenis was zeer slecht. Hij kreeg slechts een homp zuur brood per dag en enig drinkwater. ZENUWSCHOK. Geheel duidelijk zijn de verklarin gen van de heer Lammens nog niet, want hij heeft een ernstige zenuw- storing opgelopen. Zijn mededelingen zijn soms vaag en onvolledig. De huisarts van de familie Lammens heeft het slachtoffer direct te Terneu zen onder behandeling genomen en het bleek, dat de patiënt niet geschikt was voor huis-verpleging. Hij is thans in het Sint Joseph-ziekenhuis te Vlis singen opgenomen, waar hij onder be handeling van een zenuwarts staat. Hem is absolute rust voorgeschreven. Vrijdagavond was zijn toestand rede lijk. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat nog meer mestbedrqven, die uiterst gevoelig zgn voor besmetting, aange tast zullen worden indien ten aanzien van het vervoer geen maatregelen worden getroffen. Van het vervoerverbod is onthef fing mogelijk, hetgeen door of namens de districtshoofden van de veeartsen- ngkundige dienst kan "worden ver leend in de vorm van een vergunning, die de te vervoeren kippen moet ver gezéllen. Bovendien moeten van alle dieren, waarvoor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden, zo dat controle op de naleving van het vervoerverbod gemakkelijk uitgevoerd kan worden. Het vervoer van dood pluimvee, broeddieren, en andere aelen van pluimvee, pluimveemest en verpak kingsmateriaal in de grensstreek van 5% km diepte langs de Belgische grens is verboden, zoals reeds eerder is bepaald. Bij een in de Ver. Staten ingesteld onderzoek is gebleken, dat de meeste Amerikaanse mannen geen vest meer dragen, hoewel men voor de oorlog een vest als een essentieel onderdeel van de herenkleding beschouwde. KORTE PREDICATIE DRIE-EENHEID .in geestelijk verstand. Coll. 1:9. Wij worden gedrukt, een kwellend zware last: wij hebben het besef van God verloren. Maar hielden de kennis van een schuld. Wij voelen ons als oorlogsinvaliden: wij voelen pijn in 't been dat wij verloren. Zo hinken wij verminkt, zonder geloof'. Aldus een van de burgers in het lekespel: Ik zal herrijzen. Dat is erg; wel^het gevoel van schuld, maar niet meer het geloof dat er vergeving is. Het Evangelie wil ons bijbrengen geestelijk verstand. De apostel schrijft dat hij niet heeft opgehouden te bid denopdat wij vervuld mogen worden met kennis van Gods wil. Dat is geestelijk verstand. En dan schrijft hij verder, dat hij hiermee bedoelt de kennis van Jezus Christus, de bewer ker van onze verlossing, n.l. van die „kwellend zware last". Hij schrijft in ditzelfde verband ook van de liefde, die de drijfveer moet wezen in onze verhouding tot anderen. Beide moet de H. Geest ons leren. Het tweede moet een gevolg wezen van 't eerste. Morgen wordt de feestelijke helft van het kerkelijk jaar gesloten met t feest van de Drie-eenheid, We werpen nog even een blik terug naar dat gene wat God ons in Zijn onmetelijke liefde gegeven heeft. Met datgene wat God ons van Kerstfeest tot Pinkste ren heeft willen bijbrengen, met dat geestelijk verstand", moeten we ver der leven, alle dagen aie er volgen. Bij de kennis van onze schuld, mogen we nu ook leven uit het Jzinderge- loof', dat er bij God vergeving is. Het is de tijd van examina. Hoeveel moeizaam verkregen kennis moeter niet worden uitgestald. Het is blijk baar nodig om een plaats op aarde te kunnen behouden of te veroveren. Bij dit alles leven we ook nog onder Gods he el. En daarom mogen we leven uit de beloften die God de Vader ons door Zijn Zoon gegeven heeft en die Hij door Zijn H. Geest ons leren wil. H. WARM WEER. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond. Overwegend droog, zonnig en warm weer met een kleine kans op onweer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1