fÜZ£Z£< NIEUWS UIT ZEELAND J^-genda Lakeman liet zich de zege niet meer ontnemen WALCHEREN DONDERDAG 1 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Mitropa 5 moet geheel gelost worden. Na gehouden expertise te Hans- weert by het avergschip Mitropa 5 is gebleken, dat het niet mogelijk zal zijn met het schip naar Rotterdam te varen als slechts een gedeelte der lading is gelost. Er is nu besloten 't schip geheel te lossen, waarmee men thans druk bezig is. Veulens van dwergponny. In het circus Boltini. dat thans in Zeeuwsch Vlaanderen tourneert is Dinsdag een dwergponny moeder ge worden van twee veulens. De jonge diertjes, die niet groter zijn dan schoothondjes hebben uiteraard de volle belangstelling van degenen, die de dieren van dit circus komen be zichtigen. „Stille" drinker. Een ongunstig bekend staande 20- jarige jongeman van Vrouwenpolder maakte by een caféhouder te Terneu- zen ruime verteringen. Afrekenen deed hy echter niet. Inplaats daarvan verliet hy stilletjes de zaak en liet de caféhouder met de strop zitten. De politie achterhaalde de dader ech ter en deze zal dus voor zyn ontydlg vertrek toch verantwoording hebben af te leggen. Credieten voor de middenstand. Om misverstand te voorkomen, ves tigen wy er de aandacht op, dat de credieten, welke thans van overheids wege ter beschikking worden gesteld, alleen gelden voor zaken, die vóór 1 Januari 1945 zijn opgericht. Vlissingen Afscheid bij de P.T.T. Het komt niet veel voor, dat bij het afscheid van een ambtenaar de bur gerij aanwezig is om deze ambtenaar hulde te brengen voor zijn werk in 't belang van de burgerij vervuld. Daar om was 't zo opmerkeiyk, dat bg het afscheid van de heer A. Tabboné te Vlissingen als postbeambte de heer Tabboné heeft de pensioengerechtig de leeftgd bereikt een deputatie winkeliers aanwezig was uit de wgk, die de heer Tabboné altgd „gelopen" heeft. Namens de wgkbewoners dankte de heer P. v. d. Maden in een geesti ge speech de scheidende voor de spe ciale service die deze zijn wgk bezorg de; hg overhandigde hem daarbij een wandelstok. De directeur van het postkantoor, de heer M. C. A. v. d. Boom, wees er in een kort openingswoord op, dat de tjjd, die de heer Tabboné in overheids dienst is geweest (ruim 43 jaar), maar zelden bereikt wordt. Hij schet ste de heer Tabboné als een plichts getrouw besteller, die met een blan co strafregister de pensioengerechtig de leeftijd heeft bereikt en die steeds voor de humor in de bestellerskamer zorgde. Namens het personeel over handigde hy een mooie hanglamp en mevrouw Tabboné. die hij ook in de hulde betrok, een bloemstuk. Verder voerden nog het woord de heer H. Kolgn namens de A.B.V.A. en de heren D. J. Labrujère en F. Ga- zan. De heer Taboné en zgn echtgenote dankten tenslotte voor het waardige afscheid. Middelburg JUBILEUM BIJ DE POLITIE Op het bureau van politie te Mid delburg had de huldiging plaats van de hoofdagent P. Steen, die zgn 25- jarig ambtsjubileum herdacht. De heer Steen, die zijn loopbaan begon bg de Bloemendaalse politie, werd, in verband met afwezigheid van de commissaris, toegesproken door de hoofdinspecteur, de heer M. de Valk, die ondermeer wees op de prettige sa menwerking, niet in de laatste plaats in de moeilgke oorlogsjaren. De jubilaris mocht van het politie personeel een fraaie ets en van de Ned. Politie Bond een wandschemer- lamp in ontvangst nemen, terwijl zgn echtgenote enige boeketten bloemen ontving. De gemeente verleende de heer Steen een gratificatie. Na afloop van het officiële gedeelte der huldi ging bleef men nog enige tijd bijeen. WELFAREWERK OP WALCHEREN Vandaag wordt in de zaal Montaan te Middelburg met een cursus Welfa- rewerk, uitgaande van het Neder landse Rode Kruis, begonnen. Een vijftiental dames heeft zich hiervoor opgegeven. Deze cursus is de eerste in dit kader, welke op het eiland Wal cheren gegeven wordt en de derde in Zeeland. Speeltuin van 't Zand vóór grote vacantie geopend. De Buurtvereniging 't Zand te Mid delburg hield een feestelijke algeme ne ledenvergadering, in het Schut tershof te Middelburg. De voorzitter, de heer B. Jacobsen, heette in zgn openingswoord allen harteiyk wel kom, speciaal het bestuur van de ver eniging „Uit het volk, Door het volk" uit Middelburg en de afgevaardigde van de Speeltuin-vereniging Vlissin gen. Spreker zei dat de afgelopen jaren, jaren van opbouw waren geweest. Vooral de speeltuin gaf grote moei- ïykheden. Gelukkig konden door de hulp van de leerlingen der Ambachts school, de kosten voor de opbouw van deze speeltuin tot de helft wórden te ruggebracht. De tuin zal nog voor de grote vacantie worden geopend. De voorzitter dankte hierbg vooral de heer van Verre voor het vele werk dat hg voor de vereniging in deze heeft gedaan. In de barak op 't speeltuinterrein zal gelegenheid bestaan tot het doen van allerlei spelletjes, terwijl een jeugd- leesbibliotheek zal worden ingericht. Vervolgens brachten de secretaris en penningmeester hun verslagen uit. Er bleek een batig saldo van ruim f 3000.te zgn. Het nieuwe bestuur bestaat thans uit de heren: B. Jacobsen, voorzitter, J. Minnaar, J. H. Keizer, J. C. Geert- sen, P. Struyk, P. Steutel, C. A. J. Herwynen Sr., J. Visser en uit mevr. de Hu-van Heek, mevr. Everaars en mevr. van Verre. Daarna sprak de heer W. Klaren, VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra „Detective te gen wil en dank". 7 en 9 uur Luxor„De laatste der roodhui den", 8 uurConcordia, vergade ring metaalbewerkers, 8 uur. administrateur van de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties te Amsterdam. Hij noemde de plannen van de buurtvereniging 't Zand iets bgzonders en wees er op, dat het de plicht van elk ouder-paar is, om ook voor de jeugd buitenshuis te zorgen. „Het speeltuinwezen in Zeeland is nog niet ver ontwikkeld, daarom wil ik hun een riem onder het hart steken", aldus spreker. Hg hoopte, dat het speeltuinwerk een goede toe komst tegemoet zal gaan. „Wat dat betreft", zo besloot de heer Klaren zgn uiteenzetting, „belooft de nieuwe speeltuin de mooiste te worden die ik in Nederland ken. Na een geanimeerde rondvraag, volgde de pauze, waarna de Zuidwes ters de avond met een paar vrolijke nummers besloten. Nieuw- en St. Joosland Grond voor bouw van bezinkingsinstallatie. Woensdagmiddag vergaderde de raad van Nieuw- en St. Joosland, ge presideerd door wethouder J. Kwek- keboom. De begroting van f 19.000 voor een aan te leggen rioolwaterzuivexings- en bezinkingsinstallatie was door G. Staten goedgekeurd, doch het bestek is nog steeds niet door de directie van Bouw- en Woningtoezicht inge leverd. Op een verzoek van de raadsleden Janse Johzn. en Van Nimwegen om het raadsbesluit, waarby mej. L. Kwekkeboom tot schoonmaakster werd benoemd, te vernietigen, kon niet worden ingegaan. Voor de bouw van een bezinkingS' installatie werd met alg. stemmen besloten aan het einde van de Molen weg een strook grond van 235 m2 aan te kopen ad f 1.per m2, van mevr. M. E. Hamel te Helmond. Be houdens goedkeuring van G.S. werd besloten garant te zgn voor een be drag van f 16.000 aan de Waterlei- ding-maatschappg Midden-Zeeland voor verdubbeling van de hoofdlei ding. De begroting 1950 werd inge volge mededeling van G.S. gewgzigd, waardoor voor de post voor onvoor zien van de gewone dienst werd te ruggebracht v. f 2565.77 tot f 1298.21. De begroting 3949 werd eveneens gewijzigd. Besloten werd o^er het tweede kwartaal 1950 een uitkering van 5ineens te verlenen aan het gemeentepersoneel. Een verzoek van de bewoners van Juliana- en Wilhel- minastraat tot aanleg van een voet pad langs O.L. school naar het mid den van het dorp werd ingewilligd; De pensioengrondslagen '47 van de secretaris en ontvanger werden vast gesteld. Op een verzoek van de heer P. Jeras te Philippine inzake retri butie voor uitweg in de Molenweg werd afwijzend beschikt. Bg „verdere zaken" besprak de heer Van Nimwegen het ophalen van vuilnis aan de Nieuwlandse weg, de heer Polderdgk het aanbrengen van een urinoir bij de kerk en de neer De Jager de aanleg van de waterleiding in de Kruisweg. O.- en W.-Souburg Te Amsterdam slaagde voor het diplo ma hulpkeurmeester slagersbedrjjf, de heer D. P. Willeboordse te Souburg. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Door de Ned Herv. kerk te Poortvliet een beroep uitgebracht op candidaat C. v. d. Bosch te Vreeswijk. Aangenomen naar Wissekerke: H. L. Boonstra te Westerhaar. Beroepen te Berkel-Rodenrgs L. v. Hartingsveld te Midwolda; te Schre- velduin-Capelle W. L. Mulder te Maartensdijk; te Benschop I. Schip iers te Voorthuizen; te Krimpen a. d. Jssel S. Bgl te Welsrgf en Bayum, die dit beroep ook aannam; te Lopik als bijz. hulpprediker H. N. Fruyt, emeritus-predikant aldaar. Aangenomen naar Oostwoud-Mid- woud, J. A. Labrie, candidaat en pprediker te Hoorn; naar Hol- wierde J. W. Doeve, candidaat te 's- Gravenhage, die bedankte voor Beer- ta; naar Borchem M. L. Onnes te Winsum. Bedankt voor Zetten-Andelst G. Willemsen te Hierden; voor Linscho- ten H. N. van Hemsbergen te Schalk- wgk; voor Ngkerk J. Hovius te Hoo- geveen; voor Andel en voor Nieuw- Lekkerland C. v. d. Bosch, candidaat te Vreeswgk. GEREF. KERK. Bedankt voor Meerkerk: P. M. Veld huizen te Arnemuiden. Beroepen te Dordrecht S. R. Smil- de te Rotterdam-Delf shaven; te Beet gum C. W. Thgf te Geesteren en Gel- selaar. Aangenomen naar Oldeborne Ak- krum R. de Vries, candidaat te Steen- wgk, die bedankte voor Enumatil, Hijken, Medemblik, Reitzum, St. Ja- cobie Parochie, Tzum en voor Zijl- dijk. Bedankt voor Meerkerk P. M. Veld- huyzen te Aimemuiden; voor Vrijt- kerk D. J. P. Meyer te Dokkum. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Nymegen H. C. Valeton te Oldeborne. BAPTISTEN GEMEENTE. Bedankt voor Zandbulten D. Slort te Almelo. Brabants K.N.V.B.-elftal tegen Spartan League. Op Zondag 4 Juni zal op het sport park Rozenoord te Bergen op Zoom een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het Engelse elftal van de Spar tan League en het officiële Brabantse K.N.V.B.-elftal. De opstelling van dit laatste elftal is als volgt: Doel: Baeten (T.S.C.); achter: P. v. d. Zande, (Noad) en L. v. d. Tuijl, (Eindhoven); midden: Lindenberg, (Vlissingen), M. Gillissen, (R.B.C.), B. Storemans, (Baronie); voor: C. Ver munt, (R.B.C.), C. v. d. Hout, (Lon- ga), A. v. Melis, (Eindhoven), W. v. Herpen. (Woensel). en F. v. d. Hoe ven, (R.K.T.V.V.). De baten van deze wedstrijd komen ten goede aan het bekende van Weer den Poelman Fonds. f Congres van Christelijke onderwijskrachten. In Haarlem werd de algemene ver gadering gehouden van de Vereniging van Chr. Onderwgzers(essen) in Ne derland onder leiding van de heer J. A. van Bennekom uit Den Haag. De ze deelde mee, dat een jubileumfonds is gevormd, waarin gelden bijeen ge bracht zullen worden, welke in 1954, als de vereniging 100 jaar bestaat, ge bruikt zullen worden voor de stich ting van een eigen gebouw. De actie is reeds ingezet en het resultaat was een bedrag van 2500. Pandit Nehroe naar Jndonesië vertrokken. De minister-president van India, Pandit Nehroe, is uit New Delhi ver trokken naar de haven Cochin, van waar hg met het vlaggeschip van de Indische marine, de „Delhi", zijn ,rels naar Indonesië zal voortzetten. De voorbereidingen voor het bezoek van Nehroe zijn te Djakarta thans in volle gang. Hij zal op 7 Juni het In donesische parlement toespreken. Op 8 Juni zal hij zich van de treden van het paleis van president Soekarno tot een grote openbare bgeenkomst rich ten. De haringvloot stoomt naar huis! De HOLLANDSE NIEUWE komt! Zeven kinderen gedood bij granaatontploffing. Te Visselhoevede, nabij Bremen, ia in een hoop gzerafva! een granaat tot ontploffing gekomen, waardoor zeven spelende ^inderen om het leven zgn gekomen. Twe vrouwen en een knaap, die juist voorbg kwamen, werden ge wond. De gedode kinderen waren van 3 tot 13 jaar oud. Ontplofte de „Privateer"? Deskundigen van de Amerikaanse marine zyn, na een onderzoek van gevonden v/rakstukken van het ver miste vliegtuig „Privateer" tot de slotsom gekomen dat het toestel waarvan wordt aangenomen dat het „op acht April il. door Sowiet-Russi- sche gevechtsvliegtuigen boven de Oostzee omlaag is geschoten", tot ontploffing is gekomen, voor het in zee stortte. „General Hprsey" komt vandaag binnen. Het troepenschip „General Hersey" wordt vandaag 11 uur voor IJmuiden verwacht. De ontscheping te Amster dam van de opvarenden begint, be houdens onvoorziene omstandigheden, vanmiddag om twee uur. RONDE VAN NEDERLAND Juist dit kleine verschil van 28 se conden had voor de start te Rotter, dam de verwachting gerechtvaardigd, dat deze laatste dag er een zou zijn vol strijd en spanning. Het tegendeel is echter gebeurd. De tocht van de Maas naar het IJ is de eentonigste geweest van de ronde. De duizenden en duizenden toeschouwers, die zich langs de route, in het Westland, langs de Scheveningse Boulevard, door de Bollenstreek, de Haarlemmermeer, de Vechtstreek en het Gooi hadden op gesteld zullen teleurgesteld weer naar huis zgn gegaan, want zg hebben al len en overal niets anders gezien dan een compacte groep renners, die traag en lusteloos verder trapte. Tot tien kilometer voor Amsterdam ging het zo voort. Niemand maakte aanstalten tot de sprong en trok er iemand soms een beetje hard aan, dan PURE VIRGINIA SHAG Waar zijn onze schepen Abbedük 30 v. Recife n. Rio Janeiro. Abbekerk 31 v. Fre Mantle n. Adelaide. Aldabi p. 30 Fern. Noronh* n. R'dam. Algenib 31 te Ilheos n. Rotterdam. Amsteldijk 30 v. Portland (Me) te Phil. Andljk p. 30 Start Pt. n .Londen. Arendsdijk 31 v. Bahia n. New York. Arnedijk p. 29 Bermuda n. Havanna. Axeldijk p. 29 Lizard n. New York. Boissevain 30 v. Durban te E. London. Boschfontein 31 te Pt. Said n. Kaapstad. Breda 30 v. Callao n. Huacho. Clavella 28 v. Miri n. Rotterdam. Gaasterkerk 29 v. Dar es Salaam te Tanga Ganymedes p. 28 Azoren n. Rotterdam. Heelsum 30 v. Pto Cabello te Curasao. Ittersum p. 30 K. Hatteras n. Nederl. Klipfontein 30 v. Durban te L. Marquise. Laurenskerk p. 30 Ouess. n. Boulogne. Lutterkerk p. 30 Finist. n. Calcutta. Maas p. 30 Cuba n. Curasao. Mariekerk p. 30 Gibraltar n. Kobe. Meerkerk 31 te Colombo n. Rotterdam. Mitra 30 v. Balek Papan te Sydney. Mijdrecht 30 v. B. Aires te Eastham. Nestor 30 v. Alexandrië n. Sfax. Nieuw Amsterdam 30 v. Rott. n. New York 31 te Havre. Pr. Willem III p. 31 K. Breton, n. Chicago Pr. Willem V 26 v. Rott. te Chicago. Pr. Fred. Hendrik p. 30 C. Race n. R'dam. Pr. Joh. W. Friso 30 660 m.. W. v. Scilly n. Rotterdam. Faanhof won ook laatste étappe. Saaie rit zonder enige afwisseling. De 25.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion hebben gisteravond een ovatie kunnen brengen aan twee Amsterdammers, die achtereenvolgens hun ere-ronden reden. Immers, de laatste étappe was voor Faanhof, de eindoverwinning voor Henk Lakeman. Na zjjn overwinning in de étappe Geleen-Baarie Nassau heeft deze elke aanval op zyn Oranjetrui ai kunnen slaan. Het verschil tussen hem en nummer twee van het algemeen klasse ment, de Belg Depoorter, was zo kle in, dat èèn lekke band reeds voldoen de was geweest om de kans op een zege in rook te doen vervliegen. werd hij onmiddellijk door de ande ren tot de orde geroepen. Hoewel het tempo na Ouderkerk van onder de 30 km per uur tot een behoorlijk gan getje werd opgevoerd, bleef de gehele groep, op enkele afzakkers na, bij elkaar tot onder de Marathon-poort. Daar flitste de lange slanke Faanhof naar voren, in de bocht voor het rechte eind van de finish bereikte hg de belg Maelbrancke en met een paar forse rukken aan zgn stuur won hy enkele seconden later zijn tweede achtereenvolgende etappe. In een lang gerekte sliert stoven de anderen ach ter hem aan langs de eretribune cn daarmee was de ronde van Nederland 1950 afgelopen. In de algemene rangschikking van de eerste tien is door de laatste etap pe geen wijziging gekomen. De eerste plaats in het ploegenklas- serrient kwam aan België A., gevolgd door België B., en Nederland B. Ondanks de eerste en de elfde plaats voor respectievelgk Lakeman en Mid delkamp bracht de Nederlandse na tionale ploeg het niet verder dan <ie vierde plaats. EINDKLASSEMENT Het officiële eindklassement luidt: 1. Lakeman, Ned. Nat. ploeg, 45.24.24; 2. Depoorter Belg. B., 45.24.52; 3. Cal- lens,*Belg. A.. 45.24.59; 4. Van der Ve- ken, Belg. A., 45.25.52; 5. Evers, Ned A., 45.26.14; 6. Rogiers, Belg. A., 45.26. 57; 7 Vos. Ned. B.. 45.27.03; 8. De Rui ter, intern, ploeg, 45.27.52; 9. Leenen. Belg. B.. 45.30.45; 10. Middelkamp. Ned. Nat. ploeg, 45.30.51; 11. Schotte. Belg. A„ 45.30.51; 12. Verpoorten, Belg. B., 45.31.09; 13. H. Smits, Ned. B. 45.31.39; 14. Lambrichs, Brab.Limb.- ploeg, 45.31.46; 15. Van Est, Ned. B. 45.32.09. HET PLOEGKLASSEMENT- Het ploegklassement luidt in zgn definitieve vorm als volgt: 1. Bèlgische A-ploeg, 136.17.48; 2. Belgische B-ploeg, 136.26.46; 3. Neder landse B-ploeg, 136.30.51; 4. Neder landse Nationale ploeg, 136.40.36; 5. Internationale ploeg, 137.16.15; 6. Ne derlandse A-ploeg. 137.19.15; 7. Lim burgs-Brabantse ploeg, 137.24.03: 8. Zwitsers-Nederlandse ploeg, 139.09.09. B AANWEDSTRLÏDEN Ongeveer 25.000 toeschouwers woon den in het Olympisch Stadion te Am sterdam de openingswedstrijden bij, die daar gegeven werden in afwach ting van de aankomst van de renners van de Ronde van Nederland. Arie van Vliet behaalde in de sprintmatch voor professionals een fraaie over winning op zgn aloude tegenstander Reg Harris en Jan Derksen. In een achtervolgingswedstrijd voor amateurs moest de kampioen van Nederland, Kunst, het hoofd buigen voor Han Krever, Pr. Willem II 30 130 m. Z. W. v. Bermuda n. Triest. Ridderkerk 30 v. Beira n. Lour. Marq. Schiedijk 30 te Baltimore n. New York. Sloterdijk 29 te Penang n. New York. Streefkerk 30 te Colombo n. Madras. Waal 29 v. Houston n. New Orleans. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN (naar en van Indonesië). Amarapoora 28 v. Bombay n. Amsterdam Celebes 30 v. Cheribon n. Semarang. Empire Brent 29 v. Fremantle n. Dja karta-Rotterdam. Garoet 30 v. Soerabaja te Probolingo. General Harry Taylor 27 v. Aden n. Dja karta. General M. L. Hershey wordt thans 1-6 11 u. v.m. v. Djakarta vóór IJmuiden verw. ontscheping te Amst. 2 u. nam. Hellenic Prince p. 30 Minicoy n. Amst. Indrapoera 31 v. Rotterd. te Djakarta. Java 30 te Belawan n. Amsterdam. Kedoe 28 v. Semarang te Cheribon. Kota Agoeng 27 v. Soerabaja n. Rangoon 2-6 verw. Kota Inten 30 v. Djakarta n. Soerabaja. Laertes 26 v. Penang n. Djakarta. Modjokerto p. 30 Finist. 1-6 te Rott. verw. Phrontis 30 v. Semarang te Djakarta. Poelau Laut 1-6 te Pt. Said verw. n. Am sterdam. Riouw p. 30 Gibraltar n. Djakarta. Willem Ruys p. 30 Sabang n. Djakarta. Zuiderkruis p. 30 K. St. Vincent n. Dja karta 3-6 te Pt. Said verw. SCHAKEN JUBILEUM.SCHAAKTOCRNOOI TE OOSTENDE Zaterdag wordt te Oostende de 4de ronde gehouden van het bekende Ju- bileumschaaktournooi. Tot nog toe hebben de Nederlandse deelnemers het er niet zo best afgebracht. Slechts de 2de ronde werd beslist in het nadeel der Belgen. In dit grote tournooi wordt met enthousiasme gespeeld en steeds weer is de ontvangst van de Nederlanders in Oostende bijzonder. Hier laat de Benelux zich in de prac- tijk zien. ATHLETIEK FRAAIF. PRESTATIE VAN MIDDELBURGER. Op de regionale jeugd-athletiekwed- strgden te Rotterdam, georganiseerd door de Rotterdamse Athletiekcom- rtftssie, behaalde het juniorenlid van de gymnastiekvereniging „Achilles" te Middelburg, J. Jongste de eerste prgs met vèrspringen met 5.37 meter «n de eerste prgs op de 60 meter in 7.6 seconden. BOKSEN WERELDKAMPIOEN SCHAP BANTAMGEWICHT. Te Johannesburg werd een boks- wedstrgd gehouden tussen de wereld kampioen in het bantamgewicht, de Amerikaan Manuel Ortiz en de Zuid- Afrikaaijse kampioen Vic Toweel. Toweel won op punten in 'n gevecht over 15 ronden en behaalde daarme de de titel. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN De voornaamste uitslag van het wereldkampioenschap libre dat te Madrid werd gehouden, luidt: 1. Carrera (Arg.) 8 gewonnen par tgen; 2. Domingo (Spanje) 7 gewon nen en 1 verloren party3. Garcia (Spanje) 6 gewonnen en 2 verloren partyen; 4. Gabriels (Belg.) 5 gewon nen en 3 verloren partgen; 5. De Ruy- ter (Ned.) 4 gewonnen en 4 verloren partyen. Advertentie Mooie vlag dekte slechte lading. Stichting inde f 11.000 en keerde f 50 uit. R.V.N.A.A.R.T.I, luidt de fra s naam van een stichting, die verklaart geld in te zamelen voor behoeftige kunstenaars. Colporteurs hebben in het eerste jaar van haar bestaan ruim 11.000 Ingezameld, maar in totaal is maar 50.voor het goede doel uitgekeerd. De Amsterdamse po. litie beeft thans het publiek tegen de practyken van deze stichting, welke men geen strafbare feiten ten laste kan leggen gewaarschuwd. Volgens de „Telegraaf" is de „Rei zende Unie van Nederlandse Artisten, artistieke Reclame, mede door Ten toonstellingen voor Ambacht en In dustrie" in 1947 opgericht als uitge verij van kunstwerken in Hilversum. Ondernemer was de 27-jarige H. K. Bij een politieonderzoek in Maart j.l. bleek, dat K., voor het leven be noemd als directeur, 140.salaris per maand trekt Zijn 58-jarige moe der was zgn secretaresse voor 200.-— per maand. In 1949 hadden 26 propagandisten ruim 11.000 opgehaald. Aan provi sie was.4800.uitbetaald en aan onkosten 1100.Van de overblij vende 5000.moesten nog de sala rissen en andere onkosten worden betaald. Van wat overbleef kreeg één kunstenaar en één kunstenares een bon van 25.voor schildersbenodig- heden. Schoenmaker deed goede vondst In de hakken. Een schoenmaker uit het dorpje Hepper in Limburg moest bg het re pareren van een paar oude schoenen de hakken losmaken. Tot zgn niet ge ringe verbazing vertoonden beide een holte, waarin twee gouden ringen en twee gouden oorbellen verborgen wa ren. De schoenmaker was eerlgk, zo meldt „De Telegraaf' ei ging met zgn vondst naar de eigenaar der schoenen. Deze was niet minder verbaasd en vertelde dat hij de schoenen niet nieuw had gekocht, maar ze van een neef had gekregen. Neef werd er bij geroepen en vertelde op zijn beurt, dat de bewuste schoenen sinds jaren bg hem op zolder hadden gestaan, daar zij hem veel te groot waren. Op zekere dag had hij ze aan zijn oom cadeau gedaan. Hg had ze ook niet nieuw gekocht, maar in 1940 uit het Zuiden van Frankrijk meegebracht. Nu verdiepen oom, neef en de schoenlapper zich in de vraag aan welke vreemdeling verzeild in het Frankrijk van 1940, deze schoenen hebben toebehoord. Scheveningse schipper ving drie maatjes. IJmuiden, Vlaardingen en Scheve- ningen popelen van verlangen te we ten welke logger het eerst in de thuishaven zal terugkeren met da „nieuwe maatjes". De vangst van de nieuwe haring is thans begonnen, maar nog vóórdat de netten werden uitgezet, deed de schipper van de Sch. 339 al een goede vangst. Hij ont dekte in volle zee, dat zijn boot drie ongenode gasten vervoerde, jongelui uit Den Haag, die blijkbaar wel eens een avontuurtje wilden beleven. Met de eerste boot, die naar ons land te ruggaat, worden de verstekelingen naar hun ouderlgke woning terugge zonden, waar het drietal geen malse haring, maar waarschgnlgk wel een lang niet mals pak slaag wacht. Tijdens de vlaggetjesdag in Scheve- ningen hees de schipper van de Sch. 130 een Turkse vlag. Dat zag de gezant, die zó aangenaam verrast was, dat hij de schipper een partij Turkse sigaretten en andere specialiteiten uit het land van Kemal Pasja Ataturk cadeau deed. Holland-Amerikaltjn beslelde een nieuw schip. Naar wy van de dlrctie van de Holland-Amerika-Lgn vernemen is opdracht gegeven aar de Dok- en Werf-maatschappy Wilton Fegenoord N.V. te Schiedam tot de bouw van een zusterschip van de thans in aanbouw zijnde „Rgndam". Het nieu we schip zal de naam „Maasdam" dragen. Marktberichten VISMIJN VEERE. 31 Mei. Export garnalen 2402 kg 46—72. Schar 529 kg 16—19. Bot 389 kg 16—SO. Schol 4 kg 30. Middel tong 80 kg 51—128. Rog 73 kg 16—24. Ongesorteerd 7 kg 18. alles per kg. VEILING ZUID-BEVELAND GOES 31 Mei. Aardbeien 160—240 per 100 kg. Groenten: Bloemkool A 22—33, ld. B 9—16. Kropsla 2—2.50. Rabarber 13—14. Spinazie 8—12. Postelein 2—16. Groene kool 89. Peultjes 154. Sjalotten 4—9. Nieuwe aardappelen 45. id. drielingen 37. Wortelen 17—33, alles per 100 kg, bos of stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5