N Lexington: WATERSPORT CENTRUM VEERE MIST EER JACHTHAVERTJE. ROOFOVERVAL 0UD-V0SSEMEER IEUWS In «en O T E D O P MIDDELBURGS GEREFORMEERDE JEUGD ONDER EIGEN DAK. Bouwmaterialen waren te duur KANAAL NAAR PHILIPPINE BESTAAT 50 JAAR Frans schip voer op pier te Terneuzen. Prins Bernhard in Cadzand. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG I JUNI 1950 Gerechtshof 's-Gravenhage Thans zwaardere straffen geëist Geen bekentenissen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag in hoger beroep be handeld de zaak tegen J. A. F., die door de rechtbank te Middelburg tot S jaar gevangenisstraf was ver oordeeld omdat hy in vereniging met Th. H. en M, J. N. op 22 September 1949 de landbouwers C. en J. A. van Engelen te Oud-Vossemeor met een vuurwapen had bedreigd teneinde by hen diefstal te plegen. Tegen dit vonnis had de officier appèl aangetekend. By het verhoor bleek, dat de land bouwer C. Van Engelen bij bovenge noemde overval een revolverkogel in de bovenarm had gekregen. Hij had de indringers met een jachtgeweer, waaruit hij een schot hagel loste op de vlucht gedreven. Verdachte F. zeide zich van het gehele geval wei nig meer te herinneren: zo wist hij niet, het revolverschot op van Enge len gelost te hebben. De procureur- generaal vond het een ergerlijk ge val en eiste een gevangenisstraf van 4 jaar. Verdachte's raadsman, mr. A. J. van der Hoeven te Tholen, achtte het in de dagvaarding ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrij spraak subs, de uiterste clementie. De verdachte Th. H. zeide buiten gebleven te zyn, toer. de overval werd gepleegd. Toen hij een schot had horen vallen, was hij met de andere verdachten op de vlucht ge slagen. De procureur-generaal meende dat het vonnis, dat de rechtbank te Mid delburg verdachte had opgelegd, na melijk 2 jaar, te laag was. gezien ook het feit dat H. op 21-jarige leeftijd reeds 4 veroordelingen ach ter de rug had. Hii eiste een ge vangenisstraf van 3 jaar. De raadsman van verdachte, nar T. H. van den Brink te Leiden, zei de .dat bif zijn cliënt alleen van een noging tot medeplichtigheid gespro ken k»n worden, hetgeen niet straf baar is. Pleiter concludeerde daarom tot vrijspraak, mede gezien het feit dat H. reeds negen maanden in hechte nis zit. Als derde verdachte verscheen M. J. N.. die door de rechtbank te Bot terdam tot 3 laar gevangenisstraf was veroordeeld voor dit feit. N. begon te zeggen, dat hij met deze zaak niets te maken had. hetgeen hem op een ernstige reprimande van de zijde van de president te staan kwam. Volgens N. was het hele plan om de gebroeders van En gelen, die neven van N. zijn, te be roven van F. uitgegaan. Bij de overval was N. In de auto blijven zitten. Verdachte F., nu als getuige ge hoord, ontkende zulks ten stellig ste en zeide dat N. de auctor intel lectualis van het berovingsplan was. Na een lange en gedetailleerde on dervraging van N. en F. door de president; was het woord aan de ad vocaat-generaal. Deze vroeg beves tiging van het vonnis in eerste aan leg. Verdachte's.raadsman, mr. P. A. Roggen, pleitte voor verzachting van de strafmaat. Uitspraak 14 Juni. Royaal jeugdgebouw in de Singelsraat wordt Zaterdag in gebruik genomen. Na jarenlang verstrooid te zyn geweest over allerlei zalen en zaaltjes kan de Gereformeerde jeugd van Middelburg, verenigd in jeugdclubs, meis jes- en jongensverenigingen, eindelyk een eigen huis betrekken, een huls waarop z'tf trots mag zyn. Het royale pand Singelstraat 15, gelegen naast de Concert- en Gehoorzaal, dat het toekomstige „home" vormt van de meisjes en jongens en dat als zodanig Zaterdag a.s. In gebruik wordt ge nomen, bevat maar liefst zes gezellige zaaltjes, waar samenkomsten kun nen worden gehouden, terwyl men zeer zeker ook aan de grote zolder en tuin wel een goede bestemming zal weten te geven. 7Pr vprnarWzaalties [kunnen er in de toekomst ping-pong vergaderzaaltjes. j cn an(j(!r<, apelen wordea vern.icht. Zo wordt thans aan een lang en jeugdgCboUW wordt tweemaal SS" geopend! Vanavond gebeurt dat In aanwezigheid van kerkeraad en com missie van beheer, morgenavond in Weinig benzineyerkoop aan de grens. Het is opmerkelijk hoe de verhoog de benzineprijs een verandering heeft gebracht in de verkoop aan de grensplaatsen. Voor de prijsverho ging stonden de pompen byna niet stil, thans komen de Belgische auto mobilisten nog wel naar Nederland, maar niet meer om benzine te ko pen, althans niet in die mate als voordien. Het prijsverschil bedraagt slechts ongeveer 4 cent per liter en, naar de mening van velen, is de kwa liteit van de benzine die in België verkocht wordt zelfs iets beter. Het ligt in de bedoeling de geëlec- trificeerde lijn Apeldoorn—Amersfoort omstreeks 1 Januari van het volgend jaar in gebruik te doen stellen. President Soekarno en zijn echtge note hebben een bezoek gebracht aan het vlaggeschip van de Maatschappij „Neder land". de „Oranje", die thans in de ha ven van Priok ligt. Te Haarlem wordt Vrijdagmiddag de eerste volautomatische oriënteringspïat- tegrond in Nederland officieel in gebruik genomen. Een landarbeider, vader van negen kinderen, nabij Alencon (Nor- mandië) deed om zijn kinderen bij wijze van spelletje alsof hij zich aan een boom ophing. De man overleed. Binnenkort zal, waarschijnlijk in de provincie Utrecht, een fabriek van kogel lagers worden opgericht, die nog voor eind 1951 in bedrijf zal zijn. Deze kogel lagers zullen voor het merendeel worden geëxporteerd. De eerste permanente school in de N.O. Polder is gisteren in Marknesse in gebruik genomen. De fakkel van het vrijheidsbeeld, die over de New Yorkse haven licht ver spreidt, Is Dinsdagavond door een elec- tridteitsstoring uitgegaan. Dit is de eer ste maal sedert tien jaren dat dit voor gevallen is. Twee vrouwen te Rome werden wak ker door het geluid van vallend metsel werk en troffen een Sherman-tank in hun slaapkamer aan. De bestuurder van do tank. die aan de viering van de stich ting der Italiaanse republiek deelnam, had de macht over het stuur verloren. Volgens de laatste officiële cijfers zijn 188 jongens en meisjes van de communistische Oostduitse vrije jeugdbeweging gedurende de Pink sterdemonstratie naar West-Berlijn gevlucht en hebben daar asyl ge vraagd. Bovendien zijn gedurende de Pinksterdagen 447 politieke vluchte lingen uit alle delen van Oost-Duits- land te West-Berlijn aangekomen. De arbeiders der Argentijnse scheepswerven zijn in staking gegaan tot vijf Juni a.s. ter ondersteuning van de reeds sinds begin Mei staken de Argentijnse zeelieden. Vlissings Stedelijk Museum werd druk bezocht. Uit het verslag van het Stedelijk Museum te Vlissmgen over het eer ste jaar van de neropening, bljjkt dat. het aantal bezoekers aue ver wachtingen ver heeft overtroffen. In 8 maanaen tijds werden n.L 1584 be zoeken gebracht. Door financiële steun van particulieren is het moge lijk geweest het grote tegeltableau anno 1717 te restaureren; dit heeft thans een plaats gekregen In het trappenhuis van het muséum: Overwogen wordt om in het ko- Men beoogt een goede liggelegenheld te scheppen in het kanaal. Vere is in de zomermaanden een geliefd watersportcentrum, voor Neder landers zowel als buitenlanders. Het is een genot urenlang over de Zeeuw se wateren te zeilen om togen de avond ligplaats te kiezen in het schoon ste stadje van het Zuiden, door de smalle straten te wandelen cn neer te stellin te'o^ani^e^m^61^611*^*" ^°°n"s*r^en Campveerse Toren. Wat Veere evenwel ontbreekt is een be- door vertrek i hoorllJk l«*U«»ventje. Wij vernemen, dat er than, echter ernstige plan- uit de gemeente en overlijden terug- nen bestaan om dit gemis op te heffen, gelopen tot 54. Getracht zal wor- den nieuwe leden aan te werven I" de afgelopen zomers is wel over- i Voor de aanleg daarvan is maxi- den nieuwe loden aan te werven. duldeltjk #ebleken hoe groot de be- maal 10.000 nSdig. Deze som zou Het museum heeft onder meer hoefte is aan een goede liggelegenhéid Iin hoofdzaak bijeen moeten worden aangekocht 4 Goudse pijpen voor t voor jachten en jachtjes. In de haven i gebracht door de diverse watersport- pijpenrek. Het heeft als geschenken een tijhaven! kunnen maar wei- I verenigingen, waarvan vertegenwoor- ontvangen o.a. 73 stuks 17e en 18e nige boten en dan nog alleen die van j digers zitting zouden kunnen nemen eeuwse tegels, een zgn. gouden lid- bepaalde typen meren, dus zijn de i in een „Stichting Jachthaven Veere. ring en een zilveren knip met kra- i meeste jachtbezitters aangewezen op De taak van de gemeente zou zijn len beursje. o_Een I bijzonder prettige omstandigheid was het, dat de aankoop van het pand niet tevens de noodzaak tot een ingrijpen de verbouwing inhield. Het vorstelijke herenhuis aan de Singelstraat ver keerde in prima staat en afgezien van enige ondergeschikte veranderingen (zo zijn enkele vertrekken opnieuw behangen!, is er nietsgewijzigd. ,01.' er op den duur nog een wijziging in het „grondpatroon" van het gebouw moet worden aangebracht, zal de; practijk leren. Deze nieuwe aanwinst van de Ge-; reformeerde Kerk is in de eerste plaats bestemd voor de bijeenkomsten van de jeugdverenigingen, maar daar naast zullen er ook catechisatie-les sen worden gegeven, zal de wijkraad van wijk III er in vergaderen, terwijl ongetwijfeld ook voorzitters van an dere gereformeerde verenigingen er wel eens de hamer zullen heffen. Te vens ligt het in de bedoelypg zaaltjes nu en aan te verhuren. ZES ZAALTJES Betreedt men het huis, dan komt men eerst in een ruime hall, die o.ito. toegang geeft tot zaal 1, waar zeker 30 personen kunnen vergaderen. Daarachter ligt zaal 2, die nog gro ter is en naar schatting plaats biedt aan 45 jongeren, terwijl zich gren zend aan de tuin zaal 3 óók al erg ruim bevindt. Op de benedenver dieping treft men voorts een flinke keuken aan. In de gang zal spoedig een telefoon worden geplaatst en men hoopt binnen niét al te lange tijd de centrale verwarming te kunnen in stalleren. Op de bovenverdieping vindt men de andere drie zaaltjes, twee aan de straat-, de derde aan de tuinzijde. Ook hier ruimte in overvloed, ook hier de speciaal gemaakte aardige meu bels. De privévertrekken van huisbe waarder Verhulst en zijn gezin zrjn geheel afgescheiden. Op de gangen en fn de- zaaltjes bévinde'n zich talrijke grote kasten, terwijl ook het achter ste gedeelte van de zolder zeer veel bergruimte biedt. De zolder aan de voorzijde van het huis krijgt voorlo pig nog geen bestemming; misschien Gouden jubileum Mej. H. Th. Roskes te Goes. Op 9 Juni a.s. zal. mej. H. Th. Ros kes te Goes haar vijftigjarig jubileum als Zondagsschoolonderwijzeres bij de Zondagschoolvereniging „Maranatha" herdenken. Ter gelegenheid van dit zeldzame jubileum zal de Zondag daarop in een bijeenkomst met de kinderen der school in de Chr. Be waarschool mej. Roskes worden dank gezegd voor het vele werk, dat zy in deze ijaren voor de Zondagsschool heeft verricht. Voorts zal er om 3.30 uur in de Bewaarschool een receptie worden gehouden. Ongetwijfeld zul len deze dag velen gebruikmaken van de gelègenheid om mej. Roskes de hand te drukken, want haar werk in Goes beperkt zich niet alleen tot de Zondagsschool. In zeer brede kring is mej. Roskes bekend om de vele ar beid, die zö op sociaal terrein in Goes verricht. Van jongsaf heeft zy een groot aandeel gehad in het werk van verscheidene organisaties op Christe- lyk-sociaal terrein en nooit was haar iets te veel. Steeds weer was zy be reid haar grote werkkracht te geven, wanneer er een beroep op haai' ge daan werd. Daarbij was zy steeds be scheiden en wilde zy van geen lof weten, wanneer zy iets tot een goed einde had gebracht. Nog steeds is mej. Roskes een van de geliefste onderwij zeressen der Zondagsschool, waarvan zy-bovendien penningmeestcresse is. een samenkomst van de ondercommis- sie en de bestuursleden der J.V.'s en M.V.'s Aan de jeugdclubs Zaterdag de taak om het met enthousiasme in te wyden. het kanaal door Walcheren. Achter stimulerend op te treden. Uiteraard verkeert dit plan thans 5"" Ed^e 'gge'egenheidj de ytmon-nog voorbereidend stadium, ding van het kwal,jk riekende Middel- wg,neer de watersportliefhebbers burgse riool verhindert dat. echter de handen in é<n slaan heeft Blijven over de steigers vMrJe het a,,e kans van s]agen Eén Tcrenl. f s m ging zegde reeds een belangrijk be sluis,* waar dan ook 's zomers vele witte zeilen afsteken tegen de blauwe hemel. Doch ook aan deze ligplaats is een „maar" verbonden: zij is fei telijk bestemd voor de motorboten, die het vrachtvervoer verzorgen. Wel iswaar verleent Rijkswaterstaat alle medewerking aan de watersportmin naars, maar het is begrijpelijk dat de ze motorschepen toch altijd voorrang hebben. STEEDS MEER ZEILERS TE WACHTEN Waar het watersportverkeer in de toekomst voor Veere eerder toe dan af zal nemen (op de duur gaat ook het IJsselmeer verloren!), zyn bepaalde' voorzieningen dus niet overbodig. De noodzaak hiervan deed het plan ge boren worden iets verder in de rich ting van Middelburg in het kanaal een jachthaventje te maken. drag toe en mén hoopt, dat spoedig andere dit goede voorbeeld zullen vol gen. Nieuwe afhaalbootjes voor de Loodsdienst. Op het ogenblik zijn voor het Ne derlands Loodswezen vyf nieuwe af- haalbootjes in aanbouw, waarvan er twee voor Vlissingen bestemd zyn voor vervanging van de thans in gebruik zijnde „Bruinvis" en „Wal vis"-, die elders gestationneerd zul len worden. Een derde afhaalbootje komt in Vlissingen te liggen als „al gemene reserve", terwijl Rotterdam en IJmuiden elk één nieuw bootje krijgen. Van vervanging van de „Arctu- rus" en de ,,Markab", die buiten gaats dienst doen, is geen sprake; de nieuwe bootjes zijn uitsluitend voor de dienst op de rede bestemd. Eén van de nieuwe vaartuigen komt dezer dagen al naar Vlissingen. MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KW ATT A BREDA TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN. Handelaren te Middelburg veroordeeld. Dé Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg heeft zware straffen opgelegd aan enige personen, die er van beschuldigd waren bouwmateria len tegen tehoge prijzen te hebbén afgeleverd. ,,Van opzet was geen sprake", al dus J. P. uit Goes, die aflevering van zand tegen te hoge prijs als volgt verklaarde. De prijsbeschikking was hem niet recht duidelijk geweest. Hij had toen zijn licht opgestoken bij de vakgroep, die hem een calculatie deed toekomen, welke echter onjuist bleek te zijn. Daarna ontving hij een opstelling van zijn vereniging, welke afweek van die van de vakgroep, doch door hem terstond werd over genomen. Met de aflevering van grind werd evenzo gehandeld. Dat de facturering niet in overeen stemming was met de voorschriften zou gekomen zijn door gebrek aan geschoold personeel.. De Tuchtrechter vond de verklaringen van de vak groep verwarrend en wilde hiermee rekening houden. Hij legde een totale geldboete op van 35 plus ontneming van het behaalde voordeel tot een be drag van 750. Ook J. M. W. en J. W. W. te Bres- kens hadden de prijsvoorschriften voor bouwmaterialen overschreden. De eerste verdachte gaf toe enige fouten gemaakt te hebben. Een moei lijkheid vormde de kwestie van het vaste bedrag voor laad- en loskosten, dat volgens de verbalisant niet ge noemd wordt in ae prijsbeschikking. Er wordt volgens hem alleen gespro ken van een vergoeding. De raads man, mr. Vermaas, en verdachte be streden dit echter. De aflevering van pannen tegen te hoge prijs was vol gens de verbalisant het gevolg van de te hoge vrachtkosten. J. M. W. wees er echter op, dat de pannen in Vlissingen moesten worden afgeleverd en dat de veerdienst in die tijd slecht functionneerde. Volgens hem was de aflevering van zand volkomen in orde, daar het hier een soort van zand be trof, dat niet in de beschikking wordt genoemd. Mr. Vermaas iegde er de nadruk op. dat'van opzet geen sprake is geweest en hij drong aan op clementie. De Tuchtrechter legde ieder der fir manten een geldboete op van 50, met ontneming van liet behaalde voordeel tot een som van 1000. Engels schip naar Antwerpen gesleept. Het Engelse s.s. „Malayan Prince" met machineschade op weg van Ply mouth naar Antwerpen werd over de Noordzee geconvooieerd door de Engelse sleepboot „Sun XVI". Op de reede van Vlissingen maak ten de Belgische sleepboten Goliath en Fred Gerling vast en sleepten het schip naar Antwerpen. Granaat opgevist. Als er- één granaat in het net is. volgen er meer zou men kunnen zeg gen, als variant op het bekende spreekwoord van de schapen. Vorige week visten de gebroeders Padmos nabij Bommeneede een vlieg tuigbom op, zoals wij toen hebben ge meld. Thans was het de Bru. 30, gebr. J. en H. Jumelet, die vissende voor de wal van Bruinisse een gra naat van groot kaliber in de korren had. N.V. NOURYPHARMA-DEVENTER Dichter-arbeider te Middelburg overleden. H. DEN ENGELSMAN WERD DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN Minister-president Beel beëindigde enige jaren geleden aens een radio rede met een couplet uit een ge dicht, dat hem door een inwoner uit Middelburg was toegezonden. Deze dichter, tevens fabrieksarbeider zeldzame combinatie! was H. den Engelsman, een zeer bekende figuur, in de Zeeuwse hoofdstad, die in zijn woning aan de Segeersingel op 63- jarige leeftijd onverwacht aan een hartverlamming is overleden. Huibrecht den Engelsman, beter bekend als „Ome Piet", die in 's-Heer Abtskerke werd geboren, was onge huwd. Hij werkte als arbeider bij de Vitrite Works, maar na afloop van zijn dagtaak verkoos hij dikwijls de eenzaamheid om te dichten. Het was geen grote poëzie, die hij leverde, doch zijn gedichtjes waren in al hun eenvoud treffend en spraken van een diep gevoel voor de schoonheid van de natuur en van een oprechte Oran jeliefde. Want zeer vele keren wijd de Den Engelsman dichtregelen aan zijn geliefd vorstenhuis en er was geen koninklijke verjaardag of hij stuurde een vers naar Den Haag of Soestdijk. waarvoor hij dan vriende lijke dankbrieven terug ontving. Enige malen ontbood Koningin Wilhelmina de eenvoudige Mid delburg, die drager was van de ere-medalUe in zilver, behoren de bij de Orde van Oranje-Nas- sau. ten paleize in Den Haag en gaf hem gelegenheid enige van zyn gedichten voor te lezen. „Ome Piet" was een zeer ge lovig mens. In zijn jonge jaren werk te hij in België als brjbelcolporteur en nadien was hij een trouw bezoeker van evangelisatiebijeénkomsten en bidstonden. Eén groot deel van zijn vrije tijd besteedde hij aan het be zoek van zieken thuis en in het Gast huis. In stilte verrichtte hij ondanks zijn beperkte middelen veel goed werk, waarvan slechts weinigen op de hoogte waren. Morgenochtend om 11 uur wordt zijn stoffelijk overschot op de alg. begraafplaats ter aarde besteld. Het bracht niet de verwachte welvaart Vyf tig jaar geledenhet Vlisslngse badseizoen werd geopend en niemand ging zwemmen, want het was te koudTijdens de Pink sterdagen was het toen niet druk in de Zeeuwse badplaatsenzelfs voor de dameskapel, die in Vlissingen speelde, was weinig belangstelling. Honderd zeven en twintig duizend gulden gaven Gedep. Staten in die dagen voor de stoomtram naar Domburg, maar die put was daarmee niet te dempen. Op 14 Juni 1900 opende men plechtig het kanaal naar Philippine, dat op een put bad moeten geiyken, maar dat later een modder- en zandberg- plaats bleek te zijn. Als over enkele dagen het kanaal 50 jaar bestaat, zal dat jubileum niet feestelijk gevierd worden. Men had er in 1900 de schoonste ver wachtingen van, maar die zijn niet verwerkelijkt. De minister van financiën, de heer Pierson, kwam voor de opening uit Den Haag en vanzelfsprekend waren er ook het College van Gedeputeerde Staten, mitsgaders vele autoriteiten uit Zeeland. Philippine was met vlag gen getooid, omdat het kanaal gro te welvaart zou brengen enom dat men er twintig jaar lang om ge vraagd had. Op de 14e Juni voer de stoomboot Argus met de hoge gasten aan boord het kanaal binnen en daarachter volgden vrijwel alle vissersvaartuigen van Philippine. Nadat er redevoerin gen waren gehouden, was er om twee uur een diner in de school en ten slotte musiceerdè het muziekgezel schap Apollo. De minister dankte de ambtenaren van de waterstaat, die de regering hadden geattendeerd op de toestand te Philippine. Wat in 't algemeen een klein belang genoemd kan worden, is voor Philippine een groot belang, aldus de minister. Hij wees er op, dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet verge ten mocht worden en eindigde met de wens, dat het kanaal zou strekken tot bloei van Philippine. Gistermiddag om kwart over 5 is 't Franse motorschip „Ëmka", dat uit 't Roergebied kwam en onderweg was naar Parijs, bij het binnenvaren van de middenhaven te Terneuzen op de Oostelijke pier gevaren. De sleepboten „Adrianus" en „Pres. John. P. Best" voeren ter assistentie uit. Het schip had in de voorpiek een groot gat en maakte veel water. Per- soneeFVan de ,,Pres. John. P. Best" is direct begonnen met het uitpompen van het water. Daarna werd het schip van de pier vlotgetrokken en op het bastion gezet om zinken te voorko men. Aan 't dek van de „Emka" wer den nog enkele motorpompen ge plaatst. Daarmee wilde men proberen het schip leeg te pompen. Deze pogingen moesten evenwel gestaakt worden, want het schip, dat op het bastion te gen een ducdalf lag, drukte zo zwaar tegen deze meerpaal, dat te omstreeks half negen des avonds de paal het be gaf. Het schip kwam daarna half on der water te liggen en het gevaar is groot, dat het van het bastion geheel zal wegglijden. Het gelukte de inboedel van het schippersgezin tijdig van boord te ha len. Intussen is de berging van het schip opgedragen aan de firma Muller te Terneuzen. Tegen Vrijdagavond wordt een bok verwacht om het vaar tuig te lichten. Nadat verschillende dronken waren uitgebracht, werd de heer Voerman gehuldigd als enig overlevende van het comité, dat sedert 20 jaar voor het kanaal had geyverd. Op uitnodi ging van de burgemeester werd ten slotte een oorkonde getekend en te vier uur vertrok de minister via Ter neuzen. Tot zover de gebeurtenissen van 14 Juni 1900. Het kanaal is intussen verzand de vissersvloot van Philippine is goeddeels verdwenen, de mossel- handel verhuisde voor het grootste deel naar andere oordenDe schone verwachtingen zijn niet in vervulling gegaan en dus is er straks geen feest in Philippine!! Herinneringen van de posl- commandant yan de Marine kustwacht. De heer M. P. Baay, oud-postcom- mandant van de M. K. W.-post te Cadzand, schrijft ons: In de vroege morgen Van Vrijdag 17 Mei 1940, terwijl de korporaal kustwachter meldde, hoe een vlieg tuig brandend neerstortte in de Wie lingen, hoorde ik op eens een stem: „hoe maken jullie het jongens?" En toen het tot mij doorgedrongen was, dat dit de stem van Prins Bernhard was, hoorde ik reeds weer „Het gaat je goed hoor!" Dié zelfde Vrijdag trokken door do Wielingen enkele marineschepen te rug; zy werden ter hoogte van de M. K. W. post Cadzand door Duitse vliegtuigen gebombardeerd. De be manningen der schepen sprongen overboord en bereikten zwemmende de wal Nog hoor ik schipper van den Heu vel van de reddingsboot op de scheepshoorn verzamelen blazen voor zijn mannen; er waren mensen in nood! Op Zondag 19 Mei kreeg ik bevel met mijn mannen terug te trekken naar het Zuiden, wy konden niet verder komen dan La-Pannen. Op Dinsdag 21 Mei werden wyonder gebracht in „Hotel des Dunes" te Saint ïdesbald. Daar zag ik in de vroege morgen van Woensdag 29 Mei hoe de eerste Engelse troepen werden ingescheept op de terug tocht naar Engeland. In La Panne hadden de Engelse troepen op het strand een inscheping brug gemaakt van auto's en andere voertuigen. In de nacht van 31 Mei werd Saint ïdesbald door hevig artillerie vuur getroffen; de volgende dag werd het dorp door de Duitsers be zet. Wij werden krijgsgevangen ge maakt maar nog dezelfde dag kon den we af marcher#® naar Neder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2