Gouddorst V.H.K.-meisjes worden getest LEZERS SCHRIJVEN JIMMY BROWN, sportheld „Bedankt voor de gezellige dag Zeeuwse Almanak MOSSELKWEKERS BESPRAKEN KWALITEITSEISEN WOENSDAG 31 MEI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Zij komen nu op de goede plaatsen terecht. f (Van onze speciale verslaggever). Schuchter komt het meisje de kamer binnen. Ze is nog jong, ongeveer 21 jaar en kennelyk erg zenuwachtig. Het vooruitzicht van een hele dag te worden getest over alle mogelijke onderwerpen benauwt haar. Maar de dames en heren van de Psychologische Dienst van het ministerie van Oorlog hebben er slag van om de zenuwachtigste vrouwen en ook mannen! in korte tyd op hun gemak te stellen. Wy zyn by deze dienst op bezoek geweest en hebben er kennis kunnen nemen van het interessante en nuttige werk, dat er wordt verricht. Hij voorziet, zoals de naam al aan geeft, de verschillende legeronderde len van de psychologische adviezen. Zo test hij o.a. de meisjes, die opge nomen wensen te worden in het Vrou wen Hulp Korps. Dit geschiedt echter niet, dan nadat het Centraal Selectie Orgaan al een vooronderzoek heeft ingesteld. Dat wil zeggen, dat men van het solliciterende meisje inlich tingen heeft ingewonnen over haar huiselijke omstandigheden en reeds met haar gesproken heeft. Alleen als deze inlichtingen gunstig zijn, en ook overigens de indruk goed is, volgt de ze test. Voor het psychologische onderzoek zijn personen nodig, die over zoveel mensenkennis beschikken, dat zij door het masker van de sollicitante kunnen heenzien. Een meisje, dat ergens komt solliciteren, gedraagt zich doorgaans tegennatuurlijk. De één is vlot en maakt een intelligente indruk, de an der is schuchter en verlegen en durft nauwelijks een woord uit te brengen. De grote kunst is nu, te ontdekken, of het verlegen meisje werkelijk verle gen is, of alleen maar dom en of het vlotte meisje werkelijk zo intelligent is als het zich voordoet. De dames en heren van de Pscycholo- gische Dienst kennen de knepen van het vak. Met schijnbaar eenvoudige en voor de candidaten meestal onbegrij pelijke middelen, komen zij tot merk waardige en doorgaans verbluffend juiste conclusies. Een dag lang krijgt de sollicitant al lerlei zeer uiteenlopende proeven af te leggen. Om te onderzoeken of iemand organisatorisch talent bezit en leiding aan een aantal personen kan geven, slaat men de candidaat ook in groepsverband gade. Daarvoor is een proef samengesteld, waaraan in groepsverband wordt gewerkt. Een stuk of tien sollicitanten, die in aanmerking wensen te komen voor een officiersopleiding, krijgen ieder een vel papier, waarop ongeveer de juiste tekst kunnen wij moeilijk pu bliceren het volgende wordt ge vraagd: In een huis waar, laten wij zeggen zes mensen wonen, van wie zoveel vrouwen en zoveel mannen, die dit en dat beroep uitoefenen, moeten nog vijf soldaten ondergebracht wor den. Er is een plattegrond bijgetekend met de kamerverdeling. De vraag is nu, hoe zoudt u deze vijf soldaten le geren EEN PLAN. Nadat de meisjes haar conclusies op papier gezet hebben, krijgen zij tot taak, aan de hand van de gevonden oplossingen, door onderling overleg, èèn plan op te stellen, dat uiteindelijk als het juiste beschouwd kan worden. Zij beginnen haar discussie schuchter, praten dan levendiger en al spoedig blijkt, dat er èèn of twee de leiding nemen. Dat wil zeggen, nummer één heeft de leiding en nummer twee zou ook graag de boventoon voeren, maar zij heeft niet de moed nummer één tegen te spreken. Totdat nummer één met een smoesje de kamer uitge stuurd wordt. Nummer twee ziet haar kans schoon en begint onmiddellijk op haar manier de leiding over te ne men. Na veaoop van tijd komt num mer één terug en nummer twee ge raakt weer op de achtergrond en doet geen mond meer open. Bij een volgende groep gaat het vlotter. Onmiddellijk heeft één der dames de leiding in handen en met een „schrijf eens even op" tegen haar buurvrouw, meteen een secretaresse aangesteld. Zonder veel discussie wordt haar plan aangenomen! Het doel van deze proeven is niet in de eerste plaats te onderzoeken, wie de „sterkste" is en de leiding neemt, het is niet altijd de beste, die het hoogste woord voert. Het belangrijk ste is, dat de psychologen de gelegen- hebben om te observeren, hoe elk der meisjes in groepsverband rea geert. Na het testen van de meisjes gaat OSCAR Het gebeurde Maandag in Vrouvjen- polder. De luidsprekers gilden plotse ling over het motorrace-circuit, dat Oscar zoek was. Twee kleine jon. getjes waren bij de jury gekomen met de mededeling, dat hun broertje Oscar was verdwenen. Spoorloos... Dat is geen kleinigheid in een duin- pannencomplex met razende motoren! Dus, dames en heren, als u er gens een kleuter ziet -met een grijs jasje en 'n zwart broekje, die luistert naar de naam Oscar, brengt u hem dan even naar de jurytafel! smeekte de luidspreker. Tienduizend mensen vergaten de races en speurden met ingehouden adem naar Oscar. Lang duurde dat niet. Weer schalde de luidspreker: Dames en heren, Oscar is te recht. Een zucht van verlichting. En toen als verrassing ten derde male de mi- erofoonstem: Maar nu zijn de broertjes ner gens te vinden! De broertjes moeten het gehoord nebben. Ze meldden &ch met spoed. De tienduizend v*rgaten Oscar weer die toch even hun hart had aoen bonzen. En zager, alleen maar de razende motoren. men na, voor welke functie zij het meest geschikt zijnvoor telefoniste, chauffeuse, telexiste, secretaresse, enz. DE MOEITE WAARD Men zal zich afvragen, of dit psychologisch onderzoek van de meis jes werkelijk de moeite loont. Dat is stellig het geval. In de tijd, toen er nog geen psychologisch onderzoek was, gebeurde het vaak, dat meisjes, nadat zij eenmaal in het V.H.K. waren opgenomen, voor een bepaalde functie die zij bekleedden, volkomen onge schikt bleken. Het is zelfs een paar maal voorgekomen, dat meisjes voor de gehele dienst ongeschikt waren en uit het V.H.K. moesten worden ver wijderd. Nadat men overgegaan was tot het testen, bleken de resultaten voortreffelijk. Het behoort thans tot de uitzonderingen, dat meisjes op een verkeerde plaats terechtkomen. De Psychologische Dienst stelt alles in het werk om de meisjes zoveel mo gelijk op haar gemak te stellen. Dat hij hierin slaagt, blijkt uit een op merking van één der dames, die na een dag van passen en meten en vra gen beantwoorden, de onderzoekers de hand schudde met een „Bedankt voor de gezellige dagGroter compliment kan er niet gegeven worden Joris Diels trekt zich vrijwillig terug. De heer Joris Diels heeft in een brief aan het bestuur van de Haagse Kunststichting meegedeeld, zich niet langer beschikbaar te stellen voor een leidende functie bij de „Haagse Come- die". Over het geval Joris Diels is de laat ste weken veel te doen geweest. Diels heeft zich volgens beweringen van verscheidene zijden in België tijdens de bezetting misdragen. In zijn eigen land mag hij niet optreden. Zijn be noeming bij de „Haagse Comedie" als regisseur verwekte veel protesten uit kunstenaarskringen. Een onafhankelij ke raad van advies, waarin o.a. prof. dr. G. van der Leeuw zitting had, achtte geen termen aanwezig de benoe ming onaanvaardbaar te verklaren. De commissie weigerde echter haar rap port te publiceren, met als gevolg, dat de campagne tegen Diels bleef door gaan. Diels schrijft in zijn brief: Ik heb slechts met een artistiek ide aal voor ogen gehoopt het toneel in Nederland te mogen dienen. Nu echter treedt de politiek op de voorgrond en daar ik als gast mij niet verweren kan in Nederlandse aangelegenheden van politieke aard. voel ik mij genoopt U dringend te verzoeken, mij niet langer in aanmerking te doen komen voor het mede-directeurschap van „De Haagse Comedie". Duel met noodlottig gevolg, In Amsterdam stond Dinsdag een H.B.S.-er in hoger beroep terecht, die 2V2 jaar geleden bij een „duel" om een meisje een student zodanig aan het rechteroog verwond had, dat deze, omdat zijn linkeroog bijzonder zwak was, zijn studie te Delft niet meer kon voortzetten. Tégen de H.B.S.-er was in Haar lem in 1948 1 maand gevangenisstraf geëist; nu vroeg de procureur-gene raal bevestiging van dit vonnis. In 'n rustig gesprek leren de onderzoeksters van de Psychologische Dienst de meisjes, die zich voor het V H.K. hebben opgegeven, kennen. De can. didaten worden op hun gemak gesteld en moeten dan talryke vragen beant woorden, waaruit de Dienst nuttige conclusies trekken kan. Foto: Legerfilm- en Fotodienst) door David Dodge 16 „Niet absoluut natuurlijk. Ik zag niet, welke deur het was. Maar er zijn maar drie hutten aan deze kantde jouwe, de mijne en die lege, sedert dat geblondeerde juffie ons in Mol- lendo verlaten heeft. Er is geen re den, om iets uit een lege hut te ste len en niemand zou tijd gehad heb ben, om deze hoek te bereiken, voor ik mij omgedraaid had, als hij uit mijn hut gekomen was. Een ieder, die zich trachtte te verbergen, zou toch niet zo stom zijn, om de langere weg te nemen, in plaats van de kor tere, denk je ook niet?" Die Engelsman was toch nog niet zo dom, als hij er uit zag. Zelfs al had ik niet alle reden gehad, om te denken, dat het wel mijn hut ge weest zou zijn, die de belangstelling van een ander had gaande gemaakt, dan zou ik toch met zijn redenering accoord gaan. „Was het een man of een vrouw?" „Dat zou ik je werkelijk niet kun nen zeggen. Ik zag alleen maar een glimp van een zich bewegende ge stalte. Je zult het beste doen, om eerst te zien, of je iets mist en dan het schip te laten doorzoeken". „Dat zal ik doen. Dank je wel voor de waarschuwing". „Helemaal niet, ouwe jongen. He lemaal niet. Hoop. dat je niets van waarde kwijt bent". Hij trok zich uit de hut terug, nog maals zich verontschuldigend, dat hij mij gestoord had. Het kostte mij niet veel tijd, om de hut na te zien. Zonder waarschuwing zou ik waarschijnlijk niets hebben op gemerkt, maar nu ik naar iets be paalds zocht, vond ik het ook. Er was een knipslot op mijn scheerétui, dat slechts door een sterke duim gesloten kon worden. Ik sloot het altijd, maar nu was het niet gesloten. En hier en daar waren nog een paar andere aan duidingen. Ik verliet mijn hut en liep naar vo ren langs de lege hut, langs Harris' hut en om de hoek van de boven bouw. Jeff en Raul hadden de twee midscheepse hutten, die op de voor kant uitkeken. Achter hun gordijntjes glansden de patrijspoorten. Er was beneden in de messroom nog licht op, maar of het pokerspei nog aan de gang was, kon ik niet horen. Ik sloeg de tweede hoek om, en ging langs de stuurboordkant naar achteren. De patrijspoorten van het Peruaanse echtpaar waren donker. Die van Berrien, die de middelste hut had, eveneens. En eveneens die van Ana Luz, die de laatste cabine ach teraan had, tegenover de mijne aan de verste kant van de radiohut. Ik klopte op haar deur. Er kwam niet onmiddellijk antwoord. Ik wachtte zonder opnieuw te kloppen. Eindelijk zei zij „Uien es „Colby". „Wat wenst u?" Kappie en de Stad van Ivoor. Na „Kappie en het wrak van de Lupine" volgt morgen een nieuw verhaal over onze popu laire held en zijn niet minder populaire vrienden. Ditmaal zijn het de avonturen in de „Stad van Ivoor", die de trouwe Lezers van onze Kappie- serie weer dagelijks een genoe- gelijk ogenblik zullen bezorgen. Wat er allemaal gebeurt, kun nen we natuurlijk niet vooruit vertellen, maar dat het span nend en amusant zal zijn, daar kunt U op rekenen. „Binnen te komen". Het licht ging op. Ik hoorde de haak klikken de deuren van de hutten sloten aan de binnenzijde en ik duwde de deur open voor zij nog de kans had de andere haak er op te doen de lange, die men ge bruikt als men lucht wil hebben en die mü genoopt zou hebben door een opening van zes inch te praten. Zij droeg een lange badjas, die tot haar enkels reikte. Zij had haar make-up verwijderd en haar blote voeten staken in muil tjes met hoge hakken en pompons op de voorstukken. Zij kwamen niet overeen met de vormloze badjas. „Wat wenst u vroeg zij. „Het eerst van alles wens ik eens te zien, wat u daar onder die bad mantel draagt". Zij werd bleek. Ik zou in een lelijk parket zitten, als ik het mis geraden had, maar ik pakte haar beet en ruk te haar de badjas van de schouders, terwijl zij met haar muiltjes naar mij schopte en met strak gespannen vin gers trachtte mijn ogen te treffen. Ge lukkig miste zij en ik vroeg mij af, waar zij dergelijke trucjes van een vechtpartij uit een achterbuurt ge leerd had. Onder haar badmantel was zij vol ledig gekleed. Ik liet haar los. i Wordt vervolgd) Vergadering „Algemeen Vissers- belang" Bruinisse. Te Bruinisse vergaderde de Mos- selkwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang" in het Veerhuis onder leiding van de voorzitter, de heer A. Verspoor. Gesproken werd over de intrekking van de vergunning van een drietal kwekers van Bruinisse om mossel zaad te vissen op de Waddenzee, om dat zij, vissende op het Texelstroom, een klein partijtje ulken aan boord bleken te hebben, terwijl in de ver gunning om mosselzaad te mogen vis sen op de Waddenzee staat aangege ven, dat de met het mosselzaad mee ■opgeviste ulken, onmiddellijk over boord moeten worden gegooid. Het bestuui' der vereniging heeft over deze zaak reeds contact gezocht met de secretaris van de Stichting voor de Zeeuwse Visserybelangen. Unaniem was de vergadering van oordeel, dat de aard van de overtre- Handelsovereenkomst Nederland Indonesië-Hongarije. De economische besprekingen, die gevoerd zijn door vertegenwoordigers van Hongarije enerzijds en van Neder land en Indonesië anderzijds, geleid tot de tot standkoming van een finan ciële en handelsovereenkomst tussen de drie genoemde landen, aldus A.F.P. De overeenkomst zal, te rekenen van 1 Juni a.s. af, gedurende een jaar gel dig blijven. Woensdag zal zij worden ondertekend. Kabinetscrisis op Curasao nog niet opgelost. Mr. dr. F. da Costa Gomez heeft de gouverneur der Ned. Antillen medege deeld, dat hij er niet in is geslaagd om overeenkomstig de hem verstrekte op dracht een College van Algemeen Be stuur op brede basis te formeren. De gouverneur heeft thans mr. L. C. Kwartsz, voorzitter van het demissio naire College van Algemeen Bestuur, verzocht hem voorstellen te doen voor de vorming van een college op zo breed mogelijke basis en, voor zoveel mogelijk, door een reconstructie van het huidige college. De veren over de Westerschelde. Principieel is het onjuist, dat de overheid, niet het algemeen belang, in de breedste zins des woords die nende diensten verleent om niets. Dit leidt tot misbruik, ofschoon het mis bruik bg de veren m.i. verre over dreven werd. Ondanks aller argumenten er te gen, was dus een matig tarief te ver dedigen, mits de perceptiekosten de te innen bedragen niet zouden over treffen, evenaren of benaderen. Maar nu ben ik werkelijk geschrok ken, dat daarvoor 18 man zouden no dig zyn, dat wil dus zeggen 18 maal salaris, plus circa 40/45 pet. sociale lasten plus misschien nog 18 maal uniformkleding. Ik ben ernstig bevreesd, dat wan neer later zou blijken, dat de kosten te hoog waren, men weder ter wille van die kosten de tarieven zal gaan verhogen. Of is de bedoeling 18 mensen aan werk te helpen? Dan is het werk verschaffing, die door de gebruikers van de veren zou moeten worden be taald. Nauwlettend toezien op de ont wikkeling is geboden. Een lezer. Verhoogde buslarieven. Met ingang van de nieuwe dienst regeling heeft de „N.V. Stoomtram Walcheren" de tarieven verhoogd, ook de week- en maandabonnemen ten. Beseft deze Maatschappy nu ech ter wel goed hoevéél mensen, waaronder in hoofdzaak natuuriyk weer de werkman, door deze maat regel gedupeerd worden? Neem b.v. de Schelde arbeiders, onder hen zijn er velen die de halve eeuw reeds achter de rug hebben, niet meer in staat zyn te fietsen of te wel niet by machte zyn er een te kopen; om dan ook nog maar niet te spreken van de invaliden en asth- maiyders, die hier in Zeeland zo veel vuldig voorkomen. Zy allen kunnen straks geen 6 of 9 gulden meer missen voor een abon nement Middelburg-Vlissingen en zullen dus genoodzaakt zijn te gaan lopen. Volgens verklaringen van perso neel dezer Maatschappy is dit in hoofdzaak te wyten aan het feit dat de kleinere busdiensten niet rende ren. Wanneer dit zo is zal volgens mij de tariefsverhoging echter geen vooruitgang ten gevolge hebben, daar zeer velen van een ander ver voermiddel of de benenwagen ge bruik zullen maken. Het is toch eigenlijk zo gek nog niet om een wandeling te maken in de vroege morgen en avoncl, mischien zyn er ook nog wel mensen bij bovenge noemde Maatschappij, die daar idee in hebben? Een doodgewone man. ding in geen verhouding staat tot de zwaarte van de strafmaatregelen van de betrokkenen. Besloten werd alles in het werk te stellen om de uitsluiting ongedaan te maken. KWALITEITSEISEN. De voorzitter deed daarna enkele mededelingen over de door hem bij gewoonde vergadering van de Ad viescommissie Mosselen te Bergen op Zoom. Zo besprak de heer Ver spoor o.a. de kwaliteitseisen der mos selen voor het aanstaande seizoen. Met de handel is hierover door de leiding van het Aan- en Verkoopkan toor geconfereerd en van de zijde van de handel wil men voor bepaalde af zetgebieden bepaalde soorten mosse len. Gedacht wordt aan het invoeren van vier kwaliteiten, n.l. A I, A II, B I en B H, die aan de volgende eisen moeten voldoen: A I, een party mosselen met een minimum schelpgrootte van 65 pet. van 60 mm, 25 pet. van 55 mm en Het Wereldgebeuren Marcherende jeugd Und man, wird ja spater sehen, Welche Dinge hier geschehen: Schüsse oder nur Geschrei Het zyn met Pinksteren in Ber lijn geen schoten geworden; het is bij geschreeuw gebleven. De honder den buitenlandse correspondenten hebben vergeefs op sensationele ge beurtenissen zitten wachten. Zelfs de Amerikanen onder hen, die al gauw geneigd zijn van 'n schot een aanval en van een relletje een storm loop te maken, hebben niets anders kunnen rapporteren dan dat alles even vreedzaam was als op een toogdag van de jongelingsvereniging. Er zou van een anti-climax sprake zyn als niet de spanning over de de monstratie in het buitenland kunst matig was opgewekt. De Berlijners zelf hebben zich geen ogenblik opge wonden en tot vervelens toe hebben de organisatoren van de demonstra tie erop gehamerd, dat zy niet op „Westerse provocaties" in zouden gaan. De uitspraak van burgemees ter Reuter van West-Berlyn: „Door onze houding hebben wy het com munisme een beslissende nederlaag toegebracht" klinkt daarom nogal pathetisch. Burgemeester Reuter had kunnen volstaan met het constate ren van twee feiten, waarvan het eerste en belangrykste is, dat de Westerse bezettende mogendheden zich militair paraat toonden en daarmee bij voorbaat de communis ten de lust ontnamen verder te gaan dan vreedzaam betogen. De Russi sche autoriteiten hebben zich al een paar maal in de vingers gesneden met voorbarige acties tegen West- Berlijn en zagen zeer klaarblijkelyk al lang te voren geen heil in nieuwe experimenten, die slechts op verder prestigeverlies konden uitdraaien. Een tweede opmerkelyk feit is. dat over 't geheel genomen de bevolking van Berlyn in geen enkel opzicht warm loopt voor het 'communisme, noch zich door machtsvertoon in uni form laat imponeren. De Berlijners krijgen daarvoor dagelyks teveel aanschouwelyk onderwijs in het ver schil tussen de Westerse en de Rus sische methoden. Wie dicht by de re aliteit zit laat zich niet door leuzen verblinden. Toch is het zaak in dat opzicht niet al te optimistisch te zijn. Er zijn tenslotte meer dan 300.000 Jon gelieden op het apDèl verschenen, die bereid bleken strydliederen te zin ten hoogste 10 pet. 'kleiner dan 55 gen voor Pieck en Stalin en te de- mm, minimum vleesgewicht 20 kg. d.w.z. 20 kg. per 100 kg. bruto mos selen, maximum 8 pet. tarra en ten hoogste 115 stuks bevattende per 2% kg., getarreerde (schoongemaak te) mosselen. A II als boven, doch schelpgrootte 65 pet. van 55 mm., 25 pet. van 50 mm en 10 kleiner dan 50 mm., vlees gewicht 1622 kg. B I minimum schelpgrootte als A II, minimum vleesgewicht 20 kg. tar ra 8 pet., geen bepalingen betreffen de het aantal stuks. B II minimum schelpgrootte als B I, vleesgewicht 1620 kg., tarra ten hoogste 8 pet., geen bepalingen betreffende het aantal stuks. Nadat nog werd medegedeeld, dat deze eisen alleen gelden voor het be gin van het seizoen en later zullen worden aangepast aan de omstandig heden die dan gelden, ging de verga dering accoord met deze kwaliteits eisen. De pryzen die de kwekers zullen ontvangen zullen bedragen: voor A I f 6.30 per ton van 100 kg., voor A n f 5.70 per ton; voor B I f 5.70 per ton en voor B H f 5.20 per ton. Indien voorradig en gevraagd kan nog worden ingevoerd een soort B I extra, met schelpgrootte van B I, maar met een hoger visgewicht n.l. 25 kg., minimum. KWEKERSFONDS. De uitkering uit het Kwekersfonds zal hoger zijn, dan aan het begin van het seizoen verwacht werd. Zy zal voor normale levering 43 cent per ton bedragen, kwekers die mos selen hebben geleverd met minder dan 6 pet. tarra zullen over deze partijen nog een extra uitkering krij gen, terwyl er dan nog wat over bly'ft voor uitkering aan kwekers die door een natuurramp in de Zand- kreek zijn getroffen. Voor het gedeeltelijk schadeloos stellen, door een uitkering wegens .winstderving, van f 1.per ton niet geleverde mosselen, achtte bijna de gehele vergadering zeker termen aanwezig. Het voorstel van het Aan- en Verkoopkantoor heeft dan ook praktisch ieders instemming. De tegenstemmers verzochten aan tekening, dat zy de bepaling dat al leen de Zandkreekkwekers, 'n uitke ring zullen ontvangen, te beperkt achten. monstreren voor de vrde en de vry- heid van Russisch makelij. Het is on juist daar by al te veel aandacht te besteden aan de enkele tientallen, die naar het Westen uitweken. Da.r- tegenover staan de duizenden, waar op het communisme wel degel yk vat heeft. De Berlijnse correspondent van „De Telegraaf" was gisteren een van de weinige, die een werkelyk lezens waardig' verslag van de betoging gaf. Hij schreef: „De volkspolitie marcheert even mechanisch als indertijd Hitlers S.A. het deed, de F.D.J. zingt op dezelfde toon en op dezelfde marsmaat als vroeger de H.J. De bruine hemden zijn nu blauw en de rode vlaggen met het hakenkruis zyn ook blauw geworden, met als embleem de wit te vredesduif. In plaats van de rech terarm heffen de betogers thans bei de armen boven het hoofd en zy roe pen niet meer „Heil Hitier", maar „Stalin." Ter afwisseling ballen zy de vuist en roepen in koor: „vriend schap." Maar een wezenlyk verschil is er niet. Uiterlijk niet en innerlyk evenmin. Deze jeugd hebben we zien marcheren vóór 1933. Toen riep zy „Rood Front" en marcheerde voor 't communisme. Na 1933 marcheerde dezelfde jeugd tegen het communis me en het is de jeugd van hetzelfde volk, die nu weer voor de communis tische vrede demonstreert. De kleur verandert en de leuzen veranderen, maar de jeugd blyft dezelfde. Deze jeugd zal altyd achter die trommels aanlopen, waarop het luidst wordt geroffeld en in dat ideaal geloven, dat-met de meeste stemverheffing wordt verkondigd. Het zyn waar- schynlyk lang niet allemaal commu nisten. deze jongens en meisjes, maar zij scheppen een zichtbaar behagen in het schouwspel, waarin zij zelf een rol vervullen en zy volgen ge willig de commando's, die de commu nistische regisseurs uitdelen." De moraal? De Duitse jeugd heeft blijkbaar een behoefte aan marche ren. Prof. Huizinga schreef eens over de S.A. en de S.S.: „Geef hen een uniform, een spade en een ech- telyk bed" en zij zijn voor alle doel einden bruikbaar. Voor de Duitse jeugd geldt: Geef hen een idee. een richting en een ideaal voor de toekomst en zjj mar cheren. Het Oosten heeft de Jeugd een richting gegeven. 89. Jimmy Brown moest als winnaar van de Elfstedentocht natuurlijk wel honderd handen drukken. Niemand liet zich de kans ontglippen, met de plotseling zo beroemd geworden schaat senrijder kennis te maken en het aantal sport journalisten, dat op hem afschoot, was ongekend groot. Zij vroegen hem duizend en één dingen, over zijn levensloop, zyn betrekking en natuurlijk alle bijzonderheden over de wedstrijd zelf. Waar hij de grote Jelle Pipjes had afgedroogd, waar hij een inzinking had gehad en waar hij deze weer te boven was gekomen. Jimmy kreeg het er benauwd van. Hij wist dat-ie in de jungle was geboren, dat zijn paatje onbekend was, dat zijn maatje door 'n jager was vermoord, dat-ie zelf negen jaar en drie maanden oud was en dat zijn beroep baanveger was, maar hij was niet by machte dat alles te ver tellen, omdat hij nu niet spreken kon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3